Jump to content
Al Capone

Относно правописа!

Recommended Posts

Здравейте, колеги!

 

 

Темата възникна спонтанно и за това се налага да се напишат правилата за нея.

Целта на темата е да даде малко знания, а не да се превърне в място за спорове, караници и присмех. Моля съобразявайте се!

 

Правила на темата:

 

1. В темата се пишат само граматически и правописни правила или правилното изписване на често срещани грешки. Преди да напишете нещо, проверявайте, дали вече го няма.

 

2. В темата могат да се задават въпроси. Пишете кратки, ясни и конкретни въпроси.

 

3. Форумците, които пишат правила или отговарят на въпроси, трябва да са убедени в знанията си. Ако не са много сигурни по-добре да не пишат.

 

4. Пишете за често срещани неща, бъдете кратки, ясни и разбираеми - без излишна терминология.

 

 

 

 

Зная, че след като прочетете написаното, ще ме намразите /не,че ми пука/ и ще започнете да ми обяснявате как правописа не е основното в един сайт като "Хонда фенклуб България"............. Всички обаче, се бием в гърдите колко сме българи, и как всичко зависело от управляващите, а не от нас самите. Правописа е нещо, което зависи от нас. Колкото по-правилно пишем, толкова сме по-българи. Поради тези причини започвам да пускам теми свързани с правописа /правилата/ на родното четмо и писмо. Ако не сте сигурни като пишете, просто погледнете тук.

 

 

 

Като за начало, ето ви 10 лесни правила за по-правилно писане на български език:

 

1. Цифрите 4 и 6 ,не съществуват като букви нито в латиницата, нито в кирилицата.Те се срещат само в „маймуницата”,която става за ча - „чат”, „шматка”, а не „4ат”, „6матка”...;

 

2. Ер малък (Ь ь) не е сложен за красота в азбуката. Слага се след съгласни букви- „Пеньо”, Ганьо,„твърдо нье”. След гласни букви ,в началото на думата или пред съществително собствено име се пише „йо” – Пейо,Зайо, Йовчо,Йорданка и др.

 

3. В българския език няма дума в множествено число, която да завършва на й: „Цялата работа си е частен случай.” „Имаше много частни случаи .” Не („Имаше много частни случай .”); илария - иларии, а не иларий

 

4. В заглавия пишем главна буква единствено на първата дума и при собствено име/географско име итн.

„Минаваш през мен (като Каспър)”, „Том Сойер и”..., „Кравите не се доят сами”, „Край река Марица седнах и лових”.

Като си говорим за главни букви... за разлика от други езици, главна буква от абревиатурите е само първата: БНБ е Българска народна банка, БДЖ: Български държавни железници, допустимо е МВнР (Министерство на външните работи), ако има наложила се абривиетура МВР (Министерство на вътрешните работи);

 

5. Прилагателните се пишат с малка буква („Изучавам български език в частна школа.”), но когато се отнася за учебен предмет, буквата е главна („Даскалката по Български език е строга”).

Това важи и за всичко, което е единствено. Например: "Влизам в много форуми, но моят Форум е"...

Това, което може да оприличите като лично име се пише с главна буква;

 

6. „Не знам” се пише отделно. Същото важи и за „не мога”, ”не искам”, „не се” и т.н.

 

 

Да си поговорим за пълния и непълния (краткия) член на съществителните от мъжки род. Ако искате естествено...

 

Пълен член пишем когато можем да заменим въпросната дума, в която се съмняваме, с "той".

Той се явява подлог в изречението. Или за по-разбираемо ,ТОЙ извършва действието.

 

Пример:

МесарЯТ хвана ножа. Проверяваме: Той хвана ножа. Следователно пишем с пълен член.

 

Когато можем да заменим въпросната дума с "него", пишем кратък член.

”Него” не е подлог в изречението.”Него” не извършва действието.

Пример:

На Ловеца му хванаха заек. Проверяваме: На „него” му хванаха заек. Следователно пишем кратък член.

 

При съществителни от женски и среден род такива проблеми няма .

 

Пълният член се поставя на определението (прилагателното), ако има такова,. Отново се прилага проверката - той/него.

Пример:

Веселият пират си хвана риба. - Той си хвана риба .

Или обратното: На веселия пират му хванаха риба. На НЕГО му хванаха риба.

 

Отново при женски и среден род проблеми няма.

 

Може и да има други начини за проверка на пълен, кратък член, но този е най-сигурният.

 

 

Все по-често забелязвам, че една доста голяма част от пишещите във форума колеги, пропускат поставянето на малко тире (-) при използването на сравнителната и превъзходната степен. Малкото тире се пише без интервали отстрани.

Не е болка за умиралка, но изглежда зле, пък и нерядко се променя целия смисъл на изречението.

 

Пример:

хубав, по-хубав, най-хубав

велик, по-велик, най-велик

голям, по-голям, най-голям

щастлив, по-щастлив, май-щастлив

и т.н.

 

Частиците за степенуване по и най се пишат без тире когато са пред изрази.

Примери:

По ми се иска да беше спечелил Иван.

По му се искаше днес да не вали.

Най му беше хубаво с приятели.

... но най му се искаше да я погледне в очите

Частицата за сравнителна степен по не трябва да се бърка с предпога по.

Пример:

по дефилето

по осовата линия

по ливадата

 

Нека си припомним и правилата за писане на /в, във/ /с, със/.

ВЪВ пишем, когато следващата дума започва с буква В или Ф.

 

Пример:

Той влезе във видеотеката.

Тя пише във форумите.

 

Във всички останали случаи пишем В.

Пример:

Той влезе в кафенето /сградата,киното,театъра и др./.

 

СЪС пишем, когато следващата дума започва с буква С или З.

Пример:

Той оцвети вратата със синя боя.

Той оцвети вратата със зелена боя.

 

Във всички останали случаи пишем С.

 

Пример:

Той оцвети тавана с жълта /кафява,червена,черна и др./ боя.

 

Пълната форма ВЪВ и СЪС се пишат и когато са употребени самостоятелно.

Пример:

... във или извън помещението. А не: ... в или извън помещението.

... със или без гаранция. А не: ... с или без гаранция.

 

Малко писания за запетайките.

Най-важното е да не забравяме, че пред /ЧЕ/ винаги се поставя запетая.

 

Пример:

Той каза, че рибата не кълве.

Естествено е и това правило /като всяко друго/ да си има изключения. Става въпрос за изрази като:

- въпреки че

- макар че

- така че

В тези случаи запетайките се поставят преди целия израз.

 

Пример:

Тя харесваше риболова, въпреки че от нея се искаше само да приготвя софрата.

Тя харесваше риболова, макар че единствено и само приготвяше софрата.

Беше и станало навик, така че нямаше смисъл да се оплаква.

 

Запетайки се поставят и когато изреждаме прилагателни.

 

Пример:

Той беше дебел, беловлас, червендалест и гръмогласен.

 

Също така /поставяме запетайки/, когато в едно изречение употребяваме наколко пъти съюза И , но винаги след второто И.

 

Пример:

Той беше дебел и беловлас, и червендалест, и гръмогласен.

 

Следващото използване на запетая е, когато тя се явява като свързващо звено, между две и повече прости изречения, в едно сложно. Приемете това изречение за пример.

 

Има и още едно правило, според което, запетайки се поставят на места, където се повишава интонацията. Това зависи от начина на четене, така че.........може и така:

 

Пишете изречение, пишете 10-тина запетайки след него и командвате: ”Всички запетайки по местата!”

 

За интервалите

След запетая, точка, двуеточие, многоточие и др. препинателни знаци, винаги се пише интервал. Пред тях не се пише интервал.

Тоест, препинателният знак е залепен за предната дума и сред него има интервал.

 

Скоби и кавички "затварят" думата или израза без интервал. Извън тях се поставят интервали.

Тоест, скобите или кавичките за залепени за думата или израза, който затварят и са оградени с интервали.

 

 

За заглавията

Заглавията започват с главна буква и завършват без никакъв препинателен знак. В редки изключение се допуска да завършат с удивителна или

въпросителна. Но само в много, много редки изключения. В този форум едва ли има ситуация, която да налага такива изключения.

 

 

За многоточието

Многоточието е препинателен знак. То се състои от три точки. Само от три точки.въпросителна. Но само в много, много редки изключения. В този форум едва ли има ситуация, която да налага такива изключения.

 

Двойно "н"!

фин плат - фини ръце

каменен стълб - каменни къщи

 

П.С. Тази тема е взета на заем от ето този форум. Утре ще продължа с пунктоацията в просто и сложно изречение. Идеята на тази тема, не е да ни направи литературен форум, а просто да направим нашият форум по-приятен и по приветлив за четене.

  • Нагоре 3
  • Надолу 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@klamara: Така както ме тръгнали да си говорим за чистота на езика и правилно писане и говорене, нека само да спомена, а не само на тебе, но и на повечето от колегите във форума: ИЗ-/ПОД-/НАД-/ВЪВ-/ЗАД- предвид и всякакви други свободни съчинения на тази тема - няма такова нещо! Казва се "Имам предвид..." и това е. :)

  • Нагоре 3
  • Надолу 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да,много полезно четиво!Хубаво е да се ограмотяваме от време на време.

  • Нагоре 1
  • Надолу 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Отговорено (Редактирано)

Момчета, правописа ни е визитката пред останалите членове - нека да пишем правилно.Освен това като търсиш нещо с търсачката никога няма да го намериш ако е написано грешно.Да гадаеш по какъв начин може да е сбъркана дадена дума,за да откриеш каквото търсиш си е загубена работа.Ето едно далеч непълно списъче с често употребявани думи и изрази.Може да го допълвате, за да стане по-пълен.Колеги, не се обиждайте! Използвайте тази тема за да обогатите познанията си - това ще ви бъде от полза в живота.Аз също имам доста трески за дялане и гледам да си поправям правописните(и други) грешки като разбера, че съм допуснал такива.==============================Често използвани думи и изрази==============================грешно / правилно-----------------аз сам / аз съмкаде / къдескорос / скоросткопувам / купувампрудавам / продавампален комплект / пълен комплектрадятор / радиаторкарборатор / карбураторакомулатор / акумулаторакумолатор / акумулаторакомолатор / акумулаторрасшерителен сад / разширителен съдсивик копе / сивик купекумутатур / комутаторрегулаж / реглажисклу4а / изключаклапън / клапанжиглиор / жигльорулекотявам / олекотявамремак / ремъкпрофисионален / професионалензбъркал / сбъркалзграда / сградаперфекни / перфектнизвани / звъниварши работа / върши работагарне / гърнеуборудван / оборудванбес / безтраби / тръбиснежава окачването / снижава окачването

Редактирано от войводата/cls
  • Нагоре 1
  • Надолу 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

сичко/всичко :)

  • Нагоре 1
  • Надолу 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Отговорено (Редактирано)

Това е загубена кауза. Тук доста от пишещите са подрастващи пишлемета, а те просто не могат (немогат :D) и не искат да пишат правилно. На училище ходят зорлем, а извън форумите, където се изисква задължително писане на кирилица, си перкат на шльокавица (примерно коментарите в vbox7.com). Къде защото така правят техните "авери" (или май сега е модерно "браточки" ;)), къде от неграмотност, защото когато пишеш на шльокавица не трябва да спазваш нинакви правила, съответно не си личи незнанието ти. Лошото е, че човек като види някоя дума написана 100 пъти погрешно, неволно започва да си задава въпроса: "Аз ли нещо не съм в час, що ли?" и аха, аха да почне да я пише по този начин. Единственото спасение са книгите - там човек поне може да си "свери часовника", така да се каже. Та мисълта ми (доколкото я има), е че точно тези, които пишат неграмотно, никога няма да седнат да прочетат тази тема, да запомнят някои (някой :)) основни правила и да се опитат да поработят върху себе си, така че това ще си е поредната "говорилня", в случая за потребителите от "старата школа", когато в училище наистина се учеше.

Редактирано от user

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Пунктуация в простото изречение

 

Просто изречение:

 

Изречение, което съдържа само едно сказуемо!

 

Пунктуация:

* В простите изречения поради наличието на едно единствено сказуемо не се поместват запетаи:

Луиза и Жанет са сестри.

Луиза заведе сестра си до площада.

Жанет не беше виждала до днес толкова много хора на едно място.

 

Вметнатите думи и изрази:

* не са части на изречението, т.е. не са свързани синтактично с никоя дума в изречението;

* представят коментара на говорещия за текстовата ситуация.

 

Пунктуация:

* Ограждат се със запетая следните вметнатите думи и изрази: напротив, разбира се, струва ми се, изглежда, мисля, да кажем, от една страна, от друга страна, първо, второ, трето и др.:

Разбира се, аз бях твърде малка тогава.

Аз, разбира се, бях твърде малка тогава.

Аз бях твърде малка тогава, разбира се.

 

Без запетая се въвеждат долу изброените вметнатите думите и изрази: например, всъщност, значи, според мене, по мое мнение, може би, за съжаление, следователно, вероятно, по всяка вероятност, очевидно, обаче, сякаш, навярно, по такъв начин, като че ли:

Всъщност не отидох на сбирката на класа.

Аз обаче не отидох на сбирката на класа.

Не можах да отида на сбирката на класа за съжаление.

 

Еднородните части в изречението:

* са от една и съща част на речта (съществителни, прилагателни);

* свързани са със съчитнителна връзка (най-често запетая, съюзите и, или, ту-ту, нито-нито, дали-или и др.);

* са една и съща част на изречението (подлози, допълнения, обстоятелствени пояснения, определения).

Няма еднородни сказуеми! Когато в изречението има две или повече сказуеми, които са свързани съчинително, те са част от сложното съчинено изречение.

 

Пунктуация:

* Еднородните части се отделят със запетая:

 

Вчера ходих на гости при Дима, Богдан, Дейзи.

Но не се пише запетая между нееднородни определения, които поясняват по различен начин определяемото:

Лили погледна дългата червена коса на събеседничката си. – “червена” е прилагателно име, което пояснява съществителното име “коса”, “Дългата” е прилагателно име, което пояснява цялото словосъчетание “червена коса”.

* Свързване със съеднителни съюзи. Не се пише запетая пред съюзите и, или, употребени еднократно:

Родители и деца тръгнаха заедно да покоряват връх Ботев.

И родители, и деца тръгнаха заедно да покоряват връх Ботев.

* Ако еднородните части се свързват със съюзите ту-ту, нито-нито, дали-или и т.н., запетаята се поставя пред втория от двойката съюзи:

Не нося нито химикалка, нито молив в чантата си.

 

Обособените части в изречението:

* са второстепенни части, които се отделят смислово от останалите части на изречението;

* чрез тях се отделят признаци и обстоятелства, които са по-важни за говорещия.

 

Пунктуация:

* Обособените части се ограждат със запетаи:

Хлапетата, шумни и доста развеселени, се заиграха в парка.

Хлапетата се заиграха в парка, на катерушките.

* Ако искаме по-силно да изразим обособяването, за ограждането се използват големи тирета или скоби:

Хлапетата – шумни и доста развеселени – се заиграха в парка.

Хлапетата се заиграха в парка – на катерушките.

Хлапетата (шумни и доста развеселени) се заиграха в парка.

Хлапетата се заиграха в парка (на катерушките).

Обстоятелствените пояснения се обособяват само по желание на говорещия. Ако не се акцентира върху тях, те не се отделят със запетая:

Хлапетата се заиграха в парка на катерушките.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Пунктуация в сложното съчинено изречение

 

Сложно съчинено изречение:

 

Вид сложно изречение, съставено от две или повече прости изречения, които са самостойни по смисъл, т.е. независими от останалите изречения в състава на сложното и са свързани със съчинителна връзка – съюзно или безсъюзно.

 

Свързване със запетая:

 

;)Безсъюзно свързване:

Катя и Митко отидоха до площада, купиха си сладолед от магазинчето на ъгъла, седнаха на една пейка в парка, разговориха се.

 

;) Съюзно свързване:

 

- със съединителните съюзи па, та:

“Защо не се свестиш и ти един ден, па да издухаш този вятър от главата си, па да тръгнеш и ти наред с хората.” (Из “Разни хора, разни идеали”, Алеко Константинов);

 

"Та ще те молим, дай некоя хартия да му носим на тоя обирник, та да куртулишеме селото..." (Из “Меракът на чичо Денчо”, Михалаки Георгиев).

 

- с противопоставителните съюзи а, ама, ала, но, пък, обаче, хем:

 

Жани и Лизи се катерят по дърветата редовно, а не са маймунки.

Жани и Лизи се катерят по дърветата редовно, ама не са маймунки.

Жани и Лизи се катерят по дърветата редовно, ала не са маймунки.

Жани и Лизи се катерят по дърветата редовно, но не са маймунки.

Жани и Лизи се катерят по дърветата редовно, пък не са маймунки.

Жани и Лизи се катерят по дърветата редовно, обаче не са маймунки.

Жани и Лизи се катерят по дърветата редовно, хем не са маймунки.

 

Изключения:

 

:) Запетая не се пише пред съеднинителния съюз и и пред разделителния съюз или, употребени еднократно:

Калина едновременно и гледаше филм, и си подсушаваше косата.

Калина едновременно гледаше филм и си подсушаваше косата.

Или оставаш тук, или се връщаш с нас.

Оставаш тук или се връщаш с нас?

 

:huh: Запетая поставяме само пред втория от двойката съединителни съюзи ни-ни, нито-нито и пред втория от двойката разделителни съюзи ту-ту:

На Любчо нито му се гледаше телевизия, нито му се играеше шах.

На Любчо ни му се гледаше телевизия, ни му се играеше шах.

На Любчо ту му се гледаше телевизия, ту му се играеше шах.

:D Не поставяме запетая пред нито един от двойката разделителни съюзи: дали-или, ли-или:

Дали да отидем на планина или да отскочим до морето това лято?

Ще отидем ли довечера на кино или ще се разходим в парка?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Темата е хубава и смислена. На тези, които си казват, че това е изгубена кауза, ще отговоря, че ползата от такива теми е като ползата от акциите за безопасност на движенито: един човешки живот да се спаси, един колега да научи нещо за правописа - значи темата си е постигнала целта.

Та ще се опитам и аз да помогна с каквото мога.

 

 

Да си поговорим за пълния и непълния (краткия) член на съществителните от мъжки род. Ако искате естествено...

 

Пълен член пишем когато можем да заменим въпросната дума, в която се съмняваме, с "той".

 

Когато можем да заменим въпросната дума с "него", пишем кратък член.

”Него” не е подлог в изречението.”Него” не извършва действието.

 

Пълният член се поставя на определението (прилагателното), ако има такова,. Отново се прилага проверката - той/него.

 

Може и да има други начини за проверка на пълен, кратък член, но този е най-сигурният.

Тук мога да добавя някои други начини за различаване на пълен и непълен член.

- След спомагателния глагол "съм" пишем пълен член: "Иванко е убиецът на Асеня";

- След предлог пишем непълен член: "Смених си маслото в сервиза на Хонда".

 

По-нататък.

 

"ходиме" или "ходим"

Ще започна от сложното към простото - глаголите в сегашно време, първо лице, мн.ч. завършват на "ме", когато са от трето спрежение. Как да ги разпознаем? Тези, които в първо лице, ед. ч. завършват на "м":

плувам - плуваме

удрям - удряме

спирам - спираме

но

чета - четем

ходя - ходим и т.н.

И най-лесно е, обяснено като за първолаци, ако можем да го кажем без "е", значи го казваме без "е".

 

"ър" или "ръ" (съответно "ъл" или "лъ")

Пишем -ЪР/-ЪЛ, когато след съчетанието има една съгласна: върхове, мързел, гърци.

Пипем -РЪ/-ЛЪ, когато след съчетанието има две или повече съгласни: връхна точка, гръцки.

В едносрични думи пишем -РЪ/-ЛЪ: връх, кръв, грък.

Изключение правят вторични несвършеми глаголи, образувани от глаголи от свършен тип: изтърсвам, избърсвам.

 

Малко за правоговора, макар че това е форум и тук предимно се пише.

За ударенията:

казваме училища, а не училища

съдилища, а не съдилища

произход, а не произход

структура, а не структура

антибиотик, а не антибиотик.

 

Относно ятовата гласна (или буквичката "я").

За да пишем и изговаряме "я" трябва да имаме изпълнени две условия:

1. Ятовата гласна да стои пред твърда сричка (или сричка, която съдържа гласните а, ъ, о, у).

2. Ятовата глесна трябва да е ударена.

мляко, прясна, свята, блясвам

Когато едно от двете условия не е изпълнено пишем "е".

пресни, блестя, свети

В едносрични думи пишем "я".

свят, бряг, хляб

Изключение правят някои заемки от руски език: оттенък, човек.

 

Засега толкова, ако има интерес към темата ще довърша.

  • Нагоре 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Темата ми напомни, как преди години висях над учебниците преди кандидатстудентския изпит и всички тези правила още са живи, някой позабравени, но си припомних някой неща.Гледам, че няма голяма посещаемост темата, но това е нормално. Ако беше някоя простотия щеше да има хиляди безсмислени постове и интелектуални изказвания.Колкото и малко хора да я прочетат, все ще има полза, че не са малко неграмотните във форума.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
;) освен да си дадем бележниците за някоя тройка с клизма по български.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Браво за темата ;)

Хубавото е, че и други хора забелязват постове препълнени с грешки. Дали ще има някаква полза - не смея да правя прогнози.

Но както спомена по-горе колегата Танкиста, наистина няма посещаемост. Факт!

 

Сега да добавя нещо за правописа:

 

- Съществителни имена от женски род, единствено число, завършващи на “т”, се пишат при членуване с двойно “т”:

 

Примери:

1. Благодаря ви, братя мили, за честта.

2. Пролетта дойде.

 

- Съществителни имена от женски род, единствено число, завършващи на “щ”, се пишат при членуване с “щ” и “т”:

 

Примери:

1. Нощта беше влажна и мрачна.

2. Той запали свещта.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Хубаво е, че има такава тема, но аз ще се присъединя към мнението на колегата по-горе, че все по-малко са хората, които могат да пишат правилно!Виновни за неграмотността на подрастващите са управниците ни в Образователното Министерство. Няма контрол и взискателност към учениците, но за съжаление, това е жалката картинка в България. Всичко в днешно време е опорочено в страната ни.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

не знам дали е тук мястото но щом говорим толкова за правописа и правилното структуриране на изреченията, то поне Правилата не трябва да имат грешки....

 

Да не слагайте голeми картинки/снимки! По-добре дайте линк към тях! ( Не всеки ползва бърз Интернет).

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря за информацията. Оправено е.

  • Надолу 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Може доста хора да знаят за това решение, но най-вероятно ще помогне на още хора да пооправят правописа си ;) За всички които ползват Mozilla Firefox има ето този плъгин ( добавка ), той проверява дали си написал правилно дадена дума, ако си я сгрешил я подчертава в червен цвят, когато цъкнеш с десния бутон на мишката до думата оцветена в червено ти показва как се пише правилно думата.На мен ми помага доста, дано помогне и на други хора. Ако имате някакви въпроси относно инсталацията или работата с плъгина пишете ми на Л.С. Поздрави, Ангел Чиренски

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Виновни за неграмотността на подрастващите са управниците ни в Образователното Министерство. Няма контрол и взискателност към учениците, но за съжаление, това е жалката картинка в България. Всичко в днешно време е опорочено в страната ни.

Дори по бай Тошово време учебниците по български език бяха ПАРОДИЯ. Сега са просто отвратителни. Няма да забравя по какви учебници съм учил руски език в Москва - този за 4-ти и 5-ти клас беше около 500 страници ;) А за 6-ти около 400. Дават ти 4-5 правила, а после 3 страници упражнения, за да ги затвърдиш. А тука?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

и образованието в държавата И СЕМЕЙСТВОТО е виновно.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря на авторите и администраторите за чудесната тема. Изчетох всички постове и смятам, че труда за написването им няма да остане напразен. Лично аз пиша отвратително, макар че не съм от съвсем младото поколение. И въпреки това понасям доста негативи, а и понякога голям срам, в ежедневната си работа.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря за страхотната тема. Направо мисла да си уча от тука за матурата :lol: :lol:

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Дали пишем правилно или не- това е генетично заложено...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
:o Мислех, че това се придобива вторично? Слагнето на препинателни знаци и главни букви също е част от правописа, но често се пренебрегва по форумите.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Разбира се, че се продобива - никой не е роден научен. Проблема е липсата на знания относно правописа и прилагането му, както и мързелът, който обхваща 90% от хората, които пишат във форумите. Обикновено тези хора така се отнясат и към ежедневието и задълженията си (лично мое мнение).

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Абе какъв правопис........ :) ?!То такива неграмотни потребители има тук,че направо нямам думи ;) Трагедия!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И аз се изумявам от грамотността на българина, четейки не само в този форум, а в интернет пространството въобще ! :D

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И аз се изумявам от грамотността на българина, четейки не само в този форум, а в интернет пространството въобще ! :D

http://www.ivosiromahov.com/2_article/a49.htmlЛошо...много! :D

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Гледам тук има хора знаещи повече за граматиката от мен (е, аз не знам, по-точно не помня много де) :D Похвално, браво! Правилният български език е нещо много рядко срещано, особено във виртуалното пространство.Да попитам един въпрос. Защо "вкъщи" се пише заедно, а "в бара", "в казармата", "в кухнята" или "в ...." отделно?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

"Вкъщи" е наречие за място и се пише слято! Същото е като "затова".Отивим вкъщи. Ще си спя вкъщи.Друг е въпросът за "в къщи". В къщите има телевизори. Бях в къщата на леля ми.

На мен идеята ми прилича на копирано 1:1 от това: Europe English.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Добре, но каква е разликата от:Отивам в кухнята. Ще спя в кухнята.

  • Надолу 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Отговорено (Редактирано)

"Вкъщи" не се ли пише заедно наистина :D Иначе ще се подразбере, че става дума за вътре, в много къщи... :D"У дома" да, но "В(интервал)къщи" звучи някак...

Редактирано от pamo

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Има доста дискусии по този въпрос в мрежата.Писането на "вкъщи" слято, както и много други промени в граматиката са в резултат на конгрес на българистите от 80 и някоя година (май '84). До тогава май се е пишело разделно. И каква е разликата между "вкъщи" и "у дома"?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
http://pravopisen.onlinerechnik.com/duma/%...%8A%D1%89%D0%B8http://talkoven.onlinerechnik.com/duma/%D0...%8A%D1%89%D0%B8http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%91%D1%8A%...%BF%D0%B8%D1%81Въпрос: "за в бъдеще", "за вбъдеще" или "завбъдеще"?Aз вече се обърках, за вас не знам... :D

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Я, от последния линк разбирам, че слято се пишат и "отсега", "досега", "отскоро", "доскоро" и др.Явно остарявам и не мога да следя промените :DЕзикът бил динамичен! Те динамично искаха и пълния член да премахнат. Егати и динамиката.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Пичове,говорим за елементарен правопис!Това липсва при много потребители-ЕЛЕМЕНТАРЕН ПРАВОПИС:)Не говорим тук за някакви сложни граматически правила,а за неща които се учат в основното образование :)

  • Нагоре 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Забелязвам, че доста потребители са последователи на нещо, което аз бих нарекъл "Конфуцианство" (от Конфуций) - тоест, при наличие на думи, чието множествено число завършва на буквата "и" то бива заменено с "й" :) нагледен пример е:генерации - бива изписвано генерацийТова е само един от многото, който ми дойде на прима виста. Май не съм срещал дума на Български, която да завършва на -й в множественото си число. Дано това не се превърне в масово явление :)

  • Нагоре 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Таз тема ми става много любима :)Искам да ви питам кое е по-правилно : проскам или простирам ?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Вярната дyма е простирам. Що се отнася до проскам, това е някаква разговорна или не знам си каква още форма :)

  • Нагоре 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    No registered users viewing this page.

  • Предстоящи събития

    No upcoming events found
×
×
  • Създай нов...