Jump to content
Markony

FAQ-3:Двигателни масла-обсъждане 3, част Трета

Recommended Posts

преди 10 минути, Markony написа:

Какво му липсва на склада ми?

Некачествени гориво-смазочни материали. :lol:

• Like 1
  • Haha 2

Преди 1 час, Markony написа:

даже цвета е извънземен ....зелен

Айде сега, и Идемицуто беше зелено, ама и то беше извънземно масло. :P

• Haha 1

Аз да се върна на моята дилема или трилема - сипах зимата 5W30 и си признавам, че беше грешка. Двигателят е малко шумен, докато загрее добре. Трябваше да сипя 0W20, както е по-спецификации или 0W30. Но сега няма да го сменям. Имам дакарам с него още 6500 км. Това ми е втора смяна с 5W30, но първата беше през ранна есен, когато беше доста по-топло.

Тъй като докато дойде време за следващата смяна ще е вече пролет или лято, та въпросът ми е дали да си остана с 5W30 или да налея 0W20 или 0W30?

Представете си, че говоря за К20/К24 двигател. Междувременно установих, че почти никога не карам над 4000 оборота, ама лятото не се знае...

Преди 13 часа, Markony написа:

Какво му липсва на склада ми? Въпроса е сериозен...

IMAG0002.jpg

Къде е Маздовото 5х20 ???

Пробата му е в "капковата" тема (пост №270), но не отговори на питанките.

• Like 1

48 minutes ago, Takumi Fujiwara said:

Аз да се върна на моята дилема или трилема - сипах зимата 5W30 и си признавам, че беше грешка. Двигателят е малко шумен, докато загрее добре. Трябваше да сипя 0W20, както е по-спецификации или 0W30. Но сега няма да го сменям. Имам дакарам с него още 6500 км. Това ми е втора смяна с 5W30, но първата беше през ранна есен, когато беше доста по-топло.

Тъй като докато дойде време за следващата смяна ще е вече пролет или лято, та въпросът ми е дали да си остана с 5W30 или да налея 0W20 или 0W30?

Представете си, че говоря за К20/К24 двигател. Междувременно установих, че почти никога не карам над 4000 оборота, ама лятото не се знае...

Ако питаш K20/K24 с какъв визкозитет да се кара, май е дъвкано доста. Сипвай си по-тъничко масло, ако не ти го сърба, и трябва да си щастлив, мисля.

• Like 1
  • Upvote 1

Преди 13 часа, Markony написа:

IMAG0002.jpg

Нещо на алкохолна основа имаш ли или е на друг щанд ? 

• Haha 4

Преди 14 часа, Markony написа:

IMAG0002.jpg

На този склад му липсва хубаво пълносинтетично масло. Така като гледам си наредил PetroCanada, Shell, Castrol и ExxonMobil.

Донесения ти Bizol сигурно не отстъпва (а може и да е по-добър) от наличното в склада ти.

• Like 1
  • Upvote 1

Преди 19 часа, Markony написа:

Какво му липсва на склада ми?

Сега сериозно! 

Не виждам Ravenol. Има ли причина?

Бързо свършва. И сигурно е във варел. :)

• Like 1
  • Haha 1

Да,варелите и 20л. туби са навън

Маркони, защо те бъзикат, че си реклмано лице на Равенол?

Плаща ли ти някой или това е най-евтината алтернатива на Мобил, Кастрол и Шел?

Въпреки, че аз никога не съм карал с Шел и нямам намерение да карам.

Edited by Takumi Fujiwara
  • Confused 1

Преди 12 часа, DTEC написа:

ExxonMobil

Honda Genuine ли визираш?

Не бяха ли дали договора на ConocoPhillips преди бая време или нещата пак са се завъртяли?

На 18.01.2019 г. at 23:15, Takumi Fujiwara написа:

Маркони, защо те бъзикат, че си реклмано лице на Равенол?

Плаща ли ти някой или това е най-евтината алтернатива на Мобил, Кастрол и Шел?

Въпреки, че аз никога не съм карал с Шел и нямам намерение да карам.

Може да ме бъзика само някой ,който не ме познава.Аз не робувам на марки и умирам да тествам всичко...

• Upvote 1

На 18.01.2019 г. at 23:32, dindin написа:

Honda Genuine ли визираш?

Не бяха ли дали договора на ConocoPhillips преди бая време или нещата пак са се завъртяли?

Доколкото знам червената Тойота е на ExxonMobil.

• Thanks 1
  • Upvote 1

И е убийствено..на звук,но разхода май е с идея по-голям от HG

Привет на всички...Наближава да сменя олиото на хондата и снощи се разрових да търся такова...Много се двоумях да ли да "изневеря" на Мобила, защото двигателя работи повече от прекрасно с него( Mobil 1 FS 0w40)….Реших се накрая , КАТО ПРЕДИ ТОВА се консултирах с колегата @dandilov, за което му БЛАГОДАРЯ и го поръчах - Petronas Syntium 7000 0W-40. Изцяло от любопитство го правя, мисля да го подложим и на капкови проби и гурутата във форума да го анализират с времето :) За сега е това колеги..желая Ви успешна седмица.....

petronas.png

• Like 3
  • Upvote 1

Само да уточним.

Не съм го препоръчал!

Обясних на колегата кои са Петронас, какво представлява това масло и че ако е скъпо - няма смисъл да се трошат излишни пари.

Решението да го пробва е изцяло подчинено на собственото му любопитство. :)

Относно капковите проби - адмирирам. Интересно ще е да видим как ще се развива...

• Like 3
  • Upvote 1

Малък въпрос, защото нямам спомен да е коментирано (извинявам се, ако греша) – Petro-Canada Supreme Synthetic 5W-30 и 0W-30 еднакво препоръчвани ли са като качество? Technical Data Sheet link. Гледам, че покриват сравнително еднакви стандарти и 0W-30 има малко по-ниски Base Number (7.3 vs 8.0) и HTHS (3.1 vs 3.3). По-конкретно въпроса – каква би била причината за K24A3 да предпочета 5W-30 пред 0W-30 от съответните две, имайки предвид, че и цената им е почти еднаква.

On ‎1‎/‎28‎/‎2019 at 10:18 AM, BlueDream4 said:

Привет на всички...Наближава да сменя олиото на хондата и снощи се разрових да търся такова...Много се двоумях да ли да "изневеря" на Мобила, защото двигателя работи повече от прекрасно с него( Mobil 1 FS 0w40)….Реших се накрая , КАТО ПРЕДИ ТОВА се консултирах с колегата @dandilov, за което му БЛАГОДАРЯ и го поръчах - Petronas Syntium 7000 0W-40. Изцяло от любопитство го правя, мисля да го подложим и на капкови проби и гурутата във форума да го анализират с времето :) За сега е това колеги..желая Ви успешна седмица....

Здравейте.....Така, явно няма да пробвам този Петронас, поради това че, пичовете от който го поръчах не ми го изпратиха, звънях им, писах...ДОТУК! Даже се отказах, като поразгледах, лаб. анализи и попрочетох различни мнения - не е това което изглежда ;) ...Тааа 2 вечери чета в руския форум и останах приятно изненадан от това масло, лаб. анализ - Meguin Megol Super Leichtlauf 5W-40 ЦЪК

Вече е поръчано оттук: ЦЪК 

Ще се тества...Поздрави :plane:

Edited by BlueDream4
  • Like 2

Чаках да минат малко километри, за да дам сравнение. Двигател K20Z4:

- Repsol 5/50. Първоначално в сервиз сложиха това. Имах съмнения, че не е точното след като бях им донесъл друго но се доверих. В последствие питах и във форума и прочетох и в чуждите сайтове дали въобще може да се кара с него. Може но ако се настъпва газта на топло време. В крайна сметка проблеми нямаше с този вискозитет но не е точният със сигурност за ежедневно ползване. Изкара 3500 км. и сменено на толкова от които 2000 магистрала. Двигателят работеше добре, тихо, нямаше харч. Имаше по-труден старт на студено което е нормално с оглед вискозитета.
- Ravenol VSI 5/40 с изминати 4500 км. и сменено на толкова от които 1500 км. магистрала. Двигателят работи добри с него, пали лесно, моторът работи тихо.Харч не е имала с него.
- Amsoil 5/30 Signature - Пали много леко при ниски температури, двигателят се развърта много леко, разходът на гориво спадна с 1 литър и повече сравнено с другите 2 масла.Опасявах се, че ще има харч на масло.След изминати до момента 2000 км. от които 1000км магистрала, не е мръднало от щеката.Надявам се да остане така.

Най-общо казано от 3-те вида съм най-доволен от Amsoil до момента но Ams-a е сменен краят на есента т.е нямам идея как ще е лятото с него.

• Like 2
  • Thanks 1
  • Upvote 1

@BlueDream4

А защо 5W40 ?!?

@dandilov Очаквах да го напишеш това...!!! :D Как да ти кажа, заинтригувах се с това масло, не толкова до вискозитета му( не съм изнаглял много :lol:), колкото до това, че е изцяло на ПАО основа, не хидрокрек. Има много висока термична стабилност, за този вискозитет направо е рекордна точката му на замръзване. Има много детергенти, молибдена не е в излишък и най-хубавото че има много, много калций. Второ че знам със сигурност че НЕ Е МЕНТЕ и трето не мисля да карам повече от 6000-6500км с него, според зависи :) 

п.с. - Ще видим как ще се справи с капковия тест, само да го налея у матоРя

Edited by BlueDream4

преди 5 минути, BlueDream4 написа:

и най-хубавото че има много, много калций.

Е точно това съвсем не е много хубаво. Прочети за феномена Low-speed pre-ignition и зависимостта му от по-високото съдържание на калции в маслото.

• Like 1

Разгледах внимателно анализите на мобила с които бях и мегуина..Калцийте в мобила са 3645, мег- 3453, сулфатната пепел и при двете масла е 1:1 1,40

Повече бор в мобила..определено, киселинността е в повече при мобила, молибдена преобладава повече в мегуина..Аз мисля че няма да имам някакъв сериозен проблем с това масло, било то за едни 6000км.

п.с. недей така ме сяпа с тези калций - Low-speed pre-ignition,  че започнах да си превеждам и да гледам някакви лоши клипчета в тубата, ще ми докараш инфаркт :drunk:

• Haha 2

Моля за извинение, ама какво отношение има Low-speed pre-ignition към F18B2 мотора (гледам профила на BlueDeam4)? Предполагам, че маслото е за този мотор?

Low speed pre-ignition (LSPI) is a premature combustion event, occurring prior to spark ignition in turbocharged, direct-injected (DI), downsized gasoline vehicles. As the name implies, it occurs when engines operate at low speeds and high loads. It can result in extremely high cylinder-pressures and can lead to heavy knock.

• Like 1
  • Upvote 1

Сигурно ли е, че го има само при турбилирани бензинки, с директно впръскване?

Процесът на pre-ignition (трака ми аванса :D) не е нов или уникален, но при модерните downsized boosted GDI мотори е изключително интензивен и води ("често") до фатални последствия. В тази връзка терминът LSPI и промените в пакета добавки на маслата (като намаленият Ca) се свързват именно/изключително с турбо GDI моторите.

Линк 1

Линк 2

Линк 3

Линк 4

Иначе нашите N/A (naturally aspirated) щайги щяха вече да са изтропали :tooth:.

• Like 3

преди 40 минути, emod написа:

Иначе нашите N/A (naturally aspirated) щайги щяха вече да са изтропали :tooth:.

Да, така е. :D Но все пак и при нашите "атмосферки" го има това явление, макар и по-трудно да се получава.

Особено си мисля при "горачките - масларки", останали без сегменти, и "църкащи в цилиндрите" масълце с 3500 единици калций...

Edited by dandilov

Според мен това се получава при много, много голямо натоварване, завихряне и съответно детонация...Нашите мотори са далеч от това явление, няма толкова поВЕР :D 

Аз си мисля друго обаче.. :ermm:@dandilov е прекалено голям фен на петрото и съвестта го бута по рамото  :lol:^_^

П.с. найстина маслото е трепач, спор няма, единодушни сме в това..Кот доди после, ще си покаже рогата "черни ли са, бели ли са" :) Приятна вечер bROTHERs

преди 19 минути, BlueDream4 написа:

Аз си мисля друго обаче.. :ermm:@dandilov е прекалено голям фен на петрото и съвестта го бута по рамото  :lol:^_^

Съвсем не съм му фен! :no: Просто за мен е с най-добро съотношение "цена/качество". Това ме бута по рамото. ;):D

Цитат

П.с. найстина маслото е трепач, спор няма, единодушни сме в това.

Чак пък трепач... Не е... Има къде, къде по-трепач масла, но пак се връщам на "цена/качество". :thumbs1:

Edited by dandilov
  • Upvote 2

В тази връзка 5W-30 или 0W-30 сравними ли са по качество/цена? По цена са еднакви, значи качеството… Или първото за топло, второто за студено?

10 hours ago, Pavel_Pavlov said:

Малък въпрос, защото нямам спомен да е коментирано (извинявам се, ако греша) – Petro-Canada Supreme Synthetic 5W-30 и 0W-30 еднакво препоръчвани ли са като качество? Technical Data Sheet link. Гледам, че покриват сравнително еднакви стандарти и 0W-30 има малко по-ниски Base Number (7.3 vs 8.0) и HTHS (3.1 vs 3.3). По-конкретно въпроса – каква би била причината за K24A3 да предпочета 5W-30 пред 0W-30 от съответните две, имайки предвид, че и цената им е почти еднаква.

Като за твойто двиг. в "ATO 24"имаше петро 5w20,но гледам се е изпарило.Дано го върнат на витрината,че мислех да го "зареждам" за лятото!:D

Преди 1 час, Pavel_Pavlov написа:

В тази връзка 5W-30 или 0W-30 сравними ли са по качество/цена? По цена са еднакви, значи качеството… Или първото за топло, второто за студено?

Преди 13 часа, Pavel_Pavlov написа:

По качество - като база, са сравними - много добър хидрокрег III гр., с тази разлика, че 0w30 може да съдържа до 20% PAO, с оглед на подобряване на нискотемпературните му свойства (най-вече). Теоретично, PAO-то ще даде и други предимства, едно от които е по-висока устойчивост на окисление, но следва да се има предвид, че % му съдържание като база не е голямо.

Защо 5w30, а не 0w30, при условие, че не караш в студен климат, задължаващ те да ползваш 0w...масло:

1) 5w30 е с dexos 1 Gen 2, a 0w30 го няма;

2) 5w30  е с по-малко подобрители на вискозитета (теоретично);

3) 5w30  е с по-малък Noack 10.4 с/у 11.3;

4) Шансoвете 0w30 да стане SAE 20 са по-големи, отколкото при 5w30, тъй вискозитетът на 0w30 при 100 С е 10,4 cSt (при граница за SAE 30 = 9.3 cSt), а този на 5w30 e 11.3 cSt, респ. при намаляване на ефективността на  подобрителите на вискозитета (VIIs) 0w30 има по-голяма вероятност да пропадне и стане SAE 20-ка, макар и висока (около 9 cSt).

• Thanks 1
  • Upvote 2

На 5.02.2019 г. at 21:24, JHM написа:

Като за твойто двиг. в "ATO 24"имаше петро 5w20,но гледам се е изпарило.Дано го върнат на витрината,че мислех да го "зареждам" за лятото!:D

Най ме дразнеха АТО-то, че нямаха Петро 0w20, даже помолих Чавдар да ги пита - ми нямало да зареждат, абе моля ти се ...

Намерих си ... обаче в БГ wtf! В някъв сайт moto25.

Бая шлака трябва да е останала от предното, че налях само 4-литровата туба и то се качи почти на макс.

Тази ще е къса смяна след края на зимата, че жената почна работа и жули само градско ...

Заредил съм Amsoil Signature 0w20 и то ще е следващото, но за уж максимален резултат после ще трябва да повторя със същото.

• Upvote 2

Преди 5 часа, dindin написа:

Най ме дразнеха АТО-то, че нямаха Петро 0w20, даже помолих Чавдар да ги пита - ми нямало да зареждат, абе моля ти се ...

Търсех го и аз,ама няма!Също се двоумя, дали да не направя една серия и аз отново с амсойл 0w20ss,ще видим..?

На 5.02.2019 г. at 5:56, dandilov написа:

@BlueDream4

А защо 5W40 ?!?

E той нали е писал, че е купил 0W40, даже и снимката е на такова масло? 

Aз никъде не видях да е писал за 5W40.

На 5.02.2019 г. at 7:17, BlueDream4 написа:

Разгледах внимателно анализите на мобила с които бях и мегуина..Калцийте в мобила са 3645, мег- 3453, сулфатната пепел и при двете масла е 1:1 1,40

Колега, защо не си караш с Мобил 1 5W30 или някое друго хубаво масло с този визкозитет, а правиш ненужни експерименти? Когато с едно масло се прави пробег, който е под неговия лимит, няма голямо значение от марката и визкозитета. Единстевното оправдание може да е, ако маслата, които взимаш са по-евтини от Мобила.

Остави експериментите на експертите - emod, dandilov, Markony и др.

Преди 23 часа, dindin написа:

Намерих си ... обаче в БГ wtf! В някъв сайт moto25.

Бая шлака трябва да е останала от предното, че налях само 4-литровата туба и то се качи почти на макс.

Тази ще е къса смяна след края на зимата, че жената почна работа и жули само градско ...

Заредил съм Amsoil Signature 0w20 и то ще е следващото, но за уж максимален резултат после ще трябва да повторя със същото.

Той Чавдар не е магьосник.Като ти трябва екзотика ми се обаждай.Пращам ти 4 литра да имаш...:)

Някой друг ако иска Петро 0W-20 да ми пише,имам към 18 литра..

Вкарах се в размисъл с тези две масла:

http://www.aveno-oil.de/en/aveno-dxs-premium-5w-30-en.html

и

https://www.ravenol.de/en/products/usage/d/Product/show/p/ravenol-hdx-sae-5w-30.html

Само на мен ли ми се струва, че това е един и същ продукт в различни опаковки? :rolleyes:

Ами това: http://www.aveno-oil.de/en/aveno-excellence-fdl-5w-30-en.html

и

това: https://www.ravenol.de/en/products/usage/d/Product/show/p/ravenol-fel-sae-5w-30.html

Edited by dandilov
  • Upvote 1