Jump to content
thuglife90

Дилема-каква хонда да купя?

Recommended Posts

Здравейте, настоящи и бъдещи форумни колеги. Досега съм карал няколко марки коли, като Фиат (пунто 2000г), Ауди (100), Бмв (318ис),Фолксваген (Поло 2000г и Голф 3). През годините както аз, така и семейството ми, сме залагали все на немски автомобили и като цяло сме били доволни. Разбира се всички марки/модели си искат през определено време посещение в гаража/сервиза и се свиква с факта, че колата е един непрекъснат разход, но и необходимост. Като цяло съм нов във форума на Хонда, но в интерес на истината съм почитател на марката от доста време. Предстои ми смяна на автомобила и съм пред сериозна дилема с какво точно да бъде сменена - ясно е, че ще бъде хонда, но каква? Не съм много запознат англичанки-японки коя е по-добре, както и двигателите им. Засега съм се спрял на Сивик 6ген фастбек, а двигателят, който мисля, че ще ми пасне добре е 1,6 113кс без втек. Търсих мнения за въпросния модел/двигател, но инфото ми се струва оскъдно и затова реших да се допитам. Колата трябва да е с климатик, така че не знам ако заложа на 1,4 90кс дали няма да ми е слабичка. В момента цените са около 2000-2600 лв, но разходите като обслужване не знам какви ще са. Моля собственици на този модел/двигател да ударят едно рамо - как са цените по поддръжка на тва животно? Колко излиза обслужването - всички филтри, ролки, ремъци и водна помпа. Моля да споделите мнения дали съм се насочил към подходящ двигател, или да се преориентирам към нещо от същия клас, но друг двигатвл?

Редактирано от thuglife90

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Сивик 6-а ген. фастбак е точно т.нар. "англичанка". Малко повече от 4г. карах такава, само че с емблема Ровър - 416SLi, автоматик. Двигателя беше 1.6 без vtec - D16Y3. Когато се разделихме с него беше 15-годишен, на малко повече от 120000 МИЛИ. Нещата, които съм сменявал по колата бяха спирачна помпа, заден сп.цилиндър, задни големи тампони и вентилатор на радиатора. Ангренажния ремък и водната помпа не са сменявани, масло и филтри ... чат-пат. Не защото съм мърляч, а защото идеята беше да се кара година и нещо, докато съпругата ми завърши университета, а той взе, че издържа повече от 4г. Излезе корава гадината. Англичанката се слави с калпави дръжки на вратите - имат навика да се чупят, и разлепена тапицерия на тавана и вратите. Друго всичко им е ОК, даже са по-малко податливи на ръжда, виждал съм много по-зле изгнили японки, отколкото англичанки. Цени на части и консумативи не мога да коментирам, защото колата се караше и поддържаше в Англия.По-малкият двигател, 1.4, определено няма да ти хареса откъм вървене, особено с климатик. Обаче и от 1.6 не очаквай рейсърски чудеса.Успех.

  • Нагоре 1
  • Надолу 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Разбрах те идеално. Интериорни недостатъци като таван и дръжки не са фактор на тоя етап, тъй като доста тавани съм претапицирал, а дръжки се сменят. Доста ме притеснява избора на двигатвл, тъй като го избирам единствено по критерий конските сили да са около това число /115/, но реално нямам представа дали е издръжлив и не толкова претенциозен двигатеел. Всички модели си имат слаби/ненадеждни/дефектни двигатели, както Фолксваген голф 3 - 1.4, Бмв 316 и т.н. За какво да се оглеждам при оглед/покупка, че да ми светне дали е продухана или що годе поддържан двигателя?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мерси за изчерпарелното инфо. Лагерът на съединителя ми е познат как шуми, понеже в момента е така при сегашната ми кола. Да разбирам значи, че двигатвлите на японки и англичанки са едни и същи, разликата е в интериор и купе, така ли? Ако е така - какъв фактор са тия разлики по отношение на цените като поддръжка, или са си почти еднакви? Засега съм се спрял на 1,6 било то с или без втек, стига да попадна на запазен екземпляр, но малко ми е зор да не нагазя в лука с нещо, което иска повече пари, отколкото мога да дам

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ок, пичове. Мерси за мненията, наклонихте везните към японска д16ка, пък вече когато намеря читав индивид, ще се похваля :-)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колега, от 8 години имам Сивик "англичанка", двигателя е  D16Y3, без  V-Tec навъртял съм и около 130 000 км. За това време и този пробег съм сменял едно каре, големите тампони на задните носачи, 2 шарнирна и 2 външни накрайника. Другите неща са консумативи ( масло, антифриз, накладки, дискове и т.н.) Колата е изключително надеждна и здрава, нямам никакви оплаквания от към двигател. На 10 000 км маслото ми спада от MAX до средата някъде. С други думи не доливам масло. Колкото до вървенето... в общи линии колата не е бегачка, с 4-ма човека, багаж и включен климатик на равното е Ок, но по баирите малко се задъхва, но да не забравяме че все пак е 1.6 двигател и не може да се очакват чудеса от него.

  • Нагоре 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Смятам да се доверя на здравината на някоя по-запазена д16ка, макар че и 1.5 ВТЕК-е също е алтернатива. А какъв разход ти дава г/д ?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

http://www.cars-data.com/en/honda-accord-1.6i-ls-specs/16519

 

Ей тая англичанка D16B6, 1999 г карам. За първите 10000 км масло не съм доливал, почти не мръдна. За вторите ще видим. Единствената ръжда по колата е на двете десни врати, от където жената свали боята, грунда и галванизацията на ламарината, при опит за паркиране.  :)

 

Карам я на газ, върви чудесно, но знам, че ще си платя рано или късно - гърнетата заминават бързо. Голяма разлика в горене и вървене на газ/бензин няма.

 

По сервизите всички ходим, няма как, особено при липсата на пътища, по които да се кара. До момента съм подменял само неща, които бяха за смяна, когато я купих. Консумативите не броя.

  • Нагоре 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Карам англичанка 1.6 113 коня, без VTEC, с двигател D16Y3.

Като цяло двигателят е здрав и не гори масло. Проблемите са предимно по купето и ходовата част.

имам я от 7-8 години и съм сменял доста неща.

Повечето от споделените от колегите неща са верни - тампони на задните носачи, външни кормилни накрайници, дръжките на вратите са много слаби, от веждите тръгва ръжда.

Смених и 2 или 3 лагера в скоростната кутия. Не помня всичко разбира се.

Дискове и накладки предни, не ги броя, те са си консуматив. Задни амортисьори, също и един преден, трябваше и двата, но кризата ме налегна. И макар че ме предупреждаваха, досега нямам проблем с два различни.

Много неприятен проблем ми направи водната помпа, която протече преди няколко месеца и ми губеше антифриз. Накрая смених комплект - водна помпа, ангренажен ремък, ролка.

Също честа болка им са гарнитурите на капака на клапаните, както и о-пръстените, които пазят да не влиза масло по свещите.

Сменях и лабда сонда.

Има проблем и с механизъма на стъклото на шофьорската врата, от тези, които са с моторче.

 

Като цяло - прав си, че колата си е един непрекъснат разход, но и голямо удобство. Тук някои колеги се изхвърлят, за марката, която и аз, разбира се, харесвам. Но наистина, може да се каже ,че от колата двигателят е най-здравото нещо. Което не е малко. Хонда си правят страхотни двигатели. Но колата си иска поддръжка, а и тези, които ние караме са си стари, каквото и да си говорим.

 

Пропуснах да кажа, и никой не е споменал - точно англичанките, а може би и японките, не мога да кажа, не съм карал японка, понеже сивиците са ниски, и имат определено проблем с фаровете. Не светят хубаво, едно защото колата е ниска, и второ, защото на тия години вече огледалата на фаровете са им помътнели.

Решението - нови фарове, аз лично сложих Депо, неоригинални, и въпреки всички предупреждения, че ще имам проблеми с тях, като цяло съм доволен, а и сложих ксенон, което не е съвсем по правилата, защото слагането на ксенон изисква т.нар. ретрофит. Но поне сега колата ми свети по-прилично. В никакъв случай не слага по-мощни крушки за да компенсираш слабото светене, защото така освен че ще си изгориш цоклите на крушките, ще доизпечеш и огледалата, които ще станат още по-мътни. Решението е хубави огледала и прилични крушки, с нови фарове и с обикновените крушки за фарове си свети добре.

  • Нагоре 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Като цяло не съм от онези, дето карат кола докато грохне и накрая я пускат за продажба. Обичам да пазя, а и имам слабост към колите въобще. Обичам интериор и цялостното състояние на колата да бъде на ниво, понеже често ми се налага да пътувам по 300-400 км и е излишно да обяснявам колко е неприятно да те остави колата някъде насред пътя, само защото си бил немарлив или си пренебрегнал някое нейно "желание". Значи ще се оглеждам за ръжда, явни удари, салон (щото и той донякъде говори какво е отношението на собственика към колата) и не на последно място работата на двигателя. Засега се спрях на д16-ка 113кс или 125 с ВТЕК. Колкото до разход - не карам икономично, а обичам да се изтеглям по-бързичко, така че разход до 14/100 газ градско ми е съвсем поносимо (в момента ми е горе-долу толкова) за София. Колкото до фаровете - не съм любител на псевдо-ксенонови "уредби", освен ако не е фар с лупи, тъй като прекалено много хора има по улиците, дето на обикновен рефлекторен фар слагат ксенони, та чак да ти изчегърта ретината :D ПС: Едно бързо въпросче:

https://www.drive2.ru/r/honda/4053239664633461346/ обикновена англичанка  95-97 год

https://www.drive2.ru/r/honda/4053239664633456177/ пак англичанка, но фейслифт 98-99г ?

Правилно ли съм разбрал?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да, правилно си разбрал.

За ксеноните по принцип си прав, за лупите, както и написах. Обаче моите не знам защо но не заслепяват. Никой не ми е мигвал с фарове недоволен, а и аз съм я наблюдавал от различни позиции, не заслепяват насрещните. Инак не бих ги оставил така.

Колкото до разхода - аз моята я карам само на бензин, и никога не съм й слагал газова. Разхода е малко повече, отколкото очакваш. На практика градско в София може да е между 9 и 14. Най-често 12-13 бензин.

Извънградско ми е падал до 5.5. Не карам като пенсионер, но и рядко прекалявам с изрязванията. Просто това е реалния разход.

  • Нагоре 1
  • Надолу 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Отговорено (Редактирано)

Колега,до скоро карах 1.5 115к.с.разхода в града ми беше максимум 9 на 100км,като колата беше комби,с обикновенна газ.

Редактирано от bmw killer
  • Нагоре 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Малко ми е трудничко да го приема този разход, (ако може така да се каже) щото съм свикнал с разход (все за бензинови коли говоря) около 12-13/100 градско, като досега не съм имал случай да карам кола, която да е под 10л. градско. Стигал съм и до 17/100 с БМВ 318is (140 мулета). Започвам да се замислям колко много съм изпуснал, пренебрегвайки японското :) Мерси за споделеното, оказахте значително влияние относно избор на следващата ми придобивка  :honda:

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

От градско до градско има разлика от небето до земята. Специално за София, зависи от къде му е маршрута на човека, разхода се смята в моточасове, а не на 100км. В Пловдив какво градско има, в пиковите часове си за максимум 40 мин от единия край на града до другия.

 

Фаровете и преди фейс-а и след него са все гадни, пада им покритието и нищо не светят. Решението е или лупи, или някакви китайски пръчки за по 100-120 лв. за брой. Англичанката с ксенон на рефлекторните си фарове толкова гадно заслепява, че не е истина. Ръждите по веждите няма да ги има, ако някой специалист не е махнал гумените уплътнения, които са под веждите или не ти ги бутнат на някоя автомивка. 

Скоростната кутия имаше за смяна лагер на първичния вал най-вероятно, но за 80 000 км шумът нито се увеличи нито блокира кутията. Не знам какво толкова се драматизира с тоя лагер, още по малко пък и да дам 300-400 лева за ремонт. Преди 22 000 км смених кутията със супер куцата и дълга кутия от D14A4 японец(3000 оборота - 125 км/ч).Карам по много, та икономия беше целта. 

Миналата седмица замерих каруцата и изкара 89 коня на газ и 92 коня на бензин.

 

За мене лично най-доброто като вървеж/разход е икономика 1.5, 114 катъра.Обаче какъвто и сивик да вземеш от тия години, имай предвид, че са на години и може да попаднеш на абсолютна коруба, много зависи от предишния собственик.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Малко ми е трудничко да го приема този разход, (ако може така да се каже) щото съм свикнал с разход (все за бензинови коли говоря) около 12-13/100 градско, като досега не съм имал случай да карам кола, която да е под 10л. градско. Стигал съм и до 17/100 с БМВ 318is (140 мулета).

Напълно правилно ти е трудничко да го приемеш, защото и не е реално това. Кола от преди 18 години няма как да падне толкова ниско в разхода на бензин. Освен това, има голямо значение в кой град, по какъв маршрут и по кое време се кара. Аз карам в пиковите часове в София, и разходът ми си е висок. Ако карам през нощта, със сигурност разхода ми ще е не повече от 8-9. Като се има предвид и че, средната скорот градско каране е обикновено не повече от 20 км/ч, този разход си е съвсем логичен.

Може тук да ми спорят кой ли не, че разхода му е по-нисък, че скоростта не може да е толкова ниска. Това са фактите. Другото са приказки.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И за мен такъв нисък разход е неприемлив. Не че не е възможен, възможен е, когато решиш да си докажеш, колко малко може да ти гори колата. Обаче в ежедневието ...Моят англичанин, D16Y3 автоматик, гореше около 10/100 бензин комбинирано. Точно колкото и предишното ми CR-V, В20В автоматик, с неговата аеродинамика на тухла 4-ка, 2-3-ста кила отгоре, обаче и с 15 коня и 20 Nm повече.

  • Нагоре 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

d16y7 незнам как прави макс.разход 8.5 градско ,че и през зимата...бих казал,че това е минимума през лятото....на стъпка поне 11 не е от икономичните този мотор

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ето ви малко каталожни данни, за да не спорите. Данните са за англичанки преди фейслифта.

 

D15Z3

Публикувано изображение

 

D16Y3

Публикувано изображение

 

D16Y2

Публикувано изображение

  • Нагоре 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Моя грешка, пропуснал съм да уточня - не сравнявам ръчна с автомат. По-скоро сравнението ми е свързано с въпроса относно разликата в разхода между малък и голям двигател.

  • Нагоре 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Извинявам се за разводняването на темата.Напротив, CR-V 1-ва генерация и Сивик 6 англичанка ползват една и съща платформа. Аз ги сравних не поради тази причина, а за да покажа, че не е задължително по-малкия двигател да дава фрапиращо по-малък разход на гориво. Дори и когато разликата в теглото и формата на купето е в негова полза.

  • Нагоре 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Определено тоя лагер си е често срещан. Дори и при сегашната ми кола ромоленето не е мираж, но явно всеки се успокоява с това, че щом колата върви - проблем няма. Само за примера - Тръгва се за море - София-Бургас. На магистралата на 300км от София блокира трансмисията и единствения начин е платформа. Пътна помощ взимат средно по 3лв на километър - ето ги 900 лв. С каквато и уговорка да сте с тях, под 500 няма да ви вземат. Е не е ли по-добре да се смени когато му е дошло времето ? 

  • Нагоре 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Вадиш 9К и вземаш RSX-а който е в карс.

  • Нагоре 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Вадиш 9К и вземаш RSX-а който е в карс.

Не виждам никакъв смисъл в това да пишеш нещо, което няма нищо общо с темата. Щом се оглеждам за конкретен модел, а неговата цена е около 3000лв, защо ти беше да ми препоръчваш RSX-a за 9000лв !?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И за карам същата англичанка D16Y3. Някои от проблемите изброени до тук и аз съм ги имал.

При мен проблем даде:

- механизма на шофьорската врата (може би масов проблем номер 1 на тия хонди), все още не е оправен межд др.

- кормилни накрайници

- задни тампони на стабилизираща щанга - това си им и консуматив на практика

- бравата на багажника

- доста от тези хонди харчат масло, ако са карани немарливо от предния собственик, най-вече заради спечени маслени сегменти. За 400-500 лв. с труда може да смениш почти всичко (сегменти, биели, гарнитури)и да караш като нов мотор...

- фаровете са много зле, аз лично реших проблема с вграждане на китайски лупи за 120 лв.

 

Иначе носят на газ без проблем, носят и на прекъсвачи хаха 113 коня не са малко на това купе и колата пъргава до към 120...

Ако намерш запазена взимай смело, 

  • Нагоре 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Гледам, че повечето споделяте сходни, да не кажа едни и същи проблеми, които пък от друга страна не са нищо особено, а по-скоро дразнещо. Надявам се покупката ми да не е сред харчещите масло, пък нещата по интериора ги приемам за дреболии. Събрах достатъчно(мисля) инфо за конкретен модел/двигател, сега остава само да качат някоя по-запазена 'онда по обявите и да я грабвам. Благодаря на всички за мненията :honda:

  • Нагоре 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

 

За мене лично най-доброто като вървеж/разход е икономика 1.5, 114 катъра.Обаче какъвто и сивик да вземеш от тия години, имай предвид, че са на години и може да попаднеш на абсолютна коруба, много зависи от предишния собственик.

 

Потвърждавам мнението на колегата.Правилният мотор е D15Z8.

  • Нагоре 1
  • Надолу 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

След доста четене и интересуване относно двигател на предстоящата ми покупка на Хонда, нещата отидоха към 1.5 114кс VTEC-E. Като цяло отзивите към този двигател са 99% положителни, така че смятам да се доверя. А вече дали ще е з6 в хечбека или з8 в фастбек - все тая. Тенкю за подкрепата и съветите 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Имал съм и англичанка b18c4 и японка d14z2  на англичанката само маслото и сменях, а на японката и бях взел комплект ангренаж, водна помпа 3 пистови ремъка 4 литра масло ENEOS, маслен, въздушен и горивен филтър и свещи NJK, като всичко излезе около 400- 450лв.  Като са купувани от магазин за японски автомобили. Не съм имал никакви проблеми и с двете, като окачване са същите само няко друг тампон да има различен, като за това не съм 100 % сигурен. Единствено японката като бяха големите дъждове във Варна, буквално я блъснах в една локва и почна да прекъсва. Отворих дистрибуторната капачка, изтече водата оставих я да изсъхне и пак си я карах без проблем.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Така задавайки ми въпроса - не знам. По-добре с нещо ме убеди, отколкото да тестваш доверието ми към теб. По-добър избор по отношение на цена, разход, скорост, надеждност? д15 икономичния втек в момента преобладава като избор измежду обявите, не знам защо.. 1.6 по-рядко се срещат

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

D16Y3 се слага на англичанките преди фейслифта(1995-1997). Моите лични наблюдения, са че англичанките преди фейса гният много повече от тия след.Другото  "предимство" на D16-ската, е че ще ти гори повече, както в града(2-3 литра отгоре), така и извън него(поне литър). Надежността е относително понятие, и в двата случая може да попаднеш на тотални гробници.

  • Нагоре 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не мисля, че 114кс на купе 1 тон са малко, дори и с по-дълги скорости, така че ме устройва откъм вървеж. За засилване на тоя етап не мисля, без да знам как върви, щото съм карал коли и 190кс, дето не могат да отбележат присъствие след 160км/ч, така че засега засилване няма да коментирам. Не е за пренебрегване разходът, тъй за това най-често човек бърка в джоба си. Откъм "вървене" предполагам (просто предполагам) 1.5 иконома и 1.6 113кс мисля, че ще са със сходно дърпане..

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За оборотите и вървенето на Д15з8 ще кажа,че си тегли екстра и на най-ниските обороти /1500-2000 в мин./,без да знам на какви нютони е тогава.Единствено когато "заспи" и забива леко,но тогава знам че просто души бензина.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
По принцип, за купето на англичанката, никой двигател от Д серията не е подходящ. Но всеки човек има различни потребности и различни представи за мощност.
 
За икономика, особено ако е съчетан с подходяща скоростна кутия, мога да кажа, че е перфектен за ежедневка. Въртящия момент в ниските е супер и може да се кара на много ниски обороти. Все пак това е идеята на vtec-e. В средните обороти също се представя много добре.
 
Публикувано изображение
 
След като се замени пародията на изпускателен колектор на икономика със стоков 4-2-1 (ако се цели да се спестят пари) или афтърмаркет колектор, предимството на D16Y3 от 5 нютон-метра отпада.
  • Нагоре 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

При евентуална покупка на икономик, изпускателния колектор ще бъде сменен още следващия ден. Засега ми е все тая дали ще е в купето на фастбек или хеч. Единствено ще ме дразни известно време броя на вратите, ако взема хеч, но и с това ще свикна..

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

При спокойно ежедневно каране предимствата на икономика си натежават. Това за въртящия момент и конете кога идвали си се усеща при агресивно каране (ако изобщо усетиш разликата от 6 нютона), което вероятно ще е рядкост....

 

Разликата от японката до англичанката си е 100-на кг, което се усеща според мен. Но комфорта на многото врати вероятно би го компенсирал.

 

Лично мое мнение е за кола на тези години да се гледа колко е запазена и това да е основния критерии. Ако се търси нещо конкретно се чака повечко обикновено. Успех избора!

  • Нагоре 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    No registered users viewing this page.

  • Предстоящи събития

    No upcoming events found
×
×
  • Създай нов...