Jump to content
Markony

FAQ-3:Двигателни масла-обсъждане 3, част Трета

Recommended Posts

Да.. цената му е такава , понеже е последна бутилка. Така ми обясни колегата Чавдар. Иначе му се бях нагледал и аз.

язък...

Така, това нещо го написах и в раздела за акорд 7. Малко разсъждения, базирани на няколко неща , които прочетох от различни източници. Освен това мога да споделя и личен опит. Кажете после дали сте съгласни , ако искате да поразсъждаваме и да направим извод.

Относно к20 двигателя , но и не само. На няколко места прочетох, че е капризен на масло и основно на капризите му се дължат проблемите с валовете. На още едно място прочетох, че маслото се зацапва по бързо при него, в сравнение с други, благодарение на егр пътя, но без подробни обяснения. Тука започвам да разсъждавам. На тоя двигател егр пътя и pcv  пътя се сливат и след това заедно отиват в колектора и от там в цилиндрите за изгаряне. Тия две системи знаем за какво са и какво има в тях. Като се смесят се получава една доста неприятна гняс, която май не гори особено лесно и въпреки ,че влизат за доизгаряне , това не се случва напълно. Следователно някакви остатъци се озовават ,чрез т. Нар. Blow - by отново в картера и съответно в маслото. Следователно качествата на маслото си отиват много бързо. И като си удължим така порядъчно смяната както сме си свикнали... После олеле. До тук с разсъжденията, сега малко опит. Почистих скоро егр пътя на моя к20 и смених гарнитурата, която се разпадаше и беше пълна с гняс. До преди това действие масло равенол потъмняваше за около 2000 км и по малко. В момента на 6000 е почти същия цвят както когато го налях. Разликата е видна. Няма разлика в режима на каране. Има ли смисъл всичко това за Вас?

• Like 3
  • Upvote 1

Posted (edited)

здравейте  вчера ми смениха маслото с бардал 0w-30 , на ЦРВ 2   2.2 дизел та въпроса ми е че са ми наляли точно 5,9 литра и маслото иде малко над максимума , трябвали да ходя да го точа или даси карам така 

Edited by никола илев

Не е добре да е над максимума! Можете и вие да си изтеглите излишното масло с една спринцовка и тръбичката от система през отвора за наливане. Внимателно и на студен двигател.

По-скоро през тръбичката на щеката, надали ще може през отвора за наливане.

На 18.06.2019 г. at 22:35, ivailopp написа:

Има ли смисъл всичко това за Вас?

Винаги има ,особено ако и продължиш с пълнителния колектор.Обикновено като чистиш дросела и видиш какво има в колектора...просто продължаваш да разглобяваш...

Здравейте, Markony! 

От скоро съм във форума ни, но и ичетох страшно много неща тук и изобщо в Интернет, относно правилния избор на двигателно масло. Доста от нещата ми се изясниха, но имам чувството, че колкото повече чета, толкова повече се объркавам сред океана от информация, анализи и т.н...

Останах с убеждението, че Сте доста компетентен и не комерсиализирате тематиката, защото е ясно, че тъговеца (може би с малки изключения) разполага с огромно разнообразие и предложениа, а специалиста с арсенал конкретики.

По този повод, имам една молба към Вас, като се надявам да съм бил последователен и правилно разбран. 

Преди седмица станах собственик на бензинова HONDA Civic, 1.8 vtec, 140к.с. 2006г. нов внос от Швейцария. По мое лично осмотрение, автомобила е в изключително добро състояние за годините си. Двигателя е тих и като загрее почти не се чува! Тук в Русе, закарах Хондичката в доверен автоцентър, в който оправдаха мнението ми, като отстрниха дребните забележки. 

За смяната на маслото и филтъра обаче, не мога да се доверя и реша какво и от къде. Та по този повод, още веднъж ще помоля за конкретен отговор, с цел да запазя мотора здрав по-дълго време :

1. Коя марка масло и филтър да си купя конкретно и ако имате предложение за търговец - откъде, за да не попадна на фалшиви продукт. 

2. При евентуален монтаж на газов инжекцион, необходимо ли е друг вид масло и филтър? 

Благодаря предварително и Ви пожелавам здраве и успех във всичко! 

Posted (edited)

Честита кола колега, Маркони е от Русе и можеш и при него да обслужиш колата :)

Аз от 3 години сипвам Петро Канада 5-30 в К20-ката на ЦР-Вето и съм доволен.

Ето откъде може да поръчаш такова

(маслото идва от Германия от ато24, сайта е на колега по форум :) )

Edited by Restless

Може да си вземе направо от Markony.  Той поддържа в наличност само истински масла! ;)

• Like 1
  • Upvote 1

Кефят ме американците....

IMAG3431.jpg

• Like 1
  • Upvote 1

Преди 19 часа, neo76 написа:

Здравейте, Markony! 

Честито ама наблегни малко на правописа ,че кредора свети.Телефона ми е в подписа като ти трябва нещо или на лично съобщение...

преди 52 минути, Markony написа:

Кефят ме американците....

IMAG3431.jpg

И мен...!:thumbs1:

Off Topic

Преди 10 часа, Markony написа:

Честито ама наблегни малко на правописа ,че кредора свети.Телефона ми е в подписа като ти трябва нещо или на лично съобщение...

Благодаря, АМА май съм попаднал в тема по български език и литература ...

Преди 11 часа, Restless написа:

Честита кола колега, Маркони е от Русе и можеш и при него да обслужиш колата :)

Аз от 3 години сипвам Петро Канада 5-30 в К20-ката на ЦР-Вето и съм доволен.

Ето откъде може да поръчаш такова

(маслото идва от Германия от ато24, сайта е на колега по форум :))

Благодаря, Колега ! 

Явно ти си човека, който ме разбра правилно.

Безаварийно шофиране със здраве !

Posted (edited)

Колеги дайте съвет за масло.

Колата е на мой приятел Мазда 6 с мотор 2,3 бензин, 166к.с. и до сега съм му взимал /2 смени общо/ RAVENOL FO SAE 5W-30.

Чудя се дали Petro-Canada Supreme Synthetic 5W-30 ще му е по добре или да си продължава с Раванола.

И двете покриват ILSAC GF-5 specification, но на равенола си е указано, че е за Ford, Jaguar и Mazda

Edited by didich

Колеги, днес реших да сложа един Amsoil (0w20 Signature) от дълбоките резерви.

Така и така имах спринцовка и маркуч подръка та реших да смукна каквото успея от картера.

По принцип оставям маслото да се точи много време.

Наред с това успях да източа към 150 милилитра от старото и то без да се престаравам!

Определено следващия път ще точа пак, а ако пък имам и време ще сваля и капака да смукна и от там каквото има.

Към 200мл могат да се дръпнат, демек към 5% киселяк в новото масло.

Благодаря на колегите за мненията по въпроса, това сме го обсъждали преди.

• Upvote 4

Аз също изсмуках старото със спринцовка и предполагам, че това е основната причина новото да изглежда толкова добре след 6000км.

Ще ми е интересно как ще се държи този амсойл в тези жеги :)

• Like 3

Един общ въпрос, свързан с препоръките, които се дават често: да вземем например препоръката (тази тук - КЛИК) на @dandilov:

Цитат

6 - 8 хил. км и/или 200м.ч. при LPG

Въпросът ми е как да го разбирам правилно. Между „6 и 8 хил.км“ зависи от условията и средната скорост като цяло (повече градско или повече магистрала), така че това ясно. Та интерпретацията ми по принцип би била „което настъпи първо“: километрите или моточасовете. Но това означава, че ако карам основно магистрала, мога да направя и 10-12 хиляди км за 200 часа – това би ли било ок? Според мен не съвсем, защото 1 час на магистралата за маслото е по-тежък от 1 час в града. Та какво точно се има предвид като се дават препоръки за X км или Y моточасове? Питам и защото съм срещал коментари по-напред в страниците, че не е ок да се ползват само моточасове, ако режимът е само магистрала.

Posted (edited)
преди 57 минути, Pavel_Pavlov написа:

@dandilov

Според мен не съвсем, защото 1 час на магистралата за маслото е по-тежък от 1 час в града. 

Смятам, че тук бъркаш много. 

Edited by vespa
  • Like 1

Posted (edited)

Ако говорим за час, а не километър, мисля, че съм прав? Ако не съм, ще се радвам някой да ми обясни защо. Логиката ми е, че факторите за изчерпване на ресурса на маслото в това сравнение са оборотите на двигателя (да го наречем брой обороти за 1 моточас), натоварването на самия двигател (или колко е натиснат педала на газта) и разхода на гориво. Ако приемем, че и градско, и магистрално, стилът на шофиране е еднакво „спокоен“, то очаквам, че в града оборотите ще са средно по-ниски от на магистрала, и педалът ще е средно по-малко натиснат за еднакъв интервал от време. Също така изгореното количество гориво за час със сигурност ще е по-малко в града.

Edited by Pavel_Pavlov

Смятам че няма кой да те обори, но относно ресурса на маслото нещата са инак.

Градската ми средна скорост е около 30 км/ч, при което мотора (заради автомата и стилът на шофиране) работи между 1500 и 2500 об/мин. Разходът е 12-13л на 100. Тоест за 1 час градско отиват около 4л.

По магистралата средната ми скорост е 130км/ч при което мотора работи на 2500 об/мин и разходът е около 7,3л на 100. Тоест за 1 час магистрално отиват 5,6л. Ако обаче съм на круиз контрол и има стръмни участъци, мотора се пъне да държи 130, и сваля предавки, за да качи оборотите на 3000 или 4000 об/мин. Съответно разходът се качва на 8л на 100, така че сметката отива още нагоре 6,1л за 1 час магистрални км.

Относно маслото - мисля че му е все едно. Температурният режим на мотора е в работната си граница (стига термостата да е ок), но магистралното движение е по-равномерно като обороти на мотора (без круиза) спрямо накъсаното градско движение.

Принципно градското се води в графата натоварен режим, а магистралните километри пазят мотора и го правят милионник, така че ...

• Upvote 2

Да добавя само, че при градската експлоатация следва да се има предвид, че на кратки разстояния маслото не достига работна температура = пакетът добавки не работи в оптимални условия = забавени химически процеси. При студен мотор в маслото попада повече гориво = разреждане, както и не може да бъде изпарена влагата (водата) в него = обводняване. Всичко това влошава работата и характеристиките на маслото = преждевременно стареене. Започват да се образуват нискотемпературни отложения. И всичко това в повтарящ се цикъл с натрупване.

• Upvote 1

Точно така си е. Имах предвид теоретично градско движение 1 час - непрекъснато. Иначе зиме (когато ползвам колата ежедневно) този 1моточас при мен е 1 календарна седмица. :)

Posted (edited)
1 hour ago, ceco_accord said:

Температурният режим на мотора е в работната си граница (стига термостата да е ок), но магистралното движение е по-равномерно като обороти на мотора (без круиза) спрямо накъсаното градско движение.

Не виждам как по-непостоянните обороти ще окажат влияние на маслото?

Принципно градското се води в графата натоварен режим, а магистралните километри пазят мотора и го правят милионник, така че ...

То е ясно, че се води „натоварен режим“ или „сурови условия“, но съм го виждал само в контекста на мерене на интервала за смяна в километри. Там няма спор.

39 minutes ago, emod said:

Да добавя само, че при градската експлоатация следва да се има предвид, че на кратки разстояния маслото не достига работна температура = пакетът добавки не работи в оптимални условия = забавени химически процеси. При студен мотор в маслото попада повече гориво = разреждане, както и не може да бъде изпарена влагата (водата) в него = обводняване. Всичко това влошава работата и характеристиките на маслото = преждевременно стареене. Започват да се образуват нискотемпературни отложения. И всичко това в повтарящ се цикъл с натрупване.

Мерси, изключих за студените стартове в града. Това със сигурност би оказало влияние. В крайна сметка ок ли е да се приеме, че даден брой моточасове, без значение от режима градско/магистрала (при еднакво спокойно каране), би имал сравнително еднакво влияние върху живота на маслото? Т.е. например сменям маслото и слагам три таймера: 8000км, 1 година и 200 моточаса и когато чукна едно от трите маслото е за смяна? И да, километрите (също и времето, според книжката на колата) зависят от градско/магистрала, но моточасовете – не?

Edited by Pavel_Pavlov
  • Like 1

Тея "реперни точки" са само ориентировъчни. Наливаш, караш и след 6-те хиляди "капваш" в другата тема, и там ще се види има ли още ресурс въпросното масло, или вече е "пътник".

• Like 1

Преди 8 часа, Pavel_Pavlov написа:

например сменям маслото и слагам три таймера: 8000км, 1 година и 200 моточаса и когато чукна едно от трите маслото е за смяна

На 22.02.2019 г. at 10:52, dandilov написа:

Бъркаш тук Колега. При мен 97% извън градско около 1200км на месец, 17 моточаса, само на газ, маслото го сменям на 14хкм. Прочети внимателно пост 407 от 07.05.2019 в темата Капкови проби и би трябвало да ти стане ясно. 

Не мисля, че бърка. Това е правилното - което настъпи първо от трите.

Да припомня, че пишем за 5W30 ILSAC GF-5.

При АСЕА А3/В4 и А5/В5 нещата стоят по различен начин.

Необходимо е да отбележа нещо важно (без да претендирам задълбочено познание по материята)

1-ин моточас  не е равен на 1-ин астрономически час, каквато е нашата обща нагласа за възприемане на тази "мерна единица".

Това наше разбиране (1 м.ч. = 1 астр. ч.) е повлияно и формирано от множеството анализи и коментари в oil-club.ru, приравняващи (или поне създаващи илюзията за приравняване) астрономическите часове на моточасовете.

Реалността обаче не е такава.

1-ин моточас не е "фиксирана времева единица", а се променя в зависимост от натоварването на двигателя (неговия режим на работа). Тази "мерна единица" (моточас) е създадена, за да може най-обективно да се отчитат различните режими на работа и натоварване на мотора. При селскостопанската техника (трактори, комбайни, др.), мотокарите и др. индустриални машини моточасовникът обикновено е свързан с вала на двигателя -> колкото по-големи са оборотите на мотора, толкова по-кратък е 1-ин моточас (по-бързо изминава), респ. колкото по-малки са оборотите, толкова по-бавно тече 1-ин моточас. Има и различни начини за изчисление на моточасовете (в зависимост от номиналните обороти; мощност и др.). При съвременните автомобили бордкомпютърът следи и отчита редица параметри при експлоатацията на мотора и показва само крайната и разбираема за потребителя информация за изтичане на ресурса на маслото (т.н. Oil Life Monitoring (OLM) системи).

Ето и един линк към тема в OffRoad-Bulgaria, където има няколко добри поста по темата (моля четете цялата тема; информацията е разпръсната сред офф топика) - КЛИК

Ако някой има по-професионални познания по въпроса с "истинския моточас", ще бъде чудесно да ги сподели :) .

• Like 2
  • Thanks 2

преди 19 минути, dandilov написа:

Нека той да каже, по принцип или 5w30,има в предвид. 

@Pavel_Pavlov

Бих отговорил на въпросите ти така:

Да приемем, че производителя казва, че при "нормален" режим на експлоатация, маслото се сменя на 10 000 км.

Обикновено за средна скорост при нормален режим на експлоатация се приема такава, която е по-голяма от (или около) 40 км/ч.

10 000 км / 40 км/ч = 250 "моточаса" -> това е ресурса на маслото в часове. Тази цифра е в унисон с коментарите по маслените форуми за среден ресурс на едно масло (грубо казано!).

При средна скорост на градска експлоатация = 25 км/ч се получава това:

250 м.ч. * 25 км/ч = 6250 км ресурс на маслото в километри.

Сметката е тъпа (чисто математическа), но пасва на логиката и ресурса на маслата, виден от UOAнализите.

П.С. В случая приемаме, че "моточасовете" са равни на "астрономически часове работа на мотора". Частен случай, който обаче е реално осъществим при определени условия на експлоатация на мотора.

• Like 1
  • Thanks 1
  • Upvote 1

Posted (edited)

@emod, мерси за пояснението за моточас. Не знаех тези немаловажни детайли.

1 hour ago, vespa said:

Бъркаш тук Колега. При мен 97% извън градско около 1200км на месец, 17 моточаса, само на газ, маслото го сменям на 14хкм. Прочети внимателно пост 407 от 07.05.2019 в темата Капкови проби и би трябвало да ти стане ясно. 

От твоят пост от темата (предполагам него визираш?) разбирам само твоят режим на каране, не нещо друго? Пост 407 е просто кратък отговор на emod към предходен пост.

42 minutes ago, dandilov said:

Любопитството ми беше породено от конкретното 5w-30 ilsac gf-5, но зададох въпрос генерално. @dandilov, би ли споделил в какво се изразява разликата?

ПС: @emod, предполагам в последния параграф имаше предвид 250 м.ч. * 25 км/ч, не 200? Ако е така, разбирам, че моточасовете (с дефиницията, която използваме тук, в тази тема) могат да се приемат като цяло за еднакви без значение от средната скорост?

Edited by Pavel_Pavlov

Posted (edited)

Относно моточасовете при електрокарите на една определена марка, се броят по следния начин - включено ли му е захранването и има ли човече на седалката, брояча започва да върти. Човечето може само да седи и да си чопли носа, но брояча на часовете върти. Един моточас се приравнява  като 40 км за час на автомобил. 

Edited by jijane
  • Thanks 1
  • Haha 1

Здравейте приятели. Имам Хонда Сивик 6, англичанка, 5 врати, 1400 кубика, 90 конски сили на 260 000 км, с газов инжекцион.

До миналата година колата нямаше никакъв проблем. На 10-12 Хил км доливах някъде 100-150 гр. Масло. Винаги съм я карал с 10w40 полусинтетично, различни марки без проблем.

Случи се прегряване - държеше много висока темп. после спадаше и пак почти до червения сектор. Смених гарнитура и шлайфа се глава. Оказа се че гори масло и пушеше. Промивка с газ също се прави през отворите за свещите и с отворена пробка на картер. Пак се отваря двигател, сменяха се гумички на клапаните, смени се с нова гарнитура, сложиха се сегменти RIK, смениха се биели лагери. Сега не пуши, но пак гори масло приблизително около 300 грама на 1000 л. Смених 3-4 вида масла, същата работа. Пак гори масло и то след такъв ремонт?! Цилиндрите не са замервани, не знам от какво може да е, но ремонти вече няма да правя. Ако някой има предложения, моля да сподели, но по-скоро ме интересува какво масло да слагам. Досега винаги полу-синтетично 10w40 Ardeca (белгийско), Repsol, Mobil, накрая вече Nord sea наливно с добавка Resurs руска, щото в чудо се видях.

Какво масло да сложа, за да минизирам разхода на масло? Уточнявам - големи ремонти няма да справя вече по тази кола. Моля за съвет.

Прочетох другата ти тема - "Моля за съвет - харчи масло" (ТУК).

Не мисля, че проблемът е в маслото. Сменил си няколко масла, а промяна няма никаква.

Моят съвет е да установиш какъв е проблемът с мотора ти.

!!!  Ще помоля в тази тема да не се коментира техническото състояние на мотора на колегата Nepredvidim.

За съвети относно мотора - ползвайте другата му тема (дал съм линк по-горе).

Тук може да му предложите всякакъв съвет за избор на масло, но само това !!!.

• Thanks 1

Аз искам съвет за масло, не за друго така или иначе.

Слагай най-евтиното 10-40 масло - така и така доливаш здраво, няма опасност "да се скапе" между смените

В никакъв случай не се опитвай да намалиш харча сипвайки 20w-50 или още по-гъсто.

А защо да не пробва с хубаво масло, вместо да сваля още повече качеството. До сега е ясно, че боклуците, които е наливал ги е горяла, така че остава да пробва с качествено масло и ако пак го гори, тогава вече да си решава дали да търси причината или да си долива.

Ако толкова голям харч го "оправи" със смяна на маслото....

WOLF OIL WOLF GUARDTECH 10W40 - в канекс е 30лв туба 5л. Не лошо масло с молибден - на ойл форума твърдят че е със същия пакет присадки като Petro-Canada Supreme серията (черната туба)