Jump to content
JHM

Отопление на пелети

Recommended Posts

Преди 10 часа, Drone написа:

UPS може да се сложи, да върти помпата и да работи горелката. 

Да при мен работи около 5/6 часа само на UPS - после в сила идва генераторът...😉

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Преди 23 часа, Cyreon написа:

Никой не пише нищо за станалата напоследък хитова Термопомпа. Всичкото човек лудна по тая технология. Много ми е интересно някой който има термопомпа да каже как му излиза като крайна цена и заслужава ли си.

 

Инвестицията за ТП въздух-вода  е от порядака 15/20 хил. лв. за 120/150 кв. площ на месец това чудо харчи около 350/400 лв. - сегашни цени на тока...

Комфорта е като парното но инвестицията е голяма - не е по моя джоб...

Шефа монтира на къщата вилите и сега на хотела... 

Редактирано от pechkata

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Преди 3 часа, Mkilla написа:

..Увеличението е с 300% от май-юни насам......


..........Асоациацията с Хитлер не е правилна според мен поради ред причини. Никой никого не кара на сила да прави нещо ;) 

Значи в средата на септември, взех 5 палета, на цена от 2150 лв., с включен транспорт, като палето е от 1050кг. - демек 1 тон ми е 400 лв.

Такава цена плащам всяка година, през последните 5 години. Взимам едни и същи пелети ,от един и същ производител, като смея да твърдя, че качеството на въпросните пелети е доста високо.

Днес се свързах с човека (познаваме се добре) и го разпитах за всичко по темата, включително и за актуалната цена.

Основните причини според него, за вдигането на цената са три:

1 - забрана на служебното правителство, за добив на дървесина - реално няма материал.

2 - супер високите цени на електроенергията за промишлеността - от там страда и производството.

3 - високите цени на горивата - транспорта му се е вдигнал доста.

Тези три неща, плюс дефицита на стоката и голямото търсене, реално са виновни за тези цени.

Цената на която аз мога да взема пелети от него, в момента ми е 700 лв. на пале + транспорта за района на София, които е от порядъка на 10 или 20 лв. на пале (не запомних точната цена на транспорта, но е една от двете). И това при положение, че сме познати - демек с връзки.

Естествено, ако някой колега е закъсал ,трябват му, цената за момента го устройва, мога да помогна и да го свържа, като гарантирам за качеството на пелетите.

 

п.п. Относно "асоциацията" - въпрос на виждане, разбиране и фантазия.:)

 

 

 

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Преди 17 часа, Cyreon написа:

 

Точно за охлаждането искам да попитам. Адекватно ли е? Охлажда ли достатъчно, както например би се справил един климатик?

Аз обаче имам един проблем - моите тръби отдолу не са изолирани и няма ли да прави конденз, ако използвам термопомпата за охлаждане?

Идея си нямам как ще е с конденза.Мога да кажа само че термопомпата е най ефективна в комбинация с подово отопление и конвектори.

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
На 10.11.2021 г. at 9:09, sredez403 написа:

Ако питаш за крайна цена на сметка за ток до сега по голяма от 220лв за месец съм нямал а съм все още на промишлен ток.Отопление и охлаждане на къща 160 кв.м. плюс бойлер 300л.Средно ми идва за последните 6 месеца 150лв на месец.

 

Добре де, колко киловата е това нещо, че са такива малки крайните суми и то за такава квадратура при промишлен ток? Тия 160 кв. всичките ли ги отопляваш? Аз ако трябва да топля 160 кв. с климатици и бойлер 300 л, на месец ще стигне 4 цифрена сума. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@Emicha, ще те питам вероятно пролетта ако ми се наложи и все още е такова куцо положението. Всяка година взимам от различни места на различни цени с различно качество. Котела не ги връща и няма проблеми ама все пак... Иначе палето го взех на 420 без транспорта който за 3 палета беше 30лв, уж 100 процента иглолистни. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Mkilla, реално и на мен ми се върза палето, на 430лв. с транспорта. Не знам дали съм споменавал, но първите две години, взимах пелети от "Пирин лес" - евтини, но три пъти ми прецакваха шнека. От тогава до сега, взимам само от едно място и нямам проблеми - много съм доволен.

Както казах, ако ти трябва контакт, а и не само на теб, ще го дам.:thumbs1:

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Преди 9 часа, Cyreon написа:

 

Добре де, колко киловата е това нещо, че са такива малки крайните суми и то за такава квадратура при промишлен ток? Тия 160 кв. всичките ли ги отопляваш? Аз ако трябва да топля 160 кв. с климатици и бойлер 300 л, на месец ще стигне 4 цифрена сума. 

Да отоплявам всичко a самата машина се води 16кW демек консумира 4kW а отдава 16kW при максимална мощност на работа,но системата е изпълнена с подово и конвектори.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@Emicha, как се прецака шнека? Някой болт или камък да не е имало? 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Първия път(първата година) , в един от чувалите с пелети имаше болт.  Но втория път (на втората година), в рамките на седем дни имах два случая. Първо голяма метална шайба (и то се случи точно на 31.12. - Нова година) като ми прецака празника и на 1.01. се прибрах от провинцията, където посрещах, че бяха големи студове тогава от - 22 гр. и нагоре. 

Както и да е успях да намеря резервната част и оправих нещата. Но след 7 дни - голяма гайка и направо откачих. 

Разправях се с тези от Пирин лес, но какво от това - имаха две версии : - били имали авария на машината преди време и сигурно съм уцелил тази партида, или допускаха саботаж от бивши работници (понеже тази година, съм бил третия или четвъртия с такива оплаквания). 

Това е, затова и приключих с тях. Освен това, пелетите им бяха евтини, но много некачествени - много шлака, пепел, а и нямаха калории. 

  • Объркан 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Единственото нещо което се прецаква е спирачката на редуктора(текстолитено-пластмасово зъбно колело) при задръстване на шнека...

Продава се не е дефицит - ама аз сменям направо редуктора...

https://motor-barbeque.com/bg/zabno-kollelo-tekstolit/p197.html

Редактирано от pechkata
  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Преди 13 часа, sredez403 написа:

Да отоплявам всичко a самата машина се води 16кW демек консумира 4kW а отдава 16kW при максимална мощност на работа,но системата е изпълнена с подово и конвектори.

Смеката е проста:

4 kW за 10ч. 40 kW това струва 8 лв. на ден или 240 лв. на месец...

8 kW за 10ч. 80 kW това струва 16 лв. на ден или 480 лв. на месец...

Ама при по големите студове не може да смогне - друго се е огъня...

По край морето или южна България става - по нашия край вижда зор...

Редактирано от pechkata

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Сметката е, че не е сметка. За октомври промишления на ЕВН е 44 Ст/квч без ДДС. От юли, дори и от юни, цените на електроенергията за промишлеността цепят мрака. Така става на нерегулирания пазар, или по-точното е, че трябва от някъде да избиеш за регулирания пазар.

Редактирано от jijane
  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Преди 3 часа, pechkata написа:

Единственото нещо което се прецаква е спирачката на редуктора(текстолитено-пластмасово зъбно колело) при задръстване на шнека...

Продава се не е дефицит - ама аз сменям направо редуктора...

https://motor-barbeque.com/bg/zabno-kollelo-tekstolit/p197.html

Точно това текстолитово зъбно колело се прецаква(изронват му се зъбите), като то се явява един вид защита , за да не се прецака целия редуктор и да не изгори.

Сега като се сетя, чупило се е и съм го сменявал не 3, а 4 пъти . Първия път го платих 60 лв.(взе ми го човека ,където ми инсталира котлето). Втория път, на 1-ви януари го взех без пари (шефа на фирмата където произвежда и продава котлетата ми е близък и го хванах в момента, точно преди да замине на почивка за няколко дни - късмет). След една седмица като се счупи пак, отидох отново при него, даде ми друго и въпреки, че не ми искаше пари, настоях да си го платя- накрая ми взе 60лв. След един месец отново се счупи и нямах очи да ходя вече при него, та изпратих приятел, който уж има същия проблем и на него му го продаде за 90лв.:) 

Не си мисли, че не съм търсил през годините въпросното зъбно колело, или цял редуктор на друго място - просто нямаше и нямаше. Лошото в случая беше различния редуктор на моето котле, което се различаваше по захват и показатели, от всички които ги имаше и намирах. Преди две години, намерих подобен редуктор, който отговаряше на показателите , но беше с различен захват на спиралата на шнекчето, за 80лв. .Взех го и  пригодих някак си захвата и сега стои за резерва.

Редактирано от Emicha

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз взимам пелетите напролет и ми излезнаха към 400лв на пале тази година. Втора поредна взимам Рико ама ги прецакаха тая година и правят много шлака.

И аз знам, че основното покачване на цената е от забраната за дърводобив. За това се вдигна и цената на всичкия дървен материал сигурно двойно. И не вярвам това да е спряло бракониерите. 

По въпроса с термопомпата - имам приятел, който отоплява 180кв апартамент с такава като вложи доста пари и като цяло е доволен, но казва че падне ли много температурата системата не смогва, защото постоянно спира да се размразява.

Аз не съм фен на въздух-въздух и обмислям да сложа вода-вода, но с тръби под почвата в двора вместо сондаж. Инвестицията е голяма, но ако това с пелетите не се нормализира няма много избор. Лошото е, че тази инсталация не става с радиаторите ми сега, защото работи на много по-ниска температура и трябва или подово - или конвектори.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
На 14.11.2021 г. at 0:15, meneldor написа:

 

По въпроса с термопомпата - имам приятел, който отоплява 180кв апартамент с такава като вложи доста пари и като цяло е доволен, но казва че падне ли много температурата системата не смогва, защото постоянно спира да се размразява.

 

Кажи на приятеля си да монтира нагревател във буферния съд - макар че има в вътрешното тяло стандартно...

Така ще избегне продължителното размразяването външното тяло - и отам ще бъде по топло в стаите...

Въздух-вода е по добрия вариант за ТП...

Редактирано от pechkata
  • Нагоре 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Доста го мислех и аз и за мен решението което тествам все още - климатици и конвектори а парното за най-студените 2-3 месеца. Реално до момента 24-ката на Fujitsu която взех отдава 8 киловата а харчи максимум 2 ( не съм я виждал до толкова да стига ). Сметката за 55кв отворено пространство е 90лв при 10-тина градуса денем и от 0 до -3 вечер. Това дори с пелетите няма как да стане. Конвекторни радиатори от 2500W за стаи около 15кв-20кв, тип Adax и Airelec при нормално ползване - 21-22 градуса вечер, еко режим през деня когато не позваш стаята не правят повече от 60-70лв месечно всеки. Може и по-нисък харч но вече трябва климатик но пък аз лично не обичам да спя в стая където работи климатик. Като теглиш чертата накрая със сметката за ток се получава по-малко от тон пелети ( на старите и нормални цени ). Вярно е, че в банята е хладно, коридори също и топлината е по-различна но ако се комбинират 2 или 3 климатика, до Коледа спокойно се кара на тях без сътресения в сметките а пелетите колкото и да са скъпи все ще може човек да вземе 2-3 тона и да избута зимата. 
Термопомпата е хубаво нещо обаче според мен няма избиване с тая цена, не е рентабилно въобще. Колкото и малко ток да се плаща като свие -15 навън ако къщата е по високите места, ще стопли ама + още няколко калорифера заедно с нея. 

Редактирано от Mkilla

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Off Topic

 

Термопомпата "вода-вода" е най-ефективният начин за отопление - с дълбоки сондажи, мин. 40 м., например. А в комбинация с термопанели и фотоволтаични панели е направо благодат!

Разбира се, това е приложимо за къща с двор, а и трябва достатъчно налично пространство за панелите, с южно изложение...

Който има такива дадености - изобщо да не се замисля. :thumbs1:

 

 

Редактирано от dandilov

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А някой знае ли с положени серпентини под почвата в двора колко е ефективно? В София 40м сонда ше излезне над 6к само дупката. 

Иначе при мен с климатици излиза по-дебело, защото отоплявам 2 етажа по 90кв навсякъде и е отворено. Миналата зима най-големият разход за пелети ми е бил януари - 42 чувала общо 265лв за целия месец за пелети. Не знам с какви климатици ще го постигна това като се има в предвид, че сме хоум офис и през деня също работи котлето. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@meneldor, това е страхотен разход за 180кв. Не знам каква изолация и каква дограма имаш но явно загубите ти клонят към "0" :D При мен за същата квадратура - тон на месец, че може и малко повече в зависимост дали е било -15, -20 навън.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Изолацията ми е добра(на някои стени имам и вътрешна), но дограмата не чак толкова :) Тук има значение и какъв е котелът както и самите пелети. Както писах по-горе тази година са ми продали малко калпави и има пясък в тях, а марката е същата. Котелът ми(25kWt) имаше над 90% КПД по спомен за разлика примерно на преработен от такъв за твърдо гориво където е почти наполовина.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@meneldor, моят е с 94% КПД, 30KW с 5 степени на модулация. Просто ми е чудно как с 25kw се харчат 40 чувалчета за месец за 180кв въпреки изолацията. Каква е температурата която поддържате вкъщи? На колко градуса е водата в системата и колко му е минималната степен на твоят като киловати и как го ползваш като степени? При мен специални настройки не мога да правя, просто има 5 степени а ако искам нещо повече само и единствено техник може да настройва. Всичко е заключено и така. Pelletherm V2 M01 е котелът който ползвам. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Котелът ми е безименен, имам познат с такава фирма и ги сглобяваха извън Бг после ги вкарват. Управлението е Fumis. При мен степени няма, имам външен wireless термостат, който е сложен в една от стаите и е нагласен на 23С. Включва пак като падне на 22С, но ако не е прекалено студено навън този един градус пада за около 3-4 часа. Тази крива не е линейна и ако навън е примерно 13-15С вкъщи температурата няма да падне под 21С цял ден при неработещ котел. Естествено не всички стаи държат еднаква температура. Ако не се ползва някоя стая изобщо я намалям от термовинтила(всеки радиатор има). Температурата на водата е настроена да гаси на 62С ако външният термостат не е изгасил преди това. 

Пазя си история по дни за последните 3г колко чувала съм изгорил.

  • Харесвам 1
  • Нагоре 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@meneldor, страхотна изолация! Явно трябва аз да мисля в тази посока. Иначе и аз имам стаен термостат обаче при него е до 0.3 десети максимум т.е да кажем при настройка 22 градуса той прави 22.3 и спира горелката която минава на пауза. При 21.7 я пуска отново. Въпросът е, че повече от 15-20 минути не мога да задържа тези 0.6 градуса и то при положителни външни. Вече при минусуви става по-тежко :) Степените са за киловатите т.е модулира спрямо нуждата от повече или по-малко мощност. Да кажем 2 ра степен пали на 9kw,минава до 20kw и като направи температурата на водата пада на 9 отново. Нагоре цифрите са други и там вече зависи от външната температура и изолацията която нямам. 

Редактирано от Mkilla
  • Харесвам 1
  • Нагоре 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да, изолацията е по-важна даже и от типа на отопление. Имам 2 северни стаи със много скапана дограма и близо до нея винаги е студено. Гледал съм с термо-камера, с която съм оправил много "течове". Общо взето повече от 2.5 чувала за 24ч не съм горил никога. Дори като е било под -20. 

Други значими неща при мен: на калкан съм с друга къща, а покрива е много добре изолиран и имам 3ти етаж, който не се ползва, но там парно няма. 

Та моят съвет е ако не знаете къде бяга топлото да се викне някой с термо-камера, който разбира :)

  • Харесвам 2
  • Нагоре 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отоплявам 120 кв. площ 5 радиатора с термоглави котел Bosch 16 kW горелка Шабленска Т на водата е 60 градуса...

Горя 4/5 тона дървени пелети или 5/6 тона слънчоглед на сезон - този сезон ще пробвам сламени пелети...

Парното работи от 17 ч. до 23 ч. и после от 4 ч. до 8/10 ч. - около 2 кг. на час...

По някога гори по 24 ч. на ден...

Редактирано от pechkata
  • Харесвам 2
  • Нагоре 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Забравих да уточня котела е преправен за пелети...

Повдигнат на кутия за по голямо пепелно съдържание с горивна камера по подобие на Бисолид...

Горелката е със котролер Натурела - барам я у всички настройки...😉

  • Харесвам 1
  • Нагоре 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Понеже, пелетите са на цената на златото :), съм поставил охрана да ги пази..... 😊😉

IMG_20211210_121545.thumb.jpg.f8516d856c5f836a8ff198470d0a7d9f.jpg

  • Харесвам 3
  • Хаха 9

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Off Topic

Сладур! Мишелов ли е?

 

  • Хаха 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Off Topic

Цецо, всичко лови...:)

DSC_1583.thumb.JPG.c4c3de7691f7d460a7c1969621a652e5.JPG

 

  • Харесвам 2
  • Хаха 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
На 10.12.2021 г. at 21:13, Emicha написа:

Понеже, пелетите са на цената на златото :), съм поставил охрана да ги пази..... 😊😉

 

Сламените пелети са все още по 300 лв. тон - ама не стават за всяка горелка...😉

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ще видим пролетта какви цени ще обадят бизнесмените които от 1 тон искат да изкарат 3.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Незнам само до пролетта,дали ще останат котли и горелки по домовете?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Някой по-запознат от мен може ли да каже, защо няма разлика в разхода на пелети, дали работят 5 радиатора или 10 радиатора? Разхода е 1:1 ( 4-та година ). Все забравям да питам като дойде сезон. В момента разхода на пелети е 2 чувала на 24 часа - 25 киловата с модулация до 12 киловата. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не е само до броя мощноста на радиаторите квадратурата която отопляваш също е важна и изолация и т.н...

Аз съм с 5 радиатора 140/60-2 бр. 120/60 3бр. панелен и термо глави и един конвектор без ветилатор само да върти през него когато затворят главите...

Отоплявам 120 кв. и в момента горя 2 чувала(30кг.) за 12 часа работа на горелката...

Мощноста на моята горелката в момента(това е променлива константна) модулация 3-14kW  и 2-7kW и 1-4kW три степенна модулация и гори около 2 - 2,5 кг. на час...

Повечето гори на 2-ра скорост от време на време 3-та много рядко на 1-ва...

По принцип на горелките им дават средно 3 кг. на час  - направи си извода или гогато не гори не харчи... 

Ти ако гориш 30 кг. за 24 часа горене на горелката ти идва 1,25 кг. на час - трепач си...

 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Голямо дърво гризнах тая година с пелети Рико. Миналата бяха супер, но тази имат боклуци, включително пластмаса на парчета. В кошницата яко се образува цветна шлака. Днес гледам гофрираната тръба за комина така се нагряла, че запалила един парцал...казаха ми незабавно да изчистя целия котел. Отбелязвам, че котелът е основно изчистен тази пролет, за да е готов за този сезон. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

С цени от близо 800лв.,за тон пелети,720лв. за донбаски въглища и без достъп на 85% от населението,до надеждни алтернативи,като природен газ и липсата на инфраструктура за пренос на такъв,лично аз се чувствам като в изоставено стадо:help::cold:.И после ми говорят ,за разни зелени(малоумни) идеи,за зелени енергии.Едвали не,ни внушават вина,че ползваме твърдо гориво!

Е това се казва мазохизъм🥶:no:!

 

  • Харесвам 1
  • Нагоре 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
На 19.12.2021 г. at 13:48, meneldor написа:

Голямо дърво гризнах тая година с пелети Рико. Миналата бяха супер, но тази имат боклуци, включително пластмаса на парчета. В кошницата яко се образува цветна шлака. Днес гледам гофрираната тръба за комина така се нагряла, че запалила един парцал...казаха ми незабавно да изчистя целия котел. Отбелязвам, че котелът е основно изчистен тази пролет, за да е готов за този сезон. 

Може би са прави тези сажди от пластмасата са полепнали по корпуса на котела...

И от там вдига температурата на димните газове - при мен е така...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Изчистих всичко, но се изумих за два месеца какво е събрало. Уточнявам, че пролетта това е чистено за пръв път от 4г и тогава като го отворих не беше толкова мръсно. Това на снимката са димогарните тръби над горивната камера. Наложи се да разглобя целия котел и да го изчистя основно. И понеже пелетите вече съм ги купил явно до края на сезона ще трябва пак да го чистя, за да не се запаля :)

20211219_142505.jpg

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    No registered users viewing this page.

  • Предстоящи събития

    No upcoming events found
×
×
  • Създай нов...