Jump to content
JHM

Отопление на пелети

Recommended Posts

Здравейте колеги. Вече пресполовихме отоплителния сезон и вече обмислям за следващия промяна в системата. Ползвам чугунен котел Viadrus U26 30kw на въглища донбас.За 12 години с котела не съм имал проблеми, отоплявам семейна триетажна къща, като общата квадратура е 180кв.м.Спрях се на горелки за пелети Грейко, но майстора който дойде за оглед ми каза че за моя котел,трябвало да се повдигне котела с 40см.и горелката горяла от долу на котела.Тези били най добрите поне според него, но нали знаете всеки си хвали неговото. Разхода за сезон ми е към 4т.Моля колеги ,които имат опит с този тип отопление да споделят нещо за моя случай дали е удачен вариант с преправянето на настоящия котел и някакви насоки за модели горелки,разход на пелети.

Нещо такова би изглеждал :

post-32686-0-52931200-1486573674_thumb.jpg

Редактирано от JHM

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здр. От 6 години се топля на пелети. Мога да кажа че за 64 квадрата апартамент при -5до -12 градуса (Студения период тази година) харчех по 2 чувала(30кг. пелети) за 24часа. С пелетна печка съм с водна риза. Апартамента е изолиран със сменена дограма и изолация на тавана.Радиаторите ми са с 35% по големи и при 45-50 градуса на водата в къщи е 23-4 градуса. Всичко дава отражение и бърка в джоба.

Пелетите ги купувам па 6лв чувала (15 кг.) цената пада лятото и при количества.

1тон на месец няма да стига за посочената квадратура - мое мнение.Поговорете с майстора за минимален и максимален разход на пелети . Какво е неговото мнение, утрешния ден да не каже че разхода е висок от чугунения котел или не оразмерена система ........

Дано съм бил полезен.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И аз имам изолация на всички външни стени и таваните на последния етаж. Не съм северно изложение и мисля, че до два чувала би бил много добър разход.Майстора ми каза, че разходът ще ми бъде некъде около 4т.Също ми говореше, че кпд-то на чугунения котел, щял да го настрои до 86%,а оригинален котел Грейко + горелка Грейко RB-30 щял да го докара до 96%.Тъй като котела е в една ниша под стълбище и няма място на горе за повдигане по горе описания начин,се налагало копане на долу, което малко ми се вижда не много рационално.Относно горелките някакви препоръки...?

Редактирано от JHM

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колега, случайно и аз имам такъв котел, но модел (Viadrus U22-30kw) и съм го използвал 5/6 години, за отопление на два етажа от самостоятелна къща, с изолация и отлична дограма. Обща квадратура около 130/140 кв.м. , като тавана от 80 кв.м. не го включвам, защото там имам само един малък радиатор. Кубатурата която се отоплява обаче е по-голяма, защото височината на таваните е 3 метра , а не като стандартните жилища от 2,6м.

Общо захранени тела:  радиатори 9+1 на тавана, + 2 лири и един 250л. бойлер, като и при мен са презапасени с доста (30/40) процента.

Бях пред същата дилема, да преправям този котел на пелети, или да взимам направо нов.

Стана така ,че ми подариха 22 kw-ва пелетна камина и направо я вързах и нея към инсталацията като оставих стария котел - просто превключвам два крана и минавам на единия, ако искам другия котел превключвам пак тези два крана и съм на първия котел. Имах съмнение, дали ще ми е достатъчна тази мощност и бях готов да преправям старото котле, но след първата година експлоатация се отказах, защото ми вършеше перфектно работа, като единствено загубих подгряването на бойлера.

Това ти го споделям между другото - така за информация.

 

Сега, понеже и аз се интересувах относно преправянето да ти кажа - може и става , но не е ефективно.

Никога не можеш да изкараш от този преправен котел 86% ефективност , независимо кой ще ти го прави, кой ще ти го настройва и кой какво ти обещава. Конструктивно е съвсем различен, водосъдържателя основно, принципа на горене на пелетите и въглищата са съвсем различни , самия процес на затопляне на водата и така нататък. А това, че ще ти стигнат 4 тона пелети - направо го забрави (според това което си описал ако те оправят 6 тона на сезон, ще си добре). 

Затова смятам ,че е по-добър вариант , да инвестираш малко повече но да вземеш направо котле за пелети.

А какво - това ти ще решиш.

С пелетите, ще ти е значително по-скъпо, но пък хамалогията е по-малка, ще ти е по-чисто, но и по капризно ще е - зависи от пелетите, също спре ли тока, губиш отоплението.

И двете системи си имат положителната и лошата страна - така че прецени.

  • Нагоре 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На U22 ставало по лесно преправянето, защото имали конструктивни разлики с U26.Когато го попитах мога ли да мина само с горелка,или да купувам и двете, ми каза,че можел да преправи котела и че били фирмени трикове,как двете не са съвместими. А пък е човек на фирмата.Имам двама приятели, единия с golden fire поставен октомври,а другият е с по скъпата горелка и уж по добрата горелка грейко само че на viadrusU22.Еми отопляват еднаква квадратура без изолация и този с оригиналната окомплктовка е на 2чувала и половина среден разход, а този с преправянето гони 4-5 чувала. Незнам, ще се мисли, защото наистина хамалогията на донбаса е много по голяма. Тук да си призная, че хамалогията не я извършвам аз, а баща ми и искам да го олесня максимално. От 35години сме на котел с въглища, като преди чугунения Viadrus сме ползвали правен котел тип "направи си сам "на свободна гравитационна система със стара дограма и без изолация. По онези години обаче въглищата бяха 40лв.тона:).Кой ти е мислил за загуби и тем подобни. Като изключим чернилката на въглищата сме много доволни от котела. А и много ме съмнява дали няма да се изкалпазанят и с качеството на предлаганите пелети.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Всеки търговец ще ти си кълне ,че горелката му ще работи без никакъв проблем .Без да си инженер по топлотехника,ти е ясно ,че това не е така.Устройството на котела е доста сложно и трудно се изчислява.В повечето пъти дизайн се прави по метода проба-грешка.Особенно за старите котли Виадрус/Юнкерс,проектирани за жар е малко обидно да си мислят ,че ще работят на пелети икономично,това е коренно-различен горивен процес.

 

За съжаление въглищата днес наистина не са вариант и съм сигурен ,че скоро ще ги забранят.Съвета ми е да си вземеш котелче правено изцяло за пелети полско или чешко и не се застраховай в мощността,макара специалистите да ти разправят ,че 30% отгоре е класика.КПД-то на котела е при 100% натоварване.Надолу изобщо не е ефективно и затова в модерните котли /суперефективните/ правят преразход от пелети..

 

Инвестирай в малко киловати и буферен съд.Доказано най-добрия вариант.Това ,че можело да стане -30 градуса за 2 седмици си е търговски трик и измама.

  • Нагоре 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте! По една малка случайност, една от фирмите за които работя се занимава с продажба и монтиране на отоплителни системи. Термопомпи (всички варианти) рекуператори, газови и котли на пелети.

Та идеята ми е, тъй като в Цяла Европа (оти е много чиста) има акция за смяна на старите котли работещи на въглища, на газови или пелетови. При самата смяна Европа заплаща едни около 2500 лева от цената на котела. Огледай се дали майстора те е информирал за това или чисто и просто ще си дръпне едни парички от теб и после още малко от ЕС.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте! По една малка случайност, една от фирмите за които работя се занимава с продажба и монтиране на отоплителни системи. Термопомпи (всички варианти) рекуператори, газови и котли на пелети.

 

Та идеята ми е, тъй като в Цяла Европа (оти е много чиста) има акция за смяна на старите котли работещи на въглища, на газови или пелетови. При самата смяна Европа заплаща едни около 2500 лева от цената на котела. Огледай се дали майстора те е информирал за това или чисто и просто ще си дръпне едни парички от теб и после още малко от ЕС.

Това,което казваш е много интересно...! Ще го проуча. Ако не те затруднява, може да попиташ тази твоята фирма ,как стоят нещата и как се процедира,коя институция евентуално да търся. Благодаря!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

здравейте,

аз от 2 години съм с котел на пелети и съм много доволен,понеже правих голям ремонт преди да завърша всичко много четох говорих с приятели инжинери и стигнах до извода че ще правя подово парно,направих го и съм много доволен вече втора година съм така ,миналата година изгорих за цяла зима 3тона пелети-тази вече съм на 5ти и май няма да стигне,отоплявам 120кв.с изолация и дограма но да подчертая топля водата на 36-40 градуса-котела е греен екотерм 18 кв.и работи супер от линията лонг лайф което значи че го чистя на седмица веднъж и найстина е така.Сега за преработените котли в нашия малък град има много такива но след 1-2 години хората видяха че няма ефект и си купиха котли на пелети наистина системата на горене е по друга както казват колегите горе така че ако ще михаваш на пелети продаваш тоя котел понаждаш пари и си купуваш пелетен котел -успех

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

 

Здравейте! По една малка случайност, една от фирмите за които работя се занимава с продажба и монтиране на отоплителни системи. Термопомпи (всички варианти) рекуператори, газови и котли на пелети.

 

Та идеята ми е, тъй като в Цяла Европа (оти е много чиста) има акция за смяна на старите котли работещи на въглища, на газови или пелетови. При самата смяна Европа заплаща едни около 2500 лева от цената на котела. Огледай се дали майстора те е информирал за това или чисто и просто ще си дръпне едни парички от теб и после още малко от ЕС.

Това,което казваш е много интересно...! Ще го проуча. Ако не те затруднява, може да попиташ тази твоята фирма ,как стоят нещата и как се процедира,коя институция евентуално да търся. Благодаря!

 

Това което колегата е написал и аз го видях за родния ми град, но е само за газови котли. Поне това разбрах на прима виста от прочита на писмото. А ето го и него:

ЛИНК

 

За инфо само за да съм по темата, приятел на един колега се занимава с производство на пелети и му е казал че за България остава най кофти качеството, всичко друго се изнася за навън. Колко е така никой не знае .....

  • Нагоре 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Почти съм убеден, че ще има шмекерий(..ий каква дума :)).С всичко е така, щом и с полезните изкопаеми правят измами, камоли с нещо,което се произвежда от човека. От това ме е най страх и ако взимам такъв котел, ще гледам да има опция за връщане отново на кюмур. Ако не им забранят със закон вноса, с тези псевдо еко норми.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Няма вариант да е само за газови котли, освен ако не е намесена някоя далавера. Дори в петък получих мейл за шведска дотация отново. И то пак за същата сума. Проверих дали е само за Полша. Не, и за България е, защото имаме високо замърсяване на въздуха. Мога да запитам и хора в Бургас, как седят нещата и да ми дадат инфо с документите. Ще се опитам максимално да помогна. Не виждам защо да не си спестиш едни парички, дето така и така си ги платил с данъци...

Редактирано от bobchoo
  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колеги и тази зима, вече трети отоплителен месец продължавам да хвърлям кюмур на Viadrus -a:lol::ph34r:.С пелетните планове не се получи разчета нещо.Искам да потвърдя по горе написаното от колегите за не ефективността на котел ,правен за горене на въглища,а в последствие преправен за пелети.Смея да твърдя,че стоманеният котел направен  (hand made) изключително качествено от човек истински професионалист,(който не е между живите) работеше перфекно,докъто не се изгавриха с него и му поставиха този вентилатор (горелката).Става въпрос за цех във фирмата,в която работя.Еми няма ги калориите,има един безжичен темометър(контролер) ,който я контролира кога на се пали и да се гаси.За количествата пелети,няма да споменавам,но като я гледам как ръси,ми се стъжнява.:(Площта е около 250кв.м.на 3м.височина.Пелетите са кът,а и взеха букови,които пък се оказаха,че били по слаби от иглолистните,абе кво да ви кажа,добре че е топла зимата:).

В обобщение искам да кажа,че преправянето дори и на най ефективният котел, предназначен за изгаряне на въглища донбас,за отопление на пелети,крие огромен риск от провал и хвърлени пари на вятъра.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Няма как да ги има същите калории, просто дървените трици са далеч от черните въглища.

Ако са ти били достатъчни 4т. от въглища за един сезон, то за квадратурата сметката ти не е голяма- около 380лв./тон х 4т.=1520лв./6месеца = 253лв.на месец за 180кв. е добре. Тука трябва да се спомене и ангажимента по слагането в котела и чистенето на пепелта, но от друга страна- всяко удобство се заплаща.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Така е ,но за сега има огняр в къщи в лицето на баща ми.:DЗа това и отложих преустройството.Нека споменем и факта,че пелетите имат по малка хамалогия(но пак я има),но и трябва да имаш достатъчо складово място.Така както вървят нещата,с цените на въглищата и пелетите,май алтернативата електричество е бъдещето.

Редактирано от JHM

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Както казах- всяко удобство се заплаща.

Пробвай на ток, но се подготви за 4- цифрена сметка за ток за тази квадратура.

Може да е електричеството бъдещето, ама в бъдеще. /това последното, което го написах май няма смисъл.:D/

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не колега,няма да пробвам още.:DКато построят 3 атомна централа в България,тогава.:D

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колеги, пелетите у нас са с отвратително качество. Дори между различните партиди на един и същ производител има разлики от земята до небето. Масово слагат пясък в сместа за пелети, за да тежат повече, което после прави шлака по горелката и създава проблеми - спиране на котела поради запушване, горят запалки, соплото прегаря.

Аз ползвам италиански котел и горелка - Ferroli и поне по веднъж в сезона сменям запалка за 100-тина лева.

Друг проблем поради некачествени пелети е задръстването на шнека поради насищането му с финни дървесни частици от разпаднали се пелети. Падайки към горелката тези частици се възпламеняват преди да са стигнали скарата и образуват нагар върху тръбата, който в един момент я запушва.

При студени зими, запасите ти свършват преждевременно, както и на повечето потребители, и на пазара настава бой за скъпо струващи чували - насред зима са около 7лв.

Единственото предимство пред въглищата е, че мръсотията е по-малко. Колкото до непрекъснатата работа на котела и липсата на облужване поради автоматизация на горивния процес - зависи изцяло от качеството на пелетите. Случвало ми се е за 2 часа работа, скарата да се препълва с шлака и котела гасне поради запушване.

 

Моят съвет е, ако мислите да минавате на пелети, първо си намерете сигурен източник/доставчик, на който може да му търсите сметка за качеството на пелетите.

 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
преди 5 минути, rabbeat написа:

При студени зими, запасите ти свършват преждевременно, както и на повечето потребители, и на пазара настава бой за скъпо струващи чували - насред зима са около 7лв.

Единственото предимство пред въглищата е, че мръсотията е по-малко. Колкото до непрекъснатата работа на котела и липсата на облужване поради автоматизация на горивния процес - зависи изцяло от качеството на пелетите.

Какво качество бе хора,това го няма по родните ширини.Тези хора които се продават пелети,а и котли и горелки,спокойно могат да се нарекат спекуланти!Задържат количества пвлети за студените периоди и ги продават на каквито си искат цени.Няма контрол,пък ми говорят,че печките били пушели много,ми ще пушат още дълго като няма държава и газов поток от изток,това е действителността.А по темата,държа си виадруса на домбас за да съм далеч от измамниците!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колега, най-икономичния вариант за отопление, без хамалогия и без да зависиш от качество на суровина е термопомпата.

За съжаление инвестицията е доста по-голяма. Всеки може да си направи сметката за колко време би я избил от икономия, но минимума е 3-4 сезона.

Максимална ефективност се постига при нискотемпературна система (45-55 градуса) - подово или преоразмерени радиатори.

Подовото естествено е най-добре, защото работи на 37 градуса, но пък трябва по-голяма инвестиция.

За необходима мощност не мога да ти дам съвет, защото е строго индивидуално, зависи от къщата (изолации, дограма, изложение, район) и инсталираните радиатори.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да раздвижа темата, от къде купувате пелети и за колко ( за град София главно ) ? Какъв ви беше разхода за последната година ( сезон 2020 ) и за каква квадратура и на какво гориво? 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За София - от 5 години пелетите ми ги карат на място, взимам ги от един и същ човек и съм доволен.

Тази година ги взех по-рано, през юли и цената им беше добра - 380 лв. на тон (цената включва и транспорт/доставка). Миналата година закъснях и ги взех на 410 лв. на тон.

Миналата зима, разхода беше 5 палета или 5250кг. , тази пак съм взел същото количество. Отоплявам два етажа около 135кв.м. но с високи тавани , а от там и голяма кубатура -около 420 куб.м. , частично таван (един радиатор-колкото да отвръща въздуха) и мазе което се топли от самото котле. 

Иначе от централния ТЕЦ (Топлофикация) съм най-доволен :rolleyes: :): за изминалия отоплителен период 2019/2020г.  на апартамент 69 кв.м. , за 6 месеца парно + 12 месеца подгряване на водата (топлата вода) ,платих около 680 лв. но нещо имаха да ми връщат към 20 и няколко лева..

  • Благодаря 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Преди 1 час, Emicha написа:

Отоплявам два етажа около 135кв.м.

Общо или всеки е толкова кв.м.?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

170кв, 6 тона иглолистни, без изолация дебела тухла, дървена дограма, 2.6 височина, температура 19.5 вечер, 20.5 през деня, котела не отдава грам топлина в мазето но и там има 1 радиатор. Температурата е ниска за някои хора но е комфортна ако си свикнал. Тази година ще видим без таванското как ще е, там ще отвръща само. Чудя се има ли смисъл да се пробват слънчогледовите пелети, някой с отзиви? Това с топлофикация и да го видя не го вярвам с тия сметки :D 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
преди 25 минути, Mkilla написа:

....Това с топлофикация и да го видя не го вярвам с тия сметки :D 

Мани другото, ама такива са ми почти всички сметки за годините назад , (реално от както въведоха топлинните счетоводители - при мен са Техем, най-псуваните).Преди няколко години, имаше една много сурова зима и тогава ми беше най-голямата сметка -около 800лв.

Блока е с 3 входа, 54 апартамента, 1 абонатна, а сметките са такива защото не се краде! Нормално температурата в апартамента е 24/26 гр. като кранове се пускат на 3, защото на 4 или 5 става непоносимо топло. Блока е тухлен от 1964г.,  апартамента е без изолация, но с хубава дограма и стъклопакет.

Мога да снимам всички изравнителен сметки за годините - ако не вярваш. 

 

JHM - Относно квадратурата на къщата : мазе-60 кв.м., първи етаж- 60 кв.м., втори етаж-78 кв.м., таван-78 кв.м. 

А на тази квадратура няма да ти казвам, колко и какви радиатора съм сложил, че ще се уплашиш. 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Преди 5 часа, Mkilla написа:

170кв, 6 тона иглолистни, без изолация дебела тухла, дървена дограма, 2.6 височина, температура 19.5 вечер, 20.5

С две думи помагаш за глобалното затопляне(това в кръга на майтапа😁)!

Бих се замислил сериозно върху този разход и целесъобразността и ефективноста от отопление на пелети.

Не съм сменил горивото,още черпя изкопаеми горива от Донбаския басейн,но като ви гледам сметките,се успокоявам.Около 3 до 3.5т. донбаски ми  е сезона с един кубик дърва,за разпалки за къща със същата квадратура.Разбира се ,има вътешна изолация и пвц дограми.Пали се след 12ч. на обяд,до тогава температурата в стаите не пада под 20°.

Всъщност,най важния фактор,поради който още не съм заменил въглищата вече над 30г.с нещо друго е,че имам огняр,на доброволни начала😁!

Редактирано от JHM

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@JHM, не знам много ли е, малко ли е. Котелът е 30KW като модулацията на 1-2 степен е 20-10kw. Топли и 300 литра бойлер. Имам познати, горят доста повече както и такива които горят по-малко. Винаги събирам мнения и от други и е интересно да се споделя инфо :) Със сигурност на дърва и въглища е по-евтино но няма кой да стои и да гледа има ли, няма ли. Хамалогията е в пъти по-голяма както и мръсотията. Какъв е ефекта при вътрешната изолация само? 
@Emicha, пошегувах се ( донякъде ) :D Топлофикация със сигурност може да излиза по-изгодно ако всички ползват. Въпросът е, че в случаят при теб това е може би 10% ( а може и по-малко ) на фона на всички останали. В почти всяка кооперация има някой който не ползва, няма го или не иска парно. Особено в по-големите блокове всички знаем как е.

Редактирано от Mkilla

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

При нас 190кв изолирана тухла 2 етажа, пвц дограма с изолация и на покрива 2-3 тона иглолистни в зависимост от зимата, миналата година 2, по-миналата 3. Котелът също отдава топлина, при нас е в гаража 20-25KW има и модулация която почва от 3KW (това трябва да го проверя допълнително). Котелът не се спира (ръчно) от ноември до края на февруари, има си термостат който го регулира, работят заедно с бойлера и солара според зависи. Ако са шано пелетите понякога трудно пали. Цена на пелетите 400 лв на тон, ток 120-140 лв на месец. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това е интересно с 3kw минимум, какъв е точно котела, колко радиатора са, каква е температурата която се поддържа в къщата и колко литра е бойлера и дали се топли само от пелетите водата му или пускате и тока? Четох някаде, че най-общо казано - 15кг на 4 до 5 радиатора. Със сигурност изолацията играе роля но все пак, това 3 тона за 190кв е направо невероятно. Котелът при нас не отделя почти никаква топлина т.е може да си сложиш спокойно ръката на него и е много леко топъл.

Редактирано от Mkilla

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Малко съм се изхвърлил явно, горелката е 18kw, а не 20-25 с минимална мощност 7kw, котелът ще ти го пусна на ЛС да не е реклама. Бойлерът е 200 литра и на ток се пуска само есен и пролет ако котелът не е пуснат и няма слънце през деня, днес например соларът е направил 60 градуса в бойлера което е напълно достатъчно.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@JHM, само с вътрешна изолация ли сте? Не прави ли мухъл като е само тя?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Само в едната стая,северна и на място,където няма циркулация на топъл въздух (зад таблата на едното ъглово легло).

Ремонта е правен 2002,като онези години,рядко се говореше за външна изолация,саниране и каменна вата.

Всички външни стени са с 2.5 см фибран,вътрешно.

В последствие,тавани с вата и гипскартон.

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Преди 5 часа, JHM написа:

Всички външни стени са с 2.5 см фибран,вътрешно.

В последствие,тавани с вата и гипскартон.

 

Чудесно!

Аз като човек който професионално се занимавам с това мога да ти гарантирам, че влага и мухъл никога няма да се появи, стига да не се сушат дрехи в стаите. И всяка сутрин проветрявай за кратко.

  • Нагоре 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Някой със стаен термостат да има? Какво се случва ако паднат батериите и СТ спре? По термоглави ли минава управлението? Някой който е с котел на пелети може ли да каже каква е разликата когато котелът влиза на пауза и когато е в модулация? 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Много  преди да паднат  има икона че те са слаби.

А пред да излезе  иконата започва да не реагира на командите парното,защото е слаб сигнала.

Аз знам преди зимата две нови батерии алкални  ,и не го мисля.

Не съм стигал до там да  не работи стайния термостат,не съм си правил експерименти да го оставя без батерии.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@CARPERA, ясно това :) Сменят се редовно, въпросът е ако паднат какво става или пък дефектира да кажем. Отделно не разбирам разликата и кое е по-добре - дали паузата или модулацията и ако е по-добре едното от другото, защо? 

Редактирано от Mkilla

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И така си дойде новият сезон, запалихте ли печките вече?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ммм да....

Вчера "жената каза и аз реших":).....

Беше голям спор дали да се пали, щото в къщата си е топло, но на нея и е вечно студено и тайно е запалила котлето:D.

 

  • Хаха 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Още сме на климатик и конвектори но ще видим до кога. Топлината не е същата но поне е по-изгодно към момента :D Под 22.5 - 23 градуса в дневната на жената не и е кеф.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз почвам 14та година на климатици. 

 

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    No registered users viewing this page.

  • Предстоящи събития

    No upcoming events found
×
×
  • Създай нов...