Jump to content
ivolvar

ИЗПРЕВАРВАНЕ СЪВЕТИ ?

Recommended Posts

Здравеите.Искам да дадете мнение относно ''техниката'' за изпреварване защото на шофиорските курсове така и не ми се отдаде възможност да изпреваря превозно средство което се движи над 50 км в час :P Та се чудя как е по правилно да се изпревара - тук имам предвид като попаднеш в рискова ситуация и трябва да се изнесеш максимално бързо (все пак трактори всеки може да изпреварва :P Та някой може ли да ме осветли по въпроса макар на някои от по опитните да им се стори глупав въпроса :lol:

Редактирано от ivolvar

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

без да се обиждаш ама като ти чета въпроса, сякаш е по добре да си караш зад трактора :lol:

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

без да се обиждаш ама като ти чета въпроса, сякаш е по добре да си караш зад трактора :lol:

Съгласен :P в смисъл ... ти като не си сигурен в себе си и не са те научили ... простоо карай зад трактора или вечер зад някой ТИР :P той ТИР-а ден прави отпреде с тея фарове :P так и ти няма да имаш проблем ииии тоя отсреща няма да има :P Иначе сваля 1 предавка надолу настъпваш :P поглеждаш в дясното огледало и се свиваш в платното си :P

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

без да се обиждаш ама като ти чета въпроса, сякаш е по добре да си караш зад трактора :lol:

НЕ се обиждам но на курсовете ми инструктора не ми даваше да карам с повече от 50 км и не ми е обяснил ка става тази маневра .Искам да се науча и ви питам за съвет като по опитни шофиори . :P

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Кво го нападнахте момчето.. аз не съм много-много опитен шофьор, ама вече съм изпреварил един стабилен дял автомобили така:Решаваш си, че ще изпреварваш, излизаш съвсем леко встрани за да видиш дали идва някой от насрещното, подаваш си мигача, проверяваш огледалата да няма някой вече изпреварващ, натискащ съединителчето, една или или колкото предавки са ти нужни за да се изстреляш и газзз. Всичко друго е лична преценка - дали имаш време и т.н. :lol: С хондата не съм имал за сега проблем при изпреварване, чуквам от 5-та 3-та и се фърлям в джаза :P

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Моя съвет е да покараш поне 4 - 5 000км по-леко без да се правиш на гоуфажия докато се почувстваш по-уверен в способностите си. Всичко ще си дойде на мястото с времето и стажа. Ако ти се наложи да изпревариш някой давай си по-голям аванс от другите коли, които профучават край теб и винаги преди да предприемеш изпреварване се убеди че пред теб няма завой! Не изпреварвай на сляпо както повечето малоумници по пътищата. И никога не изпревайвай на 5та. И никога не превключвай предавките докато изпреварваш.

Редактирано от rockDrive

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Според мен с питане само няма да стане. Ако имаш книжка вече най добре някои да ти покаже и после да пробваш така на сухо без кола на празен път и после вече както си трябва с кола(ако може пак с на някои познат колата да задминаваш), ако имаш своя де и после вече в реална ситуация, след каот се чустваш несигурен. Малко е тромав метода ама според мен ще ти свърши работа. Успех!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Най-важното в изпреварването е ОКОМЕРЪТ ти, който окомер се тренира с опита. Най-хубаво се изпреварва в оборот, но всичко е според ситуацията. Неможе някой да те научи да изпреварваш, трябва да си сигурен в колата и най-вече в себе си. Така, че покарай то няма как да не ти се наложи да изпревариш. Ще се научиш и не си мисли, че ако си питал инструктура си той е можел да ти каже всичко както трябва.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Как ги тренирате тея работи ? Аз до ден днешен не мога да преценя тоя срещу мен на колко салати е! Пич колеги са го казали преди нас КНИЖКАТА НЕ ПРАВИ ШОФЬОРА !!! ЗАПОМНИГО !!! направи малко стаж зад волана ! Без да се убиждаш за добро ти го казвам предполагам че всеки това ще те посъветва :lol:

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Интересен въпрос колега.Мисля че сам трябва да го разбереш как става,така и да ти го казват не е същото.Аз никога няма да забравя първия път към морето с малолитражка как се изпреварват тирове с по 140 :lol::P:P

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди всичко имаи нужното търпение да изчакаш правилния момент и увереноста да не го изпуснеш :lol:Виждам, че си от Банкя. Покарай малко по отсечката от "Пушкаров" до Банкя. Ако няма полицаи, можеш да потренираш някое друго изпреварване там.А каква кола караш?Аз с моя сивик правя така: Първо мигача!!! После огледалото.Тук вече има два начина да изпревариш. Единият е да държиш достатъчна дистанция, че да имаш видимост без да се изнасяш към осевата линия. Съответно ти трябва малко повече време за самото изпреварване, защото първо навасксваш разстоянието (обикновено го правя на по-ниски обороти и по-плавно). Другият начин е да си близо до този който ще изпреварваш. Изнасяш се леко и в момента в който видиш, че можеш да предприемеш маневрата, сваляш на необходимата предавка, доизнасяш се целия и го минаваш.И пак всичко приключва с мингача!!!Ако съм с 50 директно изпреварвам на 3-та. Ако трябва да е бързо, връщам на втора.Ако съм с 70 връщам на 3-та.Ако съм с 90-100 връщам на 4-та, ако трябва да е бързо връщам на трета.Над 100-110 връщам на 4-та.Успех и умната!

Редактирано от Orlin

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Всичко написано от колегите е вярно. Ама примерно права и отсреща няма никой ! ЗАщо да не си изпреваря на 5-та? Друга техника която я ползвам често е : карам на малка дистанция от по - бавното МПС. След като видя че в насрещното минава и последната кола и вече пътя ми е чист, МАЛКО преди това почвам да ускорявам и след като мине последната кола от насрещното прелитам покрай тоя пред мен. Ама за това трябва да си посвикнал. Друго много важно и улеснение за тебе би било: караш зад някое МПС и ти се освобождава път да го изпревариш. Та ....МНОГО по - добре е да си смъкнал с предавка или 2 предварително и да си карал известно време зад него на по-ниска предавка и после само мигач и да те няма. Ама това е ако трябва бързо да се изстреляш. Ако смениш на по ниска докато се изнасяш да го изпревариш ускорението не е толкова добро, защото губиш време да смениш предавките. А и колата трябва да е доста сериозна че от раз като върнеш предавка да захапе както трябва.п.п. Първия вариант е най-добър ама и трябва доста д си посвикнал и да може да преценяваш ония отсреща с каква скорост се движи и ти съответно с колко да ускоряваш. Защото ако не прецениш може да се забиеш в задницата на тоя пред теб. Това го ползвам най-вече с мотора. Ако караш зад него и тръгнеш да го изпреварваш си примерно с 70 км/ч, а ако си тръгнал да ускоряваш преди това на задницата си му вече примерно с 90 -100 км/ч (тук зависи и какво караш).

Редактирано от teror1sta

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На курсовете нищо не учат същия бях и аз карай си спокойно ( газарите карат бавно ) пък с времето сам ще осетиш как стават нещата на практика :lol:

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колкото повече караш колта си толкова повече я опознаваш и свикваш с нея като част от тялото ти.Постепено ще разбереш на коя предавка колко издърпва колата и в какъв оборотен и скоростен диапазон.Първоначално изпреварвай на сигурно когато има доста гол.разтояние,след което като си сигурен вече в способностите на колата си постепено ще сваляш разтоянието.Както казаха колегите винаги се оглеждай преди да предприемеш каквато и да е маневра-Отзад,отпред в сртрани.Хубаво е Вечерно време да даваш и Светлинен Сигнал(смяна къси дълги къси) за да предупредиш този от пред за намеренията си за да се избегнат нежелани засичания.Същия сигнал може да го даваш вечер и преди да навлезеш в завой(планински преходи) където няма насрещна видимост,за да предупредиш евнтуален "Джигит" който кара с висока скорост и навлиза в твоето платно. :lol:

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравей!Шофьорските курсове нямат идеята да те направят шофьор!Тяхната задача е друга - да ти дадат минимум умения, с които да можеш да се явиш на изпит и да получиш документ за правоспособност. Не знам да има някой, който е ходил на курсове и да е станал шофьор. Като оставим настрана това, че "да бъдеш добър шофьор" донякъде е въпрос на призвание, другото е много каране и отлична връзка между сетивата и главния мозък.Искаш съвети. Всеки може да те съветва. Аз пък ще те посъветвам за две неща.Първо, отиди в най-близката библиотека и попитай за една книжка - мисля, че се казваше "Наръчник на автомобилиста". Доста старо издание е. Може би от преди 23-25 години. Като пропуснеш сладникавите обяснение за приноса на майката партия и какъв автомобил да купиш (ВАЗ, ЗАЗ, Волга, АЗЛК, Трабант или Вартбург), всичко друго ще ти бъде много добре обяснено - какво трябва да правиш и да не правиш преди път, как трябва да си седнал, как да държиш волана, какво да правиш при дъжд, лед, сняг, пясък, мъгла и т.н. Как да паркираш колата, как да изпреварваш, на каква дистанция и т.н. Книжлето е около 300 страници, повечето от които безценни. В момента го нямам пред мен, за да ти кажа повече неща за автора и годината на изданието.Второ, изпреварването е най-трудната част от шофирането и най-рисковата. Най-важното за мен е безопасната дистанция. Имай предвид, че изпреварвания ако накове спирачки и го треснеш отзад - ти носиш вината, каквото и да стане. Компромис за малка дистанция може да правиш само в един случай - ако този пред теб е сам, а не втора, трета, десета кола. Така вероятността той да спре рязко се свежда до пренебрежимо ниски граници. Имаш ли дистанция, няма да ти налага голямо изнасяне вляво или чупене на врат, за да видиш какво идва срещу теб. Ако видимостта е ок и в насрещното няма никой - ляв мигач, очите в лявото странично огледало, малко газ и тръгваш. Добре е изпреварването да става с поне 20 км/ч повече от изпреварвания. В противен случай удължаваш много маневрата и започваш да създаваш рискове на пътя. Когато изпревариш обекта и го видиш в ОГЛЕДАЛОТО ЗА ОБРАТНО ВИЖДАНЕ, десен мигач и се прибираш.Трудността в маневрата идва когато в насрещното платно имаш движещ се обект. Именно това е опит - да можеш правилно да прецениш колко бързо се движат към теб, за да имаш адекватна реакция. Защо да сваляш от 5-та на 3-та, ако от това няма нужда?! Моят съвет е да се подадеш леко и да наблюдаваш отрещното платно и обектите в него. Да видиш колко бързо идват към теб и от там вече е въпрос на правилна преценка на способностите ти и тези на автомобила.Когато карам дизели скорости практически не ми се налага да сменям на дълъг път. Изключения правят само големите тапи, но и там рядко ги сменям - карам си на 4-та. Голямо предимство им е високият въртящ момент при ниски обороти - нещо, което бензиновите двигатели нямат. Това беше само вметка. Надявам се съм ти бил от полза, но си вземи книжката. Едно време не е като сега - не са се раждали научени хората. Сега всички сме знаещи и можещи и съответно такава литература е безпредметна. :lol:

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

" Практически наръчник на автомобилиста "изд. Техника 1975г.Автор:Емил Николов Димитровотпечатана от "Държавна Печатница Васил Левски - ВрацаТова е книгата :yawn:

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Явно аз съм единствения който изпреварва на 5-та. Не че не смъквам от време на врем предавки, но само ако се налага. При положение, че пътя е чист и имаш перфектна видимост не виждам защо трябва да смъкваш предавка или пък две :yawn:

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ето един добър наръчник по който карах курсове преди 2 години .. въпреки че имах книжка отпреди 15 :yawn:Просто в Онтарио българскитре книжки не важат и ако искаш такава трябва да си вземеш всички изпити.това е секцията за изпреварване http://www.mto.gov.on.ca/english/dandv/dri...tion6.5.0.shtmlи цялата книжка като пдф: http://www.fulldls.com/torrent-ebooks-1083339.htmlтова което е хубаво е че е описано много добре всичко и е по скоро съвети отколкото материал за изпити.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Най-трудното за младия шофьор (поне според мен) е да прецени дистанцията си с отсреща приближаващия автомобил, а още по-трудно, скоростта му. Когато нещата се случват през нощта, трудността се умножава по 2 ;). Аз лично не обичам да предприемам рискови изпреварвания, без видимост, или да се прибера на косъм от този, който изпреварвам и този, който идва отсреща. Избирам си дълъг участък (ако познаваш пътя, още по-добре), уверявам се, че колите отсреща са далеч, ако ги има. След това много важно е да се приближиш достатъчно до МПС-то, което изпреварваш. Това ми е изигравало лоша шега. Ако не прецениш добре дистанцията която ти остава до този, който изпреварваш и предприемеш изпреварване, докато го настигнеш колите срещу теб вече са много близо... :yawn:. След това е лесно, мигач, огледало 1, 2 предавки надолу и ГААЗЗЗ. Особено с малолитражните ни хондички е хубаво да удариш 4-тия или 3-тия зъб, нещата се случват с пъти по-бързо. Пък и на мен лично ми доставя удоволствие да изпреварвам на малка предавка, кефя се на колата си :yawn: . Но все пак всичко е въпрос на стаж. На мен в началото ми беше трудно със 90-100 км/ч. да държа колата в права линия. Или бръснех храстите отдясно, или карах с лявата гума по осевата линия... Какво остава аз изпреварване? Като започнеш да придобиваш увереност, нещата сами се получават малко по малко. Спомням си подобен случай. Та возя се при един познат с БМВ той и жена му. Пича се навира зад един ТИР (под навира имам предвид предницата му е залепена за стопа на ТИР-а), ляв мигач, изчаква колата отсреща и мръсна газ. Изпреварваме ТИР-а и жена му казва: "Аз така изпреварих, когато ударих сузукито", следва отговор: "Абе, щом си го ударила, начи не е било точно така..." В крайна сметка няма по-добър учебник от стажа това е истината.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

а по темата:според типа на изпреварваното МПС:1. да изпревариш лада или нещо такова не е проблем, стига да не кара по осевата линия. ако много пречи нещата отиват на психологическа основа, а това не се разисква тук :yawn:2. натоварен камион - провери дали не са повече от един, ако да, това изпреварване е описано във втора глава :yawn: ако е един, следвай упътванията на колегите3. автобус - с тия повече да се внимава щото набират по-бързо и перкат 80-100 което е в границите на целия автомобилопоток и пречат с една идея само4. ненатоварен камион - с тия адски много да се внимава щото имат много коне под капака, има такива направо късат и хвърлят...според собственото МПС:1. малолитражка (примерно 60к.с.) - най-лесно е с предварителна дистанция (10-15 метра), набираш докато си още отзад и следиш обстановката, като дойде време за изстрелване е желателно всичко да си го предвидил така, че всъщност да не си се засилвал напразно.2. над 150 магарета - може да си позволиш почти винаги да се изстрелваш от задната броня без предварителна засилка, но честно казано, изпреварването е по-добре да става плавно, отколкото с ръчки, някакси не е "дзен" ;) забележка: да се внимава със субектите "ненатоварен камион" и "набиращ се изпреварван шофьор"забележка: що се отнася до малолитражките а и не само, внимавай в самото изпреварване да не удариш прекъсвача, че ако не си го предвидил си вкарваш допълнителен филм.забележка 2: ако нещо те усъмни довери се на инстинкта и се откажи от изпреварванетозабележка 3: не вярвай на "десен мигач" от вида "пускам те" - или има ченгета, или не знае какво прави, или просто спира и не подозира че ти получаваш "сигнал", едва 10% е шанса наистина да те пуска.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

я такова не четем..Вкарай 3-та извън града или 2-ра и всичко е ОК. изпреварването е единствената маневра при която е глупаво да пестиш гориво и да се надяваш на 5-та с 90км/чФизиката да я смятат разните учЕни дето се возят на автобуса. Производителите на автомобили и двигатели също трябва да я уважават. Каква физика ти трябва за да изпревариш и като въртиш геврека за да паркираш? Купуваш едно зрънчо с лека кола вътре и за 2мин може да обясниш даже и на руса кака как да завърти волана за да паркира назад. Лед дъжд сняг >> отиваш на голям паркинг зимата да видиш как е колата.Ако се поднесеш и тръгнеш да смяташ втора производна на изминатият път като функция на времето >> пиши се заминал.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
:yawn: Утрепа ме, бе, човече :yawn: За голямо всеобщо съжаление, изпреварването не е само гориво, а трансмисия преди всичко. Какъв смисъл да сваляш от 5-та на 2-ра, ако няма необходимост в това? Явно има хора, които обичат да пазаруват от моргите и да висорят по сервизите, за да могат да карат колата си през почивните дни. Явно си човек, който си чупи главата по няколко пъти за едно и също нещо преди да се научи. Лошо няма. Само да не караш другите да страдат ;) И да - карането на автомобил е физика. Това, че не я разбираш, не значи че не съществува. И с извънземните е така ;) Е, ivovar вече достатъчно съвети получи и стана опитен шофьор. Да му пожелаем късмет и да прехвърлим интересните дискусии в други теми.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Последен съвет от мен. Всеки даде някакъв съвет, но най-важния, който всеки смята, че се подразбира е:Правиш изпреварване само на разрешените за това места: следиш знаци, маркировка и тн.

  • Нагоре 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това трябваше да бъде един вид образователна тема за един млад шофьор.... Но последно време само заядливи теми във форума. Не ви ли писна бе колеги?! Защо всеки се стреми да налага мнение на всяка цена? Нали сме тук да си помагаме?........Да наистина на шофьорския курс няма време да те научат да караш, а какво говорим за изпреварване. Все пак си мисля, че за един млад шофьор това не бива да е приоритет номер 1. Той още си мисли на коя предавка е, в кое огледало гледа, какво разстояние има от дясно и т.н. Техниките на изпреварване, било то и най-рисковите си идват с опита. Съвсем сам ще започнеш да преценяш нужно ли е от 5-та, 3-та или може на 5-та. Аз ти препоръчвам няколко хиляди километра кротко каране , със безопасни /образователни/ изпреварвания, постепенно всичко ще си дойде на мястото.Като заключение искам да кажа че изпреварванията са важна част от шофирането, защото понякога неизпреварвайки може да създадеш задръстване или да предизвикаш опасна ситуация. Но ако не се чувстваш достатъчно уверен, по-добре карай максимално вдясно за да пропускаш колите зад теб, отколкото да прилагаш "наизустени" техники.Поздрави на всички :yawn: и малко по-приятелско отношение няма да е ни навреди :yawn:

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

... И да - карането на автомобил е физика. Това, че не я разбираш, не значи че не съществува.

е не така грубоНито не познаваш, нито знаеш какво образование имам и с какво се занимавам че да говориш колко разбирам от физика и точните нАуки като цяло. С удоволствие бих обсъждал с някой подобни теми но в случая си признай че понятието "физика" което ти използва беше само за сплашване на населението :yawn:От 5 на 2-ра да смъкнеш за да изпревариш дори и ти ще разбереш че е глупаво и не смятам да го коментирам.Ако ти смяташ докато изпреварваш някой че ще имаш време да го помолиш за огънче е друг въпрос ...Хау

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Няма груби отговори, няма заяждания. Така мисля.А хармония в клубчето ще има тогава, когато не започнат да те изкарват тъп за това, че си дал някакъв по-смислен отговор от обикновените. Не твърдя, че съм корифей в каквото и да било, но мисля че нещо алтернативно няма да навреди. Дори напротив - ще помогне.И като се тръгне оттам кой какъв бил, къде живял, какво и как карал. Че движението днес няма нищо общо с това от преди 30 години. И както казват в българския Хюстън - "И утиди коня у рякъта" :yawn: Към колегата японец - да, в действителност не знам колко знаеш по физика, но отричането й при движението на един автомобил вече достатъчно ме насочва. Мисля обаче, че е безсмислено да обяснявам от чисто физична гледна точка движението на превозните средства. И една механика има ;) Тя също е дял от физиката. Или поне беше - по наше време.Хайде, мир и разбирателство да има. :yawn:

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Стига бе колега ОТО!!!Трябва ли всяка тема в която си писал да се превръща в спор и чат, и да бъде затваряна?Не те познавам и не го приемай като заяждане - най-учтиво те моля да не предизвикваш спорове и напрежение...тук в място кадето повечето от нас разпускат и си помагат. Не е място да се доказваш колко си компетентен по всички въпроси.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колкото повече караш колта си толкова повече я опознаваш и свикваш с нея като част от тялото ти.

Постепено ще разбереш на коя предавка колко издърпва колата и в какъв оборотен и скоростен диапазон.

Първоначално изпреварвай на сигурно когато има доста гол.разтояние,след което като си сигурен вече в способностите на колата си постепено ще сваляш разтоянието.

Както казаха колегите винаги се оглеждай преди да предприемеш каквато и да е маневра-Отзад,отпред в сртрани.

Хубаво е Вечерно време да даваш и Светлинен Сигнал(смяна къси дълги къси) за да предупредиш този от пред за намеренията си за да се избегнат нежелани засичания.Същия сигнал може да го даваш вечер и преди да навлезеш в завой(планински преходи) където няма насрещна видимост,за да предупредиш евнтуален "Джигит" който кара с висока скорост и навлиза в твоето платно. :P

Точно това е отговора на въпроса ти! Всеки ще ти каже как е с неговата кола и според неговите умения.

Основните неща са, че на 1ва потегля, 2ра и 3та набира, 4та доизмуква каквото остава и на 5та крепи.... ;) Просто зависи много от колата, но не на последно място и от теб!

Просто ако не бързаш и не ти се налага не изпреварвай ... Ти не искаш да караш бързо, просто си свикнал на това софийско дередже, повярвай ми.

Пък когато адреналина започне да скача, има пистички, има запустели улици и терени ...

Ако пък се налага заради някой по-бавен камион, каруца или нагъл велосипедист, по-горе са го казали.

Но пък никога не забравяй, че колата е изключително опасна от гледна точка на огромното мъртво поле... (имаш оргаичена видимост, заради видимостта от задното и странични огледала.! :D

Редактирано от A_n_g_e_l_i_n_a

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Стига бе колега ОТО!!!Трябва ли всяка тема в която си писал да се превръща в спор и чат, и да бъде затваряна?Не те познавам и не го приемай като заяждане - най-учтиво те моля да не предизвикваш спорове и напрежение...тук в място кадето повечето от нас разпускат и си помагат. Не е място да се доказваш колко си компетентен по всички въпроси.

Разпускам и помагам. Мисля, че конкретно в този случай дадох добри съвети, за които се намериха хора да ги оплюят. Но към никого не отправям доброжелателни приятелски пожелания за каквото и да било. Приемам хората каквито са. И мисля, че това за мен е най-правилния начин. Не бих искал темата да се затваря. Всеки има някакъв опит. Може да го сподели без да изкарва другия някаква измислица в национален мащаб. Не съм ли прав?От мен достатъчно неща казах. Със сигурно още мога. Ако авторът на темата иска да пита нещо - на лични. :D

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

по мое мнение , някой хора не правят разлика между изпреврване и заобикаляне ... и от там идва конфликта в темата изпреварване е ситуация , в която скоростите на двете ( или повече ) превозни средства е почти равна - т.е. има по-малко от 10км/ч разлика заобиканяне е всичко при което разликата е по-голяма - т.е. спряла кола която заобикаляме с 80 ... трактор който се движи с 20, който заобикаляме с 60-80 ... кола, която се движи с 60-80, която заобикаляме с 90-120 ... това не са ситуации на изпреварване и там техниката е коренно различна ..примерно едно изпреварване трае 3-10 секунди , а заобикалянето , по-малко от 1 ... моя личен опит показва, че всички шофьори със малък стаж или малко опит извън града ( тука има хора със стотици хиляди килобетри, като само няколко хиляди от тях са извън града ), не трябва да предприемат заобикаляне на каквото и да е по-бързо от трактор, а понякога дори и на трактор ! Като винаги свеждат разликата в скоростта до по-малко от 40км/ч !!! ..а колкото до изпреварването на 5-та .. не ставайте смешни :P , повечето от нас не карат съвременни дизели или турбо хонди ... изпреварването е просто и особенно смъртоносно действие - простото е това: ако не можеш да изпревариш за по-малко от 15 секунди , въобще не започвай ;) това са около 500м разстояние с отсрещния !!! ( останалото са го обяснили )а относно смъртоносноста - 0.1с закъснение в прибирането и извън града катастрофата е сумарно с поне 140 ... шансовете за оцеляване са минимални сведено до няколко съвета звучи така:1. оглеждаш се и изчакваш отсреща да се освободи до хоризонта ... за целта не трябва да си залепен за предния, защото нищо няма да виждаш 2. пъхаш най-ниската възможна предавка ( ако си със 60 това е 2-ра, ако си със 80-90 -3-та и т.н. )3. в момента в който отсрещния те размине и насрещното платно се освободи , плавно се изнасяш и с тъпкваш газта до ламарината ( пак плавно ) 4. когато се изравниш със изпреварвания бавно започваш да връщаш газта ( това колко бавно и дали , зависи от релефа ;) - на баир газ не се връща ) .. но идеята е , че не се ускорява до безкрай ... 5. от момента в който си пред изпреварвания , до момента в който си на максимум 2-3 коли пред него , трябва да започнеш да се прибираш ( това зависи от конкретната ситуация - много близо се влиза само при непосредствен риск от катастрофа , а много далече само ако правиш място на задния и искаш да покажеш, че насрещното е чисто ) отново плавно -- важно е да правиш всяко едно действие плавно, защото иначе като млад шофер рискуваш да поднесеш колата !!та тва е :D просто , лесно , не го прави ако не си 100% сигурен ...П.П. не се карайте и заяждайте , защото съм 100% сигурен , че всеки от вас е имал изпреварване, след което си е казвал " мале каква щях да я свърша " ;) - това важи и за мен !

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Имам професионална книжка от 28 г. и единствения съвет колега,които мога да ти дам е:НИКОГА НЕ ИЗПРЕВАРВАЙ АКО НЕ СИ СИГУРЕН КАКВО ТОЧНО ПРАВИШ!Всичко останало по тази маневра ще научиш с течение на времето.Поздрави и честита книжка! :D

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз също мисля че изпреварването трябва да го избягваш максимално и да предприемаш подобна маневра само в краен случай че се навъдиха доста джигити миналата седмица един такъв тръгна да ме изпреварва отдясно с 5 човека и скорост над 110 км/ч а аз изпреварвах този пред него наложи се да скачам на спирачките за да не се забие в тоя пред него или да ме отнесе странично така че умната поне първите 2-3 години когато си мислиш че си шофьор ама си само един убиец на невинни

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Големият двигател и многото коне (за всеки този критерий е различен) създават някакво лъжовно чувство за сигурност и неприкосновеност. Чувство за превъзходство на пътя.Получава се едно предоверяване в колата, която караш и същевременно надценяване на собствените си способности като шофьор.Да, имал съм случаи, в които съм казвал точно това, lookcho - мале мила, каква щях да я свърша :P Явно понякога и многото коне те лъжат. Като прибавим и пълната липса на толерантност по пътя.... :D Но и аз се придържам към колегите, които казват, че изпреварването е крайна мярка за младия шофьор. И колкото се може да се страни от нея.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Евала на колегата, че се обърнал за помощ за толкова важен въпрос. Първоначално изпреварвай не на 100 ами на 120 % сигурност. С времето ако караш повечко ще свикнеш. Препоръчвам ако имаш роднина или приятел с много километри зад себе да те придружава и в движение да може да ти дава указания, защото така най-лесно се учи човек и разбира по-лесно за какво става дума. Аз първата година само с баща ми в колата изпревархах, инъче като бях сам изключително рядко ми се случваха подобни маневри ама тогава и карах много бавно щото имах някаква мания да пестя гориво.

Редактирано от Z-Ro

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз никога няма да забравя първия път към морето с малолитражка как се изпреварват тирове с по 140 :D:P;)

...че те не карат бавно за кво ти е да ги изпреварваш ;)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

и цялата книжка като пдф: http://www.fulldls.com/torrent-ebooks-1083339.htmlтова което е хубаво е че е описано много добре всичко и е по скоро съвети отколкото материал за изпити.

0 % seed and pear.... Колега, ако си го свалил, може ли да го споделиш? :D

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

1. Да имаш видимост (МНОГО ВАЖНО) !!!2. Да няма коли в насрещното платно (ОЩЕ ПО-ВАЖНО - особенно преди да натрупаш 4-5000 км стаж) !!!3. Поглеждаш оборотомерът (ако имаш такъв, иначе слушаш ДВГ-то), ако си в 2,5-3 гледаш в ляво огледало, биеш ляв мигач, педала до долу, задминаваш, десен мигач и се прибираш. Ако си в по-ниски обороти (1 - 1.5 - 2) сваляш една предавка и пак същото !!!P.S.: Винаги гледай знаците (ако няма гледай осевата линия), че "милиционерите" само това чакат!!!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здрасти, колега,

 

Вярвам, че от дискусията, която се получи си направи изводите за себе си, които ще са ти полезни. Ето и от мен 2 по-скоро принципни съвета, които не ти казват как да изпреварваш, а как да се научиш да го правиш.

 

1. Докато натрупаш едно 5-6 хиляди километра опит в извънградското каране изпреварвай САМО ако:

- в насрещната лента НЯМА никакъв автомобил, докъдето ти стига погледа;

- имаш видимост "до хоризонта", както спомена колега по-рано;

- (изпреварването е разрешено) - това в скоби, защото се подразбира и важи винаги.

 

Ако спазваш това правило ще изпреварваш единствено на прави сравнително дълги участъци, с добра видимост и с много малък риск от сблъсък с насрещен автомобил (защото такъв просто не се задава в обозримия отсек). За да успееш да спазиш това правило, трябва да се въоръжаваш с търпение при всяко пътуване и да изчакваш такава ситуация за изпреварване (пък дори и да ти се наложи да караш 25 километра зад пъплещ камион с дърва през Петрохан, например).

 

Ако успееш да си го наложиш - това ще ти даде възможност спокойно и безрисково да натрупаш опита, който ти е необходим за конкретните техники на изпреварване, коментирани обстойно от колегите дотук. И едва оттам нататък - овладял автомобила, техниката за изпреварване, усещането в каква ситуация колко време ти е необходимо - ще започнеш да експериментираш с изпреварването при задаващ се насреща ахтомобил.

 

 

2. Винаги като караш зад автомобил СПАЗВАЙ ДИСТАНЦИЯ от около 2 дължини (на лек автомобил).

- не само заради това да имаш по-добра видимост напред в насрещната лента и да можеш да реагираш при рязко спиране на предния, а най вече...

- заради това, че зад теб винаги може да се появи някой, ПО-БЪРЗ, ПО-БЪРЗАЩ и т.н., който ще иска да те/ви изпревари!

 

Когато караш зад автомобил ВИНАГИ трябва да си на дистанция, която да позволява автомобил зад теб спокойно да те изпревари и да се прибере между теб и предния! Това е принцип, който масово не се спазва в България по мои наблюдения. Застава поредният автомобил зад бавно движещия се водещ колоната камион/пикап/каквото-ще-да-е... и се залепва за него... И по-бързащият зад него ако иска да изпреварва, трябва да изпреварва 2 автомобила наведнъж... което крие рискове за всички "наоколо", включително и за теб.

 

...а трябва да си подготвен, че това ще е ситуацията в 99% от случаите при теб в началото - постоянно ще има такива зад теб, които ще напират да те изпреварват - затова винаги им осигурявай комфорта да те задминат и да се приберат пред теб, докато ти караш зад друг автомобил и изчакваш удобния момент за безрисково изпреварване!

 

 

Поздрави и успех с усвояването на шофьорлъка ;)!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    No registered users viewing this page.

  • Предстоящи събития

    No upcoming events found
×
×
  • Създай нов...