Jump to content
waterwet

Течност за чистачки - Каква?

Recommended Posts

Интереснао ми е как спасявате положението и здравето си при сегашните условия с течност за чистачки. Вече ми и злиза скъпо да си я правя сам, понеже етанола поскъпна зверски, заради акциза и ми изяде цял ден да дестилирам денатуриран (спирт за горене) - етилов разбира се. Същият спирт за горене струва приблизително 4 лв./л на дребно.Та моята рецепта е етилов спирт - >98%глицерин - 100 гр/за 1 л.спирт (задължително се смесва със спирта за да понижи парния му натиск т.е. да не ветрее преди разреждане с вода)аромат - някакъвПАВ до 25 гр/л, но не веро или течен сапун, че увеличават съпротивлението на помпатаАко ми попадне пропанол и него го слагам - на око, че не го намирам честоЧак в съотношение 4:1 вода:смес замръзва при около -20 градусаНо вече ми е почти като да си купя маркова течност.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колега темата ти не е за този раздел !!! И по темата , до колкото знам на гумените и пластмасови елементи по системата не им се отразява много добре спирт-а ?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Интереснао ми е как спасявате положението и здравето си при сегашните условия с течност за чистачки.

Ето така спасяваме положението:

REX Frost Protection Cleaner Concentrate –60°C REX Frost Protection Windshield Cleaner Concentrate guarantees the function and cleaning effect of the windshield and headlight wiper system in the winter. REX Frost Protection Windshield Cleaner cleans windshields and headlights without streaking and simultaneously prevents freezing of the wiper fluid and the freezing of the entire windshield and headlight wiper system. Frost Protection Windshield Cleaner is suitable for streak-free cleaning of vehicle windshields and headlight lenses. The cleaner is suitable for polycarbonate headlight lenses, as it does not cause tension cracks. It fulfills the requirements of ÖNORM V 5124 regarding cleaning effect, reaction with paints and wiper blades.

5 л. = 25 лв. в Метро (по спомени от преди 1-2 месеца). Смесено 1:1 издържа до -21 градуса по Целзий. На етикета пише "Enthält Ethanol", т.е. "съдържа етанол". И още работи пише, но немският не го "шпрехензи".Тази тема сериозна ли е или пропускам нещо? :rolleyes: Редактирано от user

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Извинявам се за грешката с раздела, но незнам как да я прехвърля към общите теми.А относно гумените и пласмасовите компоненти - спиртните пари ги изсушават, лоето си е и загуба на нискотемпературния компонент и затова се слага глицерин и изопропилов алкохол. Изопропиловият алкохол го има във всеки препарат за миене на стъкла. При анализа на хроматографа - в "REX" има и метанол и метилетилкетон. Лично съм го анализирал

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Какво точно има и представа си нямам. За него пише:

 

It fulfills the requirements of ÖNORM V 5124 regarding cleaning effect, reaction with paints and wiper blades.

И нямам основания да не им вярвам.

Не замръзва (дори в маркучетата от казанчето до дюзите на предния капак) и в комбинация с чистачки BOCSH Aerotwin чисти перфектно (онзи ден минах София - Карлово - Пловдив - София). Какво точно те притеснява?

Не е ли по-добре да си намериш някой форум аз химици и да си дискутирате там подобни проблеми? Имаш доста по-големи шансове за успех. :rolleyes:

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Sonax, това е което ти трябва ако наистина държиш на качеството,цената е без значение :rolleyes:

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Би ли споделил кои течности си тествал досега и съдържат метанол? Когато дава пари за нещо е добре човек да знае какво има вътре. На начина по който вече се пишат етикетите по стоките би завидял всеки адвокат, мамка им ненаситна

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами Sonax със сигурност няма, но имам известни съмнения за друг ефект. понеже в продукта им за размразяване на стъкла има амоняк. За продуктите на Астониш съм убеден, не съдържат разтворители (неполярни, които разтварят гума и пластмаса) и метанол. тъй като са на глицеринова основа, но са ефективни до -15. Затова пуснах темата да прочета нещо ново, което да ми спести пари и да не ми разсипе здравето.Българските не съм проверявал всички, но 9 съм и имат метанол и то доста, даже вече двама производители си го пишат на етикета. А и не слагат глицерин или други по-високомолекулни алкохоли, които да пасивират "изсушаващия" ефект на спиртните пари в/у гумата и пластмасата

Редактирано от waterwet

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Sonax, това е което ти трябва ако наистина държиш на качеството,цената е без значение :angry:

ползвам sobax от две зими, и нещото което не ми харесва в него е че се пени твърде много, но иначе чисти добре. А тия "рецепри" ми изглеждат странно. Явно имате доста време за губене!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

... и да не ми разсипе здравето.

Извинявай за въпроса, но ти в барокамера ли си лягаш вечер? И излизаш ли от нея? Да не си последовател на Майкъл Джексън нещо... :angry: Какъв въздух дишаш, какво ядеш, дали анализираш и това? Преди всяко вдишване и ядене ли? Не се заяждам, просто ми е интересно защо точно нещо като течността за чистачки е от толкова голямо значение, при положение че като се качиш на Бистрица и погледнеш към София (пробвай преди началото на лятото, когато повечето "софиянци" не са отишли на почивка или кой откъде е) моментално може да ти се подкосят краката, като видиш какви сиво-жълтеникави ла.на дишаш всеки ден.
  • Нагоре 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

най-добре си използвай знанията и необходимото за тази алхимична манипулация време за да изкараш някой лев, купи си с част от паричките добра течност за чистачки а с остатъка си напълни до горе резервоара, сложи си хубави зимни гуми и заведи жената на някой зимен курорт за да изпробваш качествата на течността за чистачки. Аз поне така "спасявам положението"...... :angry:

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

user,Да ти кажа постоянно дишам горива и чат пат засмуквам и масла, т'ва ми е работата. Но за определени неща, от които се ослепява и тем подобни бавни мъки не са ми по вкуса

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

user,Да ти кажа постоянно дишам горива и чат пат засмуквам и масла, т'ва ми е работата. Но за определени неща, от които се ослепява и тем подобни бавни мъки не са ми по вкуса

Прав си. Повечето БГ течности съдържат метанол, въпреки че е забранено. Просто няма кой да санкционира производителите.Аз след доста търсене на нещо без метанол, което да не е много скъпо открих една Българска на Ареон (тези с ароматизаторите). Започнали са да правят и течност. Съгласно етикета съдържа етанол. Има я като концентрат за разреждане 1:2 до -20. Бутилката около литър такъв концентрат излиза около 5 лева. Не е супер евтина, но чисти много добре и досега в студовете не ми е замръзвала, въпреки, че я разредих малко повече от препоръчаното за -20. Един комшия каза, че я имало и като готова за употреба в тубички по 2 л.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Прав си. Повечето БГ течности съдържат метанол, въпреки че е забранено. Просто няма кой да санкционира производителите.Аз след доста търсене на нещо без метанол, което да не е много скъпо открих една Българска на Ареон (тези с ароматизаторите). Започнали са да правят и течност. Съгласно етикета съдържа етанол. Има я като концентрат за разреждане 1:2 до -20. Бутилката около литър такъв концентрат излиза около 5 лева. Не е супер евтина, но чисти много добре и досега в студовете не ми е замръзвала, въпреки, че я разредих малко повече от препоръчаното за -20. Един комшия каза, че я имало и като готова за употреба в тубички по 2 л.Не претендирам да съм кой знае колко коректен, но тази ако наистина няма метанол е на втори бълг. производител. Няма как да е евтина спирта (етилов), вече е с акциз, заради мекеретата дето го кръщават за мед. нужди и цената му в аптеките е 7-8 лева при положение, че е освободен от акциз за тях. Целта ми е да намеря течност за чистачки на цена 3-5 лв/л при -40 градуса. По-добре си вземи концентрат и си го разреди според външните условия, ако имаш съмнения, постави около 50-100 милилитра от течността, която си разредил с вода във фризера преди да си легнеш и на сутринта виж дали е замръзнала. Къде се продава такава течност, че не съм я срещал?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Моята я купих от Газком в Младост. Към 5 лева беше, може и малко повече да е била, но под 6 лв, концентрат за -80. Мога да кажа, че съм много доволен, мисля, че най-после намерих нещо свястно на поносима цена. Не ми замръзна нито веднъж, чисти много добре и не мирише на гадно. Моята свършва вече, та ще взема 2-3 бутилко следващият път като мина през младост.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

waterwet, проверявал ли си тази на OMV, Caristal (omv.bg | Информация за продуктите | Автомобилно оборудване)струва ми се че е добра, и долугоре отговаря на това което пише за температурите на замръзване.

Редактирано от gin

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

waterwet, проверявал ли си тази на OMV, Caristal (omv.bg | Информация за продуктите | Автомобилно оборудване)струва ми се че е добра, и долугоре отговаря на това което пише за температурите на замръзване.

gin,Не, несъм. Там заредих веднъж - 95 и определено съм резервиран вече към техните продукти - по-специално горива. А течност ще си купя да си поиграя и с нея. Ще напиша отзиви.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Моята я купих от Газком в Младост. Към 5 лева беше, може и малко повече да е била, но под 6 лв, концентрат за -80. Мога да кажа, че съм много доволен, мисля, че най-после намерих нещо свястно на поносима цена. Не ми замръзна нито веднъж, чисти много добре и не мирише на гадно. Моята свършва вече, та ще взема 2-3 бутилко следващият път като мина през младост.

под 6 лв, концентрат за -80Това е уникално, горе-долу около 75% спирт. Определено ще я пробвам и нея. Мерси за инфото.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Стара е темичката, но актуална всяка зима. Да те питам "побратиме" (гледам караш като моя Акорд) - намери ли незамръзващо безопасно и евтино вещество за вливане и пръскане, така щото да работи безотказно в наще доарктически атм. условия. Миналата зима се измъчих с някаква измислена течност - ARTEcar от Kaufland която "на място" е ок но при движение с над 100 замръзва в пръскалките и Жама стАа мазало. Дай да влеем нещо адекватно че да гледам и зимни филми.Ако накой друг е патил ;) и е намерил решение, моля - споделете ;)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За момента, ако не ти се занимава, може да си купиш теч. за ч-ки "МОНОПОЛ", в нея със сигурност няма метанол (изследвал съм я). Единствено ще ти пооцвети казанчето, но след като си сипвал ARTEcar то вече така или иначе е оцветено. За сега си намерих евтин етанол и с глицерин и препарат за миене на стъкла (в него има изопропилов алкохол) си правя т-ст за чистачки. Ако решиш да си правиш сам т-ст за чистачки не слагай веро или подобни "туткали", че ще ти разкажат играта на помпата.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Златна тема, отпреди две години! Поздравеления за автора и познанията му.

 

Колега waterwet, има ли нещо ново на пазара, което би препоръчал?! Най-вече от гледна точка на това, да щади чистачките...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
http://store.emk-33.com/product/323140/technost-chistachki-nevidima-chistachka-lyatna-1-l-motox.htmlНе искам да правя реклама и не искам да си купувам такава. Пускам линка само за забавление :D.По темата: Миналата зима бях с някаква течност на Петрол. Пишеше че съдържа етанол и беше сравнително евтина. Проблема е че миришеше гадно. Тази година ще търся друга, но засега чакам да ми свърши лятната, защото има още малко в казанчето.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ВЕКО ароматизирана ;)2-ра зима я ползвам мн съм доволен

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А тази горе дето си я постнал на мотокса е лятна :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Наливаи MOTOX сигурна работа.

Редактирано от Hunter-man

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За съжаление ние българите сме най-отворени и нищо не знаем.Метанола е силно токсичен, приема дори и на 10мл.орално може да доведе до смърт.Така че като пръскаме по стъклата метанол, парите му влизат през отвора за парното.Изводите са за вас.Внимавайте като купувате течности и следете дали съдържат метанол.Браво на автора за темата, макар и от 2г.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря!Относно настоящите продукти на пазара има избор, но повечето вносни течности не поше изрично, че не съдържат алкохол. За момента съм доволен (условно - все пак времето още не с постоянно отрицателни температури) от течности за чистачки, в които няма метанол. Има в метро - велинд или нещо такова, на верила е добра, но незнам как би била при минус 20 с висока скорост, засега не замръзва при минус 22 в капиляра (маркуче) с диаметър 1.2мм. пък и не е достатъчно евтина. Мотокс не купувайте, защото тези наглеци правят много боклуци и са с протекции отвисоко, даже на етокета си пишат, че съдържа метанол. За да ми излиза евтино си купувам спирт (етилов и изопропилов алкохол) и горе съм описал - добавят се препарат за миене на стъка, евтин одеколон и/или афтър-шейв, малко глицерин - ама малко, колкото да пасивира изсушаващия ефект на спирта и да не увеличава съпротивлението на помпите (за чистачките и за пръскалките на фаровете). Проверете на по-нестандартни места за етанол, защото иначе е с акциз и е за 18-19 лв/литър.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Трета година съм с Velind от МЕТРО. Вносител е фирмата, произвеждаща МОНОПОЛ.Последно беше към 22лв./5л до -70градуса. При 2:1 е -24, което е напълно достатъчно.Чисти много добре, не мирише лошо и остава някакво покритие. Дали е нано не знам, но определено при дъжд и мъгла помага много.Преди това ползвах някаква Prox или нещо такова, румънска. И тя вършеше работа много добре, но не я намирам вече в МЕТРО.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не съм видял, че има отговори по темата, но по ирония на съдбата (или следвайки написаното от автора ;) ) междувременно и аз съм си купил Велинд от Метро. Немска е, а и хората ясно са си написали, че не съдържа метанол.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз много рядко пръскам :lol: едно шише мотукс ми се мота в гаража от 2 години и оня ден взех че го разделих на двете коли по малко :lol: и ся като гледамч е пишете за тоя метанол ко да го правя тоя мотукс като няма вадене от казанчето тряя го изпръскам всичкия :) Или като пръскам по стъклата да затварям клапата за външен въздух да не ми влизат изпарения вътре :dry: Че изгорелите газове на дизела пред мен да не са по безвредни от порция метанолови изпарения :) а праха от накладките ? Не се заяждам и аз гледам от където мога и каквото знам да се пазя, чета етикетите по хранителните стоки, избягвам доста Е-та по тях ама то не може от всичко да се опазиш е бати.А пък хич не ми се дават пари точно за течност за чистачки ама ша тряя си купя от тая метровската че си требе :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колега Waterwet, може ли да си направим течност за размразяване на стъклата сутрин, че с тия стъргалки ми писна.Има такива препарати на Сонакс и Ма-фра.Струва ли си да се прави или да си купуваме пак Сонакс?В една пръскалка като тази за миенен на прозорци ще е ок.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Някой открил ли е евтин и ефикасен метод за самоделна зимна течност? За НЕхимици. :)

Редактирано от boiskii

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Един колега сипваше патоки (от ракията) :whistle: , ама сигурно смърди на джибри.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

 Ако са проблем 15-ина лева на зима за хубава (незамръзваща и щадяща боята и уплътненията) течност, спрете цигарите за 3 дни и си купете :) , вместо да се мъчите с химията. Това го казвам за тези като мен, дето бягаха от часовете по този предмет едно време и нищо не разбират.

  • Нагоре 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Коя е хубавата зимна течност? Аз не пуша, но пък употребявам поне 25 литра зимна течност на сезон. С 15лв. дали ще се справя?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

 Ехааа колега, 25 литра ти направо я пиеш :)

Ами аз си ползвам трета зима на yacco и на -16 по термометър в движение не ми замръзват пръскалките. По важното ми е че не ми оставя "бяло" по капака и уплътненията или че не ми скапва лака на ЦРВ-то, щото съм си с оригиналната боя още и си я пазя. 5 литра обаче са 14 лева и поне за тази течност няма да можеш да минеш с 15 лева с количествата които изразходваш. За други марки не смея да изказвам мнение, щото съм пробвал преди време само  една-две и не съм доволен, даже едната беше на сериозна фирма уж, а взе да мръзне още на -10  :|

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Един познат от Босна до тук му заминават 4 литра течност. Има пръскалки на Вектрата на фаровете и от там толкоз :D 

 

Аз май ще доливам спирт. Гледам да не пръскам сутрин,че се заледява стъклото пак. Пък в движение си става опасно. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тя зимната течност точно тогава е най-нужна. При тръгване на студено след престъргване на леда от стъклото да пръснеш да не заледява наново. Иначе става мазало и първите 10мин докато сгрее парното не виждаш нито пешеходни пътеки, нищо. Иначе загрее ли и лятна да пръскаш не е проблем, стига да не е станала на кокъл в казанчето и пръскалките. Ще взема някаква маркова като за начало, докато измисля има ли по-евтин вариант. По битака продават концентрат 1.3-1.5лв. литъра уж за -60, на Мотокс май беше, ама трябва да се разрежда по-скромно, че пак нема файда.  

 

Зимата се харчи течност, особено в киша постоянно отпред ти мятат ситни пръски примесени с кал, които чистачките не успяват да отмият и става яко замазано.   

Редактирано от boiskii

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не знам,но моето сгрява още преди да тръгна, т.е почва да се топи леда в долния край на стъклото. Даже минава и на газ. а датчика ми е на 30 градуса. До светофара на Метрото на Г.М. Димитров вече се усеща топлината. Радиатора ми е сменен април месец,а антифриза преди месец, това май си е доста от значение :D 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ето нещо интересно по въпроса:

http://www.dailypress.bg/%D0%B5%D1%81-%D0%B7%D0%B0%D0%B1%D1%80%D0%B0%D0%BD%D1%8F%D0%B2%D0%B0-%D0%BC%D0%B5%D1%82%D0%B0%D0%BD%D0%BE%D0%BB%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D1%82%D0%B5-%D1%82%D0%B5%D1%87%D0%BD%D0%BE%D1%81%D1%82%D0%B8-%D0%B7/

Аз за втора година си ползвам Yacoo и не се оплаквам.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    No registered users viewing this page.

  • Предстоящи събития

    No upcoming events found
×
×
  • Създай нов...