Jump to content
JoroHondata

"Новата" конкуренция с Tsi...

Recommended Posts

Публикувано (Редактирано)

Здравейте колеги

Наскоро едни приятели си закупиха обикновен VW Golf 4 (опитах се да ги поправя, но не успях), и тази им покупка ме накара (от любопитство) да се загледам в новите модели на тази марка.

Какво установих от конкуренцията: двигатели DOHC 1,4 TSI (122 к.с.); 1,4 TSI (140 к.с.); 1,4 TSI (170 к.с.). Прочетох няколко реда, и това TSI означава комбинация с компресор и турбина, които работят последователно в зависимост от оборотите на двигателя (бегло копие/подобие на системата V-Tec ако въобще може да се сравняват- приликата е само, че има вкл. на различните системи от оборотите :lol:).

 

Въпроса ми е следния: до колко тези системи със заводско вграждане на компресор и турбина в бензинови двигатели (в случая TSI) са надеждни ?

Срокове на работа на двигателя; усложняване на системата като цяло; разход на гориво (разхода на гориво го дават от 5-6 л/100 км извънградско до 8-10 л/100 км градско и за трите двигателя); профилактика; настройване- всичко това не са ли само минуси ?

Дали и останалите автомобилни производители ще преминат към тази технолгия ?

Надявам се да стане интересна дискусия !!!

Поздрави

П.С. Ясно е, че системата V-Tec е доказана и надеждна, и именно за това се използва в нашите и др. двигатели.

Редактирано от JoroHondata

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Според мен тоя въпрос трябва да го зададеш в друг форум !!!

  • Надолу 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Отговорено (Редактирано)

Въпроса е принципен до колко усложняването на бензинов двигател с компресор и турбина (с цел получаване на по- високи мощности) е оправдано от гледна точка на обикновенния ползвател (шофьор) на такъв автомобил ?Една от основните сериозни тунинг- операции е слагането на турбина, но щом се вграждат вече и стандартно, улеснява ли се или затруднява обикновенния ползвател (имам предвид живота на двигателя като цяло) ? Ако компресора или турбината откажат по някаква причина ?Поздрави

Редактирано от JoroHondata

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

за мен това е поредната идиотщина от VW, с която се опитват да изкарат някаква мощност, за да се опитат да бъдат конкурентни на други марки. Но иначе наистина не ми се вярва да излезат сполучливи тия моторчета

  • Надолу 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

комън рейл дизелите какъв живот имат?Аз съм лаик и не ми е ясно каква е разликата в живота на турбо двигател с дизел и турбо с бензин.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Дали понавървява тва TSI 1.4 170 коня ..?? Някой има ли информация колко е въртящия момент на тоя двигател?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Дали понавървява тва TSI 1.4 170 коня ..?? Някой има ли информация колко е въртящия момент на тоя двигател?

Водят го 240нм.Тези двигателчета си вървят стабилно и не ми се вярва да излязат ненадеждни.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Максималният въртящ момент от 240 Nm вече е на разположение от 1.500 об/мин и се запазва на това високо ниво до 4.500 об/мин. Тази стойност отговаря на потенциала на засмукващ двигател с обем от 2,3 литра. За сравнение, разходът на 1,4 TSI e наистина около 20% по-нисък.

Това е от сайта на фолксваген. Те малко като дизел са го направили този бензин - 120ps срещу 240 nm и то в ниски обороти.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

240nm е за версията с 170 кс,1.4 TSI 122к.с. е 200 нм.1.4 TSI 140к.с. е 220 нм.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Отговорено (Редактирано)

Бях чел ревю на голф 5 с двигател 1.4 TSI, 170 к.с. и си спомням, че бях доста впечатлен от характеристиките му. Отзивите на тест пилота бяха, че поради решението с малък компресор, който се включва в ниските обороти и малко турбо за по-високите (мисля, че се нарича каскадно пълнене) няма турбодупка и мощността се разгръща плавно. Разходът на гориво при юркане не беше малък, но все пак е 1400 кубика и при спокойно каране според мен би трябвало да е икономичен. Този двигател се вгражда и в октавия, но май е по-подходящ за коли като голф и най-вече поло. Доста съм любопитен да го пробвам.п.п. Ревюто беше в Auto Bild, което си е доста тенденциозно издание !!!

Редактирано от vesso_varna

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

за мен това е поредната идиотщина от VW, с която се опитват да изкарат някаква мощност, за да се опитат да бъдат конкурентни на други марки. Но иначе наистина не ми се вярва да излезат сполучливи тия моторчета

За живота не знам , ама като мощност и въртящ момент са много добре.Баща ми си взе наскоро АУДИ А4 с 1.8 TFSI и трябва да кажа , че колата е самолетвъртящия момент е на макс още от 1500 оборота .Така , че определено от гледна точка на еластичност и вървене ,дава страшен ефект за обикновенния потребител.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

не ревнуваите тези коня от 1400 ццс 1,5 халиагане които работият много лесно е да ги вземешвъпроса е колко ще даржи двигателияте много масло горият,и заради това много са и мотори които сцупятс ецу тунинг пецелият по веце кони но тогава сцъпенето е по лесно

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

нищо особено не са... немогат да стигнат данните на коли преди 15-6 години.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

колеги все пак говорим за чисто нов автомобил и 100000 все ще ги изкара(новите коли вече не ги правят милионнни а иконимични и екологични).Според мен хонда вече трябва да се замислят за 9ген на сивик за един турбо мотор или компресорен.Според мен би било добре да сложат едно компресорче и с наличието на в тека ще е лудницата.А на тайп р да сложат както при фв компресор и турбона в тек 300коня и 300нм и вече 4х4 версии.Само се ослушват ааа.П.С мечта за сивик 9 ген к20 турбо 300 коня 4wd,алуминиево шаси за да не е повече от 1300кг.

  • Нагоре 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Отговорено (Редактирано)

И влиза директно в класа на EVO и STi. То и без тва FD2 Civic Type R 8 gen седана с такава визия е именно за тоя клас, а и двигателя знаем че е способен(Ariel Atom 300 e точно с К20А + суперчарджър=300к.с.) !!!

Редактирано от ZaRRicK

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Интересно ще са тия VW с двувалов мотор ( DOHC ) 1,4 170 к.с. съмняваме това нещо да издържи на прекалено голямо натоварване щом въртящия момент е още при 1500 оборота, но все пак нищо не се знае докато не се пробва !!!На мен по ми е интересно ето това---> http://news.automedia.bg/read/7344.html ( освен ако вече знаете за него )

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

нищо особено не са... немогат да стигнат данните на коли преди 15-6 години.

Съмнявам се, че ако този мотор се монтира на някой Голф 2, няма да върви доволно... проблемът с вървежа на новите автомобили идва от системите за сигурност, които правят автомобилите по-тежки и влияят на техническите характеристики. Според мен този 1.4 TSI мотор в най-напомпания му вариант със 170 коня понавървява доволно, но все пак не забравяйте, че това е доста форсиран 1.4 литров турбо двигател и възможностите му едва ли са невероятни... предполагам, че мощност от рода на 250 коня не би била проблем, но за повече едва ли има дУша!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Супер са машинките, но... предполагам поддръжката на 10+ годишен такъв екземпляр ще бъде приключение.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

това са коли направени, да ги караш 3 - 4 години или 100 - 120к км. после да си вземеш по новият модел. С какво масло се карат, колко често се сменя, колко октана трябва да е бензина? Колко ли пари струва ремонта или подмяната на турбината или компресора, ако почнат "смъркат"?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Отговорено (Редактирано)

Здравейтеbat_gogo, именно това имах предвид, според мен не са най- добрата "дългогодишна" (за ползване над 10 годинки) инвестиция.Поздрави

Редактирано от JoroHondata

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Май такива над 10г. коли караме само ние :D .В Япония вече са забравили какво е това Прелюд 5г.,да не говорим за 4ген. и тяхните набори Сивик ;)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Май такива над 10г. коли караме само ние ;) .В Япония вече са забравили какво е това Прелюд 5г.,да не говорим за 4ген. и тяхните набори Сивик ;)

:D глупости
  • Надолу 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Според мен само времето ще покаже колко са издържливи тези двигатели. В днешно време 100х. километра са нищо и не разбирам защо си мислите че са направени за 100-110х ? Ако беше Хонда сигурно половината постове щяха да имат тази икона :D то тъй си е редно де ама засега се говори само с догадки без никакви факти ;)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За живота не знам , ама като мощност и въртящ момент са много добре.Баща ми си взе наскоро АУДИ А4 с 1.8 TFSI и трябва да кажа , че колата е самолетвъртящия момент е на макс още от 1500 оборота .Така , че определено от гледна точка на еластичност и вървене ,дава страшен ефект за обикновенния потребител.

TFSI не са ли само двулитровите двигатели 200 коня, дето ги слагат на Golf GTI? 1.8 май се води TSI само, 160 коня ... пак заигравка с буквичките от VW :) FSI идва от Fuel Stratified Injection, май първият сериен автомобил с директно впръскване беше от Mitsubishi, та целта е горивото да се впръска близо до свещта, там сместта да е достатъчно богата, за да може да се запали - а колкото по-далеч от свещта е сместта, толкова по-бедна е. по този начин се получава работа при прекалено бедни смеси, при които нормален двигател не би работил - и съответно намален разход.само да вметна, че първия бензинов двигател с директно впръскване е от Мерцедес, преди около 40 години, но чак преди 10-15 години технологиите позволиха да се вградиТа 1.8 TFSI (TSI по неясната VW терминология) е стария 1.8 турбо двигател от първите модели на ауди А3/А4, 150 коня в стандартната конфигурация, 180 в ауди ТТ, и към 220-230 в Audi S3 и по-спортното TT. За справка, същия двигател без турбо е 125 коня. Чугунен блок, два вала, май има и система за променливо газоразпределение, подобна на тойота1.8 TFSI е със новата глава с променени портове (за завихряне на сместта) и инжектори в главата.От директното впръскване се получава леко охлаждане на сместта в цилиндъра, и това позволява по-висока степен на сгъстяване, и от там мощността се вдига с 10 коня до 160.В новите Аудита 1.8 двигателя е заменен от по-новия двулитров блок, предполагам е доста сходен на 1.8 блока. Там турбото работи на по-голямо налягане, мисля че турбината е с променлива геометрия, и мощността е 40 коня повече 200 коня.Предполагам 1.4 блока е базиран на същия 1.8 блок, с добавен материал за допълнителна издръжливост.Идеята наистина е да се докара мощността на 1.8 турбо двигател, и разхода на 1.4. Идеята с 2 типа принудително пълнене пък осигурява добра работа в целия оборотен диапазон с малка (почти никаква) турбо дупка. Първоначалните отзиви не са никак лоши.А относно натоварването (и издръжливостта) на мотора, смятам може да се разгледа историята на 1.8Т двигателя - типична за немските коли издръжливост, типични проблеми, вкл. с турбото - но нищо със самия блок, колянов вал, бутала. Явно са сметнати за нужните натоварвания, и издържат без проблеми.Но и тук важи правилото за новите коли - колкото повече системи има, толкова по-голям е шанса някоя от тях да се счупи. Особено ако е произведена от БОШЕдин бивш хондаджия от форума има Seat Leon с 1.8 TSI двигателя, много добре набира, комфортен е (с 2 балансиращи вала), не се усеща турбо дупка (въпреки че той казва, че я има), икономията е в рамките на очакваното за 160 коня тон и половина колап.п: Това, което пропускаме, мислейки си, че от малък двигател са извадили много коне, е че двигателя всъщност далеч не е малък. Ако е базиран на 1.8 блока, той първо е чугунен (двойно по-тежък от съответен алуминиев), после 1.4 няма да тежи по-малко от 1.8 блока. И излиза, че 1.4 блока изкарва коне, колкото атмосферна Н23ка, но тежи повече от нея. Без да включваме масата на компресора, турбото, интеркулера, допълнителните тръби, ремъци и кабели

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това са супер натоварени моторчета които не съм много сигурен дали ще изкарат пробег от примерно 180 - 220 хил. км. Няма логика просто.Американците правят атмосферни мотори от 3000 - до много куб. см. с по 150 - 300 к.с. /примерно/ но тези мотори минават без проблем милион км.,въпреки качеството на изработка/американското/.Лично аз съм предубеден откъм двигател 1,2 tsi 140 к.с.,не ми се вързва просто...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За живота не знам , ама като мощност и въртящ момент са много добре.Баща ми си взе наскоро АУДИ А4 с 1.8 TFSI и трябва да кажа , че колата е самолетвъртящия момент е на макс още от 1500 оборота .Така , че определено от гледна точка на еластичност и вървене ,дава страшен ефект за обикновенния потребител.

TFSI не са ли само двулитровите двигатели 200 коня, дето ги слагат на Golf GTI? 1.8 май се води TSI само, 160 коня ... пак заигравка с буквичките от VW :(
Със сигурност е 1.8 TFSI ( Audi A4 - 2009 година) и е 162 коня по книга. Турбо лаг си има и е забележим. Скростите са интересни на 180 на 6-та е със около 4000 оборта или малко отдолу ;)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ясно е, че напомпените двигатели ще са с по-малък пробег. На едно Митцубиши лансер еволюшън гаранцията му е 5000 (пет хиляди) километра (по моя информация). Системата за директно впръскване (GDI), мицубиши си я спряха(нищо, че я прилагаха няколко години в техните двигатели) поради повечко проблеми с нея(така ми казаха). Германците може да са я измислили по-добре тази система за директно впръскване на бензин от японците, но времето ще покаже.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Със сигурност е 1.8 TFSI ( Audi A4 - 2009 година) и е 162 коня по книга. Турбо лаг си има и е забележим. Скростите са интересни на 180 на 6-та е със около 4000 оборта или малко отдолу :)

Да вярно при ауди е TFSI, а същия двигател във сеат, шкода и VW е TSI ... върви ги разбериНикой ли не се сети да ме коригира, че оригинала на този двигател 1.8 е със 20 клапана, по 5 клапана на цилиндър

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

.....

Иво колко са хората във форума , които знаят повече от теб :);) Сполучлив или несполучлив , според мен ще се купува ;) Феновете на Народните коли / ВАГ групата / ще им се кефят и наистина няма да ги вълнува много , че ще карат колите си макс. 100 К километра , аз лично не познавам германец да кара повечко километри кола с малък двигател ;) франсетата са друга работа :) Съвсем друг е въпроса , че според мен сега не е момента за подобни иновации , защото европееца започна да цепи и той стотинката и ще им изиграе лоша шега.Много са тези , които няма да си купят нова кола , а тези които ще го направят ще си купят просто по-новия модел , не и иновативния такъв :D

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

напротив, сега е моментахората масово се хвърлят на по-икономични коли, точно защото цепят стотинкатадори и да не носи някаква реална икономия, швабата му е спокойно на душичката, че кара 1.4 - значи е икономичнои не мисля, че точно VW двигателите държат по 100к, един колега има А3 1.8Т и е на около 200к км, няма проблеми (поне с двигателя)говорейки си за VW/Audi, някой забеляза ли, че и ауди се VTEC-изирахаето 2 филмчета

хитра система, вала е със шлици, няма гърбици. гърбиците имат лек ход наляво-надясно по шлиците

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

пак питам - дизелите като са с турбо - по 100К км ли деянат?не, нали? И каква точно е разликата бензин или дизел?!просто след като години наред европейските производители развиваха най-вече дизелите, сега постепенно почват да модернизират и бензиновите двигателиЕто какво пък измислят Нисан:http://www.greencarcongress.com/2009/07/ni...90714.html#moreПо един инжектор на бензин на всеки всмукателен клапан, демек дуал-дайрект. Бил по-евтин с 60% спрямо варианта с директно впръскване и т.н. и т.н.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

 

пълна пародия !!! По сложно неможаха да го измислят , дори на bmw valvetronicа ми се вижда по приличен !! То е ясно ,че ще го измислят но въпроса е колко е надеждна тяхната система ?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
http://www.mercedes-club-bg.com/forums/ind...?showtopic=6732ето нещо и от мен.Според мен това ще вдигне доста летвата.1.8 240 коня 400 нм това си е ракета.разхода 6л на с класта.при пежо бях чул нещо подобно за някой модел но сега не ми се търси.Коментара завършваше "кой сега е номер 1" ставаше въпрос бензин фибрид 0-100 4 сек около 6 разход и долямо купе.Мисля, че беше представено по време на последните автосалони мах преди 4 месеца някъде.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
http://www.automedia.bg/news/article_11853.html ...бързо им дойде края :rolleyes:
  • Нагоре 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

говорейки си за VW/Audi, някой забеляза ли, че и ауди се VTEC-изирахаето 2 филмчета<a href="

target="_blank">
href="
target="_blank">
система, вала е със шлици, няма гърбици. гърбиците имат лек ход наляво-надясно по шлицитеА тази тяхна система дали я слагат на някои модел.Всъщност в някои от двигателите си,че ми стана интересно.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

http://www.automedia...icle_11853.html ...бързо им дойде края :honda:

Защото е скъпо. Ще го опростят слагайки само турбина.А упорито се говори, че скоро ще излезе CR-Z typeR с 200кс турбо двигател. Ама да не се палим, щото двигателя му ще се скапе след 100К км :rolleyes:

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колеги Фолксваген не са единствени, това се превръща в тенденция и е много възможно това да е близкото бъдеще на бензиновите двигатели. Сега дали е за добро или зло не знам, но Тиф Нидъл ( от 24 часа на Льо Ман и "Пета предавка" ) изказа подобно съмнение. Между другото той не харесва компресори, турбота и автоматици, казва че на света няма нищо по хубаво от голям бензинов атмосферен двигател.

 

Ето новини от ФИАТ:

 

1.4 MultiAir Turbo бе отличен с приза най-добър нов двигател на годината

 

Международните награди за Двигател на годината 2010 се състояха на 23 юни 2010 г. Журито се сътои от 65 признати автомобилни журналисти от 32 държави, част от които САЩ, Япония, Китай, Русия, Нова Зеландия, Индия, Корея, Германия, Франция, Румъния, Южна Африка , Мексико и Великобритания.

 

 

Журито споделя своето мнение и придобити технически знания, благодарение на придобитите впечатления по време на шофиране на последните автомобилни модели по отношение на най-добро пътно поведение, икономичност и изпълнение. Наградите се присъждат на производителите, успели да приложат високи технологии при двигателя. Наградите са организирани от водещото световно списанието за двигатели - EngineTechnologyInternational, което се издава от UKIP Media & Events. Категориите са единадесет плюс специалната награда за МЕЖДУНАРОДЕН ДВИГАТЕЛ НА ГОДИНАТА.

 

 

Категориите са следните:

 

- Най-добър нов двагател на годината

- Зелен (Еко) Двигател на годината

- Най-добро изпълнение на двигател

- Двигател под 1 л

- От 1л до 1,4 л

- От 1,8 л до 2 л

- От 2 л до 2,5 л

- От 2,5 л до 3 л

- От 3 л до 4 л

- Над 4 л

 

 

В категорията «Най-добър нов двигател на годината» безапелационен победител стана двигателят на Fiat 1.4-litreMultiAirTurbo.

 

Технологията MultiAir е специална, тъй като увеличава мощността и въртящия момент, като в същото време намалява разхода на гориво и вредните емисии. Концепцията е перфектна за сегашният свят , ориентиран и загрижен към природата.

Fiat Powertrain Technologies развиват и патентоват реолюционната нова технология. Сравнен с традиционните бензинови двигатели от същия клас, MultiAir допринася с 10% повече мощност и 15 % увеличен въртящ момент, като в същото време намалява разхода на гориво с 10% и намалява вредните емисии, независимо дали са CO2 (-10%) или NOx (-60%).

 

Пример е победителят- 1,4 л. 170к.с. бензинов двигател , който може да се открие при Alfa Romeo MiTo QV (Quattrofoglio Verde – от итал. „зелена четирилистна детелина”. Разходът на гориво е 6 l/100km при смесен цикъл за 170 к.с. Системата Start & Stop, която спира ра ботата на двигателя при спряло положение на автомобила, също допринася за намаления разход на гориво.

 

Журито е впечатлено от система , която предлага толкова много ползи.

“Технологията на FIAT MultiAir дава на традиционното вътрешно горено глътка чист въздух чрез изцяло новите медоти на работа на клапаните” сподели уважаваният технически журналист Денис Симанайтис от Road & Track.

 

КЛАСИРАНЕ В КАТЕГОРИЯТА „ НАЙ -ДОБЪР НОВ ДВИГАТЕЛ НА ГОДИНАТА”

1. Fiat 1.4l MultiAir Turbo (Alfa MiTo, Giulietta)- 228 точки

2. Ferrari 4.5-litre V8 (458 Italia)- 200 точки

3. Volkswagen 1.2 л TSI (VW Polo, Golf, Seat Ibiza ST, Škoda Octavia, Yeti)- 134 точки

4. Mercedes-Benz 4 л Hybrid (S400)- 76 точки

5. VW 3 л TSI Hybrid (VW Touareg, Porsche Cayenne)- 71 точки

6. BMW 4.4 лV8 (X5 M, X6 M)- 68 точки

 

Двигателят 1,4 Multiair Turbo се класира на второ място в други две категории: „Зелен ( Еко) Двигател на годината” и „1 – 1.4 л”.

 

 

КЛАСИРАНЕ В КАТЕГОРИЯ „ ЗЕЛЕН ( ЕКО) ДВИГАТЕЛ НА ГОДИНАТА:

1. Toyota hybrid 1.8 л (Prius, Auris) - 216 точки

2. Fiat 1.4-литра MultiAir Turbo (Alfa MiTo, Giulietta) -106 точки

3. Volkswagen 1.4 л TSI Twincharger (VW Golf, Scirocco, Jetta, Touran, Tiguan, Seat Ibiza Cupra) - 104 точки

4. BMW Diesel 2 л Twin Turbo (123d, X1 23d) - 79 точки

5. Honda hybrid 1.3 л (Insight, Civic) - 67 точки

6. Mercedes-Benz Diesel 2.1 л (C-Class, E-Class) - 58 точки

 

КЛАСИРАНЕ В КАТЕГОРИЯ „1- 1.4 ЛИТРА”:

1. Volkswagen 1.4 л TSI Twincharger (VW Golf, Scirocco, Jetta, Touran, Tiguan, Seat Ibiza Cupra) – 307 точки

2. Fiat 1.4 л MultiAir Turbo (Alfa MiTo, Giulietta) – 254 точки

3. Volkswagen 1.4 лTSI Turbo (VW Golf, Scirocco, Jetta, Skoda Superb, Octavia, Audi A1, Audi A3, Seat Leon, Altea/XL) - 241 точки

4. Volkswagen 1.2 л TSI (VW Polo, Golf, Seat Ibiza ST, Skoda Octavia, Skoda Yeti) - 146 точки

5. Honda Hybrid 1.3 л (Insight, Civic) - 87 точки

6. Fiat 1.4 л Turbo (Fiat Punto Evo, Abarth 500, Abarth Grande Punto, Bravo, Linea, Lancia Delta, Alfa Romeo Mito, Giulietta) – 70 точки

 

Новите MultiAir двигатели се произвеждат в Термоли (Кампобасо) в завода FPT – Fiat Powertrain Technologies и са проектирани да работят с усъвършенстваната система Alfa DNA, която дава възможност за избор на три режима за контрол на пътното поведение на автобомила. Много характерен е и звука от двигателите MultiAir – специфичния спортен тембър, спечелил сърцата от любителите на Alfa Romeo.

 

Гъвкавостта и скоростта на реакция, гарантирани от системата MultiAir прави възможно да се управлява натоварването на двигателя чрез управление на всмукателните клапани, без да е необходимо да се използва дроселовата клапа. Достатъчно е да се каже че тази технология намалява разхода на гориво според NEDC (The New European Driving Cycle) с повече от 10% сравнено с традиционния 120 к.с. турбо бензинов двигател.

 

Сравнени с традиционните бензинови двигатели със същия обем MultiAir гарантира увеличение на мощността (до 10%) и въртящия момент (до 15%), в допълнение към значително намаление на разхода на гориво (до 10%) и намаляване на емисиите на CO 2 (до 10%), твърди частици (до 40%) и NOx (до 60%). Сърцето на MultiAir е нова електрохидравлична система, която дава възможност за редуциране на разхода на гориво (благодарение на контрола на въздушния поток чрез всмукателните клапани на двигателя, без да се използва дросела) и намаляване на вредните емисии (благодарение на контрола върху изгарянето в цилиндрите).

 

Как работи системата MultiAir

 

Целта на проекта е амбициозна: да позволи на всмукателните клапани да бъдат управлявани без тяхната зависимост от разпределителния вал. При традиционните бензинови двигатели, натоварването се контролира чрез модулиране на плътността на въздуха, навлязъл в цилиндрите чрез дросела. Ефективността обаче се намалява от така наречените „помпени” загуби. Системата MultiAir премахва тази загуби. Количеството е контролирано чрез регулиране обема на входящия въздух при постоянна температура на плътността чрез директен и изключително гъвкав контрол на всмукателните клапани. Всмукателните клапани се управляват чрез електрохидравлична система: бутало което е задвижвано от гърбицата на разпределителния вал, е свързано с всмукателния клапан чрез хидравлична камера, управлявана от електромагнитен клапан. Тук има два режима на работа: когато електромагнитния клапан е затворен, флуида в хидравличната камера действа като твърдо тяло и така гърбицата на разпределителния вал задвижва всмукателния клапан директно. Във вторият случай, когато електромагнитният клапан е отворен, флуида в хидравличната камера може да изтече към веригата с ниско налягане: като последствие, всмукателните клапани няма да следват профила на гърбицата и ще се затворят под натиска пружините си.

 

Три режима на работа на MultiAir:

1) Режим на максимална мощност (FULL LIFT): електромагнитният клапан е постоянно затворен и клапаните се отварят изцяло, следвайки профила на гърбицата. Този режим се използва например при движение с висока скорост по магистрала.

 

2) При ниски обороти и голямо натоварване - ЕVIC(Еarly Intake Valve Control): електромагнитният клапан се отваря предварително, като прекъсва механичната връзка с гърбицата на разпределителния вал, затваряйки всмукателния клапан преждевременно. Оптимизира горивната смес, например при ускорение на автомобила.

 

3) При условия на слабо натоварване на двигателя, например при стартиране или празен ход - LIVO(Late Intake Valve Opening): електромагнитният клапан седи в началото на такта пълнене отворен и така всмукателните клапани се отварят по-късно. При градски режим на движение, дори е възможно многократно отваряне на всмукателните клапани по време на работния такт, с оглед на по добро завихряне входящия въздух. Това е т.нар. “MULTILIFT” ефект.

Редактирано от Red

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Замисъла, а и изпълнението съвсем не са лоши.Двг-то ще издържи, но след като се отказват......Ето и Как работи

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Абе каквото и да си говорим фактът е един - A-VTEC не видя бял свят , а беше обещан за края на 2006. Неофициалното обяснение - създадената система е била прекалено сложна (скъпа) за вграждане и поддръжка в масови автомобили. По същата причина отмениха и на практика не видя бял свят обещания за 2009 дизелов двигател изпълняващ Евро5 стандарта без допълнителните елементи характерни за "blue" дизелите.В последните години с еквивалентни технологии(често позволяващи плавна промяна в отварянето на клапаните) разполагат: Тойота, БМВ, Мерцедес, ФВ, Нисан+Рено, Фиат, Форд, Хюндай ...Прибавям липсата на DSG-тип съединител в гамата - има такъв но само за мотори засега.Все още двигателите като параметри и разход с а на световно ниво, но конкуренцията не спи.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    No registered users viewing this page.

  • Предстоящи събития

    No upcoming events found
×
×
  • Създай нов...