Jump to content
Cyreon

Свещи - марки, видове, препоръки

Recommended Posts

Дойде ми времето да ги сменям. Спрял съм се на две марки - NGK или DENSO. Моля за мнения по следните въпроси:

 

1. Личен опит от двете марки - кой какво е ползвал и от кое е доволен/недоволен?

2. Задължително да са Made in Japan, чувам че имало страшно много ментета. По какво ги познавате?

3. Заслужава ли си повече пари за иридиеви свещи? Вярно ли е, че иридиевите се сменяли на 100 000 км?

 

Благодаря.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това което знам и съм чувал е:
Да, Иридиевите изкарват много повече от обикновените, но за "бегачки" не се препоръчват(в твоя случай нямаш никакви проблеми)
Чел съм теми в които казват NGK и нищо друго, демек аз няма да рискувам с Denso
Моя съвет купи си ОЕМ иридиеви, ако не се лъжа с форумнуте поръчки идват по коло 8$ за брой.

  • Нагоре 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Вземи си оригинални свещи - най-малкото избягваш всякакъв шанс за ментета. Не знам колко е разликата в парите, но се сменят достатъчно рядко. Сигурен съм, че Хонда знаят с какви свещи двигателите им са най-ефективни и безпроблемни.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря, момчета.

 

Това което знам и съм чувал е:
Да, Иридиевите изкарват много повече от обикновените, но за "бегачки" не се препоръчват(в твоя случай нямаш никакви проблеми)
Чел съм теми в които казват NGK и нищо друго, демек аз няма да рискувам с Denso
Моя съвет купи си ОЕМ иридиеви, ако не се лъжа с форумнуте поръчки идват по коло 8$ за брой.

 

ОЕМ какво означава? Марка ли е това? Сори, не ми стана ясно.

 

Вземи си оригинални свещи - най-малкото избягваш всякакъв шанс за ментета. Не знам колко е разликата в парите, но се сменят достатъчно рядко. Сигурен съм, че Хонда знаят с какви свещи двигателите им са най-ефективни и безпроблемни.

 

Като казваш "оригинални" какво имаш предвид? Някои на Хонда производство ли? На мен в книжката ми пише да слагам NGK или DENSO.

 

Oт един БГ сайт харесах тези две:

 

https://www.autopower.bg/%D0%B7%D0%B0%D0%BF%D0%B0%D0%BB%D0%B8%D1%82%D0%B5%D0%BB%D0%BD%D0%B0-%D1%81%D0%B2%D0%B5%D1%89-ngk-honda-accord-9-cu-2.0-i-9329-g7183c36-i8014748.html

 

https://www.autopower.bg/%D0%B7%D0%B0%D0%BF%D0%B0%D0%BB%D0%B8%D1%82%D0%B5%D0%BB%D0%BD%D0%B0-%D1%81%D0%B2%D0%B5%D1%89-denso-honda-accord-9-cu-2.0-i-skj20dr-m11s-g7183c36-i22469709.html

 

NGK-то немско производство (хм, дали), Denso - ги дават в Япония правени, пък по-ниски като цена.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Виж по каталог какво ти излиза, на мен на Type S-а ми излязоха лазерни иридиеви NGK и такива и поръчах:

 

http://forums.hondabg.com/index.php?showtopic=57108&p=1057417509

 

пс:ОЕМ са такива с каквито излиза колата от завода демек оригинални.

пс2: NGK само Made in Japan

пс3: остави един VIN да видим какво излиза :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Оригинални имам предвид точния модел препоръчван от Хонда, взет от оторизиран сервиз/дилър. Като гледам, цената от Бултрако (на NGK идващи в кутийки с Honda логото) ще е около 200-220лв, което не е много повече от 4х39лв от сайта, който си показал. Но за 50лв разлика ще си сигурен, че си сложил това, с което ти е дошла колата и е карала 6 години безпроблемно :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ето това ти трябва
http://www.hondapartsnow.com/genuine/honda~spark~plug~9807B-5617W.html
15.5$ за брой + мито и ДДС абе няма да прехвърлят 140лв к-та мисля аз.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В Аутодата, оригиналните за модела от профила са Denso SKJ20DR-M11S, а като заместители дават NGK IZFR6K11NS. Няма какво да ги мислиш.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да според това което и аз намерих колата би трябвало да е с:  

PLUG, SPARK (IZFR6K11NS) (NGK) или PLUG, SPARK (SKJ20DR-M11S) (DENSO)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

 

пс:ОЕМ са такива с каквито излиза колата от завода демек оригинални.

Демек пак NGK или DENSO . :)

Много преиграват някои колеги с тези "оригинални" свещи, "оригинални" масла и т.н....

Хонда нито свещи произвежда, нито масла, дискове, накладки, всичко е производство на някоя фирма специализирана в това, така че няма никаква драма да се слагат и афтърмаркет  части от въпросните фирми .

Аз лично предпочитам платинен БОШ, пред никелови NGK или DENSO .

  • Нагоре 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Демек пак NGK или DENSO . :)

 

 

 

Много преиграват някои колеги с тези "оригинални" свещи, "оригинални" масла и т.н....

Хонда нито свещи произвежда, нито масла, дискове, накладки, всичко е производство на някоя фирма специализирана в това, така че няма никаква драма да се слагат и афтърмаркет  части от въпросните фирми .

Аз лично предпочитам платинен БОШ, пред никелови NGK или DENSO .

 

 

Колега, ако искаш и лоени свещи от близката църква сложи. Конструктора и производител на автомобила е посочил какво се слага. С тези, които предлагаш, може да върви по-добре, а може и да не върви, но с посочените от производителя е сигурно, че ще се отговаря на спецификациите, по които е произведена - т.е. ще върви, както от завода.

  • Нагоре 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Хонда може и да не произвежда масла, дискове и накладки, но произвежда двигатели. И имам чувството, че техните конструктори имат най-добра представа с какво работят двигателите им най-добре. За това и казах "оригинални" свещи.

 

За много хора 200лв за свещи може изглеждат като голяма сума, но като гледам от разни онлайн магазини или с поръчки, чакане, освобождаване от митници - идва пак 140-150лв. Разликата от 50лв ти купува комфорта да го вземеш от близкото Хонда представителство с гаранция, че свещите са точно тези, които ти трябват, не са менте и ще изкарат още 60 000км без проблем. А тук не говорим за 20 годишна кола, че 50лв да са чак такъв фактор. 

  • Нагоре 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Чети какво пише в ръководството и слагай такива. Дали Денсо или Нжк въпрос на личен избор. Естествено заложи на сигурен доставчик(има доста такива) ако не държиш да купиш същите с кутийка Хонда от представителството. Ако ли пък това ще пречи на съня ти, Бултрако, Карада и прочие са твоите хора...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

 

Колега, ако искаш и лоени свещи от близката църква сложи. Конструктора и производител на автомобила е посочил какво се слага. С тези, които предлагаш, може да върви по-добре, а може и да не върви, но с посочените от производителя е сигурно, че ще се отговаря на спецификациите, по които е произведена - т.е. ще върви, както от завода.

 

Аз лично колега, мога и никакви да не сложа, и колата ми пак пали до - 7-8 градуса, от там нататък са ми достатъчни само 2 подгряващи да има здрави  . :D

Вие му мислете, с тези филми дето се вкарвате с всичко "оригинално" .

Те конструктора и производителя са посочили и с какъв бензин да се кара, ама  вие не си го внасяте от Япония, ами карате с български бъркочи . :)

Освен това, има един световен каталог, където е описано коя свещ на всеки световен производител, отговаря и замества свещта препоръчана  от конструктора . ;)

Гледам чак има колеги, които си мислят, че ЕКУ-то им чете и свещите, :lol:  сигурно като прочете, че свещта  не е ОЕМ и спира подаването на искра .

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз имам опит с 2 вида свещи.
Едните са Brisk Racing DR14ZC равняващи се на 7-мици като топлинно число. 
Сложих ги лятото в жегите и определено колата беше по-добре при ръчкане. Но дойде зимата и като е студена работеше доста зле и нямаше мощност.
Сложих NGK 6-тици, каквито излизат по каталог, а иридиевите ги оставих за лятото.

post-20207-0-35645800-1454488061_thumb.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Българският форум е единствен от всички, от които следя и в които имам потрбителски профил като [Американсите(няколко са), Австралийския, Английския, Полския], в който полезната информация губи главоломно срещу вредната, комплексарската, заядливата.

 

П.С.: Относно частите заместители на стоковите такива, правил съм си експерименти и повече не бих го правил, тъй като когато видиш изработката от близо на стоковата такава и тази на заместителя, виждаш разликата в материала, качеството на калъпа, отливката, сглобката, надписите и т.н., в полза на стоковите такива.

Нека само да поясня относно ОЕМ, за тези които не са сигурни или не знаят какво точно е то, и да няма повече объркване:

Цитирам:

"When referring to auto parts, OEM refers to parts and manufacturers involved in the final assembly of a vehicle—in contrast to aftermarket parts that can be installed after the car comes out of the factory. For example, if Ford used Autolite spark plugs, Exide batteries, Bosch fuel injectors, and Ford's own engine blocks and heads when building a car, then car restorers and collectors consider all of those brands as OEM brands, in contrast to aftermarket brands (such as Champion plugs, DieHard batteries, Kinsler fuel injectors, and BMP engine blocks and heads). This can mean that Bosch injectors, for example, are considered OEM parts on one car model and aftermarket parts on another model."

Или:

"Що се отнася до автомобилните части, то ОЕМ са производителите на частите, които са включени в първоначалната сглобка на превозното средство (или така както излиза от завода) - за разлика от частите които се монтират, след като автомобила е напуснал завода. Ето пример - ако Форд са ползвали свещи Аутолайт, акумулатори Ексайд, инжектори на Бош, собствените си двигателни блокове и глави, при заводската сглобка, то тогава за автомобилните реставратори и колекционери всички тези марки ги считат за ОЕМ такива, спрямо след производствените марки като - свещи Чемпиън, акумулатори ДайХард, инжектори Кинслер и БМП дбигателни блокове и глави. На кратко, това че инжекторите на Бош, на пример, се считат за ОЕМ част в една марка автомобили, то за друга могат да бъдат след производствена такава."

Редактирано от crown_bg
  • Нагоре 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Старата Хонда я  докарах от Германия със свещи Бош и съм нямал проблеми, да не кажа, че не усетих разлика като сложих иридиеви Денсо и после иридиеви НЖК.

Моя съвет към колегата Cyreon е да види в сайтовте кои са официалните представители за България на Денсо и НЖК  и да си ги поръча, откъдето му направят най-изгодна оферта.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Нови от Денсо: IK20TT.

Отлични за газови автомобили.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

През годините на няколко коли съм купувал обикновени NGK от Ауто+ и съм доволен - независимо дали Made in Japan или France. Не мога да споделя опит с иридиевите.

 

Иначе Ауто Хелп също са крупен вносител на NGK - в нашата сграда е централния им склад и съм виждал когато разтоварят палетата.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте ... на N22B1 кой е 3-ти цилиндър :/

изписа ми P16D1 та мисля да започна от свещта. Ако не е тя ще ръчкам контролния модул.

Като застана СРЕЩУ колата /акорд 8/ от ляво на дясно ли да броя свещите или от дясно на ляво.

ПП: четох по англоезичните форуми че оригиналните свещи се сменят на 150 000 мили, та за това не смятам да ги сменям всички на веднъж. Предполага се че са сменяни вече един път.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Когато  се сменят свещите се сменят  всички наведнъж.

Няма такова нещо само някоя.

Редактирано от CARPERA

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За подгревни свещи става въпрос.

  • Благодаря 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
На 19.09.2022 г. at 23:45, Gladiator_BG написа:

Здравейте ... на N22B1 кой е 3-ти цилиндър :/

изписа ми P16D1 та мисля да започна от свещта. Ако не е тя ще ръчкам контролния модул.

Като застана СРЕЩУ колата /акорд 8/ от ляво на дясно ли да броя свещите или от дясно на ляво.

ПП: четох по англоезичните форуми че оригиналните свещи се сменят на 150 000 мили, та за това не смятам да ги сменям всички на веднъж. Предполага се че са сменяни вече един път.

Провери си буксата към свещта. Моята направи същия проблем. Прави лош контакт от разхлабената букса, но с лека корекция на пластинките в нея се получават нещата.

  • Благодаря 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
2 hours ago, policeman said:

Провери си буксата към свещта. Моята направи същия проблем. Прави лош контакт от разхлабената букса, но с лека корекция на пластинките в нея се получават нещата.

 

Да, това беше първото и за сега единствено нещо което съм проверил. Буксите оказаха доста съпротива докато ги извадя. Уплътняват добре. Мисля, че не е от тях.

Предполагам е нагоряла отпред и е вдигнала съпротивлението. Прави го само на студен старт. Така и така ще ги проверя всичките обмислям да смня и дифтунгите на инжекторие.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Възможно е, но при мен това беше проблема. Даже първият път ми го направи по време на движение, на магистрала и то лятото^_^

Редактирано от policeman

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    No registered users viewing this page.

  • Предстоящи събития

    No upcoming events found
×
×
  • Създай нов...