Jump to content
kalmara

Комплексен въпрос към тунерите

Recommended Posts

Седя си тука аз по никое време, ровя си из нета да се образовам на разни теми, и ми изникна един въпрос в съзнанието. :)Случая е д-серията, по-специфично : д16, още по-специфично : двувалките. Въпросът се състои във това има ли ефект (смисъл?) от презастъпването на фазите на газоразпределение при масивният подквадрат, наречен д16? Навсякъде пише, че подквадратът е така да се каже "изнасилен" двигател със много триения и натоварвания и при него се получава някакъв вид турболентно пълнене (тоя термин/фактор още го изучавам :D), което е ефикасно главно при по-ниските обороти. Горе-долу са същите изказвания и за двигателите със ниско съотношение мотовилка/ход - висока скорост на буталото, кратък престой на същото при ДМТ и ГМТ, и разни такива уж все "лоши" работи, и въпреки това - двуваловите D16ки са едни доста жилави и всеотдайни двигателчета, способни на много! :)Та като вземем предвид вътрешната им геометрия на тез двигатели, ще има ли смисъл и ефект от презастъпване на фазите на такъв със раздвижни ролки с цел високи обороти/по-добро продухване на горивната камера? (по-добро продухване, в смисъл такъв че това разбирам под предварение на всмукателния вал и закъснение на изпускателния, ако се инвертира презастъпването се получава някаква изрудщина в ниските обороти и затапване във високите)Тааа....дано някой намери нервите да ми изчете въпросите и да ми отговори на малоумните въпроси, и по-скоро дано не се намери някой да ми изтрие къс.....таковааа - ранната тема. :)Също така, ако някой ме насочи към някакво конкретно четиво по тези теми, специално за нашите двигатели - няма да се разсърдя, с удоволствие ще изчета още. :Dп.п. И още се чудя тука ли трябваше да я пусна тая тема, или в "технически" ... :lol:

Редактирано от kalmara

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не мога да повярвам, че собственик на B16 се е загрижил за D16 ;) и това ако не е милосърдие ;) Не съм тунер, а по-скоро бих се определил като анонимен семкаджия притежаващ неблагодарна едновалова D16 с въйTEC. Това за турболентното пълнене не го разбрах, но ми навява мисли за турболентния поток на горивовъздушната смес с цел по-добро смесообразуване или става въпрос за инерционно свръхпълнене (където свръх в никакъв случай не означава 1 bar :P ) Явно нещо ти е убягнало при превода, но да се върнем на застъпването...

Публикувано изображение

 

Накратко това явление позволява на отработилите газове и свежата работна смес да си влияят взаимно. Застъпването може да бъде добре преценено само във връзка с вълните на налягане породени в пълнителния и изпускателния колектор различаващи се за всяка честота на въртене т.е. обороти на коляновия вал. В идеалният случай застъпването би осигурило изтегляне на свежа смес от напускащите отработили газове, но и да предотврати преминаване на горивовъздушна смес директно в изпускателната система. Така се позволява на продуктите на горене да бъдат заменени от свежа смес благодарение на засмукването породено от движението на буталото към ДМТ т.е. нахлуването на едното предизвиква още по-насилственото напускане на другото. За съжаление продължителността на застъпването може да бъде оптимална само за дадена честота на въртене и натоварване на двигателя. Ето защо има Vanos, VVTi, VVL, VTC и други производни. При високи честоти на въртене и повишено натоварване въртящият момент може да се повлияе положително от повишено застъпване съобразено с вълните на налягане в изпускателната система, като по този начин се улеснява пълненето със свежа горивовъздушна смес. При ниски честоти на въртене повишеното застъпване води до преминаване на свежа работна смес към изпускателната система, а от там до влошаване на нивата на вредни емисии. Това се случва, защото при ниски честоти на въртене (обороти) скоростта на газообмена е ниска и респективно очистването на цилиндъра не е ефективно. Понякога повишеното застъпване може да доведе до вътрешна рециркулация на отработили газове, което пък спомага за икономичността при частични натоварвания, но редуцира максималния въртящ момент и предизвиква некачествено горене при много ниски обороти. Качеството на работата при празен ход зависи пряко от застъпването. Т.е. застъпването не трябва да се разглежда индивидуално, а трябва да се вземе под внимание и пълненето и отвеждането на газовете като цяло в зависимост от предназначението на двигателя. Сложиш ли раздвижни ролки и т.н. променяш компромиса до който са стигнали япончетата преди 20 и повече години и търсиш новия такъв. Нямам време да задълбавам в подробности, но по спомени в temple of vtec има доста писано по въпроса, но е доста разпиляно или аз поне не съм срещал до сега синтезирана информация. Лошото е, че не е само един temple of vtec :P

Редактирано от PROf1t

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    No registered users viewing this page.

  • Предстоящи събития

    No upcoming events found
×
×
  • Създай нов...