Jump to content
MAD DOG

Мнения относно пелетни камини

Recommended Posts

Здравейте.Интересува ме някой ползвал ли е подобно нещо,каква марка,доволен или не...?Доста изчетох,много противоречиви мнения...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Миналата зима ми се спука водната риза на моята камина прити 21 кв(на 10 години) и аз бях пред дилемата да я сменя с пелетна камина минимум 24-28 кв защото ще включвам още три радиатора. Четох по форуми,питах познати които се топлят на пелети и се отказах защото то е много скъпо като инвестиция и в последствие като разход на пелети .Най евтината камина беше 2600 но гола без управление ,като я оборудваш ставаше 3200 + 300 за настройка и инсталация на място на старата камина + това че трябваше да купя пелети който в този момент  бяха по 6,5 лв на чувал от 15 килограма и очаквания разход да е между 2 и 3 чувала на ден (2х6,5=13 х 30 =390лв) това е минимум ако стане по студено може и по 4 чувала и направо се отказах .Купих си пак едно прити 28кв за 1180лв и не се занимавам с настройки на програматора, с вида на пелетите дали ще станат и колко калорий са ,купувам си дърва ,малко е хамалогия ама кефа и грейката пред камината е голям

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да ползвал съм 5 години и продължавам да

ползвам в момента.

Даже вчера купих 5 палета пелети, та ако кажеш каква ти е идеята, каква цел ще гониш (отоплението е общ термин), какво и къде ще отпляваш, мога да ти дам насоки и съвети.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Emicha ако може и на мен да ми отвориш очите както се казва. За къща на село, която няма изолация и е около 150кв.м разгърната площ, колко ориентировъчно би струвало отоплението за сезона :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не че нещо, но ако си сложиш термопомпа ще е по-добре от пелетите, а цените ако ще правиш цяла инсталция са различни с около 1000-2000 лв. Обаче не се занимаваш с пелети и не знам си какво, чисто и спретнато. Разходът на ток за 8 kw  помпа (идеална за 150кв.) за сезон е около 400лв при постоянно ползване (6 месеца). Стига естествено да ти я настроят като хората и да имаш буферен съд. В България температурите не падат под -15 градуса, което пък ще рече че може да сложиш такава с външно тяло (като климатик). Тя е газ- вода или разтвор пропиленгликол или етиленгликол). Разходът за електричество пада по реклами с до 75% ама това е реклама, дефакто е 60% по-малко. 8 kw със съд 180литра е вариант за трима възрастни, където ще се нагрява вода за къпане миене и тн. и радиатори или подово отопление.

Дали помпата е NIBE Danfoss. LG, Panassonic, Bosch или някаква друга на всичките компресорите се правят в Тайланд. Не препоръчвам Весман, които са зле, като изпълнение, а са скъпи ( Немски лайна).

 

Изолация е желателно да си сложиш във всичките варианти. Дори само на покрива, и ще ти се качи температурата с 1-2 градуса.

Минималната изолация за България е 8см, всички които ти предложат 5 да си ги лепят на техните къщи.

Редактирано от bobchoo

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Emicha ако може и на мен да ми отвориш очите както се казва. За къща на село, която няма изолация и е около 150кв.м разгърната площ, колко ориентировъчно би струвало отоплението за сезона :)

 

Историята е следната и давам малко предварителни данни :

Принципно живея в апартамент и съм с централно парно, но преди 10/15-на години направих къща в София и понеже нямаше възможност за свързване към ТЕЦ , първоначално реших отоплението с чешко чугунено котле Видарус- 36 kw на твърдо гориво.

Къщата е изолирана, с отлична дограма Саламандър, отопляваната квадратура е както следва: мазе-55 кв.м (отоплява си се от котлето) ,първи етаж- 60 кв.м. с височина 3,1 м. , втори етаж- 80 кв.м. с височина 2,9 м. , таван- 80-кв.м. , скосен като в най-високата точка е около 2,5 м. .Отоплявания обем всеки може да го сметне.

Котлето беше изчислено с голям запас (както и радиаторите) и захранваше , на първия етаж- 5 големи алуминиеви радиатора и една лира, на втория етаж- 4 ал.радиатора и една лира, на тавана само един радиатор за да отвръща въздуха , като към системата беше вързан и 200 л. бойлер, които през зимата се топлеше от котлето.

Всичко беше перфектно, но понеже къщата е в жилищен район , а при определени ситуации въглищата доста пушат, реших да мина отоплението на пелети.

Можех да преработя старото котле с пелетна горелка, но много специалисти ме съветваха да не избирам този вариант - и са абсолютно прави.

Ново пелетно котле/горелка беше доста скъпо в този момент и избрах компромисен вариант да взема пелетна камина с водна риза.

Тогава в момента на пазара, най-голямата беше 22 kw. на Да Винчи . Собственика на фирмата ми се оказа приятел и ми гарантира че камината е за 220 кв.м. и ще се справи с отоплението на къщата. Направи ми и прилична отстъпка и обеща, че ако не ми върши работа ще мога да му я върна - притесняваше ме не квадратурата а обема , че таваните ми са доста високи.

В крайна сметка я взех и монтирах до старото котле, като я вързах към съществуващата инсталация, така че със завъртането на два крана да избирам кое котле да ползвам - това на твърдото гориво или това на пелетите.

 

Реално взех точно това:

post-20738-0-55863900-1506783639.jpg

 

Вече 5 години се отоплявам с нея и успява да изпълнява предназначението си.

Единствено се лиших от подгряването на водата във бойлера - къщата си я топли но няма мощност да стопли бойлера.

Като изпълнение е надеждна, като за тези пет години, само три пъти се чупи едно и също нещо, благодарение на некачествени партиди пелети. Има едно зъбно колелце от (текстолит или нещо такова) в редуктора на шнекчето, което се явява и вид защита за да не изгори самото моторче . Когато види зор, просто изронва зъбите и спира да подава пелети.

И в трите случая причината се оказа чужди тела попаднали в чувалите с пелети.  Една метална шайба, една гайка и последния път един болт.  Когато самото шнекче ги захапе, блокира и се изронват зъбите на това колело в редуктора.

 

Спрямо твърдото гориво , тук хамалогията е минимална. Значително е по-чисто , макар че и при пелетите си има лек прахоляк. Няма пушек и миризми. Самата пелетна камина си отдава и тя топлина и ако се монтира в обитаемо помещение (примерно хол/дневна) ще го затопля от отдадената топлина, ще си гледате жив огън. Но трябва да се внимава при почистването и, за да не се вдига много прахоляк и евентуално ако я почиствате скоро след изгасването и , да не падне някоя тлееща недогоряла пелетка на пода и да направи беля. Има си скрит бункер за пелетите, като може да събере около 1,5/ 2 чувалчета, което е достатъчно за едно денонощие. Реално при мен, се е случвало да работи по 4/5 дни в много студените дни, без да спира за почистване, но е добре да се чисти поне на 2 дни. Остатъкът от пепел е минимален , но си зависи и от качеството на самите пелети. Има гадни партиди, които образуват шлака в пепелника и възпрепятстват добрия горивен процес , та се налага понякога всеки ден да се почиства. Електрониката и е добра и сама си преценява кога колко пелети да пуска, за да поддържа зададените градуси. Разхода в най-студените дни, примерно седмица времето се е задържало до -18/-20 гр. може да достигне и до 2,5/3 чувалчета на денонощие. Изминалата зима беше доста студена и за близо 7 месеца за отоплението, съм изхабил около 6 тона пелети, за около 2000 лв.. Някой ще каже че е скъпо - ок може и така да е, но реално отоплявам колкото приблизително два тристайни  апартамента, но за разлика от тях които са в блок със съседи, това е самостоятелна къща с четири външни страни и покрив, въпреки че има изолация. Така че според мен, сметката си излиза съвсем нормална.

Добре стои и въпроса от към комин - не изисква голям комин и теглене защото вентилатора си издухва почти всичко.

Единствения проблем е, че когато спре тока, спира и камината и след това при възстановяване на захранването, трябва да я пуснете ръчно (натискате едно копче).Дори и половин ден да няма отопление- заради липса на ток, къщата не изстива много (благодарение на изолацията) и след това си наваксва температурата бързо.

Естествено камината може да се поръча и с допълнителен модул , който да я пуска автоматично след като дойде тока, но почти всички производители които го предлагат срещу допълнително заплащане, не го препоръчват - един път заради цената , но по-важното заради безопасност. Относно безопасността при автоматичното пускане, прочетох това онова защо и как и когато я купувах я взех без тази екстра. 

 

Стана дълго, та ако има някакви допълнителни въпроси,  ще отговоря.

  • Харесвам 1
  • Нагоре 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

От 7 години се топля на пелети .  Подкрепям мнението на колегата Emicha . По скъпо е от дървата но кефа цена няма. Две приятелски семейства минаха на пелети и се родиха (както се казва). Единствения им проблем е с автоматичното палене. Пелетите не са качествени и печката не успява да ги запали всеки път. Налага се асистиране с кибрит и спирт.

Аз такива проблеми с паленето  нямам (моята е от най простите).

Два пъти ми се чупи шнека - заварка с ЦО .Други дефекти не съм имал.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това с термопомпите е интересно...ако наистина е толкова ниска консумацията на ток, инвестицията си струва - за постоянно обитавана къща разбира се. Аз познавам 2 човека с котли на пелети, единя имаше газов котел за парно и топла вода, ползва го 2 сезона и се отказа. Било икономично...съсипа се за мъкне бутилки с газ. Сложи си пелети и е доста доволен. Другия познат е в Г. Баня, топли етаж от голяма къща и бойлер - казва ,че нормално харчи 1 чувал на ден. В големите студове 2 чувала. Като недостатък казвват за спирането на тока, и те нямат авто запалване. И когато ги няма през деня ако спре тока, гасне.

 

Доста изчетох,много противоречиви мнения...

Аз мога да изкажа негативно менние за климатиците, въпреки, че половин България се топли с тях. Шумни са и вътре в стаята, и вън до прозореца. В най-честия случай, "климатика на комшията ми бучи на главата". Мнения всякакви.

Аз препоръчвам да отидеш някъде където има монтирано подобно на това което търсиш, за да видиш какво поддържане изисква.

Редактирано от Setfan

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Бай Сър Луд Пес , не е за вас таз пелетна идилия ... под 200 кинтя на месец нема ъ сколасате ! МислИл съм я за у назе .. и сЪ отказАф ! Дръфцата излазят на пол'вина. 

Хеле па ку изпадне и некой чам без пари ... Верно е , че хамалогията е двойна при дръвото , ма си иска "стандарт" пелетя , ку мъ разбираш ко ти кажувам.

Апропо , май мойта камина ш' съ окаже излишна тЪз зима , ши има промоция кат за любими люде ! ;)

Наздраве  :D

  • Нагоре 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Много хора се нахвърлиха на тези пелети и дори да е имало някакъв стандарт при предлагането сега вече го няма. Куцо, кьораво и сакато пелети произвежда и слага каквото си иска вътре. И като капак на всичко вече започва да се чувства и дефицит по пловдивско, а това нали се сещате, че надува цената на пелетЯ.☺Аз и тази зима ще си карам с Viadrus-a и с хамалогията покрай него.☺

Редактирано от JHM

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря на всички за мненията.При мен отопляваната площ е неголяма.Досега се топлехме на дърва,но нещата вече се променят.Основно заради това че нямам доверие на малкия да пали печката... да не запали цялата колиба.Климатика се оказва че ще е проблемен за монтаж,а и не ме кефи как топли.Проблема със спирането на тока няма ли да се реши с един UPS?Просто нямам много варианти отоплението да тръгва без да изисква моята намеса...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За жалост, UPS-а няма да реши проблема със спирането на тока,защото са на 220V.

Той решава проблема, (един вид защита е) при котлите с твърдо гориво.

Просто осигурява захранване на помпата за циркулация на водата в системата, която е на 12V, за да не прегрее котела, ако системата е изградена по новия начин (с тръбите по пода), а не на принципа на естествената циркулация.

 

п.п. Много си пестелив в обясненията и само гадаеме. Казваш печка,колиба и малкия - това означава ли,че имаш някаква изградена инсталация/система с радиатори, или е буквално печка на дърва?

И за малкия - колко е малък,че на едно 6/7 годишно дете, ако му покажеш/обучиш кое копче да натисне като дойде тока,си мисля че ще се справи безпроблемно.

Днешните деца, след 3 годишна възраст, са вече гении....

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Емич,няма нищо изградено.До момента бяхме само на дърва.На малкия нямам доверие за паленето на този тип печка.С електронно управление ще се справи без грижи,знаеш как са сегашните деца.Вероятно ще отопляваме пак само това помещение - всекидневна с кухня,нямам сили да изграждам за цялата къща...та гледам тия без водна риза.И ти благодаря за изчерпателната информация!Изкушавам се да се тресна в поредния заем и да изградя система за цялата къща,но не мога,много станаха борчовете.Та така...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря за напълно изчерпателния отговор на Емича. Определено и къщата си иска изолация която по-малко от 10см не мисля да е. Направим ли изолацията може и само на ток да се топлим, че е по-лесно. А за отоплението на пелети нещо не ми се вижда изгодно.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Изолацията е важно нещо, но зависи и с какъв материал ще се направи.

Различните материали имат различни изолационни показатели, характеристики и спецификации и понякога един материал с дебелина от 3/5 см. , е по-добър от един  с 10 см.

И реално най-големите загуби идват не от стените, а от покрива и там се набляга на най-голяма изолация.

Примерно , ако се прави с каменна вата на плочи, с голяма плътност, за да се направи качествена изолация (както пише по книгите) то тя се поставя на два слоя от по 10 см., като снадките на самите плочи се обработват/изолират, а снадките на плочите от втория слой се разминават с тези от първия слой. Ама то си е цяла наука, изчисления и т.н. и почти никой не го прави така тук.

 

MAD DOG , има и сухи пелетни камини (без водна риза) които могат да ти решат проблема, но потърси мнения за по-качествени.

Дано не бъркам, но май съм срещал някакви български на "Дипломат" мисля че бяха , при които и управлението и механичната част са на 12V , благодарение на някакъв преобразовател. Та при тях може и евентуално да се получат нещата с UPS-а, при евентуално спиране на тока, ама провери пак де.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря Емич!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Добре де, а хамалогията с пелетите, мястото което заемат и труда да мъкнене? Не че, на сила те карам но виж добре за термопомпите. Дурогото което е важно, че те са тихи и хората ги слагат при липса на място дори в кухните си. В Швеция слагат повече такива, които взимат от въздуха, а в Европа и такива със сондажи. 2 х100 метра, и тн. Мога да ти покажа снимка как се монтирани и как изглежда дори на дървена къща в Полша, където температурите падат до -20 градуса.

Помисли си добре и двете системи имат нужда от малко електроенергия, но помпата може да я контролираш от телефона си, дори да си на другия край на света, стига да имаш интернет в къщата. Ако тока спре тя си тръгва сама а винаги може да сложиш и панел на покрива и да ти е безплатна топлината или охлаждането през лятото.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Бобчо тези термопомпи от теб ги чувам за първи път. Сега прочетох малко на тази тема, но сякаш не успях да разбера всичко  :censored: (просто още съм психически натоварен от работа може би). Ако не ти е проблем обясни с две думи за какво става дума и щом можеш покажи снимка/снимки :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това е хубаво,но мноооого извън бюджет.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Добре де, а хамалогията с пелетите, мястото което заемат и труда да мъкнене? Не че, на сила те карам но виж добре за термопомпите. Дурогото което е важно, че те са тихи и хората ги слагат при липса на място дори в кухните си. В Швеция слагат повече такива, които взимат от въздуха, а в Европа и такива със сондажи. 2 х100 метра, и тн. Мога да ти покажа снимка как се монтирани и как изглежда дори на дървена къща в Полша, където температурите падат до -20 градуса.

Помисли си добре и двете системи имат нужда от малко електроенергия, но помпата може да я контролираш от телефона си, дори да си на другия край на света, стига да имаш интернет в къщата. Ако тока спре тя си тръгва сама а винаги може да сложиш и панел на покрива и да ти е безплатна топлината или охлаждането през лятото.

То това с термопомпата и сондажите 2х100 метра на думи е много добре, но на практика е толкова нерентабилно, че би отказало 99% от хората. Само инвестицията за сондажи и тръбните пакети е такава, че ще има за пелети/газ поне за 20 години напред. В България сигурно има 50 човека с такъв тип отопление.  При въздушната термопомпа е далеч по-ниска инвестицията, но пак е сериозна. най-добрият вариант е вода/вода, като водата е от сондаж, близка река или езеро. Буферен съд не е нужен ако не си скръндза и си вземеш правилната помпа. И все пак инвестицията при термопомпата е по-голяма, все пак е нискотемпературно отопление, но пък кеф цена няма.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте колеги,

тъй като вече 2-3 дни не се пише по темата ако може да я ползвам за да не отварям нова, но в моя случай се касае за избор на котле на твърдо гориво /предимно за дърва/. Апартамента ми е около 100-110 квадрата /4стаи/, среден и топъл. Преди 3 години смених котлето, но понеже чакахме да се роди малкия и бях на принципа колкото повече толкова повече направих грешката да купя много голямо 32KW на дърва и 35KW на въглища, или нещо такова. Смених и чугунените радиатори с панелни, но като че ли взех по- големи от колкото ми трябват. Котлето е Виадрус с шест секции. Оказа се обаче, че когато работи оптимално ми идва да си сваля и кожата :D В най- студените дни е добре, но за цялата зима не са чак толкова много и през останалото време се топля на климатик тъй като иначе не се издържа. Другият проблем е, че когато слагам дърва излиза толкова много пушек, че направо не може да се диша. 1 комин се ползва от 3 котлета. Продадох го и сега съм пред дилемата какво да си купя за до около 1500лв. Дали да е пак такова Виадрус, но 5 секционно около 23-25KW мисля че са, или да избера друга марка и колко горе-долу KW-та да е? Трябва да захрани 1 радиатор- 220см,3 по 180см, 1 лира, 1 радиаторче чугунено с 4 ребра и бойлер 80л. Апартамента е с хубава пластмасова дограма, но за сега няма изолация.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Интересно, казваш апартамент и котле на твърдо гориво (етаж от къща ли визираш)?!?

Доста си се презапасил с kW-те на Видатуса, но това не е причината да ти е повече от необходимо топлото - просто не си успял да му хванеш цаката и настройките.

Относно задимяването, причина е или в непочистено/задръстено котле или по-вероятно в комина - просто връща.

А за да връща причини много, примерно от малко Фи, това че е задръстен, евентуално може да има недостатъчна тяга (колко излиза над билото), може и да е от неправилно изграден и в последствие при включване на трите котли,да дава проблеми.

Просто трябва да се види от човек разбиращ от комини.

 

Относно новото котле което смяташ да закупиш - ако ще използваш само дърва за отоплението (без въглища), вземи си такова, пригодено само за дърва.

Има ги и са пригодени/конструирани само за дърва, като са малко по-скъпи, но са по-удобни за работа и с доста добро КПД.

Конструкцията им като цяло, (също и на водната риза), са оптимизирани и направени специално за горене на дърва, откъдето идва и голямото кпд,а и са доста по-икономични.

Редактирано от Emicha

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колега, обърни внимание на тези:

http://shop.amigobg.com/product/1301/kamera-za-vgrazhdane-s-vodna-riza-diplomat-senator-v.html

Преди около 10 години монтирах такава у тъщата, като отопляват етаж от къща около 100кв.С това панорамно стъкло,винаги ми е доставяло удоволствие горенето.Няма такъв кеф от това да гледаш как пока "мешето".Ако имаш място до комина, но задължително в стаята, която стоите най много за да и се надлаждаваш. Прави се фундаменд( две колинки с фасадни тухли и тъка бетонена плоча, на която стои камината). След което я свързваш към термопътищата към разпределителната кутия за радиаторите.Най накрая и се прави кожух от гипс фазер, на който от вътрешната страна се посравя каменна вата(това го прави майстор за гипскартон. Мога да кача и снимки. Успех

Редактирано от JHM

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не е етаж от къща, а апартамент на 3ти етаж от общо 6. Котлето ми е на партера и заради проблемите с пушека комина го чистим всеки месец. Котлето също се чистеше редовно, но проблема излезе още от деня на монтажа му. Предното котле /слагано преди около 30години/ не пушеше, но беше самоделно с не известни КWати и след като протича 3 пъти го смених с Виадруса. И мен ме съмняна, че Фито е малко за това котле и може би преходниците, които се включват в комина нещо не са както трябва.

Емич можеш ли да ме насочиш съм конкретни котлета тъй като нищо не разбирам от това, а и около мен няма много експерти тъй като сега всичко е луднало по пелетите. И мен много ме теглеше към тях, но за сега се отказах поради други причини.

JHM и твоето предложение е много добро, но за сега този вариант отпада тъй като не ми се правят нови ремонти :) Благодаря за бързите и изчерпателни отговори :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

 

Добре де, а хамалогията с пелетите, мястото което заемат и труда да мъкнене? Не че, на сила те карам но виж добре за термопомпите. Дурогото което е важно, че те са тихи и хората ги слагат при липса на място дори в кухните си. В Швеция слагат повече такива, които взимат от въздуха, а в Европа и такива със сондажи. 2 х100 метра, и тн. Мога да ти покажа снимка как се монтирани и как изглежда дори на дървена къща в Полша, където температурите падат до -20 градуса.

Помисли си добре и двете системи имат нужда от малко електроенергия, но помпата може да я контролираш от телефона си, дори да си на другия край на света, стига да имаш интернет в къщата. Ако тока спре тя си тръгва сама а винаги може да сложиш и панел на покрива и да ти е безплатна топлината или охлаждането през лятото.

То това с термопомпата и сондажите 2х100 метра на думи е много добре, но на практика е толкова нерентабилно, че би отказало 99% от хората. Само инвестицията за сондажи и тръбните пакети е такава, че ще има за пелети/газ поне за 20 години напред. В България сигурно има 50 човека с такъв тип отопление.  При въздушната термопомпа е далеч по-ниска инвестицията, но пак е сериозна. най-добрият вариант е вода/вода, като водата е от сондаж, близка река или езеро. Буферен съд не е нужен ако не си скръндза и си вземеш правилната помпа. И все пак инвестицията при термопомпата е по-голяма, все пак е нискотемпературно отопление, но пък кеф цена няма.

Абе скъпи да са, ама тези които са с външните тела са достатъчни и не замръзват, защото топлината се препредава с газ а не с вода. За повече информация мога да пусна документи на лично.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

...Емич можеш ли да ме насочиш съм конкретни котлета тъй като нищо не разбирам от това, а и около мен няма много експерти тъй като сега всичко е луднало по пелетите. .....

 Относно съмнението ти за малкото Фи на комина - Видаруса не е капризен от към комин и е един от малкото модели на които им е достатъчен  Фи - 16 см. , но при горенето си дървата ( особено ако и не са достатъчно сухи) образуват много полепи по стените на комина и го стесняват значително. Така наречения "студен комин" също е голям проблем но трябва да прочетеш тук там за какво става въпрос и да видиш.

 

Иначе не мога да ти дам конкретни насоки към даден модел котел, защото това не ми е бизнеса, но твърде много се интересувах, четох и събирах информация от първа ръка , когато правих моята инсталация , та по този повод знам доста неща. Е попаднах и на доста добри професионалисти в тази област и съм супер доволен от работата им и че ми отвориха очите за много неща.

 

Относно тези котлета които са само за горене на дърва, (до колкото си спомням , им викаха пиролизни котлета) са хубави , но капризни и то пак заради не добре изсъхналите дървета които се горят.

Имам двама познати с такива, но първата година и двамата браха големи ядове със сурова дървесина и бяха на път да ги махат. Обаче след като ги светнаха, че трябват по-суха дървесина (с еди каква си влажност) си оправиха грешката и са много доволни. Проблем е че не може да си сигурен в думите на продавача на дървесината - същото е като с пелетите , всеки си ги хвали но на практика се получава друго. Сагата продължава  докато попаднеш на свестни и спираш да ги сменяваш.

 

В това отношение, комбинираните котли на твърдо гориво ( въглища/дърва),са по доброто решение, само защото са непретенциозни.

А Видаруса е ламя - каквото му сложиш, гори го без проблем. Ако взимаш пак комбиниран котел, погледни и Де Дитриха , защото е хубав котел, но е малко по-скъп, но мисля си заслужава.

Така че прочети тук там, помисли и решавай.

Редактирано от Emicha

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Взех си пелетна камина от https://www.home-max.bg/ . Днес пристигна и сега трябва да си поръчам пелети. Видях, че там предлагат пелети с калоричност 19,2 MJ/kgКазаха ми, че имало голямо значение какви ще бъдат. Някой може ли да помогне? Тези подходящи ли са? 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Първо честито.

Че има значение какви са пелетите е ясно,но много пъти това което се пише на опаковката им, няма нищо общо с качеството им - просто, родна действителност.

Относно калоричноста също е така.

19.2 MJ/kg означава, че са около 5,1 kwh/kg, или казано разбираемо, са леко по - калорични, на фона на масовите от 4,7 kwh/kg.

Реално по стандарт, над 18,0 MJ/kg, се приемат за 5 kWh/kg.

Пробвал съм и такива,предлагани от въпросния магазин, пробвал съм дори и с по-големи калории според етикетите, но разликата е малка в калоричноста на фона на цената им.

Може и да е реклама, но може и да е антиреклама, но ползвах пелетите на Пирин лес, които бяха доста добри, като качество/цена,но последните две години ги развалиха. Може и да съм попаднал на лоши партиди,(най-вероятно е така),но ги смених за този сезон с препоръчани от познат. Миналата година ги тествах за малко пробно и бяха доста добри, дано и тази година са такива.

Никакви конкретно не мога да препоръчам, но почти двойна цена за малко по-качествени/калорични не бих дал.

Редактирано от Emicha

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Родна действителност е това, когато хората масово се топлят на твърдо гориво вътре в града.

 

Всеки си има своята оправдателна причина (за себе си), защо го прави, но това, което не може да се отрече е, че димът го дишаме всички.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Първо честито.

Че има значение какви са пелетите е ясно,но много пъти това което се пише на опаковката им, няма нищо общо с качеството им - просто, родна действителност.

Относно калоричноста също е така.

19.2 MJ/kg означава, че са около 5,1 kwh/kg, или казано разбираемо, са леко по - калорични, на фона на масовите от 4,7 kwh/kg.

Реално по стандарт, над 18,0 MJ/kg, се приемат за 5 kWh/kg.

Пробвал съм и такива,предлагани от въпросния магазин, пробвал съм дори и с по-големи калории според етикетите, но разликата е малка в калоричноста на фона на цената им.

Може и да е реклама, но може и да е антиреклама, но ползвах пелетите на Пирин лес, които бяха доста добри, като качество/цена,но последните две години ги развалиха. Може и да съм попаднал на лоши партиди,(най-вероятно е така),но ги смених за този сезон с препоръчани от познат. Миналата година ги тествах за малко пробно и бяха доста добри, дано и тази година са такива.

Никакви конкретно не мога да препоръчам, но почти двойна цена за малко по-качествени/калорични не бих дал.

Благодаря ти! В крайна сметка не винаги по- високата цена означава по-добро качество. 

Редактирано от hino

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Взех си пелетна камина от https://www.home-max.bg/ . Днес пристигна и сега трябва да си поръчам пелети. Видях, че там предлагат пелети с калоричност 19,2 MJ/kg. Казаха ми, че имало голямо значение какви ще бъдат. Някой може ли да помогне? Тези подходящи ли са? 

А, каква камина взе, ако не е тайна? Марка, киловати, гаранционно обслужване ?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз от 7 години ползвам пелети  котела е виадрус + българска пелетна горелка  гп + . Отоплявам  къща в Калофер  2 етажа по 120 квадрата като едния се пускат радиаторите само почивните дни ..  Изолацията е 5 см + изолация на тавана . Разхода ми е 4 тона на година , термостата поддържа  24 г през деня и 20 през ноща.  Пелети си купувам  всяка година най късно до 1 юни :) тогава цената ми е 350 лв на тон с транспорта до вкъщи . Вярно трудно  е с качествените пелети , но аз намерих верните и вече  6 години няма промяна в качеството, надявам се и за напред да е така .  Нямам проблеми с рестат след спиране на тока , тук често се случва да  спира. Като цяло съм много доволен  единствения минус е че трябва място за съхранение на пелетите .

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

С кой модел на виадрус си?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

 

Взех си пелетна камина от https://www.home-max.bg/ . Днес пристигна и сега трябва да си поръчам пелети. Видях, че там предлагат пелети с калоричност 19,2 MJ/kg. Казаха ми, че имало голямо значение какви ще бъдат. Някой може ли да помогне? Тези подходящи ли са? 

А, каква камина взе, ако не е тайна? Марка, киловати, гаранционно обслужване ?

 

Пелетна камина PM COMFORT PLUS 25kW бордо

Номинална обща мощност 25kW

Редуцирана топлинна мощност 11kW

Мощност топлоотдаване на водната риза 21.5 kW

Дървесни пелети Ф 6-8 мм

Датчик за изгорели газове до 500 °C

Датчик за стайна температура

Конектор RS232 за връзка с модем/компютър

Настройка на подаването на пелети

Седмичен програматор

Керамична запалка

Дистанционно управление

Изход на кюнец: Ф 80 мм

Размери: 580/680/1100 мм

Гаранция: 24 месеца

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

 

 

Добре де, а хамалогията с пелетите, мястото което заемат и труда да мъкнене? Не че, на сила те карам но виж добре за термопомпите. Дурогото което е важно, че те са тихи и хората ги слагат при липса на място дори в кухните си. В Швеция слагат повече такива, които взимат от въздуха, а в Европа и такива със сондажи. 2 х100 метра, и тн. Мога да ти покажа снимка как се монтирани и как изглежда дори на дървена къща в Полша, където температурите падат до -20 градуса.

Помисли си добре и двете системи имат нужда от малко електроенергия, но помпата може да я контролираш от телефона си, дори да си на другия край на света, стига да имаш интернет в къщата. Ако тока спре тя си тръгва сама а винаги може да сложиш и панел на покрива и да ти е безплатна топлината или охлаждането през лятото.

То това с термопомпата и сондажите 2х100 метра на думи е много добре, но на практика е толкова нерентабилно, че би отказало 99% от хората. Само инвестицията за сондажи и тръбните пакети е такава, че ще има за пелети/газ поне за 20 години напред. В България сигурно има 50 човека с такъв тип отопление.  При въздушната термопомпа е далеч по-ниска инвестицията, но пак е сериозна. най-добрият вариант е вода/вода, като водата е от сондаж, близка река или езеро. Буферен съд не е нужен ако не си скръндза и си вземеш правилната помпа. И все пак инвестицията при термопомпата е по-голяма, все пак е нискотемпературно отопление, но пък кеф цена няма.

Абе скъпи да са, ама тези които са с външните тела са достатъчни и не замръзват, защото топлината се препредава с газ а не с вода. За повече информация мога да пусна документи на лично.

 

Аз се интересувам за помпите земя- вода и земя- въздух.Също така имам река на 50 метра ,която не замръзва , но денивилацията е голяма .Ако имаш някаква интересна информация прати ми на лично.

 

Имам половин декар градина за външно тяло.При нас се закопват тръбите на 4 метра. Сондаж не се прави,ползва се фадрома...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Имам всякаква информация, как се изчислява необходимата мощност, разлики между видовете методи за отопление, начините на монтаж и тн. 180 страници пълно обяснение на полски език.

 

Кое точно да ти пратя за да знам какво да превеждам.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря за отзивчивостта.Запазвам си правото да те потърся с конкретен проблем.Сега съм на тема конструкторски изчисления и освен да съм предвидил стая за котелно и тунел за въздущен топлообменник на рекуператора, ресивер за топла  вода ,другото ще е на втори етап .Естествено ще влезе в проекта, но нямам още геологията ,която ми е важна за избора на метод за отопление/охлаждане.

 

За незапознатите...това скъпо пасивно предложение ми е много удобно за терена:

 

http://www.ka6tata.com/uploads/Part10_35.pdf

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А пасивността на сградата как е? Това за да се изпълни ще се хвърлят толкова средства, че не е истина. Подкрепям инициативата за пасивните къщи, но като изключим гръмките фрази колко еко е всичко и се грижим за природата, действителността относно еко-то не е никак розова. Не знам, но 150 м3/ч въздух няма  и да се разбере, че ги има. 

Не знам каква ти е идеята с рекуперацията и какъв ти е замисъла за охлаждане/отопление на дома ти? По описната схема в брошурата, или пасивността на къщата трябва да е на много високо ниво, или дебитите на въздуха трябва да се увеличат в пъти. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колега дай данни, иначе няма да добиеш представа за цена. Бил съм на котле на гравитация (самоделка), руско котле (на гравитация, малко но супер здраво), Виадрус с помпа за водата (доста голям котел с възможност за пелетна горелка), и в момента на пелетна камина - последното е най-доброто, защото камината може да се монтира и в помещение където се живее, примерно всекидневна (това зависи от това как е изградена иснталацията, комин/и) и е чисто и е програмируема, кога да се пуска и кога да се спира, като при достигане на граду си спира и се пуска пак като падне под зададените градуси (тези са най-простите като електроника).

 

Имаш вариант за пелетен котел, това е истината, но сумата не знам дали ще ти хареса, това вече е нещо което се програмира и се оставяш месец или повече без надзор, само се почиства, само си регулира температурата която е зададена във всяко помещение, топли ти водата, а бе изобщо забравяш за хамалогя и топла вода през зимата, можеш даже и лятото да го ползваш за топла вода.

 

Но дай повечко данни и ще получиш повече адекватни мнения, отоплението е важно и се прави с перспектива за в бъдеще.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Родна действителност е това, когато хората масово се топлят на твърдо гориво вътре в града.

 

Всеки си има своята оправдателна причина (за себе си), защо го прави, но това, което не може да се отрече е, че димът го дишаме всички.

 Родната действителност е Овъргаз да не ти прекарват газ, защото правят вътрешна реогранизация на фирмата ;)  И индустриални сгради да стоят с пълна инсталация. Типична българска простотия. 

 

Случая е пресен. Сестра ми втора година чакат да ги свържат ;) Всичко е готово, само газта се чака.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    No registered users viewing this page.

  • Предстоящи събития

    No upcoming events found
×
×
  • Създай нов...