Jump to content
kazadores

Спортен филтър с късо или с дълго рамо

Recommended Posts

Здравейте колеги,повдигам една доста дискутирана тема,но за съжаление не можах да намеря в темите до сега отговор на моя въпрос.Моторът ми е д16з6.Скоро си сложих спортна генерация.Карам с панелен спортен филтър JR в кутията,заедно с пълната екипировка на заводската кутия (резонатор,фуния...) След смяната на генерацията се усети нужда от по-голям приток на въздух.Опитах да сваля резонатора и фунията и гумата,ограничаваща входа на кутията и колата видимо потръгна повече.Респонсът се увеличи чувствително.Порових доста по чуждестранните форуми и навсякъде пишеше да не се маха резонаторът,защото така се губело върт. момент в ниските.Не усетих такова нещо,но хората са го тествали на дино (поне така пишат).Четох доста в една английска книга за тунинг на хонда и там се сравняват няколко типа "интейк"-и,допълнени с дино графики.Единия вариант е с късо рамо,каквито доста от хората слагат,като проблемът е засмукването на топъл вуздух от коша.Другият вариант е с дълго рамо,като филтърът влиза в подкалника и така смуче студен въздух.Дино графиките показват,че в ниски обороти този с дългото рамо дава повече върт. момент,но във ВТЕК режим,този с късото рамо е по-добре.Питането ми е следното:ако някой колега е карал с интейк с дълго рамо,да сподели впечатленията си и изобщо бих искал да чуя от хора,който са тествали двете системи,коя си заслужава повече,за да не наливам безсмислени пари за проби.Колата се кара ежедневно,не я подготвям за писти и т.н.Търся по-добър ефект на улично каране.Също така бих се радвал да чуя идеи за качествено изолиране на филтъра от топлината (без ВИК елементи и кутии от фибран).Моля за отговори по темата от хора,които имат опит.Благодаря предварително и поздрави на всички фенове. :)

  • Нагоре 1
  • Надолу 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Отговорено (Редактирано)

от личен опит- с късо рамо колата върви в ниските повече а с дългото във високите Публикувано изображение проблема с дългото рамо е местоположението на филтъра и по точно че е много на ниско и когато вали дъжд или има локви има голям шанс да се намокри и после става сложно, когато караш зад друга кола в лошо време пръска кал,биклуци и тн и трябва да сложиш много истински филтър и да го поддържаш често, другото което е че подкалника ти трябва да бъде в перфектно състояние защото гумата директно хвърля право на филтъра-общо взето дългото рамо не бих казал че е за всекиденвно каране,рядко стават мизерии ама не е приятно като станат Публикувано изображение от личен опит ти го казвам с моя двигател не е осезаем ефекта чак толкова (може и да си внушавам) Публикувано изображение моят интейк е от 2парчета от алумин но през повечето време карам на късата снадка Публикувано изображение поздрави и се надявам съм ти бил полезен поне малко Публикувано изображение а като цяло наблюденията ми от спортните филтри е загуба на мощност :) по всички клипове от дино тестове показват и доказват че е най-добре с оригиналните -кутия и филтър ,защото колата изисква настройка за новия филтър

Редактирано от TEHKO

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ще те насоча към нещо друго. Аз се спрях на най-доброто от двата "свята" (лично мнение). А именно интейк кутия от Integra Type R. Много трудно се намира интейк по-добър от нея, а пък и по-добрите варианти вече са с космически цени (Като на пример Mugen кутията). Трябва само да ѝ се направи удължител към подкалника, за да дърпа студен въздух. Ако е от подходящ материал се получава абсолютно изолиран интейк от към температурата в коша. За жалост резонатора от нея е много голям и не може да се хване. ITR кутията ползва конусовиден филтър, аз лично си купих нов обикновен, макар че май попаднах на менте в ибей :(/>/>

Въпреки, че съм с умрелия икономик, определено усетих положителна разлика. Лошото е, че трудно се намира, а в ибей цената е солена.

 

Публикувано изображение

Относно резонатора, според мен butt диното много те лъже. На дино е тествано, че се губят 3 коня, говорим за пикова мощност. Аз като го махнах беше ужас, колата определено вървеше по-малко и буботеше отвратително.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здрасти колега,би ли измерил дължината на този Интегровия филтър като и диаметъра на входа .Мерсипп Аз лично предпочитам интейк с дългото рамо.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Отговорено (Редактирано)

При мен е така, но отгоре има отвор като на импреза и влиза яко въздух.Вода НЕ влиза, да уточня за скептиците!

 

Публикувано изображение

Редактирано от darius
  • Нагоре 1
  • Надолу 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Отговорено (Редактирано)

Здрасти колега,би ли измерил дължината на този Интегровия филтър като и диаметъра на входа .Мерсипп Аз лично предпочитам интейк с дългото рамо.

Ето ги размерите :) Дължина на филтъра - 186мм, Диаметър на филтъра - около 130мм (малко е неудобен за мерене с ролетка), Вход на филтъра - 86мм. Изхода е елипса, ако я разпънем до окръжност диаметъра ѝ става около 100мм. Редактирано от EmZvr
  • Нагоре 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Идеята с кутията от интегра ми допада.Гледах и разни модове на стоковата кутия на ЕГ,като гуменият маркуч беше подменен с алуминиева тръба като за интейк с късо рамо и беше премахнат резонаторът под бронята и беше сложена друга тръба,която се отвежда в подкалника,за да не смуче топъл въздух.Хартиеният филтър беше подменен със спортен панелен,както е при мен сега.Имам инфоборд на колата и като свалих резонатора,веднага отчетох доста по-висока температура на входящия въздух,което не е добре.При сегашните температури навън смуче въздух с темп. около 42-3 градуса.Не искам да си мисля какво ще стане,когато навън стане 30-40...При всички случаи трябва или термо преграда или да черпи въздух от подкалника.

  • Нагоре 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Отговорено (Редактирано)

И аз в момента се чудя дали да слагам short ram intake или да си модифицирам стоковата кутия. Карам д15з6 и се чудя дали си струва гимнастиката, с колектор 4-2-1 е и генерация на 51мм. Ровил съм доста из нета и информацията е доста противоречива... А относно модифицираните кутии какво мислите за тези http://pics.data.bg/albums/31905/%D1%80%D0%B0%D0%B7%D0%BF%D1%8A%D0%BD%D0%BA%D0%B0/4502e3c9d9b5ec02d1a84da0ca44eac8/baypic[/img]http://pics.data.bg/albums/31905/%D1%80%D0%B0%D0%B7%D0%BF%D1%8A%D0%BD%D0%BA%D0%B0/db4d2a7e96a22e2d4ccacd13af07d149/1307672304_429b221e09_o[/img]

Редактирано от st1nki4a

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Публикувано изображение Аз предпочитам да е максимално далеч от двигателя :) отдолу всичко е махнато и е пусната тръба отпред при бронята. Дали има ефект от нея не знам, но филтъра поема сериозна глътка въздух щом свири като блоу оф :) Дано съм ти бил полезен!
  • Нагоре 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Темата е доста интересна. Аз наскоро си сложих конусен филтър K&N, като филтърната и резонаторната кутии съм ги разкарал. И понеже интейка на моя мотор D16Y8 е доста къс и му сложих един преходник. Ето и една снимка

Публикувано изображение

 

И все пак, ще е хубаво да се разтълкуват предимставата и недостатъците на интейк с късо и дълго рамо.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
ето нещо интересно на което попаднах .
  • Нагоре 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Привет,има много хубави теми в нета за изчисляване на оптималната дължина на интейк ранърите в зависимост от сетъпа. Сега не мога да намеря конкретно за интейк тръбите формули, но логиката е същата. Става въпрос за акустичният ефект при движение на въздуха в зависимост от оборотите.http://www.rbracing-rsr.com/runnertorquecalc.htmlhttp://www.chrysler300club.com/uniq/allaboutrams/ramtheory.htmhttp://www.rbracing-rsr.com/runnertorquecalc.htmlИначе казано дължината на тръбата на интейка зависи в голяма степен от това къде е пика на въртящия момент. Ако сложим CAI на мотор който развива високо макс. въртящ момент(което е често явление при Хонда), ще имаме или нулев или почти никакъв ефект от студения приток на въздух във високите. Да ще изравним малко линията на NM, но идеята е мотора да диша най-добре когато е най-силен.Аз лично направих някакви ужким верни изчисления на моя интейк и стигнах до извода, че за моя мотор (d14a4), с всмукател и изпускател от д16 трябва да имам интейк с дължина 35-40 см на 2.5 инча диаметър Сътворих го от 2 алуминиеви тръби, но реално с филтъра и щита дойде малко дълго. Като се има предвид и че филтъра ми е доста рестриктивен определено има какво да се желае още.Тия дни мисля да махна едната тръба, за да видя дали с по-късия вариант ще има разлика.Иначе по наблюдения от други хора и техните впечатления стигам до извода, че CAI спъва колата във високи и обратното при шорта.Идеалната среда си е стоков еърбокс от пърформанс моделите, както някой горе спомена.

  • Нагоре 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

аз лично несе сещам за кола която да е имала добри високи с CAI било то с AEM ,FUJITA или самоделка .

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ей това всъщност исках да приложа преди малко...колегите от тиим интегра са направили добро описание точно по темата(сори че няма превод, но мисля, че е разбираемо:

 

http://www.team-integra.net/forum/blogs/michaeldelaney/130-intake-manifold-tech-runner-size-calculations.html

 

III. RAM INTAKE TUBE DIMENSIONS

 

What are the best intake tube dimensions for the IM that we have just designed for a particular peak torque rpm?

III a./ INSIDE DIAMETER (D) of a RAM INTAKE TUBE

 

First Method[/]:

 

D in inches = SQRT [ ( Displacement x VE x Redline) / (V x 18.5) ]

Displacement = Total Displacement in Liters, VE = Volumetric Efficiency in %, V is the velocity of the air flow in the IM plenum for resonance (usually estimated at 180 ft/sec max.)

 

eg. SQRT [ (1.8 x 85 x 8500) / (180 x 18.5) ]

 

= SQRT [ (1,300,500)/ (3330) ]

 

= SQRT (391)

 

= 1.98 in.

 

Second Method:

 

Throttle Body Size is Determined by IM Plenum Size...

III. b/ LENGTH OF RAM INTAKE TUBE

 

A suggested starting point for the length of a tube with peak torque at 6000 rpm is 13 in.

 

You add 1.7 in. for every 1000 rpm that you want to move the peak torque below 6000.

 

Or subtract 1.7 in. for every 1000 rpm you want to move the peak torque above 6000.

:cool:

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Сичко ОК, само дето в темата не става дума за интейк колектора или за обема на пленума или дължината и диаметъра на рънърите, а за тръбата от филтъра до дросела (колко да е дълга, от къде да минава и до къде да стига) и системата за поставяне на самия филтър (дали ще е в кутия или гол и т.н.).Все пак инфото е интересно и може да е полезен за някой, но следете малко нещата преди да поствате.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колега,в последния пост съм приложил точно изчисленията за дължината и ширината на интейк тръбата до филтъра. В статията има и допълнителни линкове за и против двата вида интейкове (просто трябва да стигнете до края):For more info on specific intakes (short rams versus CAI's etc.) please refer to my intake tech article over at hondavision.com :http://www.automotivetech.org/forum/...5&pagenumber=1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Отговорено (Редактирано)

Тема за размисъл :)/>/> И ми е интересно в какво се изрази усещането за необходимост от по-сериозен приток на въздух в следствие на спортна генерация. Благодаря предварително
Този нагледен пример май даде най-ясна и конкретна представа за какво всъщност си даваме парите. Вижда се, че дългия интейк даде покачване от около 5-7 конски сили имайки в предвид, че резултатите леко се разминаваха при повторните опити на диното. Накратко 1.7 % покачване в мощността както обобщиха накрая. Сега най-интересното е, че тук говорим за 6 цилиндров турбо мотор и ако при него покачването е толкова незабележимо то при малките мотори нещата са трагични. Май остава единствено удобството, че можеш да си переш филтъра когато поискаш и колата да ти ръмжи повече. Редактирано от 4ushi
  • Нагоре 4

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте, колеги!

Извинявам се, че повдигам тази тема, в която не е писано от 1 год., но имам едни въпроси.

Публикувано изображение

Каква е ролята на този резонатор прикрепен към фунията? Ще има ли отрицателен ефект, ако бъде премахнат резонатора и фунията си остане свързана с филтърната кутия?

Преди 1 год. съм писал в тази тема, че карам с конусен филтър, но го разкарах и сега си карам със стоковата интейк система с обикновен панелен филтър. Сега мисля да си сложа спортен панелен филтър на JR. Като цяло идеята ми е да получа максимално свеж въздух за мотора.

Спортните панелни филтри променят ли звука на мотора когато той е във Втек режим? За Д16У8 става дума.

 

Поздрави! Георги :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    No registered users viewing this page.

  • Предстоящи събития

    No upcoming events found
×
×
  • Създай нов...