Jump to content
SkyWalker

Температура на охлаждащата течност

Recommended Posts

Здравейте, колеги!

 

Имам питане към тези от вас, които наблюдават или са наблюдавали в реално време температурата на охлаждащата течност на колата в движение (например с OBDII четец). Искам да знам дали евентуално термостатът ми е за смяна или всичко работи коректно. Та, ето каква е ситуацията при мен:

 

Стрелката на температурата на таблото работи нормално - 2-3 минути след палене си достига обичайната позиция (малко преди средата) и не мърда оттам, каквото и да правя. До тук - добре, но преди няколко дни си взех OBD четец с Torque апликация за телефона, с който мога да наблюдавам температурата на водата в реално време. Притеснява ме, че температурата варира в много широки граници. Например винаги когато колата се движи с повече 20-30 км/ч  температурата се върти около 80 градуса (от 78 до 82 и варира така) Независимо дали е градско или извънградско каране. Спра ли на място, бавно започва да се вдига, след малко достига и заветните 90 градуса, а след още малко и 96 градуса, при което включва перките и почти веднага пада отново на 82 градуса примерно. Всичко това, ако колата не се движи или пълзя в задръстване. Ако не съм в задръстване или пък на извънградско, повече от 82 градуса не вдига. 

 

Та общо взето питането ми е дали това поведение е нормално - 80 градуса извънградско и достигане на 90+ градуса само при престой на място или в тежко задръстване. Като спра на светофар забелязвам, че на колите около мен, перките се включват доста по-често.

 

Антифризът е сменен съвсем наскоро с оригинален Хонда Тип 2, но термостатът си е стария - този, с който купих колата преди 4 години и незнам на колко време е. Като пипам маркучите на радиатора - горният се загрява доста по-бързо, а долният започва да загрява при около 80 градуса и става горещ при 90 градуса - явно термостатът работи, но защо не успява да поддържа оптимална работна температура в движение, а само на място?

 

Моля, който е наясно по тези въпроси да даде едно рамо. Имам чисто нов оригинален термостат, но не искам да го сменям, ако сегашния си работи добре и затова пускам тази тема.

 

Благодаря ви предварително!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравей!

Мисля, че се филмираш с това ОБД 2. Имаш ли оплаквания от колата или джаджата ти е нова и имаш мерак? Каква е колата (от телефона съм)?

Не съм правил подробни наблюдения с моето котайско обд2 и същото приложение, но ситуацията при мен извън града, с около 80-90 км./ч. температура на антифриза е 84-86*. Колата е Civic 7 1.6.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря и на двама ви за включването! 

 

Може би всичко е наред, нямам оплаквания от колата, ОБД четеца го взех, защото много ме дразнеше липсата на показание за разхода на гориво на тази кола. Сега вече си го показва и то смея да твърдя - доста точно. Другото нещо е да мога да си чета грешките и да ги чистя сам. Температурата на антифриза е просто бонус и се загледах. Досега на колите, които съм карал, температурата винаги е била 90+ градуса в града и най-малко 84-85 при извънградско. Ето че и колегата над мен е с 5-6 градуса по-топла кола на извънградско... Май ще отделя време някой следобяд да сменя термостата, така и така имам чисто нов оригинален такъв.

 

Иначе да споделя за зимата - като стане по-студено, парно си има, но не е горещо, както на другите коли, дори на максимална настройка на температурата. Просто е топло и мога спокойно да си карам с максимално завъртяна на топло врътка. На всички други коли, които съм карал или съм се возил, на максимално топло, вътре неможе да се стои... Незнам дали просто си е слабо парното на тези коли или просто си имам проблем с термостата. Предстои да разбера... ;)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не бързай да сменяш термостата. Тези дни ще замеря температурата в градско и ще пиша. Какава е колата и обд четеца ти?

 

И на мен ми направи впечатление, че парното не е много силно в сравнение със стария Акорд 98. Но не мога да го твърдя със сигурност, защото имам Сивика от март т.г. и не съм с богат опит в студа.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

При мен (нов термостат) с масло Ravenol DXG 5W30, извън града поддържаше температура 82°C. При спускане по инерция, падаше до 78°C.

Сега с масло Ravenol SSL 0W40, извън града поддържа 84°C. Не съм обръщал внимание на колко пада при спускане по инерция.

Та грейд 40, макар SSL да е по-течливо от обикновения грейд 40, ми вдига работната температура с 2°C.

А DXG 5W30 е една идея по-течливо от нормалния грейд 30.

 

Оттук си правя изводи как вискозитетът на маслото оказва влияние на работната температура на двигателя.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не бързай да сменяш термостата. Тези дни ще замеря температурата в градско и ще пиша. Какава е колата и обд четеца ти?

 

И на мен ми направи впечатление, че парното не е много силно в сравнение със стария Акорд 98. Но не мога да го твърдя със сигурност, защото имам Сивика от март т.г. и не съм с богат опит в студа.

 

Колата е тази от подписа - 2002 Civic, D16V1 мотор, четеца е обикновен ELM327 Bluetooth. Двете се разбират чудесно. Ще чакам да замериш и твоите температури, за сравнение.

 

Колкото до парното, сега би трябвало да си е силно - при мен пролетно/есенно време си е нормално силно. Слабеенето го усещам по време на същинската зима - януари/февруари, при минусова външна температура. Има разбира се логика тогава да е по-слабо, но пък на почти всички други коли дори тогава, при желание, вътре може да стане "сауна", докато при мен - не. Затова го отбелязвам.

 

При мен (нов термостат) с масло Ravenol DXG 5W30, извън града поддържаше температура 82°C. При спускане по инерция, падаше до 78°C.

Сега с масло Ravenol SSL 0W40, извън града поддържа 84°C. Не съм обръщал внимание на колко пада при спускане по инерция.

Та грейд 40, макар SSL да е по-течливо от обикновения грейд 40, ми вдига работната температура с 2°C.

А DXG 5W30 е една идея по-течливо от нормалния грейд 30.

 

Оттук си правя изводи как вискозитетът на маслото оказва влияние на работната температура на двигателя.

 

Не съм се замислял, че и маслото може да влияе така. При мен ситуацията извънградско е абсолютно същата както я описваш с 5W30 маслото. Абсолютно същите градуси поддържа. Аз съм с Castrol Honda 5W30.

 

Ще събирам още мнения и лични наблюдения. Така и така, нов термостат си имам, засега си стои, ако забележа някакви аномалии, просто ще го сменя. 

 

Да обобщя засега - колата си загрява доста бързо и зиме и лете, но просто след това поддържа по-ниска от оптималната (която поне според мен е 85-90 градуса) температура в движение в градски и извънградски цикъл. На място си загрява като всяка друга кола. В движение - 78-82 градуса, в зависимост от натоварването.

 

Междувременно ми изпадна и един датчик за температурата на водата (този, който е точно пред EGR клапана). Ще проверя дали показанията са същите и с него - нали все пак той "мери" температурата на водата и я "докладва" на ЕКУ-то. Да не се окаже, че термостата си е в норми, а датчика от възрастта да показва малко по-ниска температура. Предстои да разбера ;)

Редактирано от SkyWalker

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако вътрешния кръг към купето ти е запушен (на охладителната система), то тогава ще си имаш оптимална работна температура по показния на четеца, но ще ти духа хладко или леко топло. Лесно ще го забележиш като застудее. Провери си и клапана за вътрешния кръг. Намира се в коша на двигателя, на един маркуч. Управлява се с жило от врътката за топло/студено в купето. Поне така е при мен. Ако жилото не го дърпа/отпуска достатъчно, тогава клапанът може да е в полузатворено състояние и да не пропуска достатъчно антифриз към купето.

Ако този клапан ти е в ред, а в студено време ти духа хладко (при загрял двигател, разбира се, а и нямаш запушвания по малкия кръг), значи си за термостат.

При мен като се скапа термостата, зимата, не само, че нямах топло, но при загрял двигател, като я изпъна на дълъг път стрелката за температурата ми падаше с 2-3 мм надолу. След като го смених, наблюдавах гореописаните температури, но си имах парно.

Е, чак сауна не съм правил в купето, но си имах достатъчно топло.

Редактирано от dandilov

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Здравей!

Ето малко резултати, които успях да запомня днес. Оставих двигателя да работи на място, докато чаках пред един хипермаркет. Времето беше топло, но бавно вдигна температура. Пофорсирах малко за да се включат перките. Вклчиха се на около 94-95*, но след 10-ина секунди изключиха и температирата падна на 88*. Ще пиша пак, като направя замервания и в движение.

 

Между другото, как и от къде си изкарваш разхода? И аз съм с Bluetooth ELM327 и Torque

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако вътрешния кръг към купето ти е запушен (на охладителната система), то тогава ще си имаш оптимална работна температура по показния на четеца, но ще ти духа хладко или леко топло. Лесно ще го забележиш като застудее. Провери си и клапана за вътрешния кръг. Намира се в коша на двигателя, на един маркуч. Управлява се с жило от врътката за топло/студено в купето. Поне така е при мен. Ако жилото не го дърпа/отпуска достатъчно, тогава клапанът може да е в полузатворено състояние и да не пропуска достатъчно антифриз към купето.

Ако този клапан ти е в ред, а в студено време ти духа хладко (при загрял двигател, разбира се, а и нямаш запушвания по малкия кръг), значи си за термостат.

При мен като се скапа термостата, зимата, не само, че нямах топло, но при загрял двигател, като я изпъна на дълъг път стрелката за температурата ми падаше с 2-3 мм надолу. След като го смених, наблюдавах гореописаните температури, но си имах парно.

Е, чак сауна не съм правил в купето, но си имах достатъчно топло.

 

Благодаря за насоката, колега! Ще проверя клапана, знам го къде е. Аз съм с климатроник и врътките са електронни, но клапана си се движи с жило, което се движи явно с моторче. При мен стрелката не мърда и май тези температури на извънградско са нормални, щом и при теб е така. 

 

 

Здравей!
Ето малко резултати, които успях да запомня днес. Оставих двигателя да работи на място, докато чаках пред един хипермаркет. Времето беше топло, но бавно вдигна температура. Пофорсирах малко за да се включат перките. Вклчиха се на около 94-95*, но след 10-ина секунди изключиха и температирата падна на 88*. Ще пиша пак, като направя замервания и в движение.
 
Между другото, как и от къде си изкарваш разхода? И аз съм с Bluetooth ELM327 и Torque

 

 

Благодаря ти, и при мен е така - перките включват на 96 градуса и след няколко секунди работа, температурата пада под 90. Но всичко това, разбира се, на място. Тръгна ли да се движа, лека по лека се връща на 80 градуса. Опитай да замериш в движение как е.

 

Със Torque можеш да си изкараш показания за моментен разход и среден такъв. Съответно от програмата, на екрана, на който си редиш уредите с показанията си избираш съответно Add Display..., избираш типа на уреда, който ти допада (за разхода най-удачен е тип "Digital Display" и от голямото меню със сензорите си избираш следните сензори:

1. "Litres Per 100 Kilometer (Instant)" - това ти е моментния разход;

2. "Litres Per 100 Kilometer (Long term Average) - което ти е средния разход от последното зануляване на уреда;

 

Работи учудващо точно и ми е адски полезно, тъй като това много ми липсваше в тази кола.

 

Ето как съм подредил моите уреди с показания в програмата:

038232701.jpg

  • Нагоре 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ууууу, то много възможности имало това приложение. Аз не бях се заглеждал. Взех го да си чета грешките...

 

Ето малко стойности от днес следобед:

Температура на антифриза извънграда със скорост 80-90км/ч. - почти не мръдна от 84*. На едно по-дълго изкачване, на 4та скорост качи на 90*. Като влязох в града отиде на 87-88* Спрях на място и започна бавно да качва 89,90,91,92... на 95-6 включи перките. След 5-6сек спряха и след 3-4сек показа темепратура 90*. Имай в предвид, че не знам, какъв ми е термостата. Купих колата пролетта и предния собственик ми сподели, че сменил темостата, защото нямал топло зимата.

 

Началото на другия месец ще идвам към София. Ако искаш може да се видим, за да сравниш парното.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

С какво масло си, колега?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте,

 

Малко встрани от темата, но бихте ли споделили какви са ви ELM327 устройствата, че моето е 

Mini ELM327 Bluetooth V2.1 OBD

1466116382751881476.jpg

и нещо не успява да се върже към колата.

Дали е проблем от самото устройство, или в колата е проблема?!

Колата е Сивик 7ге. D16V1 от 2001.

Приложението, с което съм го пробвал е Torque.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

маслото е 5W30, a устройствотото е това долу.

Имаше едни по-къси и малко съжалявам че не взех, че този стърчи и може да го ритна.Vehicle-Automotive-Tester-ELM327-OBD2-To

Редактирано от ruil4o

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Моето устройство е същото, като на колегата ruil4o и май само това работи като хората, тъй като преди това бях пробвал 2-3 различни и не можеха да се свържат. Колега ruil4o, не съжалявай за мини-то - пробвах го и не искаше да се върже. Чак с голямото стана чудото.

 

Иначе твоите температури са далеч по-нормални от при мен, както ги описваш. Този уикенд имам ходене до Ловеч и ще наблюдавам положението на същинско извънградско. После мисля да пробвам със смяна на температурния датчик, тъй като е елементарно, и ако няма промяна - термостат. То друго май не остана :D

 

Между другото, за който не знае - оригиналният термостат отваря на 78 градуса - странно ниска стойност според мен. Ясно ми е, че на тази температура просто започва да отваря и е напълно отворен на по-висока, но като знам, че повечето термостати отварят на 85+ градуса... На предишната ми кола, отваряше на 87 градуса и всичко изглеждаше толкова нормално... 

Редактирано от SkyWalker

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И аз преди време се бях вгледал в уреда за температурата и ми се струваше, че колата загрява бавно, сутрин зимата. Смених термоста и антифриза и не видях някаква осезаема разлика.  Силата на парното е много субективно нещо (ако не е измерена темп. на въздуха който подава), но и на мен ми се струва, че е леко по-слабо от на предишната ми кола, която беше с по-голям двигател. Възможно е и да си въобразявам за силата на парното, но не съм мръзнал никога в хондата.

Редактирано от Setfan

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    No registered users viewing this page.

  • Предстоящи събития

    No upcoming events found
×
×
  • Създай нов...