Jump to content
p0n1X

Как да сложим диодна лента за осветление на таблото

Recommended Posts

Доста народ започна да пита как става това нещо и реших да направя един урок.

 

Нужни неща:

1. Диодна лента около 50 см (30 диода)

2. Изолирбанд

3. Инструменти - отверка, поялник, нож, клещи.

 

А ето и как става самото нещо:

Сваляте таблото на колата и откачате всичките лампички, които съм оградил в червени кръгчета.

Публикувано изображениеПубликувано изображение

Взимате една от тях. Ако имате някоя изгоряла лампичка още по-добре, вземете я нея. Изваждате лампичка от пластмасата и ще видите 2 малки жички от двете страни. На долната снимка съм оградил едната с червено кръгче.

Публикувано изображение

Взимате нож и леко ги издърпвате нагоре, разширявате и промушвате кабела, който по-късно ще бъде свързан към диодната лента.

Публикувано изображение Публикувано изображение

След като кабелите вече са закачени, може спокойно да сглобите 2-те части. Трябва да се получи нещо подобно:

Публикувано изображение

След това изолирате кабелите и може да продължите със запояването на жичките за диодната лента. А ето и как стана тя.

Публикувано изображение

 

Забележка: Ако лампичката работи ще ви посъветвам да я счупите с клещите точно, където е показано на снимката:

Публикувано изображение

Аз не го направих, изолирах кабелите затворих таблото и излезнах. Вечерта като се пребирах нещо почна да пуши в самото табло, когато го отворих изолирбанда беше се разтопил от горещината и залепнал за самата лампичка.

 

След това си избирате едно от местата, където са били лампичките и поставяте диодната лента в "кутийката" като предварително сте откачили измервателните уреди. Хубавото нещо на тези ленти е, че отзад са самозалепващи се и може спокойно да се захванат за пластмасата.

Публикувано изображение

 

Ето и как свети самото табло след цялата тази процедура:

Публикувано изображение Публикувано изображение

 

Успех на всички d[^^,]b :cool:

 

P.S. Ако някой колега е свързал по друг начин диодната лента нека да напише един отговор в темата.

  • Нагоре 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Въпрос- шкурил ли си уредите от долната им страна? Мислил ли си как може да се направи червеното на критиката да свети, защото те пропускат бялата светлина, ама синята не, а зелената малко?А аз директно махах оригиналните крушки и кабелчетата ги запоих на тфа дето е като фасунка и за всеки уред слагах отделна лента, която взима ток от отделна крушка, а не всички заедно. И при англичанката отиде 70 см, сигурно защото уредите за бензина и температурата са отделно, а не като на 5г заедно.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Въпрос- шкурил ли си уредите от долната им страна? Мислил ли си как може да се направи червеното на критиката да свети, защото те пропускат бялата светлина, ама синята не, а зелената малко?А аз директно махах оригиналните крушки и кабелчетата ги запоих на тфа дето е като фасунка и за всеки уред слагах отделна лента, която взима ток от отделна крушка, а не всички заедно. И при англичанката отиде 70 см, сигурно защото уредите за бензина и температурата са отделно, а не като на 5г заедно.

Не съм ги пипал уредите от долната страна. Иначе и аз си мислех как да направя червеното да свети, но не се досещах. Може да пробвам да сложа една нормална лампа на таблото близо до оборотомера без обвивка на крушката, но незнам дали няма да ми промени много цвета на таблото. Ще пробвам и ще драсна един коментар. :cool:

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Изключително полезна тема колега. Браво! Само да намеря диодна лента и се захващам и аз :cool:

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А как може да се сложи димер?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А какво е това димер?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами потенциометър мисля, че му викат още. Идеята е да намалява осветлението, тоест да може да си го регулираш :)И понеже и аз съм се засилил да си правя таблото но мисля, че вечер ще свети много силно и за това исках да питам, дали някой знае как се слага такава джаджа.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами потенциометър мисля, че му викат още. Идеята е да намалява осветлението, тоест да може да си го регулираш :)И понеже и аз съм се засилил да си правя таблото но мисля, че вечер ще свети много силно и за това исках да питам, дали някой знае как се слага такава джаджа.

Аз го направих като прекъснах +а,тоест от + на захранването до единия извод на потенциометара и от другия извод до + на лентата.Дано си ме разбрал какво искам да кажа.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Отговорено (Редактирано)

Ами потенциометър мисля, че му викат още. Идеята е да намалява осветлението, тоест да може да си го регулираш :)И понеже и аз съм се засилил да си правя таблото но мисля, че вечер ще свети много силно и за това исках да питам, дали някой знае как се слага такава джаджа.

Аз го направих като прекъснах +а,тоест от + на захранването до единия извод на потенциометара и от другия извод до + на лентата.Дано си ме разбрал какво искам да кажа.
Ами май те разбрах. Връзваш +овете на захранването на лентата и на потенциометъра ??? Или някакъв затворен кръг ??? Схванах го горе долу но не ме бива по токовете и не съм го правил.П.П. Абе няма ли някой колега от София дето го е правил? Редактирано от Se†heriaL

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Guest spoon rasing

а тази диодна лента откаде си я взел и за колко

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами потенциометър мисля, че му викат още. Идеята е да намалява осветлението, тоест да може да си го регулираш :)И понеже и аз съм се засилил да си правя таблото но мисля, че вечер ще свети много силно и за това исках да питам, дали някой знае как се слага такава джаджа.

По натам мисля да сложа и един потенциометър. За сега не ме дразни, но ако тръгна на дълъг път може и да почне. Обмислям варианта да сложа още една диодна лента, но с бели диоди. Да си инсталирам едно копче и да си сменям цветовете от син на бял.

а тази диодна лента откаде си я взел и за колко

Аз тази лента я намерих в един магазин за електроника. Потърси малко повечко из града и ще намериш. 1 метър (60 диода) е 19 лева, поне тук е така. Може да я намериш някъде и по евтино не се знае ;]

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тука без силикон метъра е 12лв, а със силикон 16.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Отговорено (Редактирано)

Колега само едно не разбирам тука значи едната страна се хваща за изгорялата лапмичка а дтугата къде?Да питам и още нешто примерно ако вземеш такава диодна лента 1м а ти трябва 60см може ли да се реже от нея или трябва да търсиш точен размер?

Редактирано от honda_9977

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тя се продава на 5см като (около 60-80ст за 5 см) като на всеки 5см има по 3 светодиода и може да с реже.Въпроса ти за захващането не го разбрах баш. Започват се 2 кабелчета на лентата + и - и се свързват за нещото като фасунка на крушката. Да знаеш, че крушките не ги бърка + и - и както и да ги завъртиш си светят, а с диодите не е така и ако не светят обърни фасунката и трябва да стане.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

а не е ли по добре да вземеш "+" и "-" от крушката така ще можеш да ползваш заводския потенциометър който е за таблото :lol:

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Нещо не се доразбрахме. Точно от крушката се взима + и -, но тази крушка е захваната със нещо като фасунка. Крушката я махам, за да не свети и тя и лентата, а само лентата и от фасунката си взимам тока.А заводски потенциометър няма всяка една кола и там вече нещата май стават по-сложни.Айде да дам тема за размисъл на някой хора. Може да се направи така, че като запалиш колата(или дадеш на контакт) да свети с пълна сила (за през деня), а като включиш фаровете светлината да се намаля (както е при часовника и лампата еконо, който е карал vtec-e) та по този начин да избегнем въртенето на потенциометъра постоянно.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тя се продава на 5см като (около 60-80ст за 5 см) като на всеки 5см има по 3 светодиода и може да с реже.Въпроса ти за захващането не го разбрах баш. Започват се 2 кабелчета на лентата + и - и се свързват за нещото като фасунка на крушката. Да знаеш, че крушките не ги бърка + и - и както и да ги завъртиш си светят, а с диодите не е така и ако не светят обърни фасунката и трябва да стане.

Те започват с две кабелчета и трябва да свършат с две нали така или греша.интересува ме те къде се захващат по горе на снимките колегата и сложил лентата на капака и го е свързал към нещо на един вестник.Или по просто от единия край се захваща към фасунката,а другия къде?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тя се продава на 5см като (около 60-80ст за 5 см) като на всеки 5см има по 3 светодиода и може да с реже.Въпроса ти за захващането не го разбрах баш. Започват се 2 кабелчета на лентата + и - и се свързват за нещото като фасунка на крушката. Да знаеш, че крушките не ги бърка + и - и както и да ги завъртиш си светят, а с диодите не е така и ако не светят обърни фасунката и трябва да стане.

Те започват с две кабелчета и трябва да свършат с две нали така или греша.интересува ме те къде се захващат по горе на снимките колегата и сложил лентата на капака и го е свързал към нещо на един вестник.Или по просто от единия край се захваща към фасунката,а другия къде?
Само от едната страна се закача диодната лента. :lol:

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ОУсещам , чи темата щи съ превърне във ХИТ :D

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Така е колега аз днес и купих, ама сега имам среща и не мога да се занимая. Иначе 7.20лв 50сантиметра в Студентски град.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Отговорено (Редактирано)

Ето и аз какво направих :lol: 5gen

Публикувано изображение

Публикувано изображение

Редактирано от civicheto95

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

а друдно ли се разглобява таблото , за да стигнеш до крушките старите ? на мястото на старите крушки може ли да се сложи по един по голям диод ? Целта е да не е с лента а само крушките да се заменят с диоди ?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

а друдно ли се разглобява таблото , за да стигнеш до крушките старите ? на мястото на старите крушки може ли да се сложи по един по голям диод ? Целта е да не е с лента а само крушките да се заменят с диоди ?

На 5та е елементарно, а за смяната може и да стане но трябва да се модифицират диодите. Те работят на 2.2 до 3.2 волта според цвета диод, който искаш да използваш. После се слага един резистор да намали от 12 на необходимия волташ и си готов.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Отговорено (Редактирано)

Така добре с диодите го направих но имали начин червените зони да светят

Редактирано от civicheto95

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Над това мислих, но предполагам, че може ако се ползвя една диодна лента от 3 диода (само една малка лента) да се нагласи точно зад червената зона, поне на тахометъра.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А на бутоните на парното и ,на другите с светлина пробвал ли е някой ?а с диодна лента става ли ?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На 5та е елементарно, а за смяната може и да стане но трябва да се модифицират диодите. Те работят на 2.2 до 3.2 волта според цвета диод, който искаш да използваш. После се слага един резистор да намали от 12 на необходимия волташ и си готов.

Я пак колега.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Публикувано изображение

Aз си го направих осветлението като замених самите крушки с диодни(диод в цокъл на крушка) купих си ги от магазинче за автоаксесоари.Като както се вижда на снимаката червената зона си свети но между 120 и140км е по слабо осветено(така беше и с фабричните крушки) 6 крушки(диоди) по 2лв. е бройката=12 кинта +1.20 за диодна лента за осветлението на парното,там го направих с диодналента от 6 диода.Публикувано изображение

Редактирано от the stig

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На 5та е елементарно, а за смяната може и да стане но трябва да се модифицират диодите. Те работят на 2.2 до 3.2 волта според цвета диод, който искаш да използваш. После се слага един резистор да намали от 12 на необходимия волташ и си готов.

Я пак колега.
Исках да кажа, че ако искаш да ползваш за един диод цокъл на крушка, там работи на около 12 волта. Това напрежение е 3-4 пъти по-голямо от номиналното на което работи един диод (варира 2.2-3.2 волта зависимост от цвета, с който свети диода). За да няма проблем се слага последователно свързан един резистор, мисля че беше на анода на диода(трябва да се провери) и така се понижава пада на напрежение върху самия диод и от 12 волта, става необходимото(2.2-3.2).

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колеги няма ли такива диодни ленти, които да светят в бяло ? И ако се сложи такава, червената зона на оборотомера ще свети ли ?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Има и бяла лента, и според мен така е най-ефектно, или поне моето табло е с бяло. Ето тук можеш да видиш различни разновидности на ленти/цветове и цени :lol:

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря колега !!

Още един въпрос имам - по схемата както е показал колегата (взимаме ток от една крушка) може ли да се направи на 3-4 отделни парчета. Целта ми е следната - взимам от една крушка ток за едно парче лента и го слагам в кръг да осветява само оборотомера. Същата процедура и за останалите уреди.

Идеята е да няма абсолютно никъде очастък с по-слабо светеща светлина.

Става въпрос за това табло:

Публикувано изображение

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Би трябвало да няма проблем, жичкаджиите да кажат за консумацията на диодите сравнени с крушките, за да не горят често диодите.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Няма проблем аз бях така.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Диодните ленти са така нагласени, че работят на 12 волта, затова не трябва нищо да нагласяш. Само да я вържеш правилно.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Диодите имат много по ниска консумация на енергия(W) сравнени с крушките с нажежаема жица.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Диодите имат много по ниска консумация на енергия(W) сравнени с крушките с нажежаема жица.

E това не е от толкова голяма значение или ти си си монтирал и електромер.. :lol: Предимство е, че светят по ярко и издържат дооооста повече.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това има много голямо значение, аз мисля скоро да изхвърля всички крушки с нажежаема жичка и спокойно да си оставам колата на габарити по няколко дни. Низката консумация на енергия винаги ще е от значение навсякъде в ежедневието.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Еми това са ниската консумация не е много така :lol:Ако искаш габаритите ти да светят с мощността с която светят и сега пак ще харчиш горе долу толкова ток без значение дали си със светодиодни крушки ли с нажежаеми.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    No registered users viewing this page.

  • Предстоящи събития

    No upcoming events found
×
×
  • Създай нов...