Jump to content
PoweRG

Инжектори - основни понятия

Recommended Posts

Здравейте на всички!

 

Открих една кратка статийка тук и смятам, че информацията в нея ще помогне на много хора, който се бъркат от термините около тях.

Не претендирам за точен превод, понеже разбирам от тоци също толкова, колкото от тенденциите в лозаро-винарския сектор :). Ако забележите грешка или по-добър начин да се преведе ще очаквам вашите мнения.

 

Ето я:

Като за по-лесно нека да кажем че има 2 вида инжектори peak and hold и saturated.Разликата между тези два е основно съпротивлението. Намотките на Peak and Hold ( или нискоомните) оказват по-малко съпротивление отколкото тези на saturated ( или високоомните). Обикновените Peak and Hold хондови инжектори оказват съпротивление между 2-3 ома, докато високоомните около 12. Това казано до тук е доста скучна и безполезна информация поне докато не правите суап на двигател или започнете да търсите инжектори с по-голям дебит за вашия двигател. Инжекторите са всъщност клапани контролирани от ECU-то ( компютъра) чрез времеви електрически сигнали наречени pulse width ( широчина или дължина на импулса ). Хондовите инжектори разчитат на непрекъснато захранване, а ECU-то подава заземяването, съответно те се отварят и затварят на база маса подавана от компютъра. Когато такава се подаде от компютъра те затварят, а при липса на такава са отворени. Някой хондови компютри обаче не могат да контролират нискоомни инжектори. Всъщност смяна на инжектори или ECU може да доведе до много лесно „изпържване” на едно от двете и това не са единични случаи. Основният проблем е топлината, която както знаем е свързана със електрическото съпротивление в този случай. За тези хондови ECU-та, които не са пригодени да работят с нискоомни инжектори могат да започнат да греят и дори да се прецакат поради допълнителните токове, Дори самите инжектори могат да започнат да греят. С Peak and Hold инжекторите 12V захранване се подава към тях, но електрическият ток ръсте. Тестовете показват, че при използването на нискоомни инжектори с неправилен компютър те греят двойно повече. Важно е да се знае, че съпротивлението намаля протичащия ток и това създава топлината. Ако този ток не се намали, това води до прегряване и неправилна работа, че дори повреда. Високите обороти и големи дължини на импулса също могат да доведат до загряване, каквито са условията при изкачване или каране на писта.

 

Познаването на това какви инжектори имате е лесно – трябва ви само само някакъв дигитален волт-ом метър ( май му казваха уред ). Настройвате го да измерва омове и закачате двете пробки към двата пина на инжектора ( там където влиза буксата с кабелите ). Няма нужда инжектора да е сложен за да го направите.

 

А какво става след като разберете, че инжекторите, с които разполагате не са съвместими с компютъра ви? Това не се случва рядко. Всъщност повечето афтърмаркет(тунинг) инжектори с голям дебит са нискоомни. Най-лесния начин е чрез поставянето на резисторна кутия. Споко такава се намира. Дори я има поставена заводски в някой по-стари модели на Хонда или примерно Митсубиши Еклипс. Резисторната кутия не е нищо повече от просто устройство, което намаля тока между компютъра и инжекторите. Свързването и също не е трудно. За OBD-I Хонди трябва да откриете кабелите, които излизат от компютъра и отиват към инжекторите. Срежете тези четири кабела и свържете парчетата, които отиват към инжекторите към черните кабели на кутийката. Свържете другите 4 части от отрязаните кабели към оставащата жица на кутийката, което ще им даде нужните 12V. Това е.

 

Кабелите на резисторната кутийка:

Публикувано изображение

 

Къде се закачат пробките:

Публикувано изображение

 

Дано да има полза някой!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

сега ще е добре някой запознат да опише и ецу тата кои с какви инжектори работят и ще е по пълно инфото :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

точно такава тема търсех :)

 

Въпроса ми е следния:

То хубаво ще ги видим да ли са ниско или високоомни. Това всеки го знае. По сложния въпрос (поне за мен) е как да разберем колко кубика са ???? :) Отстрани гледам имат някаква маркировка с едни точки ама на мен лично нищо не ми говори ;)

 

Някой ако знае D15Z3 с какви инжектори е (като кубици) ще съм му много благодарен да сподели ;)

 

 

п.п. Ама да е сигурен , а не защото е икономика и да си мили че са на 190 цц ;)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ето малко данни още:All obd 1/2 B series are 240cc's saturatedAll obd 1/2 D series are 240cc's saturated1988-91 Civic si/crx si Peak and hold 240cc1992-95 Civic si/ex Saturated 240cc1996-00 Civic Saturated 240cc1990-91 Integra Peak and hold 240cc1992-00 Integra ls/gsr/type R Saturated 240cc1992-96 Prelude non-vtec Peak and hold 240cc1992-96 Prelude VTEC Peak and hold 345cc1997-up Prelude VTEC Saturated 280cc1991-up Sentra se-r/200sx se-r Saturated 265cc1988-91 Supra Turbo Peak and hold 550cc1993-up Supra Twin Turbo Peak and hold 550cc1993-up RX-7 Twin Turbo Saturated 550cc/850cc1991-up 3000GT VR-4 Peak and hold 350cc

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

много благодаря за инфото ;) По тая логика излиза че наистина са 240 цц ето аз какво намерих : D15B6 - 88-89 - 180D15B6 - 90-91 - 240D15B7 - 92-95 - 240D15B8 - 92-95 - 180D15Z1 - 92-95 - 190D16A6 - 88-91 - 240D16Y7 - 96-97 - 180D16Y8 - 96-97 - 240D16Z6 - 92-95 - 240ама това го намерих в нета и не гарантивам колко е вярно . Да не да се обърка някой заради мен :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Отговорено (Редактирано)

Ето малко инфо от мен :

Публикувано изображение

Редактирано от Diego

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Отговорено (Редактирано)

след липсата на информация относно инжекторите на д15з3 се разрових по-сериозно.

След сравняването на инжекторите по ВИН се оказа че на з3 са същите като на з1 (по каталог).

На доста места срещнах че на з1 са 190 цц . Обаче все още не бях на 100% сигурен и си поиграх малко с един чип.

Принципно чипа беше за управление на б2 с пълна и инжектори на 240 цц. След записването на този чип и слагането му на моята кола се оказа че е доста бедно горивото. (моята кола е с инжектори от з3). След това преправих горивната таблица за инжектори на 190 цц и всичко си дойде на мястото.

уж със сигурност d15z3 е с 190 cc инжектори :)

Редактирано от teror1sta

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

D16Y7 - 96-97 - 180

Това според мен не е вярно, така че имайте едно на ум.Единственото което се сещам за момента да добавя към темата е че в наще хонди, макар да се намират и нискоомни и високоомни инжектори и двата типа се управляват по един и същ начин. Тоест всички се управляват като високоомни (saturated). Затова и няма проблем да се ползват peek-and-hold инжектори с резисторна кутия.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Отговорено (Редактирано)

Нискоомни ОБД0 инжектори от D16A6 с леко изрязване на вътрешността пасват на ОБД1 конекторчета, aко не искате да ви скубят за 4 ОБД0 конектора с по 1 педя жица :)Преди време бях пуснал тема с питане за отзиви за peаk & hold контролер, но така и никой не отговори. Как ги карате тия турбаланки с по супурнайсет стотин коня и дебит на инжекторите като Дунав бе колеги?

Редактирано от Nasakoto.Yakata

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Така и така темата е за инжектори най-добре да си питам тук.Какви инжектори трябва да се използват за турбо проекти или по-точно за D16 при налягане на турбината не повече от 0.5?Предполагам,че няма да мина със заводските 240цц а ще трябват по-големи.Тези ще ми свършат ли работа http://cgi.ebay.com/ebaymotors/ws/eBayISAP...;category=33554

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Призовавам теб и бъдещите посетители на темата да не пускат подобни линкове, които след 2 месеца ще са неактивни. Освен това линка ти е към хора които предлагат почистване на инжектори а не продават инцектори.Относно въпроса ти, за Д16 на 0.5 аз лично бих сложил поне 370-390 кубикови инжектори. Винаги обаче е добре да се мисли в преспектива и затова доста хора слагат 440-450. При последните стойности ще инаш инжектори за около 0.7-0.8 бара налягане, да не кажа че и до 1 бар обикновено стигат, особено ако максималния ти бууст е на средни обороти.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    No registered users viewing this page.

  • Предстоящи събития

    No upcoming events found
×
×
  • Създай нов...