Jump to content
lookcho

маховиците

Recommended Posts

След като тръгнах да се заглеждам по такива работи и изскочи следното въпросче:От къде на къде основния параметър на маховиците ще е масата им ?? някой намирал ли е публикуван инерчен момент на маховик ? това което съм открил до сега по въпроса ( въпреки че аз направих своя избор ) е :технологиите за производство на маховиците са няколко:1. леене - трагедия откъм баланс и компромис със здравината .. не се препоръчва за високооборотни приложения 2. коване на отливка - далече по-добро от 1 във всяко отношение , псвен цената ...3. фрезоване - има вариант да е направено върху различни типове материал според обработката : 3.1. кована заготовка -> вискооборотен обработващ център ... шанса да случите на такава е много малък, особенно ако фирмата производител е базирана в китай - тия центри са много скъпи ... ако не е обработено с висока скорост, заготовката все-едно не е била кована 3.2. лята заготовка -> нЕква там стържеща машна ... за разлика от т.1 може да се получи добра точност и дори при липса на динамично балансиране има шанс да не се разхвърчи на нормален двигател .. ако отливката е ставала за крив кук4. многокомпонентен подход - алуминии + стомана ... има няколко варианта пак 4.1. огледалото се закача с нитове за халумина ... до колкото успях да прочета - регистрирани са случаи на изяждане на главите на нитовете - резултата се сетете сами 4.2. същото но със разглобяеми крепежи - има предимството да може да се подменя . 4.3. заварка ?! пресоване ... предполагам , че изливат огледалото със янкакъв набор от клинове , които при пресоване с халумина се деформират еднократно и не позволяват разглобяване относно материалите се използват специални стомани и/или алуминии ... алуминиевите маховици винаги са двукомпонентни, по обемни и в повечето случаи по-леки тука идва въпроса - какво като е по-лек ?? дайте да направим експеримент ... да проверим инерчните моменти на няколко маховика :unsure:П.П. Сега се сетих ! Ако не знаете за какво говоря , моля питайте гугъл ! Това са на практика две теми - една за изясняване на типовете маховици и кои са по-добрите/надеждните, а другата за изясняване на тая простотия с масите ...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз искам да добавя нещо за маховиците.Обикновенно китайските алуминиеви маховици са с алуминиеви зъби за стартера които заминават много бързо!Обикновенно зъбния пръстен при тях се избива (ако е възможно) и се слага този от оригиналния.След това трябва да се провери на балансираща машина за какво иде реч.Имало е случай в нашия регион парчета от маховика да излитат през колата :worthy:

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

периферната скорост на 220мм съединител при 6К оборота е ~ 250км/ч ( всъщност си нямам представа какъв е диаметъра на маховика ) 1кг желязо летящо с 250 е последното нещо което искате да срещнете ... камбаната не е от голяма полза срещу маховка .. също както и купето

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

проблема идва от т.н. ИДЕАЛ, т.е. маховик, който не трябва да е много лек, защото функцията му е като акумулатор на енергия, нито пък много тежък, защото се губи от мощността за да се задвижи - всички инж. се борят за подобни главоблъсканици, а за инерционния момент той зависи от диаметъра и от теглото и зависи в коя точка ти трябва този момент, защото момента е равен на сила по разстояние

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И в крайна сметка има ли смисъл да слагаме 8 лбс маховик вместо стандартния 18-20 лбс ?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

не си ме разбрал - нямам нужда от обяснение какво е инерчен момент, а от обяснение защо като основна харектеристика използват масата на маховика ... ?!? едно парче материя тежащо двайсет хиляди пъти повече от друго, може да има спрямо желаната от нас ос двайсет хиляди пъти по-малък инерче момент ( като двете двайсет хиляди може да се заменят с произволно число ) мисълта ми е, че масата е само половината от уравнението и не описва количеството акумулирана енергия ...П.П. сега се сетих да дам подобен случай ... все-едно акумулатора да го описват само с изходнотонапрежение или двигателя с обем - в крайна сметка и двете не изясняват системата ... как да разбгера какъв е резултата от маховика ? знам предвателните числа, размера на джантите и гумите , челното съпротивление .. всичко .. но за маховика имам само маса ... резервоара ми е дълъг 63см, но колко литра събира ???

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

lookcho дават масата защото е ясен размера. И двете парчета материя се движат еднакво и са с еднакви размери(това е според мен). Добре е да дават и инереционния момент, но той е по-трудно разбираем за повечето хора. Едва ли ще можеш да разбереш как ще се държи колата, ако знаеш колко е инерционния момент. Както казваш добре да се знае и масата и инерц. момент. Може маховика да е по-лек, но да е с инерц., като оригиналния.Morpheus не вярно че се губи енергия, ако моховика е голям. Колкото енергия му се даде, толкова отдава ( ако пренебрегнем загубите от триенето). Дилемета е м/у колко лек да го направят за да има сравнително равномерна работа ДВГ при ниските обороти и колкото тежък да бъде, за да може се ускорява ДВГ бързо. Ако се постави прекалено лек маховик, то ДВГ няма да може да работи в ниските обороти (ако е свръх лек, може и въобще да не може да работи), но за сметка на това ще се ускорява (развърта, форсира) много по-бързо. При тежкия моховик ще имаш много равномерна работа, дори и с 50 оброта в минута, но дакато го развъртиш маховика да стигнеш 2000 оборота, може и да ти е свършило горивото. Освен това големите маси предполагат големи инерц. сили, което води до по-масивна конструкция на детайлите които го носят и крепят.murdera има смисъл за определени цели :hondarulez:Малък(лек) маховик се поставя където се търси бърза промяна на оборотите. Рали автомобилите знам, че се подготвят по този начин. Минималните им обороти са около 2000 (иначе изгасват) и скоростите се правят по-къси, и други неща, но не съм запознат с тях.Голям (тежък) се поставят където се търси равномерна работа - генератори и други такива.Ролята на моховик играе и съединителя с притискателя. Ако ще слагате съединител/притескател който е по-тежък(но са по-издържливи на износване и температуено примерно), може да се сложи по-лек маховик, без да се променя общия им инерционен момент.lookcho защо искаш да си подменяш оригиналния? Не съм много запознат с технологията на правене на маховици, но бих избрал кован, ако търся здравина. Всички маховици минават през баланс (поне така трябва), независимо по кой метод са произведени. Какъв е твоя избор?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

аз като концепция избрах варианта на exedy HF501 - едно парче, дялана, хром-молибденова( до колкото разбирам ) стомана първо - марката ми е позната и е надежднавторо - харесва ми концепцията сега остава и да дойде де :hondarulez: ... от там нататък само радиуса на диска е известен -> по дебелина варират значително...искам по-лек маховик от гледна точка на свалянето на предавки - лекия маховик дава по-бърза реакция на газта при сваляне надолу ...иначе основен проблем със лекия маховик е старта в градски условия - даже двигателя да работи спокойно ( което е слабо вероятно ) трябва да събереш същото количество енергия с по-високи обороти .. проблем е за повечето шофери , които искат да тръгват на 620 оборота ... а за баланса силно ме съмнява - в смисъл минават тестов стенд и ако не е балансиран отива за балансиране и става супер лека серия , а ако е балансиран се опакова ... но не и да се качват за балансиране един по един на стенд ...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Отговорено (Редактирано)

Поздрави за хубавата тема :hondarulez:Рекламират се килограмите на маховика защото 4-5кг по малко на фона на 1000 е 0.5%, а това е много съблазнително.Инерчният момент се оказва малко безполезен, защото за да се направи добра оценка трябва да се знаят и моментите на съединителя с притискателя, първичен вал, коляновият вал и всички дундурми които се въртят заедно с него в блока и главата.Ако ти се занимава може да направиш следното: запиши през звуковата карта или с datalogger сигнала от обратната връзка на бобината преди и след смяната. Така ще имаш база за сравнение. Едва ли има нужда но все пак да спомена че за звуковата карта ще трябва делител или друга проста защита.Инерчният момент може да се сметне (или по лесно да ти го сметнат) но трябва маховика да се начертае или поне да се въведе дебелината му като функция от радиуса на сечението. Това само за момента по главната ос, все пак хондата няма да ходи в космоса че да трябват и останалите :)За директното измерване в домашни условия бих използвал тежест висяща на въже навито върху шлиците на първичният вал на излишна скоростна кутия, за предпочитане без карантията. Лаптопа с логера пак са необходими + бобинка + магнитче като датчик за оборотите.А ако имаш някой познат учЕн само му покажи лъскавият маховик и кажи че хамеринакците са направили нещо ново в техниката и трябва да се изследва по подробно. Всичко приличащо на жироскоп е като магнит за такива индивиди :)

Редактирано от Nasakoto.Yakata

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

за да направиш глобална оценка на сислите наистина ти трябват инерчните моменти на всички компоненти , но знаейки този на фабричния маховик и този на новия можеш да направиш оценка на подобрението от типа " на N-та предавка олекотяването на маховика ще подействакато X кг олекотяване на купето " ... всъщност даде ми добра идея как да измеря инерчния момент , но без електроника :hondarulez:закачам го на ос , навивам една корда на оста и закачам еталонна тежест за кордата - после я пускам да се развие и с това да развърти маховика докато пада ... засичам времето и готово :) ( имам диаметър на оста и дължина на падането, маса на еталона, време за падането - демек всичко нужно )

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
:) точно това имах предвид като измерване в домашни условия. Маховика може да се закрепи на дорника с който се центрира съединителя, а въженцето да се навие на венеца 1-2 оборота. При такъв голям диаметър има достатъчен ход на тежестта. Идеята за лаптопа беше да се запише сигнала от развъртането и после много лесно ще се определят параметрите като време на падане, ускорение и т.н. Също така може да се направи маркер на маховика в всичко да се заснеме с камера, след това се разглежда филма ;)Имам един маховик от d15z1 който се мотае и може някой ден като ми доскучее да го измеря

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

аз ако е дал всевисшия скоро ще имам един от д16з2 .. ще си поиграем с него .. но ми се щеше да си поиграя и с няколко леки .. можеби трябва да направя някаква фиксирана постановка за да можем да го правим със всеки различен

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

абе дечица, зает ли е пясъчника, че се заиграхте тук :) много сложно почнахте да го мислите - а целта е ясна -- по-бързо развъртане на двигателязагрявате колата до работна температура, форсирате до прекъсвач, и рязко пускате газта и замервате за колко време ще паднат оборотите до 1000правите същото и с новия маховик - разликата ще е осезателнакакво толкова ви интересува колко енергия има в маховика при дадени обороти и т.н.?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

не ме интересува толкова количеството, а разликата между маховиците на пазара :)конкурират се на база измислени параметри и хората не добиват ясан деална представа какво да купят ...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А като се сложи,този лек маховик..........колата на байр не умира ли ?? :thumbs1:

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Поздравления и от мен за темата. Вдъхнових се от задълбаването на колегата NASAKOTO и за мен остава да одраскам повърхността. Има една наука, която се нарича "Динамика на трептенията", която е еднакво омразна във всички наши университети. Та тази дисциплина разглежда в най-малки детайли влиянието на въртящите се маси, като се акцентира доста върху параметрите на маховика и не само ( всяка валолиния ). Има десетина формули, които се използват в цял свят ( две от тях са на нашенецът Севастакиев ) и целта в крайна сметка е да се избягват резонансни явления още преди да е сглобен първия прототип на даден двигател. Споменатите явления са крайно нежелани, не само защото може да се счупи нещо, а и защото водят до неприятни за водача и пътниците трептения. В крайна сметка като се заиграем да отнемаме от маховика, можем да предизвикаме нещо нежелано, но аз поне не познавам някой, който да се е оплакал :) Между другото виждали ли сте маховик на 8 цилиндров двигател - тънък и лек, като може да бъде още по-малък и лек, но тогава притискателя ще го строши. Колкото повече цилиндри - толкова по-уравновесен и маховика може да е нищожен (колкото да има зъбен венец за стартера), но все пак трябва да му се сложи съединител нали ;) От друга страна маховика на 3 цилиндров котурник например Корса Б 1.0 Екютук е баш бая тежичък за такъв кухненски робот. Само дето шийките на вала са на 120 градуса една от друга реда на работа няма да го пиша, защото всеки се сеща :P и като всяко такова трицилиндрово недоразумение е предизвикателство за уравновесяване. Относно състезателните кочини причината да имат празен ход (идлинг) на 2000 об/мин в 99% от случаите е агресивният разпределителен вал, а не маховика. Лукчо като си купуваш олекотен маховик от реномиран производител като Екседи не би трябвало да има никакви проблеми и чакаме първи впечатления. Между другото ако имаш възможност защо не си замериш колата (поне с Г-тек) непосредствено преди и след смяната, за да има някакво цифрово изражение. Иначе е ясно, че по-добрия тротъл респонз ще се усети веднага. Темата е супер и ще се опитам повече да не акам в нея :(

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

няколко неща полу по темата :)1. сложен е маховика ( джони избесня на тема екология ;) ) и пасна добре до колкото разбирам .. резултата е супер :) първата е просто друга .. във втора разликата е по-малка , но пак забележима ... нагоре трябва да си факир в гъзомеренето за да си сигурен 2. измерване на ИМ не можах да направя защото така и не го видях ;) .. отиде директно в сервизе ( сега като се замисля може да са ми монтирали капачка от компот и да са скрили маховика за черни дни, а аз просто да си въобразявам ) ... 3. двигателя на празен ход се развърта значително по-бързо , но не е безобразно ... не удрям ограничител при всяко пипване на педала :)4. старта ми е малко неестествен - трябва да се нагодя към новите стартови обороти5. празния ми ход стои малко високо , но може да е бил така и преди това - сега го забелязах6. част от вибрацията на празен ход изчезна - или е заради по-високите обороти или стария маховик е имал проблем с баланса 7. с баирите проблем няма и не виждам причина да има ! 8. измерване с гтех правих есента след предните пипания, но тогава най-добрия ми старт беше със много гуми и малко съединител на старта и превъртане на гуми, и съединител между първа, и втора .. т.е. не е миродавно ако го бия - даже само заради здравия съединител е вероятно да се случи ... тогава имах и 50 кила бутилка в багажника ... ще направя пак , но ако от 9.4 падне на 8.4 надали ще е от маховика :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

но ако от 9.4 падне на 8.4 надали ще е от маховика

Ще ти се ;)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

това, че маховика помага на баирите, го забравете. това да не е КЕРС във формула1, да даде 70 коня за 8 секунди - маховика много повече пречи на изкачването на баира, отколкото дава енергия, която да бута колата нагоре. А и кой изкачва баир на предела на възможностите на колата си - като не ти достигат конете, и сваляш една предавка (с лек маховик се сваля по-лесно)поздрави на лукчо за новия маховик, сигурен съм, че само положителни емоции ще има покрай него - докато не забрави, че го имап.п. лесно се смята колко ще ти падне времето от маховика само, но ще трябват и предавателните числа, на колко оборота се сменя предавка, и колко време трябва на колата да се развърти на празен ход от 2-3000 оборота до макс, със новия и стария маховик

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

но ако от 9.4 падне на 8.4 надали ще е от маховика

Ще ти се :P

 

Да не е от маховика ли ? :P

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    No registered users viewing this page.

  • Предстоящи събития

    No upcoming events found
×
×
  • Създай нов...