Jump to content
Markony

FAQ-3:Двигателни масла-обсъждане 3, част Трета

Recommended Posts

Мнение за това масло  ,че не намирам  информация в нета .

2019-03-08_171914.jpg

здравейте, има ли някаква разлика между маслата в картинките?

кое е точно фабрично налятото за R20A9?

видях, че германския хонда дилър последно е налял total quartz 9000 energy 5w-30 , което явно не е подходящо.

3c3929e849c4d252469b9f4833195214.jpg1710c4f5eb3d497ae3d9ce39775b026a.jpg58dd73ed24eead6488985fa10b8f048b.jpg

Sent from my iPad using Tapatalk

Търся съвет - в общи линии съм решил какво ще и налея за лятото, едно измежду тези:
RAVENOL FO SAE 5W-30
RAVENOL HDX SAE 5W-30
RAVENOL DXG SAE 5W-30

Най-евтинджоса (първия линк) по-скоро не бих го взел чисто и просто щото е най-евтино :D 
Като сравнявам другите две единствената по-сериозна разлика в спецификациите (цък и цък) виждам при вискозитета на 40°C т.е на 2-3тата минута от палене през лятото, което като процент от времето е пренебрежимо малко. В крайна сметка разликата цифрово ми е едни +-20лв на тубичка ама ми стана интересно дали някой кара с тях и има ли впечатления? 

P.S. Лятото я карам горе-долу 70/30 извънградско/градско като първото си е чистак магистрала - демек държа я на 3400-3500 оборота с много малки изключения.

Posted (edited)

@Varz

Колега, дай малко повече инфо.

Кой двигател е? К24А3?

И задължително ли държиш маслото да е Равенол?

Edited by dandilov

Преди 11 часа, mitakam написа:

здравейте, има ли някаква разлика между маслата в картинките?

кое е точно фабрично налятото за R20A9?

Първата разлика, която виждам е, че на първите две пише Full Synthetic, a на третото Synthetic Technology.

Фабричното масло за R20A9 е 0W20 или 5W20, API SN, ILSAC-GF5, марката масло няма голямо значение, ако е пълна синтетика. За предпочитане е Мобил, Валволин, Равенол.

@mitakam

Всички тези масла, които си посочил в поста ти по-горе, са III група хидрокрег:

2.thumb.png.67bcc165c1092febea7412b0a07f147b.png1.thumb.png.21572a25f9470982eed1676c119c6aa4.png

SDS на Honda 0w-20 Type 2.0 маслото (продуктови кодове: 08232-P99K1LHE; 08232-P99K4LHE (този отговаря на маслото от coxmotorparts.co.uk; по данни от сайта) и 08232-P99K6LHE) - ТУК

Състав: минерално масло >90%; добавки <10%

Ето и анализ от PQI America на Honda Full Synthetic 0w20 (черната бутилка) - ТУК

За съставът на Honda 0w-20 Type 2.0 можеш да придобиеш представа от поста на DTEC, касаещ Honda Civic Type R FK8 320PS след 10 000км с Genuine Honda 0W-20 Type 2.0 (виж по-нагоре, поста от 5 Март).

• Thanks 2
  • Upvote 3

Преди 5 часа, dandilov написа:

@Varz

Колега, дай малко повече инфо.

Кой двигател е? К24А3?

И задължително ли държиш маслото да е Равенол?

Същия :) Иначе чак да държа - не. Последно като сменях си бях набелязал Равенол ама не сварих за доставка и сега карам по инерция. В момента я карам с Fuchs Titan GT1 (5w40) и не е като да не го похарчва та ми се иска да пробвам нещо друго като марка. Отворен съм за предложения :)

Преди 3 часа, Varz написа:

Отворен съм за предложения :)

Колега, това е твоето масло:

https://www.ato24.de/de/auto-5w-30-mobil.html

или някое от тези като започнеш с Amsoil-a:

https://www.ato24.de/de/auto-aceanbspc3_aceanbspa5--or-b5-5w-30-amsoil_ravenol.html

Преди 9 часа, emod написа:

@mitakam

Всички тези масла, които си посочил в поста ти по-горе, са III група хидрокрег:

2.thumb.png.67bcc165c1092febea7412b0a07f147b.png1.thumb.png.21572a25f9470982eed1676c119c6aa4.png

Какво значи това, че не е хубаво да се кара с тези масла повече от 5000 км?

Не мисля, че трябва да се слага подобна граница само защото маслото е III гр.

Казвали сме го и преди - ресурсът на едно масло ще зависи не само от самото масло (крег или пълна синтетика IV гр.), но и от стила на шофиране (изкл. важен), условия на експлоатация (на кратко - тежък или лек режим), състояние на мотора, качество на горивото и др.

Ако маслото, създадено на базата на III гр., е направено с добре подбран и балансиран пакет добавки и бази, то е напълно конкурентно на събратята си от IV гр. в условията на една нормална ежедневна експлоатация.

• Upvote 3

Преди 9 часа, Varz написа:

Същия :) Иначе чак да държа - не. Последно като сменях си бях набелязал Равенол ама не сварих за доставка и сега карам по инерция. В момента я карам с Fuchs Titan GT1 (5w40) и не е като да не го похарчва та ми се иска да пробвам нещо друго като марка. Отворен съм за предложения :)

От самото начало ли го харчи, или започва няколко хил. км. след наливането?

Ако го харчи от самото начало след наливането, значи проблемът не е в маслото. В този случай, каквото и да сложиш, все ще го харчи.

По-назад в темата имаше коментари по въпроса - post#790 от 22.02.2019г. https://forums.hondabg.com/topic/107095-faq-3двигателни-масла-обсъждане-3-част-трета/?do=findComment&amp;comment=1057541193

Благодаря @Takumi Fujiwara @emod

Сувчето е уж на 45000 км (освен ако германския Хонда дилър не е фалшифицирал цялата сервизна документация и двата TUV доклада)

Исках да се съобразя с долното и затова питах кое е "оригиналното".  Но трябваше да поръчвам масло за другата кола и в сайтът излезе Castrol Edge H 0-20w. Ще умувам за следващото.

• Like 2

На ‎1‎.‎6‎.‎2018‎ г. at 11:31, Markony написа:

Слагай 5В-30 ESP,AFE,FE 

да вмъкна един въпрос , имам црв 2,2 дизел 2006 майстора който ми го обслужва е налял масло репсол 5в 40 елит компетешън , след 6000 км пробег започна да го бута на 7000 съм долял половинка като прочетох из форума разбрах че това не е моето масло та въпроса ми е мога ли да го сменя с каквото трябва и дали да се притеснявам да не се присече само да вмъкна че промяна в работата на двигатела с горепосоченото масло не съм усетил

• Upvote 1

Posted (edited)
Преди 10 часа, никола илев написа:

дали да се притеснявам да не се присече

1. Няма да се пресече.

2. Сменяй с каквото трябва. 0W30 ACEA C2/C3 или 5W30 ACEA C2

3. 5W40 не е твоето масло.

4. А щом след 6000км. започва да го гори, значи това масло е с нисък ресурс.

Edited by dandilov
  • Upvote 1

На 14.03.2019 г. at 3:58, Takumi Fujiwara написа:

Колега, това е твоето масло:

https://www.ato24.de/de/auto-5w-30-mobil.html

или някое от тези като започнеш с Amsoil-a:

https://www.ato24.de/de/auto-aceanbspc3_aceanbspa5--or-b5-5w-30-amsoil_ravenol.html

Колега, би ли се аргументирал, че така малко виси във въздуха?
Аз поне филтрирах на база спецификации и оставих само тези, отговорящи на японския стандарт (ILSAC). Така остават в общи линии Амсойл и Равенол.

На 14.03.2019 г. at 9:55, dandilov написа:

От самото начало ли го харчи, или започва няколко хил. км. след наливането?

Ако го харчи от самото начало след наливането, значи проблемът не е в маслото. В този случай, каквото и да сложиш, все ще го харчи.

По-назад в темата имаше коментари по въпроса - post#790 от 22.02.2019г. https://forums.hondabg.com/topic/107095-faq-3двигателни-масла-обсъждане-3-част-трета/?do=findComment&amp;comment=1057541193

Мерси за препратката. Иначе почна да го харчи към края на пробега ама нищо общо с разхода при колегата от този пост - аз за 9000км съм долял 1-1.2л. Чак ме хвана срам, че се оплаках :D(при все, че знам, че К-сериите си го сръбват).

• Upvote 1

Posted (edited)

Добър ден, колега!

Първо, искам да кажа, че ILSAC не е японски, а международен стандарт - разбирай американски:

"The International Lubricant Standardization and Advisory Committee (ILSAC) also has standards for motor oil."

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Motor_oil#ILSAC

Второ, Мобила покрива АСЕА (европейска организация) С3, което е по-висок стандарт от ILSAG GF-5. Също така Mobil 1 5W30 e най-гъстото 5W30 масло, което Мибил предлага. Има други 5W30 масла, които не покриват АСЕА С3, които са много по-редки от него, независимо, че са обозначени със същия вискозитет.

Маслата от втория линк пък покриват АСЕА А5/В5, което също е висок стандарт. Наред с това, ако не го пише на шишето, съм сигурен, че тези масла покриват и ILSAC GF-5.

Отделно в САЩ, за К двигателите с 200 к.с. (K20Z3 и К24A2) се препоръчва масло 5W30, a не както е при другите К двигатели (със 160 к.с.) - 0W20. 

Отиди на стр. 292 от този документ, което е книжката на Acura TSX, което в Европа е Акорд 8-ма генерация:

http://techinfo.honda.com/rjanisis/pubs/OM/AH/BEA0808OM/enu/BEA0808OM.PDF

Това ми е аргумента.

Edited by Takumi Fujiwara
  • Upvote 1

Преди 2 часа, Takumi Fujiwara написа:

Второ, Мобила покрива АСЕА (европейска организация) С3, което е по-висок стандарт от ILSAG GF-5.

Грешно!

ACEA C3 е европейска спецификация за дизелови двигатели с DPF филтър. И съвсем не е нито по-висок, нито стандарт! ;)

В САЩ за К-серия ( 201кс ) в SI Civic се препоръчва 5/30 но в Япония за същият двигател от 2001 до 2010 се препоръчва освен 5/30 и 5/40 и 10/30.

• Upvote 2

преди 3 минути, Mkilla написа:

В САЩ за К-серия ( 201кс ) в SI Civic се препоръчва 5/30 но в Япония за същият двигател от 2001 до 2010 се препоръчва освен 5/30 и 5/40 и 10/30.

Край , сега ще разчупиш статуквото .

• Haha 2

Posted (edited)
Преди 4 часа, Varz написа:

Иначе почна да го харчи към края на пробега

Точно за това попитах. Когато двигателят почне да харчи дадено масло след 5, 6 хил. и т.н. км. (след наливането му), значи маслото е приключило ресурса си и трябва веднага да бъде сменено! Това е ясен знак! Трябва да намалиш интервала от смяна до смяна.

Mobil 1 ESP 5W30, което ти препоръчва Takumi, е много добро масло. Съдържа даже и малко естери. Също така в сайта на Мобил пише, че отговаря или превъзхожда изискванията на ILSAC GF-5. ("MOBIL 1 ESP 5W-30 meets or exceeds the requirements of: ILSAC GF-5 ENGINE TEST REQUIREMENTS"). С това масло ти препоръвам да караш до 8 000км.

На 13.03.2019 г. at 12:31, Varz написа:

Търся съвет - в общи линии съм решил какво ще и налея за лятото, едно измежду тези:
RAVENOL FO SAE 5W-30
RAVENOL HDX SAE 5W-30
RAVENOL DXG SAE 5W-30

Измежду тези аз бих избрал HDX. Нова рецепта по API SN Plus и Dexos1, Gen2. Също с ILSAC GF-5. Смяна на 6 000км.

Незнам защо пропускаш: Petro-Canada Supreme Synthetic 5W-30? Също с API SN Plus и Dexos1, Gen2 и ILSAC GF-5. Смяна на 6 000км.

Също и Yacco Lube GDI 5W30, API SN Plus и Dexos1, Gen2 и ILSAC GF-5. Смяна на 8 000км. (https://forums.hondabg.com/topic/108349-фенабг-ауто-масла-yacco-части-консумативи-сервиз/?tab=comments#comment-1057542474)

По-нисковискозитетни масла, при желание, са:

RAVENOL FDS SAE 5W-30, смяна на 8 000км.

RAVENOL SSV SAE 0W-30, смяна на 8 000км.

П.П. Да добавя

Edited by dandilov
  • Upvote 1

Posted (edited)
Преди 1 час, dandilov написа:

Грешно!

ACEA C3 е европейска спецификация за дизелови двигатели с DPF филтър. И съвсем не е нито по-висок, нито стандарт! ;)

Грешно! Не е само за дизелови двигатели!

Цитат

ACEA C3 Stable, stay-in-grade Engine Oil with Mid SAPS-Level, intended for use as catalyst compatible Oil at extended Drain Intervals in Vehicles with all Types of modern Aftertreatment Systems and High PerЦformance Passenger Car & Light Duty Van Gasoline & DI Diesel Engines that are designed to be capable of using Oils with a minimum HTHS Viscosity of 3.5 mPa*s.

източник 1 (стр. 4):

https://www.acea.be/uploads/news_documents/ACEA_European_oil_sequences_2016.pdf

източник 2:

https://www.oilspecifications.org/acea.php

• Thanks 1

Posted (edited)
преди 51 минути, Mkilla написа:

Ама това синтетика или минерлано?

Щот в САЩ и Япония 5W30 и 10W30 ги има, и минерални. :D

Нямам идея, може да им пишеш email на япончетата :) 

• Haha 1

Posted (edited)

Ами аз знам и без да им пиша, защото в книжката на нито една Хонда не съм срещал думата синтетика. :)

По-интересното е, че повечето хора (не само в БГ) нямат книжки на колите си или не ги четат. Вместо това се допитват до пишман майстори, форуми и шамани. :lol: В САЩ всяко минерално масло от последните 10-15 години покрива API SN и ILSAC-GF5, но почти всички не покриват спецификациите на ACEA или поне на етикета не е обозначено.

С призив да не залитаме в офф топик и лични нападки!!!:

jp.thumb.jpg.4b730fe19ca6502d13ceffad97866525.jpg

• Thanks 1
  • Upvote 3

Posted (edited)

"5W30 не е за климата на БГ." - неизвестен пишман майстор

"10W30 е вискозитет за мотоциклети." - @Markony

Kaрайте си с 5W40!

End of the case - японците ряпа да ядат! :tooth:

FD2.thumb.jpg.4e9a899602a05b12d2c5b8dd1aa75535.jpg
Това е от книжка на FD2 ( K20A ).Японците също като нас се радват на 4 сезона.Не знам дали е за мотоциклети 10/30 но го пише в manual-a за K20A, респективно за K20Z4, К20Z3, не е по-различен вискозитета.

• Upvote 3

преди 15 минути, Takumi Fujiwara написа:

не покриват спецификациите на ACEA или поне на етикета не е обозначено.

Американците хич не ги интересува АСЕА, защото си имат API и ILSAC. По същия начин мерят в галони, а не в литри. Мили, а не километри и т.н. и т.н. ;)

Posted (edited)

Да де, ама API и ILSAC еквивалентни ли са на ACEA? Аз не мисля, че са.

Като цяло тенденцията е такава:

- В САЩ се кара много и залагат на нисковискозитетни масла, защото пестят гориво. Ти може да пестиш 0.5 л на 100 км, но 1 000 000 души по 0.5 л е 500 000 литра гориво. Отделно маслата са по-екологични, а някои и рециклирани, защото се сменят често 3000 мили за минерлано и полусинтетика и 5000 мили за пълна синтетика. Маслата се сменят по-често, защото не са толкова издържливи, за сметка на екологичните им качества. Тук дори хора, които карат с Амсоил не си позволяват да го сменят на повече от 5000 мили. 

- В Европа, специлано отрочетата на ВАГ работят на по-висока темп. от Хонда и Тойота (например) за много от тях са турбо. За тях задължително се изисква масло с HTHS мин. 3.5 mPa*s. Кара се по-дълго с едно масло, от рода на 15 000-20 000 км, защото маслата са по-висок клас и са по издръжливи. Маслата не са толкова екологични за околната среда. 

Та, това са моите наблюдения. Преглеждал съм всички масла, които се продават тук - нито едно не покрива АСЕА С2/С3. Някои само покриват АСЕА А5/В5 като Mobil 1 5W30 (да не се бърка с ESP) и само няколко покриват АСЕС А3/В4 като например - Mobil 1 0W40. Всикчи други (минерални, полусинтетика и пълна синтетика) покриват API SN (а сега вече и API SN Plus) и ISLAC GF-5.

• Like 2

Posted (edited)
преди 22 минути, Takumi Fujiwara написа:

Кара се по-дълго с едно масло, от рода на 15 000-20 000 км, защото маслата са по-висок клас и са по издръжливи.

Не бих казал...

Все още не съм видял масло, което да издържи 15 000км на бензин и 30 000км на дизел. За лабораторни анализи от автомобили говоря, не за тирове.

А масово в Европа се кара точно на такива интервали и то по препоръки на официалните сервизи. 15 000км на бензин и 30 000км на дизел.

Какво означава това?

Според мен вече на никой не му дреме да пази двигателя. А точно обратното. Така е по изгодно и на авто-производителите... ;)

От друга страна повечето европейци карат колата, докато им изтече лизинга, после я хвърлят и си вземат друга. И на тях не им дреме за двигателя. За тях автомобила е консуматив като телефона, например. Консуматорско общество...

А иначе и в САЩ и в Европа има всякакви масла. И синтетика, и "полу", и минерални. Кой каквото му кеф да сипва. Ако се замисля изобщо какво налива или му наливат...

преди 23 минути, Takumi Fujiwara написа:

Да де, ама API и ILSAC еквивалентни ли са на ACEA? Аз не мисля, че са.

По същия начин като галоните и литрите... :D

Edited by dandilov

Posted (edited)
Преди 1 час, dandilov написа:

Все още не съм видял масло, което да издържи 15 000км на бензин и 30 000км на дизел. За лабораторни анализи от автомобили говоря, не за тирове.

E как?!?

C Amsoil може да се кара 12 000 мили (пише си го на етикета :D ) и не става въпрос за Signature Series,  а пo-евтиното им масло XL Series.

Цитат

От друга страна повечето европейци карат колата, докато им изтече лизинга, после я хвърлят и си вземат друга. И на тях не им дреме за двигателя. За тях автомобила е консуматив като телефона, например. Консуматорско общество...

И американците са така, ако не всички, то едно 70-80% от хората. Като се замисля, ако караш американска кола е нормално и хубаво да я разкараш след като й изтече гаранцията, т.е. след около 5-6 години. :tooth: Това не важи за японските коли, обаче.  

Posted (edited)
Преди 2 часа, Mkilla написа:

FD2.thumb.jpg.4e9a899602a05b12d2c5b8dd1aa75535.jpg
Това е от книжка на FD2 ( K20A ).Японците също като нас се радват на 4 сезона.Не знам дали е за мотоциклети 10/30 но го пише в manual-a за K20A, респективно за K20Z4, К20Z3, не е по-различен вискозитета.

Колега, зависи как караш!

5W30 и 10W30 се водят Resource Conserving (Energy Conserving), т.е. пестят гориво (както и всяко 0W20 и 5W20), докато 5W40 не е.

API-SN-Donut.png

APISN.gif

Energyconserving.JPG (all-season protection, ама друг път - само ако темп. в твоя район не пада под -7°С)

Mobil нямат 5W40 масло за леки коли, поне в САЩ (мисля, че и навсякъде друаъде). Единственото 5W40, което предлагат е за турбо дизелови камиони/пикапи. Замислете се над това следващия път, когато някой пишман майстор ви каже, че климата в БГ изисква 5W40!

Eто всички малса на Мобил за американския пазар, но не мисля и, че предлагат 5W40 нито за Европа, нито Япония:

https://mobiloil.com/en/motor-oils 

• Upvote 1

Posted (edited)

Колега Takumi Fujiwara, аз нищо не казвам и не мисля а просто гледам какво са написали японците за техните си двигатели. Това беше във връзка, че за К20А се препоръчва само 5/30 а вече на съответният пазар какво има е съвсем друга тема.

Edited by Mkilla

Ами аз това ти го казах отдавна. Тук на K20Z3 на капачката за масло му пише 5W30. Нали ходих да карам 2-3 миналата година преди да си вьема Тойотата.

Преди 3 часа, Takumi Fujiwara написа:

C Amsoil може да се кара 12 000 мили (пише си го на етикета :D )

Нека да си припомним нещо по въпроса - една табличка на Amsoil и техните 25 000 мили и 700 часа за Signature Series (при нормални условия; респ. 15 000 при тежки), които принципно са достижими при средна скорост от 35,7 мили в час (57,5 км/ч):

ams_graph.thumb.png.300a8d724a49a641665b5923acdcd365.png

Сами може да си направим извода за Amsoil XL серията и не само за нея, а по принцип ;).

• Upvote 2

Значи със Sig. Series спокойно може да се кара 10 000 мили, така като гледам таблицата. А с XL спокойно 5000-7000 мили.

Posted (edited)
На 16.03.2019 г. at 10:50, dandilov написа:

Грешно!

Цитат

ACEA

The ACEA (Association des Constructeurs Européens d'Automobiles) performance/quality classifications A3/A5 tests used in Europe are arguably more stringent than the API and ILSAC standards. CEC (The Co-ordinating European Council) is the development body for fuel and lubricant testing in Europe and beyond, setting the standards via their European Industry groups; ACEA, ATIEL, ATC and CONCAWE.

Копирано от този линк:

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Motor_oil#ILSAC

Posted (edited)
Преди 8 часа, Varz написа:

От моята книжка:

IMG_20190313_155700.thumb.jpg.50079b8730d29889fc125a4b83966bd7.jpg

С оглед всичко гореизложено и прочетено мисля да заложа на MOBIL 1 ESP 5W-30. Отзиви наесен :)

Aко се осланяш на тази книжка, спокойно може да караш с най-евтиното 10W40 масло и да го сменяш на 5000 км. Но не и, ако темп. в твоят район зимата пада под -7°С.

Ако искаш, обаче оптимална защита на високи обороти и смяна на 8000 км - тогава 5W30.

Ако не си фен на високите обороти и целта ти е икономия на гориво и дълъг пробег (8000 км) с едно масло - твоето масло е 0W20 или 5W20.

Но от гледна точка на това, че твоят двигател е проектиран да диша във високите и да се катери до 8000 оборота, където му почва червеното - 5W30 e отималния вариант. Ако не караш често над 4000-5000 оборота - сипвай 0W20 или 5W20.

Много е просто обяснението и отзивът е пределно ясен.