Jump to content
ian

Пешеходните пътеки

ПЕШЕХОДНИТЕ ПЪТЕКИ И НИЕ  

203 гласа

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Моля, впишете се или се регистрирайте, за да гласувате.

Recommended Posts

Здравейте, колеги,

 

Поводът за тази тема е поредната ужасна трагедия, случила се преди два дни в пловдивското село Марково. Там шофьор прегази и уби 6-годишно момченце, пресичащо на пешеходна пътека. Във форума вече се писа по случая - в темата на колегата arsen. Въпреки това на мен ми се иска да повдигна въпроса за пешеходните пътеки и да се опитаме да направим разумна и градивна дискусия по темата.

 

Нека всеки, на който му пука, да попълни анкетата горе честно и откровено! Със сигурност не сме съвсем представителна извадка на шофьорите в България, но все пак ако имаме 100-ина или 200 отговора, можем да направим изводи от статистиката на получените отговори.

 

Нека всеки, на който му пука, да отдели 4-5 минути и да аргументира мнението си (без значение дали повтаря някое от предишните мнения), като напише тук:

- Защо спира/не спира на пешеходни пътеки и какво го мотивира за едното или другото?

- Какво би променило положението с пешеходните пътеки в България?

 

Моето мнение:

 

Защо спирам на пешеходни пътеки винаги?

 

- Защото вярвам, че това е изключително важно за намаляване на произшествията по пътя. Поредният страшен инцидент от преди 2 дни го доказва.

 

- Защото се опитвам да спазвам "златното" правило "Не прави на другите това, което не искаш да правят на теб!". Мисля, че всеки би спрял и би дал път ако на пешеходната пътека стои и чака да премине неговият син/дъщеря/съпруга или сестра с малкото си детенце/баба/дядо...

 

- Защото това помага на шофьора. Винаги има вероятност пешеходецът "изведнъж" да реши да премине, независимо че наближаваш с колата към него. Единственият начин да контролираш нещата и да си спокоен, че няма да стане беля, е пешеходецът да го няма вече... т.е. да си го пуснал да мине и тогава да продължиш.

 

- Защото това помага пешеходците да се научат да пресичат по пешеходните пътеки, а не "където им падне". Колкото повече коли спират и дават път на пътеките, толкова повече пешеходците ще добият усещането, че има смисъл да пресичат там... и толкова по-малко ще пресичат "където им падне". Не казвам, че може да се стигне до 100%... това е ясно... но е ясно и че прогрес от 10% правилно пресичащи до 80% например би имал голям ефект.

 

- Защото това дава добър пример на останалите шофьори. Дори и на малка част да им въздейства, полза има. Виждам, че това се случва малко по малко в София.

 

Какво би променило положението с пешеходните пътеки в България?

 

- ШОФЬОРИТЕ: да променят навиците си и отношението си към пресичащите по пешеходни пътеки хора.

 

- ПЕШЕХОДЦИТЕ: да променят навиците си за пресичане "където им падне".

 

- ОБЩИНИТЕ:

*** Да направят по-ясни и видими както пешеходните пътеки, така и знаците за тях. В София преди време експериментално, а сега сравнително масово правят пешеходните пътеки на ярко червен фон. Така белия цвят се откроява доста повече и самите пещеходни пътеки са по-видими (без видимостта им да зависи от цвета на настилката, която много често е много светло сива). На много места пешеходните пътеки са почти невидими "с просто око", защото не са поддържани.

*** Да направят повече пешеходни пътеки на местата, където това е нужно. Има много места, на които на дадена улица има огромно разстояние между две пешеходни пътеки... По този начин пешеходците са стимулирани едва ли не да пресичат "където им падне".

 

- ПАРЛАМЕНТЪТ и ПРАВИТЕЛСТВОТО:

*** Да наложат по-високи глоби за шофьорите за неспазване на правилата за преминаване през пешеходна пътека.

*** Да наложат по-високи глоби за пешеходците за неспаване на правилата за пресичане.

 

- МВР и КАТ:

*** Да започнат да контролират спазването на правилата за преминаване през пешеходна пътека от страна на шофьорите. Винаги съм смятал, че е 100 пъти по-добре полицаи да "чакат" след пешеходна пътека и да пишат актове и да налагат глоби на нарушители там, вместо да чакат например в 1 часа през нощта на широк път с две платна и три ленти във всяко платно... с по 2 коли минаващи средно на минута... и да пишат актове или да търсят рушвет за преминаване с 65 км/ч. (има ли някой изобщо тук, който е глобяван за неправилно преминаване през пешеходна пътека?!?)

*** Да започнат да контролират спазването на правилата за пресичане на улици от страна на пешеходците. Да започнат да третират пешеходците като истински участници в движението, каквито те реално са. И да започнат да им налагат санкциите, които са предвидени.

 

- ДРУГИ:

*** обществени групи (като нас тук например) да се опитат да направят "нещо" по въпроса - за случването на някои от описаните дотук неща. Според мен има какво да се направи и е възможно да се случи.

Редактирано от ian

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Guest Al_Capone

Ще се аргументирам по следния начин:

Колеги единственото място където пешеходците трябва да пресичат е пешеходната пътека или пешеходен светофар!

Там задължително трябва да се спира! Без значение дали бързаш, дали закъсняваш дали гаджето те чака или нещо такова. Там се спира защото пешеходците трябва да пресекат на пешеходна пътека!

Според мен обаче трябва да се направи и друго. Ярко боядисаните пътеки са нож с две остриета тази боя определено пречи на спирането в мокро време (това е професионална деформация). Има места където вместо пътеки трябва да се направят надлези, това от една страна ще облекчи трафика и ще намали инцидентите с пешеходци. Има много други такива неща които могат и според мен трябва да се направят!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Винаги намалявам и спирам ако се наложи, ако видя чакащ да пресече човек, независимо дали е на пешеходна пътека.На това ме научиха шофьорите в Хърватска, преди доста години.Винаги като видя спряло МПС си имам едно наум !Дясностоящият има предимство, дори при промяна посоката на движение (престрояване).

Редактирано от vesivanova

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На първия въпрос отгорових с "Да - винаги, в 100% от случаите!" въпреки че не е на 100% така, но втория отговор е още по-далече от истината. Живея в Германия и следвам в Австрия и винаги спирам на зебра, ако има пешеходец. Когато си дойда в България обаче не е точно така. Щом наближа пешеходна пътека гледам дали идва кола в обратната на моята посока, колко е далече и дали продължава да кара със 50+ км/ч или намаля и тогава решавам дали има смисъл да спра. Ако видя че другия няма намерение или възможност да спре без да застраши другите, просто и аз си продължавам и мисля че така е по-безопасно и за чакащия пешеходец. Но дори когато не спра намалям до 30км/ч или 20... така няма как да спра "изненадващо" и не ми пука за тези зад мен. По пътя за университета има 4 пешеходни пътеки на които винаги спирам защото съм на 99% сигурен, че и другата кола ще спре. Мисля че и в България е възможно, но трябва да се положат усилия. Според мен ако се сложат камери на пешеходните пътеки и се пусне една качествена "реклама" по телевизията, която да призовава да се спира на зебрите, ще има ефект. Промяна в поведението на пешеходците почти няма да има. Не само в България пресичат както и където си искат и това едва ли ще се промени скоро.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Забравихте и задължението на държавата да прави надлези и подлези и да ги поддържа,щото сега са нацвъкали светофари и пеш.пътеки където им падне и така са усложнили движението максимално!Преди новата демокрация движението беше по-организирано със строги правила.Сега на никой не му пука,особенно ако е с по-лъскава кола, но като излезнат в Германия например, са по-примерни и от германците, щототам глобите са за всички.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Почти винаги спирам, ако пешеходец чака да премине. Казвам "почти", защото понякога съм в колона или съм последна кола в колоната - т.е. след мен човека спокойно може да си премине. Винаги спирам, независимо от опасността да ме ударят отзад на деца и на майка с количка. Знам какво е да си пешеходец и също така винаги спирам когато вали дъжд или сняг. Мисля, че ако всички бъдем толерантни към хората на пътя - водачи и пешеходци, и ако започнем да мислим не само за себе си като участници в движението, пътищата ще станат едно добро място за шофиране и пресичане.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз като спра и почват едни свирки отзад, едно изпреварване от където може и сума ти простотии.Даже са минавали по 3,4 коли покрай мен с надути клаксони докато някой се усети ЩО съм спрял.Това е положението........ :D

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Евала на немците... Когато бях в Германия очаквах, че като стъпнеш на пътека и ше спрат, ДА ама НЕ!Там в 95% от местата за пресичане си има светофар и има ред кога ще минават коли и кога ще минават пешеходци. За 3 седмици там не видях пешеходец да пресича на червено, нито видях кола да спира при зелен светофар заради пешеходец.Реда там е установен с камери навсякъде:Минаваш на червено с колата след малко си спрян да си получиш каквото трябва!Пресичаш между колите при червено за пешеходеца, в повечето случаи след 1-2 мин се появява униформен и също понасяш последствия!Това е реалното решение за мен :D

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Стремя се винаги да спирам, но гледам да преценявам ситуацията, защото не веднъж ми се е случвало, да намалявам да спра (карам в лява лента на път с две и повече платна), а идиотът зад мен да тръгне да ме изпреварва отдясно, без да му мине през малкото като орехче мозъче, че за да спирам има някаква причина. Случвало ми се е на няколко пъти да видя как хората пред мен тръгват да пресичат и става много опасно за тях. С пешеходните пътеки работата е съвсем ясна, както и смного неща в страната, а именно в следствие на некадърност и корумпираност на управлението положението е такова. Много от вас сте ходили до съседна Румъния, да Румъния, не Германия, не Австрия и т.н. европейски държави, и сте карали кола там и много добре знаете, че независимо дали се вижда дали има чакащ пешеходец на пешеходната пътека, всички намаляват и задължително ако има някой да пресича спират! Но също така сте забелязали, че там знаците за това, че има пешеходна пътека са доста ПРЕДИ пътеката, а не както тук на самата пътека и предполагам (нямам удоволствието да го изпитам) полицията е безкомпромисна с наказанията, иначе щеше да е като тук - задължен си да спреш, ама що да спираш като няма да те наказват.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Спирам на 80% от случайте когато има човек искащ да пресече. За останалите 20% е въпрос на преценка на ситуацията. Обикновено в тях пешеходеца е между неправилно паркирани коли и го виждам в последния момент и за това не се и опитвам да спра, когато съм на 5 метра от пешеходната пътека.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Спирам винаги когато трябва. Това значи, че спирам ако го виждам, че чака да пресече. Но не спирам ако зад мен има автомобили, камоли когато карат на 1 броня от мен или другите коли! Действам така, защото ако тръгна да бия спирачки няма гаранция, че този зад мен няма да ме дозасили към пешеходеца! Не спирам когато виждам, че човека тъкмо пристига на пътеката и зад мен няма автомобили. Но ако зад мен отново няма други шофьори и пешеходеца вече пресича спирам... просто смятам, че 3сек. чакане няма да са проблем. Гледам да НЕ спирам на пешеходци, които излизат измежду колите и очакват толерантност от наша страна. Имам предвид, че най-често не спирам на пешеходец, който е на 5 метра от пешеходната пътека, но очаква да бъде пропуснат. Аз смятам, че е редно както аз се държа когато съм пешеходец, така да се държат и другите - когато наблизо има пешеходна пътека и трафика присъства, отивам до нея и тогава ползвам правата си на пешеходец. Въпреки, че спирам, не ме кефят пешеходци, които пресичат без да се оглеждат!!! Това, че са на пътеката не значи, че са безсмъртни!!! Правят го за да покажат, че са с право, като аз така или иначе ще спра!

Редактирано от ShEfA

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Спирам.Не казвам на 100% от случаите,но спирам.Макар че скоро един нервак зад мен в момента в който спрях хукна да ме изпреварва точно тогава и щеше да отнесе човека който пресичаше.... :D

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Спирам.Не казвам на 100% от случаите,но спирам.Макар че скоро един нервак зад мен в момента в който спрях хукна да ме изпреварва точно тогава и щеше да отнесе човека който пресичаше.... :D

За съжаление на моя позната детенцето остана без едно бъбрече точно при същата ситуация на пешеходна пътека - първата кола спира, за да мине детето с баба си, а втората директно изпреварва първата и помита и двете. Докато законите важат само за някои, а други са недосегаеми - нищо няма да се промени. Освен това ни липсва търпимост помежду ни и всеки иска да стигне преди другия.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

От доста време ... карам със средна скорост 40км в града ... спирам на всеки пешеходец ... дори и извън пешеходна пътека почти в 95% от случаите ! През цялото време усещам една страхотна изнервеност на всеки около мен .. "бързат" хората , "изпускат" сделки за милиони или просто сме един изнервен народ като цяло !

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Спирам в повечето случаи, но не винаги. Пешеходците са се наплашили до толкова и с основание, че често пъти като спра и започват да се чудят "тоя наред ли е?" "Дали сега няма да ме сгази като тръгна, въпреки, че е спрял?" и т.н. Половината от Българските шофьори са такива издънки, пишлемета и безсмъртни идиоти, че за да се оправи движението, да се намалят злополуките и да започнат да се спазват ограниченията според мен ще трябва да минат поне 2 поколения шофьори. Минимум. И това при положение, че родителите започнат да възпитават децата си и в училище ги научат какво е морал. Друг е въпроса, че управниците не правят нужното, за да осигурят безопасното пресичане на пешеходците, както и напоследък чувам пълни безумици от рода да се направи ограничението в града на 30 км/ч. Това за втори път се вкарва за гласуване - или се опитват да замажат нещо друго привличайки негодуванието на хората с подобни тъпизми или са пълни идиоти! Представете си на околовръстния път, по който минавах до скоро често пъти има пешеходци, които се опитват да го пресекат - 6+ ленти двупосочно движение и коли каращи често с над 100км/ч и това е така, защото има спирки на автобуса от двете страни, но няма нито един подлез или надлез, по който хората да могат да пресекат нормално. Доста съм скептичен относно това, че скоро може да се оправи положението у нас. До тогава ... нека Силата да е с нас :D

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Пресичането на автомобилен път от пешеходец,колоездач,циганин със плячка,бабичка камикадзе и др.е нещото за което аз всеки ден си отварям очите на четири.Не ме притесняваа толкова автомобилния трафик колкото тези непредвидени ситуации на хора излезли на пътя правомерно или неправомерно понякога и толкова безотговорни че имам чувството че се канят да се самоубият под нечии колела.Личното ми наблюдение е ,че нито автомобилния трафик толерира пешеходния дори и да е в правото си нито пешеходците спазват някакви правила за пресичане на платното.Това е общо казано.Най-доброто за мен е повишено внимание и поглед над обстановката.Особенно при лошо и студено време.Нека все пак водачите на МПС-та не забравят че докато те са на топло и удобно в техните коли ,другите мръзнат вървейки пеша и не винаги виждат и чуват това което става около тях-според мен даването на предимство в тези случаи дори и не на обозначени места за пресичане е просто малка човещина.Лошото е че понякога е възможно да ги набутаме под колелата на съседна кола.Мечешка услуга-сценарият е добре познат при пресичане на дълга пешеходна пътека.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Така нарезения пешеходец в БГ е станал по голям ОЛИГОФРЕН и от американския си колега!!! Никакъв инстинкт за самосъхранениние!!! 1: Гледа на другата поскока (или изобщо не гледа къде върви)2: Предича платното по диягонал и гледа в обратна посока доакто пресича!!!Пешеходците да запомнят едно нещо !! Като пресичаш гледаш шофьора в очите!!!А относно това със спирането на пешеходна пътека е нож с две остриета. Наистина когато спреш не знаеш дали този до теб ще спре (а в много от случаите пешеходеца си мисли че том ти си спрял значи платното е оезопасено.. да но не е!!)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Винаги спирам, но последния път една мадама зад мен беше на друго мнение и се радвам, че верижно не успях да стигна до пешеходеца, в случая майка с дете на пътека тип зебра. От тогава спирам но учите ми са на осем.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

" Гледам да спирам, но не винаги го правя. Като съм с 50-60 км/ч например или ако съм в колона от доста коли не бих спрял само заради пешеходеца. Не ми се рискува и да ме ударят отзад заради това, че съм спрял "изненадващо". " -Това ми беше отговора на първият въпросник. "Не, не мисля, че това правило е разумно." - Така отговарям на втория, като искам да добавя, преди да бъда разпнат на кръст от колегите ( :lol: ), че не съм на мнението на ВСЕКИ ЕДИН пешеходец трябва да се спира. Мисля че трябва като са на групичка от по няколко човека, а не на всеки по отделно и ако се спира на всеки по отделно то ще се влачим едва едва из градовете, ще има много задръствания, много голям разход на гориво и т.н. Мисля че трябва да се направят светофари като в Хамериката, с бутонче, като са повече хора, натискат го светва червено, автомобилите спират и те си пресичат спокойно. Това си е мое мнение и заради това на първият въпросник отговорих с отговор №2! Поздрави!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Спирам ..и все пак почти винаги, а не винаги. Преди години попаднах в ситуация, от която за щастие излязохме с по-малкото зло. Блъснах пешеходец. Какво като аз бях на зелен светофар и той НЯМАШЕ пешеходна пътека. Какво като му свирнах отдалече, сякаш нещо ми каза че ще реши да хукне в последния момент. Аз бях с мотор и не успях да спра. За щастие се размина само със счупвания. Ами ако не беше така, ами ако беше станало най-лошото? Какво като съм аз "правия" ??? Пещеходците са НЕПРЕДВИДИМИ. Винаги ги гледам наострен и подготвен. Трябва ли всеки един от нас да си извади поука от личен опит? Не...но просто не обичаме да се замисляме. Логиката е, че това което се случва около нас до голяма степен е само хроника и не ни засяга. И пак казвам - няма смисъл от кой крив кой прав, защото когато стане няма място за мерене на пишки. А защо казах в началото, че не спирам винаги? Защото в една подобна ситуация оня отзад блееше и когато на мен ми се наложи да спра внезапно ме отнесе в кръстовището...аз бях с мотор, а той с джип. Пак се отървах по чудо. По улиците е война - това е ясно, ама дори и на война не е прието да застреляш някой в гръб или когато е невъоръжен. Все пак когато сме в колите си сме защитени от ламарини и сме на топло, а пешеходците са невъоръжени и често зъзнат на тротоара. Според мен е до мигновена преценка на всяка конкретна ситуация..и накрая пак не всичко може да се предвиди. Тоя човек дето отнесе детето едва ли е станал сутринта да убива, но вече е факт.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колега Ганчев да броя пешеходците ли ? За светофарите с бутони не разбрах защо трябва да са повече хора, за да натиснат бутона ? Както много колеги споменаха в много случай е по-опасно да спреш отколкото да не спреш, затова спирам, когато го позволява ситуацията.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не само, че винаги спирам на пешеходна пътека, но и се опитвам да спазвам абсолютно всички правила - ограничение на скоростта, предимство, т.н. Освен това се опитвам и да съм винаги толерантен с останалите шофьори, да се усмихвам, когато някой ме засече и ме гледа лошо и да пускам тези, които чакат да се включат отстрани, а няма кой да се сети да ги пусне. На някои това им звучи глупаво и наивно, но е вярно, че човек се чувства по-добре, когато е позитивно настроен. Не, че винаги съм бил така. Преди време карах доста неразумно и изобщо не уважавах Закона, сега като се сетя обаче и се засрамвам, защото знам какво ми е мнението за такива. Предполагам, че всеки трябва да го изживее този период и се надявам, че съм го преминал напълно :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Сега попрочетох отговорите и на другите колеги:

"Спирам, когато мога" - а в останалите случаи имаш трупче под педала на спирачката и не можеш, така ли?

"Не спирам, защото ще ме ударят отзад" - не е казано, че трябва да скочиш на педала, можеш да намалиш отдалеч. Ако пък някой ти изкочи рязко пак е по-добре да спреш - по-добре да ти огънат ламарините малко, отколкото да претрепеш някой.

Колега Ганчев, мисленето ти е егоистично и абсурдно.

Редактирано от lord_of_the_road

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Значи винаги се стремя да спирам и някой път само ако видя пешеходеца в последния момент и преценя , че не мога да спра не го правя. Но да ви кажа ,че има много несиметрично разположени пешеходни пътеки, където някой малоумник е мислил къде да бъдат !!! значи специално за Благоевград , направиха някакво кръгово на доста натоварено кръстовище и го направиха така,че да минава само 1 кола ! и има около 8 пешеходни пътеки в самото кръгово , значи там се пече просто някой пешеходец да го отнесат, отдлно в едни натоварени тесни улички , където този без предимство чака по 1 час за ляв завой и точно на кръстовището има пешеходна пътека ,нали се сещате ако съм от последните коли от колоната и спра на пешеходци примерно онзи не може да тръгне , от там отзад идват още коли ,та искам само да отбележа ,че има много нелогични пешеходни пътеки спрямо позицията им!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Пешеходната пътека е част от платното за движение, очертана или не с пътна маркировка и сигнализирана с пътни знаци, предназначена за преминаване на пешеходци. На кръстовищата пешеходни пътеки са продълженията на тротоарите и банкетите върху платното за движение. Когато преминаването на пешеходците през пешеходна пътека се регулира с пътен светофар или от регулировчик, водачът е длъжен след подаване на сигнал, който му разрешава преминаването да пропусне пешеходците, които все още се намират на пешеходната пътека и да не навлиза на пешеходна пътека, ако прецени, че е възможно да бъде принуден да спре и да остане на пешеходната пътека след подаване на сигнал, който забранява преминаването.

Когато пешеходец, стоящ на банкета или тротоара, сигнализира с ръка за намерението си да премине по пешеходната пътека, водачът на нерелсово пътно превозно средство е длъжен, без да създава опасност за движението, да спре, за да пропусне пешеходеца.

Когато на платното за движение има вода, кал или дребни камъни, водачът на пътно превозно средство е длъжен да преминава с такава скорост, че да не причини изцапване или нараняване на пешеходците.

Това мисля че изчерпва коментарите. Специално lord_of_the_road да го прочете. Напада колегата Ganchev неоснователно според мен. Никой не поставя въпроса - да сгазя пешеходеца или да ме блъснат отзад. Въпроса е когато спреш рязко и пешеходеца тогава тръгне да пресича, ако някой те удари отзад, е напълно възможно да сгазиш човека, заради който си спрял...

Проблем има и той е че масово пешеходците не знаят как да пресичат. Но както каза dex2ex, пускаш някой и след теб (изпреварващ или движещ се насреща автомобил) го прегазва. Всичко е по преценка на водача. Очите на 4 винаги.

ПП: Мисля че трябва да се върне в училище изучаването на безопасност на движението. Виждам много деца с велосипеди или (пази Боже) скутери, които не знаят елементарни неща и карат сякаш се намират в полето :) Ако стане беля си виновен поради "несъобразена скорост", което е всяка скорост различна от 0 км/ч

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Толкова ли е сложно да спазваме закона :)

Раздел XXII. Поведение на водачите към пешеходците Чл. 116. Водачът на пътно превозно средство е длъжен да бъде внимателен и предпазлив към пешеходците, особено към децата, към инвалидите, в частност към слепите, които се движат с бял бастун, и към престарелите хора. Чл. 117. При приближаване към място, където на пътя или в близост до него се намират деца, водачът на пътно превозно средство е длъжен да намали скоростта, а при необходимост - и да спре. Чл. 118. При подаден от водач на организирана група деца сигнал с палка "Стоп! Деца", с червен флаг или с ръка водачите на пътни превозни средства са длъжни да спрат и да изчакат преминаването на децата. Чл. 119. (1) При приближаване към пешеходна пътека водачът на нерелсово пътно превозно средство е длъжен да пропусне стъпилите на пешеходната пътека или преминаващите по нея пешеходци, като намали скоростта или спре. (2) При заобикаляне на спряло пред пешеходна пътека пътно превозно средство водачът на нерелсовото пътно превозно средство е длъжен да се движи с такава скорост, която да му позволи да спре, за да пропусне преминаващите по пешеходната пътека пешеходци. (3) (Отм. - ДВ, бр. 51 от 2007 г.) (4) (Нова - ДВ, бр. 51 от 2007 г.) Водачите на завиващите пътни превозни средства са длъжни да пропуснат пешеходците. Чл. 120. (1) Когато преминаването на пешеходците през пешеходна пътека се регулира с пътен светофар или от регулировчик, водачът на пътно превозно средство е длъжен: 1. при подаване на сигнал, който забранява преминаването - да спре пред пешеходната пътека; 2. след подаване на сигнал, който му разрешава преминаването - да пропусне пешеходците, които все още се намират на пешеходната пътека; 3. да не навлиза на пешеходна пътека, ако не е убеден, че няма да бъде принуден да спре и да остане на пешеходната пътека след подаване на сигнал, който забранява преминаването. (2) Когато пешеходец, стоящ на банкета или тротоара, сигнализира с ръка за намерението си да премине по пешеходната пътека, водачът на нерелсово пътно превозно средство е длъжен, без да създава опасност за движението, да спре, за да пропусне пешеходеца. Чл. 121. Когато на платното за движение има вода, кал или дребни камъни, водачът на пътно превозно средство е длъжен да преминава с такава скорост, че да не причини изцапване или нараняване на пешеходците. Чл. 122. (Доп. - ДВ, бр. 43 от 2002 г., в сила от 26.04.2002 г.) Водачът на пътно превозно средство при приближаване към спиращ, спрял или потеглящ автобус, обозначен с опознавателен знак, че превозва организирана група деца, е длъжен да намали скоростта и при необходимост да спре, за да осигури безопасността на децата.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Александро, не нападам никого, а думите ми към колегата Ганчев бяха, заради изказването, че трябвало да се спира, само ако пешеходците си ходели на групичка. Ако били по един да не се спира, щото това вдигало разхода на колата.

От друга стана, това, което си подчертал "Когато пешеходец, стоящ на банкета или тротоара, сигнализира с ръка за намерението си да премине по пешеходната пътека, водачът на нерелсово пътно превозно средство е длъжен, без да създава опасност за движението, да спре, за да пропусне пешеходеца.", мисля, че не е проблем да спреш, без да създаваш опасност. Естествено, ако си на 1 м от пешеходната пътека и ти махнат, че трябва да пропуснеш някого и има автомобил близко зад теб, тогава можеш да преминеш, тъй като не застрашаваш пешеходеца.

Но такова тълкуване за броя на пешеходците, които трябва да чакат, за да спреш, за пръв път виждам и не мисля, че е съобразно Закона.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Александро, не нападам никого, а думите ми към колегата Ганчев бяха, заради изказването, че трябвало да се спира, само ако пешеходците си ходели на групичка. Ако били по един да не се спира, щото това вдигало разхода на колата. 

Не съм те разбрал.  :)

 

Иначе опасност винаги има, така че трябва да се съобразява всяка ситуация, а не механично да се спира винаги. Между другото като студент 1-ви курс ежедневно пресичах пешеходната пътека от спирката на тролеите към СУ за спирката на автобус 280 и мога да кажа, че жеста с ръка винаги помага и шофьорите спират когато посочиш че ще пресичаш.

 

 

Поздрави. 

Редактирано от Alexandro

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Спирам и гледам ако е възможно да спра и другите около мен тоест засчам ги та да спрат понякога ме псуват но на мен не ми дреме чувствам се добре едно добро дело за деня

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз като спра и почват едни свирки отзад, едно изпреварване от където може и сума ти простотии.Даже са минавали по 3,4 коли покрай мен с надути клаксони докато някой се усети ЩО съм спрял.Това е положението........ :angry:

За съжаление, това е доста често срещано явление :( Не веднъж ме е засърбявал задника от нечий псувни, а сутуацията е точно същата която описваш!!!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Имайте на предвид, че пешеходните пътеки са продължението на тротоарите на пътното платно

Може да няма нарисувана зебра или пешеходна пътека, но по подразбиране на всяко кръстовище има и пешеходна пътека

 

Спирането на пешеходна пътека наистна е опасно, заради олигофрените.

Стоя на червен светофар на 3лентов път, средна лента (най-дясната по подразбиране е заета от неправилно паркирали коли)

Майка с количка пресича, може би тръгна на зелен светофар, но докато дойде по средата (до пред мен) и вече на колите светва зелено.

Аз я изчаквам, но най-лявата лента е празна, и засилена отзад кола, вижда, че светва зелено, и преминава с 50км/ч

 

Свирнах дълго с клаксона, жената се спря, и в този момент колата прелетя пред нея - щеше да я отнесе

 

Много често пешеходните светофари дават недостатъчно време на пешеходците да се изнесат.

Друг е въпроса, че пешеходците понякога са като мухи без глави, изскача на платното без да гледа, пресича по диагонал пътното платно, въпреки че на 20 метра по-нагоре е пешеходната пътека

Най-много ме дразнят тези, дето пресичат големите булеварди, въпреки че има подлез много наблизо. Инстинкт за самосъхранение - 0

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако пешеходците са деца ВИНАГИ спирам (дори и децата да се чудят дали ще пресичат), спирам обезателно независимо дали има пътека, ако пешеходец е млада дама (все пак се старам да сме кавалери). Във всечки оснанали случаи още от далече приканвам пешеходците със присвяткане на фаровете, така понякога те персичат по-спокойно, а на мен дори и не ми се налага да спирам напълно.

 

НО! Направо се учудвам от резултатите от анкетата - МНОГО ТОЛЕРАНТНИ БЕ! Лично съм бил свидетел на множество случаи, кагато аз намалям предопредително и спирам да пропусна хората, задържайки едната лента, а в същото време в съседната лента или в насрещното движение никой не дава път (в това число и много колеги с Хонда, и не само водачи, а и запалени клубни фенове) - от това и моето толерантно поведение се обезмисля, защото така или иначе хората не пресичат.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Е то всичко си е според ситуацията. Ама от всички градове, в които съм бил, в София са най-често съм виждал да спират. Миналия месец бях командировка в Бургас и там никой не спираше да пусне пешеходците. Даже аз бях спрял на едни, а отзад колите ме изпреварваха :angry:

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз например спирам в 99% от случаите когато е на пешеходна пътека,освен ако някой заблуден разхождач му хрумне изведнъж да пресече без да се огледа,но гледам винаги 200метра напред и се старая да предвиждам обстановката.Тук в Португалия е задължително спирането на пешеходни пътеки,ако не спреш и те види полиция не ти мърда глобата.Тук повече от улиците са с 1 платно което улеснява пешеходците,докадо в БГ имаме много улици с 2-3 платна коетое много упасно за тях,ако спре един и пешеходеца тръгне,а другия спирането му през дедовия според вас какво следва... :thumbs1: Затова трябва да се приемат много строги закони за пешеходците,а що се отнася за тези които карат пили или с првишена скорост в населени места или без книжка и убиват невинни хора, за мен доживотна присъда му е малкоП.С. Що се отнася за втория отговор от първа тема ,изглежда че много от колегите се притесняват повече за колата отколкото за човешкия живот,брони се сменят а живот се не връща...не искам да обидя никой,просто мое мнение

Редактирано от georgivanov1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте колеги всички трябва да се съобразяваме било шофиори или пешаходци. Но в България трудно ще се променят нещата с пътната обстановка за жалост. Повечето хора си мислят, намен няма да се случи. Като стане белята ако може да мисли разбира каде е збъркал, но вече няма връщане. Аз съм за строги закони иначе няма да се научим, такава нация сме вироглава. На Българина само трябва да му се бръкне в джоба за да се сети какво трябва да направи. Мислете колеги преди всичко и със здраве, и весели празници.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

а колко от вас спират НА пешеходната пътека?много често се опитват да ме изпреварят, когато спра ПРЕД пешеходната пътека, въпреки че има задръстване и пъплим с 2 коли в час :D

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Пешеходните пътеки са продължение на тротоарите... така е, но нека се вгледаме в изречението - пешеходните пътеки са продължение на тротоарите, тоест, ако нямаме пешеходна пътека - нямаме тротоар. Тук правилото иска да каже, че пешеходната пътека е със статут на тротоар - пешеходеца е с предимство, а не да каже, че пред всеки край на тротоар на кръстовище или улица има пешеходна пътека. Но това не пречи да се спира, разбирасе, само пояснявам правилото.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

НЕ СПИРАЙ ТЕ!! на пешеходна пътека!! особенно на високоскоростно платно с няколко ленти (както и на кръгово)!!!Днеска се направих на учтив и както и се опасявах въпреки че спрях 20метра пред пешеходната един прелетя с 50-60км/ч (дори и аз съм се заблуждавал там и за малко белята да направя)!!! Така че е по опасно да спрете от колкото обратното!!!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Спирам може би в 90% от случаите като се старая да увеличавам този процент. Правя го, защото е закон и то добър - най - вече защото пази човешки животи, а и защото подобрява пътната обстановка - има повече дисциплина и по-ниска средна скорост на пътя. Да, и мен са ме удряли отзад. Но какво от това?! Предпочитам 100 пъти да ремонтирам колата /моята/, отколкото да има убит и 1 пешеходец /макар и да нямам пряко участие/. На защитниците на другата теза ще кажа: Защо спирате на червен светофар, а на пешеходна пътека - не?! Едно и също е. Или трябва да се избием и тогава да сложим и светофари и на пешеходните пътеки?!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    No registered users viewing this page.

  • Предстоящи събития

    No upcoming events found
×
×
  • Създай нов...