Jump to content
Patrik

Обжалване на АКТ

Recommended Posts

Я някой да сподели как става това.Евентуално ако има няква форма на самата жалба.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Първо трябва да ти излезне наказателното постановление и от подписването му,в 7 дневен срок имаш право да обжалваш пред Районен съд.Жалбата се пише в два екземпляра и се подава в деловодството на сруктурното звено /РПУ/,от където ти е издадено нак.постановление.От там те я препращат към Съда и чакаш призовка за делото,което се образува.Гледай обаче да спазиш срока ,защото инак няма да ти приемат жалбата ;) Наказателни постановления с глоба до 10лв. вкл. не се обжалват :D Надявам се съм бил полезен ;)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Е ама не е ли яко да си имаме пич-полицай във форума, ааам? ;):D

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Надявам се съм бил полезен :D

Ами да полезна информация.Мен повече ме интересуваше формата на жалбата щото тя има някви изисквания.Мерси все пак.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Отговорено (Редактирано)

Всичко това и .... От деня на написването на АКТ-а т.е. Ако ти е написан днес, имаш 3 дни срок (петък, събота, неделя - неприсъствен ден - значи понеделник) за да напишеш възражение по АКТ-а. Напиши първо това защото не веднъж ми се е случвало след възражение АКТ-а да се отмени или размера на глобата да ме удовлетворява и да не се налага да се ходи на Съд ;)Успех и драсни едно Л.С. може и да впрегна колегата тука за едно бързо възражение ;)Ред. Има изисквания до колкото знам. Мога ти пратя една да хванеш идеята :D

Редактирано от DrOxBoLi

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Guest -=airman=-

Интересен въпрос е колко се чака докато получиш прозовка?Аз обжалвах един акт към края на март, а все още не съм получил нищо от съда... Някой има ли представа за този срок?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Всичко това и .... От деня на написването на АКТ-а т.е. Ако ти е написан днес, имаш 3 дни срок (петък, събота, неделя - неприсъствен ден - значи понеделник) за да напишеш възражение по АКТ-а. Напиши първо това защото не веднъж ми се е случвало след възражение АКТ-а да се отмени или размера на глобата да ме удовлетворява и да не се налага да се ходи на Съд ;)Успех и драсни едно Л.С. може и да впрегна колегата тука за едно бързо възражение ;)Ред. Има изисквания до колкото знам. Мога ти пратя една да хванеш идеята :bash:

Да прати ми. patrik@gbg.bgСитуацията е следната: не съм аз участника а мацката ми, която нямаше и грам вина. Аз присъствах на част от процедурата на съставянето, обаче точно като трябвало да пише възражението в самия акт мръднах за малко щото то издържа ли се толкова време :D та въпреки инструктажа ми да пише възражението те почнали да й обесняват че щом е жена е ЛОГИЧНО (в което има малко логика ;) но не и в случая) тя да е виновна и възражението щяло да и докара по-голяма глоба и т.н. Иначе от тогава мина доста време не сме пускали възражение в 3-дневния срок ами направо ще пуснем жалба и ше ходим на съд ;) - ех че хубаво звучи. Та сега ми предстои този 7 дневния за пускането на жалбата. На адвокат не ми се плаща по обясними причини ;)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

извинявам се за офтопика ама какво става ако не си платя акта, щи ми го вземат ли с данъка на колата :D

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Guest 1net

че те така си се плащат... с данъците :D на място акт не се плаща, най-малкото защото наказателното постановление с глобата и отнетите точки ти излиза от КАТ, тоест, наказанието се решава в КАТ, а не на пътя.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Guest hondÑŽ
Отговорено (Редактирано)

извинявам се за офтопика ама какво става ако не си платя акта, щи ми го вземат ли с данъка на колата :D

Няма да ти го вземат с данъка на колата. Преди 2006 можеше, но сега не.От 2006 г. местните данъци и такси какъвто е и Данък Превозни Средства се събират от съответните приходни звена към съответната Община, в повечето случаи това е Дирекция "Местни данъци и такси" към Общината. Глобите и наказателните постановления се събират от регионалните структури на НАП /Национална Агенция по Приходите/, така че това са съвсем различни структури и нямат обвързаност на задълженията / поне засега / ;) .П.П. По неофициални данни събираемостта на КАТ към момента възлиза на не-повече от 6%. Редактирано от hondю

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ми аз питам защото наскоро един авер разправяше, че за 100 лв. акт му пратили писмо с което го уведомили че ако не си плати глобата до 15 дни щели да му пуснат колата на търг :D и аз се шашардисах щот оня ден ми треснаха адския акт ;)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Guest slus4o©

......Иначе от тогава мина доста време не сме пускали възражение в 3-дневния срок ами направо ще пуснем жалба и ше ходим на съд ;) - ех че хубаво звучи. Та сега ми предстои този 7 дневния за пускането на жалбата...........

Според информацията която имам ако не се пусне въпросната жалба в 3 дневен

срок (работни дни) няма дело :blink: , то дори и да пуснеш жалба ако инспектора

или както там се казва този който преглежда жалбите в КАТ сметне че няма основание

пак няма дело, това е законния ред а пък ти ако не си доволен от изхода че няма дело

винаги можеш да заведеш Граждански иск, храни куче да те лае

 

 

ПС И аз преди съм подавал жалба в законоустановения ред и нищо (няма дело),

чух че кукарите се шашкали ако жалбата бъде написана грамотно, печатно и с цитати

от ЗЗД и т.н., пред Софийския ГАД има експерти с пишешщи машини които от едното

нищо правят нещо и при всички случаи печелиш и самото дело. Едно приятелче си

обжалва АКТ-а отиде на съд, цялата процедура му отне 3 месеца но го спечели,

най-якото от цялата случка е това че когато той застанал пред съдията и той го питал

нещо той излъгал а и казал че бил с жена си която и тя потвърдила а тъпата кука не

си спомяла ;) оня сам ли бил или не, и то как да си спомня като на ден пишат по

50-тина АКТ-а тъй че слабо вероятно оня да е запомнил всичко и то с подробностите

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

извинявам се за офтопика ама какво става ако не си платя акта, щи ми го вземат ли с данъка на колата :blink:

Няма да ти го вземат с данъка на колата. Преди 2006 можеше, но сега не.От 2006 г. местните данъци и такси какъвто е и Данък Превозни Средства се събират от съответните приходни звена към съответната Община, в повечето случаи това е Дирекция "Местни данъци и такси" към Общината. Глобите и наказателните постановления се събират от регионалните структури на НАП /Национална Агенция по Приходите/, така че това са съвсем различни структури и нямат обвързаност на задълженията / поне засега / ;) .П.П. По неофициални данни събираемостта на КАТ към момента възлиза на не-повече от 6%.
Само да проверя дали съм разбрал правилно (малко си падам тъпичък), в НАП ли се плащат глобите последно? На централен адрес? Тия в общината идея си нямат.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

доколкото знам актовете се плащаха в кат когато си зимаш талона. поне така го бяха обсъждали по едно време...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Отговорено (Редактирано)

извинявам се за офтопика ама какво става ако не си платя акта, щи ми го вземат ли с данъка на колата :bounce:

 

Няма да ти го вземат с данъка на колата. Преди 2006 можеше, но сега не.

От 2006 г. местните данъци и такси какъвто е и Данък Превозни Средства се събират от съответните приходни звена към съответната Община, в повечето случаи това е Дирекция "Местни данъци и такси" към Общината.

Глобите и наказателните постановления се събират от регионалните структури на НАП /Национална Агенция по Приходите/, така че това са съвсем различни структури и нямат обвързаност на задълженията / поне засега / :) .

 

П.П. По неофициални данни събираемостта на КАТ към момента възлиза на не-повече от 6%.

 

Само да проверя дали съм разбрал правилно (малко си падам тъпичък), в НАП ли се плащат глобите последно? На централен адрес? Тия в общината идея си нямат.

 

Да колега глобите се плащат в НАП, а данъка за колата в Общината - Местни данъци и такси - може физически да не се помещава там,

Редактирано от hondю

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

незнам каде се плащат глобите по актовете, но на мен 2 - пъти за тая ме глобяват с ФИШ и на фиша в долния ляв ъгъл пише, че трябва да се плати в "брой или безкасово по бюджетна сметка N BG 78 REXI 9320 8101 2910 37" в "ДЗИ банк"

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А на печата на моя фиш пише да го платя в Си банк! Там и го платих.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Сори малко че дигам толкова стара тема но сега ми предстой и на мен такова обжалване защото имам акт на стойност 160лв днес като ходих и като ми казаха 4е е 160лева щях да припадна.Случката:Карам си във Варна на бул.Хр.Смирненски в посока Военна болница задръстването ужасно тъкмо бях ходил да си купя ново масалце то навънка жега ужассс всички коли карат с 5-макс10км/ч неверояттно мудно пред мен кара един микробус Форд Транзит който в един момент реши да спре на място и в следствие че не спазвах дистанция спрях в него но то как да спазвам дистанция повече от 1метър в такова задръстване.Ударът беше с около 4-5км/ч и пораженията по микробуса бяха нулеви НИЩО МУ НЯМАШЕ лееееека драскотинка а сивика ми с леко изкривен преден капак и цепната броня.Дойдоха ченгетата писаха акт проверка за алкохол и тн всичко друго ОК.И днес ходих да видя какъв ми е акта и чесно ми стана лошооо :hondarulez::P как може за такъв лек удар акт от 160лв.Та утре мисля да ходя да го обжалвам но ако някой може да сподели какво трябва да пиша и някакви подробности който могат да ми помогнат да сподели ще съм много благодаренАААА и друг въпрос ами то ако това дело се проточи няколко месеца аз какво нямам талон и немога да си карам колата???

Редактирано от Stefan Lalev

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Guest Al_Capone

Дай малко повече инфо какво пише в акта? А щом казваш че е 160 лева трябва да обжалваш постановлението! Акта се обжалва три дневен срок. А акта може да се удължава с печат на съответното гише, само че не знам дали след като е излезло постановлението ще ти удължат акта.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Всъщност грешката е моя аз вече акта немога да го обжалвам но имах предвид да обжалвам постановлението защото ми се струва нереално 160лв за дето съм подпрял леко микробус при такова движениеа и на всичкото отгоре той няма щети!Сега знам че в 7-дневен срок трябва да обжалвам постановлението но как точно, два формуляра се попълвали какво точно трябва да пиша в тях и нещо подобно което може да ми е от полза ви питах дали не знаете?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ми то си невинен до доказване на противното. докато тече дело мисля че си в играта.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И друго нещо, следващия път (дано да нямаш такъв) се разбери с другия шофьор, особено ако той няма никакви щети! Защо сте чакали катаджии?!

А аз исках да извикаме ченгетата защото незнам дали щяха да ми признаят каското :angry: .

Колегата FROSTY много ясно ти го е казал разбери се с другия шофьор! Затова си има двустранни протоколи от застрахователите и те са за точно такива случаи. Попълвате ги обаждаш се на дежурния в КАТ, казваш му че е станало ПТП еди къде си в еди колко си часа и най важното без човешки жертви и че нямате претенции един към друг, попълнили сте двустранните протоколи (поълват се протоколите на виновният водач дадени му от неговият застраховател, а ако не сте си ги взели търчите до застрахователя да си ги вземете) и искате от дежурният в КАТ номер за протоколите, който пишете отгоре на протокола с датата когато е станало ПТП-то. Това е всичко разотивате се мирно и тихо и нямате никакви разправии с полицията никакви актове и прочиее... а на застраховтеля това му е достатъчно за да ти изплати щетата по твоята каско полицата а на потърпевшия от твоята гражданска отговорност.П.П. Да поясня още нещо това е валидно за материални щети до 1000 лева, иначе пак КАТ и т.н. ! :blink:

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ЕДИТ: Това с двустранните протоколи не беше ли актуално преди години, вече не?

Не актуално си е и си действа с пълна сила, само че застраховтелите се правят къде на хитри, къде на разсеяни и не ти дават умишлено двустранните протоколи, ама за това сме си виновни и самите ние, че не си знаем правата, а пък после се оплакваме това така, онова не.... Затова, като сключвате гражданска отговорност си ги искайте и настоявайте да ви ги дадат, че те са големи гяволи и чат пат излизат с номера: Ами те ни свършиха или пропуснали сме да ги вземем от централния офис! Абе въобще отстоявайте си правата :)!!! Редактирано от Olmy

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ми то си невинен до доказване на противното. докато тече дело мисля че си в играта.

На практика е обратното.Всеки полицай може да те спре, така както си караш да каже ти мина на червено без колан и с телефон в ръката да ти напише акт и като отидеш в съда, ТИ трябва да доказваш, че това не е вярно.Твоята дума срещу думата на полицая...всъшност срещу думата на още двама трима полицай, които никога не си виждал и които ще дойдат да свидетелстват хах.Така че си виновен, докато ти сам не докажеш противното и в крайна сметка си оставаш виновен, защото няма как да докажеш, нито че не си минал на червено, нито че си бил с колан, нито че не си говорил по телефона и няма свидетел, чиято дума да тежи повече от тази на полицаите.Така стоят нещата в нашето "граждаснко общество", което "може" да упражнява контрол над властите не само веднъж на 4 години и в нашата съдебна система, която "защитава" правата на гражданите :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ми то си невинен до доказване на противното. докато тече дело мисля че си в играта.

На практика е обратното.Всеки полицай може да те спре, така както си караш да каже ти мина на червено без колан...
Имах предвид че докато тече дело не се отнемат точките и не плащаш глобата след като въпросните са предмет на разглеждане в съда, все пак заради тях е цялата работа, нали?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ми то си невинен до доказване на противното. докато тече дело мисля че си в играта.

На практика е обратното.Всеки полицай може да те спре, така както си караш да каже ти мина на червено без колан...
Имах предвид че докато тече дело не се отнемат точките и не плащаш глобата след като въпросните са предмет на разглеждане в съда, все пак заради тях е цялата работа, нали?
разбрах те да просто вкарах офф топик...скоро имах такива разправии каквито описах и още съм афектиран.. :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Guest Al_Capone

ЗАКОН ЗА ДВИЖЕНИЕТО ПО ПЪТИЩАТА

Чл. 179. (2) (Нова - ДВ, бр. 43 от 2002 г., в сила от 26.04.2002 г.) Който поради движение

с несъобразена скорост, неспазване на дистанция или нарушение по ал. 1 причини

пътнотранспортно произшествие, се наказва с глоба от 100 до 200 лв., ако деянието не

съставлява престъпление.

Спокойно може да обжалва несъобразената скорост! Няма съдя който да е присъдил такова деяние? С какво са доказали че е несъобръзена? С какъв уред? Кой го е замерил? Има максимално разрешена скорост! Ако няма доказателство за превишена скорост и в акта и/или в постановлението пише че си карал с несъобръзена скорост може да обжалваш и да спечелиш! Точно поради факта че няма валидно доказателство за това с каква скорост си се движил. А дори да си карал с 35км/ч ти си карал със скорост която е разрешена от закона! Именно актовете и постановленията с така наречената с несъобразена скорост в съда отпадат на 95%, останалите 5% са ако към тази скорост има и други провинения като алкохол и тн.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Guest Al_Capone

Именно "несъобразената скорост" е най големия проблем на водачите на МПС в България. Вярноно е че не винаги си струва да се съдиш с КАТ но от време на време се налага! Ако на колегата му се занимава нека обжалва! А и в 70% от случаите актовете са неграмотно написани, така че може да го обжалва и него ако има копие.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако не е несъобразена скорост, ще е неспазване на дистанция, ако не е неспазване на дистанция, ще е нещо друго.Закона е толкова разтеглив, че те на място си преценяват или си измислят, как да го приложат и какви членове си нарушил....на мен за ляв завой на място където не е позволен ми пишат навлизане в насрещното на платно с 4 ленти (или нещо такова...за ляв завой по Аксаков от бул.Васил Левски става въпрос) на брат ми за навлизане в насрещното му бяха писали неспазване на пътна маркировка аз минавам с 20 лева и 3 точки а на него му режат главата от кръста.... :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

......

Айде няма нужда да ми вдигаш 100 пункта "несъобразената скорост", човека сам каза, че не е спазвал дистанция. Имаш изброяване - или едното или другото или трето ИЛИ комбинация от тях. Освен това щом си се набил в предния си виновен по подразбиране. Всички се правят на безсмъртни по пътищата, пък после -> що стана така..... конкретната случка е станала с 5-10 км/ч и затова щетите са такива, когато е с 50 или 150 км/ч щетите са други.... може и човешки жертви да имаКогато се научиме да бъдеме по-малко нервни по пътищата може и да стане по-поносимо положението, в София отдавна е КОШМАР, не знам как е по другите по-големи градове :unsure:

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Понеже виждам, че се бъркат понятията "обжалване", "акт" и тн, искам да внеса малко яснота, може да е полезно на някой:При нарушение се съставя акт, който служи за констатация на фактическата обстановка и предполагаемата разпоредба, която е нарушена. По време на съставянето на акта е първият момент, в който може да се напишат възражения, обяснения или изобщо всяка информация, която може да помогне. Вторият момент е следващите три работни дни, в които може да бъдат дадени допълнителни писмени обяснения към съставения акт в съответния КАТ. Обясненията в акта, заедно с тези, написани по-късно, образуват една преписка, която се разглежда от административно-наказващия орган, т.е. този който определя дали и каква да е глобата. Ако обясненията са достатъчно аргументирани, до издаване на наказателно постановление може да не се стигне, т.е. този който наказва да реши, че няма данни за нарушение. С две думи, на този етап всичко се развива по административен път в рамките на КАТ - те колят, те бесят. Забравих да кажа, че със съставяне на акта се отнема и контролния талон, който служи за доказателство, че са ви спряли и са ви написали акта във ваше присъствие.Вторият етап е издаването на наказателното постановление. С него би трябвало да ви върнат и талона.Наказателното постановление може да бъде обжалвано в съда в седемдневен срок. Може да се обжалва всичко - от това, че в акта има съществени недостатъци в съдържанието, обстоятелствата по издаването му, до самото нарушение, неговата тежест, размера на глобата и тн. Жалбата се подава чрез административно-наказващия орган, т.е. от там откъдето ви е написано наказателното постановление до районния съд. Общо взето е хубаво да го напише човек, който има представа какво прави, дори да не е адвокат, въпреки, че с адвокат имате доста по-големи шансове. И не се доверявайте на тия, дето стоят с пишещите машини пред съда, нотариата и тн - те не са адвокати.Дано съм бил полезен.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

добре колеги като си говорим за несъобръзена скорост онзи ден ско4их в една дупка и си попотроших колата викнах кат за протокол и те ми писаха акт за несъобръзена скорост и височина на автомобила със състоянието на пътната настилката сега се чудя дали и как е законово да съдя общината поне акта да не плащам и колко ще ми излезе този съдп.с.взеха ми алкохолна проба и апарата показа 0.02 затова за алкохол немогат да се хванат а аз съм влязъл в дупката с 30-35

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Guest Al_Capone

 

Колега аз карам във София по 500 км всяка седмица АД е меко казано. Но когато няма разпечатка от радар каквато и да била скоростта отпада като обвинение. А за 50км/ч все още е в разрешениете от закона - за 100-те вече си е превишена скорост, за която нито споря нито коментирам , просто се опитвам да обясня парадоска "несъобразена" скорост който го има само тук защото на софийското околомръсно и 3 км/ч са несъобразена скорост - всеки ден виждам по някое подпиране което става с не повече от 3 км/ч но защото там и два пръста кал и като пипнеш спирачките се подпираш в предния с 3км/ч си карал с "несъобразена" скорост, а това че асфалта от кал не се вижда - кой ти гледа цвят. Това ми е идеята за това постановленията в които е посочено "несъобразена" скорост биват отменяни.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колега Stefan Lalev, раздуй какво е развитието по случая ти (когато има такова)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте!На 20.02.2009 г. ми бе връчено наказателно постановление на основание чл. 53 от ЗАНН и по чл. 182, ал.2, т.5 от ЗДвП: налагане на глоба в размер на 150 лева и лишаване за 2 месеца от право да управлявам МПС.Възнамерявам да обжалвам постановлението и се интересувам дали бихте могли да ми помогнете във връзка със следното:Фактическата обстановка при съставянето на акте беше следната:На 15.12.2008 г. се движех по пътя Варна-София. Малко преди Велико Търново имаша знак, ограничаващ скоростта до 60 км/ч. В момента, в който видях знака намалих скоростта и бях изпреварен от джип. Смея да твърдя, че влязох в зонта на действие на занка с разрешената скорост, но на около 150-200 метра след знака ме спряха полицай. Показаха ми, че радарът е отчел скорост от 104 км/ч. Погледнах си часовника и установих разминаване между това, което показваше моя и този на радара от около 1 мин. Обясних на полицаите, че това най-вероятно е скоростта, с която се е движил джипа, който ме изпревари, но те настояваха, че са засекли точно мен. Поисках снимка, който да удостовери това твърдение, но ми бе отговорено, че радарът е стар и не могат да ми предоставят такава. Попитах как мога да бъда сигурен, че радарът е настроен да засича скоростта на движение след ограничението, а не преди знака, отговорът беше, че ако се стигне до съд ще предоставят експертиза. Поисках сертификат, че радарът е минал технически преглед в метрологията не по-късно от 6м. но полицаите нямаха такъв!Интересувам се как би погледнал съда на моята жалба ако опиша това, което изложих по-горе? Има ли шанс Наказателното постановление да падне въз основа на невъзможността КАТ да докаже, че са засекли точно мен?ПП: на 15.12.2008 г. ми накипя да се разправям с полицаи, киото явно очакваха да ги попитам "Момчета няма ли начин да направим нещо" (смятах, че не съм нарушил правилника) и не писах, че имам възражения, а впоследствие се оказа, че съм изтървал 3-дневния срок за излагане на допълнителни писмени възражения пред КАТ.Много ще съм благодарен ако ме посъветвате как точно да подходя за да падне в съда НП!!Поздрави от Варна,Никола

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте!На 20.02.2009 г. ми бе връчено наказателно постановление на основание чл. 53 от ЗАНН и по чл. 182, ал.2, т.5 от ЗДвП: налагане на глоба в размер на 150 лева и лишаване за 2 месеца от право да управлявам МПС.Възнамерявам да обжалвам постановлението и се интересувам дали бихте могли да ми помогнете във връзка със следното:Фактическата обстановка при съставянето на акте беше следната:На 15.12.2008 г. се движех по пътя Варна-София. Малко преди Велико Търново имаша знак, ограничаващ скоростта до 60 км/ч. В момента, в който видях знака намалих скоростта и бях изпреварен от джип. Смея да твърдя, че влязох в зонта на действие на занка с разрешената скорост, но на около 150-200 метра след знака ме спряха полицай. Показаха ми, че радарът е отчел скорост от 104 км/ч. Погледнах си часовника и установих разминаване между това, което показваше моя и този на радара от около 1 мин. Обясних на полицаите, че това най-вероятно е скоростта, с която се е движил джипа, който ме изпревари, но те настояваха, че са засекли точно мен. Поисках снимка, който да удостовери това твърдение, но ми бе отговорено, че радарът е стар и не могат да ми предоставят такава. Попитах как мога да бъда сигурен, че радарът е настроен да засича скоростта на движение след ограничението, а не преди знака, отговорът беше, че ако се стигне до съд ще предоставят експертиза. Поисках сертификат, че радарът е минал технически преглед в метрологията не по-късно от 6м. но полицаите нямаха такъв!Интересувам се как би погледнал съда на моята жалба ако опиша това, което изложих по-горе? Има ли шанс Наказателното постановление да падне въз основа на невъзможността КАТ да докаже, че са засекли точно мен?ПП: на 15.12.2008 г. ми накипя да се разправям с полицаи, киото явно очакваха да ги попитам "Момчета няма ли начин да направим нещо" (смятах, че не съм нарушил правилника) и не писах, че имам възражения, а впоследствие се оказа, че съм изтървал 3-дневния срок за излагане на допълнителни писмени възражения пред КАТ.Много ще съм благодарен ако ме посъветвате как точно да подходя за да падне в съда НП!!Поздрави от Варна,Никола

Колега, мисля че имаш доста добри шансове пред съда, ако в жалбата напишеш горецитираното. Наблегни най-вече на това, че не са ти представили, документ за технически преглед на радара. Шансовете обаче, щяха да са много по-големи, ако в самия акт беше написал с едно изречение, че не ти е бил предоставен такъв документ. Тогава най-вероятно въобще нямаше да ти издадат наказателно постановление. Длъжни са да имат такъв сертификат и при условие, че ако се стигне до съд не могат да докажат, че радара е показал правилно скоростта- акта пада. Така че, ако това се пише в самия акт, началника на съответния КАТ обикновено не издава наказателно постановление. При теб обаче със сигурност ще има такова, но задължително го обжалвай.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Искам само да допълня малко полезна информация, за да не отварям нова тема !По член 15, ал.2 от закона за Административни нарушения и наказания: "Наказанието глоба, по отношение на непълнолетните се заменя с обществено порицание." Та ако има някой който е на 16 или 17 и си кара примерно скутерчето "Хонда" и му пишат Акт за нещо, без значение какво, да знае, че е ДЛЪЖЕН да НЕ плаща, защото няма право да дава пари на държавата. Същото важи и за хората с кат.Б1 ! Говоря от личен опит, не е някаква легенда :) Отървал съм доста пари на родителите си по този начин...

Редактирано от adit0

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Никола,колегите не са длъжни да ти предоставят сертификат за годност на техн.средство.Такива сертификати има,но се съхраняват във съответната служба.При изискване от съда,се представят като доказателство.Уредите минават метрологични проверки ежегодно така,че не се надявай на пропуск и тук.Относно това,че има разминаване с една минута от твоят часовник как да се разбира?Радара си има свой час и дата,които се сверяват не по твоят часовник.Виж ако има разминаване от 10-15мин. тогава съм съгласен,но една минута това е несериозно :) Да продължим.Наказателно ще ти бъде издадено,същото имаш право да обжалваш в 7-дневен срок пред по-висшестоящата инстация,т.е. Районен Съд.Там на делото ти,трябва да докажеш,че не си карал със 104км/ч,а не полицаите :) Успех!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да си пожелаем успех, и аз имам идентична ситуация. Очаквам си решението и ще обжалвам и аз.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Значи при мен случая беше следния: Движа се по пътя Варна-Бургас, някъде около отбивката за Камчия има ограничение 60 км/ч, тъй като доста преди това ми светнаха с фарове намалих преди ограничението и карах с около 65 км/ч. Господата катаджии обаче ми показаха, че са засекли скорост 95 км/ч /явно преди това е минал някой с толкова/, еми както казах по-горе в самия акт си писах, че съм карал с 60 и че радара им не е верен и че настоявам да се направи технически преглед на устройството. В крайна сметка нямаше наказателно постановление, но това при условие че не бях извършил нарушение. Сега ако бях карал наистина със сто незнам, не съм чак толкова нагъл и щях да си поема вината :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    No registered users viewing this page.

  • Предстоящи събития

    No upcoming events found
×
×
  • Създай нов...