Jump to content
ad3ddd

Въпрос за фарове

Recommended Posts

Здравейте.

Наскоро се прибрах от Англия и си докарах Хонда-та която карах там. Става дума за 2003 Accord 7 Gen 2.4 VTEC Executive A.

 

Преди да постна темата поразгледах и попрочтох доста неща; в този форум наистина има много полезна информация. Прави ми много приятно впечатление, че изобилства от грамотно написани постове и приятелски настроени колеги, готови да помагат.

Но да караме по същестсво- тъй като и преди съм вкарвал и регистрирал кола от острова (с десен волан и фарове, майка ми още си я кара:) ), съм запознат с основния ред. За това започвам от фаровете- на предния автомобил ги смених веднага, преди да отида да я регистрирам в КАТ. Знам, че са популярни разни "шано" методи да се прескочи законовия ред, но не искам да се правя на тарикат, пък и да преча на другите водачи като ги заслепявам. Проблемът е, че фаровете са ксенонови и до колкото знам, това ги прави значително по-скъпи от не-ксеноновия им варянт(него усях да намеря за около 300лв за двата). За ксеноновите проверих в куп сайтове (Euro007, MegaParts, avtochastionline24 и др), но без особен успех. Не съм звънял по моргите все още да видя и там как стоят нещата, но смятам да го направя в най-скоро време. Един познат ме посъветва да проверя дали не може да си купя не-ксенонови LHD(леви) фарове и просто да сложа ксеноновите крушки и система на тях. Чувал съм, че на някой модели е възможно. До колко аз съм запознат- ако фаровете отзад имат възможност да поберат (да се закачи) "запалителя" за ксенона и монтажът на крушката е идентичен, може да се направи. Така ли е наистина? Сигурен съм, че колегите са добре запознати с тези особености. Благодаря предварително.

 

Също така прочетох в една тема, че при 7 генерация съществува възможността просто да се разменят рефлекторните пластини на левия и десния фар, понеже монтажните дупки били сходни; за целта се демонтира и разлепя-разглобява целия фар. Какво вие е мнението по този въпрос? Ако е възможно, мисля че имам кой да го направи читаво, така че би било чудесна опция за мен.

 

Бладоаря за четенето и информацията преварително

 

поздрави

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

От София ли си, понеже пиша от тел и не виждам?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

От София ли си, понеже пиша от тел и не виждам?

Живея в Пловдив.

Редактирано от ad3ddd

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Вариантът ти е да погледнеш от колега, или от морга(там ме съмнява дали ще ти помогнат, освен ако не им кажеш че ще ги купиш ако стане) и да видиш дали ще стане металната част която реже лъчът светлина от обикновена Н1 на ксенон.

В момента не мога да си спомня дали ставаха, имах такива фарове но ги продадох. Имам такива пластини от афтъркармет фарове на Акура, но и те режат светлината по 3-и различен начин от тези в ЮК и Европа.

Имаш и вариант, да отидеш директно в някой магазин където имат налични такива фарове и да ги помолиш на място да провериш. Ако стане си ползвай твоите капачки, защото тези от обикновените са по-плитки и не знам дали запалката няма да пречи.

Имаше един от Варна в ОЛХ, но не помня обявата (беше миналата година) продаваше ксенонови фарове, целият комплект с баласти и запалки 600лв., което е много добра цена, говоря за втора ръка Лява дирекция.

Редактирано от crown_bg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Първо - добре дошъл обратно в Родината и респект за това, че не искаш да заобиколиш закона и най-вече, че те е грижа за водачите срещу теб!

 

Търсенето на Акорд на части с ляв волан и здрава предница по обявите за коли на части е трудна, но не и невъзможна задача. Това, което мога да ти препоръчам е да проучиш и вариант за нови афтърмаркет фарове. Фирмата от линка е пловдивска, и доколкото знам бояджията ми ползва немалка отстъпка от цените им. На място можеш да разпиташ как стоят нещата с вграждането на ксенон (и моторче), пък и ако можеш да се договориш за нещо по-добро като пари...  Аз бих си взел направо фейслифтови фарове при такъв вариант.

 

Редакция: Видях, че си питал дали може да се прехвърли ксенон. Имаше колега, който сменя баласт на ксенон на няколко пъти и от него помня, че на Акорд 7-ген баластът е в тяло, отделно от фара и затова ще ти се наложи да прехвърлиш само крушката.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колегата малко те обърка относно баластите, баластите са закрепени за самото тяло (самият фар). При Н1 фаровете има заготовка, която не е 1:1 с това което е при ксеноновото тяло, но е достатъчно за да се закрепи баласта така че да не се тресе или откачи и падне.

Виж дори и да не пасват точно пластините на "пъпките" на рефлектора, просто ще пробиеш допълнителни дупки на пластината, така че да пасне. Така или иначе пластината се заклещва между рефлектора и скелето на което се завинтва рефлектора.

Само внимавай като вадиш рефлекторите. Има си начин да излязат под определен ъгъл с малко напън, ако все пак си решил да стигнеш до там де.

 

Не слушай тези, които продават фаровете че няма да стане прехвърлянето 'щото твоите са ксенон и са коренно различни от обикновените, просто не знаят и се пре-застраховат. И на мен така ми казаха някога от авто-бим.

Редактирано от crown_bg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря много за информацията и мненията. Ще помисля, ще разгледам още малко и ще действам. Междувременно, ако някой колега се сеща за нещо допълнително и/или полезно, моля да не се колебае да го сподели. :)

Ще докладвам обратно при наличието на някакво развитие.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря много за информацията и мненията. Ще помисля, ще разгледам още малко и ще действам. Междувременно, ако някой колега се сеща за нещо допълнително и/или полезно, моля да не се колебае да го сподели. :)

 

Ще докладвам обратно при наличието на някакво развитие.

Да, аз се сещам. Фаровете на Акорд за ляв и десен волан са идентични!!! 

Единствената им разлика е положението при монтажа на една ламаринка в лупата. Сиреч, тази ламаринка се обръща на обратно и... много хубаво ми става след чаша студена бира  :beer:

 

Тази модификация може да бъде извършена само при свалени фарове. Сваля се крушката, а след това се развива и изважда задната част на лупата. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Веско, дай още някой жокер, бирата ще е от мен :yes: Това за тези ламаринки в лупите е така, но ти искаш да кажеш, че може след като се свалят лупите да се завъртят самите ламаринки и да се "обърнат" фаровете, или трябва да се свалят лупите и да се монтират лупи от фарове с лява дирекция? (поне за второто съм сигурен, че е възможно, но трябва поне да имаш здрави лупи, ако фара е пострадал).

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тия "ламаринки", не са "ламаринки", първо.

Второ къде ще намериш такива "ламаринки" да се продават по отделно?

Трето, кой е казал че фаровете са различни?

Четвърто, как точно ще обърнеш "ламаринката", виждал ли си разглобен оригинален ксенон, а било то и Н1?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тия въпроси от първи до там до който стигна за мен ли са crown_bg? Аз все си мисля, че написах въпрос към Веско в поста си, а ти нещо взе да ми отговаряш на въпроса с въпроси.

Редактирано от e4omir

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Веско, дай още някой жокер, бирата ще е от мен :yes: Това за тези ламаринки в лупите е така, но ти искаш да кажеш, че може след като се свалят лупите да се завъртят самите ламаринки и да се "обърнат" фаровете, или трябва да се свалят лупите и да се монтират лупи от фарове с лява дирекция? (поне за второто съм сигурен, че е възможно, но трябва поне да имаш здрави лупи, ако фара е пострадал).

Според мен колегата има предвид да се вземе въпросния елемент от левия фар и да се монтира на десния, като дупките би трябвало да съвпадат точно. Спомням си, че попаднах на подобно мнение докато търсех информация, преди да постна тази тема.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тия "ламаринки", не са "ламаринки", първо.

Второ къде ще намериш такива "ламаринки" да се продават по отделно?

Трето, кой е казал че фаровете са различни?

Четвърто, как точно ще обърнеш "ламаринката", виждал ли си разглобен оригинален ксенон, а било то и Н1?

Изумен съм от това, което си написал.... ако се мислиш за всезнайко, ами не си. Ако искаш хората, които имат познания по модела да спрат да пишат - на прав път си.

Редактирано от Tokio
  • Нагоре 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

 

Tokio, мисля да не коментирам повече.

Редактирано от crown_bg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

:stupid:  Колеги, тази емотикона е много забавна...

                      И второ, откъде я намерихте ?  :tooth:

 

 

А сега по темата>

 

"Ламаринката", която не е от ламарина, се завърта и се монтира на обратно, след което се затваря задната част на лупата и фара е готов за монтаж. Не е нужно нищо, като допълнителен материал за тази процедура

Редактирано от ВесКо

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Имаше и едни лепенки дето обръщат потока на светлина, не знам дали ги приемат в КАТ де, но щом ги дават на границата с Франция за легално ползване, би трябвало да са ОК.

Като цяло си е алтернатива пред свалянето на фаровете и обръщането на лупата. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мерси Веско. Това исках да потвърдиш само. Бирата току що се превърна в ракия :yes:

Лепенките според мен по скоро спират част от заслепяващата светлина, като временно решение да минеш през държавата, ма чак да обръщат потока светлина...

Редактирано от e4omir

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Свалих фаровете, разглобих задната част на лупата и я извадих. Прилагам снимка. Нещо не мога да разбера какво точно трябва да обърна.. ако приемем, че това на снимката е въпросната "пластина", тя не може да се монтира по никакъв друг начин. Възможно е да се обърнат между левия и десния фар, но са напълно идентични. Аз ли не разбирам инструкциите правилно?

14787520_715684028581199_1468656876_o.jp

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравей,

сега се сещам , че това с обръщането е невъзможно, но това което можеш да направиш е да изпилиш горната част на така наречената "ламарина",, за да стане равна и нищо повече. Става въпрос за това стъпало от един милиметър.

Този фар е от ксенон, иначе при обикновенния фар, въпреки че е с лупа, тази неравност е много по-силно изразена.

 

Изпилиш ли тази неравност, то лъча, който ще излъчва фара ще е идеално равен и по никакъв начин няма да се отрази негативно, към насреща идващите коли.

 

След монтажа може да е необходима лека корекция на височината на лъча,  но това ти ще го прецениш. 

Редактирано от ВесКо

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

понеже сега съм със същия проблем и си мисля ако се присъдят други лупи няма ли да е по добрият вариант?Говоря за лупи направени за кола с ляв волан било то нови или втора ръка,някой да има на представа какъв модел би бил подходящ?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Лупите трябва да са от Хонда Акорд. Но пък те са еднакви за ляв и десен волан, така че ако си с ксенонови фарове от англичанка, то тази част в лупата може да се преправи лесно (това е металното тяло, което "изрязва" светлинният лъч), а ако си с халогенни крушки, тогава ще трябва да се смени същата метална част с такава от европейски фар.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това което аз направих, е да залепя със силикон (термо устойчив, червен на Бизон) една пластинка на вече изпилената оригинална част (шейдър). Целта е да се обърне шарката на обратно. Направих го и закарах колата да ми регулират фаровете. Хората в сервиза бяха силно изненадани от резултата. Даже ме питаха дали съм сигурен, че фаровете са английски. Регулираха ги и казаха, че светят съвсем нормално и няма да имам проблеми при регистрация в КАТ. Мисля, че стана добре; тествах го горе-долу (чрез каране) и погледнах колата от вън, определено не мога да забележа разлика с останалите автомобили.. светят ниско от ляво и високо от дясно, както трябва да е. Съжалявам само, че не направих снимки на самата модификация, за да постна във форума; просто забравих, а и бързах да видя дали е станало.

 

Модификацията е сравнително лесна- ако някой има въпроси относно точно как да стане, ще опитам да обясня по-детайлно, но след като веднъж се демонтира фара и се разглоби и извади шейдъра, става очевидно какво трябва да се направи.

 

Поздрави

Редактирано от ad3ddd

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

точно това мисля да направя.чакам да се освободи майстора за да ми боядиса бронята и тогава ще сваля фаровете и ще го направя.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Днес отделих време на фаровете на Акорда, прилагам снимков материал.

Свалят се фаровете, маха се капачката на късите светлини, лупата и рефлектора са захванати с 3 винта; след отвиването им с малко напън се измъква рефлектора. Вижда се самата "пластина" и ъгъла й, който насочва светлината. Целта е да се премести ъгъла от другата страна на "пластината". Аз изрязах ненужното с флекс и залепих алуминиева ламаринка на мястото, което трябва да бъде покрито. За залепянето използвах двукомпонентно лепило на Поксипол, изчаках го да се втърди и премахнах ненужното лепило, но нямам снимка след почистването им. След това се монтира всичко по обратния ред. Ходих на реглаж на фаровете и майсторът каза че фаровете светят като напълно нормални фарове от автомобил с ляво управление.

post-35327-0-25128600-1480087993_thumb.jpg

post-35327-0-82425000-1480088351_thumb.jpg

post-35327-0-89639900-1480088361_thumb.jpg

post-35327-0-98604700-1480088365_thumb.jpg

post-35327-0-74730000-1480088370_thumb.jpg

  • Нагоре 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Може би малко тъп въпрос... как се свалят фаровете т.е. от къде се почва никъде не намерих инфо.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Сваля се първо бронята,после всичко е видно

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Свалих бронята и разглобих фаровете. Могат ли да се намерят тези пластини с правилният ъгъл т.е. като резервна част или трябва побългаряване?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да, могат да се намерят. Ако качиш една снимка на твоите, може и да имаш късмет.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Евала, съвестни хора сте, за жалост много хора нямаше да си разглобят колата и да правят модификации за благото на другите...Браво. :)

 

Другият вариант е, да се отреже тази част с 1мм диск за флекс и да се залепи на обратно" огледално". ☺

Предполагам, 1мм загуба на метал няма да е фатална.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря за хубавата тема, благодарение на която и аз си обърнах фаровете на Сивика, понеже и моите са с лупи. При мен трябваше да разглобя напълно фарът, който е залепен с бутил, като го нагрявах във фурна.

Не успях да постигна хубави и ясни чупки на светлината, както при оригиналните пластини, но определено обърнах фаровете, сега не светя в другите коли и виждам по-добре дупките по пътищата :shock: , че изгърмях с една хубава предна дясна гума, докато се осъзная...

 

Ето моя вариант на преработката. Снимката е от първия ми фар. Втория стана малко-по добре. :)

 

20170509_203222.jpg

 

 

20170509_203240.jpg

 

 

Както се вижда, използвах винтчета 3мм за закрепване и доста тънка алум. ламаринка.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Отговорено (Редактирано)

Здравейте,

 

темата е абсолютно бижу - за един следобед работа всичко си дойде на мястото. Успешно обърнах фаровете за нашите стандарти.

 

Както колегата dido0o_ е описал - с много тънък лист/ножовка изрязах шейдърите и ги залепих огледално с дву-компонентно лепило. Всичко е точно.

 

Поздрави. 

post-28412-0-44851000-1494940671_thumb.jpg

post-28412-0-54305400-1494940677_thumb.jpg

post-28412-0-60482700-1494940971_thumb.jpg

Редактирано от manqka_5

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако не ви се занимава с рязане и побългаряване, из обявите се намират коли с блъснати и потрошени фарове, чудесни донори, мойте фарове станаха като фабрично произведени за ляв волан.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Отговорено (Редактирано)

Привет!

Вчера, като сменях крушката на десния фар забелязах, че лупата му се е пукнала диаметрално от край до край.

На какво може да се дължи това, фаровете не са оригинален ксенон, но предния собственик е сложил Н1 китайски ксенон.

Може ли да се смени само лупата или трябва цял фар? Лупите на колите с лява и дясна дирекция еднакви ли са, а на ляв и десен фар?

Редактирано от libol

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Лупите са еднакви и да, може да се смени само лупата.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А са се счупили защото им е дошло времето... случва се не рядко, просто от вибрации, старост на материала да се пукат :( На единия от фаровете ми се беше счупила лупата и светеше, но не осветяваше. Направо ги смених с нови Депо , защото така или иначе ги полирах сяка година, а и единия беше пукнат. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Дали знаете какви са разликите между ксенонов и нексенонов фар? ОК - отдолу ксеноновия има дупка за балаласт, която вярвам може да се изреже в обикновения фар, но дали има разлика в лупите?

 

Конкретно се чудя дали мога да си прехвърля ламаринки, машинки и баласти във фейсови фарове от анлийски акорд...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз сменях баласт на фейслифтова. При търсенето няколко човека ми казаха, че баласта на фейслифтовия Акорд се различава от този на преди фейса. Колко е вярно това не знам, но мисля, че е добре да се отбележи. Цената за 2-ра ръка баласт ми излезе 200 лева. За цялостно обръщане на дирекция и части има едно момче от Бургас (от което съм си купувал баласт, алтернатор и други благинки за Акорда), което има много части и цели "комплекти" за обръщане на волани, фарове и прочие. Казва се Иван, а телефона му е 0896887272.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Преди 13 часа, Zlatozator написа:

Конкретно се чудя дали мога да си прехвърля ламаринки, машинки и баласти във фейсови фарове от анлийски акорд...

Ако не съм изхвърлил счупения ми фар от челния на моя Акорд мога да ти го донеса и ако ти се занимава да видиш дали може да си прехвърлиш лупите на късите (това е най-важното нещо в ксеноновия фар). В смисъл да си свалиш твоя фар и да видиш лупата по същия начин ли се захваща (моят е оригинален фар от фейс). Изрязано място за баласт си има фабрично и в не ксеноновите фарове, така че това не е проблем. (виждал съм го лично на фар в моргата в Дружба2). Ти си със фабричен ксенон също нали? И искаш да си направиш фаровете фейсови?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Отговорено (Редактирано)

@e4omir

Колега фабрично изрязан за ксенон обикновен фар няма, не знам с кои очи си го видял :rolleyes:. Ако покажеш 1 такъв (фабрично изрязан) си връщам думите и имаш джони блек лейбъл от мен.

Има заложено, но се изрязва допълнително (от човешка намеса, след като си го закупиш, от морга например) за да влезе буксата на баласта, към която се закача запалката.

Баластите за фейс са 101% с различни дупки и не са взаимозаменяеми с тези ореди фейс, съответно и обратното.

Но може да се побългарят, ползват се 2 от дупките, третата се изрязва, за да може да легне хубаво баласта.

Лупите са 1:1.

Прехвърлянето е елементарно. Единственото, за което трябва да се внимава, е ако още си имате торбичките, и са изгорели и запекли, почти сигурно е че ще се скъсат, а няма как да изкараш лупите без да махнеш торбичките.

 

На кратко, фейс тела от Х1+Х1, твоите баласти+запалки (с побългаряване), твоите лупи, и имаш фейс фарове с ксенон.

Редактирано от crown_bg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    No registered users viewing this page.

  • Предстоящи събития

    No upcoming events found
×
×
  • Създай нов...