Jump to content
automotive

Реглаж клапани

Recommended Posts

Здрасти трябва да си регулирам на D15B2 клапаните .По принцип окачване накладки и други по лесни ремонти си ги правя сам .Работя в голяма сервиз за камиони и един колега ми обеща да ми ги направи все пак прави реглаж на 16литрови двигатели с по 24 клапана и пластини им се слагат че на една хонда ли няма да може.Въпроса ми е обаче Аз ще намеря в аутодата хлбините по какъв ред се регулират?първо смукателните после изпускателните или >...4по4има ли някакъв ред?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

има, виж в мануала , ако изровя страниците ще пейстна

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

По реда на палене- 1,3,4,2 Регулираш всумакателни и изпускателни, докато си на дадения цилиндър, после въртиш и пак.

  • Нагоре 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

всмукателни: 0.18-0.22 мм

изпускателни: 0.23-0.27 мм

 

Реда на реглаж е точно от никакво значение стига да знаеш какво правиш. Дори и да спазваш някакъв ред ако не знаеш какво правиш пак може да ги объркаш.

 

 

п.п. Аз лично ги правя на всмукателни: 0.20 мм, изпускателни: 0.25 мм

  • Нагоре 1
  • Надолу 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ако приятелят ти знае какво прави, а той явно знае, не му трябва ред на регулиране защото само ще си го измисли.Soichiro, следващия път като го правиш, сложи двигателя в ГМТ и виж кои клапани имат хлабина. Цялото упражнение става с позициониране в две ГМТ-та, няма нужда всеки цилиндър по отделно да го правиш. При всяка една ГМТ можеш да регулираш 8 клапана.

  • Нагоре 1
  • Надолу 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ако приятелят ти знае какво прави, а той явно знае, не му трябва ред на регулиране защото само ще си го измисли.Soichiro, следващия път като го правиш, сложи двигателя в ГМТ и виж кои клапани имат хлабина. Цялото упражнение става с позициониране в две ГМТ-та, няма нужда всеки цилиндър по отделно да го правиш. При всяка една ГМТ можеш да регулираш 8 клапана.

аз карам на газ каква хлана да ги направя?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

до колкото знам същата хлабина като на бензин, но пък не съм капацитет по газовите.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Guest Al_Capone

Трябва да се остави същата.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не искам да разводнявам темата, но според няколко майстори - ако има тракане, което може да е породено от хлабини в клапаните било по-добре да се остави така, отколкото да се пренатегнат (създавало по-големи проблеми със запалване и т.н.).При мен има едно тихо тракане, което се учестява с оборотите и може да е от клапаните, но ми казаха да не се занимавам с реглаж - така било по-добре. Вярно ли е?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

...лично аз също имах притеснения за реглажа накрая сам се хванах докарах си първия цилиндър на ГМТ и регулирах и 4-те клапана после на следващия по ред и те така :) ,клапанчетата претракват пак като е студено при палене но след минутка утихват

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За Slade :

Не е вярно.

Ако ги регулираш правилно - как ще остане по-малка хлабина ???

Пренатегнат клапан гори, това е най-големия проблем.

Регулирай правилно и ще подобриш работата на мотора.

П.П. С това "тихо тракане" се излагаме пред чужденците... :)

Редактирано от sebulba
  • Нагоре 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

 

абсолютно вярно. Това че има "майстори" дето не знаят къде са и са пълни олигофреци е друг въпрос. Само като чуеш от някой " по-добре да претракват от колкото да прегорят" може да ти стане ясно за какъв кретенойд става на въпрос.

"Майстора" ако може да ги направи нито ще тракат нито ще прегорят. Ама явно за повечето лумпели по сервизите не тракащ клапан значи че е пренатегнат и ще прегори .....

 

А относно газта : клапаните се регулират с тези хлабини, просто по-често трябва да се преглеждат :)

Редактирано от teror1sta

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За Slade :

Не е вярно.

Ако ги регулираш правилно - как ще остане по-малка хлабина ???

Пренатегнат клапан гори, това е най-големия проблем.

Регулирай правилно и ще подобриш работата на мотора.

П.П. С това "тихо тракане" се излагаме пред чужденците... :)

И аз мисля, че ако се регулират правилно не би трябвало да има проблем.

А тракането наистина е тихо (чувам го само ако съм в гараж или др. затворено помещение без околни шумове) и то на добре загрял двигател. При студен старт като че ли не се чува, което ме навежда на доста притеснителната мисъл, че не са клапани и ако е така - просто не искам и да знам какво е...

Тракането се учестява с увеличаване на оборотите на място.

На предишната кола като е студен мотора се чува отчетливо тракане, което затихва още в първата минута, но там реглажа на клапаните не помогна. Така си и остана за години наред, но с времето се усили и вече се чуваше и на загрял мотор (малко напомняше на дизел :D ).

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

а за двигател д16а6 някои знаели ква е хлабината ако знае да пише едно лично.благодаря предварително:)

  • Нагоре 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

всмукателни:0.17-0.22изпускателни:0.22-0.27

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За Slade :

Не е вярно.

Ако ги регулираш правилно - как ще остане по-малка хлабина ???

Пренатегнат клапан гори, това е най-големия проблем.

Регулирай правилно и ще подобриш работата на мотора.

П.П. С това "тихо тракане" се излагаме пред чужденците... :)

И аз мисля, че ако се регулират правилно не би трябвало да има проблем.

А тракането наистина е тихо (чувам го само ако съм в гараж или др. затворено помещение без околни шумове) и то на добре загрял двигател. При студен старт като че ли не се чува, което ме навежда на доста притеснителната мисъл, че не са клапани и ако е така - просто не искам и да знам какво е...

Тракането се учестява с увеличаване на оборотите на място.

На предишната кола като е студен мотора се чува отчетливо тракане, което затихва още в първата минута, но там реглажа на клапаните не помогна. Така си и остана за години наред, но с времето се усили и вече се чуваше и на загрял мотор (малко напомняше на дизел :D ).

 

Моите си тракаха доста доволно и ги чувах не само в гараж :) Регулираха ми ги и от няколко месеца (повече от 6) нямам грижи с тях. Преди това бях обаче като дизел както ти спомена :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

всмукателни:0.17-0.22изпускателни:0.22-0.27

тези хлабини отнасят ли се и за цр-в 2000г. ?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Възможно е и да са същите , но да не те подведа :) нека някой по в час от мен да каже.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

аз ако не се намеся, кой друг :hondarulez: CR-Vвсмукателни:0.08-0.12изпускателни:0.16-0.20

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

аз ако не се намеся, кой друг :) CR-Vвсмукателни:0.08-0.12изпускателни:0.16-0.20

сигурно ли е? не че съм чувал друго но е доста по различно от другите.а сега имам характерното почукване.явно някои ги е регулирал по сивиковите параметри.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

аз ако не се намеся, кой друг :) CR-Vвсмукателни:0.08-0.12изпускателни:0.16-0.20

сигурно ли е? не че съм чувал друго но е доста по различно от другите.а сега имам характерното почукване.явно някои ги е регулирал по сивиковите параметри.
Повярвай му, той е проверил. Едно ЦРВ тук го чака за реглаж на клапаните :). Ама аз съм доста несериозен и както е тръгнало ще докажа че могат да се минат 30к км на газ без реглаж. Което всъщност не е добра идея.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
:cool: ОК утре гепвам луфтомера и почвам че ме е срам като мина покрай голфистите с тракащи клапани :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

аз ако не се намеся, кой друг :) CR-Vвсмукателни:0.08-0.12изпускателни:0.16-0.20

ако и на мен кажеш каква е хлабината на акорд ще сьм ти много благодарен

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тошката, а Акорда какъв цвят е ??? :)

  • Нагоре 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

аз ако не се намеся, кой друг :) CR-Vвсмукателни:0.08-0.12изпускателни:0.16-0.20

ако и на мен кажеш каква е хлабината на акорд ще сьм ти много благодарен
За ф18-0,24-0,28 и ,0,28- 0,32

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Днес и аз си регулирах клапаните на ЦРВ-то, явно не бяха пипани от как е кола, смукателните бяха на 0.07 влезна пластината, а на изпускателните 0.15, сега направих смукателните на 0.12 а изпускателните 0.20 тоест максимума даден от производителя, щото нали ша слагам газ та за всеки случаи :) Мотора не промени звука ;) мърка си кат коте :D Не съм спазвал ред на реглаж, първо направих смукателните като на всеки четвърт оборот на разпределителния правих 2 та клапана на някои от цилиндрите. След това по същия ред и изпускателните. Накрая ги проверих всичко за последно точно ли е стегнати ли са , затворих капака и гутоууу :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не е необходимо да се оставят хлабави щот караш на газ... нема логика, правете си ги на усреднени стойности

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

.....логиката била че, клапана особено изпускателния седял по дълго време отворен с по малка хлабина, а пък газта за сметка на бензина изгаряла по бавно и от там по висока температура при изпускателните клапани. Сега това бяха теориите, колко има верно в това и колко не, не знам, аз да си се застраховам, хем спазвам препоръките на завода хем спазвам препоръките за газта :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ае хора ми моята така и тракат клапаните все едно съм с дизел. Пък и аз от бая вереме вече карам така. Не че не искам да ги оправя, а просто не се доверявам на някви измислени майстори. А аз нямам познат, които да може да регулира калпани. Мисълта ми е къв може да е ефекта от цялата тая работа, защото почна малко да пригорва масло и се чуда може ли да е от тва? Пък и все пак няма ли да се скапе нещо двигателя така?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Горенето на масло не е от тва :) да се скапе двигателя едва ли, наи много да поизноси малко валовете :) поради по голямата хлабина има по рязкйа среща на гърбицата с кобилицата. От по голяма хлабина имаш по малка мощност и може би по голям разход, все пак голямата хлабина намалява времето и дълбочината на отваряне на клапана. Tова с реглажа не е голяма философия, все ще намериш някои маистор дето като го гледаш в ръцете ще я направи. А и тук в форума има доста маисторчето дето са много на ТИ с тези неща може и към тях да се обърнеш за помощ едвали ще откажат.

Редактирано от Слави CR-V

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

джокер за д15з1/3/6/8 : след реглажа в по голямата част от случаите продължава да се чува тракане ! Ама това не трябва да те спира да си ги направиш както трябва. хлабините са: всмукателни: 0.18-0.22 ммизпускателни: 0.23-0.27 мм

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ок месри много за информацията :lol: И аз така бях чувал че на Z сериите така им се чуват клапаните, ма все пак смятам, че имат нужда от реглаж.

Редактирано от K1NG

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Пишете кой е мотора, не колко кубика и клапана е... :lol: За F20B3, F20Z1, F20Z2 e :- всм. 0.24 - 0.28мм.- изп. 0.28 - 0.32мм.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

за акорда дай номера на двигателя. коя година е. купе,седан.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Така и така се отвори приказка та да питам и аз :lol: Имам колата от две години и съм минал към 35000 км. Двигателя е F20A4 на Прелюд 5-та, не се чуват съмнителни шумове, трябва ли профилактично да се замерят хлабините на клапаните или да не се занимавам?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Трябва... :lol:Тук има малко отговори на въпроса "защо".

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ето тук е показано достатъчно ясно как сам да си регулираш клапаните...

 

Как сами да си регулираме клапаните на двигател F23A

Редактирано от TipoMan

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колеги ще ходя да регулираме клапаните в сервиза на един приятел,но преди да отида искам да знам има ли някой тънкости които са от значение и по нормалния ред ли става регулирането при V-TEC моторите,както и хлабините които дават за този мотор по книга,защото колата си работи повече от перфектно вече няколко години и е супер безшумен двигателя ,но от 6,7 месеца пречукват на капака тези клапанчета и не искам да не спазим нешто и да осерем работата евентуално нали знаете как стоят нещата,човек да го е страх да ,я пипне ,се едно да трагнеш по болници в България....мотора е D16Z9 CIVIC COUPE

Редактирано от Soichiroo

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Гледам че ти ще ходиш до там ... та първото където се сещам, е че реглажа(сетих се за един разбирач, където му вика "центровка" :rolleyes: ) се прави на студен двигател ! Реда няма никакво значение, важното е да регулираш правилния клапан в дадено положение на вала. Това че работи безшумно, не означава че няма нужда от реглаж :) Може да са пренатегнати клапаните !

  • Нагоре 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    No registered users viewing this page.

  • Предстоящи събития

    No upcoming events found
×
×
  • Създай нов...