Jump to content
VladimirKostov

Проблем при ПТП

Recommended Posts

Здравейте колеги , всички знаем че навън обстановката не беше много приятна за шофиране и за каквито и да било дейности . Наложи ми се спешно да изляза с колата и тъй като улиците в моя град не бяха чистени изобщо имаше коловози . Имаше паркирала кола , но бях попаднал в дълбок коловоз и не успях да изляза от него и съвсем леко ударих един паркирал срещу движението Сеат Толедо . Единствената щета е по Сеат-а и тя е леко огъната броня при лявата гума . Човекът излезе и каза няма нищо и че ще се оправим по-натам . Днес ми звънна и ми каза да му дам 100 лв. за ремонт ( говорил с някакъв майстор ) . В момента нямам тази възможност тъй като и моята броня е на ремонт заради предишния собственик на колата и ремонта ще ми излезе до 50-55 лева заедно с боята ( металик ) . Не виждам логика в тази цена която той иска . Ако откажа да му заплатя сумата какви права има той и какви аз . 

П.С Колата ми е с изрядни документи , както и не съм шофирал в нетрезво състояние и прочие ( не пия и т.н ) също така и на мястото не сме викали полиция и т.н

Помогнете , защото съм объркан и не знам какво да правя ( първо ПТП ми е и съм страшно притеснен какво може да стане ) 

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Най - добре попълнете двустранен протокол за ПТП.

  • Нагоре 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Нищо няма да му даваш, попълвате си протоколите и да се оправят застрахователите. Не си писал кога е станало ПТП-то и след колко време ти се е обадил той. Протокол се попълва веднага след ПТП. Ако са минали дни, тоя със Сеата да ходи да пие една студена вода.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Според мен те е пързулнал. След като е бил паркирал срещу движението, е бил в нарушение и не е имал интерес да викате КАТ. Сега те пробва ако мине номера. Имаше такава възможност, да не се вика КАТ, ако се разберете помежду си, но ти няма как да докажеш, че той е бил в нарушение тогава. Трябвало е на място ти да му искаш обезщетение, преди да мърда от мястото на което е паркирал.

  • Нагоре 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Значи ПТП-то ако може дори да се нарече така , се случи в сряда в интервала 17:30 -17:40 след което той каза че уж няма проблем и ще се оправяме по-натам като се оправи времето че сега не му се занимава и вчера към 15 и нещо ми звънна и вика " Бях на майстор каза 130 , ходих и при друг майстор и той каза 150 , довечера ще мина за парите " следователно казах че нямам и да не минава , днес пак ми звъни да пита и този път каза че се спазарил с майстора за 100 лв. , което ми се струва доста солено за едно леко изправяне при положение че моята броня която когато купих колата беше спукана на 8-9 места заедно с пребоядисване 150 грама боя, лепене и труд струва 50-60 лева , тоя за 1 малко огъване иска 100 + 

Та последно ако не му дам нищо може ли да се разправя с КАТ и от там да ми направят проблем ?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не му давай пари в никакъв случай! Ако иде да се разправя в КАТ няма как да докаже, че тази гънка е направена от теб, при какви обстоятелства и т.н. Няма да тръгне да го прави. Общо взето... както казаха колегите по-горе - да пие една студена вода!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Затова такива проблеми се решават на място и на момента. 

Инцидентът на еднопосочна улица ли се е случил?

  • Нагоре 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Затова такива проблеми се решават на място и на момента. 

Инцидентът на еднопосочна улица ли се е случил?

Двупосочна колега , и доколкото знам трябва да е на отстояние 10м от кръстовище а там нямаше дори 4-5 метра

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Моят съвет е да му предложиш да попълните двустранен протокол за ПТП и той да се оправя с твоите застрахователи. Не съм наясно дали ще получиш акт от КАТ при това положение, но този няма да може да те върти и изнудва. Ако пък се дърпа за протокол, значи не му е чиста работата.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Моят съвет е да му предложиш да попълните двустранен протокол за ПТП и той да се оправя с твоите застрахователи. Не съм наясно дали ще получиш акт от КАТ при това положение, но този няма да може да те върти и изнудва. Ако пък се дърпа за протокол, значи не му е чиста работата.

Добре , а не трябва ли протокола да бъде на мястото на проишествието в същия ден ? 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мислиш ли, че той не си дава сметка, че виновника според закона Е ТОЙ? Ако направите протоколи, най-много ти да получиш обезщетение.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Пишете в протокола , че ПТП-то е станало в момента на полълването му. Заверявате в КАТ и ония може да отиде да стиска кайсиите на някой застраховател.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Няма нужда и от заверка в КАТ. Звънкате на 112, взимате входящ номер за двустранен констативен протокол по ГО, попълвате го и при застрахователите с протокола за оглед на щетата. Оттам нататъка той се оправя.

  • Нагоре 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Както казва колегата:

Затова такива проблеми се решават на място и на момента. 

Всичко друго е - бля,бля,бля...

 

А това:

 

 

...Човекът излезе и каза няма нищо и че ще се оправим по-натам.....

с което ти се съгласил, означава че приемаш уговорката, или твоята дума в случая не означава нищо, въпреки че вината е твоя - ти си го ударил.

 

Твоето мнение, а и на някои колеги, че той е виновен, защото бил  "паркирал",/това е и твоята дилема- дали случайно вината не е в него и ти да се измъкнеш от отговорност /, отпада, защото той винаги може да каже че е спрял за да ти направи място, за да се разминете.И ако допуснем , че тогава бяхте извикали КАТ и на него биха му направили акт за неправилно паркиране, то и на теб щяха да направят.

 

П.П. Обикновено за щета по 1 детайл,  се плаща от 80 до 180 лв. според зависи. Така че мисля съвсем нормално човека ти е поискал 100лв. , а ти дали ще си платиш или ще се отметнеш , си е твой проблем.

  • Нагоре 4

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Най- правилното решение в тази ситуация е веднага да сте се обадили на тел.112 и да искате номер за птп. Попълвате си двустранен протокол и твоята засттаховка покрива неговите щети без да има регрес към теб. Това, че е спрял срещу посоката на движението е проблем /наказуем с акт/, но не е причина за птп. В случая вината е твоя, но при попълването на двустране констативен протокол ти не губиш нищо. Просто застрахователите ще платят на него, но пък ти и без това нямаш щети. В такава описаната от теб ситуация КАТ имат законното право да не го посетят /което незнам дали се прави/и да не издават протокол. Както вече ти казах най- чистата работа е двустранния протокол.

  • Нагоре 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Сега се сещам, че срока на попълването на ДКП е 5 работни дни, но не съм сигурен и ако е такака значи имате време.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колега защо не го пратиш при твоя тенекиджия?

  • Нагоре 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Както казва колегата:

Затова такива проблеми се решават на място и на момента. 

Всичко друго е - бля,бля,бля...

 

А това:

 

 

...Човекът излезе и каза няма нищо и че ще се оправим по-натам.....

с което ти се съгласил, означава че приемаш уговорката, или твоята дума в случая не означава нищо, въпреки че вината е твоя - ти си го ударил.

 

Твоето мнение, а и на някои колеги, че той е виновен, защото бил  "паркирал",/това е и твоята дилема- дали случайно вината не е в него и ти да се измъкнеш от отговорност /, отпада, защото той винаги може да каже че е спрял за да ти направи място, за да се разминете.И ако допуснем , че тогава бяхте извикали КАТ и на него биха му направили акт за неправилно паркиране, то и на теб щяха да направят.

 

П.П. Обикновено за щета по 1 детайл,  се плаща от 80 до 180 лв. според зависи. Така че мисля съвсем нормално човека ти е поискал 100лв. , а ти дали ще си платиш или ще се отметнеш , си е твой проблем.

 

 

 

Не е тъй колега - не му е там мястото и затова е виновен, а какво може да каже е друг въпрос. Колегата е влязъл във коловоз, а този въпросният нито си е направил сметката как паркира, нито го е интересувало, че е  в нарушение и пречи на движението.

  • Нагоре 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колега, мога да ти дам съвет ако ти се случи такъв инцидент за в бъдеще! Първо сигнализирай за случая на органите на МВР, защото при сегашния ти случай е трябвало да бъдеш изпробван за алкохол задължително! След което полицайте ви снемат по едно сведение, че отказвате съдействие от органите МВР и вече вие се разбирате по между си със собственика на др. МПС дали ще си попълните двустранен протокол или виновния от вас ще заплати щетите по др. МПС.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колеги, явно аз съм пропуснал нещо, докато си уча теорията, бихте ли ми обяснили защо паркиране срещу посоката на движение е нарушение и това означава ли, че всички муцуни на автомобили, паркирани най-вдясно на пътното платно, трябва да "гледат" в една посока? Аз точно затова попитах дали улицата е еднопосочна и колегата, каза, че не е. А в крайна сметка нашият колега удря автомобил, който е в покой, оттам нататък никой не го интересува какво-що и се намесва любимото на родната милиция "пътни условия" , "скорост" и т.н. Според мен в най-добрият случай вината за ПТП-то може да бъде поделена с много условности.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз все още съм на мнение, че Сеата е в нарушение, за това се е случило ПТП-то. Ама в краен случай може да си направите протоколите, щом твоята кола няма поражения, се съгласяваш, че си виновен и застрахователя ти му поема щетите. Друг е въпроса колко ще му изплатят, май той е наясно с тва, че сумата ще е колкото за кафенце и за тва предпочита ти да му дадеш пари...

 

 

Общо взето... май и двамата имате вина, но пак казвам, щом по колата ти няма проблеми - направете си протоколи.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Според мен ако автомобила не е бил паркиран в забранен участък, а просто не е спрян по посока на движението, това не е предпоставка за ПТП-то, въпреки, че е нарушение наказуемо с акт или фиш по ЗДвП и вината си е в колегата. 

 

Чл. 94. (1) За престой извън населените места пътните превозни средства се спират извън платното за движение. Когато това е невъзможно, спирането за престой се извършва успоредно на оста на пътя, най-вдясно на пътното платно.
(2) За паркиране извън населените места пътните превозни средства се спират извън платното за движение. Паркирането на платното за движение е забранено.
(3) (Изм. - ДВ, бр. 43 от 2002 г., в сила от 26.04.2002 г., изм. и доп. - ДВ, бр. 51 от 2007 г.) За престой и паркиране в населените места пътните превозни средства се спират възможно най-вдясно на платното за движение по посока на движението и успоредно на оста на пътя. Допуска се престой и паркиране на моторни превозни средства с допустима максимална маса до 2,5 тона върху тротоарите, само на определените от собствениците на пътя или администрацията места, успоредно на оста на пътя, ако откъм страната на сградите остава разстояние най-малко 2 метра за преминаване на пешеходци.
(4) (Изм. - ДВ, бр. 43 от 2002 г., в сила от 26.04.2002 г.) На път с еднопосочно движение се допуска престой и от лявата страна по посока на движението, ако това не пречи на движението на пътните превозни средства.
 
Относно ПТП-то:
 
Чл. 123. (1) Водачът на пътно превозно средство, който е участник в пътнотранспортно произшествие, е длъжен:
3. когато при произшествието са причинени само имуществени вреди:
а) да окаже съдействие за установяване на вредите от произшествието;
б) ако между участниците в произшествието има съгласие относно обстоятелствата, свързани с него, те попълват своите данни в двустранен констативен протокол за пътнотранспортното произшествие и съвместно уведомяват службата за контрол на Министерството на вътрешните работи на територията, на която е настъпило произшествието;
в) ако между участниците в произшествието няма съгласие относно обстоятелствата, свързани с него, те, без да напускат местопроизшествието, уведомяват съответната служба за контрол на Министерството на вътрешните работи на територията, на която е настъпило произшествието, и изпълняват дадените им указания.
 
 
 
 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не е тъй колега - не му е там мястото и затова е виновен, а какво може да каже е друг въпрос. Колегата е влязъл във коловоз, а този въпросният нито си е направил сметката как паркира, нито го е интересувало, че е  в нарушение и пречи на движението.

Ти сериозно ли го мислиш това?

Единствено виновен е колегата, който е ударил другата кола и не се е съобразил с пътната обстановка!

 

Относно "паркирането" на другия автомобил, как ще ми обясниш тази ситуация:

 

 

....... съвсем леко ударих един паркирал срещу движението Сеат Толедо . Единствената щета е по Сеат-а и тя е леко огъната броня при лявата гума...... 

Обърни внимание на удебеленото с черно, представи си ситуацията, може и да си я нарисуваш даже и ми обясни как неправилно е "паркирал" другия автомобил , че ударен от лявата страна?

 

п.п. Надявам се знаеш коя е лявата страна на автомобила?

  • Нагоре 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ми нещо не мога да си представя, как трябва да спреш ПРАВИЛНО, че да удариш предна лява част на спрял автомобил срещу движението. Аз казвам, че онзи го муфти за кинти, защото ако бяха извикали на място КАТ, той щеше да отнесе глоба за неправилно паркиране, а така " абе после ша са разберем", е ясно че не му изнася. Другото което е, кьорав ли трябва да си, за да погледнеш коловозите от където минават всички и да ти светне ламбата, че ще те ударят така както си застанал - коловозите са траекторията по която се движат колите и не се иска огромно въображение, да се досетиш какво ще стане.

  • Нагоре 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колега, мога да ти дам съвет ако ти се случи такъв инцидент за в бъдеще! Първо сигнализирай за случая на органите на МВР, защото при сегашния ти случай е трябвало да бъдеш изпробван за алкохол задължително! След което полицайте ви снемат по едно сведение, че отказвате съдействие от органите МВР и вече вие се разбирате по между си със собственика на др. МПС дали ще си попълните двустранен протокол или виновния от вас ще заплати щетите по др. МПС.

Написаното от теб е пълна ама ПЪЛНА глупост !!! Не е задължително когато 2-та автомобила са в движение и водачите се  разберат , произшествието да бъде посетено от КАТ. Пише се протокола , звъни се за входящ номер за застрахователите и по живо по здраво !

  • Нагоре 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колега нищо не му плащай.Той вече няма как да докаже кога и какво е станало.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колега ObiChLiFko бъди повече обичлив към хората! Извинявай ако съм те засегнал с нещо и не искам да влизаме в излишни спорове (може и ти да си по-компетентен), важното е да помогнем на колегата със съвети. Мисля че той за това помоли?! :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Просто констатирам :) Извинявай ако тона ми ти се е сторил рязък :) Успех на колегата с проблемите

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колега нищо не му плащай.Той вече няма как да докаже кога и какво е станало.

Браво, страхотен съвет . :)

Интересно, ако колата насреща не беше Сеата, а твоята, дали щеше да мислиш по същия начин ? .

Щом се е споразумял веднъж колегата, че ще се оправят помежду си и си мисли сега, че другия го изнудва, най добрия вариант е да си поеме сега ремонта на бронята при собствения си бояджия .

Иначе пък има голяма вероятност, да го посети със собствената си кола отново, защото не се знае човека насреща колко е луд .

  • Нагоре 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

+ това масовото мнение тук е, че човекът със Сеата трябва да прецени, че коловозите са водели към неговата кола, но никой не казва, че нашият колега също трябва да прецени, че коловозите ще го завлекат към препятствие.

 

А и едва ли на някой ще му е приятно да намери такава бележка на колата си.

 

11206010_10206797631522297_1391639331068

Редактирано от Knoxville
  • Нагоре 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Никой от хората пишещи в тази тема, освен автора, не е бил на място да види за какво става дума, че да коментира кой е виновен и кой не. Има нещо наречено "съобразена с пътните условия скорост", която е такава, че да можеш да спреш в неочаквана ситуация. А паркирал успоредно автомобил (дори неправилно), не е точно нещо, което трябва да те "изненада".

 

При ПТП има застраховки. Инциденти се случват, за това и плащаш някакви пари на година.

1. Ако се чувстваш гузно, пишете един двустранен протокол, на място и неговите щети ги плащат, твоите не. Нищо не губиш освен 30 мин - неговите щети ще бъдат платени, твоето ГО ще струва пак толкова догодина, за разлика от други държави.

2. Ако всеки се чувства невинен - се вика КАТ. Виновният ще получи акт и неговата ГО ще плати щетите на другия.

3. Ако се окажеш без ГО/книжка/ГТП/употребил си алкохол и тн (нещо за което заслужаваш да ти викнат КАТ), само тогава има смисъл да се споразумеете на място за пари. 

 

Както и другите ти казаха - щом тогава не сте се разбрали, ходи доказвай какво е станало, пиете по една студена вода за щетите и това е. Кой е прав и кой е крив си е останало в миналото и е без никакво значение в случая - свидетели сред нас няма.

 

Но трябва да ти кажа, че за огъната броня читав бояджия взима от раз 150лв. Не ги знам тия магиосници дето за 55лв боядисват брони и лака и боята остават върху бронята повече от година.

  • Нагоре 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

... за разлика от други държави. ...

Не си мислете, че положението в другите държави е "цветя и рози".

 

Тук, в Англия, никога, ама никога не бих се споразумявал на пътя, колкото и виновен да съм.

Даже и двустранен протокол не бих подписвал. Такова нещо в Англия няма. Доколкото ми е известно, просто се обаждаш на застрахователя си, обясняваш му положението и той поема нещата насетне.

 

Дотук добре, но какво се случва на една позната българка - претърпява леко ПТП, за което е виновен другия водач. "Прегръдки", "целувки", "да сме живи и здрави", ти на мене - аз на тебе телефоните на застрахователите и баай ... цветя и рози.

 

Обажда се тя на застрахователя - Имате да ми плащате едни щети. Отсреща - ааа не, Мистъ' $%$#@#$ каза, че ти си виновна за ПТП-то, има и свидетел, така че ... Ти ще плащаш ...

 

А ходи сега доказвай, че нямаш сестра :D

  • Нагоре 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не казвам, че положението другаде е цветя и рози, казвам, че цената на ГО у нас не зависи от това колко ПТП-та си имал :) Да кажем в Канада ако направиш лека щета, много хора предпочитат да платят 200-300 долара, за да си оправи бронята другия, вместо да минават през застраховател, понеже после застрахователя ще ти вдигне цената на застраховката не с 200-300, а с 500-600 на година.

 

Обаче в България - ако нямаш каско, нищо не губиш да пишете протокол. Другия ще получи обещетението, ти пак ще плащаш същото ГО и догодина. Човек с 20 ПТП-та за 10 години ще плаща същите 200лв колкото и аз с 0 ПТП-та по моя вина за 10 години. Има смисъл да даваш пари на ръка само и единствено ако те е страх от КАТ понеже знаеш, че си много по-виновен от цената на една броня.

  • Нагоре 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А моята мисъл беше , че те и сега могат да напишат двустранния протокол с днешна дата ако ще и в някое кафе да се видят. После звънкат в КАТ за да го заведат под даден номер и по живо по здраво. Някой тръгна да ми обяснява , че срока бил 5 дена след ПТП-то ... че кой ви знае кога сте се праснали ? 

  • Нагоре 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А моята мисъл беше , че те и сега могат да напишат двустранния протокол с днешна дата ако ще и в някое кафе да се видят. После звънкат в КАТ за да го заведат под даден номер и по живо по здраво. Някой тръгна да ми обяснява , че срока бил 5 дена след ПТП-то ... че кой ви знае кога сте се праснали ? 

 

И ние така напрайхме миналия месец с едно момче. Карахме ски/борд, писахме след тва ма са объркахме. На другия ден на спокойно в едно кафе и така...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А моята мисъл беше , че те и сега могат да напишат двустранния протокол с днешна дата ако ще и в някое кафе да се видят. После звънкат в КАТ за да го заведат под даден номер и по живо по здраво. Някой тръгна да ми обяснява , че срока бил 5 дена след ПТП-то ... че кой ви знае кога сте се праснали ? 

 

Да, точно така, разясних на колегата как стоят нещата законово като му показах и съответните членове от закона, които се отнасят за неговата ситуация с цел ако "Недай Боже" изпадне друг път в такава ситуация да знае как да реагирал. За останалото вече той сам трябва да реши как да постъпи, аз не мога да му давам такива съвети, тъй като не познавам нито него нито другата страна и не знам как биха отговорили на въпросите на застрахователите /виждал съм хора да се оплитат като пиле в кълчища/. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ти няма да дадеш на някой да ти се облегне на колата, ако си наоколо. Колко ги има, удрят те и си заминават като пичове.

  • Нагоре 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А бре пичуи...

 

К' ви са тия въпроси, ... кви са тия 5 лева...

 

Ако там имаше майка с количка, ... пак ли коловозите щяха да са виновни и снега и, ... глобалното затопляне...

 

Всеки взима няк' ва книжка - къде си платил, къде...

 

Качва се на няк' ва кола - има няма 150 - 200 коня...

 

И става безсмертен...

 

После роднините плачат - еми ще плачат...

 

Не мое няк' во лайно на 20 години да има 10 - 20 бона за кола...

 

Само вижте статистиката, последните месеци...

 

Хубаво попита един колега - ами, ... ако твоята кола беше там...

 

Ако си седя на място, ... и некъФ новобранец, ... така " малко " ми отнесе лявата страна...

 

Стой та гледай...

 

После парите били много...

 

Пич, ... аз няма да ти дам да се облегнеш на моята кола, ... за 100 лева...

 

Не знам как си ги мислите тия неща, хора...

 

То затова скапаната ни държава отива в на майка си... 

 

п.п. И тема пуснал, ... нашия герой...

 

 

Ами да- майката с количката ще е виновна, защото това че си зад волана, не те прави автоматично виновен! Майката с количката, трябва да пресича на обозначените за това места, а не от където и падне, при все че отговаря за малко дете. Да, онзи е виновен, щото коловозите показват от къде минават киолите, а тоя дето минава по тях, няма толкоз време за размисъл...според ситуацията. Важно е, така да се позиционираш, без значение дали си в движение или не, че да не пречиш, точка!

  • Нагоре 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А ако не е автомобил, ами контейнер за боклук, който по някаква причина се е озовал на платното за движение?

Като караш, не следиш ли обстановката напред?

Редактирано от Knoxville
  • Нагоре 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Guest
Темата е заключена и Вие нямате право да коментирате в нея.

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    No registered users viewing this page.

  • Предстоящи събития

    No upcoming events found
×
×
  • Създай нов...