Jump to content
prozium

Шофьорски трикове

Recommended Posts

Та общо взето се чудех за шофьорските трикове - тук не говорим за въртене на ръчна и подобни неща. Това което мен силно ме интересува е heel-toe техниката, забелязвам на няколко пъти, че когато карам планинско, при сваляне на предавка, за да изсмуча още малко мощ от д13ката, се получава едно гмурване на предницата, разбалансиращо цялата кола. Ясно ми е защо се появява това гмурване - когато свалям предавка надолу двигателят изведъж трябва да навакса едно 2-3-4 хиляди оборота, но това разбалансира силно колата и я прави доста несигурна в завоя. Та до колкото четох по разни места heel-toe е решението на този проблем. Тоест предавката се сменя преди завоя, като същевременно колата се забавя достатъчно със спирачката, за да вземе успешно завоя, а при отпускане на съединителя, въпреки че е една скорост надолу, то колата е в правилните обороти, защото е натиснат няколко пъти педала на газта преди отпускането на съединителя и не се налага на двигателя да скочи изведнъж на високите обороти. От няколко дни се опитвам да постигна това - всичко почна със "сухи тренировки" , но не знам дали на мен краката са ми големи или просто сивик 5та не е удобен затова, или педалите трябва да се по специални ... НО не мога едновременно да подавам постоянно и еднакво спирачно усилие с десен крак и да помпя леко газта. До колкото виждам повечето хора прилагащи техниката го правят с десен крак, като с пръстите натискат спирачката, а с петата леко помпят газта, за да напаснат оборотите. Обаче в сивика ми е просто невъзможно да си извъртя така крака. Ако някой е успял да овладее техниката, би ли споделил точно как я изпълнява?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Привет

Колега мисля че за ето това говориш ти.

 

 

Първо спри, тогава понижи предавка.

 

По време на състезание, трябва да понижиш предавка, докато поддържаш оптимално спирачно усилие. Това трябва да бъде правено плавно , без да се разстройва баланса на колата. Но ако просто преместиш скоростния лост на по-ниска предавка и отпуснеш съединителя докато спираш усилено, ще се получи „гмуркане на носа”, разбалансиране на колата, както и заключване на двигателните колела, поради допълнителната спирачна сила от компресията на двигателя.

Най-плавното понижаване на предавка се случва, когато оборотите на двигателя са увеличени чрез „помпане” на педала на газта. Това се нарича “blipping” на педала. Това синхронизира оборотите на двигателя с тези на колелата.

Трудната част е да продължиш максимално спирачно усилие, докато в същото време помпаш газта. Това налага използването на така наречената техника “heel and toe” понижаване на предавка. За да схванете основното усещане за техниката, тренирай го, когато двигателя е изключен (виж илюстрацията). Тогава може да почнеш да го тренираш на пътя или на състезателната писта.

Важно е да запомниш, че трябва да подаваш определено спирачно усилие през цялото време на тази маневра. Просто извърташ десния си крак, за да може да помпа газта, докато е върху педала на спирачките в същото време.

Това помпане на газта е един от най-важните аспекти. Искаш скоростта на двигателя да съвпадне с тази на предавката, която избираш. Но не можеш да гледаш в оборотомера, очите ти трябва да гледат напред. Правилното помпане на газта и синхронизирането на оборотите зависи от тренировката и използването на ушите и силите, на които е подложено тялото. Ако не форсираш достатъчно, двигателните колела ще се заключат когато отпуснеш съединителя. Това ще ти причини големи проблеми! Ако форсираш прекалено много, колата ще се опита да ускори...а се предполага, че намаляваш.

Най-добрият метод е да форсираш двигателя малко над необходимото, избираш необходимата предавка и бързо отпускаш съединителя докато оборотите падат. Ще ти се наложи да го тренираш - постоянно да тренира. Може да изглежда много за вършене едновременно, но веднъж схванеш ли го, ще се превърне в твоя втора природа.

За да използваш “heel-toe” правилно, педалите трябва да са поставени правилно. Когато педала на спирачките е напълно натиснат, трябва все още да е малко над и точно до педала на газта. В специално построена за целта състезателна кола, отнема време да настроиш педалите да паснат. Ако се състезаваш с базирана на масово произвеждан автомобил, може да се наложи да извиеш или да добавиш удължение към педала на газта, за да ти пасне. Недей да модифицираш педала на спирачките, не го огъвай и не добавяй нищо по него. Това ще го направи по-малко здрав.

Няма успял състезател в света, който не използва heel-toe при всяко понижаване на предавка. И, отново, може да бъде упражнявано всеки ден на улицата. Всъщност, това е единствения начин по който трябва да караш през цялото време. (следва продължение)

 

Това е илюстрация на обяснението на техниката heel-toe стъпка по стъпка:

1. Започни спирането, използвайки пръстите на десния ти крак, за да натиснеш спирачния педал, докато държиш малка част от дясната му страна, която да покрива педала на газта, но все още без да го натиска.

2. Натисни съединителя с левия ти крак, докато продължаваш да спираш.

3. Бутни скоростния лост в по-ниската предавка (от 4-та на 3-та на илюстрацията), докато продължаваш да спираш.

4. Докато спираш с натиснат съединител извърти крака си в глезена, като бързо помпаш газта (форсираш двигателя) (може да извърташ глезена така че да натискаш педала на газта с дясната част на десния крак, или с петата).

5. Бързо отпусни съединителя, като продължаваш да спираш.

6. Сложи левия си крак на мъртвия педал, като продължаваш да спираш, вече – на по-ниската предавка.

 

Информацията е от тук.

http://forums.hondabg.com/index.php?showto...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

линковете ще ти помогнат доста :) и един джокер: стандартните педали са малко далече един от друг и е малко кофти да се помпи газта докато си натиснал спирачката. Заради това се принудих да си взема "спорни " педали.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Понеже и на мен ми стана интересна техниката "heel and toe" и от известно време насам така си свалям предавките. Наистина не го правя много успешно, нито ми е нужно в 99% от случайте в които го правя, но просто не знаеш кога ще ти се наложи хем да спираш, хем да имаш тази по-ниска предавка. Тааа от начало и аз мнооого бързо спирах или пък не спирах изобщо. Трудно е да се свикне с чувството върху спирачката, затова започнах просто с натискане на сприрачката, но така, че петата ми да не се опира в земята (както се натиска съединител). Поне така успях да си подобря спирането.Успех :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

интересна тема чесно казано :huh: аз това го правя винаги да не кажа секи ден :Dта моя трик е следния от голяма към по-малка предавка го прая по следния начин./може и да е грешен но действа на 100%/когато карам с висока скорост и то винаги на магистралата, при излизане от нея от 5-та ръчкам на 3-та /и друшам съединителя/ при което започвам да отпускам леко и плавно съединителя и си натискам спирачката . при плавнот пускане на съединителя и разбира се усет оборотите си влизат в нормата без ланкане и разбалансиране :P

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

По принцип и аз понякога правя номера със задържането на съединителя, докато оборотите се нагласят, само че да влезнеш в завоя с натиснат съединител никак не е препоръчително. При мен най-осезаемо всичко това се получава при планинско каране, след права отсечка, на която съм си карал на 3 или 4та скорост идва остър завой и се налага да смъкна на 2ра, все пак преди завоя не съм намалил достатъчно скоростта, и когато включа преди завоя на 2ра колата подскача. На няколко пъти ми се е случвало да направя нещо подобно на heel-toe, но не като напомпвам газта, а просто дигна оборотите рязко и тогава сменя - получи се малко по плавно, но не особено. Явно аз просто нямам как да си извъртя крака толкова в глезена, че да натискам едновременно спирачка и газ или може би трябва да се сложат някакви пластинки в/у педалите за да бъдат по близко 1 до друг :?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Явно аз просто нямам как да си извъртя крака толкова в глезена, че да натискам едновременно спирачка и газ или може би трябва да се сложат някакви пластинки в/у педалите за да бъдат по близко 1 до друг :?

Явно не си само ти. И на мен ми беше доста неудобно (не невъзможно, но доста трябваше да си извъртя крака) и проблема си го реших със "спортни педали". Избрах възможно най-изчистените и с възможно най-много гума по тях. Има такива дето дори нямат гума за сцепление а някаква шарена пластмаса .... Хубавото на тези е че търпят лека настройка колко да са близко един от друг. Долния ляв ъгъл на педала на газта го изкарах максимално към спирачката. Стои леко под ъгъл но е по-удобно да се натиска газта с външната част на подметката. След като ги събрах максимално (спирачката и газта) все още ми бяха малко далеч и се наложи да огъна малко педала на газта. В момента са ми доста удобни и "помпането" става доста лесно.

 

Публикувано изображение

Редактирано от teror1sta

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За мен в 5-тата ген. Civic педалите са идеално позиционирани за heel-toe. Прочетох, че коментирате разстоянието м/у педалите. По важно е дълбочината на педала при натискане, т.е. като натискаш спирачката, височината на педала на газта да ти е на удобна позиция. Също и самия педал на газта да няма огромно количество празен ход. Добрата обща настройка помага за по-бързото усвояване. Въпрос на тренировки е. И ако ще се учиш - първо се пробвай на прав и сигурен участък, а не директно по завоите.Виж това клипче - добро е като обяснение ->>

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това е една от най-интересните за мен техники след като взех книжка започнаха едни дълги уроци с баща ми :blush1: точно за въпросната техника както и за боравенето ми с ляв крак с спирачката в завой без да се пуска газта.Специално за heel and toe мога да кажа че подаването на газ за уравновесяване на оборотите и натискането на съединителя за да се свали една предавка надолу става почти едновременно.Не се изтъквам като голям карач,но карам така вече 12 години карането по този начин по завои наистина е доста сигурно в комбинация с ляв крак на спирачката без да отпускате газта в завои става доста добре.п.с.Учете се на техники където няма хора и не падайте под 5000rpm :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В тойота форума Любо подкара един сериозен анализ и не се сдържах да се регна и да се включа. Много много обсъждане на хиил-тоу и какво ли оше не. Който иска да чете, ама четете щото се дискутиртат какви ли не неща и само една част е за хиил-тоу.http://toyotabg.net/viewtopic.php?t=11123Един съвет от мен.... който иска да го учи, да не спира да се упражнява. Това е само началото на спортното каране. Елементарно е, и се учи доста бързо, но не трябва и да се вманиячава човек защото това е просто стъпка напред. Хиил-тоу не прави пилота, то е просто една от многото техники.п.п. Радвам се колко народ казаха в тази тема че ползват тази техника, че и гледам има хора които искат да си я подобряват.... Страхотно!!!! !!!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

CRX-а го взех с някакви подобни алуминиеви педали със зъбчета за сцеплениепоиграх си малко с тях, подлагах на някои педали гума между оригиналния педал и алуминиевия, мърдат леко и наляво-надясно. педала на газта го махнах, че и без това е високо. heel&toe стана доста по-лесно такамислех си, че отдавна съм спрял да го правя това в градски условия, но като возих един колега, и ме попита защо давам газ преди да сменя предавките, и усетих, че все още го правя, без дори да се замисля. дори понякога забравям да натисна съединителя като сменям предавките, но с изравнени обороти, и добри синхронизатори, няма проблеми ... единствено пре!!!аната ми 4та не може

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В тойота форума Любо подкара един сериозен анализ и не се сдържах да се регна и да се включа. Много много обсъждане на хиил-тоу и какво ли оше не. Който иска да чете, ама четете щото се дискутиртат какви ли не неща и само една част е за хиил-тоу.http://toyotabg.net/viewtopic.php?t=11123Един съвет от мен.... който иска да го учи, да не спира да се упражнява. Това е само началото на спортното каране. Елементарно е, и се учи доста бързо, но не трябва и да се вманиячава човек защото това е просто стъпка напред. Хиил-тоу не прави пилота, то е просто една от многото техники.п.п. Радвам се колко народ казаха в тази тема че ползват тази техника, че и гледам има хора които искат да си я подобряват.... Страхотно!!!! :)

Подкрепям колегата 1net! Просто са нужни много тренировки!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И аз най-после успях да почна да тренирам да го правя - просто седалката трябва да се изтегли още по-назад и с много малък тунинг на педалите всичко започва да става горе-долу, за сега тренирам главно на изгасен двигател да свикна с движението :) Скоро ще се пробвам и на полигона. Между другото при подаването на газ, тоест качването на оборотите при натиснат съединител и след това отпускането му, натоварва лис е излишно трансмисията? Помня от шоферските курсове, че ми инструкторът ми казваше да не подавам газ на натиснат съединител и след това да отпускам, защото така се натоварвал и съединител и трансмисия. А когато бях свикнал да правя double clutching ми обясниха, че било съвсем излишно да минавам през неутрална предавка, защото синхронизаторите в кутията се справяли съвсем нормално с всичко. В край на сметка всички тези техники, изпълнени добре и правилно износват ли повече различните компоненти?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Виж това клипче - добро е като обяснение ->>

Ясно е клипчето, но други клипове показват и двойно амбриране(double clutching).Каква е разликата?Щото двойното амбриране е за превключване и изравняване на оборотите впредвид липсата на синхронизатори.И кое кога се прави и с каква цел? Или и двете техники са с еднакъв ефект?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

двойното амбриране е техника от миналото ... където отива и heel&toe техниката - масово се върви към роботизирани кутии с уши зад волана за смяна на предавките ... и малкото ръчни скоростни кутии останали, някои вече автоматично правят това. Nissan 370Z автоматично подава нужното количество газ, когато бутнете лоста към дадена предавка

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

double clutching се ползва при всички кутии без синхронизатори, били те на стари камиони или на състезателни автомобили.Изпълнено добре, хиил-тоу намалява усилията във всеки един детайл от коляновия вал до асфалта. Причината че че липсват ударни натоварвания защото оборотите на първичния вал на кутията са изравнвни с тези на коляновия вал. В този момент реално съединителя само се залепва към огледалния диск без приплъзване. От тук следва и че реално може дори да не е отцепен щом скоростите са изравнени и няма приплъзване. И в този ред на мисли стигаме до смяна на предавка без съединител. Нещо което е широко използвано при някои състезателни автомобили и е задължително когато примерно по средата на дълго състезание, съединителя започне да прегрява.prozium, не знам как успяваш да тренираш на сухо, но браво.... аз не успявах. Не се затормозявай с модификации по педалите и т.н. а просто се мъчи. В ежедневното каране правя хиил-тоу по 2 начина и не винаги, но всяка една такава смяна си е тренировка и затвърждаване на техниката. Чат пат от машинално сменяне се замислям над даден аспект на смяната и се опитвам нещо малко по-различно. Така малко по малко човек свиква с техниката и различните и варианти и действията стават машинални в 90% от случаите.2- те неща които правя са хиил-тоу при спиране преди завой. Малко е трудно в градски условия тъй като скоростите са ниски и спирането не е интензивно. От там и педалът на спирачката е по-високо и ме затруднява. В състезателни условия се справям много по-добре, но и тренировките в града са много важни защото при леко натисната спирачка е много по-трудно човек да чукне казта (blip) без да промени спирачното усилие.Второто е при спиране на двигател (примерно далеч преди светофар) да свалям предавки. Чувството е друго, тъй като кракът ти е изцяло на газта, докато при спиране блипваш с пета или с дясната част на стъпалото. Редовно си спирам така и свалям 4->3->2 като целта ми е упражнението да стане максимално бързо и с едвам доловима разлика в усещането за намаляване. Ако го направиш бавно, през времето на смяна на предавка, колата НЕ намалява и се получава едно лашкане.... Така че трябва да се прави бързо, което означава и бърза работа със съединителя, тоест почти ударно натискане и отпускане. В този кратък момент блип-а трябва да е перфектен, иначе пак има лашкане а всяко лашкане ако се случи в момент, в който си на границата на сцепление означава загуба на сцепление.между другото, някой би ли се заинтересувал ако направя клипчета по въпроса че с Любо май от доста време ни трябва малко видео матрял за анализ та се чудех дали на някой би му било интересно примерно клипче с обяснения на български?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря за изчерпателното обяснение. Сухите тренировки ги правя само за да свикна с извъртането на крака в глезена, защото е доста непривично движение. Колкото до видеота с обяснения - смятам, че ще са полезни абсолютно за всеки, дори не само член на хонда форума, а за всички шофьори въобще. Идеята за създаването на такива материали е много добра и дано малко по-малко има някакво раздвижване по въпроса :ph34r:

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако направя видео ще е за всички ентусиасти, които са пръснати по една купчина форуми. В събота съм на състезание и ако успея ще си снимам краката че имам да анализирам къде бъркам по време на състезание и какво аджеба правя. След това може да пробвам да направя демонстрационно филмче с обяснения.... дано стане че какъвто съм свенлив пред камера... :ph34r:

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ще чакаме видеото, а като сложиш камерата се опитай да забравиш за нея по време на състезание... примерно се коннцентрирай в/у звука на мотора... :ph34r:

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

оо не ме мисли, камерата я забравям в момента е който я включа, дори ми е падала под педалите - не ме интересува :ph34r: като карам не мисля нито за пасажери, нито за камери, нито за нещото което съм забравил в купето и се подмята на ляво на дясно :D

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ето 3 видеота където се вижда много добре...Първото е когато педалите са далече и не може да се blip-не с въшният ръб на обувката. Първото превключване е без двойно амбриране, второто със.

Ето как изглежда целта при двойно амбриране:
Това пък е начина в повечето състезателни автомобили. Педалите са достатъчно близо разположени...

оо не ме мисли, камерата я забравям в момента е който я включа, дори ми е падала под педалите

:ph34r:

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
:D еххх колко лесно изглежда а каква е игра по някога. Тоя с радикала обаче много ме радва и НЕ ползва двойно амбреиране. Даже може да го видиш как си помага със съединителя за да изравни оборотите плавно.мойто клипче пък ще е по-хубаво :D само дето ми трябва и кола със задно за някои демонстрацията на грешки :ph34r:

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Евала за темата и аз от доста време тренирам техниката ,че ми е мерак да се кача някой ден на пистата да видя какво е. :ph34r: @1net: Прави клипчето ,ще има кой да го гледа !А ако можеш и едно клипче да направиш ,как трябва да се стартира? Ще бъде страхотно :D

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А ако можеш и едно клипче да направиш ,как трябва да се стартира? Ще бъде страхотно :)

Мани ги стартовете, много съм ръждясал в тях а и на клипче няма да се види нищо от важните неща

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

1net, аз също спирам на моторна спирачка на светофарите, но не ползвам спирачка, защото от рано почвам да ги редя. Това грешно ли е? Също така, трябва ли да подавам газ между сменянето на предавките? И аз имам мечта някой ден като направя както мисля колата да се кача на пистата, затова и аз живо се интересувам от техниките на шофиране, и естествено не безизвестната heel-toe. Но тя кога се ползва? Какви са най-честите употреби? Разбрах за изравняването на скоростта на маховика и т.н. но, ако имаш време... м-аа-а-аа-лко повече подробности?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Лично аз в града свалям предавка и със и без междинна газ и да, разбирам те за спирането на светофар без спирачка от далеч. Ако просто се придвижвам и целя икономия си свалям предавки без междинна газ, като смяната трябва да е с бързо преместване на лоста и плавно отпускане на съединителя. При такова спиране подавам междинна газ само когато ми е гот да го правя, тоест пробвам си уменията. Тази газ обаче кара глупавите инжектори да пръскат, което се противопоставя на идеята за спестяване на гориво чрез ползване на двигателна спирачка. Икономията си е икономия ама по някога просто ми е гот да ритна газта и свалянето да стане перфектно... просто ми изпълва душата когато стане добреСпоко, клипчето няма да е готово скоро, но пък поне списъка с неща за снимане става все по-дълъг ;)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Емо, ако можеш да заснемеш и ръчната в някой завой... Както го направи един път тука в Младост 4 до бизнес парка ;)Това също ще е от ползва..., защото всеки казва като дръпна ръчната и готово задницата тръгва. Но колко трябва да се дръпне и за колко кратко време и после с ква газ се тръгва.. Това е само мое предложение!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

е хайде сега издай ми всичките дивотии ;)не, това сега не е на дневен ред а и ръчната пак е като стартовете... докато не го усети човек и 10 филмчета не могат да му помогнат.Спрете се малко. Идеята ми е да направя кротко и спокойно клипче с обяснения и примери. Няма да се пилят гуми, няма да минавам на кърваво жълто на ляв завой с вратите напред молейки се да не тръгне някой. Говоря за съвсем друго нещо, а именно приказки и показване на техника + обяснения кое защо и как и какви са призначите на грешно изпълнена смяна на предавки.Ще има карди на педалите и скоростния лост защото това е важното и ако мога да измайсторя и начин да се виждат ускоренията, ще стане наистина смислено защото без реалното усещане на ускорението поне на мен ми е трудно да си представя какво ми обясняват.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не случайно техниката се казва Хийл(пета) енд Тоу(пръсти на крака), а не Голямо стъпало ;)Както е показано по-горе в линковете, газта се натиска не с дясната част на стъпалото а с петата ;)Не на всички коли става ;) Ако спирачката има голям ход и спира доста надолу като иде педала....няма как петата да се озове на газта, там спортни педали не помагат....Просто не може да се прилага техниката ;)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз пък се опитвам да натискам спирачката с левия крак..става с обиграване..получава се..но не се препоръчва да се учиш човек в градски уславия с трафик,може да стане беля.. ;)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не случайно техниката се казва Хийл(пета) енд Тоу(пръсти на крака), а не Голямо стъпало ;)

Името е такова, защото вероятно в началото е нямало друг начин освен с петата. На доста съвременни състезателни автомобили обаче се ползва външният край на обувката, защото педалите са достатъчно близо. Погледни клипа с Radical-a... Естествено идеята е същата, затова и името не се е променило. А и колкото са по-малко движенията в автомобила, толкова по-добре. Blip-a със петата според МЕН изисква по-голямо движение на кракът. А и като гледам разликата межу скоростта на изпълнение на техниката в Radical-a и Integra-та си мисля че е така... Трябва обаче да се има в предвид че Radical-a е със sequential gearbox.При blip-а освен това е важно да не се намалява усилието върху педала на спирачките, а всяко едно местене на кракът може да доведе до това. Дали със външната част на обувката вероятността да отпуснеш повече спирачката е по-малък не знам.... може би и при двата начина на изпълнение на Heel & Toe е въпрос на практика. Като си направя другата кола смятам да използвам външата част на обувката и тогава мога да направя сравнение. Сега на Хондата не ми стигат милиметри за да успявам всеки път...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

При blip-а освен това е важно да не се намалява усилието върху педала на спирачките, а всяко едно местене на кракът може да доведе до това. Дали със външната част на обувката вероятността да отпуснеш повече спирачката е по-малък не знам.... може би и при двата начина на изпълнение на Heel & Toe е въпрос на практика.

От пробите направени до сега на полигона, това е най-сложното нещо - да подаваш постоянно спирачно усилие, Чудех се дали има някакви помощни техники за научаването на heel-toe. Неща който може да се изпълняват самостоятелно, но всъщност са компоненти от цялостната техника. За момента аз се уча по следния начин - на полигона слагам конус, засилвам се към него с около ~50 км в час на 3та скорост, започвам да спирам, сваляйки на 2ра - 1 от 5 опита ми се получава и когато се получи просто се усеща колко е плавно всичко. През останалите или не нацелвам оборотите тоест да по-ниски и колелата ми блокират за момент, губейки целия баланс на колата, или пък скоростта е твърде висока и колата подскача напред, което е още по-страшно в завоя. По принцип техниката се изпълнява бързо, защото иначе ако се задържи достатъчно дълго съединителят оборотите евентуално сами ще си спаднат до необходимите, но пък има опасност да се влезне в завоя с натиснат съединител, което знам, че никак не е препоръчително. Затова ако някак си може да се разбие техниката на компоненти и да се тренират 1 по 1 докато накрая се глобят в плавно изпълнениел

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

при каране на високи обороти (около 6К) изравняването става много по лесно (поне при мен).

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди няколко часа направих първия си успешен heel-and-toe :oops: Много съм доволен, получи се от раз /и след това спря да се получава/ :P От кеф щях да се кача на бордюра чак. ;) Наистина, Емо, много е кеф да не придърпа като вкараш по-ниската предавка. Аз го направих с много ниска скорост, от 3-та боднах 2-ра и блипнах леко с пета, а колата не мръдна. Забелязах, че имах значително повече мощност /не е станала по-мощна колата/ но не заби носа и не загубих обороти! Страхотно беше. АМа наистина за града не си е работа особено на големи улици. Аз го направих на влизане от булеварда в моята уличка. Сега съм се решил да го правя често, щото кефа е МНОГО яккк ;)На моята кола ми е лесно да натисна и двете, но не съм свикнал още и ми трябва да се замисля как да стане. ДОкато съм гледал кеичи тсучийковци как го правят сякаш така ходят по улицата. Трябва да стане рефлекс за да е правилно, иначе ако всеки път мисля как да си завъртя крака и колко да натисна - считайте ме в канавката. Трябва си лека-полека. :PУууу, гоооот :D

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако спирачката има голям ход и спира доста надолу като иде педала....няма как петата да се озове на газта, там спортни педали не помагат....Просто не може да се прилага техниката :oops:

Eeee, не съм съгласен. Аз до сега не съм виждал кола на която не може да се използва техниката. Според мен просто всяка кола си има различно разположени педали и различно потъващи и човек ако иска да е добър, трябва да може да се нагажда.Ако спирачката пропада под газта (което е много често срещано) единствената необходима корекция е човек да вдигне малко повече петата.И в тойотската тема на любо го дадох като пример. Човек трябва да се нагажда. В неговото купе газта ми беше много неудобна. Освен това двигателя се развърташе по-бавно от моя. И двете ми пречеха за перфектна междинната газ. И кво? Ми нагодих се. Ако усеех да чукна газта, задържах малко повече. Ако не успеех, ползвах съединителя за да си замажа грешката.

при каране на високи обороти (около 6К) изравняването става много по лесно (поне при мен).

И аз това щях да ми кажа на prozium.Двигателите реагират по-бавно от ниски обороти. Освен това трудността на техниката е различна при леко и силно спиране. В града силното спиране обикновено е опасно, но човек трябва да пробва и двете. На мен примерно ми е около 2 пъти по-трудно да свалям предавки при кротко каране.Шефе, наистина е много гот. Гледай си в огледалата и дерзай. А ако знаеш какъв кеф е да стане перфектно докато цялата кола леко се пързаля и се молиш да е перфектно щото нямаш о 0.05g излишни :D мале като гледам колко народ се включиха в темата и мед ми капе от сърцето. Сценарият е измислен, ама стойката за апарата малко ме тормози.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

тази тема отиде в посока heel&toe само - а не са само това триковетенякой пробвал ли е

? Тоест да е успял да го направи като хората, с хонда?
великия :P Colin McRae се опитва да покаже нещо, но не се вижда добре. Докато Tiff Needell го показва много по-добре, но въпреки това не мога да го постигна.Първо че с ниска скорост не става, а в градски условия е меко казано невъзможно - освен на някой голям полигон? Извън града пък е опасно ...Но въпреки това, където съм имал добри условия да го пробвам, досега не ми се е получавало - просто предницата поднася, а задницата не помръдва?Засилвам до 80-90 на 2ра, държа вътрешната за завоя траектория (примерно ляв завой, аз карам в ляво). Малко преди завоя връщам газта (да зацепи предницата по-добре), врътвам рязко надясно, гледам да е на лимита на сцепление на предницата, да не врътна повече и предницата просто да изправи. в момента, в който усещам, че предницата ще изгуби сцепление, и колата вече се е лашнала наляво, врътвам рязко надясно. Но нищо не става - или предницата губи сцепление и "изправя завоя" или ако врътна по-слабо, и си взема завоя, но както бих го взел и без този "трик" ... къде бъркам? И с 3те ми хонди, с които съм пробвал до сега, не се е получавало.П.п. Внимавайте с този трик, че лесно се губи контрол над колата!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

това съм го правил ама с тойота. понеже нямаше ръчна и единствения начин да я подкарам с вратите напред беше тоя. С Хондата точно това не съм го пробвал, защото опъвам ръчака. Ама съм си играл да си криволича по пътя и задницата си тръгва почти без проблем. трябва само да я заиграеш. п.п. пробвай да караш по средата на пътя (горе долу) и я заиграй малко преди да дойде завоя. Като влезеш вътрешен (както правиш) нямаш място да маневрираш, а с по-голяма скорост завоя ще те изхвърли. Трябва да си метеш по траекторията, която си е максимално бърза за завоя, а не да го сечеш вътрешно. С тая техника печелиш малко повече дозавиване ама ако заметеш повече ще се загуби скоростта (както се вижда на 1-вото клипче).

Редактирано от teror1sta

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Всичко добре с техниката за понижаване на предавката.видях много добри отговори и сам сагласен с колегите че всичко опира до практика и честата употреба на самата техника.лично аз я ползвам от много време на сам имам спортни плочки напедалите за улеснение.относно двоиното абрийране това почти не е необходимо в по савременните ажтомобили мисля че един колега разказа за синхронизаторите идеиата е да разберете как деистват различните компоненти на един автомобил тогажа можете да си обясните нуждата от вси4ки пилотски трикчета (shift swift)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз задобрявам с всеки изминал ден в техниката Heel & Toe. Гордо мога да заявя, че в 60% от случаите предавките влизат сякаш не съм сменял дори :) Обаче имам много време докато мога да го правя несъзнателно, защото сега трябва да се съсредоточа за да стане както трябва.

Редактирано от ShEfA

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    No registered users viewing this page.

  • Предстоящи събития

    No upcoming events found
×
×
  • Създай нов...