Jump to content
tri pompi

Ремонт на спирачки на HR-V

Recommended Posts

И аз не съм вярвал (а и не е логично) да не избива течност при това налягане което създава сп. помпа , а да засмуква въздух, но ми се е случвало веднъж на спирачен апарат, с три пробки за обезвъздушаване и докато не хванах проблемната пробка и не я смених , ми се разказа играта като на теб.

Естествено не е задължително и при теб да е такъв проблема.

Понеже си си играл доста , ( смяна на помпи ,АВС, ръчна, пробка, тръбичка + 1 месец обезвъздушаване), затова ти казах във второто си мнение, да провериш за едни луфтове и разстояния - това защото се съмняваш в хода на цилиндърчето на спирачната помпа. А  ако приемем че нямаш въздух в системата и на база на симптомите които описваш за този педал, остава само тези луфтове да са големи и затова да те ебават.

Затова ти казах да дръпнеш ръчната спирачка, докато накладките почти опрат в дисковете и да пробваш тогава педала и да кажеш какво се случва със него и самото спиране.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

 

И една втора идея ( която може да я пробваш като първи вариант) :

 

Провери да нямаш големи луфтове/разстояния , между накладките и дисковете, респективно барабаните.

Спирачната помпа дава голямо налягане, но изтласква малък дебит спирачна течност и ако имаш такива големи луфтове/разстояния, то тя отива за да обере този луфт, затова и усещаш мек педала.

Когато накладките опрат в дисковете/барабаните, вече буталото на спирачната помпа е стигнало до крайно си положение и няма как да прави още налягане и да упражнява натиск върху тях а те върху дисковете.

 

Също, провери да не ти задържа или усуква, някой водач на предните спирачни апарати - за това не търси логика, а провери.

 

п.п. Пробвал ли си да опънеш ръчната спирачка, (леко един/два зъба), докато усетиш че задните накладки леко опират в барабаните и така да тестваш дали няма промяна в педала и да хваща примерно по средата , а не в долно положение?

Емич гледах и луфтове м-у барабан и феродо,м-у цилиндри и клевиси всичко в нормите.Това с водачите ще проверя и ще пиша.А за ръчната на 2-ри зъб няма ефект в-у педала.То си мисля и че с дръпната ръчна увеличавам хода на задните цилиндри и по скоро трябва да умеква малко педала.

 

 

Аз хубаво давам съвети,но спирачките са си голяма магия.В неделя смених сп.течност на Сивик.Смених и на съединителя и на спирачките.Изтече много чернилка. Загуби и двете системи.Съединителя му върнах живота с един трик,но спирачките не стават .Обезвъздуших перфектно и педала е прекрасен,но като запаля мотора и педала потъва до ламарината почти.

Поръчах помапа и я смених.Днес ще се забавлявам пак....

Тапите не можах да калайдисам не ги знам от каква сплав са ,затова ги затапих с поксипол.Тези дни ще затапвам рамо по рамо и ще пиша пак резултата.

 

 

И аз не съм вярвал (а и не е логично) да не избива течност при това налягане което създава сп. помпа , а да засмуква въздух, но ми се е случвало веднъж на спирачен апарат, с три пробки за обезвъздушаване и докато не хванах проблемната пробка и не я смених , ми се разказа играта като на теб.

Естествено не е задължително и при теб да е такъв проблема.

Понеже си си играл доста , ( смяна на помпи ,АВС, ръчна, пробка, тръбичка + 1 месец обезвъздушаване), затова ти казах във второто си мнение, да провериш за едни луфтове и разстояния - това защото се съмняваш в хода на цилиндърчето на спирачната помпа. А ако приемем че нямаш въздух в системата и на база на симптомите които описваш за този педал, остава само тези луфтове да са големи и затова да те ебават.

Затова ти казах да дръпнеш ръчната спирачка, докато накладките почти опрат в дисковете и да пробваш тогава педала и да кажеш какво се случва със него и самото спиране.

Само забравих да ти кажа че и предните накладки са по учебник нови милиметър разстояние до диска е много .С асистент седя и ги гледам ,педала е до половината а те хич не са чули още.Чак яд ме хващаше..

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И аз се боря с мек педал на една Astra с ABS, но той не е чак толкова зле.

Последния месец изчетох и изгледох доста неща. Според мен нещата не зависят от марката и модела на колата.

 

Спирачната течност от правилния тип ли е?

Спирачните цилиндърчета на барабаните огледа ли ги внимателно? Теч и т.н.

При обезвъздушаването трябва да се отвори напълно регулатора на спирачното усилие. Или обезвъздушавай на платформа или канал. Т.е. колата да не е във въздуха.

Така също в съда, в който събираш спирачната течност, трябва да налееш чиста такава. До такова ниво, че маркучето за обезвъздушаване да е под нивото й. Целта е да не засмуква въздух. Вдигаш съда малко по-високо, за да може въздухът за излезе по естествен път от щуцера за обезвъздушаване.

Относно ABS - не познавам Honda, но при обезвъздушаването няма разлика дали е изключен ABS от предпазителя или не. Лично съм го тествал. А и ако колата не е на контакт не би трябвало управляващият блок да е под напрежение.

Върни си оригиналните модули на ABS и си вземи парите за повредения. Обезвъздуши. После пробвай на хлъзгав участък и с по-ниска скорост няколко пъти да задействаш ABS. По този начин се предполага, че ще навлезе свежа течност в хидравличния блок ище изтласка от него въздуха. После пак обезвъздуши.

 

Между другото каква е последователността за обезвъздушаване, която е дадена от Honda?

Питам, защото колкото ръководства чета за опела, толкова различни описания откривам. Има разлики за ляв и десен волан, с и без ABS. В сервиза го направиха 4 пъти ЗД>ЗЛ>ПД>ПЛ, а в английския Haynes Service & Repair Manual е посочено да се започва от предните колела (ПД>ПЛ>ЗД>ЗЛ) за ABS.

Редактирано от gena_bs

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Спирачната ,течност е широко понятие в Хонда,На повечето капачки пише  DOT3 или DOT4.Естествено Genuine Honda.Аз лично ползвам DOT4 от Феродо,Равенол,АТЕ...което е по-изгодно в момента.

 

Реда на обезвъздушаване при Хонда е мн.странен и обикновено зависи от местоположението на АБС.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако примерно е с ляв волан и ABS модула е също отляво, какъв ред е описан в сервизното ръководство?

 

АТЕ сега имат DOT4 SL.6 за автомобили с ABS/ESR, която е малко по-скъпа от "старата" SL. ATE typ 200 пък е около 30лв./л, но е с по-добри параметри. http://www.ate-brakes.com/products/brake-fluids/

Аз сложиш отново същата SL, но май сгреших. Наляхме 1л, при вместимост 0.4л и на теория вече не би трябвало да има каквито и да било остатъци от предишни смени. Старата беше на 5 години, а с новата колата спира по-зле. Педалът задейства по-долу и е доста по-мек и пружиниращ. 100% има въздух в системата, както и при колегата.

 

Преди няколко години в друг сервиз се коментираше подобен проблем с Toyota Auris или Corolla. След 5-ти неуспешен опит в дилърството оставили едва ли не гравитачно да се обезвъздушава спирачната система. Доколкото помня сложили като скачени съдове казанчето и новата туба спирачна течност и отворили не напълно четирите щуцера. След около 24 часа системата се била обезвъздушила сама и без допълнително нялягане. След затваряне на щуцерите спирачките били перфектни. За съжаление беше отдавна и не помня повече подробности.

Редактирано от gena_bs

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

....Емич гледах и луфтове м-у барабан и феродо,м-у цилиндри и клевиси всичко в нормите.Това с водачите ще проверя и ще пиша.А за ръчната на 2-ри зъб няма ефект в-у педала.То си мисля и че с дръпната ръчна увеличавам хода на задните цилиндри и по скоро трябва да умеква малко педала.

Няма да омеква , а ще обереш луфт ако има и при натискане на педала, по бързо ще сработват - от там и педала ще го усещаш че хваща по-нагоре.

 

И за да можеш да обезвъздушиш системата, трябва да обезвъздушиш първо помпата и да си сигурен че не смуче някъде от нея въздух.

 

Ако е сигурно ,че няма въздух, че нямаш тези луфтове, че помпата и АВS  които си сменявал са били читави, остава да има нещо свързано със сервото, или хода на педала.

Дали нямаш прекалено голям луфт там и реално оста от сервото да прави празен ход, преди да стигне до леглото на буталото на помпата, а педала вече да е натиснат до средата. Обърнал ли си внимание, когато натискаш педала, дали се  чува някакво леко съскане?

Не знам при теб как е, но има такива при които този ход/луфт се регулира.

Редактирано от Emicha
  • Нагоре 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Заповядай !

 

Civic bleeding.jpg

  • Нагоре 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря, Markony!

 

И аз си мислех, че трябва да се започва отпред от най-близкото до ABS колело. Както е на схемата от HONDA.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

 

И аз се боря с мек педал на една Astra с ABS, но той не е чак толкова зле.

Последния месец изчетох и изгледох доста неща. Според мен нещата не зависят от марката и модела на колата.

 

Спирачната течност от правилния тип ли е?

Спирачните цилиндърчета на барабаните огледа ли ги внимателно? Теч и т.н.

При обезвъздушаването трябва да се отвори напълно регулатора на спирачното усилие. Или обезвъздушавай на платформа или канал. Т.е. колата да не е във въздуха.

Така също в съда, в който събираш спирачната течност, трябва да налееш чиста такава. До такова ниво, че маркучето за обезвъздушаване да е под нивото й. Целта е да не засмуква въздух. Вдигаш съда малко по-високо, за да може въздухът за излезе по естествен път от щуцера за обезвъздушаване.

Относно ABS - не познавам Honda, но при обезвъздушаването няма разлика дали е изключен ABS от предпазителя или не. Лично съм го тествал. А и ако колата не е на контакт не би трябвало управляващият блок да е под напрежение.

Върни си оригиналните модули на ABS и си вземи парите за повредения. Обезвъздуши. После пробвай на хлъзгав участък и с по-ниска скорост няколко пъти да задействаш ABS. По този начин се предполага, че ще навлезе свежа течност в хидравличния блок ище изтласка от него въздуха. После пак обезвъздуши.

 

Между другото каква е последователността за обезвъздушаване, която е дадена от Honda?

Питам, защото колкото ръководства чета за опела, толкова различни описания откривам. Има разлики за ляв и десен волан, с и без ABS. В сервиза го направиха 4 пъти ЗД>ЗЛ>ПД>ПЛ, а в английския Haynes Service & Repair Manual е посочено да се започва от предните колела (ПД>ПЛ>ЗД>ЗЛ) за ABS.

Гена ,цилиндри и барабани са си ок.Течността е дот 4 и,колата няма рег. на спирачно усилие а само разпределител за към задните две колела.Само на канал работя и за изключен абс-от предпазителя съм на твоето мнение.Когато е при мен колата я карам с доста агресивно ползване на спирачките,сещаш се ,с моя модул по силно чукаше на педала сигорно на този са износени опръстените на буталата на помпата.Поздрави и успех и на теб

 

 

 

....Емич гледах и луфтове м-у барабан и феродо,м-у цилиндри и клевиси всичко в нормите.Това с водачите ще проверя и ще пиша.А за ръчната на 2-ри зъб няма ефект в-у педала.То си мисля и че с дръпната ръчна увеличавам хода на задните цилиндри и по скоро трябва да умеква малко педала.

Няма да омеква , а ще обереш луфт ако има и при натискане на педала, по бързо ще сработват - от там и педала ще го усещаш че хваща по-нагоре.

 

И за да можеш да обезвъздушиш системата, трябва да обезвъздушиш първо помпата и да си сигурен че не смуче някъде от нея въздух.

 

Ако е сигурно ,че няма въздух, че нямаш тези луфтове, че помпата и АВS които си сменявал са били читави, остава да има нещо свързано със сервото, или хода на педала.

Дали нямаш прекалено голям луфт там и реално оста от сервото да прави празен ход, преди да стигне до леглото на буталото на помпата, а педала вече да е натиснат до средата. Обърнал ли си внимание, когато натискаш педала, дали се чува някакво леко съскане?

Не знам при теб как е, но има такива при които този ход/луфт се регулира.

Емич колата е пробвана и с друго серво ефект няма,а за хода на бутало-педал съм отговорил подробно в поста ми от 29.08.17 Поздрави

 

 

Заповядай !

 

attachicon.gifCivic bleeding.jpg

Да това е последователността за по-лесно убезвъздушаване с абс

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ползвай бутона "мултицитат",че ме караш да коригирам постове.Не можеш да пускаш мнения едно след друго .Пише го в правилата...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ползвай бутона "мултицитат",че ме караш да коригирам постове.Не можеш да пускаш мнения едно след друго .Пише го в п<равилата...

ок сори не съм ги чел>

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
На 29.11.2017 г. at 17:34, tri pompi написа:

ок сори не съм ги чел>

Хром ли ползваш??

 

На 30.11.2017 г. at 15:34, ГОШКАТА написа:

ДА N18 E

Гоше това си е обикновен "тройник" няма нищо в него,траба с два входа и 2 изхода

 

На 27.11.2017 г. at 2:46, Emicha написа:

Няма да омеква , а ще обереш луфт ако има и при натискане на педала, по бързо ще сработват - от там и педала ще го усещаш че хваща по-нагоре.

 

И за да можеш да обезвъздушиш системата, трябва да обезвъздушиш първо помпата и да си сигурен че не смуче някъде от нея въздух.

 

Ако е сигурно ,че няма въздух, че нямаш тези луфтове, че помпата и АВS  които си сменявал са били читави, остава да има нещо свързано със сервото, или хода на педала.

Дали нямаш прекалено голям луфт там и реално оста от сервото да прави празен ход, преди да стигне до леглото на буталото на помпата, а педала вече да е натиснат до средата. Обърнал ли си внимание, когато натискаш педала, дали се  чува някакво леко съскане?

Не знам при теб как е, но има такива при които този ход/луфт се регулира.

нещата май вървят към ти да излезеш прав .След затапването на абс,ми охлабва педала с пуснати предни колела.Със затапени предни и пуснати задни е камък.Трябва да пробвам и обратният вариант, но за жалост  малко пострадах.Едно модераторче от оффроуд.бг ще ползвам да развива и завива и ще пиша пак.Купих пробки ще ги сменим утре,и ще ударя и едни стяги на предните спирачни маркучи да видя как е педала.М/у другото ми згабяса газовото на 3 дена чисто ново ,неще ни газ ни бензин ,ма тва друга тема : -) ,само ядове;поздрави и лека  

 

На 3.12.2017 г. at 22:57, tri pompi написа:

нещата май вървят към ти да излезеш прав .След затапването на абс,ми охлабва педала с пуснати предни колела.Със затапени предни и пуснати задни е камък.Трябва да пробвам и обратният вариант, но за жалост  малко пострадах.Едно модераторче от оффроуд.бг ще ползвам да развива и завива и ще пиша пак.Купих пробки ще ги сменим утре,и ще ударя и едни стяги на предните спирачни маркучи да видя как е педала.М/у другото ми згабяса газовото на 3 дена чисто ново ,неще ни газ ни бензин ,ма тва друга тема : -) ,само ядове;поздрави и лека  

След обслужване на предни спирачни апарати:смяна на бутала и семеринги и тн. смених и 4-те пробки за обезвъздушаване по колелата .Ефекта е "НУЛА".Педала си е все мек и хваща доло .Със затапен АБС на изходите е камък,с пуснати задни и затапени предни пак .С пуснати предни и затапени задни омеква.Предните дискове и накладки са си в нормите ИДЕИ??

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Смени ли водачите?!? 

Проблема е или в тях (предния кръг), или в механичната част на АБС-а ! 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Имах подобен проблем след смяна на предните накладки и дискове. Нищо не помогна за хода на педала - увеличен и мек. Самоуправи се след около 1000 км градско.

Преди около година след смяна на спирачната течност се получи подобен ефект. Тогава не бяха барани накладките. Само смяна на течността на самотек до текване на чиста.

Колега пробвай да покараш без да пипаш спирачната система.

По Коледа стават чудеса.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

600 км. и навартях първия ден като я взех

 

На 17.12.2017 г. at 1:35, Emicha написа:

Смени ли водачите?!? 

Проблема е или в тях (предния кръг), или в механичната част на АБС-а ! 

водачите не съм ги сменил само праховите им ман6они смених ,вика6 да ги сменя а?А за абс-а не знам какво да ти кажа такива свободни съчинения правя вече.Имам 2 абс-а..

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Искаше свежи идеи , затова се опитвам от разстояние и на база твои обяснения, да помогна с каквото мога и знам. Още преди ти бях писал , че симптомите за мен са , или въздух, или прекалено големи луфтове - като водачите са част от тези луфтове.

Ти си сменил толкова неща до тук и се мъчиш вече два месеца -  та четири водача няма да те уплашат ако ги смениш, а и не са някаква космическа цена. Поне всичко ще ти стане ново.

По последните писания от теб, стигам до извода , че проблема ти е в предния кръг. Ако не се оправи със смяна на тези водачи,сигурен си в щуцери, тръбички, маркучи и нямаш въздух, остава механичната част на АБС-а ( клапани , млапани и т.н.).

Питах те преди: като напомпаш два три пъти на педала, той втвърдява ли се и вдига ли се?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
На 18.12.2017 г. at 14:05, Emicha написа:

Искаше свежи идеи , затова се опитвам от разстояние и на база твои обяснения, да помогна с каквото мога и знам. Още преди ти бях писал , че симптомите за мен са , или въздух, или прекалено големи луфтове - като водачите са част от тези луфтове.

Ти си сменил толкова неща до тук и се мъчиш вече два месеца -  та четири водача няма да те уплашат ако ги смениш, а и не са някаква космическа цена. Поне всичко ще ти стане ново.

По последните писания от теб, стигам до извода , че проблема ти е в предния кръг. Ако не се оправи със смяна на тези водачи,сигурен си в щуцери, тръбички, маркучи и нямаш въздух, остава механичната част на АБС-а ( клапани , млапани и т.н.).

Питах те преди: като напомпаш два три пъти на педала, той втвърдява ли се и вдига ли се?

Емич мерси за подкрепата,проблема идва отпреде някаде .Днес гресирах водачите но си бяха 6 точки не съм поръчал нови че ме домързя вече.Нямат луфтове спрямо външните накладки,плътно са прилепнали към диска.Педала като го напомпам се втвъдява леко но това идва от недостига на въздух на сервото.С  два абс-а са я мъчили в сервиза и аз с два .Взех я от сервиза с навряно нещо в маркуча вакум за сервото:сигурно  клапан или нещо ще го махна като имам време .Как са го набили незнам ама бая сакъ вкаран.Педала и той е за лек реглаж но не е фрапантно.Не знам какво да ти кажа вече,вързах предните на мястото на задните на абс-а пак е мек педала.8-те клапана на абс-а чаткат с по 5v на соленоидите .Изсмуках и хонда програмка ама нямам кабел още,през нея мога да тествам абс-а.Поздрави и така

 

И така,много нещица свърших през изминалите дни но,в крайна сметка след смяна на предните накладки всичко си дойде на мястото и сега педала не стига до пода а е с ход към 5 см. до пълно втвърдяване.За малко размисли поствам снимка на "старите накладки"

20180124_125302.jpg

 

п/с Тази е най изтритата

  • Нагоре 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Луфтове !

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ход 5 сантиметра ? Е тва не е нормално, моя е към 2-3 максимум. Регулирани са ми и задните накладки ;) 

едит: сега е повече, тъй като накладките са ми на свършване. 

Редактирано от Drone

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

колега с ДОТ4 и аз сърбах попарата и със съидинител и спирачки(мек педал ,пропадане на педала,сълзене на помпата на съидинителя)!  Колеги ме посаветваха "Хонда -ДОТ3" , и 5 години без да сменям помпи и гумички ,карам без проблем! Лично аз си взех Бош ДОТ 3 ,беше в ламаринена тубичка 500 мл. разфасофка

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не знам дали е за тук, но скоро трябва да сменям накладки. Коя марка за Hr-v ще препоръчате. И има ли нещо по особено, тъй-като и задните също са за смяна.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами аз бях с trw, много са меки и цапат доста джантите, но пък спират много добре ;) 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И аз съм ТРВ, отЗад, вече четвърта година, а колата се кара "силно" и съм доволен.

От така нареченото "ferodo" , което се продава в БГ, съм силно разочарован, палих едни на лек наклон и ги изхвърлих, а се клеха,че са оргиналдЪ.

Редактирано от zmiata29

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
На 30.01.2018 г. at 19:50, Drone написа:

Ход 5 сантиметра ? Е тва не е нормално, моя е към 2-3 максимум. Регулирани са ми и задните накладки ;) 

едит: сега е повече, тъй като накладките са ми на свършване. 

не ти ли загряваха дисковете с 2-3 ход??

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами не, Даже сега вече нямам проблем с тях. Трябва да се регулират и задните спирачки иначе, отпред си ги криви. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    No registered users viewing this page.

  • Предстоящи събития

    No upcoming events found
×
×
  • Създай нов...