Jump to content
ShEfA

Табло от интегра в Civic Eg 92-95

Recommended Posts

Предисторията:

 

Като се запалих по Хонда докато си ровех из многото картинки в нета в търсене за някоя, която да поставя на Wallpaper на GSM-а си, се натъкнах на тази:

 

Публикувано изображение

 

И си стоя тя на T610-цата докато не го накиснах в сняг :thumbs1: Та винаги съм си представял таблото си с подобен вид, но никога не съм знаел, че този оборотомер е от Integra Type-R... докато не го видях в една тема от един американски форум за civic генерация EG. В темата човека обясняваше как да поставим табло от Integra в Civic 5gen. Та разгледах темата и така си и остана, като цел за някога.

И, в един прекрасен ден, се ровя аз из ebay и попадам на табло от интегра, не от type r, но от японска интегра. И... как стана, какво стана и аз не знам, ама го купих :D

 

И се започна търсенето на частите, които ми трябваха за да стане красиво и като от завода, а те са:

 

- Оригинално табло от Civic 5gen. със здрави пластмаси, не уреди. /Търсих от EG3, защото обикновено тези с оборотомера не се търсят/.

- Плексиглас

- Епоксидно лепило

- Макетен нож

- Мини флекс /дремел/ машинка за рязане и пробиване.

- Бормашина

- Хартиено тиксо

- Карбоново фолио

- Ножица

- Пинсети

- Отвердки

- Черен маркер

- Едра и фина шкурка

- Памук

- Сух парцал

- Спирт

- Пистолет за топъл въздух или фурна :P

- Сешоар

- Поялник

- Термошлаух

- Тинол

- Изолирбанд

- Клещи за оголване на кабели

- Другите ще видите в описанието, ако съм изпуснал :D

 

И се започна, нямах търпение да го слагам чак като е готово окончателно, затова изръчках колегата Manniakk да ходим да правим rewire-a /пренареждане на жичките/. Тъй като са на различни места в куплунзите, се наложи пренареждане, за което съм страшно благодарен на колегата Manniakk, че отдели от личното си време в почивен ден!!! Та след няколко часа таблото вече бачкаше безотказно и аз отпътувах с него към дома :D В тази стъпка се използват клещите за оголване на кабели, термошлауха и поялника. Самата схема, по която се води Manniakk е ето от тази тема:

 

http://honda-tech.com/showthread.php?t=105...integra+cluster

 

В нея пише как да разпознаете от коя година табло имате, както и всичко нужно за да направите размяната на жичките.

 

След това, взех таблото от EG3-ката, беше префектно, работещо, направо ми беше жал да го разваля но... трябваше си. Тук е мястото да благодаря искрено и на колегата chris_barnes и колегата BEXEM, за предоставянето на части за осъществяването на проекта. Това, което направих с таблата е да изчовъркам точно две части - едната част е лицевата, тази, която обгражда уредите, а другата е гуменото бутонче и пръчицата за нулирането на километрите /за последните две ще обяснявам накрая/.

Та това, което се прави с лицевата пластмаса е да се изтърбуши чрез dremmel-а всичко в средата и да се остави само обграждащата част. Тъй като нямах режещ диск за дремелчето /продава се в големите магазини за такъв тип техника /Бриколаж, Практикер и др./., та понеже нямах дискче действах по следния начин - дупчих с дрелчицата дупка след дупка по формата, която исках. Важно е да не е плътно до частта, която ще ви трябва, защото можете да сгрешите. След като се пробият дупките се започва тяхното свързване, като по този начин линията става относително права и шанса за грешка се свежда до минимум. Преди да започнете работа облепете всичко, което ще се вижда и няма да е изрязано, с хартиено тиксо. Ако не облепите хубаво ще сгрешите, сигурно е, затова просто си направете друда, а не като мен... пуснал съм снимка на малко одиране, което направих с машинката, което коригирах в последствие с маркера. Използва се такова тиксо, защото другите могат да отлепят боята или да оставят следи по пластмасата. След като махнете по-голямата част от пластмасата, взимате шлайфащ накрайник и изглаждате внимателно докато постигнете равна повърхност. След това минавате с едра и фина шкурка /не им знам номерата/.

Следващата стъпка е, тъй като пластмасата има сивквав цвят, да заличите виждащото се с маркер или боя, кой както прецени. Аз реших, че маркера е по-лесния вариант, затова действах с него. След това изрежете всички крачета, които са се ползвали преди за закрепване към оригиналното табло на 5gen. Принципно някои могат да останат, но така или иначе се режат части от тях, аз лично бих предпочел да ги махна всичките ако можех да поправя тази грешка - просто не пасва с тях, защото се опира в таблото от интеграта. С това действие частта от сивика е готова, можете да я отделите настрана, защото идват по-трудните части. Ето снимки за тази стъпка:

 

Публикувано изображениеПубликувано изображениеПубликувано изображениеПубликувано изображениеПубликувано изображениеПубликувано изображениеПубликувано изображениеПубликувано изображениеПубликувано изображениеПубликувано изображениеПубликувано изображениеПубликувано изображениеПубликувано изображениеПубликувано изображение

 

 

Сега е време да вземете същата тази част, но този път от таблото на интеграта и да изрежете, този път обаче, това, което прилича на козирка. ВНИМАВАЙТЕ, не дърпайте пластмасата силно, крехка е и се чупи лесно. Огледайте как се сваля, защото освен щипките острани, отзад има три болта, трябва да ги развиете иначе ще пукнете пластмасата. Не режете пластмасата, докато е прикачена към уредите, защото лесно можете да ги счупите. Започнете пак да правите поредни дупки и режете. Важно е да оставите в горната част толкова височина, колкото има в долната си част. Под височина имам предвид разстоянието от най-плитката част, тази която обгражда уредите, до ръбчето. Отново изрязвате с една идея по-високо, и после изравнявате с шлайфане и шкурене. / Ето малко снимки, които не са правени от мен, а от темата, от която гледах аз /същото е/:

 

 

 

 

Публикувано изображение

 

 

 

 

Публикувано изображение

 

 

 

 

Публикувано изображение

 

 

 

 

 

 

Сега е времето тествате как пасват двете заедно. От сега ще ви кажа, че няма да паснат като ръкавичка. Ще трябва много да огледате, кое къде опира и да решете. Има много места и за съжаление не успях да ги запиша всичките, затова тук ще трябва да го правите без обяснение, но то е интуитивно, ще се оправите и сами, както направих и аз. Сори.

 

Ще видите, че остават две гигантски дупки в горните ъгли. Тях можете да запълните с допълнително парче пластмаса, като аз използвах плексиглас. Тук ще трябва да мерите във вашия случай, да отбелязвате и да напаснете частичката. След като я залепите на място хубаво, пръснете с черен спрей. Аз използвах карбоново фолио,но тъй като си играх да лепя останалата част, това не беше проблем и изглежда сега идеално.

 

 

 

 

 

Публикувано изображение

 

 

 

 

 

 

След като видите как ви устройва най-добре пасването /от къде да вземете пространство и къде да оставите повече/ почвате с лепенето. Хванете си двете части с тиксо или изолирбанд за да стоят както сте ги предвидили, гледайте да са центрирани спрямо една-друга. И залепете на четири удобни места с епоксидното лепило. Изчакайте 20тина минути и вземете другото лепило, или силикона ако искате да ползвате такъв. Сега равномерно залепете останалите зеещи дупки, защото от тях ще влиза фин прах и ще ви цапа таблото като карате. Вече сте готови с тази част /което на мен ми отне бая време, разхвърляно по дните/.

 

 

 

 

 

Публикувано изображение

 

 

 

 

Идва време за плексигласа, който ще действа като стъклото, през което ще виждате показанията :P . Продава се в бриколаж и практикер, в зависимост от дебелината и размера е от 5 до 15лв. Вземете по-дебело, но не най-дебелото, аз взех 3мм. Измерете пространството, върху което ще ляга и добавете няколко СМ за да имате място за грешка. Пексигласа се реже лесно - взимате линеал и шаблонен нож, преди това отбелязвате къде ще режете. Правите няколко десетки разреза и от двете страни, като НЕ махате предпазните найлончета от всяка страна. След това слагате на ръба на масата по линията, която сте изрязали и натискате. Ще се счупи идеално право ако сте го изрязали хубаво.

След като сте сигурни, че парчето ще стигне е време да го огънете. Принципно с пистолет за топъл въздух и топлозащитна ръкавица би станало най-лесно, но аз нямах нито едно от двете. Затова използвах фурна. Преди да сложа парчето взех едно малко и проверих на какви градуси се размеква достатъчно, за да бъде оформено. Важно е да НЕ МАХАТЕ предпазните найлони от двете страни, защото докато е топъл се драска ИЗКЛЮЧИТЕЛНО лесно.

Сега, слагате парчето плексиглас във фурната, на равна повърхност и включвате на 110 градуса. При 150 става като кашкавал и не става за оформяне. Имайте предвид, че в зависимост от дебелината може да трябват различни градуси, затова правете тест с малки парчета преди това.

Пригответе си дълъг, здрав цилиндър, с диаметър около 6-7 см., както и ръкавица и самото табло, по което ще огъвате формата. След като оставите плексигласа поне 30мин. на 110 градуса, слагате ръкавицата, приготвяте таблото и цилиндъра и вадите плексигласа. Важно е в този случай да се действа сръчно и бързо - вадите плексигласа, налагате го така, че да е запълва пространството и натискате по дължина с цилиндъра така, че да опре в таблото. Така трябва да държите докато не изстине, не трябва да пускате, защото ще се върне и няма да стане правилна извивка. Аз изчаках 15-тина минути докато не спрях да натискам силно /бая се изтормозих/. След това би трябвало да се е изгънал в правилната форма. Аз правих опит преди това да го натискам с ръце, но не стана, защото се огъна неравномерно. Хубаво е и вие да вземете по-голям размер плексиглас, за да имате къде да се учите.

Сега, след като е изгънато вече, махнете само едната предпазна лепенка и наложете върху таблото, отбележете върху другата с маркер как точно искате да застане плексигласа и навсякъде, където плексигласа докосва страните намажете с епоксидно лепило. Притискайте отново за 10-15 минути. След като залепне хубаво го залепете и със силикона като внимавате да не се разпрострете където не трябва да попада. Като хване хубаво започвате да го режете така, че плексигласа да не стърчи, ами да е плътно по формата. След това пак нанасяте силикон/лепило, където е нужно.

 

Внимание, можете да използвате стъклото от таблото на сивика, като ще трябва да изгънете металната пластина за нулирането за да изкарате копчето на друго място. Аз предпочетох да е по-красиво и да няма такива змии в таблото :P Най-долу съм дал линк към темата, която обяснява как да стане това. Обаче е на английски.

 

 

 

Така, сега, трябва да си осигурим дупка, през която да минава копчето за нулиране на километрите. Аз пробих копчето на интеграта в средата внимателно, хубава дълбока дупка, в нея сложих клечка за зъби и я счупих. След това сложих стъклото и с отчупване го поставих да легне така, че хем клечката да е права, хем да опира в плексигласа. Отбелязах къде опира и там започнах да пробивам. Първо правите малка дупка, след това разширявате равномерно, като внимвате да не цепнете плексигласа. Взимате гуменото копче от таблото от сивика и тествате дали дупката е достатъчна за да минава свободно и да не засяда. Сега трябва да направим одължаване на копчето, защото това на интегра не стига до края на стъклото.

Взимате металната пластина, която сте свалили от таблото на 5ген. и я заостряте в единия край така, че да може да влезне в дупката, която по-рано пробихме в копчето на интеграта. След това замервате внимателно къде да отрежете за да може копчето да стои на правилното място. Това е по личен избор, всеки си преценя колко иска да стърчи. След като коригирате дължината на "колчето" и вече сте готови да го монтирате окончателно, трябва да го намажете с лепило там, където го изтънихме и да го залепите в дупката.

 

Трябва да отрежете ушичките, които са служили за закрепването на таблото на интеграта към купето. Иначе няма как да влезне това на сивика. Тук отново ще трябва да правите проба-грешка докато не намерите правилното отнемане от пластмасата.

 

 

 

 

 

Публикувано изображение

 

 

 

Таблото няма да влезне както е влизало това от сивика, защото е по-широко и по-дълбоко. Но не е и нужно, важното е да влезне така, че да можете да завъртите само горните два болта един-два-три оборота, колкото да не мърда. След това ще можете да поставите пластмасата с часовника без никакви усилия и няма да ви остане никаква пролука, освен 5мм. можеби, както при мен. Това може да се коригира като правите по-малко обороти на болтовете примерно. :D

 

Допълнително:

 

Тъй като не ме кефеше да свети с обикновените крушки, реших да си го направя да свети изцяло в червено. Имах вече червени диоди от предното табло, но исках да бъде по-добре. Затова се разрових и намерих тема, която ми показа как да го направя да свети максимално добре за малко пари. Купих т.нар. "led strip" или "диодна лента". Трябваше ми точно 60см., както казаха и в темата. Чаках ги да дойдат от китай около месец!!! Докато чаках намерих българска фирма, която ги продава и то на много добри цени: http://www.bg-leds.com/

Това, което се прави е, че се взима лентата и се опасва цялото табло с нея, като светлината е насочена към уредите. На гърба има двойнозалепваща лепенка, но ако вие купите без такава, можете директно да залепите със силикон или епоксидно лепило. Аз имах двойнозалепваща лента, но се подсигурих и с епоксидно лепило. Моите диоди дойдоха със запоени жички за тях, затова директно ги скъсих и ги запоих за крачетата на старите ми триглави диоди :P Реших да оставя всичкото осветление, и не съжалявам, защото диодната лента осветява периферията, а диодите центъра и стрелките. :) Ето малко снимки:

 

Публикувано изображениеПубликувано изображениеПубликувано изображение

 

Карбоново фолио:

 

Аз се мъчих много, не снимах нищо, защото бях много нервен. Закупих фолиото от xtuners, и го положих за три часа. Тук трябва да благодаря специално на майка ми, която вися със сешоара /много важен елемент от поставянето/ цели три часа, за да може всичко да стане перфектно. Изисква се много сръчност, която на моменти ми липсваше :P, но в крайна сметка стана. Много е трудно, защото формата на таблото е много разнородна. На табло от 5ген. Примерно би станало за около 30мин. И то перфектно.

 

ЕТО ГО И МОЯТ ЗАВЪРШЕН ПРОЕКТ:

 

Публикувано изображениеПубликувано изображениеПубликувано изображениеПубликувано изображение

__________________

 

Линкове към всички теми, които ми помогнаха:

 

http://civic-eg.com/viewtopic.php?t=8468 - с огъване на плексиглас

http://civic-eg.com/viewtopic.php?t=7301 - с ползване на стандартното стъкло

http://honda-tech.com/showthread.php?t=105...integra+cluster - схема за пренареждане на жиците

http://www.team-integra.net/forum/display_...;TopicID=245297 - осветяване чрез LED ленти.

 

Надявам се да съм вдъхновил още някого :)

 

СПЕЦИАЛНИ БЛАГОДАРНОСТИ КЪМ:

 

Manniakk

chris_barnes

BEXEM

Семейството ми /защото заемах яко пространство, много шумях и много псувах като не ставаше нещо/ :P

Редактирано от ShEfA

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

DIY FTWчестито много добре изглежда и евала за подробната темадай и една снимка на тъмно де там му е чара на гср-ското тъбло :thumbs1:

Редактирано от EGocentric

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря!Ами аз тази сутрин го монтирах, такаче тази вечер като се върна ще пусна, макарче имам само GSM за снимане и... ще стане много грозно, защото няма да отразява правилната осветеност. Ще гледам да излъжа някак авто-регулирането на настройките. :thumbs1:

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Поздравления за новото табло колега добра работа. Утре ще взема и аз да пусна тема за моето. Дано е полезна на някой :thumbs1:

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тцтцтцтц ... луд умора нЕма! :) Баце, ти си подмлади колата със ~70 хиляди километра ве... !!! Егоцентрика тука гледам че пита за таблото на тъмно ... аз го неща на тъмно, искам клипче как се пълни тоя часовник левия ... а десния ще ти стигне ли? :) Нали знаеш че тая операция е минимум 15 коня. :)Майтапа настрана ... евала и от мен за упорството и нервите после да опишеш всичко ... един глас за темата от мен, като гледам май ще съм първия. :)п.п. Пу, язък, гласуването не беше тука ... !!!

Редактирано от kalmara

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Браво ... наистина е брутално и най вече е различно... Мога да поздравя взеки които се е забатачил да прави такива уж лесни проекти, само който е минал през това може да разбере колко нерви коства! Поздравленияп.п. а тази картинка ми на аватара от както съм в форума и продължава много да ме кефи ;)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря на всички. :) Ще снимам на тъмно, само още няколко дни. Пък някой ден ще снимам и как оборотомера се обръща.А снимката е яка, защото изразява V-tec power-а. Горе-долу от 5000 оборота му се чува най-често гласеца :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

браво шефче, супер е станало :yes:радвам се че помогнах с каквото мога

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    No registered users viewing this page.

  • Предстоящи събития

    No upcoming events found
×
×
  • Създай нов...