Jump to content
Maximus

Проблем с плафон

Recommended Posts

Здравейте,

 

плафонът ми в шофьорската врата не угасва. Когато извадих бушона за осветлението в купето пак не иска да изгасне. Най-вероятно е окъсила крушката. На какво може да се дължи това постоянно светене? Да не би да има някъде контролер/реле, което да е "заминало"?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако си сложил диоди махни ги и сложи старите крушки и виж как е.

Имах такъв проблем на Зафирата,не приема диоди в плафона.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз съм с диоди и нямам проблеми. Мисля, че светлините във вратите са на друг предпазител. А при затворена врата индицира ли на таблото, че не е. Ако е така значи бутона на вратата е повреден.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Преди 14 часа, DAN_DAN написа:

Аз съм с диоди и нямам проблеми. Мисля, че светлините във вратите са на друг предпазител. А при затворена врата индицира ли на таблото, че не е. Ако е така значи бутона на вратата е повреден.

Няма индикация на таблото, че е отворена вратата. Само свети. Аз съм навсякъде с диоди, но нещо си играх с крушката в тази конкретно. Отначалото изобщо не светна и извадих. Вечерта пак се заиграх и като я сложих светна, но не иска да изгасне :(

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Провери това което Дан-Дан ти е предложил. Иначе има модул, намира се зад модула за бушони в краката, който контрорлира тези осветления. Поне при 7-ма, 6-та, 5-та ген е така, предполагам са спазили техническия дизайн и в 8-ма.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, crown_bg написа:

Провери това което Дан-Дан ти е предложил. Иначе има модул, намира се зад модула за бушони в краката, който контрорлира тези осветления. Поне при 7-ма, 6-та, 5-та ген е така, предполагам са спазили техническия дизайн и в 8-ма.

 

Аз не разбрах какво е неговото предложение... Нямам индикация на таблото, че вратата е отворена докато е затворена.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Значи бутона на вратата и модула работят. Най вероятно проблема е от самия плафон. Предполагам, че получава постоянен "+" и се управлява по "-". Твърде е вероятно докато си го ровичкал едната клема да опряла на корпус и от там да получава постоянен минус.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И как да го излекувам?

Редактирано от Maximus

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Извади крушката, светни с фенерче хубаво и виж дали някоя клема не е вдлъбната твърде на вътре, или изкривена. Пипай внимателно там, че има оплаквания от окъсявания точно поради безразборно човъркане по плафоните.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Такаааа... досега си играх и установих, че със сигурност проблема не е в копчето на вратата. Когато пробвам с обикновена габаритна крушка, не светва. Само диодната светва (може би има по-малко съпротивление). Когато замерям с мултицета на фасонката на плафона ми показва 12V. Огледах клемите в нея - изглеждат наред. Най-вероятно нещо е изгоряло, но не знам какво.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В такъв случай измери с мултицета дали тези 12V отпадат при натиснат бутон на вратата. Ако изчезват ОК, ако ли не, значи имаш пролем с инсталацията, най вероятно някоя утечка, което е по лошия вариант. Колкото и малко да е съпротивлението на диода, когато прекъснеш напрежението не трябва да свети. Все пак ако се съмняваш в него размени го с някой от другите врати и виж какво става.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Замерих го... не пада. Иначе пробвах с други резервни диодни крушки - не светят.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А пробва ли да сложиш "вечно светещия" диод на друг плафон? И тогава ще разбереш "къде е скрит ключа за палатката". Ако продължава да свети на другия плафон при натиснат бутон на съответната врата, значи диода нещо не е "редовен". Ако не свети обаче, става интересно, тогава явно имаш утечка по инсталацията или в модула.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не, но сложих друг диод в шофьорската врата и той свети. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Сложих крушката в задния плафон и резултата е, че сега и той не свети с никаква крушка :o

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Wtf какъв е този диод, плафоноубиец, на кой плафон го сложи ? Сигурен ли си (ако плафона е в купето), че управлението бутоните са ОК ? Ако не са да измериш утечка ?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За бутоните съм сигурен. Пълна мистерия е какво се случва. Разбрах се с електричар другата седмица да я погледне, защото ми скъса нервите.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
На 4/24/2018 at 9:38, crown_bg написа:

Провери това което Дан-Дан ти е предложил. Иначе има модул, намира се зад модула за бушони в краката, който контрорлира тези осветления. Поне при 7-ма, 6-та, 5-та ген е така, предполагам са спазили техническия дизайн и в 8-ма.

 

Днес разглобихме вратата и няма проблем в нея. Явно е въпросният модул. Как изглежда и къде г/д да го търся около бушоните? Трябва да откача цялата бушониера ли?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да. Но за тази операция недей да виниш производителя, защото ако не беше сменял крушките със светодиодни, този проблем нямаше да го имаш.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не виня абсолютно никого и никъде не съм казал, че производителят е виновен. Просто искам да си разреша проблема.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Преди 1 час, Maximus написа:

 

Днес разглобихме вратата и няма проблем в нея. Явно е въпросният модул. Как изглежда и къде г/д да го търся около бушоните? Трябва да откача цялата бушониера ли?

@Maximus На 7-ма ген. трябва да разглобиш бушониерата в краката, и от клипчета които съм гледал се намира зад нея. Трудно се разглабя.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Такааааа, в събота бях в Бултрако. След 2 часа ровене, не откриха проблем и се хванаха, че виновникът е DRL модула, в което съм почти убеден, че не е. Попитах ги дали има модул, който контролира плафоните и отговорът беше "НЕ". Ако съм искал да я оставя и щели да ревизиритат цялата ел. система за да видят какъв е проблема. Май май ще си карам без плафони.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Отговорено (Редактирано)
преди 42 минути, Maximus написа:

Такааааа, в събота бях в Бултрако. След 2 часа ровене, не откриха проблем и се хванаха, че виновникът е DRL модула, в което съм почти убеден, че не е. Попитах ги дали има модул, който контролира плафоните и отговорът беше "НЕ". Ако съм искал да я оставя и щели да ревизиритат цялата ел. система за да видят какъв е проблема. Май май ще си карам без плафони.

@Maximus

 

Естествено, че има такъв модул, той не е само за плафоните, но има, точното му име е MICU (Multiplex Integrated Control Unit), сложна система е това.

Ако ДРЛ-а е от кардрл еу, те слагат същите...

Редактирано от crown_bg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, crown_bg написа:

@Maximus

 

Естествено, че има такъв модул, той не е само за плафоните, но има, точното му име е MICU (Multiplex Integrated Control Unit), сложна система е това.

Ако ДРЛ-а е от кардрл еу, те слагат същите...

Точно от тях е. Мислиш, че проблема може да идва от DRL-a ли?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Току-що, Maximus написа:

Точно от тях е. Мислиш, че проблема може да идва от DRL-a ли?

@Maximus

Не мисля, знаейки как се връзва, няма как да е от него.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Отговорено (Редактирано)

@Maximus

Колега имаш ЛС.

Редактирано от crown_bg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    No registered users viewing this page.

  • Предстоящи събития

    No upcoming events found
×
×
  • Създай нов...