Jump to content
Menpal

Прочистване на системата на пръскалките за чистачките - задача с повишена трудност

Recommended Posts

Публикувано (Редактирано)
Купих си Хондата преди близо година, но до преди седмица карах без пръскалки на чистачките. При купуването още знаех, че моторчето на предните чистачки не работи и поради грижи и задачи така и не стигнах до това да оправя тая работа (Бях чел някъде, че може просто да се бръкне и да се сложи маркучето за предните чистачки на помпичката за задните и така да се реши проблемът временно. Да, ама при едно посещение при майстор, той ми махна развалената помпа за предни чистачки и така останах с дупка в казанчето и без възможност да го напълня...) Да вметна, че липсата на пръскалки не е била сериозно застрашаваща сигурността, макар и да е било доста дискомфортно - ползвах една бутилка спрей пълна с чистачна течност и си пръсках през страничния прозорец. 

 

Та, сложиха ми липсващото моторче преди седмица. Китайско изпълнение, познат ми купи цял контейнер с двете моторчета, уж било на сметка, ама се оказа, че моторчето не е е чак толкова както трябва. Нищо де, стана - взех само моторчето, останалите неща стоят за резерва. Първо обаче майсторът извади доста голямо количество люспи от дъното на контейнера - през дупката за моторчето. Бяха се образували маса люспи от изсъхнала чистачна течност. Извади бая човекът с пинсета, останах доволен че се постара, сложи ми моторчето, наляхме там колкото е течността, няколко литра, и доволен почнах да си пръскам.

Да, ама не. Няколко дена по-късно отказа дясната пръскалка и после и лявата... 

 

Та, какво се наложи да направя накратко по стъпки:

 

Първо, освободих дюзите, не искаха да излязат от маркуча, ама все пак накрая стана. С отвертка се натиска от двете страни да се приберат крилцата които ги държат на място и става лесно. Първо извадих маркучите от разклонението, че по-лесно, и после вече като си ги занесох на мивката и ги измих хубаво и изтече всичката чернилка, успях да извадя самите дюзи. Накиснах ги в оцет и отидох до аптеката. Носех си маркучето, за да поискам спринцовка, която точно може да пасне на това маркуче - намериха ми някаква, която мисля се водеше сонда, към 50 60 мл. Тая спринцовка се оказа златна, свърших си цялата работа с нейна помощ. Цената й е към 60 ст. Влиза точно и плътно в маркучите на системата и можеш да дърпаш или да вкарваш налягане според както е необходимо и навсякъде, където намериш свръзка.

Хванах дюзите една по една и с маркуче и спринцовката дърпах оцет през дюзата - дюзата потопена в оцета  и дърпам със спринцовката - не можах да повярвам колко парцали излязоха от тая мини дюзичка. Продухах напред назад и двете дюзи първо с оцет, после обилно с вода, и тръгнах да промивам контейнера, че да не се повтори тая ситуация.

Ей тоя контейнер ми разказа играта...

Нищо че бяха извадени маса люспи от него, наложи се да нося от петия етаж бая кофи с вода, да ги сипвам в контейнера, да ги дръпам първо със спринцовката през маркуч да извадя едрите гадроии, после закачих на помпата да вади водата, пълних и вадих с помпата бая пъти поред. И все излизат парцали, първо едри, после по-ситни, после още по-ситни, ама все има...

Търпение му е майката. И за да потрябва още повече търпение, задната пръскалка спря да пръска изведнъж...

Взех подробните инструкции и разгледах подробно откъде минава маркучът за задната пръскалка - и тука се почва една приказка, едно нещо. 

Отворих пластмасовия праг на задната лява врата, после отпрах пластмасата на лявата стена на багажното отделение. Отзад на тавана се махат две пластмасови нитчета и се маха и плафона за светлината. Откачих задната дюза от накрайника, който е точно след нея, и започнах да пробвам къде е запушването. 

На задната лява врата на прага има една връзка на маркучите, която откачих - оказа се че от нея до казанчето няма запушване. От там до маркучът, който излиза отгоре към дюзата обаче, никаква проходимост. С голямата спринцовка натисках, дърпах бая време. Вкарвам малко вода, дърпам. Много пъти, викам белким нещо стане, щото излизаха по малко парцали. После от другия край вкарвам под налягане колкото може и дърпам. Бая време си играх, бутам и дърпам от единия край, после бутам и дърпам от другия край -- и по едно време взе че тръгна тъкмо бях се отчаял и щях да се отказвам. Интересно е, че тръгна само в посока към дюзата. Единственото място, което не отворих, беше задната отсечка успоредно на височината на стъклото на багажника, и направо си мисля, че там има някакъв клапан. Бая време се опитвах да видя дали няма да се прочисти и да тръгне и в двете посоки, но така и само в посока към дюзата си остана.

За цялата тая работа имаше яко отпаряне на пластмаси - първо долу на левия заден праг, после лявата стена задна, болтове, високоговорителя в багажника, тавана... Добре че е ръководството за ремонт, там си има къде точно се държат пластмасите и какво има за развиване. 

В крайна сметка след бая, ама бая промивка, и двете предни дюзи сега пръскат доста силно, задната я оставих откачена преди последната свръзка - ако случайно забравя и я пусна, да не влиза в дюзата, а да си изтича навън. Това - с цел да се изчисти напълно казанчето преди да почна да ползвам задната пръскалка - защото колкото и кофи да му минах - все пак и до края докато ми писна и се отказах, излизаха още парцали. Та реших - ще пръскам само предните дюзи докато минат няколко месеца и казанчето е на сто процента чисто, и тогава ще закача и задната. Предните поне са с къса система и е много лесна за прочистване, както установих.

Отне ми бая време цялата игра, но съм доволен. Както каза бащата на един приятел - колата трябва да я разчовъркаш, за да си я усетиш твоя... Напълно съм съгласен.

 

Снимки:

 

 

post-34935-0-00786800-1496606547_thumb.jpg

post-34935-0-83297000-1496606548_thumb.jpg

post-34935-0-55656800-1496606550_thumb.jpg

Редактирано от Menpal
  • Нагоре 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако беше разкачил маркучите и беше пръснал с въздух в пръскалките от вънка на вътре щеше да си спестиш доста играчка ;) Също така имай в предвид, че най-вероятно имаш един преходник, тройник, който разклонява водата на ляво и дясно. Там също се набиват боклуци. Може да го разглобиш внимателно и почистиш също ;)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

То аз всички преходници ги разкачих и промих и маркучите, но основният проблем беше, че трябваше да се отмият парцалите от контейнера за водата...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    No registered users viewing this page.

  • Предстоящи събития

    No upcoming events found
×
×
  • Създай нов...