Jump to content
dandilov

Странно вещество в маслен филтър

Recommended Posts

Вчера купих маслен филтър на известен производител (един от препоръчваните).

На него пише  "Made in BA", каквото и да означава това "ВА". Според някои източници това е Босна и Херцеговина.

Направи ми впечатление едно странно вещество, наподобяващо бързо съхнещата пяна за уплътнение на дограма, но е доста твърдо. Поне така мога да го опиша на първо време.

Това някакво лепило ли е? И има ли вероятност да се размекне от маслото, да се разтвори в маслото или да се откъснат частици от него и да тръгнат към маслените магистрали?

Ето и снимки:

 

post-17338-0-29938500-1472723035_thumb.jpg

post-17338-0-50363800-1472723043_thumb.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колега, може и марката да кажеш все пак, но на мен ми прилича на уплътнително-изолиращо-лепящ материал, какъвто именно е и пяната за дограма.

Никога не съм виждал/забелязвал, но тук в този случай щом си го видял с просто око без да се вторачваш, значи е фрапиращо грозно. Според мен направи рекламация.

 

П.С.: Онзи ден си поръчах поленов филтър, известен още като филтър за купе. Вчера пристигна, отварям гледам пише на брошурата "Civic 05". Викам си, ще го пробвам, и не стана - оказа се по-тесен и по-дълъг, въпреки че в сайта беше в раздел за моят автомобил и по ПАРТ Номер и по Шаси. Върнах го, дадоха ми друг, всичко за тяхна сметка, след малко спорене по тел. Като цяло съм доволен от сайта "autopower.bg", но тук се изложиха малко.

Филтъра беше "Denso 112" нещо си. За съжаление, само бранда оскъпява излишно, а на много места контрола по качество липсва изобщо.

  • Нагоре 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

О.К. Марката е MANN.

Явно вече всичко дадено да се прави някъде на "ишлеме" е пълен боклук... :dunno:

Не ми се мисли какво ще стане, ако тая мизерия се разкисне, накъса и тръгне из двигателя на парцали... :crazy:

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това си е от самия филтър,лепило което съединява вътре филтриращата хартия.

Среща се и при маслените филтри,които са елемент.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Можехте просто да минете през Пепи /Изанаги/ и да си вземете HAMP. Виждам че сте и от София. Досега не съм ползвал друго - перфектен е.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Няма място за пяна в масления филтър.Не го слагай това нещо.

  • Нагоре 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Този филтър го взех за корсата на баща ми, но няма да го слагам. 4 и нещо струва. Дадоха ми го в оригинална кутийка и всичко изглеждаше О.К.!

Обаче като се прибрах и отворих кутийката... Оп, "катеричка"! :blink:

Преди да взема него, избрах Mahle за 7 и нещо си. Продавачът ми носи и ми подава в ръцете филтър без кутия. Стъписах се, взех го, огледах го, пише "made in Austria". Между другото изглеждаше прилична изработка...

Питам: "Какво е това? Що е без кутия?"

Отговор: "Ами на тая цена са без кутия. Такива вече ми ги пращат от склада. Ако искаш с кутия, цената е 11 и нещо си, ама трябва да поръчам и утре е тук".

Викам: "Айде нема нужда, ше зема MANN".

"Ман, Ман", ама като се прибрах и отворих кутията, се оказах прееМан... :rant:

Онзи ден гледах в техкото един Бош (made in South Africa). Вътре решетката на филтърната хартия беше къса и не покриваше горния край хартията!

Направо съм ужасен какви вторични суровини се продават в нашите магазини за нови авточасти! Ужасът ми е пълен! А става въпрос само за някакъв маслен филтър. Не искам и да си помисля каква скрап се продава за други "афтърмаркет" части... Маани, маани... :puke:

 

Само исках да обърна внимание на всички да си отварят очите какво купуват от нашите "мили" магазини...!

Редактирано от dandilov
  • Нагоре 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Всъщност оригиналното Мале си е скъпо...15на лв.Това,което са ти дали е Кнехт.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

О.К. Марката е MANN.

Явно вече всичко дадено да се прави някъде на "ишлеме" е пълен боклук... :dunno:

Не ми се мисли какво ще стане, ако тая мизерия се разкисне, накъса и тръгне из двигателя на парцали... :crazy:

Аааа....не така.

Ман си е марка и прави качествени филтри.

А, че ти си попаднал на менте, е съвсем друг въпрос.

Хубавото в случая е:

-че ни информира,

-че си разбрал, от къде да не купуваш консумативи.

А пък ако споделиш от къде и ние да не купуваме, ще бъде най-добре.

 

П.П. Все пак, не забравяй, че живееш в Рая на ментетата....

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

...

 

1. Първото нещо, което ми направи впечатление е, че няма гумено уплътнение в горната част на филтъра, както е при всички други филтри. "Противо-дренажен" клапан го наричат братушките...

 

2. Няма "бай-пас" клапан! Всико е залепено с първоначално споменатото лепило.

 

...

 

Доста вероятно е филтъра да не е менте. От каталога им:

https://catalog.mann-filter.com/EU/eng/catalog/MANN-FILTER%20Katalog%20Europa/Oil%20Filter/W%20712~22

 

Забележи как под таблицата с размерите няма нито байпас клапан нито такъв против стичане.

Единственото съмнително, е че е заменен с W 712/75, но и той е без въпросните клапани.

 

За сравнение на този си пише, че има:

https://catalog.mann-filter.com/EU/eng/catalog/MANN-FILTER%20Katalog%20Europa/Oil%20Filter/W%20610~6

 

И аз ползвам такива филтри и ми направи впечатление, че от тази година на филтъра не пише произведено в

Германия, а в БА. Но иначе филтъра си е същия.

 

Би било интересно да накиснеш пяната в отработено масло и то ще се види дали се разтваря от него.

  • Нагоре 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте

Въпросната "пяна" много ми прилича на "гумата" на въздушен филтър (с филтърна хартия), захванала самата хартия.

Може би този материал- "пяна" или "гума"- е идентичен и сигурно е и маслоустойчив- и не би трябвало да има проблеми с него.

Ако се покаже какъв е този материал в някой друг маслен филтър- ще може да се направи някакво обективно сравнение.

Току що погледнах в един HAMP- и доколкото успях да видя уплътняващият материал по- скоро прилича на гореописаната "гума".

Поздрави 

Редактирано от JoroHondata

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Както съм писал в началото, прилича на пяната за дограма само на пръв поглед. Иначе е твърдо вещество, но се пробива с нокът при силен натиск. Определено не е гума! Някакво лепило ще да е...

При референтния номер на MAHLE обаче, го няма това лепило. Там нещата са изпипани по друг начин.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

леле.. вече няма да се замислям дали наистина има смисъл от ОЕМ филтри.  А се чудех дали да не взема за моята при следващата смяна MANN горивен.. 

Видях, че колегата пуснал темата е от София, само не разбрахме откъде е купен - да се има предвид. :) 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Няма значение от къде е купен, понеже всички магазинчета се снабдяват от един и същ основен склад за афтърмаркет части.

Важното е всеки да има едно на ум и да си отваря очите какво му продават! За това я пуснах тая тема. ;)

Редактирано от dandilov

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Какво мислите, че като нещо е OEM и е "яката работа" ли? И аз така мислех едно време и до към 180К км. перках само на оригинални консумативи от Хонда. Обаче на въпросното обслужване оригинален маслен 15400-RBA-F01 (т.е. Purflux LS350 с логото на Хонда) протече със слагането. Ето го въпросния 'убавец:

 

image.jpg

 

Не точно протече, но определено сълзеше масло от О-пръстена. Механиците ме викнаха, показаха ми теча и ме питаха оставяме ли го на моя отговорност или да слагат от техните. Естествено сложиха от техните (VIC за Мицубишита, но си стана и на моята; уж японски), а въпросния оригинален филтър го изхвърлиха.

Та гледайки с по-друго око на оригиналните филтри, на 200К км. заложих на MAHLE.

 

image.jpg

 

Исках всичко да е на един производител, а само те правят всичко за моята, включително и въздушния. Та си ги поръчах от UK, пристигнаха и се оказа, че масленият е произведен в Австрия (в заводите на KNEHT, то MAHLE ги купиха преди известно време) и всичко е ОК (много добре изглежда), въздушния беше Южна Корея и ме изненада много приятно с качеството си (*), а тези за купето бяха произведени в Чехия и дойдоха дефектни, като проблема не беше в транспорта, просто самият материал си беше така втвърден и напукан по сгъвките. Наснимах ги и пратих снимките до търговеца, върнаха ми парите моментално.

 

image.jpg

 

След малко четене и ровене се спрях точно на MANN, но немски, не от Босна, Чехия или незнайно още къде. На оригиналните въздушни филтри на Хонда за Европа също пише "Made in Germany". Качеството между немски MANN и чешко MAHLE е като да сравняваш ден и нощ, но просто трябва да си ги държал в ръце, че да го оцениш.

 

image.jpg

 

Така че просто си зависи от конкретната партида и като цяло от мястото където са произведени филтрите. Аз лично вече прежалих еднаквостта и за следващото обслужване ще си взема отново маслен MAHLE (ако междувременно не са изнесли производството в Занзибар да речем...), въздушен MAHLE и за купето MANN, но отново и отново ще си отварям очите кое къде е произведено.

 

(*) На нивото на японско Toyo Roki. За моята има 3 "оригинални" филтъра. Първият (стандартно) е 17200-PLC-Y00 и е производство на Toyo Roki в Тайланд. Хубав, масивен филтър, пропит с една отвратително миришеща течност, която уж трябва да улавя и най-фините частици. Колко върши работа е друг въпрос. Вторият е 17220-PLC-000 и е произведен от FILTECH (те са в САЩ и от известно време са собственост на Toyo Roki). За разлика от предния, този не е оранжев, а зелен, хартията е по-тънка и не е пропит с въпросната течност. Третият е японско Toyo Roki с номер 17220-PLC-505 и е изключително качествен. Има едни удебеления, като армировка, на сгъвките и също като тайландския е пропит с течност, но за разлика от него не мирише изобщо. Та дори и при оригиналните части има по-оригинални от останалите, какво да говорим за неоригиналните или т.нар." афтермаркет". Отваряйте си очите и това е, друго спасение няма.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Малииии... :crazy:  Аз наскоро се снабдих с 3 бр. пурфлукс 15400-RBA-F01, щото са оригинални... :lol: :lol: :lol:

А дано не протекат... :huh: 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В картонена са, същите като на колегата. :D

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да не забравяме ,че го има и момента с предобрянето от монтажникът. И последващото ,ма то така си беше .

  • Нагоре 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Конкретно в моя случай нищо не е "предобрено". "Монтажникът" беше Пламен (DJ Tymbi от форума на Мицубиши, ако знаеш кой е).

А за успокоение на колегата с 3-те закупени филтъра ще кажа, че това беше единственият такъв случай. Купил съм около 10-11 такива и единствено последният протече, така че не се притеснявай чак толкова, не е често срещано. :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Малииии... :crazy: Аз наскоро се снабдих с 3 бр. пурфлукс 15400-RBA-F01, щото са оригинални... :lol: :lol: :lol:

А дано не протекат... :huh:

Че по-оригинални от тях по нашите ширини няма. Да тече маслен филтър...? Какво му е на purflucs-са? Този ми е 3-ти по ред и не съм забелязал нещо подозрително. Купувам ги от Бултрако. Ето малко материал за тях:

http://www.9000rpm.ru/clauses/uchimsya-otlichat-poddelki/poddelka-maslyanogo-filtra-honda-15400-rba-f01/

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

аз винаги слагам ОЕМ филтри от Юбико при смените на консумативи. Никога не съм имал проблеми. Изненадам съм да видя, че има и оригинални филтри с такива фрапиращи проблеми. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Много се вталясвате на някакви стари бангии.  На моята Д серия и слагам Filtron и масло Motul 6100 на 5000 км ги сменям и нито гори масло нито съм имал проблем с филтър, а колата не се жали.

  • Нагоре 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Всеки си вади парите от джоба, така че ако иска може и да си купи филтър за 150лв. Има хора, които са доста взискателни, така че няма как да ги убеди някой че безмислено или смислено да слагат скъпи или евтини части.

  • Нагоре 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И аз заложих на марката MAHLE и от две години ползвам само такъв маслен филтър, за съжаление моторите ни няма как да ни проговарят за да знаем кое им е добре и кое зле, иначе старание за добра поддръжка не липсва.

 

п.п. Все още не карам Хонда, но в близко или далечно бъдеще може и това да стане.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На моята Д серия и слагам Filtron и масло Motul 6100 на 5000 км ги сменям и нито гори масло нито съм имал проблем с филтър, а колата не се жали.

Аз пък сменям веднъж на 20,000 км. Предпочитам нещо качествено, което да ме изкара колкото се може повече далеч от сервизи, отколкото по-кофти качество и чести "свиждания" с "майстори". Като дръпна чертата е и може би по-евтино, но това не ми е критерий.

Ето как изглежда двигателя на 200,000 км. На мен ми говори че си му е добре. :)

 

20160720_105304.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ехеее!

Колега, много чист бе... Да не си го мил с Мегльо тоя двигател? ;)

С какво масло го караш?

  • Нагоре 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мегльо не го познавам, :D та не сме чистили двигателя двамцата с него, но иначе си е чист колкото е във всяка кола с редовно сменяно масло. Ето ти го под различен ъгъл:

 

20160720_105327.jpg

 

Темата е за филтри, но има опасност пак да се излъзга накъм масла, така че виж ми горното мнение с картинките, това са. За маслата сега имало специални теми, ама не съм ги посещавал. :bash::tooth:

И сега, за да не съм извън темата:

Към филтрите MAHLE ме подтикна отчасти и това, че оригиналният маслен на колата ми е бил Tennex (15400-PLC-003). Произвеждал се е от 2000 до 2005 (т.е. точно по времето на 7-ма генерация Цвик, к'вато се явява и моята), а през 2005-а е заменен от 15400-RTA-003 (гледам за руски пазар даже има ментета на точно този, та би следвало да е популярен, иначе кой ще се занимава...) и вече се води MAHLE, тъй като въпросните през 2001-а купуват Tennex (която е японска), подобно на Gates, които купуват Unitta. Разбира се помогна и това, че произвеждаха всички филтри, а аз вече писах, че първоначално ги исках всичките от един производител.

Друг, който произвежда всичко и беше "на мушка" така да се каже, е WIX. За тях по американските форуми съм чел много добри отзиви и даже ги бях "намятал" в пазарската количка, докато не прочетох, че това всъщност си е Filtron, произведен в Полша. За Америките си се произвеждат в САЩ, но за Европа са полско производство. Аз Filtron не ги имам за марка, така че се отказах.

Сега, когато вече еднаквостта съм я прежалил, мога да обърна внимание и на VIC (уж са японски и са качествени, а и вече веднъж карах с такъв маслен и нямам оплаквания), но в UK и Германия не се срещат, а от България ме е страх да пазарувам, иначе ми ги продават буквално под носа. За маслен много силна алтернатива е и HAMP (Honda After Market Parts) 1540-RTA-515. За обслужването на 200,000 км. бях сложил един в багажника при останалите филтри. Викам си: "Каквото избере механика". Е, беше избрал MAHLE-то, този явно му е бил непознат та го подарих да не седи така. А са много качествени филтри (FILTECH, т.е. Toyo Roki за САЩ).

И понеже темата е за филтри, да питам: Някой използвал ли е магнитна пробка GoldPlug? То си се явява един вид филтър, защото евентуално би задържало метални частици в допълнение към масления филтър.

 

s_l1600.jpg

 

Ето и едно видео, но това с тия стружки е доста преувеличено:

 

 

На него човека откровено си казва че приложението е за всякакъв вид механизми, където няма филтър, обаче в същото време произвеждат и за двигатели, та да видим какво мислите вие. Сигурно някой от размерите ще стане и за скоростната кутия, където би имало по-голям смисъл. Засега аз клоня накъм мнението, че няма особено голям нужда, но при разумни аргументи в полза на въпросната "лепка" бих си я поръчал (въпреки безсрамната цена). Уж магнита бил 5x по-силен от всички останали на пазара, ама то тия работи ги пишат разни маркетинговисти, та не може да се вярва сляпо, но като гледам на клипчето пък бая придърпва частиците към него. Друг е въпроса, че ако се стигне дотам да ти плува толкова мат'рял из двигателя или скоростите, това ще е последна грижа. :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз ползвам такъв тип, но по-дълга, със силен магнит. Имам такъв и за скоростите, но на следващата смяна. Според мен това е добър избор, що има такъв боклук ще го събере, а ако няма, значи няма, но няма и да навреди.

  • Нагоре 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

A, то тази снимка е само за мостра, да се види за какво става въпрос. Иначе те размери правят най-различни, аз даже съм в дилема кой размер е точно за мен, че в каталога на Хонда незнайно защо пробката я няма. На схемата я има под номер 16, а в таблицата с частите от 15 прескача на 17. По принцип ползвам каталога на LINGS,че ми е най-удобно, но сега даже свалих EPC-то и пак същото - няма номер. В COX MOTOR PARTS частта я има под номер 90009-PY3-000, обаче като търся директно по този номер в каталога на GoldPlug ми изкарва един номер, като търся по година и модел - друг, а като се стигне до пазаруване и при търговците май пак беше съвсем различно.

Имаш ли снимка от извадено такова при смяна на масло, че на мен това ми е интересно? И евентуално да споделиш каква марка/модел маслен филтър е използвана?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За пръв път ползвам сега, скоро смених маслото. Размера за двигателите на Хонда е 1 и същ, и не само. Размерът е М14, лесен за намиране. Има алуминиеви, стоманени и титаниеви. Не си го сменях сам, много се надявам майстора да ми го е сложил, а да не си го е прибрал.

Редактирано от crown_bg
  • Нагоре 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Е, ако се сетиш след време, като му дойде реда на това масло, щракни едно фото, че да изплакнем и ний очото. :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако се сетя, ще кажа на майстора да щракне.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз май изрових картинки. Това е от Нисан на едва 15,000 км. та може и тая чернилка да е от разработката на двигателя, но то и така не е страшно де. Човешкото око виждало частици с размер над 40 микрона и тук вече зависи какво ще пропусне филтъра та го обере магнита.

Тези бурми, дето съм ги харесал, са по 15.50 лири, та ще помисля пак след видяното дали си заслужава 2 такива за двигателя и скоростите.

 

image.png

 

image.png

 

image.png

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ще видим след година някъде.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Темата тръгна на една страна, ама хайде от мен да мине... ;)

http://www.ebay.co.uk/itm/GREDDY-MAGNETIC-OIL-DRAIN-SUMP-PLUG-M14-x-1-5-HONDA-CIVIC-S2000-INTEGRA-TYPE-R-/222249960119?_trksid=p2141725.m3641.l6368

 

Малко по-евтина "бурмъ" с магнит от UK.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тези ги гледах, но не ми допадат изобщо, пък и нямат за скоростите. А и след видяното на снимките от горното ми мнение засега не съм особено мотивиран за покупка. И да взема то ще е GoldPlug, тези евтините изглеждат все едно някой китаец ги е дялал с теслата.

И за да върнем темата отново в изконното ѝ русло, ето снимки на PURFLUX LS350 (някакви руснаци си бяха рязали филтри за сравнение):

 

image.jpg

 

image.jpg

 

image.jpg

 

Та и те, както теб, се чудеха това лепило, което държи хартията дали няма да тръгне по двигателя и какво би се случило тогава. Приличало на шпакловка, парчетата били големички и по цялата дължина на хартията.

А този LS350 и 15400-RBA-F01 са братя близнаци. Това означава ли, че ще "сложиш този филтър само на двигател, за който няма да те е грижа до кога и как ще работи..."? :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Опа-а!

Мен си ме е грижа до кога ще работи!

Руснаците бяха рязали и OEM Honda филтър на Purflux и там нещата бяха съвсем други!

Така, че за пореден път става ясно:

Качеството на "афърмаркет" частите и консумативите е много по-ниско от ОЕМ !!!

Без значение фирмата - производител. ;)

Е, има има и изключения, разбира се... Например братушките оценяват много високо филтрите на FRAM, MAHLE, NITTO, а и  Purflux като цяло имат също много висока оценка, въпреки гореспоменатия тест на LS350.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако не забравя, ще цепна и моят при следващата смяна.

А що се отнася до пробките, 10лв. за болт е достатъчно скъпо. Не виждам каква може да е разликата в качеството на болт с магнит от 10-15лв. и такъв от 40лв., освен надценката. Вземете в предвид, че ако Голд Плъг прави 10 000 болта на месец в САЩ, китайците правят 1 000 000 за същото време, на 10-ки пъти по-ниско платена работна ръка.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    No registered users viewing this page.

  • Предстоящи събития

    No upcoming events found
×
×
  • Създай нов...