Jump to content
rusco

Как да докажа на данъчните !? (отн двг D14Z2)

Recommended Posts

Здравейте колеги !

 

Имам Сивик 14is hatch, двигател D14 Z2, JDM (японска сглобка, но колата е с 1-ва регистрация в Италия  31.121998).

 

Доколкото не ме лъже паметта, този модел ИМА катализатор.

Порових се във форума за всеки случай - има доста въпросчета свързани с катализатора.

 

Обаче се оказва така, че данъчните не ми смятат че имам катализатор, т.е. не ползвам законо-регламентираното 50%.

 

Та въпросът ми е:

КАК ДА ИМ ДОКАЖА, ЧЕ ТОЗИ МОДЕЛ ИМА КАТАЛИЗАТОР ?

 

И съответно да ми смятат данъка на 50%.

 

В големия талон в поле V.9 не е записано нищо.

Чел съм, че моделът има EURO 3, но и това не знам как да докажа.

 

Мерси предварително на отзовалите се !

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отиваш в Бултрако, плащаш си и в рамките на ден-два ти вадят сертификат и удостоверение за мотора и еконормата :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ама не отпадна ли това облекчение за старите автомобили?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Никой не знае.Има поне 2 теми в които се разисква това ;) 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В ТЕХНОТЕСТ (на ул.подпоручик Неделчо Бончев) вадеха такива сертификати. Струваше 20 лв.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Повечето , да не кажа май всички пунктове за ГТП могат да ти издадът документа. После го носиш в общината и декларираш. Не е нужно да е при първото ходене- просто като я подадеш, тогава ти го включват намалението. За това нямаш срок. Важното е да имаш документа, че си с катализатор.

  • Нагоре 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Доколкото съм запознат не е необходимо никакъв документ да представяш за наличието или липсата на катализатор. Такъв се изисква единствено за доказване на екологичния стандарт ЕУРО. Според ЗМДТ наличието или липсата на катализатор се доказва на декларативен принцип. Т.е. декларираш в самата декларация, че има колата катализатор и те ти се доверяват, за да получиш отстъпката, като ти носиш отговорност за неверни данни, посочени в декларацията. Ти за първи път ли ще я декларираш или сега си се сетил, че не ползваш отстъпка? Ако е второто можеш да я предекларираш. Ако пък ти изискват такъв документ, значи или си попаднал на данъчен по-голям католик от папата, или това е нещо ново от тази година.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ПОне от 2г е с документ. преди се декларираше.

Като не знаеш не подвеждай хората. Ще го разкарват човека заради теб !

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Отговорено (Редактирано)

Както е казал колегата barsi отиваш в някой пункт за ГТП срещу 10 20лв.ти издават документ че имаш катализатор.Дори вече да си декларирал колата пускаш нова декларациа и ползваш отстъпката.Повечето пунктове дори не гледат дали имаш или нямаш катализатор взимат ти паричките и ти пишат документа.

Редактирано от canko79

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Отговорено (Редактирано)

Имам Сивик 14is hatch, двигател D14 Z2, JHM... (японска сглобка, но колата е с 1-ва регистрация в Италия  31.12.1998).
(корекция на горния пост)

 

Благодаря на всички !

Все пак ще съм благодарен и ако някой, който Е минал по този път да пише конкретно как е станало.

 

Да отговоря накратко:

- Рових се във форума, но явно не съм имал търпението да попадна на някоя от тези 2 теми... :(

- Колата е декларирана в данъчното още когато е купена(2008), но трябваше да мина технически преглед и като платих данъка, ми направи впечатление, че е 2 пъти по-голям в сравнение с този на един познат с подобни характеристики на двигателя. Та проверих в нета(калкулатор пътен данък) и станя ясно, че си ми начисляват 100% данък без никакви намаления.

- не е отпаднало намалението на пътния данък с 50%(на "старите" коли с двг с мощност до 74 kW)

- само за инфо: данъкът за 2014 е 44.88 лв (София), с намаление 50% - 22.44лв. Понеже не беше плащан няколко години, очаквах сума от около 90-100 лв с лихвите. А то се оказа повече от х 2.

 

Тъй като колата се води на "любимата", имам смътни спомени, че тя ме пита като я декларираше има ли катализатор или не.

Та първо ще проверя дали пък данъчните случайно не са допуснали грешка и ако е в тях вината ще си искам да ми връщат половината като надвзет. Ако е по нейна (т.е. по НАША :) ) вина - ще извадя документ от пункта, на който вчера минах ГТП и ще се до-декларира.

 

Хубав ден на всички !

Редактирано от rusco

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    No registered users viewing this page.

  • Предстоящи събития

    No upcoming events found
×
×
  • Създай нов...