Jump to content
rollin

Климатик за в къщи - какъв ?

Recommended Posts

Привет колеги
Някой дали е наясно с климатиците, че ми предстои да закупя такъв за новата къща и се чудя дали да е нов или втора ръка(Японски)
Бюджета за нов е около 1300лв, а за втора ръка около 900лв
Из много форуми четох и всички са на различно мнение.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако е къща мислил ли си за термо помпа? Иначе климатиците... Японски, че новите нещо само китайчета идват към България. Имаме един и казаха: еднократен е ако се развали - нов.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравей Недко!

За втора или нов - с две ръце - НОВ!

Както си чел за различни мнения, предполагам че ти е ясно и че тука ще прочетеш много различни мнения.

Аз лично, от 15 години разчитам на Панасоник инверторен (то май сега всички са такива). За тези 15 години само едни лагери на вътрешното тяло. И доста грижовно гледан :)

Това обаче не означава че ако и ти избереш панасоник, ще останеш доволен, а пък може и доволен да останеш, божа работа.

Аз навремето като го вземах... просто ми казаха този става, няма ядове с него и аз го взех.

Наскоро мой приятел се оглеждаше за клима - аз в чудо се видях- то сега йонизатори, подобрители на въздуха, генериране на кислород..... нагреватели във външното тяло.... бла бла бла край няма.

Дано да попаднеш на нещо задоволително и най-вече без ядове :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Задължително нов с гаранция.

Колко голямо е помещението, за което ще се взима и какъв е климата там? :)

По програма енергийна ефективност можеш същонда кандидатстваш, но реално намалението го изяждат таксите и лихвата, добър вариант е за нещо над 2 бона или ако търсиш разсрочено.

За протокола вкъщи сме с Mitsubishi Heavy Industries 50ка, избиран предимно с оглед на ниските температури и ефективност при отопление :)

Търси сервизната документация и не вярвай само на коефициенти.

  • Нагоре 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

дайкин 12-ка около 1200 лв. нов нищо друго не бих монтирал. пиши на лични и ще ти дам доста инфо

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако ще ползваш климатика само за охлаждане, може да избереш и по-бюджетна машина. Ако ще го използваш и за отопление и искаш да бъде ефективен а не само да бръмчи ще трябва да извадиш по-неприятна цифра. Фуджицу, Дженерал и Фуджи са почти идентични машини и са много надеждни. Дайкин е може би още една стъпка нагоре. Mitsubishi heavy industry e горе долу на нивото на Daikin. Но, "Хондата" на домашните климатици за мен е Mitsubishi Electric. Много тихи, ефективни и безпроблемни при ниски външни температури. Това е лично мнение и не ангажирам никого с него! Друго много важно нещо, на което трябва да обърнеш внимание е монтажа. От голямо значение са дължината на тръбния път, дебелината на стената на медната тръба, положената изолация и мн. др. Обърни внимание на "FD" серията.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

1.Mitsubishi

2.Fujitsu

На цени от по 1500лв.

Редактирано от JHM

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Сега съм с Дайкин доволен,преди това Фуджитсу 8 г. никакви грижи,така и продадох апартамента.Дайкин имат такива от Чехия и Китай,взех си от Чехия естествено.Дайкина е 12-ка 1200 лв. с монтаж,топля целия апартамент с достопляне само на детската стая и е приятно,а сметките приемливи.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Привет колеги

Някой дали е наясно с климатиците, че ми предстои да закупя такъв за новата къща и се чудя дали да е нов или втора ръка(Японски)

Бюджета за нов е около 1300лв, а за втора ръка около 900лв

Из много форуми четох и всички са на различно мнение.

 

Първо честито за новата къща!

Обаче, много пестеливо си описал нещата и не става ясно : къща - като самостоятелна къща ли е, или просто нов дом - апартамент ?

Също не е ясно, какво или какви помещения ще отопляваш, колко кв.м. и колко куб.м. са?

Каква изолация имат и имат ли въобще ?

Какво им е изложението и не на последно място, ще се спи ли в там ?

Това са много важни въпроси, за които трябва да помислиш, защото всеки може да ти даде акъл от неговата гледна точка / или казано по-друг начин - каква марка предпочита той и от какво е доволен/ но в случая на теб , може да не ти свърши никаква работа!

Също като гледам, бюджета който си приготвил /1300 лв./ мисля , че няма да ти стигне за климатик от по-горните класове на известните марки, които ти ги предлагат по-нагоре в темата.

Но въпреки това, за тези пари ще можеш да вземеш хубав/читав, но от по-неизвестна марка климатик, които да ти свърши работа - обаче стига да прецениш горните неща.

Ако не можеш сам, викни хора които се занимават с това и те ще ти сметнат параметрите които трябва да гониш.

Относно втората употреба- доста съм против, дори да са японски на 100V  и т.н.....

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз съм с Финлукс-сове и съм адски доволен, най- високия клас вече 2 години бетон :)

Редактирано от west bam

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Fujitsu! 

Eй с този съм

http://maxclima.bg/%D0%BA%D0%BB%D0%B8%D0%BC%D0%B0%D1%82%D0%B8%D1%86%D0%B8?productId=107

9-ка е, защото помещението ми е малко. На минус 5 външна качва и поддържа 25 без дефрост. Няма да ти казвам колко е икономичен, защото няма да ми повярваш. Респект към Дайкин и Митсубиши, но за мен Fujitsu е Хондата на климатиците.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Всичко тук е относително. 
За размер на помещение и т.н. няма да ти говоря- това си е работа принципно на продавача на климатика. Не, че е трудно да си измериш кубатурата и да я умножиш по 60в и да си намериш нужните киловати , но и не е толкова просто. 
Аз вкъщи от 5г вече ползвам LG, при това 9ка, която е на горната й граница помещението и не се оплаквам. Товари ми, вече не, че парното е без пари в момента , сметката с близо 30лв на месец за ток. Кума ми сложи 2ра ръка японски и е много доволен. Една идея са по- икономични от моя и 3та години никакви ядове. В момента на работа ни монтират Финлуксове, нисък клас климатици от типа под 1000лв за 12ка , но преди зимата не мога да кажа как са. 

 

Гледай да работи до -15, да има КООП поне 3.2 и децибелите надолу, ако ще го виждаш външното тяло. Вътрешното е ясно, че трябва да е тихо. Разни режими , тип "  10гр. отопление " не ти трябват, че после, докато набере температура зъзнеш, а и си го плащаш. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Става въпрос за Къща, като на първия етаж са родителите ми а втория е на мене.
Стаята за сега ще се ползва за всичко(всекидневна и спалня) докато събера сили(пари) да оправя всички останали.
 

Размерите на стаята са:
Ш - 3.6
Д - 3.7
B - 2.6
Зa oтoплeниe и зa oxлaждaнe, южнo излoжeниe, 2 oт cтeнитe ca външни нa ĸoитo имa cлoжeн гипcoĸapтoн c 10cм вaтa(cъщoтo гo имa и нa тaвaнa), вътрешните стени са отново с гипсокартон но с един слой(5см) вата, пpoзopeц c РVС дoгpaмa 4 ĸaмepнa - cтъĸлa 4 ceзoнa.

 

Ето рисунка на стаята да се види грубо какво представлява:
post-9862-0-30112800-1475519578_thumb.jpg

 

А ето снимка от преди малко на процеса на работа:

post-9862-0-18869000-1475519828_thumb.jpg

post-9862-0-74348400-1475519838_thumb.jpg

 

За сега съм се спрял(след много четене и питане) на втора ръка Японец и по точно Тошиба DR серия(били върхови модели)
Но до месец трябва да реша на 100% какъв ще е.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако можеш дай точно модела на тошибата, да видим параметрите му. Доколкото разбирам няма външна изолация и прозореца е само един - този от снимката?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Погледни това - мисля че е точно за теб и ще ти свърши добра работа, стига да се оправиш с бюджета.

http://vimax.bg/invertorni-klimatici/invertoren-klimatik-mitsubishi-heavy-srk25zm-ssrc25zm-s-premium-9000-btu-klas-a.html

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

http://www.airqualitybg.com/%D0%BA%D0%BB%D0%B8%D0%BC%D0%B0%D1%82%D0%B8%D1%86%D0%B8-toshiba/toshiba-ras-225udr

В най лошия случат такъв но по принцип ще търся модел около 2007г

 

Мицубишито е супер като цена, ще седна да прочета за него.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Много добър пример ти е дал колегата по горе, но също не знаем и бюджета ти. Има много хубави хиперинверторни модели,с висок коефициент COP над 5,но цената им почва от 2000лв.

Не се занимавай с втора употреба,имало е причина за да бъдат свалени...

-Лично мнение!

Редактирано от JHM

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тошибите са страхотни климатици DR серията са висок клас , ако намериш запазен и добре сервизиран ще останеш много доволен! Разгледайте тук ще намериш можеби и по компетентни мнения. http://forum.setcombg.com/%D0%B2%D1%81%D0%B8%D1%87%D0%BA%D0%BE-%D0%B7%D0%B0-%D0%BA%D0%BB%D0%B8%D0%BC%D0%B0%D1%82%D0%B8%D1%86%D0%B8%D1%82%D0%B5/

Редактирано от smoky

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

http://www.airqualitybg.com/%D0%BA%D0%BB%D0%B8%D0%BC%D0%B0%D1%82%D0%B8%D1%86%D0%B8-toshiba/toshiba-ras-225udr

В най лошия случат такъв но по принцип ще търся модел около 2007г

 

Мицубишито е супер като цена, ще седна да прочета за него.

 Гледам /от линка който си дал/,си попаднал на правилните хора, а те знаят какво правят и продават.

В един друг форум, се ползват с добро име и репутация и не мисля че ще те излъжат.

Гадното в случая е, че говорим за климатик на 15+ години, незнайно колко е работил. Въпреки че е добър модел, с добри параметри, за мен  си е стара техника и не се знае още колко време ще работи безпроблемно и как стои въпроса ако след половин година,ако нещо каже мяу.

А относно Хевито - съотношението за този модел цена/качеството/гаранция, е добро, но той не е от най-върховите хипер инверторни модели на марката, защото те започват от към 2000лв. 

Редактирано от Emicha

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Според параметрите, тази тошиба би трябвало да ти свърши работа. Аз не бих си взел втора употреба. Подкряпям мнението на Emicha, топ марката са Mitsubishi Electric и особенно модела им Zubagan, но са скъпи. Аз съм с две Фуджицута, едното е купувано 2006г., а второто 2010г. Първото е много по-качествено от второто, нищо, че и двата са 12ки със сходни показатели. Вкл. на второто гаранционно му изгоря комресора, смениха го и от тогава работи без проблем. С първия не съм имал никакви проблеми, топли по-голяма стая, по-добре от другия. Собственика на фирмата ми е приятел и когато ми сменяха комресора /2012г./ ми каза, че вече не продава фуджицута, точно заради комресорите им. Сега вече този проблем може и да решен и линка който е постнал колегата по-горе за модела на фуджицу също е добър вариант -това е един от топ моделите им, но и той е по скъп.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Бюджета е до около 1000лв с монтажа
Иначе по конкретно такъв съм загледал...
http://www.airqualitybg.com/%D0%BA%D0%BB%D0%B8%D0%BC%D0%B0%D1%82%D0%B8%D1%86%D0%B8-toshiba/toshiba-ras-251pdr

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В такъв случай вземай втората употреба и каквото стане. Щото с 1000.00лв. нов и хубав, поне що годе, няма как да се случи.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Чешките Дайкини 9ки за тези пари не са зле.

Майка ми и сестра ми си взеха за югоизточна България - тихи, че и топлят. Доста големи тела иначе. Ще питам и ще кажа моделите. От Хасково или Димитровград ги взеха.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Все едно да питаш какво да масло да си налееш....все Мотул им в главата на лапетиите.

 

Прочети Setkom форума.там има изцяло детайлна информация и препоръки за климатиците.

 

От 15 години ползвам само втора употреба японски на 100 волта и са си избили парите 2 пъти досега.Марката не е толкова от значение,колкото данните на съответния модел.Имали климатика КОП 5 и нагоре няма как да е калпав.Първия ми Шарп беше с 5,5...2000 год модел,купих го 2002 и изкара до миналата година...Нов струваше 3500,аз го купих за 1200.

 

Съвета ми е да почетеш форума и да вземеш най-добрата предварителна информация.

И пак не се хвърляй на 100% на именита марка....гледай конкретни параметри.

  • Нагоре 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Чета и си мисля ... абе що си купувате масово японски автомобили втора ръка ... а не нови Опели примерно ?!?!?!  :ppp

И да не съм съвсем офф ... покрай мен има поне 5 човека с японски климатици втора ръка , работещи вече по 10на години и нагоре без проблеми. Цените са около 1к , КОП-а 5 и нагоре и т.н. Даже и гаранции по 6-12м. им дават местните продавци.

  • Нагоре 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

.....Първия ми Шарп беше с 5,5...2000 год модел,купих го 2002 и изкара до миналата година...Нов струваше 3500,аз го купих за 1200.....

 

Това е съвсем друго нещо - модел 2000г. купен 2002г.  :thumbs1: !

Ама примерно: модел 2000г.  произведен до 2002г.  и да го купиш 2016г. за да си го сложиш - не съм съгласен.

 

"....ROCKONOFF.....Чета и си мисля ... абе що си купувате масово японски автомобили втора ръка ... а не нови Опели примерно ?!?!?!   :ppp....."

 

.Въпрос на гледна точка и не на последно място възможности :D .

 

В края на краищата ,всеки сам си взима решението, та после да се нервира на себе си.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Дайкините, хубавите са професионалната серия и нагоре, но и 9ката е над 1300,00лв. По евтините пак са качествени, но с по-малък КОП и с по-малка максимална отдавана мощност при отопление. Този показател според мене е не по-малко важен от КОП, защото при по студено време, трудно стоплят или въобще не стоплят и не влизат в икономичния режим - следва често размразяване на външното тяло, истиване на стаята, товарене на климатика и на сметките за ток. За по топло време или южна България, може би стават.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

С два такива съм от снимките, купувани нови преди 8г.по 1350лв бр. с монтажа.Изключително ефективни като работа, шум. Лошото е, че вече на пазара тези модели ги няма. От същата марка и клас са заменени с друг модел с доста по ниски коефициенти на отдаване, съобразени с някакви "еко норми".

post-32686-0-92128600-1475688617_thumb.jpg

post-32686-0-31128800-1475688630_thumb.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Setcom го изчетох целия и масово за най добре препоръчват втора ръка истински Японец.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

От 4г. ползвам това на снимката за студено най вече и топло в преходен сезон ; за 3 стаи, апартаментни, общо около 60 -70 м².

Ново с монтаж -1990лв. Вече не е ново, но...

препоръчвам, защото има изключително тихо външно и вътрешно тяло и е адаптивен към интериора; настройва се.

Не товари ел. сметка в големите жеги повече от 10-тина лв месечно.

image.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Първото Фуджицу, което сложих е същото, като от снимките на JHM. 2006г. ми струваше 1680.00лв. с монтажа. Перфекрен е и работи без проблемно и в момента. Неговата максимална мощност на топло отдаване е 6,7 киловата. На снимките 4,8 Kw е средната мощност на топло отдаване. Като гледам с подобни параметри, но с по-голям КОП, сега климатиците започват от 2000,00лв. нагоре, което е странно и според мен ненормално. Та почвам и аз да си мисля, въпреки, че по принцип съм против, дали втора употреба не по добър вариант.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Дайкин вземи с японско вътрешно тяло поне -чисто нов, серията е професионал естествено. Подово стенен , най -добре е за отопление.

Ако избереш Дайкин, гледай да не се нахендриш на новото економично производство комфорт, че ще ревеш цяла зима.

КПД на климатик се гледа при минус 10 градуса поне !!!

 

Ако си мислиш, че 50 градуса топъл въздух ще те стоплят - климтика повече не може.

 

Ако вземеш втора употреба японски, ама с преобразувател от 100 на 220 V е кофти сметка - КПД пада здраво заради трафа !!!!!

 

Бюджета ако е около 1000 лв, загледай се за Фуджитсу, даже конвекционален за зимата е много добре.

Редактирано от vesivanova

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това за малкото кпд на трафа вече няколко човека го казват...
Един приятел твърди че нямало траф с над 70% КПД, нз колко е вярно.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Верно е, не се подлъгвай !!!!

Подово стенните на Дайкин духат ниско долу и под прозореца, т.е на две нива - тихи са и са с големи топлообменници вътрешните тела, и са японски. Външните тела са в Чехия сглобявани, но са с ДВуредови топлообменници, което е много важно .

Цената не е ниска, но се изплащат бързо. Перката в стаята е голяма и е много тиха.

Вземи си 35-ца, ако искаш да има по-голям запас, но аз със 25-ца отоплявам зимата 33 квадрата стая и е супер икономично - засичано в различни режими и с mmc.bg/uploaded/products/16_04_2016_103636_PL_FVXS-F_2016.pdf&ved=0ahUKEwjQ6oq1y8TPAhUMbxQKHR4oBu0QFggeMAI&usg=AFQjCNF2kwQffXyhpkWgyYTCAwZpwGGQjA"]https://www.google.bg/url?sa=t&source=web&rct=j&url=http://mmc.bg/uploaded/products/16_04_2016_103636_PL_FVXS-F_2016.pdf&ved=0ahUKEwjQ6oq1y8TPAhUMbxQKHR4oBu0QFggeMAI&usg=AFQjCNF2kwQffXyhpkWgyYTCAwZpwGGQjA[/url]

 

http://mmc.bg/?go=v&cID=16&id=&pID=30&lang=bg

 

 

Офицалните дистрибутори и вносители са Двама - MMC Варна и Ataro Пловдив !

Редактирано от vesivanova

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Днес ходих на консултация с един Инжинер и той бая се посмя на това че понижаващия траф имал 30% загуби...
Каза че загубите могат да се сведат до около 3% и че ако един траф през който преминава 1киловат има загуби 30 процента то той трябва да се запали защото разликата а именно 300 вата няма къде да идат освен в топлина.
Така че вече пак съм в Шах !

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

E нека тогава накара един Японски климатик с такъв траф да докара КОП на климатика както е на етикета -т.е. 5-6 . демек доста повече от тези на 220v защото те основно това им е довода. Важно е също при минус 15 градуса колко ще отдава топлина защото тогава КПД пада страшно много...почти на половина от макса.

Все пак е важно при климатика колко ток харчи и колко преобразува в топлина или в студ. Също е важно за икономията колко му е минималния разход и какви са топлообменниците както във вътрешното тяло така и във външното.

 

Аз бих взел машина на 220v ама читава и проверен модел с гаранция от Офицялен дистрибутор - няма да си имаш главоболия и премеждия с доработки и т.н.

Не подминавай и подовите климатици които са най-доброто за отопление, а не като другите високо на главата да ти топли на съседите плочата или на къщата горния етаж :yes: .

Редактирано от iso_eu

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И един мармот завива гарета в калник от сивик ЕГ, за да не истине през зимата :D

Тая стая е 36 кубика, по 60-70вата на кубик за отопление максимална мощност с цел да не се завиваш толкова на -15 ти трябват под 2.5кв/ч. 

Това означава, че ти трябва клима макс 9ка. Аз с такъв грея 48 кубика, южна стая. Поправка- греех. Сега сме на парно, не, че не съм го пуснал в момента. 

http://www.technopolis.bg/bg/Invertеr/Inverter-LG-P09EN-NS-UA3/p/651231

Повече от това не ти трябва. Има един момент, в който вече климатика ти става неоправдано скъп. В смисъл няма лошо да си купиш климатик, който владее френската любов и прави мусака, но защо ? 
Аз лично, преди това бяхме с духалка от 15лв. Честно да ти кажа, товареше ми тока с 70лв и отгоре, климатика качва образно 30лв. 40лв на месец по 9 месеца са 360лв. 3г го ползвахме активно и се изплати. Е, има и охлаждане, пък и е по- тих. Но духалката е още в килера, може и да потрябва. Това ти е важен съвет. Винаги, ама винаги трябва да си имаш една духалка, и говоря за печка за отопление. Като свие 4ти ден -15 на вън и климатика отива в реката. Бръмчи и до там. И тогава идва тя за 1 ден и приключваш. 

 

Мисълта ми е да не даваш много пари за климатик или пък да взимаш нещо без гаранция в свят, в който техниката е направена да си изживее гаранцията и после да я предвиждаш за покупка. 

Спомена, че вашите са на долния етаж. На какво се отопляват ? Не си ли мислел за котле или по- голяма термо помпа на лизинг, еле па земя-вода ? Вярно, че е пари, но имам един френд с такова нещо грее 240кв за 150лв на месец, барабар с топлата вода. Ясно е, че на дърва е хамалогия, въпреки, че камината е 300лв. 
Ако можеш да се присъединиш към на родителите ти отоплението и да се разберете за финансите ще ти е най- добре. 

 

На климатици е комфортно, но като сложиш 3 във всяка стая по 1 и бойлера и на края на месеца ще ти стане лошо, като видиш 140+ лева за ток. 

Редактирано от barsi

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Всъщност проблема на трафа е не когато работи климатика,а когато не работи.Все пак е автотрансформатор.През него минава някакъв минимален ток.Държи 2 градуса над стайна температура на празен ход.Добрата новина е ,че не бръмчи.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Какъв е този климатик който 4 дни работи на -15 и после спира ????

Ама той и китайски да е явно дефроста му не работи.....

 

Това да сравняваш духалка с климатик .....няма да коментирам.

При истинските климатици и с КОП 4-6 примерно ще ти харчи 1000 вата а ще отдавя от 4-6 kw. Не знам как ще ти стане сметката огромна....освен да си на отнорена врата .....

 

Тънкия момент е какъв е КОП при -10,15 градуса те тука е важно колко ще е преобразуването. Щото наистина може да си купиш духалка с дистанционно харчи 1000 вата отдава 900 вата топлина :)

Редактирано от iso_eu

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    No registered users viewing this page.

  • Предстоящи събития

    No upcoming events found
×
×
  • Създай нов...