Jump to content
goga

Сколиоза (вид гръбначно изкривяване) и нашата борба с нея

Recommended Posts

Колеги, някой чувал ли е за тази новооткрита Американска клиника за гръбначни изкривявания в София. Става дума за сина ми, който е с гръбначно изкривяване /сколиоза/ и според докторите трябва операция на гръбнака - слагат се две титаниеви пръчки, които да го държат изправен. Операцията не е лесна и е с голям период на възстановяване, а титаниевите имланти остават за постянно. Та от тази американска клиника ми предлагат неоперативно лечение, два месеца и половина специални упражнения, разтягане и др. процедури, които се извършват при тях, т.е. за два месеца и половина трябва да живеем в София. Клиникага е открита края на май тази година и ако някой е чувал нещо за нея нека сподели, защото освен парите които трябва да дам, ако няма ефект губим още два месеца и половина за операцията.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За клиниката - не мога да дам отзив, не съм чувала.

Ще споделя за подобен проблем при малкия ми син преди няколко години, който беше съпроводен с начало на деформация на гръдния кош, заради високия ръст - над 2м. Тогава правих консултация с проф. Станчев, един от добрите гръбначни и неврохирурзи.

Не ми препоръча оперативното лечение, рисково било при подрастващи. Настоя детето да прави комплекс от упражнения и да тренира интензивно плуване. Седмично по 3-4 пъти. Ефекта е видим след 4 години.

Дано съм Ви била полезна.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря ти Веси. И ние правим упражнения и ходим на плуване. Току що се върнахме от доктора във Варна и според него, за разлика от доктора от Шумен, няма увеличаване на ъгъла на изкривяване и не се налага операция. Дано той да е прав. Утре ше запиша част и при трети доктор пък да видим.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравей !

На въпроса за американската клиника не мога да кажа нищо. В см. дали са добри и т.н.

Във всеки случай според мен те са ти предложили ДАЛЕЧ по-добър вариант от това да се прави операция и да се внедряват постоянни импланти.

Съжалявам, но според мен тия доктори, които са ти предложили операция и импланти са ЛУДИ !!!!

 

Да поясня какво имам предвид, знам го от един познат, който си изкарва хляба с нетрадиционно лечение на пациенти. Нетрадиционно от гледна точка на официалната медицина в БГ. Той практикува ирисодиагностика, иглотерапия, масажи, като основната част от лечението се пада на самия пациент. Така е според него - лечението си е в самият пациент, той само дава насоките и понякога помага с игли и масажи.

 

Та: той казва така - гръбначният стълб е грубо казано сглобка/конструкция от кости(прешлени, хрущяли, дискове...). Всичките те са подвижни, не са блокирани един за друг(това всеки го знае де) и те като събрана конструкция НЯМАТ ОПРЕДЕЛЕНА ФОРМА.

 

ФОРМАТА (извивките и т.н.) на гръбначния стълб се ОПРЕДЕЛЯ от МУСКУЛАТУРАТА на самия гръбн.стълб. Т.е. за да има изкривяване/сколиоза/ значи че има ДИСБАЛАНС на поддържащите мускули. Едни са по-силни, а други по-слаби и изкривяването е съответно към по-силните.

 

На мен ми звучи съвсен логично. Още повече че съм виждал изкуствен скелет по биология и нагъдето го огънеш, то натам стои.

 

За мен решението е в УПРАЖНЕНИЯ. Колкото повече, толкова по-добре, но е важно да са ЦЕЛЕНАСОЧЕНИ. Т.е. някой наистина разбиращ трябва да избере подходящ набор упражнения КОНКРЕТНО в зависимост от (изкривяването на) твоя син и да действате здраво.

Според мен упражненият атрябва да са два вида - разтягащи/отпускащи по-силните мускули и силови за заздравяване на по-слабите. Целта е накрая едните и другите да са с еднаква сила.

 

Успех !!!!

  • Нагоре 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря! Правим всичко възможно да избегнем операцията. На 29 и 30 този месец сме на преглед в американската клиника. Упражнения правим от 6м. сутрин и вечер, но според доктора когато кривината е голяма не става с упражнения. Пак от 6м. всяка събота ходим до Варна да плуваме /преди време бях пуснал тема, че търся басейн и треньор във Варна. Вече в Шумен отвориха басейна и сега сме там.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Нали знаеш, има една поговорка : "Три пъти мери, веднъж режи", разбираш нали. Моят неангажиращ съвет е след американската клиника АКО имате някакви неясноти и колебания да идете на поне още един лекар.
Лично за мен мога да кажа, че когато откриха проблем със зрението на големия син, аз го водих на 5(ПЕТ) различни очни лекаря.

Ако искаш може да ти пратя на лично тел на човека за който говорих горе(аз го питах за това, защото самият аз имам леко изкривяване). Не съм му рекламен агент и всеки сам си решава.

 

И пак - операция само в краен случай, след като сте изчерпали всичко друго. И може би, може би само ако има някакви увреждания на гръбнака.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Горещо препоръчвам да прочеташ тези статийки за резултати, постигнати с/от младежи с гръбначни изкривявания и да се свържеш с клуба. 

http://lichentrenior.com/category/grubnachni-izkriviavania/

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря! Прочетох ги. От 18 юли сме София и ще им се обадя.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Така... Изкарахме интензивен курс на лечение в Американската клиника - две седмици по два пъти на ден общо 20 процедури /не малко пари/. След това 3 месеца в къщи упражнения по тяхната програма, с тежести и т.н. Вчера се върнахме от София, след преглед при тях. Резултата: няма увеличаване на ъгъла на изкриваване, но няма и намаляване или по скоро намалението е един градус. Та това е можеше и да е по добре, но можеше и да е по зле. Сега продължаваме по тяхната програма и след 6 месеца, ако всичко е наред пак при тях на преглед.

Ако някой са лекува при тях нека сподели. Може и на ЛС.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравей те goga,Имате ли напредък с сколиозата на синът ви(надявам се да има ефект),Интересува ме методът на тази клкиника защото и аз съм със същата диагноза и съм се насочил на там.Благодаря ви предварително

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Нямаме напредък с клиниката. От 27.10.2016г. не сме правили снимки и за това казвам, че нямаме напредък. От скоро не правим вече тяхните упражнения, а прави Шрот гимнастика, за което преди това ходихме на Шрот лагер и от там ни казаха да не правим старите упражнения. Мога още много да обяснявам, но най-добре ми се обади по тел.: 0889952010 Георги.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Успех с лечението Ви желая и Ви благодаря за темата и ценната информация.

Ако имате нужда от помощ, пишете. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И аз благодаря! Като се върна от Германия, живот и здраве, ще пиша за резултата.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И така резултата след прегледа в Германия:

За новия метод на операцията /VBT/ малко сме закъснели, защото растежа на сина е почти приключил и гръбнака не толкова подвижен, въпреки това можем да направим тази операция и трябва да решим VBT операция, или стандартната операция, или без операция.

Предимсрвата на VBT метода са: много, много по нетравмираща операция, запазване подвижността на гърба - навеждане, въртене и др., след един месец сина е готов за училище, след нея ако е неуспешна операцията може да се премине към стандартната операция.

Недостатъци на VBT операция: очаква се да върнем градусите максимално на половина, т.е. от 60 на 30, в около 20% от случаите операцията е неуспешна и тогава се преминава към стандартната опоерация, метода е нов и няма наблюдения какво става след 15-20 и т.н. години.

Предимства стандартна операция: измислена е отдавна и гърба се изправя почти на 100%.

Недостатъци: много по тежка операция, един месец след нея много силни болки и според доктора след това болки като от счупени кости за цял живот, възстановавянето е 3-4 и по-вече месеца, в нашия случай 8 прешлена срастват един с друг за цял живот и това намалява подвижността на гръбнака не е ясно точно с колко очаква се с окло 20%-30% процента, също има случаи на неуспешни операции, свързани със счупване на имплантите, но много по рядко, след нея няма вече друг метод за опериране.

Без каквито и да е операции според всички доктори след време се очаква сина да има проблеми, като дископатия, силни болки в гърба, проблеми с уриниране и според немския доктор проблеми с изтръпване на крака и трудно движение заради зсягане на нервни окончания до таза или там някъде. Пак според немския доктор ако ще оперираме по добре VBT и ако е неуспешна тогава стандартната операция и допълнително още 20хил. евро. И спорд мен така е най-добре само, че не съм милионер.

Видно е, че трябва да направим не лесен избор. За сега е това.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колега, благодаря Ви за информацията и постоянството в тази тема. Уникално полезна е, поне за мен. 

Моят син вече е висок над 2.10м, все още ( когато не знае, че го наблюдавам и ще мрънкам ) ходи леко приведен.

При въпроси за болки и проблеми ме гледа “учудено”, на 21 год е. 

Знае, че съм притеснена, но не се оплаква от проблеми..

Учи извън страната, нямам преки наблюдения над стойката му, да не говорим за изследвания...

Благодаря Ви. Успех !

PS: Вече не съм мод. Надявам се колегите да актуализират заглавието.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Може би трябваше да обобщя, за това и пиша в темата, че всъщност най-важното е рано да се диагностицира проблема. Колкото по малко е детето и с по малко градуси на изкривяване толкова по голяма е вероятността да се избегне операцията. Не случайно в клиниката в Германия имаше много малко оперирани деца от Германия - има карта на света и преди изписването всеки си забучва едно знаме от където е. 

Веси синът Ви е голям вече и би трябвало да е израснал всичко. При сколиозата обикновенно или едното рамо е по ниско от другото, или като цяло торса е наклонен на една страна - това е особенно валидно при едностранна сколиоза. При двустранната може и да не се вижда с просто око, но на гол гръб и като се наведе детето се вижда къде върви гръбнака и при най-малки съмнения трябва да се ходи на ортопед и евентуално рентген.

  • Нагоре 3
  • Благодаря 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте goga, изчетох всичките Ви мнения в темата. Искам да кажа, че аз самата съм с тежка сколиоза в лумбалната област, преди 3 год беше 70градуса, от тогава не съм ходила на преглед (в Турция съм била). По-горе бяхте споменали за този нов метод, по който са оперирали сина Ви в Германия, че съществува и в Турция. Правихте ли преглед и там? Знаете ли името на специалисти, който прилага този метод? При мен нещата са доста сложни тъй като имам и заболяване на костите и точно затова двама ортопеди в Турция не препоръчват операция по стандартния метод. Ще се радвам ако ми отворите с актуална информация и за сина Ви. Може да ми пишете и на мейл - elvin94ot@gmail.com

  • Харесвам 1
  • Нагоре 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В Турция не сме правили преглед. Имах само запитване и цена на операцията при тях. Доктора в Турция е Ахмед Аланай в Аджибадем клиника. Реално той оперира по този метод преди доктора в Германия. Ето линк: 

https://www.acibadem.com.tr/en/doctor/ahmet-alanay/

70 градуса не знам дали е подходящо за тази операция. Може би е гранично като градуси, но докторите ще кажат. За сина нямам по актуална информация от последния ми пост. Не отлагайте консултацията със специалист, в БГ може и при доц. Яблански. Успех Ви желая и ако е удобно пишете какво са Ви казали.

  • Нагоре 3
  • Благодаря 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте! Изчетох всичките Ви постове по темата! Съвсем наскоро открихме сколиоза на дъщеря ми, която е на 13г. Между 40 и 50 градуса, като е по голяма в лобалната област. Съветите до тук са за операция! Ние също сме се насочили към Германия за VBT операция при д-р Тробиш. Това ли е вашият доктор, който е оперирал синът Ви? Моля кажете, как са нещата при вас? Свързахме се с доктора и след видеоразговор с него и изпратени рентгенови снимки, той каза, че има още около 6 месеца костен растеж и е подходяща за VBT. Чакаме оферта от болницата до няколко дни. Имам нужда от Вашето мнение, като човек минал по този път! Да се решим ли на тази операция или да се мъчим с упражнения да намалим градусите? Моля, ако е удобно да се чуем, тел.0896737760 или да ми дадете вашият номер. Благодаря предварително!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    No registered users viewing this page.

  • Предстоящи събития

    No upcoming events found
×
×
  • Създай нов...