Jump to content
darkmanbg

Избор на гуми и джанти CIVIC VIII

Recommended Posts

Здравейте

 

Сегашните ми джанти са 17-ки, но идва зима и трябва да купувам зимни гуми и евентуално с джанти. Колата е 2.2 дизел и в книжката пише или 16-ки или 17-ки. Вие с какви гуми и джанти сте и доволни ли сте като цяло? Знам че по принцип зимно време е по-хубаво по ниска джанта с по висока гума. Друг приятел пък иска да слага 235 за зимна още по широка, а аз съм чувал че трябва да е по тясна и по-висока. С какви гуми сте колегите с VIII и на какви джанти. Благодаря предварително 

 

Джанти и гуми
 
Джанти:
 
За моделите с двигател 1,8 литра и
с дизелов двигател
16 х 6 1/2J
17 х 7J*
 
Гуми:
 
За моделите с двигател 1,8 литра и
с дизелов двигател
205/55R16 91V
225/45R17 91Y

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колега, слагай си стандартния размер джанти, който е 16 х 6.5J с гуми 205/55/16 и проблеми няма да имаш. :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Подкрепям мнението на колегата Георги.

Зимните ми джанти са 16 х 6.5J железни с някакви Goodyear ultragrip 205/55/R16.

Но гумите вече са на пет сезона и май трябва да ги сменям.

И за мен ще са полезни съветите Ви относно гуми. Благодаря!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

16-ки е най-малкото, което позволява. 15-цолови не се побират.

 

Размер на гумите:

205/55R16 91V

но не ти трябва с такъв висок скоростен индекс ("V"). Максимум "H".

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз също се бях насочил към 16ки, но просто ми изпаднаха оригинални джанти 17 с много запазени гуми Vredstein DOT 2014 на страшна оферта и затова ги взех ~600лв и един тас за бус :D.

До колкото разбрах ако си вземеш 16-ки, колата ще е с една идея по-мека возия. А и ще ти бъдат на джанти и ще можеш да ги смениш ти за половин час, като така ще си спестиш разправията и чаканията по сервизите.

Редактирано от djovani_

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз също се бях насочил към 16ки, но просто ми изпаднаха оригинални джанти 17 с много запазени гуми Vredstein DOT 2014 на страшна оферта и затова ги взех ~600лв и един тас за бус :D.

До колкото разбрах ако си вземеш 16-ки, колата ще е с една идея по-мека возия. А и ще ти бъдат на джанти и ще можеш да ги смениш ти за половин час, като така ще си спестиш разправията и чаканията по сервизите

От една страна си прав, от друга като ги монтираш сам не знаеш как ти е баланса и дали са ти прави джантите. Аз предпочитам да ми проверяват джантите при васяка смяна, за моя сигурност.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Също съм на мнение, че е най-добре да се кара със стандартния размер, който се дава и препоръчва от производителя. Дали 16" или 17"... аз лично предпочитам и си взех по-малкия размер за зимни гуми - 16-ски. Не защото се "ровя" кой знае колко в снеговете, а защото си мисля че ако случайно се "шибна" в някоя от "рядко" срещаните ни по пътищата дупки/ями, 17-ска гума е по-уязвима откъм пръсване или образуване на балон. Цената също не е за пренебрегване. Цената за чисто нови 17" гуми от марката и модела, на които се спрях, беше почти 1:1 с цената, която платих за същата марка и модел чисто нови гуми 16" + джанти (вярно 2-ра ръка, но оригинални алуминиеви и в перфектно състояние). 

Относно скоростния индекс - подкрепям по-горното мнение - няма нужда от по-висок от H (до 210 км/ч). Според мен излишно се оскъпяват. Моите дори са Т (до 190 км/ч)... то като се замисля, даже и лятото не карам с чак такива скорости, зимата пък хептен :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Само едно уточнение, това че на вратата имате лепенка с 16 и 17" и размер на гуми и налягания не означава че това е единствените или пропоръчителни възможности. А просто, че вашата кола е била поръчана нова с такъв размер.

 

Важен е общия размер на колелото. Тези сивици идват от завода и с 18 и със 19", само че тогава размерите са 225/40/18 и 225/35/19. Всички тези варианти са 'стандартни'.

Редактирано от pesss

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз вече направих своя избор на зимни джанти и гуми, но ми е голяма болка и искам да споделя :) Единствения ми дерт по темата ми е че не можа да я набутам в 15ки...

 

Sent from my LG-H815 using Tapatalk

 

 

  • Нагоре 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз вече направих своя избор на зимни джанти и гуми, но ми е голяма болка и искам да споделя :) Единствения ми дерт по темата ми е че не можа да я набутам в 15ки... Sent from my LG-H815 using Tapatalk

Да си беше взел Jazz да туриш 13ки :P

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Последно по дата, тази тема ще е за коментар на гуми и джанти.

Ако колегата darkmanbg има нещо, да напише, че вкарвам заглавието в описание.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз реших да експериментирам и си взех зимни гуми Nexen с размер 195/60/R16, които обух на оригинални лети джанти.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Полезно е да се знае, че вериги за 17" няма :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Хм, вериги за 17" гуми има (ето само един пример: http://store.emk-33.com/product/1134254/verigi-za-snyag-green-valley-x-matic-za-razmer-225-45r17-95.html), но цената им не е много приятна :rolleyes:.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В крайна сметка някой ще каже ли нещо по-конкретно за някой модел или марка гуми.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Темата я открих, като такава преди 4 дни.

Писали сме , колегите в теми, вече са в тези за Акорд, май..

Надявам се тази тема да започне с Ваше мнение за гуми -избрани за 8ген.

Зимен и летен избор.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз си взех 16 ки джанти от Акорд за зимата и 4 бр. гуми Sava Eskimo HP2 205/55/16. Гумите са съвсем нов модел, но изглеждат доста добре като шарка. Скоро ще видим.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз съм доволен от марката TOYO страхотна зимна гума, за джанти слагай метални 16 5x114,3 ЕТ55 централен 64.1 ако някой търси такива имам един комплект, може да ми пише!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз съм се спрял на два варианта за четири броя зимни гуми с размер 225/45r17.Първия вариант е maxxis arctic trekker sp02 , а втория е westlake sw608.За китайците досто добро впечатление ми направиха тези тестове на гуми http://www.bggumi.com/posts/view/74 .Първия вариант ми е препоръчан от приятел който има голяма гумарна с аргумента , че карам малко през зимата , а максиса е изключително мек и ще си запази качествата повече време и няма да стане пластмасова.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз да добавя и джанти към въпроса.

Искам да си взема един комплект ам първата дилема е 16 или 17. 16 гуми има доста богат избор на сравнително поносима цена. 

17 по - ме кефят, ама там има сериозна цена гуми. 

 

и последното :) стават ли не хондаджйиски джанти? извинявам се ако е смешен въпроса, ама бос съм ...  :dunno:

и по специално съм си харесал следните, които стават, ама не знам какво означава "Централен отвор:70 мм с втулки 67,1 мм или 64,1 или 60,1 мм по избор за всички посочени в обявата автомобили."

та стават ли или не на сивика :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Стават на сивика, на теб ще ти трябват втулки 64,1 мм.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А такава втулка от къде се визма, от гумаджиите примерно? 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Vredestein Quatrac 5 225/45 R17 94Y XL, избирах ги по индекса за шум и съпротивление на търкаляне, защото установих, че най-силният шум в купето идва от комбинацията гуми/асфалт. Преди това бяха Bridgestone Potenza на 5 години, още неизносени, но твърди и шумни. Разликата наистина е голяма, утихна при всякакви скорости а и вози по-меко, доволен съм засега, ако изкарат 3 години ще ми икономисат половината от цената си за смяна на зимни/летни.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ето едно сравнение на 50 модела зимни гуми от AutoBILD:

 

1-3.jpg

 

За всеки джоб и вкус. Гледате критериите, които ви интересуват, и си избирате. Аз съм със "стария" модел на Continental - WinterContact TS850 и мога само хубави неща да кажа за тях.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Спирачен път на мокро, икономия на гориво и шум на гумите от един модел са различни за различните размери. 

За 225/45 17 - класацията е една, за 205/55/16 е друга.

За 205/55 16 примерно, спирачния път на Nokian WR D4  го дават най-кратък и аз си взех такива. 

Редактирано от Peychev

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

От личен опит мога да препоръчам Gislaved Eurofrost 5 , карал съм с michelin alpin , kleber , vredestein и др. Gislaved се справя много добре както на неотъпкан сняг , така и на отъпкан или заледен път . Гумите не са от най-разпространените , но са много добри . За сега в Диана ООД са на най-добра цена , защото са официалния вносител за България , а и с мтел клуб или sdi карта имам от 33% до 35% . Нямам познат на който да съм ги препоръчал и да не е доволен .

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте.

Някой кара ли си Сивика с джанти с различен офсет от ET55? 

Интересувам се от по-изнесени навън джанти с ЕТ40, ЕТ38, ЕТ35 примерно. 

Има ли проблеми с опиране на гумата в калника, завиване и т.н?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да, аз. Зимния ми комплект е 17х8J с ет35 и чисто нови гуми (225/45) и закачаше малко и отпред и отзад при големи подскоци. Отзад ги посъветвах малко с чука, а отпред закачаше само на пластмасовите щипки и буквално свали 1мм от тях и спря да опира. Имай на ум, че съм с пружини на Eibach -25mm и никога не съм я пробвал с 4-5 човека и багаж, демек не съм я натоварвал, за да знам отзад ще опира ли по-фрапантно. Нямам идея стоково окачване и претоварване как ще реагира, но според сивиинфо.юк , макса без да закача е ет40, по-малко и започва да опира.

Летните ми гуми/джанти (225/40) са 18х8,5J с ет35 и би трябвало да закача повече от зимните, но гумите са изтъркани и нямам проблеми. Напролет предстои нови гуми и ще ми опира предполагам , но ще видим.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря за инфото! Мен ме интересува за 16-ки с широчина на джантата 6.5 или 7 инча, стандартен размер гума 205/55. Точно защото в сивиинфо прочетох, че за 17-ките с широчина 7 или 7.5 инча ( не помня) няма проблем до ЕТ40 и си помислих, че на по-тясна джанта 6.5 или 7 може би ще може да се сложи джанта с ЕТ под 40.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Със сигурност при 205/55 и 16х7 , може да отидеш на ЕТ под 40. То можеш и сам да си го премериш, взимайки предвид твоето ЕТ, и с отвес и ролетка колко е макс-а да се изнесе.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колеги, мисля да слагам на Сивик 8-ма генерация оригинални джанти от Акорд 16'' 6,5J ET55. Сегашните ми са 17'' 7J ET55. Въпросът ми е, ще паснат ли както трябва? Изчетох доста теми и мнения, но все пак нека някой, който е слагал да сподели. :)

И евентуално колегите с оригинални 16-ки на Сивик да кажат какви са техните ЕТ и J. Благодаря предварително :).

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравей, в момента карам с точно такива джанти от Акорд, нямам никакви проблеми, а и возията е една идея по-добре отколкото със 17-ките.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравей, в момента карам с точно такива джанти от Акорд, нямам никакви проблеми, а и возията е една идея по-добре отколкото със 17-ките.

Супер,колега.Благодаря ти за информацията. И аз целя точно малко по-мека возия :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте колеги,

 

Бях в страхотна дилема какво да сложа на моята - 16ки или 17ки. Като за 16ки трябваше да се бръкна и за комплект джанти. Сравних цените и разликата в цената между двата размера гуми на един и същ производител беше незначителна. За това реших, че ще си я карам с летите 17ки (да не говорим, че много ми харесва с тях :) ).
Стигна се до гумите. Направих проучване и накрая останаха двете марки от първото и второто място в класацията по-горе. Цената също беше идентична и накрая нещата опряха до лично предпочитание (Миналата зима си купих за старата кола  UltraGrip 9ки и останах много доволен - продават се, ако някой има интерес - на лично - 185/60/14 DOT 3014 :) ). В крайна сметка се спрях на Goodyear UltraGrip Performance Gen 1 225/45/17. След доста разправии успях да се сдобия с комплект такива DOT 0116.
До момента гумите се справят отлично по лошо почистените квартални улици. Не съм имал възможност да ги тествам на магистрала при зимни условия. Карах ги на сухо с по-висока скорост и не усетих разлика в шума спрямо летните. На мокро също държат много добре. 
С две думи - за момента съм много доволен от избора си.
Ако някой кара с Conti TS860 ще ми е много интересно да чуя отзиви. Въпреки че си мисля, че при условията при който ги караме ние, дори и да има разлика в представянето едва ли ще я усетим. :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Имам приятел, на който препоръчах по негова молба контито TS860 и всеки път като ме види ми благодари за препоръката, която му направих и говори за невероятното представяне на гумите на сняг, че и на лед. По завоите нагоре за Калофер, излизал спокойно завчера при снеговалежа,като колата е стар мерцедес C180 със задно. Имало доста закъсали по-нови автомобили. Не е личен опит, но със сигурност това са много качествени гуми от премиум клас.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колеги, мисля да слагам на Сивик 8-ма генерация оригинални джанти от Акорд 16'' 6,5J ET55. Сегашните ми са 17'' 7J ET55. Въпросът ми е, ще паснат ли както трябва? Изчетох доста теми и мнения, но все пак нека някой, който е слагал да сподели. :)

И евентуално колегите с оригинални 16-ки на Сивик да кажат какви са техните ЕТ и J. Благодаря предварително :).

16'' 6.5J ЕТ55 е абсолютно стандартен размер и за Сивика. Няма да имаш следователно никакъв проблем с тях. Аз съм с такъв размер за зимата - оригинални джанти на Хонда => 16'' 6.5J ET55. Лятото съм с 17'' 7J ET55 (също оригинални джанти). Но мисля да продавам 17-ките и да карам лято и зиме с 16-ките. За мен разликата не е никак малка в конфорта. Особено, когато в колата се возят 4-5 човека с багаж. 17-ката с гумата тежи 22 кг., 16-ката с гумата ми идва на 17 кг. 4 кг. разлика никак не е малко и аз лично усещам доста голяма разлика във возията! Смятам, че за нашите пътища 17-ки за този Сивик му идват малко тромаво. Взимай смело 16-ки, няма да съжаляваш!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да, аз. Зимния ми комплект е 17х8J с ет35 и чисто нови гуми (225/45) и закачаше малко и отпред и отзад при големи подскоци. Отзад ги посъветвах малко с чука, а отпред закачаше само на пластмасовите щипки и буквално свали 1мм от тях и спря да опира. Имай на ум, че съм с пружини на Eibach -25mm и никога не съм я пробвал с 4-5 човека и багаж, демек не съм я натоварвал, за да знам отзад ще опира ли по-фрапантно. Нямам идея стоково окачване и претоварване как ще реагира, но според сивиинфо.юк , макса без да закача е ет40, по-малко и започва да опира.

Летните ми гуми/джанти (225/40) са 18х8,5J с ет35 и би трябвало да закача повече от зимните, но гумите са изтъркани и нямам проблеми. Напролет предстои нови гуми и ще ми опира предполагам , но ще видим.

Лятото бях с пружини EIBACH 25мм. Задните амортисьори са ми жълто Кони, предните не съм ги пипал. Оригинални джанти на Хонда 17'' 7J ЕТ55. Лятото ходих до Greece - 5 човека, багаж на МАКС! Може би минимално да закачаше отзад при неравности. Но като цяло не става колата да я товариш с тия пружини, лоша возия, конфорт, ПОЛуДяХ! Става да си се возиш сам и да респектираш с визия :punk: . Не мога да отрека, че като стабилност и управление, удоволствието е голямо с пружините, но на равни участъци. Е сега вече съм с BILSTEIN пружини, стандартен размер :). Не издържах с EIBACH...

 

Брат, не знам как я караш тая кола с 18-ки по нашите пътища!

Редактирано от vesivanova

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

 

 

Колеги, мисля да слагам на Сивик 8-ма генерация оригинални джанти от Акорд 16'' 6,5J ET55. Сегашните ми са 17'' 7J ET55. Въпросът ми е, ще паснат ли както трябва? Изчетох доста теми и мнения, но все пак нека някой, който е слагал да сподели. :)

И евентуално колегите с оригинални 16-ки на Сивик да кажат какви са техните ЕТ и J. Благодаря предварително :).

16'' 6.5J ЕТ55, е абсолютен стандартен размер и за Сивика. Няма да имаш следователно никакъв проблем с тях. Аз съм с такъв размер за зимата - оригинални джанти на Хонда => 16'' 6.5J ET55. Лятото съм с 17'' 7J ET55 (също оригинални джанти). Но мисля да продавам 17-ките и да карам лято и зиме с 16-ките. За мен разликата не е никак малка в конфорта. Особено когато в колата се возят 4-5 човека с багаж. 17-ката с гумата тежи 22 кг., 16-ката с гумата ми идва на 17 кг. 4 кг. разлика никак не е малко, и аз лично усещам доста голяма разлика във возията! Смятам, че за нашите пътища 17-ки за този Сивик му идват малко тромаво. Взимай смело 16-ки, няма да съжеляваш!

Благодаря ти колега за мнението!

И аз съм с оригинални 17-ки,но наистина вози доста твърдо(макар Хондите да са с твърдо окачване,на което съм свикнал).

Иначе джантите ги взех оригинални 16-ки 6,5 J ET 55 и също мисля като теб да правя-зима и лято с 16-ките,а 17-ките ще ги продам на пролет ;).

Поздрави :).

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да се похваля:

Maрка : PLW - немски

Дупки: 5x114.3

Широчина : 6,5J

Офсет: ЕТ45

Отвор: 74,1 - намерих си ги с втулки на 64,1

Не знам колко тежат, но ставам през час да си поглеждам колата през прозореца. Направо ѝ заспаха.

post-2516-0-16053400-1486995596_thumb.jpg

  • Нагоре 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    No registered users viewing this page.

  • Предстоящи събития

    No upcoming events found
×
×
  • Създай нов...