Jump to content
Markony

FAQ-3:Двигателни масла-обсъждане 3, част Трета

Recommended Posts

Posted (edited)

Веско,

Редно е да посочиш на човека кои 5W30 може да кара до 8 хил. км., че половината издишат на 5 хил.

А относно оптималната защита на високи (6000+) обороти с 5W30... А дано, ама надали...

Освен с RedLine...

Edited by dandilov
  • Upvote 2

Posted (edited)
преди 19 минути, dandilov написа:

А относно оптималната защита на високи обороти с 5W30... А дано, ама надали...
Освен с RedLine...

За писта ли говорим? Извинявам се! 

Ето:

mot_300v-power-racing-5w30.jpg

С всяко 5W30 масло на Мобил или Амсоил може спокойно да кара 8000 км.

С Равенол USVO не може ли да кара 8000 км?

Edited by Takumi Fujiwara
  • Upvote 1

Недей да ме цитираш спамер безработен :)! Кой какво е казал...в какъв контекст ,според теб няма ли значение?

Колко дизели се произвеждат при теб ,че да видиш по магазините Ц2/Ц3 масло....Само идиотите тук си цапат въздуха с тежки метали и сажди.То не е само въпрос да говориш за екология ,ами трябва и да правиш нещо.Ще ги стигнем американците след 200 години..

• Haha 1
  • Upvote 1

:offtopic:

Преди 2 часа, Markony написа:

Ще ги стигнем американците след 200 години..

А калифорнийците след 400. Тея винаги са били пионери в област "Екология". Още от времето на Сивик 1 генерация.

https://theculturetrip.com/north-america/usa/california/articles/what-are-the-most-eco-friendly-states-in-america-according-to-google/

@Takumi Fujiwara Ти си като развален грамофон бе, човек ... Такова изтичане на мозъци подкрепям напълно.

• Haha 1
  • Upvote 1

Какво Ви е мнението относно неравномерното нагъване на филтърната хартия?

Хонда претендира, че такъв дизайн увеличава ефективната филтрираща площ и при изгасен двигател предотвратява стичането на маслото от магистралите. Последното, дори и да е вярно, ще е приложимо само за стичането по обратен ред през филтъра до точката, от която маслото ще продължи напред по гравитация (един вид зенит).

image.thumb.png.9239ffa9042b00c1d0c9325832f83778.png

https://weudealerimagesprd.blob.core.windows.net/ie31/siteassets/Honda_Genuine_Parts_Leaflet_Oil_Filter.pdf

В братския форум наистина се вижда, че Nitto следва този вид нагъване. За сравнение за най-добър е посочен Fram.

image.thumb.png.016e5adb5d61a4fe05bef5b234c31f31.png

https://www.oil-club.ru/forum/topic/23880-sravnenie-maslyanyh-filtrov-dlya-honda-mahle-oc617-fram-ph-5317-bosch-f026407077-nitto-4hm-113-champion-cof100208s-mann-6106/

@emod благодарности за полезното четиво

Honda_Genuine_Parts_Leaflet_Oil_Filter.pdf

image.png

Джапанезе,я сканирай тоя код и ми дай някаква информация,че не мога да се оправя с тия вашите масла.Явно ми хваща IP-to

IMAG0033.jpg

Преди 1 час, mitakam написа:

За сравнение за най-добър е посочен Fram.

Колеги, внимавайте с европейските Fram! Ето защо: https://www.oil-club.ru/forum/topic/28244-fram-ph5317-honda-kia-hyundai-mitsubishi/?do=findComment&comment=1188959

• Thanks 1

Posted (edited)
Преди 2 часа, Markony написа:

Джапанезе,я сканирай тоя код и ми дай някаква информация,че не мога да се оправя с тия вашите масла.Явно ми хваща IP-to

IMAG0033.jpg

Здрасти Маркони!

Имаш късмет, че в мазето имам една туба 5 кварти с AFE 0W20 (чудя се дали да го слагам лятото). Тези малки QR кодчета отпред и отзад на етикетите НЕ може да се скенират. Предното е обозначено с М6963F,  а задното с М6964В. Предполагам, че М значи Мобил, F значи front, a В значи back. Предполагам, че може да се скенират само от служители във фабриката или го чете само машината, която печата и/или лепи етикетите и/или сортира бутилките/тубите.

Иначе големият QR код в средата на задния етикет на бутилката се скенира и води към тази страница:

https://www.mobil.com/English-US/Passenger-Vehicle-Lube/pds/GLXXMobil-1-0W20

AFE_0W20_a.thumb.jpg.8e22a3136b99026e0f6261452366d3bb.jpg

AFE_0W20_b.thumb.jpg.34c082715cea4215c17b9d67f05c5918.jpg

Edited by Takumi Fujiwara
  • Like 2

Преди 1 час, Takumi Fujiwara написа:

Здрасти Маркони!

Имаш късмет, че в мазето имам една туба 5 кварти с AFE 0W20 (чудя се дали да го слагам лятото). Тези малки QR кодчета отпред и отзад на етикетите НЕ може да се скенират. Предното е обозначено с М6963F,  а задното с М6964В. Предполагам, че М значи Мобил, F значи front, a В значи back. Предполагам, че може да се скенират само от служители във фабриката или го чете само машината, 

Уф, че съм загубен.Благодаря Друже.Редовно си е масълцето....

• Upvote 1

Питането ми е следното ... при две масла да кажем еднаква марка и едно е 5w30 и другото е 5w30 и покрива API SN по спесификация , може ли от първото (което не я покрива API SN) да стане по шумен двигателя като все едно не е правен реглаж на клапани и толкова ли са различни тези масла при положение ,че са един вискозитет ?!  

А маслата са?

Не са различни.Базовите масла би трябвало да  са едни и същи.Ако говорим за една марка  и горе-долу еднакви години на производство. Но пакета добавки едва ли е един и същ.Предполагам ,че сравняваш SN и SM,Защото SJ няма на пазара..Като махнем Калция и основите му, Молибдена ,Фосфора и Сярата са различни.Това не променя звука на мотора в пъти ...нещо което би чул с просто ухо.Но има друг момент.Като сменящ масло предполагаш ,че старото е такова ,каквото си го налял,а то е сработило отдавна ,особено зимата и характеристиките като вискозитет са му други.За шума се грижи най-много Молибдена и то стария ,а не новия тримерния.Това всичко са хипотези.Без анализ само предполагам...

• Upvote 2

MOTUL 8100 ECO-CLEAN 5W30 vs MOTUL 8100 X-CLEAN 5W-30 , нали пише по книгите ,че трябва да се спазва спесификациите на маслата , зачудих се дали са различни при това положение ако едно не покрива API SN , или аз не съм прочел или разбрал. Защо тогава има да кажем от една марка 3-4 вида 5w30 ?! 

Днес официално приключвам зимата със смяна на маслото.Може да се каже ,че имам нов фаворит след Хонда Лео и Идемицу Зепро. Сега следва пряко сравнение с Мобил да видим дали за клиентите от Тойота или за себе си пускат по-качествено масло....

преди 22 минути, jungles написа:

MOTUL 8100 ECO-CLEAN 5W30 vs MOTUL 8100 X-CLEAN 5W-30 , нали пише по книгите ,че трябва да се спазва спесификациите на маслата , зачудих се дали са различни при това положение ако едно не покрива API SN , или аз не съм прочел или разбрал. Защо тогава има да кажем от една марка 3-4 вида 5w30 ?! 

Има няколко вида от един вискозитетен клас, защото покриват различни изисквания за различни двигатели. Например: по съдържание на сулфатна пепел, по показатели за икономия на гориво, по различен HTHS, по съдържание на противоизносни присадки и др.

Освен API, гледай и коя спецификация по ACEA покриват.

MOTUL 8100 X-CLEAN 5W-30 е с ACEA C3. Вискозитет при 100°C - около 12 mm2/s. HTHS ⫺ 3.6 mPa.s

MOTUL 8100 ECO-CLEAN 5W30 е с ACEA C2 (API SN/CF). Притежава по-ниски вискозитетни характеристики. Вискозитет при 100°C - около 10 mm2/s. HTHS ⫺ 3.0 mPa.s

С кое от двете ти е по-шумен двигателят?

• Like 2

преди 31 минути, Markony написа:

Сега следва пряко сравнение с Мобил

Кой мобил,този от постивете на джапанезето горе ли..?

преди 27 минути, dandilov написа:

Има няколко вида от един вискозитетен клас, защото покриват различни изисквания за различни двигатели. Например: по съдържание на сулфатна пепел, по показатели за икономия на гориво, по различен HTHS, по съдържание на противоизносни присадки и др.

Освен API, гледай и коя спецификация по ACEA покриват.

MOTUL 8100 X-CLEAN 5W-30 е с ACEA C3. Вискозитет при 100°C - около 12 mm2/s. HTHS ⫺ 3.6 mPa.s

MOTUL 8100 ECO-CLEAN 5W30 е с ACEA C2 (API SN/CF). Притежава по-ниски вискозитетни характеристики. Вискозитет при 100°C - около 10 mm2/s. HTHS ⫺ 3.0 mPa.s

С кое от двете ти е по-шумен двигателят?

Със MOTUL 8100 X-CLEAN 5W-30 ... да разбирам ли ,че е по рядко с една идея ?! Да се ориентирам към 0w40 в такъв случай ... преди да я взема е карана само със 10w40 ,поне по книжката от швайцарците 

MOTUL 8100 X-CLEAN 5W-30 е по-гъстото от двете.

преди 33 минути, dandilov написа:

MOTUL 8100 X-CLEAN 5W-30 е по-гъстото от двете.

От 0w40 и 5w30 eco clean-а ли ?!

Posted (edited)

От еко-то е „по-гъсто“. Или по-точно казано с по-висок вискозитет. 0W-40 ще е „по-гъсто“ и от двете при загрял двигател, така че не мисля, че ще намериш търсения ефект с него.

Edited by Pavel_Pavlov
  • Upvote 1

Извинявайте,че се намесвам в драмата ви ,но по-гъстото не значи по-тих двигател.На двигател с верига още повече..

• Like 1
  • Thanks 1
  • Upvote 1

Маркони, разбирам, че си по-навътре в материята от повечето от нас (от мен поне със сигурност), но не виждам нужда от сарказъм. Мерси за пояснението, дори ще се радвам, ако споделиш повече по темата, стига да имаш време и искаш, но не разбирам защо сарказма. Офтопик, извинявам се.

• Upvote 1

Моля за съвет. Към момента след 7000км съм долял около 800-900гр Eneos 5W30.

Смятам да сменям марката, като запазя вискозитета.

Колебая се между Motul 8100 X-clean и Bardahl XTEC.

Става въпрос за колата от подписа ми.

Posted (edited)

И защо този двигател, който въобще не гори масло, Ви дава до 900 мл. на 7000км? И дали проблема е в производителя или във вискозитета? Според мен е второто и е добре да смените с 0W30 C2.  Motul 8100 eco-clean 0W30 C2 е добра идея.

Edited by dindin
Предходно мнение не се цитира

Posted (edited)

По-скоро ме плаши да не е проблема в двг-то или турбото.

Нямам проблем да мина на 0W30. Сипах 5W30, защото и той е препоръчителен от производителя и колата дойде с такова масло.

Edited by dindin
Предходно мнение не се цитира
  • Upvote 1

Сменете с 0W30, това е правилното масло за този двигател. Може да опитате с оригиналното на Honda, Castrol Edge Professional H C2 0W-30 или Motul 8100 eco-clean 0W30 C2.

• Like 2

преди 11 минути, pendoc написа:

Може да опитате с оригиналното на Honda, Castrol Edge Professional H C2 0W-30 или Motul 8100 eco-clean 0W30 C2.

Добавям Mobil1 0W30 ESP.

• Like 2

JHM, Mobil1 0W30 ESP силно се доближава до това с което е карал колегата и се различава по характеристики от оригиналното.

Untitled.png

Untitled 2.png

Untitled 3.png

Благодаря за мненията. Мисля, че взех решение. Motul 8100 eco-clean 0W30.

Дано няма много ментета.

Сивика го карах с Motul и бях останал доволен.

Аз съм карал и с трите, които съм посочил. В момента съм с Motul 8100 eco-clean 0W30 C2. Субективна разлика не намирам и за 10 000 км. не се е променяло нивото на нито едно от маслата! Можете да се включите в общите поръчки от форума, а в ato24.de  почти сигурно не е менте!

• Upvote 1

Преди 22 часа, Pavel_Pavlov написа:

Маркони, разбирам, че си по-навътре в материята от повечето от нас (от мен поне със сигурност), но не виждам нужда от сарказъм. Мерси за пояснението, дори ще се радвам, ако споделиш повече по темата, стига да имаш време и искаш, но не разбирам защо сарказма. Офтопик, извинявам се.

Не е сарказъм. Виждам ,че дълбаете в грешна посока.Всеки прецедент си има тънкости.Примерно въпросната верига създава доста главоболия преди и след смяна. Относно шума и вискозитета..При едни и същи обстоятелства без да се променя нищо механично ,а само маслото на теб ти говори ,че е виновно маслото,но аз твърдя ,че при тези малки разлики на вискозитета не можеш да хванеш разлика в шума на мотора ,даже и да имаш музикален слух. Но явно има нещо субективно ,което те дразни и затова повдигаш въпроса.Това са добавките и ако сложиш анализите на двете масла в една таблица разликите ще изскочат и няма проблема да е във вискозитета.При подобни казуси,колегите в големите маслени форуми ,много държат на предисторията на автомобила ,както и на доставчика на маслото.

Пример давам с моите коли....вече над 30 марки/модела масло тествани и карани по 3-4-5000 км,но никога няма да сравня поведението на мотора със старото и новото масло веднага след смяната.ЗАЩО- старото масло на  5000 км налято 5В-30 вече не е 5в-30.Вискозитета е мръднал нагоре или надолу,което е нормално.Добавките са отслабнали,конденза е свършил своята работа,горивото е измило каквото може,ЕГР-а е добавил сажди. От там идва и грешката при измерването,ако се прави такова.Но ако налеем масло А и веднага го излеем и го сменим с масло Б ,тогава вече можем да говорим за някакво честно съпоставяне на поведение.

• Like 2
  • Thanks 1

Мерси за инфото. Иначе друг колега писа с въпроса.

• Upvote 1

В BITOG излезе VOA на Amsoil XL 5w-30:

amsoilXL5w30_VOA.thumb.png.d37af51710c95c77011c07f269465add.png

Линк BITOG - КЛИК

VOA на същото масло се очаква и в oil-club.ru.

Ще бъде интересно да се сравнят двата анализа и коментарите на двете школи :).

• Upvote 3

Цитат

What our colleagues from Honda have advised is true and 5W-30 is one of the two recommended oils. The other recommended oil is 0W-30.

Kind Regards,

Georgi Draganov
Honda Customer Service
Honda Motor Europe Ltd.
Honda UK

Отговор от Honda UK на въпрос за позволените вискозитети на маслото за i-DTEC двигателите.

С това предлагам може да се приключи мантрата, че 5W-30 е грешен вискозитет за тези двигатели.

• Thanks 2
  • Upvote 3

преди 47 минути, DTEC написа:

Отговор от Honda UK на въпрос за позволените вискозитети на маслото за i-DTEC двигателите.

С това предлагам може да се приключи мантрата, че 5W-30 е грешен вискозитет за тези двигатели.

Благодаря, колега.

Моят автомобил е закупуван от представителството на Хонда "Fugel" Германия, като колата е била техен служебен автомобил и е изцяло поддържана от тях.

Точно поради тази причина първата смяна направих с 5W30 (понеже дойде с такова масло). Решил съм да пробвам с 0W30, защото както споделих по-горе, има известно количество изгорено масло. Дали наистина е от марката и вискозитета... Ще си покаже. Другия вариант е мотор- турбина, но за сега няма да се набивам във филми. Така или иначе ако се строши, ще я правим. Заслужава си, защото колата ми доставя огромно удоволствие от шофирането.

Относно горенето на масло, когато паля сутрин, пропушва леко. Това е единственото пропушване, което има. Нито когато се натовари мотора, нито по друга причина пуши. Някои казват, че това е нормално, аз не мисля точно така, но времето ще покаже. Поздрави!

преди 59 минути, DTEC написа:

5W-30 - да, но с коя спецификация?

ACEA C2/C3.

• Upvote 2

Извинявам се за спама ,ама не мога да не сипя на Джапанезето:

Такуми Сан..кога ще ни стигнете хамериканците не знам :)

IMAG3245.jpg

• Like 3

Откъде го избара тоя Quaker State пък ти? 😲