Jump to content
doctor

Динамометрични ключове

Recommended Posts

Скоро ще се наложи да сменям сигменти и се поинтересувах какъв Динамометричен ключ ми е необходим. Видях че има няколко вида:

най обикновен:

Публикувано изображение

аналогови:

Публикувано изображение

алуминиеви олекотени:

Публикувано изображение

дигитални:

Публикувано изображение

 

специални:

Публикувано изображение

 

За около 100-150 лева можеш да си вземеш истински ключ ключ до 200-220Nm., такъв който се върти от дръжката за настройване и когато достигне точните Nm изщраква или изключва сам. Този с стрелката който е на първата снимка не е много точен и с течение на времето и постоянната работа почва да показва грешно. Та за въпросните ключове - най-важно е съхранението му. Винаги трябва да се разхлабва винта отзад ако е такъв със съчма, ако е от тези със стрелката там няма как. Ако го държиш в напрежение започват масовите грешки в измерването. Също такъв инстромент нети е необходим всеки ден, да некажа че ако го пазиш и го използваш само при нужда практически е вечен.

Торсионен ключ не е за предпочитане, ценовата област 20-60лв. също.

Ако има някой да даде още някой полезен съвет да пише.

Редактирано от 1net

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И аз скоро бях замислил да си купя ама нещо не ми се дават пари за нещо дето може и веднъж в годината да не ми потрябва. Тоя с стрелката го отпиши, след него имаш два варианта, за около 50-60 лева има едни на топмастер дето го навиваш отзад и тои изщраква, (стандартен ключ демек) другия праг е 150 лева ключ на ТОНА също като китаиския ама марков :) за 85 лева в един магазин ми предложиха уж някъв немски, името му беше типично по немски ама тои колко е видял "Немия" не знам, по скоро е пак китасики с немско име ;) Но за домашна работа един такъв от 50 кинта мисля ша ти свърши чудна работа .

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Има и нещо друго. За ключовете е ясно че колкото по "маркови" са, и по скъпи са, са по точни и си запазват качествата по дълго време. Преди да се стяга болтовете или шпилките трябва да се проверят дали не са разтегнати, почистват се добре с телена четка, измиват се и много леко се омасляват. За някой супер отговорни сглобки се маже със специална смазка с определено триене. Вътрешните резби се почистват пак с обла телена четка, обезмасляват се с райнигер, обдухват се със сгъстен въздух и се омасляват много леко. При стягане не трябва да има масло на дъното на отвора за да не се получи хидравличен удар и да се повреди метала. Повърхностите които ще се притягат трябва да бъдат идеално почистени. Обикновено динамометричните ключове са на определени моменти. Най добрия вариант е да имаме три ключа. 0-5Nm- служи за измерване триенето в лагерите на диференциали и скоростни кутии, 20-50Nm - за сравнително малки по размер болтове, на капаци на глави, агренажни капаци и подобни, 50-400Nm, за глави и други подобни. Има и по големи, за камионски ремонти, влакови ремонти и друга промишленост. Когато се купува динамометричен ключ е важно да се купува такъв на който се предлага сервизно обслужване и тариране. Не е възможно да се спази силата за всички болтове на една глава при стягане на ръка. Правил съм си неколкократни опити със "стари майстори" и винаги след последващата проверка се оказва че не са стягали правилно а със доста големи разлики. Самите те се учудват, но се дължи на това че при всяко повторение човешкият мускул реагира различно, уморява се, мястото на всеки болт макар и малко е различно, променя се и стойката и оттам са и разликите. Съвета ми е навсякъде където е възможно и има данни да се ползва динамометричен ключ. Дори и да няма данни има сравнителни таблици според видя и размера на болта и в зависимост от това в какъв материал се стяга, на какъв момент да се стяга.Динамометричните ключове имат за цел именно да измерват. Колкото по малка е грешката в измерването, толкова по-малка вероятност има нещо затегнато със съответния ключ да даде фира. Китайските са много добри като външен вид и цена, точността на чисто нов и неизползван е много висока до около 5 - 6 затягания, следват всякакви неизвестни и известни марки от Тайван, Турция, Хонг-Конг , те изкарват по-дълго около 50 -60 затягания, някой до 150 пъти. Цялата тайна се крие в калиброваната динамометрична пружина, набутана вътре в кухата дръжка на ключа, има и един паралелепипед от стомана с добавки, който прехвърля усилието от главата на динамомтъра върху пружината. Та на края си дойдохме на думата. Китаеца е евтин защото двете най-важни части са от проста арматурна стомана, следват другите "маркови" с малко добавен ванадий, накрая във веригата са Гедоре и Факом с точност 4% и една година гаранция на верността в показанията. Тона, Усаг, Факом са в една група от 2006. Успех на всички домашни майстори.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ние бачкаме с подобен от първата снимка- стария материал, и до ега не е стегнал грешно, докато от тези с тресчотката(които като стигнат и прещракват) се оплакват все повече хора. според тебе колко трябва да го ползваш 1я ключ, че да омекне и да почне да те лъже. в сервиз на СБА при нас са с такъв от 20 г. и още не са се оплакали. :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

и принципно по-важно е да стягаш с еднаква сила всички болтове от колкото с точна като стойност. примерно ако стягаш с 64 вместо 67 нм няма да е толкова фатално от колкото да ги стягаш на различни стойности.тоя първия го имаше в скалада до сервиза на тойота. тея вторите ползвахме за стягането на едно пежо и накрая беше на ръка, защото се оказа тотален боклук. ако толкова искаш да си купиш търси като тоя дето го ползвах за моята глава. Вече е тестван няколко пъти от мен и гаранция че е 6+ . Щом мотора още не е избочил двигателя значи е добър.

Редактирано от teror1sta

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Dok стреляи с първия и ще уцелиш точно в 10-ката повярваи ми на мен и на колегата PITBULS.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колега имам приятел, който работи в тази верига магазини http://www.kammarton.com/lang_bg/ , не искам да има правя реклама просто знам, че продавам много качествени неща.Той бе продал един ключ на един сервиз в Хасково и момчетата там бяха много доволни.

Редактирано от spas21

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ключовете е добре да минават метрологична проверка за да няма после изненади.Аз използвам 1/2'' тресчотка, тръба 1м и кантар с цифров дисплей. Трябва само да се затяга много плавно и ако равнината на въртене не е хоризонтална да се отчете теглото на тръбата или да се избере с тресчотката подходяща точка където се компенсира влиянието върху показанието

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ползваме един такъв на Proxxon.Добър е и има обслужване за него от към съставни части.Иначе колегата е описъл кои са марките които могат да произвеждат инструменти.За FACOM,GEDORE,USAG, и на първо място разбира се най добрите в света SNAP-ON мисля,че няма смисъл да се говори в който и да е един форум те просто знаят какво правят,но всичко си има цена разбира се.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    No registered users viewing this page.

  • Предстоящи събития

    No upcoming events found
×
×
  • Създай нов...