Jump to content
IBM

Закупуване на вече регистриран автомобил

Recommended Posts

Колеги, имам нужда от малко полезна информация и се надявам, че все някой ще помогне.Така, харесъл съм автомобил, който искам да закупя. Проблема идва от там, че едва едва събирам парите за цената на автомобила а както знаете закупуването на автомобил е придружено и с други разходи. Ако някой скоро е купувал вече регистриран автомобил нека ми отговори на следните въпроси:1. Какви разходи имам относно прехвърлянето на автомобила (в смисъл вече да е мой)?2. Може ли да се прехвърли автомобила без да се сменят номерата?3. Данъка плаща ли се ако го е платил другия собственик?4. А ГО?Т.е искам да си направя сметка какви разходи имам за придобиването на автомобила, като тука не става въпрос за масла, филтри, ремаци и тн., защото найстина всеки непредвиден предварително разход ще ми идва като гръм от ясно небе.Благодаря предварително!

Редактирано от botevist1912

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колеги, имам нужда от малко полезна информация и се надявам, че все някой ще помогне.Така, харесъл съм автомобил, който искам да закупя. Проблема идва от там, че едва едва събирам парите за цената на автомобила а както знаете закупуването на автомобил е придружено и с други разходи. Ако някой скоро е купувал вече регистриран автомобил нека ми отговори на следните въпроси:1. Какви разходи имам относно прехвърлянето на автомобила (в смисъл вече да е мой)?2. Може ли да се прехвърли автомобила без да се сменят номерата?3. Данъка плаща ли се ако го е платил другия собственик?4. А ГО?Т.е искам да си направя сметка какви разходи имам за придобиването на автомобила, като тука не става въпрос за масла, филтри, ремаци и тн., защото найстина всеки непредвиден предварително разход ще ми идва като гръм от ясно небе.Благодаря предварително!

Отговарям по точки.1. Прави се застрахователна оценка на автомобила,колкото е по ниска оценката толкова по малко плащаш на нотариуса.На мен ми излезе при оценка 300лв платих 73лв на нотариус2.Ако номерата на колата са от от твоя окръг от Пловдив с PB няма да ги сменяш и това ти излиза около 30лв в КАТ,ако не са трябва да ги смениш и излиза около 75лв3.Данъка трябва да го е платил предишния собственик иначе неможе да се прехвърли при нотариуса.После като си я зачислиш в твоита община ти ще се платиш за съответната година.4.Г.О също трябва да има иначе неможе да се прехвърли при нотариус.Това е от мен,ако има някой да допълва.Поздрави.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 2 дни си купих кола от София колега.Ето ти расходите:Нотариуса иска ти доказателство от аллианз,булинс....(няма значение коя застрахователна фирма) на колко я проценяват колата-моята я процениха 1000лв.-този документ плащаш си го 12лв.-нотариуса ти взема 135лева(в София)когато види че колата е 1000-ако е отценена повече ще ти вземе и нотариуса поскъпо-оттам отиваш в кат-без да промениш номерата ти е 3лева +17 лева за талоните-ако ти е застрахована отиваш само в данъчното да си я сложиш на твое име(това не се плаща)-данъка трябва да е платен за 2013(понеже това е отговорност на предишния собственик).Успех и поздрави

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз взех преди 2 месеца 6 ген седан. Излезе ми 90 лв. 67 лв нотариус, 23 лв в кат. Не съм сменял номера, само смяна на собственост. Колата има ГО и преглед до април 2014. данъците и бяха платени и се разминах само с тези 90 лв. Беше и обслужена с ГИ. и те така

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Вероятно ще повторя това, което са казали колегите по-горе, но ето и от мен:

 

1. Застраховалтена оценка на автомобила. Може да се направи от самият нотариус, не е необходимо Булинс, Алианц или някъде другаде. :). Тука пишеш възможно най-малката сума. При нотариуса не помня колко платих, но беше в рамките на 100лв.

2. Номерата може да не се сменят, ако се водиш по адрес в същата област. Аз трябваше да сменя номерата, излезе ми някъде 75-80 лв.

3. За данъка същото както и при номерата. Ако сменяш номерата, трябва да регистрираш колата в съответната община и да платиш на ново данъка (тука вече зависи от общината и годината на колата, ето тука http://www.calculator.bg/1/avtomobil_danak.html можеш да изчислиш колко ще ти излезе), има някакъв срок, в който трябва да е регистрираш в общината иначе глоба. Ако е в същата община, не е необходимо да плащаш на ново, защото без платен данък от предишният собственик, не може да се прехвърли колата. Но, отново трябва да декларираш в общината, че колата е твоя !!!

4. ГО, не е необходимо, вероятно вече ще имаш. Но в 7 дневен срок след слелката при нотариуса, трябва да отидеш да си извадиш добавък за ГО и Каско. Съответно, при смяна на номерата, трябва отново добавък за ГО и каско. Това е безплатно.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ето и колегата хубаво ти каза-имаш 2седмици срок да ходиш в данъчното и да си попълниш декларация.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колеги благодаря ви много. Интересно само, че аз по лична карта съм с адрес в Пловдив а живея, имам апартамент в София.Дали ще може в този случай да остане със същите номера, който са софийски или ще трябва поради адреса ми по лична карта да ходя да сменям номерата до Пловдив.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Регистрацията на автомобил се прави по адреса в личната карта,сиреч в Пловдив.Асо искаш да останеш със Софиикси номера трябва да си смениш адресната регистрация.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ето и колегата хубаво ти каза-имаш 2седмици срок да ходиш в данъчното и да си попълниш декларация.

имаш 2 седмици в кат колега и 2 месеца в даначното

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Малко пояснение за адресната регистрация - имаш настоящ адрес т.е. този примерно в София за,който също трябва да се регистрираш в полицията и Публикувано изображение/>постоянен , който ти е по лична карта в Пловдив.

За да си направиш постоянния адрес т.е. по лична карта в София трябва да подадеш декларация заедно със един от собствениците на жилището,в което живееш..

И след това вече си регистрираш колата в София.

 

Ако те надушат че не си уведомил до 30 дни за настоящия адрес в София от полицията ще ти напишат акт и наложат глоба ! т.е. както си в случая с постоянен адрес в Пловдив.

Редактирано от iso_eu

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Малко пояснение за адресната регистрация - имаш настоящ адрес т.е. този примерно в София за,който също трябва да се регистрираш в полицията и Публикувано изображение/>постоянен , който ти е по лична карта в Пловдив.

За да си направиш постоянния адрес т.е. по лична карта в София трябва да подадеш декларация заедно със един от собствениците на жилището,в което живееш..

И след това вече си регистрираш колата в София.

 

Ако те надушат че не си уведомил до 30 дни за настоящия адрес в София от полицията ще ти напишат акт и наложат глоба ! т.е. както си в случая с постоянен адрес в Пловдив.

 

Аз съм единствен собственик на въпросното жилище, как да подам декларация с друг собственик?

 

оффтопик:

Протестирам относно ограничението от 2 поста. В крайна сметка, човек понякога има нужда от повече за да сИ изясни нещо.Вие като обсъждате нещо в ежедневието си с познати и приятели, ограничавате ли се колко изричения ще кажете. Това може да го измисли само някой малумник. Поне да беше 3-4 поста...а то ДВА. Мързи ги да чистят спама ли какво? Измислилия това правло е леко казано глупак. Сега няй-вероятно и БАН ще получа но просто няма как да си замълча.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Извинявай- не стана ясно до сега че живееш в собствено жилище Публикувано изображение/>

 

Бате като си собственик на жилището в София - барем декларация за придобиване на имота подал ли си в срок ? Ако не си ще имаш акт за административно нарушение и глоба

Вземаш нотариалния акт и отиваш в Общината към която си.

Попълваш бланка за постоянен адрес и се регистрираш какъв ти е проблема ? Като купува жилището не ти ли разясниха тези въпроси ?

Редактирано от iso_eu

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Извинявай- не стана ясно до сега че живееш в собствено жилище Публикувано изображение/>

 

Бате като си собственик на жилището в София - барем декларация за придобиване на имота подал ли си в срок ? Ако не си ще имаш акт за административно нарушение и глоба

Вземаш нотариалния акт и отиваш в Общината към която си.

Попълваш бланка за постоянен адрес и се регистрираш какъв ти е проблема ? Като купува жилището не ти ли разясниха тези въпроси ?

 

Попълнил съм такава декларация когато придобих жилището, но по лична карта си се водя с адрес Пловдив.

Та тва ми беше питането, след като имам регистриран апартамент в София, при прехвърлянето на автомобила, проблем ли ще е да остане със сегашната си софийска регистрация или задължително щом съм с адрес Пловдив по лична карта, ще трябва да ходя да се редя в Пловдив.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

 

Извинявай- не стана ясно до сега че живееш в собствено жилище Публикувано изображение/>

 

Бате като си собственик на жилището в София - барем декларация за придобиване на имота подал ли си в срок ? Ако не си ще имаш акт за административно нарушение и глоба

Вземаш нотариалния акт и отиваш в Общината към която си.

Попълваш бланка за постоянен адрес и се регистрираш какъв ти е проблема ? Като купува жилището не ти ли разясниха тези въпроси ?

 

Попълнил съм такава декларация когато придобих жилището, но по лична карта си се водя с адрес Пловдив.

Та тва ми беше питането, след като имам регистриран апартамент в София, при прехвърлянето на автомобила, проблем ли ще е да остане със сегашната си софийска регистрация или задължително щом съм с адрес Пловдив по лична карта, ще трябва да ходя да се редя в Пловдив.

 

Щом по лична карта се водиш в Пловдив значи задължително трябва да смениш номерата с Пловдивски.Но ако нямаш излишни пари сега,да ги смениш може да идеш по натам и ще ти сложат фиш от 20лв,затова че си изпуснал срока от 2 седмици.За Смяната на номерата си приготви още към 70лв + всички разходи при прехвърляне.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

С думи прости не е интересно какво имаш и нямаш, а какво пише на личната карта Публикувано изображение т.е. собственика на колата си ти , а не апартамента :P/>.

Едно време имаше разни адреси на домуване на колата и т.н. по Бай Тошово време.

 

По адресът на личната карта се прави регистрацията на МПС-то. Друг вариант няма - освен ако имаш жена и тя е със Софйска регистрация по-лична карта - ще пишат колата на жена ти . Публикувано изображение Но тогава и договорът за покупко продажба трябва да е с продавача и жена ти , а не с тебе !

 

Ако искаш да остане със Софийски номера - отиваш и си сменяш личната карта със Софийския си апартамент и адрес и след това си оставаш със същите Софйски номера и сменяш само талоните на колата -вътре вписват твоите данни т.е. пак ходиш да се редиш в КАТ но само за смяна на талони което става доста бързо защото колата не минава през каналите за преглед.

Редактирано от iso_eu

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря за информацията. Бяхте ми полезни.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Малко да съживя темата...

Та сега използвах калкулатора за данъци и н емога да разбера защо за 115 кс. данъка в Пловдив ми е 263 лв а за софия е 170 лв.  Каква е логиката. И сега след, като май ще ходя до Пловдив за смяна на номерата, длъжен ли съм да заплатя данъка за 2014 г. или може и на края на годината.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Всяка Община определя този размер на данъка със собствени коефициенти.

Важното е да я пререгистрираш до 15 дни след датата на покупка ! И до 2 месеца да подадеш декларация в общината !

В противен случай ще те глобят за административно нарушение.

Данъка го плащай когато искаш не е задължително веднага !

Да не се излъжеш да платиш данъка на стария собственик - от датата на покупко продажба тече твоя данък , преди това е за сметка на предния собственик !

 

Затова е по добре да си смениш личната карта - излиза доста по евтино и данъка ще ти е нисък и номера няма да сменяш.

Редактирано от iso_eu

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Моят данък за 115к.с. е 114лв.София

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Данък трябва да платиш само, ако за тази година не е платен. Ако собственика си го е платил тази година, то ти за 2014 не трябва да плащаш, но не вярвам да го е направил за цялата година така че ти остава да провериш, а и те в данъчното ще ти кажат. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И понеже нотариусите си имат одобрен от държавата ценоразпис който е фиксиран ето един калкулатор- http://www.calculator.bg/1/avtomobili_taksi_danatzi.html

 

Има и нотариуси които ще се съгласят да прехвърлят кола дори и на много по-ниска стойност от реалната ,но сигурно са единици ... 

 

Като погледнах  при коли над 10 000 лв , дали са НОВ ВНОС или от частни лица , парите вече се изравняват. Дали ще дадеш 500 лв за регистрацията или за прехвърлянето все едно ...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Отговорено (Редактирано)

Също обаче нотариалната такса можеш да я намалиш ако преди това ти направят застрахователна оценка на колата !

Която разбира се винаги е по ниска от тази на която купуваш автомобила защото в нея се оценява реалното техническо състояние на колата ! Примерно олющена боя, предница за ремонти ит.н.

Редактирано от iso_eu

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако данъка е платен от предишния собственик,(2014г в случая) дори и в друга община, отиваш с копие от бележката за платен данък и за 2014 не дължиш нищо

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да не отварям нова тема ще използвам тази.

Някой знае ли, при смяна на адрес по лична карта, трябва ли задължително да се смени талона на колата?

И двата адреса са в един и същи град.

Благодаря ви!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

По закон вероятно трябва - но на практика, не съм чул да ги налагат. Мои познати си карат с години със сменен град, без да сменят номера и талон, заради това, че в другия град данъка им е по-нисък. Никой не ти ги гледа тия адреси.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не, не трябва... дори и по закон.

При мен положението е същото, даже новия адрес е в друг град. Питах изрично в община, данъчно, кат... отговора навсякъде беше, че не съм длъжен. Просто продължавам да си плащам данъците за автомобила към общината, в която е регистриран. При регистрация на нов автомобил, вече ще трябва да го регистрираш към новата община и да плащаш данъците към нея (това обаче в случаите като моя, когато новия адрес е в друг град). 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря много на всички за информацията!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Отговорено (Редактирано)

При закупуване на автомобил, задължително при нотариуса се представя документ за платен данък. Ако сделката се изповядва от 01.01 до 31. 03. за платен данък се смята данъка за миналата година, след което новият собственик ще плати данъка за настоящата година. Всички сделки след 31.03 се изисква при нотариуса платен данък за настоящата година. В София след като се мине през кат не си  длъжен да ходиш в съвета да заявяваш придобиването на колата защото данните от кат постъпват директно в дадената община, но ако си закупил колата преди 31.03.си длъжен да отидеш и си заплатиш начисленият за годината данък ,а ако колата е била с регистрация от друг град и сделката се извършва след 31.03 си длъжен да представиш документът за платен данък за предишната регистрация, след което ти начисляват плащане на допълнително някаква сума,защото данъците в с.София са по големи  от тези на общините в страната. Не знам обаче каква е нормативната уредба в другите области, дали базата данни от кат се препращат в съответните общини така, че всеки трябва да провери това, както и дали дължи допълнително плащане по данъка.Има случаи когато сделката се извършва след 31.03. и старият собственик представя пред нотариусът документ за разсрочено плащане, само за първото и второто тримесечие, което не се отбелязва от нотариуса и тогава новият собственик е прекаран и заплаща останалата част за съответната година. Това го правят някои и със гражданската отговорност, която при сделката трябва да бъде заплатена. Всички регистрации в кат се извършват по адресната регистрация от личната карта, както е описано в  предишните постове, както и при съвпадане на двете регистрации може да се запази същият номер .           

Редактирано от Valdimor
  • Нагоре 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    No registered users viewing this page.

  • Предстоящи събития

    No upcoming events found
×
×
  • Създай нов...