Jump to content
user

Какви гайки са ми необходими за железните джанти?

Recommended Posts

Бях пускал в "Купува части / аксесоари" тема за 15" тасове за Хондето. Темата мина при "небивал" интерес, но в крайна сметка си поръчах от САЩ и днес пристигнаха. Максимално наподобяват лятите капли.

 

Публикувано изображение

 

Употреблявани, но оригиналдъ (снимка и със сегашните гайки).

 

Публикувано изображение

 

Първата работа беше да накипря колата с тях, но за мое огорчение гайките се оказаха по-малки от необходимото.

 

Публикувано изображение

 

Те са си оригиналните от колата, но са за летите джанти. Държат си без проблем железните, но тасовете няма как да се закрепят с тях (влизат свободно в дупките на тасовете, а със свински опашки не искам). Виждал съм снимки на гайки с някави с гумени уплътнения на тях, може би ми трябват такива? И явно трябва да са някакви по-широчки? Сигурно съществуват, но освен дали ги има ме интересува и откъде могат да се намерят у нас. Писна ми вече всичко да поръчвам от чужбина и да чакам със седмици/месеци. Същите тези тасове миналата година така и не ги дочаках, след 3 месеца увъртане от страна на посредника (поръчано на 12.12.2009, парите върнати на 13.03.2010).

 

Публикувано изображение

 

ПП Предполагам 12 бр. (по 3 на джанта) ще свършат работа. Искам секретните да си ги оставя, че да не "хванат гората" гумите, джантите и тасовете, а надали има хем широчки, хем секретни.

Редактирано от user

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мерси за отговора. Точно това съм гледал преди време, просто съм останал с впечатлението, че изглежда/работи на различен принцип. Тогава нямах два комплекта джанти и не съм обърнал внимание. Даже се напънах и се сетих къде точно съм го виждал:

 

Публикувано изображение

 

Моят курник е същият, като в онази тема. И преди съм попадал на нея (не помня какво съм търсил, най-вероятно е излязла по ключови думи "honda hubcaps"). Докато търсих видях една друга тема, а в нея следното:

 

Публикувано изображение

 

И пише:

 

What lug nuts do I need?

 

The "seating area" (or "seat") is the area of the lug nut, and the area of the wheel, that come in contact with each other. Stock Honda/Acura wheels have a ball/radius/spherical shaped seating area, and need lug nuts (such as stock lug nuts) which also have the same shaped seat. After market wheels use a tapered/conical/cone shaped seating area and need lug nuts (including most tuner lug nuts) which also have the same shaped seat. No, it is not safe to mix and match (stock wheel with tapered lugs or vice versa); the contact between the lug nut and the wheel will be insufficient, putting undue stress on them and potentially causing failure.

Моите обаче са си конични, като ги гледам, така че явно търся такива а не "acorn (ball) shaped". И остана въпросът: Откъде може да се намерят 12 или 16 такива гайки или само пластмасовите шайби към тях. Желателно в София, ако не ще пробваме и от други градове.

Ето го цялото, описано както си трябва:

 

The wheels covers on the stock 'steelie' wheels are held in place by a lug nut that has a 'retaining ring' around ~the middle of the lug nut to physically prevent the plastic wheel cover from separating from the rim. If your alloy wheeld lugnuts do not have this ring then you would need a set that does if you plan on using the Honda OEM wheel cover since the wheel cover does not have much in the way of retention on the rim other than the lug nut ring. If your present lugnuts are just 'acorn style' without the ring, you could opt for an aftermarket plastic cover that retaings by clips and friction on the rim...

Редактирано от user

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мога да ти дам назаем 16 бр. за тази зима, ако не ми трябват другата - също, а може и изобщо да не ми трябват. :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мога да ти дам назаем 16 бр. за тази зима, ако не ми трябват другата - също, а може и изобщо да не ми трябват. :D

А-а-а-а, не! Такива с "назаем" не ги признавам аз. Ако смяташ, че няма да ти трябват - казваш цена и ги отнасям, като таралеж - ябълка. :D Иначе благодаря, но по-скоро не. Ако искаш, може да ги трампим - аз ще ти дам един оригинален маслен филтър назаем (на него пише "user", но не съм го писал аз :D), който със сигурност няма да ми връщаш, а взимам шайбичките.

 

Публикувано изображение

 

Филтъра бях обещал да подаря на един колега от форума (заедно с въздушен, но той така и не ми писа, явно не ги иска, :) а аз по-добра цена от безплатни филтри и транспорт за моя сметка не можех да му предложа :D).

Ето и още малко по темата (на тези джвъчки им викали "washers"; така вече излизат доста резултати в Google):

 

Публикувано изображение

 

Ако някой знае къде се продават подобни шайбички да не се срамува, а да заповяда в темата. ;)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз имам цял комплект гайки с тез пласмаски, но понеже няма да ползвам тасове и пласмаските няма да ми трябват, та може да ти ги даря. Може да почерпиш нещо за услугата :) Но само да питам имаш ли гайките с жлебчето за пластмаските, че нещо не разбрах? :D

  • Нагоре 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

...

Но само да питам имаш ли гайките с жлебчето за пластмаските, че нещо не разбрах? :D

Бих казал много добър въпрос. Аз горе снимките съм ги намалил нарочно и гледайки само на тях, останах с впечатлението, че улеят го има. Сега отворих оригиналната снимка от фотоапарата и... греда. Явно търся конични гайки с улей/жлеб, а не само "washer"-ите. Да го ева и късмета имам... :)

 

Публикувано изображение

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

При мен пък гайките от летите джанти не стават и взех други от мазда мисля че бяха, но са за ключ 21 хващат ми тазовете, но идват доста големи и с по дебел камък или кръстачка не стават да се развият. С тънък камък става ама и той не хваща добре гайката и ако не се внимава много лесно може да се прецака.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мога да ти дам назаем 16 бр. за тази зима, ако не ми трябват другата - също, а може и изобщо да не ми трябват. :dunno:

А-а-а-а, не!
Аз ти предлагах 16 бр. гайки с пръстен, щото видях, че твоите гайки не стават. :) Редактирано от sebulba

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ама конични ли са или от тези облите? Защото моите са конични, а четох (и съм съгласен), че не е хубаво да се ползват различни:

 

No, it is not safe to mix and match (stock wheel with tapered lugs or vice versa); the contact between the lug nut and the wheel will be insufficient, putting undue stress on them and potentially causing failure.

Т.е. моите твоите :) са като това долу,

 

Публикувано изображение

 

но краят (от пласмасата нататък) е коничен като сегашните ми?

 

Публикувано изображение

 

Така ли да го разбирам? :dunno::) :)

Редактирано от user

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не знам какво си чел, ама е по-добре за стоманени джанти да са с "кръгъл конус" :dunno: и моите / твоите / са истински, като тези на снимката.П.П. "Кръглият конус".

  • Нагоре 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Така, изчетох и тази тема, която си посочил, и онази в Rover форума. Същественото е:

 

Железните джанти са със сферични, а алуминиевите с конусни. Размяната води до саморазвиване на гайките-пробвано е! Не експериментирайте!

От което автоматично следва, че в момента съм в "закононарушение", при все че толкова се старая всичко да й е наред на тая кола. :) Ша я продам и ша си зема Голф, евал съм я. Вече ми писна!

Като купувах железните джанти (абсолютно същите като резервната са, но не са от Бултрако) гумаджиите казаха, че можело с тези. И аз тогава им повярвах и смело си карам миналата зима. :) Понеже нали джантите са като истински, продаваха секретни McGuard (така или иначе те ги произвеждат за Honda) и аз реших, че разбират, съответно не съм се интересувал много по въпроса. :)

 

ПП Обаче пък от друга страна, оригиналната резервна е желязна, нищо, че другите са алуминиеви. А друг комплект гайки няма, т.е. може би може да се карат железни джанти с конични гайки? Иначе би било редно да сложат един комплект, като спукаш гума... :dunno:

Редактирано от user

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    No registered users viewing this page.

  • Предстоящи събития

    No upcoming events found
×
×
  • Създай нов...