Jump to content
nicki

Legend 2006 размер зимни гуми?

Recommended Posts

Здравейте колеги и за много години!

Как се справяте със зимната обстановка? Аз лично при тръгване на лед и сняг нямам проблеми, обаче не е така със спирането, особено по наклон. Вече на няколко пъти ми се случва почти да не мога да овладея колата при спускане и стъпване в ледени коловози. Минавам през едно и също място с Легена и със CR-V то и джипката се спуска някакси с по-малко тропане в краката на ABS-a. Започвам да си мисля, че проблем може и да е гумите и мисля да взема нови за легена. Оригиналния размер, с които съм и сега е 235/50R17, но мисля да повдигна колата малко с 225/55R17. Вие как мислите, дали е добре гумата да е по-тясна, но с по-висок борд или да си спазвам заводските размери?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

CR-Vто е доста по-леко, вероятно и това е причината и разбира се при спирането най-важния фактор са ти и гумите де. Като цяло и с колеги с други 4х4 машини си говорим, че ускоряваме доста по-добре отколкото спираме. Уникалната система SH-AWD, в случая нищо не ти помага при спиране по наклон и поведението на автомобила е съвсем характерно, както и при други такива ~1900кг собствена маса, с каквото и да е предаване.

Виждал съм Legend-и KB1 с 225/55/17, но освен по-ниската цена, не виждам други ползи от тоя размер. Аз лично и с летни и със зимни съм на 245/45/17, спирачния път ми е доста по-кратък, а и усещам колата по-стабилна.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колега, би ли казал марка и модел на гумите, с които караш, както и състоянието им. Според мен само нова, здрава и качествена гума ще даде спокойствие.

  • Нагоре 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Гумите са KUMHO модела е I'ZENkw27, с дата на DOT от 2012г. Така че това сигурно ще им е 5-та или 6-та зима :crazy: и грайфер си имат, не е като да няма. Колега vanio_tt не е ли твърдо возенето с тия 45-ци?

Редактирано от vesivanova

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

45 не е височината, а е височина 45% от ширината на гумата (245 в случая).

Реално 225/45/17 е доста по-ниска гума от 245/45/17

http://info.promogumi.bg/Useful-Information/Calculator/

 

Оригиналния размер за KB1 e 235/50/17 и 245/45/18, за KB2 е само втория.

 

Разликата между 245/45/17 и 245/45/18 е само във външния диаметър на гумата - респективно показанията на скоростомера. Широчината и височината на гумата са 1:1, а това е реално от значение при поведението на автомобила и возията. Не съм избягал от предписанието на производителя, това че с 200 на таблото ми показва 204 ми е все тая!

Почти недоловима е разликата във возията, спрямо 235/50, но спирачния път и стабилността са доста по-различими. За лятна гума си е направо задължително 245, с по-тесните колата си не иска да спира при агресивно каране. За зимата (която е месец-два реално) всеки както прецени, но 235/50 не е по-евтин размер от 245/45, както компромисния 225/55 в случая.

6 месеца ще караш с тая гума в 80% от времето на сух асфалт.

Иначе съм виждал и Legend KB1 с 225/55/17 летни - недоумявам  :dunno:  ... икономии с по-евтин размер, за сметка на сигурността!?

 

Accord се кара с 225 гуми, не Legend!

 

nicki, моя съвет е да си изкараш спокойно зимата с тия гуми и догодина да си купиш едни хубави висок клас зимни нови и така.

Аз съм с Michelin Pilot Alpin PA4 и Michelin Pilot Sport4, приятелче с Legend с Michelin Pilot Alpin PA4 и Continental Conti Sport Contact 5 - и 4те комплекта са ни 245/45/17. ;)

Редактирано от vanio_tt

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Старите гуми ми бяха точно такива Kumho I'ZEN W28,размер 215/45r17 и се отървах много бързо от тях.Въобще не ми помогнаха.Имах случай по мин.год тръгнах за Боровец и както си карам предна дясна гума направо се отвори отстрани по шарката,добре че не платих реално парите колкото струват в магазина,защото аз работех в сервиза за гуми и шефа тогава ми ги даде на половин цена,и като цяло не се справяха в сняг и лед,а попринцип не са ефтини гуми.Сега съм с МОМО North Pole W2 205/45R17 и съм много доволен,ще видя до края на зимата как се справят. :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте Колеги,

 

С какви гуми карате вашите Legend през зимата и лятото ? Аз имам 18" джанти и когато я купувах колата беше летни гуми с размер 255/45/18.

Не е ли тази гума малко голяма ?

 

Поздрави.

Георги

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

245/45/18 е правилния размер.

Аз съм с 18-ки и вида и возията са комфортни. Ако спирачните ти апарати позволяват 17-ки, пробвай с такива.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Show-time Мерси за отговора,

 

18-ките и мен ми харесват много, просто ми беше интересно дали мога да я карам с 255/45 вместо 245/45 и дали това ще се отрази по някакъв начин на окачването на колата (примерно да се натовари и по бързо да се износи ?) Знам ли ? :)

 

Иначе гумите ми 255/45 са чисто нови и затова искам да си ги търкалям лятото пак.

 

 

Поздрави.

Георги

Редактирано от vesivanova

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

255/45/18 са по-високи гуми от 245/45/18 и следователно ще са по-щадящи за окачването! Външния диаметър на гумата е по-голям да, но си е в допустимите норми...щом имаш такива и колата се държи добре с тях, няма от какво да се притесняваш, карай си и си свиркай. :thumbs:

Иначе горе съм писал какво дават за KB1 и естествено, че стават 17ки.(с такива са сигурно 90% от KB1).

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Само за информация - не всички КВ1 са с 17ки. Моята е с 18 5х120 и с по-големи спирачни апарати, и 17-ки не стават. Та преди да се минава на по-малки, да се мери на колата.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Оригиналните предни спирачни апарати на KB1 са 45018-SJA-E02 ® и 45019-SJA-E02 (L), 4 бутални са и за дискове 320mm.

На абсолютни всички KB1 са такива и няма грижи с ОЕМ 17-ките.

Или си опитвал с други 17ки (не ОЕМ), не съобразени с обемистите 4 бутални апарати, или апаратите ти не са ОЕМ, за да твърдиш такова нещо!

Дай някоя снимка да ги видим, че ми стана интересно.

  • Нагоре 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Оригинален размер за гуми,препорьчан от завода за КВ1 е 235/50/17!
За този размер е изчислена ходовата част,да работи правилно!
Ако предишният собственник на автомобильт ви е сложил друга спирачна система и това  налага по-широки джанти с по-голям диаметьр - 18,19....цола,разкарайте тая гьзария,защото Хондата ви ще харчи повече гориво и ще правите по-често окачването!
По-широка гума от 235 - по-голям разход на гориво и по-малко сцепление на хльзгава настилка!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    No registered users viewing this page.

  • Предстоящи събития

    No upcoming events found
×
×
  • Създай нов...