Jump to content
Markony

FAQ-3:Двигателни масла-обсъждане 3, част Трета

Recommended Posts

4000 оборта за минута, при червена зона на 7200, са далеч от границата на работния диапазон(а са си направо в средата му), за тези мотори.

Отделно вие с 2.4 (дори и ръчна кутия) ги глезите вашите мотори с дългите си кутии. На 2.0 4000 rpm няма и 140км/ч.

И двамата с @dindin караме с хW-20 масло, често над и около 4000 rpm, защото са ни къси кутиите и разхода на масло е в рамките на половин литър на 10к км.

Така, че разхода в случая ми е трудно да си представя, че е резултат от комбинацията на вискозитет и обороти.

Преди 12 часа, Nikito82 написа:

Тва че е от Германия, едва ли свежда риска да е фалш до 0.

Специално за Ravenol-а, ако е менте, значи ти го сипват ментето в завода - преполагам си разбрал вече за кода за проверка на маслото, който е напечатан на всяка туба Ravenol. 

В смисъл, Ravenol-a и от България да го купиш, пак можеш да си сигурен, че е оригинален, като го провериш на сайта им.

Edited by Чавдар K
  • Upvote 4

преди 18 минути, Чавдар K написа:

В смисъл, Ravenol-a и от България да го купиш, пак можеш да си сигурен, че е оригинален, като го провериш на сайта им.

Това не е съвсем точно така. Ако някой купи една туба с масло, види кода и после направи например още 1000 такива туби и ги продаде, то едва втория потребител, който вкара кода в сайта ще види, че този код е вече въвеждан. Но първия теоретично също е бил с менте масло и няма да разбере за това.

Също има много потребители, като мен, които не си проверяват кода, защото аз съм сигурен на 100% в произхода на маслото.

Сигурните, за мен, източници на Равенол са www.ravenol-shop.de и www.ato24.de. И двете фирми са дъщерни на производителя. Управителя на ravenol-shop дори е активен участник в oil-club.de и предоставя изключително много информация за маслата.

• Upvote 1

преди 2 минути, DTEC написа:

Това не е съвсем точно така. Ако някой купи една туба с масло, види кода и после направи например още 1000 такива туби и ги продаде, то едва втория потребител, който вкара кода в сайта ще види, че този код е вече въвеждан. Но първия теоретично също е бил с менте масло и няма да разбере за това.

Също има много потребители, като мен, които не си проверяват кода, защото аз съм сигурен на 100% в произхода на маслото.

Сигурните, за мен, източници на Равенол са www.ravenol-shop.de и www.ato24.de. И двете фирми са дъщерни на производителя. Управителя на ravenol-shop дори е активен участник в oil-club.de и предоставя изключително много информация за маслата.

Така е, прав си. 

Но ако правиш и продаваш ментета, защо да си правиш труда, да развиваш цялата тази схема, рискувайки да бъдеш изобличен, вмето да си подправяш кастрола (примерно), без този риск.

Отделно, Ravenol, аз лично не го бях чувал до преди 2г, предполагам (без да съм правил рисърч, може да не съм прав) пазарният им дял е под 10% от тези на Мобил, Кастрол и т.н.

Та мисълта ми е, че това, което казваш е напълно възможно, но силно невероятно.

Edited by Чавдар K

Горното мое словоизлияние е превод на казаното от ravenol-shop.

В един немски сайт към момента се продава масло Равенол с цена по-ниска от тази, на която я получават официалните немски търговци. Понеже не е възможно това да се случва, има предположения че маслото е менте.

Друг случай - потребител си купува масло от официален дистрибутор в Германия. Поръчва си количества за 6 смени (3 автомобила х 2 смени). Изпраща проба на прясно масло от една еднолитрова опаковка и съгласно резултата става ясно, че маслото не отговаря на показателите от информационния лист (TDS). Праща втора проба от 5-литрова тубичка и там всичко е ОК. Свързва се с дистрибутора и става ясно, че някак си два евро-палета с еднолитрови тубички са при официалния дилър, но не са с оригинално масло.

Точно заради подобни случаи, съм се запасил с масло за две години напред от проверени партиди (наличие на анализ на прясно масло) и гледам да купувам масло от производителя или директно свързан с него търговец, без да се налага да минавам през един или няколко дистрибутора. За щастие тези търговци правят намаления поне веднъж в годината и по-този начин мога да получа маслото на почти онлайн цени.

• Upvote 1

Здравейте колеги,

тъй като гледам в ато24 някой е питал в сектора за коментари за Петро Канада SS 5w30 дали е новата формула или не, но официален отговор от сайта там не виждам. Да не би случайно този човек да е някой от нашия форум и да е получил отговор на ЛС или като цяло някой знае ли отговора на този въпрос :D

ПП: Тъй като имам останало към 700мл от предишна поръчка, а това масло ако се окаже с новата формула проблем ли е да ги смеся?

Преди 1 час, DTEC написа:

Свързва се с дистрибутора и става ясно, че някак си два евро-палета с еднолитрови тубички са при официалния дилър, но не са с оригинално масло.

Менте масло при официалния дистрибутор, което никой, не знае как е попаднало?!

Как при тези условия, можеш да си сигурен в "проверените партиди"?

Ако това, което пишеш е вярно, само анализ, преди да го налееш, може да ти каже какво точно има вътре.

Не искам да влизам в конспиративни теории, но очевадно, че Ravenol-shop и Ato24 са се разбрали за цените на Ravenol-a. Едната такава "история" е много странна, със сигурност и странно някак им помага. 

Много се отклонихме от темата ... извинявам се за което :) 

Edited by Чавдар K

преди 45 минути, Cap_Slow написа:

Здравейте колеги,

тъй като гледам в ато24 някой е питал в сектора за коментари за Петро Канада SS 5w30 дали е новата формула или не, но официален отговор от сайта там не виждам. Да не би случайно този човек да е някой от нашия форум и да е получил отговор на ЛС или като цяло някой знае ли отговора на този въпрос :D

ПП: Тъй като имам останало към 700мл от предишна поръчка, а това масло ако се окаже с новата формула проблем ли е да ги смеся?

Ако под "новата формула" визираш "dexos1 gen2", маслото от доста време е точно такова .. преди беше само "dexos 1".

Дали може да се смесват, не съм компетентен :)

Edited by Чавдар K
  • Thanks 1

Толкова съм и гледал значи. Явно вече съм ги смесвал :D Мерси. 

Преди 1 час, Чавдар K написа:

Менте масло при официалния дистрибутор, което никой, не знае как е попаднало?!

Аз не съм си купувал такова масло. Става дума за масло различно от Равенол.

Преди 1 час, Чавдар K написа:

Как при тези условия, можеш да си сигурен в "проверените партиди"?

Проверените партиди са след въвеждането на USVO. ravenol-shop осигури пробата от партида масло, което беше вече налично в достатъчни количества. И след като излязоха резултатите, които съм публикувал някъде назад в темата, си купих веднъж от промоцията "4+1" и веднъж от "20% отстъпка".

Edited by DTEC
Коригиране на правописна грешка

На 22.02.2019 г. at 10:52, dandilov написа:

Може ли да снимаш страниците с въпросните препоръки, че ми стана интересно?

Това е за к20 и к24. АРI Sj Sl е за икономия на гориво. 

15509221004571512180371.jpg

• Upvote 1

Преди 3 часа, Cap_Slow написа:

Да не би случайно този човек да е някой от нашия форум и да е получил отговор на ЛС или като цяло някой знае ли отговора на този въпрос

Аз съм. :)

Питах ги миналата година. Отговориха ми, че е новата спецификация Dexos1 Gen2.

Относно смесването - могат да се смесват, но губиш свойствата на Gen2 !

Преди 1 час, vespa написа:

Това е за к20 и к24. АРI Sj Sl е за икономия на гориво.

Превод с гугъл: "Винаги използвайте масло, на чийто етикет е изписано " API SJ илиSL. Това масло е формулирано за постигане на по-голяма икономия на гориво."

API SJ е толкова стара спецификация, че вече ня я виждам никъде! 

API SL съществува и сега. Повечето масла с тази спецификация са и АСЕА А5/B5. Това са ниско-вискозитетни "Full SAPS" масла 0W30 и 5W30. Пазят по-добре двигателя и по-малко катализатора.

Днес за още по-голяма икономия се използват API SN, ILSAC GF-5, 0W20 и 5W20,  "Low SAPS" или "Mid SAPS" пазят по-добре катализатора. А двигателя - не знам... :rolleyes: :D

Edited by dandilov
  • Upvote 2

Маслата преди API SL (или преди API SJ) са имали  ZDDP (цинкова добавка за по-добро мазане) в тях, за това не са полезни за катализатора и околната сред, но пък смазват много по-добре от сегашните и издържат на по-голям пробег, особено от API SN, например. 

Така че по-стара спецификация масло по API стандарта, не винаги значи по-нисък клас масло, а точно обратното - масло, което смазва по-добре, но не покрива сегашните екологични стандарти. В днешно време ZDDP има само в рейсинг маслата и това е една от причините да не се препоръчват за ежедневно каране, т.e. не са street legal.

Ако ви попадне 10W40 или 20W50 масло за 4-тактови мотоциклети, вижте на задния етикет, че тези масла отговарят на API SJ и дори API SH. Това е защото в тях има ZDDP и разни други friction modifiers, защото мотоциклетите въртят до над 10 000 оборота, а това масло се ползва за смазване и на трансмисията на мотоциклета.

Ето мотоциклетни масла, които покриват API GL, SG, SH, SJ (има само няколко, които покриват API SM, SN):

https://www.ato24.de/en/motorbike-scooter-oil/4-stroke-10w-40.html

Така че ако искате да карате с 10W40 си вземете мотоциклетно масло, вместо такова за коли, но пренебрегвате катализатора си и замърсявате повече околната среда не само докато ползвате маслото, но и след като го изхвърлите.

Edited by Takumi Fujiwara

10W40 e масло за спортни 4-тактови мотори (1, 2 или 4-цил.), а 20W50 е за крюзъри, чопъри с двигатели с въздушно охлаждане от рода на V-twin на Harley Davidson. Всички тези масла покриват старите спецификазии по API - GL, SG, SH, SJ и дори по-стари:

https://www.ato24.de/en/motorbike-scooter-oil/4-stroke-20w-50.html

Edited by Takumi Fujiwara

ZDDP е абревиатура за пакет противоизносни присадки към маслото, на основата на цинк и фосфор. Използват се и във всички двигателни масла,  дори и в най-съвремените!

Разликата е в количеството. От там маслата се делят на "Full SAPS", "Mid SAPS" и "Low SAPS".

Спецификацията по API не определя конкретно количеството на ZDDP, а съвкупност от много фактори, взети заедно.

Например:

RAVENOL SSV SAE 0W-30 е "Full SAPS" най-съвременно напълно синтетично масло на PAO-база, но е API SL (сравнително стара спецификация).

RAVENOL SVT SAE 10W-40 е "Full SAPS" най-съвременно масло от т.н. "полусинтетика" и е с API SN ( сравнително нова спецификация), нищо, че е полусинтетика.

Накратко,

По ZDDP , маслата се делят само на "Full SAPS", "Mid SAPS" и "Low SAPS".

По API маслата се делят на различни спецификации, в зависимост от симбиозата на много неща в тях.

Edited by dandilov
  • Upvote 1

преди 5 минути, dandilov написа:

RAVENOL SSV SAE 0W-30 е "Full SAPS" най-съвременно напълно синтетично масло на PAO-база, но е API SL (сравнително стара спецификация).

Тук стандарта по VOLVO VCC 95200377 навярно дава "спирачка".

• Upvote 1

Здравейте на всички нов съм във форума изчетох почти цялата тема и съвсем се обърках!Колата е FR-V 2.0 150 коня уж на реални 168 000 км.Кажете ми кое е най доброто масло което мога да сложа,също така да сменя ли маслото на скоростната кутия и с какво?Благодаря предварително!

Преди 1 час, emod написа:

Предвид горното -> стойността (количеството) на SAPS-а в маслото се определя от наличието на всички метали в него, а именно Ca, Mg, Zn (преходен метал), Na, B (бор; металоид), др. (от тук идва сулфатната пепел; основно от детергентите), + P (фосфор) + S (сяра) (от ZDDP-то, остатъчна в маслото; др. източници).

Много добре и подробно описано!

Благодаря за което! :thumbs1:

• Like 1
  • Thanks 1

2 hours ago, taverna said:

Здравейте на всички нов съм във форума изчетох почти цялата тема и съвсем се обърках!Колата е FR-V 2.0 150 коня уж на реални 168 000 км.Кажете ми кое е най доброто масло което мога да сложа,също така да сменя ли маслото на скоростната кутия и с какво?Благодаря предварително!

Двигател K20A9, най-добре 0в20, като преди това източваш старото много много хубаво, за скоростната кутия, ако не знаеш дали е сменяно го поднови, ЗАДЪЛЖИТЕЛНО С ОРИГИНАЛНО такова...Може да го направиш от общите поръчки за масла( Това важи и за двигателя, ако не си сигурен за достоверността на масла от Б-Я) Поздрави ЦЪК

В този сайт го дават 

Синтетично 5w30

Без име.jpg

Edited by dindin
Предходно мнение не се цитира

Не се уповавай на тези сайтове!! Мислиш ли че тази информация е напълно автентична? Виж какво изисква производителя за твоята хонда. Най-добрия вискозитет за твоят мотор е 0в20..Наблегни на марките масла като например Мобил, Равенол, Валволин, Шел, Петро..

• Like 1
  • Upvote 1

Ок Благодаря 0W20 ще бъде маслото на възможно най добрата марка по нашия пазар!А как и къде да търся оригинално за скоростната кутия и колко горе долу побира?

Маслото за кутията е: https://www.ato24.de/de/honda-manual-transmission-fluid-0-946-l.html 

Провери си в книжката на колата, трябва да пише колко масло побира кутията( не може да го източиш цялото, подновява се частично), ако не пише, нека някои по в час да каже...

• Like 1

преди 2 минути, BlueDream4 написа:

Маслото за кутията е: https://www.ato24.de/de/honda-manual-transmission-fluid-0-946-l.html 

Провери си в книжката на колата, трябва да пише колко масло побира кутията( не може да го източиш цялото, подновява се частично), ако не пише, нека някои по в час да каже...

Благодаря 

открих това скоростната кутия 30 лв за литър!

product_1029.jpg

Както и моторно масло Хонда 0W20 

41 лв за литър на мен ще ми трябват 5 литра.

Малко скъпичко излиза но мисля да се прежаля,какво мислите?струва ли си?

0w20 res-500x500.jpg

• Confused 1

Solaray.....преди години поръчах оттам MTF за скоростната, понеже и аз като теб не знаех сменяно ли е маслото...Нямах никакви проблеми с превключването, просто профилактика..Смених го ,на 3-тия ден го излях, беше зима, колата на открито на частен паркинг, нямах още гараж. Сутрин не можех да освободя и докато загрее кутията, една идея по тегаво превключваше. Поръчах си оригинално от ато-то и вече има няма 2 год. мед и масло ( не те напъвам да поръчваш това от ато24, просто правя сръвенение ОТ ОПИТ) За двигателното им, оригинално масло нщ не мога да кажа, нямам преки наблюдения, вече ти сам решаваш какво да сипваш, все пак колата си е твоя..Но ако не те бърка да почакаш 1-2 седмици, докато колегата Чавдар направи поръчка, по добре си вземи, директно от швабите масла, за да ти е мирна главата :)

Edited by BlueDream4
  • Like 1

То хубаво ама съм отървал за поръчката до 12-ти февруари е било ще поръчам това пък ще видим какво ще стане!

Колегата прави поръчки мисля през 1-2 седмици, съвет да не бързаш, плюс това цените на тези са им душмански всичко е маркетинг, реклама. Не се подвеждай от това, че на маслото пише Honda, не означава че е най-доброто, има далеч по-добри масла и приемливи цени ;) 

• Upvote 2

Прав си Благодаря за отговорите и съветите!

• Like 1
  • Upvote 1

Последна питанка ако не ставам вече много нахален

това масла става ли хубаво ли е?

Без име2.jpg

Без име3.jpg

Виждам че си близо до Русе. Хвърли 1 око на тая тема. При него ще намериш отговори на сегашните и бъдещите си въпроси, ще ти огледа колата и ще ти смени маслата. Течности има всякакви и качествени. Само се чуйте (телефонът му се вижда) и му "влез в графика".

• Upvote 2

И аз те съветвам направо да идеш при Маркони, ако си от Русе. Иначе, ако решиш да поръчваш, съветвам те да изчакаш общите поръчки от Ато24 – много по-малка вероятност за ментета от български магазини, с поне 30% по-евтино от тукашните магазини и доставката е сигурна,  почти всеки месец има поръчки и всички си получават маслата (и с 5% отстъпка от тази в сайта). Просто малко се чака.

Edited by Pavel_Pavlov
  • Upvote 2

Благодаря ви така ще направя направо ще се чуя с него!

• Like 1

Преди 2 часа, taverna написа:

Последна питанка ако не ставам вече много нахален

това масла става ли хубаво ли е?

Без име2.jpg

Без име3.jpg

Колега за по-малко пари ще си вземеш Амсойл, и силно се съмнявам този по-скъп Равенол да е по-добър.

Като Амсойла можеш да си го вземеш от тук и да си 100% сигурен,  че е автентичен.

Edited by Rakeem

Колега @taverna, тоя сайт е толкова копи/пейст и далече от истината, че даже имам подозрения как са напълнили инфото вътре ...

Ей така напосоки разцъках няколко марки и модела и смятай щом в препоръките за сравнително нови коли фигурира "Минерално 10w40".

М/у другото от една година нагоре за всички марки и модели е "Синтетично 5w30".

Вие бихте ли приели за меродавно мнението на alabala.com, в който колона "Какъв антифриз" дава отговор "червен", "зелен" и прочее? :)

Не си водете Хондите на майстори, които правят всичко от Пежо до Жигула и не се водете по "препоръките" на сайтове тип "магазин за 1 лев".

Изберете си марка масло, на което се доверявате и пуснете инструмента им за избор на масло.

Например: https://www.ravenol.de/en/oil-guide.html

ПП. Тая тема има още 2 предходни. За всеки случай ако някой не се е объркал достатъчно. :D

Edited by dindin
  • Like 2
  • Upvote 4

То нямаше нужда от разследване. Само като видиш че за всички двигатели и особено за дизеловия, дават еднакво масло, ти става ясно че нищо не им е ясно.

• Like 2
  • Upvote 1

Не само че това, ами и дават грешни препоръки. За другата ми кола за ръчката препоръчват API GL-5 SAE 75W-90, без да отчетат факта, че с такова масло синхронизаторите много бързо ще си отидат. Аматьори.

• Upvote 1

На 24.02.2019 г. at 20:20, dindin написа:

ПП. Тая тема има още 2 предходни. За всеки случай ако някой не се е объркал достатъчно. :D

ООО много даже се оплескаха и се омотаха кат  пиле у калчища . А и ще става по зле. 

• Upvote 3

Има и вариант да не се объркват,като е достатъчно да погледнат само таблицата създадена от колегата Markony, за препоръчаните вискозитети в началото на темата.:thumbs1:

• Upvote 2

Е, сега, бъркат се. Ми то в интернет винаги има различни гледни точки, тогава няма смисъл и от никакъв рисърч. Аз толкова много научих от темите за масла във форума и не се чувствам объркан. Просто когато човек е критичен, не взема за чиста монета всяко прочетено мнение и да се чуди какво да прави като някои са в конфликт. Когато имаш нови въпроси, значи си научил повече.

Със сигурност и не всеки има време или желание да чете стотици постове и да търси и информация от други източници, но затова е форум и се задават въпроси и отговори. Точно пък в тази тема виждам много положително настроение и винаги отговорени въпроси.

• Upvote 4