Jump to content
JHM

Отопление на пелети

Recommended Posts

Моментът, в който спрях климатиците и пуснах пелетите, беше един от паметните в моя живот :D Топлината от двете няма нищо общо като усещане. Аз още не съм го пуснал, че го дават следващите 3-4 дни да е около 20 през деня.

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не съм го палил парното,като гледам как скачат и цените на пелетите,тази зима май само на слънчогледови 6мм че тона е 280лв но продавача ми каза за сега е цената.

Температурата не пада в къщи под 20 градуса за сега,имам и два климатика за бързо реагиране.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Нищо не съм включвал още, за сега температурата не е паднала под 23 градуса. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Явно сте добре изолирани. При нас вечер температурата е 5-6 градуса та определено трябва нещо да работи. Снощи даже беше 2 градуса...Абе време си му е както се вика. Драмата с пелетите ще е сега според мен. Пролетта няма да е така или поне надявам се да не е, че 600лв за 1 тон са много. Аз мога да горя и B клас дървестни но не мога слънчоглед.
@CARPERA, на 20 градуса не можем да виреем :D То си е до усет де, при всеки е различно ама при нас специално не става..
@fenabg, то си е вид термопомпа ама духа, течения.. Различна е и топлината и не е така уюутно. Като спре и тока за 2 часа а и повече, става тегавинка.

Редактирано от Mkilla

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тока като спре и пелетите са по дяволите като климатика , всичко ми е с хубава изолация и в момента правя още . Нито има кой да го поддържа нито нищо. 

Редактирано от dindin

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Снощи запалих камината на дърва на вилата за сефте този сезон. Голям кеф. Ама за вилата. В апартамента съм на климатици. Там не ща да чуя за друго. Още не съм ги пускал...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@fenabg, не знам ама при мен като спре климатика и след 2 часа е тежко. Парното като отопли и температурата пада доста по-бавно ама там се топлят и стени и све. Климатика върти въздуха само. Парното няма какво да го бутне, въпросът е, че ценово нещо взе да става все едно си на ТЕЦ :D 

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Mkilla, от централен ТЕЦ и парно, по-хубаво, чисто и евтино няма !

Отделен е въпроса, че болшинството се правят на хитреци и тарикати (крадейки от комшиите си) - затова и на нормалните хора им се вижда скъпо.

 

 

  • Харесвам 3
  • Нагоре 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз в квартирата съм на ТЕЦ, много е добре, цените в най-студения месец са към 200лв. 

С парното като влезнеш премръзнал те облива една приятна топлина, което с климатика трудно се получава. 

 

Имаше един път авария и 2 дена нямаше парно, но сега уж правеха подмяна на тръбите до нас, та се надявам да е ок :) 

 

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
На 2.10.2021 г. at 19:03, CARPERA написа:

Не съм го палил парното,като гледам как скачат и цените на пелетите,тази зима май само на слънчогледови 6мм че тона е 280лв но продавача ми каза за сега е цената.

Температурата не пада в къщи под 20 градуса за сега,имам и два климатика за бързо реагиране.

При нас вече са по 350 лв. за тон от Керпи...

Един колега мина на газ и продаде 10 тона дървени пелети по 350 лв. за тон...

Успях да закача само 3 тона...😡

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

 

На 3.10.2021 г. at 13:24, Mkilla написа:

Аз мога да горя и B клас дървестни но не мога слънчоглед.
Като спре и тока за 2 часа а и повече, става тегавинка.

 

За три сезона на пелети смених 2 горелки...

Сега съм със трета и гори всичко - няма претенции...

За спирането на тока съм го решил със UPS и голям акумулатор и генератор за всеки случай...

 

 

 

горелка 1.jfif горелка.jfif

Редактирано от pechkata

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз за втори път къпувам Рико, но тази година са различни. Пепелта сега не пада през дупките долу, а се набива плътно в кошницата. Като спре котела и после тръгне да пали, заради набитата пепел не може, напълва се кошницата с пелети и спира....

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
2 hours ago, pechkata said:

 

 

За три сезона на пелети смених 2 горелки...

Сега съм със трета и гори всичко - няма претенции...

За спирането на тока съм го решил със UPS и голям акумулатор и генератор за всеки случай...

 

 

 

горелка 1.jfif 150.51 kB · 2 downloads горелка.jfif 91.44 kB · 2 downloads

Четвърти сезон с горелка Грейко RB20,слънчогледови без проблем 6мм 8мм.

Редактирано от CARPERA
  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Два сезона изкарах със Прити що годе се справяше със слънчоглед със костилка от череша...

Ама реших да взема Грейко RB 20 Star - голям боклук се оказа задъваше се отпред със шлака всеки ден я ръгах и на всяко чистене изхърлях по една шепа пелети...

Сега със тази нямам никакъв проблем - скарата и се движи напред назад на всеки 10 мин. отварям я веднъж седмично...

Тази е правена в Шабла - близко до тебе...

  • Благодаря 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Пети сезон ще ми е тази година с Грейко РБ20. Първата зима с дървесни и оттогава със слънчогледови - 6 мм. Никакви проблеми досега.

Шабленската горелка изглежда супер като идея, даже и сламени пелети пише че гори. Даже я предлагах на познати да си сменят Бисолид-ите, че за тях няма пелети тази година.

Замислям се за тази дали да не купя генератор, че не се знае дали няма да има режим на тока. Ако може да споделите кой какъв генератор използва?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Като потребител, който за първа година е на пелети (без водна риза съм), трябва да изкажа  силно незадоволство от тая иначе благинка...
Та:
1. след всяко палене стъклото става черно и като се изгаси камината (след час работа примерно) трябва да го забърсвам, за да се вижда какво става зад стъклото...

2. при всяко гасене на камината почва да духа много и шумно - не може ли да си продължи в някакъв тих режим, докато не си изгорят пелетите?
3. въпреки, че камината е нова, като се гаси се чуват някакви щракания, все едно някоя ламарина вътре се е откачила и всеки момент ще падне нещо ... баси - късата клечка ли съм изтеглил?!? 
Иначе като човек, който до сега е бил на камина на дърва - благинка е, няма цепене на дърва, няма "индиански" завеси при отваряне на вратичката, докато слагаш следващия дънер - бе благинка си е, но някой неща не ми харесва как са мислени... 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За цапането на стъклото - зависи от настройките и/или качеството на пелетите. Ако са кофти пелетите и с настройките не може да се оправи цапането на стъклото. 

Относно шума - така е. Камините, които съм имал възможност да наблюдавам са си шумни. Било то като пускат пелети, било то като се гасят и т.н. 

Освен това и прахоляк си има - като се зареждат пелети, като се почиства камината. Пълно щастие няма! 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
На 18.10.2021 г. at 13:32, icko_stanev написа:

Замислям се за тази дали да не купя генератор, че не се знае дали няма да има режим на тока. Ако може да споделите кой какъв генератор използва?

 

Ползвам този - порво паля през UPS после ръгам генератара...

Първоначалното палене на горелката много ток харчи за 3/4 секунди - 700/800W...

 

https://www.onlinemashini.bg/benzinov-generator-za-tok-raider-rdgg08-065-kw-dvutaktov/59066

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А тока от генератора минава ли през UPS-а? Понеже във форумите се твърди, че генератора трябва да е инверторен с чиста синусоида. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@Emicha, не съм казал, че е лошо отоплението на ТЕЦ, напротив. От парното няма по "убаво", но има много условия от които следва да се плаща адски много за тази услуга. Не само на нормалните хора а по принцип е скъпо, как ти звучи 30лв кубик топла вода и то преди сегашното поскъпване? Трябва да има някаква регулация както и възможност да се откаже човек ако не иска да се грее с този тип отопление а не да се плащат едни пари защото видиш ли едни тръби ти минават през апартамента. Тя темата е много дебела та може да си говорим бая за топлофикация ;) 

@Mironch0, не познавам човек който е доволен от камина за жалост. Все някакви настройки се правят, претенциозни за гориво и тн.. По възможност котел комбинирано с климатици и конвектори или ако човек има възможност термопомпа с подово. Не знам какво стана с тия пелети тази година но в момента в София семките са по 500лв тона което е абсурдно. Дано се регулира пазара, че иначе на ток ще дойде по-евтино ( поне до Колега ). 
 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Mkilla, плащаш 30 лв. не за 1 кубик топла вода, а само за подгряването му. Самия изразходен кубик вода, го плащаш като студена. И да прав си, има много условия, но докато не се спре краденето от съседите, ще е и по-скъпо.

Отделен е и въпроса, с тръбите (сградата инсталация).  По време на соца, така се изграждаха инсталациите, хората плащаха фиксирана цена, според големината и кубатурата на жилището, нямаше отдрлно сграда инсталация, нямаше термо кранове, топломери и подобни глупости, а и никой не крадеше. Беше не топло а горещо - обаче обикновените кранове не работеха, та прозорци и врати бяха винаги отктехнати, за да може вътре да се диша. 

Сега, при новото строителство изграждането на тези инсталации е различно и този проблем е изчистен. 

Това между другото, защото както казваш - темата е дебела и може да си говорим бая, за топлофикация. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@Emicha, не ги знам какво правят но идва такава сума за 1 кубик. Знам, че е само за подгрева и отделно си я плащаш за студена. Отделно от безумната цена, толкова ли е трудно да стане като тока това парно? Каквото изразходваш, това да плащаш а не на прогнозна база и едни фактури които трябва да имаш още 3 магистратури за да ги разчетеш. Отделно едни изравнявания в краят на сезона, онзи не отворил за проверка, тоя направил някаква магария и не му се вижда краят. То малко става като да спреш на бензиностанцията и да ти кажат "Господине, дайте сега 200 лева, защото прогнозно ще изразходите този месец гориво за толкова пък ние ще ви върнем ако остане нещо :D" При новото строителство този проблем може да е изчистен но за сметка на много други. Аз харесвам старото строителство. 

Много се отклонихме май от темата но единственото хубаво на ТЕЦ-а поне за мен е, че не мъкнеш чували а врътваш крана и тръгва парното, нищо друго към този момент. Всъщност то и ако имаш газ е същото, просто знаеш какво изразходваш. Може да има хора които като теб са доволни но те са единици. Сега ще видим след този сезон как ще е с изравнителните сметки. 
По темата, все още не съм пуснал парното та изчаквам максимално да пестя "златните" пелети които са в момента на пазара та карам на ток все още. 

Редактирано от Mkilla

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Пелети, газ, парно, ток - всичко зависи от Бог. :)

Всеки се запасява, но се моли да не застудява. :)

  • Хаха 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
На 20.10.2021 г. at 21:56, icko_stanev написа:

А тока от генератора минава ли през UPS-а? Понеже във форумите се твърди, че генератора трябва да е инверторен с чиста синусоида. 

Да - нама нужда генератора да е инверторен...

А UPS-а трябва да е с чиста синусоида...

И AVR задължително...

Редактирано от pechkata
  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Чувам че някой хора спрели пелетарниците и минали на климатици...😉

При нас дървените пелети вече са 750/800 лв. за тон...😡

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@pechkata, толкова са навсякаде. Гледам 1-2 фирми от вчера пускат максимум 30 чувалчета на 8.50 бройката. Не знам как така изведнъж скочиха до небето тия пелети. Лошото е, че с климатици в големите студове не става, поне при мен ;) 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Mkilla, пелетите са скочили, защото и всичко останало е скочило и то не малко.

На фона на ТОКА (не битовия) обаче, са скочили само 100%, докато въпросния Не битов ток (промишления), е скочил през последните месеци , с над 200%. За производството на пелети, се използва имено такъв ток, та и това е една от причините за вдигането им. А като добавим и горивата за транспорта им, картинката се изяснява.

Само за информация, относно ТОКА :

Имах сключен договор за 1 година с ЧЕЗ (доставчик ми е) за цена от 109 лв. за MWh  (мегават час), обаче през Май месец, те едностранно  го вдигнаха на 117 лв. за MWh. После след Юлското увеличение, стана 174лв.MWh. Преди около седмица, ми изпратиха писмо, че от 01.11.2021г. цена ми става  344 лв. за MWh. ! Да ми/ви е Честито ! Ако съм бил съгласен - да целувам ръка, ако не съм съгласен, можело да си намеря друг доставчик .

Е потърсих си , но примерно Енерго Про ми предложиха около 400 лв.за MWh.:) EVN малко отгоре .:)  И спрях да търся. Иначе няма картел :).

И забележи, че това е само за самия Ток, а другите компоненти , като достъп до разпределителна мрежа, достъп до електропреносна мрежа,  пренос през разпределителната мрежа, пренос през електропреносната мрежа, задължение към обществото, акциз и там всякакви зелени/бембени енергии - също са вдигнати. 

Реално ми вдигат тока с над 200% !

От Нова година, гласят същата тесла и за битовия ток - за населението .  Тогава цялата картинка ще се промени и ще видим на климатици, пелети , въглища, дърва или на Тец ще се отопляваме, или ще си мръзнем дружно.

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
  • Объркан 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Off Topic

Мамата си трака! И с тока, и с горивата. :(

 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не ми се вярва битовия ток да го вдигнат повече от 30%...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Никой не пише нищо за станалата напоследък хитова Термопомпа. Всичкото човек лудна по тая технология. Много ми е интересно някой който има термопомпа да каже как му излиза като крайна цена и заслужава ли си.

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@Emicha, ти говориш от името на търговец в момента. Да, индустриалният ток скочи, наистина е неприятно и ги съжалявам хората обаче токът е скочил за цяла Европа. Е, хубаво, понеже темата е за топлото и в частност пелетите, точно в тази Европа където сме и ние, навсякаде около и до нас в момента, пелетите са по 500-550лв за тон и надолу ( има и по-скъпи и винаги е имало някакви мега гига качествени ). Не искам да давам примери с Македония, Сърбия и Турция които продават на по 350-400лв тона каквито цени бяха и при нас пролетта та чак до краят на лятото. Тук сега започват от 750-800лв тона. Е, хубаво ама някак си, да сме по богати от Франция ли или пък от Германия? Те нали правят същите пелети? Отвори немски сайт на голяма верига каквато пожелаеш която продава пелети и виж цената. Аз ще ти кажа - 3.50-4 евро чувал 15 кила. В София в една от големите вериги - 16.00лв торба 15 кила. Добре де, я сметни 72 торби ( 1 пале ) x 16.00лв = 1152?!?! Аре стига, нищо нормално няма в това. 
Токът за битовите потребители на мен също като на колегата не ми се вярва да скочи много. Пак ще си говорим в тази тема естествено но колкото и да скочи, 1000лв и нагоре за 1 тон който горе долу е нужен за 1 месец отопление в баш зимните месеци, трудно ще се изхарчи с климатиците дори за 2 месеца. Да, не е същото като комфорт и няма как да го сравниш с парното обаче в никакъв случай не е и същата тесла от към цена. Та колко ще се промени картинката, ще видим съвсем скоро. 

Редактирано от Mkilla

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Дочух (но нямам никакви претенции за достоверност), че бракониерството е намаляло покрай смяната на властта и затова са поскъпнали пелетите у нас. Но колко е вярно нямам идея.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Преди 11 часа, Cyreon написа:

Никой не пише нищо за станалата напоследък хитова Термопомпа. Всичкото човек лудна по тая технология. Много ми е интересно някой който има термопомпа да каже как му излиза като крайна цена и заслужава ли си.

 

Ако питаш за крайна цена на сметка за ток до сега по голяма от 220лв за месец съм нямал а съм все още на промишлен ток.Отопление и охлаждане на къща 160 кв.м. плюс бойлер 300л.Средно ми идва за последните 6 месеца 150лв на месец.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Специално за пелетите цената на тока е пренебрежимо ниска в сравнение със основаната суровина за производство, а именно дървесината. Едва ли повече от 5% от производствените разходи отиват за ток. На местата където съм работил/работя, разходите за електроенергия за единица готов продукт винаги са били от порядъка на 0,5-5%. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
На 3.10.2021 г. at 13:35, fenabg написа:

Тока като спре и пелетите са по дяволите като климатика , всичко ми е с хубава изолация и в момента правя още . Нито има кой да го поддържа нито нищо. 

UPS може да се сложи, да върти помпата и да работи горелката. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Преди 13 часа, dimkaraganchev написа:

Не ми се вярва битовия ток да го вдигнат повече от 30%...

Абе и на мен, не ми се ще да го вярвам (дано не стане де), но не вярвах също, че ще се върнем във времената на Хитлер - ама стана (жълти звезди- зелени сертификати....).

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Преди 2 часа, Pavel_Pavlov написа:

Дочух (но нямам никакви претенции за достоверност), че бракониерството е намаляло покрай смяната на властта и затова са поскъпнали пелетите у нас. Но колко е вярно нямам идея.

Това също е към причините за вдигането им (няма материал) .

Примерно, нали знаете, че кашкавала и сиренето се правят от мляко (друг материал/суровина) , та сега като няма или е намалял, няма и продукт, а цената се вдига -говоря за истинския продукт, а не за имитиращите продукти.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Off Topic

Сичките "черва" са се оплели. От ОПЕК не искат да вадят по-голямо количество суров петрол и така държат дефицит на пазара, цената на борсите скача, и ние - "мамата / бравата". :( И така е, като почнете от чиповете, та през млякото и до пелетите - спекулации. :(

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Преди 6 часа, sredez403 написа:

Ако питаш за крайна цена на сметка за ток до сега по голяма от 220лв за месец съм нямал а съм все още на промишлен ток.Отопление и охлаждане на къща 160 кв.м. плюс бойлер 300л.Средно ми идва за последните 6 месеца 150лв на месец.

 

Точно за охлаждането искам да попитам. Адекватно ли е? Охлажда ли достатъчно, както например би се справил един климатик?

Аз обаче имам един проблем - моите тръби отдолу не са изолирани и няма ли да прави конденз, ако използвам термопомпата за охлаждане?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И един мърмот завива шоколадите здраво...Увеличението е с 300% от май-юни насам. Просто някои фабрики предпочитали да изнасят навън заради по-добрата цена която ще вземат а в същото време хората на местно ниво имат нужда от отопление. Това е само една от причните за които се пише наред с това, че времето било лошо и било трудно да се извозва материала а има бум на търсенето. Е, добре в краят на годината няма как да е като Юни месец а и не е за 1-ва година хората да се топлят с дърва и пелети, нали така? Или като скочи нещо и на общо основание да се вдига всичко в пъти. 
Асоациацията с Хитлер не е правилна според мен поради ред причини. Никой никого не кара на сила да прави нещо ;) 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    No registered users viewing this page.

  • Предстоящи събития

    No upcoming events found
×
×
  • Създай нов...