Jump to content
dragob

смяна предни накладки

Recommended Posts

Хондата е сивик 1,5 витек и 1998 аеродек. Колеги, как сам да си сменя предните накладки, без да прецакам нещо по системата? При положение, че старите са много износени и доста трябва да връщам цилиндрите? Накладки АТЕ добри ли са за хондата, 1,5 сивик, витек, аеродеск 1998?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не си ли го правил досега?

Не е трудно , но се изискват малко умения.

 

Първо трябва да стабилизираш колата със стойка, пън или нещо здраво. В никакъв случай не се работи само на крик.

2. Приготвяш си звездогаечни ключета 8,9,10,12,13,14,16,17. Две прави отвертки... да са по-здравички, едно леко чукче 0,5 кг,  спрей за ръжда и телена четка. Грес за водачите и парцали за бърсане.

3. Като смъкнеш джантата, първо се прибира цилиндъра. С 10-та развиваш щуцера за обезвъздушаване. Подлагаш един съд отдолу и почваш леко да прибираш цилиндъра, като ползваш за рамо супорта. Прави се много бавно. Сп.течност излиза през щуцера. Щуцера може да е с 8 или 9, но в повечето случаи е 10.

Като прибереш цилиндъра, изцяло затягаш щуцера.

 

4. Развиваш двете болтчета на водачите с 12 , но може и да има едно 12 и едно 13.

5. С почукване изваждаш целия сп.апарат от накладките. Проверяваш водачите дали се движат мазно. Ако има блокирал се разглобява ,чисти и смазва и сглобява. Долният и горният не винаги са еднакви.

Вътрешната е с датчика, външната е гола.Т рябва да се движат свободно/мазно в супорта. Ако задържат, супорта е за чистене от ръжда.

6. Слагаш вътрешната накладка в сп.цилиндър ,а външната върху супорта и връщаш сп.цилиндър на мястото му.

7. Връщаш двете болчета с ключе 12. Слага се малко лепило средна якост. Сега държиш контра с 17 и затягаш здраво.

8. Обезвъздушаваш сп.цилиндър с 2-ри човек.

9. Слагаш гуменото капаче на щуцера.

10. Монтираш джантата и пробваш внимателно спирачките.

11. 1000км внимаваш със спирането, докато си легнат накладките върху износените дискове.

 

Ако не ти е ясно нещо от инструкцията , потърси сервиз.

 

Току що икономиса 40 лв.

  • Нагоре 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Нарочно го карам да развива щуцерите.....да не върне мръсна течност в помпата. Все пак 98 година. :)

  • Нагоре 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И аз искам да не обезвъздушам , но същевременно да не прецакам помпата и абс, с връщането на цилиндъра и се чудя, не можели да нахлузя на пробката маркуче, да го напълня с спирачна течност? Изправено нагоре, естествено и тогава да отвъртя, при връщане на цилиндара, тогава не би трябвало да дръпне въздух. Предполагам, че нищо не е сменяно преди мен, карана е от стар човек и само е карал, без да сменява много много. Дали ще стане така ?

Редактирано от vesivanova

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Щом си „карал без сменя нищо“ - направо си купи и 1л. спирачно масло и го смени цялото ;)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако ми позволите и аз малко да допълня.

Първо - колегата Markony е дал прекрасно обяснение стъпка по стъпка, но все пак ако човека никога не се е занимавал, може пак да има неясни неща. Бих препоръчал питащия, да се порови в ютюб и да разгледа няколко клипчета с подобни процедури, и да види кое как се прави. Стара мъдрост е, че видяното не може да се замени и с хиляда думи.

От мен препоръка - за да не се опъва, усуква и т.н. маркучето, преди демонтирането на спирачния апарат, да се закачи с тел, кука, свински опашки или каквото и да е, но да не се оставя да виси на маркучето.

 

По отношение на гресирането на водачите, бих споделил една препоръка, която ми даде съдържателя на едно магазинче, специализирано за резервни части за спирачни апарати и всичко свързано със спирачките, човека очевидно имаше много богат опит. Той ми каза, че е най-добре да се ползва не грес, а чист вазелин. Може би е прав, тъй като греста след време има склонност да се спича, особено ако е оставена на открито, В този смисъл е много важно и да се провери състоянието на маншончетата, покриващи водачите на супорта, и ако има някъде скъсано, задължително трябва да се подмени с ново. Маншончетата обикновено се продават като част от ремонтните комплекти за спирачни апарати, но не във всеки ремонтен комплект има всички нужни части, затова трябва да се провери, преди да се купува.

 

Прибирането на буталцето може да стане по много начини. Съществува специален инструмент за това, но е скъп и едва ли е оправдано да се купува, освен ако не се занимаваш професионално със смяна на накладки. Аз прибирам буталцето с клещи-гарги. Отварям гаргите на подходяща позиция и почвам да въртя буталцето по посока на часовниковата стрелка, ако се гледа буталцето фронтално. На предните спирачни апарати върху буталцето, поне при мен, има една ламаринка, която можеш да махнеш, докато прибираш и после пак да поставиш.

 

Процедурата с щуцера и обезвъздушаването аз я пропускам, но в случая, може би наистина е добре да изхвърлиш отработената течност в спирачния апарат и да долееш нова и обезвъздушиш, както те е посъветвал Markony.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За апаратите си има специална грес . Медна, да речем .

  • Нагоре 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Така ли? Къде може да се намери медна грес за апарати?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В по-големите "магазинчета" се намира тази грес, казват им официални вносители и имат много по-богат опит от продавач в малко магазинче .

Такива са Ато хелп, Ато хит, Тех-ко и т.н.... и там никой няма да ти препоръча вазелин, той си е за други цели. :) А ще ти предложат точно тази грес, защото издържа на температура до 1150 градуса преди да започне да се спича .

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Бриколаж, Кауфланд, Карфур. Навсякъде има медна грес. В повечето магазини за авточасти има "керамична" грес, която е правилната смазка за водачите. Предлага се в 5 грамови пакетчета. На практика, всяка високо температурна грес може да се ползва.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Медната грес, не става за водачи! Ремонтните комплекти си идват с нужната грес в малко пакетче. Колега от форума, предлагаше грес за водачи в малки кутийки, за около 8 лв. аз си взех и за сега няма ядове.

Редактирано от goldbyrk

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мотивирай се защо медната грес не става?

До сега колите, които съм сервизирал, с медна грес не са имали проблеми. Още повече, след 3 годишна работа, греста е още със същия цвят, а водачите все още се движат супер плавно.

 

Между впрочем, развиването на пробката/щуцера е може би по-добрия вариант. За да се избегне обезвъздушаването - една бутилка и маркуче. Маркучът е потопен в единия си край в бутилката, а в нея да има, за предпочитане, нова спирачна течност. В другия край маркуча закачен за щуцера и се гледа балончетата въздух, разбира се, да не се връщат в спирачния апарат.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

http://www.tstgroup.eu/TEXTAR-Cera-TEC

http://textar.com/project/textar-cera-tec/?lang=bg

 

Това си бях взел преди време.

 

ПП. Не се казва "мотивирай се", а "аргументирай се". :)

  • Нагоре 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря на колегите, които посочиха подходяща смазка за водачите на супорта.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз нямам личен опит с медната грес, но се позовавам на опита на тези, които са го правили. Преди да си сервизирам моите апарати, изчетох доста теми и много хора казват, че при по-екстремна употреба, медната грес се сгъстява, спича се един вид. Използват я по задната част на накладките, където контактува с метала, както и по челото на буталото и до там. Ще се аргументирам и с това, че няма нито един ремонтен комплект, който да идва с медна грес.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Едно е сигурно - ще пътува спокойно, ако слага медна грес! Иначе не ме разбирайте погрешно - има по-добри решения. Медната грес обаче, не е лошо решение и определено става!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В по големите "магазинчета" се намира тази грес, казват им официални вносители и имат много по богат опит от продавач в малко магазинче .

Такива са Ато хелп, Ато хит, Тех-ко и т.н.... и там никой няма да ти препоръча вазелин, той си е за други цели, :) а ще ти предложат точно тази грес защото издържа на температура до 1150 градуса преди да започне да се спича .

Сигурно има по-добро решение от вазелина, особено ако греста е специално предназначена за тази цел.

Но с останалите ти разсъждения не съм съгласен. Ако един човек цял живот се е занимавал с едно нещо, то той вероятно знае почти всичко за това, с което се занимава. И почти сигурно е изпробвал многократно това, което ще посъветва.

А един голям вносител, той си е просто търговец. Той е безличен и се интересува единствено да продаде нещо по-скъпо и да реализира по-голяма печалба.

Там работят търговци, консултант-продавачи, или каквито и ще да са, но това не са хора, които са изпробвали лично да монтират частите, които продават. Нито ще дадат някакъв съвет, нито могат да го дадат. Нямат 30 годишен опит. И не работят за себе си.

Ще дам следния пример. На много места се продават тъй наречените контактни спрейове за почистване на електрически контакти. Не са евтини.

Преди години стана така, че наследих няколко такива английски, които струваха по 20 паунда едната бройка. Да, добре чистеха. Погледнах съдържанието им - 100% изопропилов алкохол. Е хубаво, но аз си купувам изопропилов алкохол за 4-5 лева литъра, а ако е наливен - за 2-3 лева от химическите магазини в София. За сравнение, английският спрей, дето струва 20 паунда, е 100 или 150 милилитра, по спомен.

 

Е да, друго си е да купя скъпото, от голямата фирма, но важно е какво реално има вътре, нали? Не казвам, че случаят с греста е точно такъв.

В много случаи и аз отивам при големия вносител. Когато знам точно какво искам да купя. Но човек не може да знае и да разбира от всичко.

 

В случая вероятно ще си взема специализираната грес, за която беше даден линк. Или ще взема медна грес, след като и Markony, останах с впечатление, че я смята за подходяща, след като ми обясни откъде мога да си купя.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Моите уважения към тук пишещите, но на 100% подкрепям това:

Медната грес, не става за водачи! Ремонтните комплекти си идват с нужната грес в малко пакетче. ...

  

 

А аргументите ми са:

Аз нямам личен опит с медната грес, но се позовавам на опита на тези които са го правили. Преди да си сервизирам моите апарати, изчетох доста теми и много хора казват, че при по екстремна употреба, медната грес се сгъстява, спича се един вид. Използват я по задната част на накладките, където контактува с метала, както и по челото на буталото и до там. Ще се аргументирам и с това, че няма нито един ремонтен комплект, който да идва с медна грес.

Единствената разлика е, че аз се позовавам на личния си опит и на опита на още 5-6 квалифицирани автомонтьори, с които работих 9 години в автосервиз.

 

Графитна грес сме използвали (както каза goldbyrg) за смазване на местата, където челюстите се трият в задния капак на барабана, пружинките и лостчетата в барабаните, челата на буталцата на дисковите спирачки, и леглата на супортите, където се плъзгат накладките. Може и да пропускам нещо ;)

Водачите на спирачните апарати винаги сме смазвали със споменатата специална грес. Доколкото си спомням тя е литиева, високотемпературна.

 

Нямам представа, дали графитната грес е подходяща за водачите, просто не ми се е налагало да пробвам, при условие, че имах в наличност специалната грес за водачи ;)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Единствената разлика е, че аз се позовавам на личния си опит и на опита на още 5-6 квалифицирани автомонтьори, с които работих 9 години в автосервиз.

Графитна грес сме използвали (както каза goldbyrg) за смазване на местата, където челюстите се трият в задния капак на барабана, пружинките и лостчетата в барабаните, челата на буталцата на дисковите спирачки, и леглата на супортите, където се плъзгат накладките. Може и да пропускам нещо ;)

Водачите на спирачните апарати винаги сме смазвали със споменатата специална грес. Доколкото си спомням тя е литиева, високотемпературна.

 

Нямам представа, дали графитната грес е подходяща за водачите, просто не ми се е налагало да пробвам, при условие, че имах в наличност специалната грес за водачи ;)

 

Че тя, литиевата, не е ли най-обикновената грес, която се продава навсякъде?

Тук въпросът беше с какво да се смазват водачите на супорта, не за смазването на леглата на супорта, където се плъзгат накладките или челата на буталцата.

Според мен, обикновената грес ще се спече, поне това намерих на моите водачи, когато си ремонтирах задните спирачни апарати.

Както казах, бях посъветван от човек, който държи магазинче и очевидно има богат опит с тези ремонти, да ползвам вазелин. Малко се стреснах в първия момент, но после се замислих, че може би е прав. Вазелинът е подценяван, но често върши страхотна работа.

Видях и че има специална грес за тази цел, която вероятно е и по-подходяща, но все пак не мога да кажа със сигурност дали е така, тъй като не съм я ползвал.

Графитната, доколкото знам, не се спича.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Приятелю, дай да уточним някои неща.

На кое викаш супорт?

Ако е онова кривото желязо, което е хванато с 2 болта към шенкела, значи говорим за едно и също нещо. Да, ама тва чудо е неподвижно, следователно не му трябват водачи. Водачите са ония двата дълги, гладки болта, които се завиват към супорта, по които се плъзга подвижния спирачен апарат. Та в този ред на мисли, аз казах:

...Водачите на спирачните апарати винаги сме смазвали със споменатата специална грес. Доколкото си спомням тя е литиева, високотемпературна. ...

Изразът "Доколкото си спомням тя е литиева" да се чете - "Не съм на 100% сигурен, каква е, но май е литиева". Не знам, колко обикновено литиева е (ако изобщо е литиева), т.е. от онази, която се продава навсякъде, или е грес на литиева база, но във всички случаи е специална високотемпературна грес за смазване на водачите на спирачните апарати.

 

И за да не стане пак недоразумение - надали е специална грес точно, само и единствено за водачи на спирачни апарати, по-скоро водачите са едно от местата за приложение на тази специална грес.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

брацкес.jpg

 

Хайде да приключим спора.Оригиналната грес не нито медна ,нито керамична, нито специална.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

attachicon.gifбрацкес.jpg

 

Хайде да приключим спора.Оригиналната грес не нито медна ,нито керамична,нито специална.

Значи е силиконова или псевдосиликонова, каквото и да значи това. Но в цитирания от теб документ пише за calipers. което не е точно водачите, а самия спирачен апарат.

Къде е по-висока температурата, според мен при самите накладки, отколкото при водачите на супорта, май наистина стана прекален спор. Трябва да погледна в документацията, която имам. Дали пише конкретно някаква грес или просто да се гресират водачите.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Значи е силиконова, или псевдосиликонова, каквото и да значи това. Но в цитирания от теб документ пише за calipers. което не е точно водачите, а самия спирачен апарат.

 

 

Къде е по-висока температурата, според мен при самите накладки, отколкото при водачите на супорта, май наистина стана прекален спор. Трябва да погледна в документацията, която имам дали пише конкретно някаква грес, или просто да се гресират водачите.

 

На снимката виждам и двете греси:

 

Спирачки.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Поочистих малко темата, да ни извини авторът. Надявам се, си е решил проблемът.

 

Любителите на високото кръвно спокойно могат да си разменят имейлите и да продължат да се хранят....

  • Нагоре 1
  • Хаха 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Guest
Темата е заключена и Вие нямате право да коментирате в нея.

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    No registered users viewing this page.

  • Предстоящи събития

    No upcoming events found
×
×
  • Създай нов...