Към съдържанието

- - - - -

Нок сензор (Knock Sensor)

• Не можете да пишете в тази тема
19 отговора на тази тема

#1 HondaOfAmerica

HondaOfAmerica

Новак

• Член
  • Pip
  • 35 Мнения:
  • Място:ohio

Публикувано 15 април 2016 - 19:19

Така днес за пръв път подкарах колата след голям ремонт. Сменях сегменти,биелни лагери,основен ремонт на главата и делкотот,профилактика на в-тек клапана.Колата за сега е страхотна,но след известно време каране светка чек енгина и грешката е за knock sensor. По време на разглобяването на мотора се строши стария и го смених с нов и сега засича грешка.Някой има ли идея какво може да се случва,след като светне чека нищо не се променя,нито губя мощност нито има някакъв проблем с работата на мотора,просто светка и седи до следващотот палене,тогава изгасва и след известно време се пуска пак.

• 0

#2 crown_bg

crown_bg

Потребител

• Член
  • PipPipPip
  • 1840 Мнения:
  • Кара:Accord Tourer CM2 АТ 2003
  • Място:XYZ

Публикувано 15 април 2016 - 20:48

Някой правил ли е проверка за записани грешки в ЕКУ-то?
  • 0
XYZ

#3 HondaOfAmerica

HondaOfAmerica

Новак

• Член
  • Pip
  • 35 Мнения:

Публикувано 15 април 2016 - 21:21

Аз съм го проверявал,само тая грешка има записана мотора е на 5 км след ребилда,като я запалихме за първи път мотора работеше много добре,сега се чува едно като почукване,но за него може и да се филмирам,чува се по осезаемо на студен мотор и като позагрее и звука намалява,може ли да е от слягането на мотора,защотот в сервиза ми казаха че в началото ще е малко шантава и трябва известно време да я пазя и да не минавам 3000 оборота докато се разработи мотора,сега излизах да я покарам и чека не светна не знам кво става.. ;д

• 0

#4 crown_bg

crown_bg

Потребител

• Член
  • PipPipPip
  • 1840 Мнения:

Публикувано 16 април 2016 - 04:43

По принцип може и да има нужда от обучение сензора, а може и ти да се филмираш. Аз самият по някога се филмирам...
  • 0
XYZ

#5 HondaOfAmerica

HondaOfAmerica

Новак

• Член
  • Pip
  • 35 Мнения:

Публикувано 16 април 2016 - 11:55

не вярвам да трябва да се обучава,самия сензор представлява един микрофон който е пъхнат в блока и се услушва за звуци с конкретна честота и ако засече нещо което не му харесва процедурата е следната. Чек енджин лампата светва-> за да те уведоми че е засечен проблем-> компа след това вече взима мерки и преваря или забавя запалването за да предпази мотора.Както казах други кодове  няма записани само тоя и чека светва като излеза от града и колата дигне по-вискоа скорост защотот след ребилда я каткам като бабичка в града и чак хората се дразнят като карат след мен и се влача,но е трудно да пазиш високообортен мотор да не дига повече от 3000 оборота което само по себе си означава че колата хич не върви :Д,но докато се разработи мотора така ще е.

• 0

#6 crown_bg

crown_bg

Потребител

• Член
  • PipPipPip
  • 1840 Мнения:

Публикувано 16 април 2016 - 13:40

Ами ти каза, че последно не ти е светвал чека, така ли беше?
  • 0
XYZ

#7 policeman

policeman

различен

• Почетен член
  • 4172 Мнения:
  • Кара:CTR-EP3- K20A2-TTS/ Rotrex supercharger 311whp;Accord 8 DTEC,CRV RD1
  • Място:Плевен

Публикувано 16 април 2016 - 15:03

Ако ти забие грешка от нок сензора ще промени работата на мотора,което се усеща осезаемо.Карай си разработката,поне 2к км и смени маслото.

• 0

#8 crown_bg

crown_bg

Потребител

• Член
  • PipPipPip
  • 1840 Мнения:

Публикувано 16 април 2016 - 15:15

Как се променя работата на мотора, какво е усещането в момента на намеса на Нок Сензора, как го усеща/чува водача по време на движение? Например внезапно спадане на оборотите? Какви технически могат да бъдат причините за това, някои основни напримери?

Този пост е редактиран от crown_bg: 16 април 2016 - 15:17

• 0
XYZ

#9 HondaOfAmerica

HondaOfAmerica

Новак

• Член
  • Pip
  • 35 Мнения:

Публикувано 16 април 2016 - 15:56

Policeman e прав,при градско каране и ако не вдигам повече от 60 км и повече от 2500-3000 оборота не светка е ся обезвъздушавах охладителната система, и излязох на тест драйв и в момента в който излязох от града и вдигнах 60-70 светна чека,по мое мнение малко спъва колата и празния ход е на 1000 оборота докато преди тва си е на 700,чух се със сервиза на хонда в Габрово,понеже живея в търново и човека ми каза че най-вероятно е дефектен сензора който съм сложил,разбрахме се следващата седмица да се чуем и да отида при тях да я закачим и да видим кво става. Ако тоя нок засича misfire за чии се пуска ся и трупа грешки като мотора работи повече от добре,а реди ремонта пърпореше като трабант отбаче никви грешки не ми даваше...а тогава мотора найстина не беше в час..за сега да карам си разработка коткам колата лекичко,но не смея да излеза извън града понеже мръшляка засича грешка...

• 0

#10 policeman

policeman

различен

• Почетен член
  • 4172 Мнения:

Публикувано 16 април 2016 - 21:23

Как се променя работата на мотора, какво е усещането в момента на намеса на Нок Сензора, как го усеща/чува водача по време на движение? Например внезапно спадане на оборотите? Какви технически могат да бъдат причините за това, някои основни напримери?

Принципно е предимно за детонации този нок сензор.Когато улови такова нещо подава сигнал на компа и започва да работи на закъснение запалването.Преди години имах Н22А 4г. Прелюд.За зла участ надра ризи и провлече бутала.Това стана на път за Ямбол.Та,нок сензора ми даде грешка от чукането в двигателя и колкото и да подавах газ,колата повече от 180км/ не можеше да вдигне,при положение,че си правеше спокойно 220-30км/ч.Това е и идеята на този сензор да пази двигателя от счупване.

• 0

#11 crown_bg

crown_bg

Потребител

• Член
  • PipPipPip
  • 1840 Мнения:

Публикувано 16 април 2016 - 21:44

Ясно, благодаря. Да разбирам, че при детонации чек енджина свети или не? А Прелюда ти не е имал такъв сензор, или не е работел?
  • 0
XYZ

#12 policeman

policeman

различен

• Почетен член
  • 4172 Мнения:

Публикувано 18 април 2016 - 05:46

При моментни детонации,  ако са от гориво и успее да корегира със запалването веднага,вероятно няма да светне,но при друг проблем светка.Всички по-оборотни мотори Б16,Н22,К20/24,които имат ВТЕК  са с нок сензори.

• 0

#13 crown_bg

crown_bg

Потребител

• Член
  • PipPipPip
  • 1840 Мнения:

Публикувано 18 април 2016 - 06:59

Мерси полийсмен.
  • 0
XYZ

#14 HondaOfAmerica

HondaOfAmerica

Новак

• Член
  • Pip
  • 35 Мнения:

Публикувано 18 април 2016 - 12:34

A ако има проблем със запалителната система,да речем капачка и палец да не са в час ? като удари 3000 оборота се светка чека.Този датчик е нов и го взех за 70 лева..оригиналните са по 400 има ли вариант и датчика да е проблемен или пък сега като е в разработка мотора да се шашка електрониката щот за първи път се сблъсквам с тоя проблем и малко се притеснявам.. ;x

• 0

#15 policeman

policeman

различен

• Почетен член
  • 4172 Мнения:

Публикувано 18 април 2016 - 18:11

Няма от какво да ти се шашка електрониката,какво като мотора е в разработка.Може да го провериш да не са го чукнали и повредили при ремонта на двигателя,че често се случва.От капачка и палец няма да ти забива такава грешка.

Този пост е редактиран от policeman: 18 април 2016 - 18:12

• 0

#16 JapCar

JapCar

Потребител

• Член
  • PipPipPip
  • 814 Мнения:
  • Кара:Honda Accord, Sedan, 2.0 i-VTEC (K20Z2), EX, 2007
  • Място:Bristol ,England

Публикувано 18 април 2016 - 23:01

Полисмена го е казал вече, този сензор е единствено да предпази двг от детонационно горене, причукване, като връща предварението на запалване ( известно като чукане на аванса при дъртите карбураторни двг. като ги презориш и е с нискооктаново гориво).

Най-вероятно новия датчик не е със същите параметри като оригиналния, за това записва грешка и.

• 0

#17 HondaOfAmerica

HondaOfAmerica

Новак

• Член
  • Pip
  • 35 Мнения:

Публикувано 19 април 2016 - 11:57

Утре ще сменя капачката и палеца,понеже мойте не са сменяни от адски много време и не изглеждат никак добре,имам окисление по капачката където се плъгват кабелите,ако нищо не се случи отивам в четвъртък в габрово в сервиза на хонда да проверим таиминга на запалването и да направим диагностика,човека каза че има вариант и да може да ми се оправи стария оригинален нок сензор.Нок сензора се "ослушва" за работата на мотора и чрез данните който дава на компа тои вече си реголира сместа и запалването? Правилно ли го разбирам и ако този сензор не подава правила и адекватна информация на компа ми създава проблеми,защото има едно малко прекъсване което се надявам като сменя палеца и капачката да престане и ако продалжава да прави чакмаци значи е сензора..поне аз така си обеснявам нещата.Но нека някой който се е сблъсквал с това да каже.Правилно ли разсъждавам ?

• 0

#18 policeman

policeman

различен

• Почетен член
  • 4172 Мнения:

Публикувано 19 април 2016 - 21:25

Не точно. Сензора променя запалването единствено и само когато има детонации,или някакъв друг неестествен шум(почукване,тракане) от страна на двигателя .И да, старият ти сензор може да се възстанови. Търси някъде из форума имаше точно тема за това.
  • 0

#19 HondaOfAmerica

HondaOfAmerica

Новак

• Член
  • Pip
  • 35 Мнения:

Публикувано 19 април 2016 - 21:33

в четвъртък, най-вероятно, ше разберем... :|

• 0

#20 agresor41