Jump to content
Mori

Ромолене скоростна кутия/диференциал

Recommended Posts

Привет колеги, яви ми се отскоро някакъв шум при ускоряване откъм скоростна кутия. Чува се отчетливо на първа и втора, основно когато се ускорява и предимно в купето. Самите скорости си включват нормално, скоро сменях и масло в скоростна кутия. Шума е подобен на ромолене като от зъби на зъбно колело...едно такова рррррррр..... На високи обороти няма шумове и виене, прослушах и кутията акустично, и там не се чува тоя шум. Според мен е някъде откъм диференциала, но няма как да го диагностицирам. Звука не се влияе от завиване, основно се усилва при ускоряване и катерене на наклон, когато се предава момент към колелата.

Днес лягах под колата, направи ми впечатление и друго, което не знам доколко е нормално - вътрешните карета имат един луфт спрямо скоростната кутия, но не навън и навътре(там е нормално малко да има), а нагоре надолу....като хвана корпуса на карето и го заклатя се мести леко. Там нали влиза чрез шлици в кутията, та ми е интересно луфта в шлиците ли е, или някой лагер има в кутията дето е заминал. Масло не тече.

Някой ако има идея какво може да е.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не...каретата са вкарани докрай, зегерката си е щракнала, има мининален луфт аксиално(по оста) от зегерката. Този луфт за който говоря е радиален - тоест като клатя корпуса на карето нагоре-надолу, прави по някой милиметър. Луфта или е в шлиците или вътре втулката в диференциала нещо луфти, ама там не ми е ясно как е устроено.....лагер ли има?

В самите карета не долавям луфт нито горе(вътрешно), нито долу(външно).....но аз знам как звучат разбити карета, то чука по-скоро, докато тук си звучи като на зъбчета някак. 

На място на свободна не се чува нищо. Вдигах колата да върти предните колела и тогава не се чува - прослушвах с отвертка по кутията, там се чува предимно шума от зъбните колела, но няма такова ромолене. Тъпото е, че се чува предимно при натоварване....не се сетих да накарам някой да натиска леко спирачка и да дава газ за да се натовари системата, както се случва при потегляне.

 

Редактирано от Mori

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравей колега,

Имам същия проблем на CR-V-то и ми казаха, че е лагера на скоростите.

Шума се чува на всички скорости, когато оборотите са ниски (900 - 2200) и има натораврване (катерене на наклон примерно).

Самия лагер не е скъп (в моя случай е 60-тина лева), но за да се смени се сваляла скоростната кутия и ми искат 250лв за труд.

 

Поздрави

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

това за кой лагер иде реч - на вала ли? Иначе някви клипчета гледах тук мисля някъде по темите, някой беше пускал, не се сменя трудно ама сваляне на скоростна кутия си е малко неудобна работа за дворна работа. 
Някой за препоръка за сервиз, където биха се справили с тая задача?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На първичния вал лагерите най често дават фира. Два броя са. 

  • Нагоре 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тъй като имам същия проблем само ,че при мен има и едно тресене при ускорение,та колко трудно може да е да си извърша смяната на въпросните лагери.Ей тъй да питам като любител механик със горе долу прилични умения,а и естествено под надзора на един авер професионален механик:D.

  • Нагоре 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Засега нещо никой не иска да се занимава с разглобяване на кутия, говорят ми за 500 лв за лагери, 200 лв за отваряне....и ми казват, купи си некоя друга кутия, карай я тая докато умре. Накрая ще взема аз да си я отворя. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
преди 3 минути, Mori написа:

Засега нещо никой не иска да се занимава с разглобяване на кутия, говорят ми за 500 лв за лагери, 200 лв за отваряне....и ми казват, купи си некоя друга кутия, карай я тая докато умре. Накрая ще взема аз да си я отворя. 

Засега ми се струва че мога да ти я оправя. 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    No registered users viewing this page.

  • Предстоящи събития

    No upcoming events found
×
×
  • Създай нов...