Jump to content
Stoyan1978

Педалът на спирачката потъва след смяна на предни накладки

Recommended Posts

Здравейте колеги , 

 

Наложи ми се смяна на предни накладки на Хонда Акорд 2000 година , 1,6 ,115 к.с.

След 3 дневно търсене успях да намеря правилните накладки и го смених.

Нямаше никакъв проблем по време на смяната , аз присъствах на нея понеже я направихме с мой приятел.

Нищо специално , всичко мина по мед и масло... да ама не...!!!

Когато се качих да я пробвам веднага усетих , че педала пропада и не се втвърдява след неколкократно му натискане , което е нормалното поведение на педала на спирачките ако всичко е ОК.

Въпреки , че няма как да е попаднал въздух в системата , реших да я обезвъздуша.

Нямаше въздух => ефект няма.Педалът си остана "мек" и спирачките не държат както трябва - просто педалът потъва много повече от нормалното.

Когато купих колата имаше същите симптоми и един познат , който се занимава с коли , ми каза първо да сменя спирачната течност, преди всичко останало - направих го и спирачките станаха перфектни без да барам нищо друго.

Тази смяна беше направена преди 2 години , не мисля , че течността си е променила свойствата и то изведнъж...

 

 

Нямам логично обяснение на ситуацията и моля ако някой се е сблъсквал с такава ситуация да даде съвет.

Предварително благодаря.

 

Стоян Кънев

Казанлък

Редактирано от Stoyan1978

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Като сте сменяли накладките ,при връщането на буталата на спирачните апарати се връща спир.течност към помпата ,да не са се обърнали гумичките при тази манипулация.Аз като ги сменям охлабвам пробката за обезвъздушаване и като върна буталото оттам връща течност ,не към помпата.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Принципно на 2 години е нормално да се смени пак течността.Имаш ли загуба на течност?Като натиснеш спирачката дърпа ли на някъде или прост не иска да спира цялата кола?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Има ли ръб на дисковете?!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Няма загуба на течност , не дърпа , спира плавно ( но по-бавно ако мога така да се изразя) , но педалът потъва.

Не се усеща онова "втвърдяване" на педала , когато "напомпиш" спирачката при спряла кола.

Това ме озадачава много - потъването се появи  изведнъж , а няма никаква логика...нищо не е пипано - помпа, цилиндърчета , отзад не съм свалял барабани...

Предният път беше същото , но аз така я купих и не вярвах , че само една смяна на течността ще оправи нещата ... но се получи.

Сега мисля да покарам малко така за да се напаснат новите накладки и ако няма подобрение ще сменя течността отново.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Има ли ръб на дисковете?!

има , но не е нещо страшно ...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Принципно на 2 години е нормално да се смени пак течността.Имаш ли загуба на течност?Като натиснеш спирачката дърпа ли на някъде или прост не иска да спира цялата кола?

Няма загуба на течност , не дърпа , спира плавно ( но по-бавно ако мога така да се изразя) , но педалът потъва.

Не се усеща онова "втвърдяване" на педала , когато "напомпиш" спирачката при спряла кола.

Това ме озадачава много - потъването се появи  изведнъж , а няма никаква логика...нищо не е пипано - помпа, цилиндърчета , отзад не съм свалял барабани...

Предният път беше същото , но аз така я купих и не вярвах , че само една смяна на течността ще оправи нещата ... но се получи.

Сега мисля да покарам малко така за да се напаснат новите накладки и ако няма подобрение ще сменя течността отново.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

От ръба е...ще се напаснат!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Изядени дискове,ако свалиш сега една накладка или си погледнеш една от старите(сложи я на едно стъкло примерно) ще видиш че напреко имат някакъва извивка от това че са се напаснали по диска.Въпрос на брои спирания е да ти се втвърди педала сега освен че е мек и колата не спира както трябва.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

+1 за изядени дискове.След няколко спирания ще се оправи всичко.Просто имай едно на ум докато това стане.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Е как от изядени дискове ще му потъва педала -хода ще се компенсира със количество спирачна течност.Плюс това и не спира -единия кръг на помпата не държи ,това е диагнозата .

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Е как от изядени дискове ще му потъва педала

Имат голям ръб  и накладките опират в него.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ще улегнат накладките и всичко ще е ок. От ръба е. 100%.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Отговорено (Редактирано)

Нито стара течност, нито ръбовете могат да обяснят мек педал. Трябва да се знае устройството на конкретната спирачна система и може би ще се обясни ефекта. Нещо е станало в помпата при връщане на цилиндърчетата, но мога само да предположа какво. На Акорда не съм го правил, но на всякакви други коли като връщам цилиндърчетата, нивото в резервоарчето се вдига, т.е. ясно е, че някъде вероятно има обратно клапанче (примерно пружинка със сачма в буталото на помпата) позволяващо течността да се върне. Ако е така, може би то е клеясало и заседнало в полуотворено състояние (може и боклук да се е наврял там) и при натискане, част от течността се връща през него. При смяна на течността, може би то се е върнало в затворено положение, за това се е оправило първия път... Опитай пак да върнеш цилиндърчетата няколко пъти, дано клапанчето отпусне и затвори.

Въобще теоретично трябва да има нещо през което течността да се връща обратно в резервоарчето дори при разширяване на загрятата течност в спирачните апарати, иначе тя би натиснала накладките., т.е. то отваря при бавно движение на течността обратно, но затваря при натискане на педала, за да се създаде налягане. Там ще е някъде проблема,това е само моя теория, но все пак обяснява нещата.

Ръбовете не са причина, но лесно могат да се махнат. Когато сменям предни накладки го правя така- Паля колата и включвам на първа, диска се върти бавно и с голям шабър запънат в спир. апарат остъргвам ръбовете като на струг...

Редактирано от JapCar

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

 

Въобще теоретично трябва да има нещо

Колега теоретично е едно практически друго.Нека колегата пуснал темата сподели какво се случва след като е покарал 1-2 дни.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Много се задълбава. На всеки по-стар автомобил е ясно, че дисковете имат ръбове. Колкото и да е малък ръбът, при смяна на накладки винаги потъва педала, докато не почне да се допира накладката с цялата си повърхност в диска.

  • Нагоре 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Отговорено (Редактирано)

Момчета, много пъти съм го гледал тоя филм. Последно преди месец с Акорд 7. След спускане на Петрохан почти и само на спирачки колата се оправи. Стига търсихте под вола теле...

Редактирано от mirott

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз имам подобен проблем. След смяна на накладки (предни и задни) педала на спирачката започна да потъва само когато се натиска на работещ двигател. На изгасена кола се втърдява след 2-3 натискане на педала и не помръдва, но при работещ двигател при натискане на педала той пропада до край. Колата си спира няма други проблеми със спирачките. Като я закарах на сервиз ми казаха, че спирачната помпа е заминала и да си търся друга... :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не знам кой е този сервиз, само знай че на изгасена кола (неработещ двигател), педала естествено ще се втвърди и няма да може да го помпаш повече, просто няма какво да захрани помпата.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не само ръба,но и наи вече неравномерно износване на диска,мекия педал е от прогресивно износване на части от накладката които опират само на определени части от диска,при мен се случваше редовно при предишните дискове(оригиналните)преди да ги сменя.Проблема се оправяше след 20-30 интензивни спирания,докато не прилепнеше накладката и по диска си личеше че накладката не ,,чисти,, на всякъде.Не гарантирам че и при колегата е така но вероятноста да е така е много голяма.Все пак е относително и всеки разбира различно за какво пропадане на педала говорим.Нека все пак колегата сподели какво се случва по въпроса.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте колеги , 

 

Благодаря на всички , които се отзоваха и писаха по темата.Аз разговарях и с 3-ма човека , които си вадят хляба с ремонт ( не казвам майстори , защото мразя това определение ) на автомобили - и тяхното мнение е като на повечето от писалите във форума.

Приемам , че причината е в износените дискове и след определени километри ( между 200 и 400 според специалистите ) всичко ще се оправи.

Засега съм минал около 100 км градско и не усещам осезаема разлика в поведението на педала от момента на смяната насам.

След още 200 - 300 км ще пиша пак за ситуацията , ако не се подобри , мисля да източа течността и да я заредя отново - ако по някакъв невероятен и логически невъзможен начин е попаднал въздух в системата и не мога да го изкарам с обезвъздушаване , да се гарантира липса на въздух, който причинява подобни симптоми.

Дано всичко се оправи без да се налага допълнителна намеса.

 

Благодаря отново на всички колеги , които дадоха мнения.

 

Поздрави

Стоян Кънев 

Казанлък

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте колеги , 

 

 

Приемам , че причината е в износените дискове и след определени километри ( между 200 и 400 според специалистите ) всичко ще се оправи.

Е, като не са ти казали м/у 400 и 4000км пак добре...Що не ги пита как ще го обяснят? Нормално ли е след всяка елементарна смяна на накладки да караш толкова за да са в ред спирачките?

Когато "специалистите" нямат отговор, измислят някакъв, за да не кажат "не знам".

Може би трябва да се вярва на "специалистите", които си пишат 4ч скъпо платен труд за смяна на 4 гуми (може би сте гледали разследване на Нова за линейките). При сръчен/оборудван механик е работа за 40мин...

Сори за офтопика:

Твоят симптом е потъване на педала, т.е. по-голям ход от нормално- това значи, че или има нещо свиваемо в системата или връща обратно част от течността преди да "втвърди". Износени/неизносени, с ръб/без ръб, винаги опира на твърдо и понеже всяка течност е несвиваема, няма как да се промени хода на педала.

Сети се и за друга възможна причина: Когато си върнал буталцата на спир. цилиндърчета, те са останали много назад на неработило място в цилиндърчето и уплътнителите са залепнали там. При натискане, буталцата излизат, но уплътнителите само се разтягат и след това връщат буталцето пак много назад, не остава близо до диска. Така хода на буталцата се увеличава и всеки път педала потъва за да го компенсира.

Тази хипотеза може да се провери, като видиш има ли прекален луфт м/у накладката и буталцето. При нормални спирачки почти няма луфт, нищо не връща буталцето назад.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Отговорено (Редактирано)

Нормално е, да. След като накладката ляга на 1/10-та от диска няма как да спре. Педала потъва защото буталото избутва и усуква накладката...

Редактирано от mirott
  • Нагоре 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Нормално е, да. След като накладката ляга на 1/10-та от диска няма как да спре. Педала потъва защото буталото избутва и усуква накладката...

Нормално е след смяна на накладки спирачното усилие да е известно време по-малко докато се сработят накладките и диска, но питащият не казва, че не спира, а че педала потъва. Ако свали накладките (след тези 100км), ще види, че не са опирали на 1/10...тогава нямаше да спира.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Я чети пак първото мнение...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Я чети пак първото мнение...

Според началните класове по български, изречения започващи с "Я" са заповедни и считам, че не е уместно да се използват в технически форум.

Нали виждаш, че се опитвам технически да обясня моето виждане на проблема, не се заяждам с никой заради мнението му, Целта е да си помагаме изказвайки аргументирано мнение.

Вместо да ме караш да чета неясно кое, можеше да цитираш това което смяташ, че съм пропуснал и не се връзва с казаното...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Досега да беше отишъл да му замерят на задните колела примерно двата кръга на помпата дали правят налягане и щеше да види къде е проблема .Има също вероятност след известно време да почне изведнъж да не потъва педала ,но пак така или иначе помпата му не е наред и в лош момент може да му изиграе лоша шега.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не виждам нужда от спор, нито виждам защо се драматизира, нито защо се преувеличава...гледали ли сте КИТ...сигурно, ами това се получи, от цаца го искарахте на пасажи от китове.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

..сигурно, ами това се получи, от цаца го искарахте на пасажи от китове.

Няма драма, в една кола всичко може да не работи както трябва, но със спирачната (и кормилната) система компромис не трябва да има...

В края на крайщата автора ще каже как го е оправил.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте  колеги , 

 

Благодаря отново за активността по моя проблем.

 

Аз също малко се съмнявам , че след определени километри всичко ще се оправи , но...

Най-нелогичното според мен е как изведнъж се развали помпата ( ако там е проблемът ) и то точно след смяната на накладките - това е много малко вероятно , но все пак всичко е възможно ...  и според мен има два варианта :

 - по някакъв логично абсолютно невъзможен начин  да е попаднал въздух в системата , но да е доста далеч от точките за обезвъздушаване ( пробките на колелетата ) и не мога да го изкарам ... което според мен е и обяснението на решаването на подобния проблем преди 2 години със смяната на течността,случай , за който обясних в първата си публикация в началото на темата.

 - някое уплътнение в помпата се е повредило , когато съм върнал спирачните бутала и количеството на течността връщаща се обратно през помпата към резервоарчето  е било доста над нормалното...

 

Сменял съм накладки 4 пъти на Опел ( аз имах Вектра , а баща ми има Астра ) и по веднъж на Мерцедес 124 и Мазда 626 => никога не съм се сблъсквал с такъв проблем - и те са били стари коли с ръбове по дисковете, но такова нещо не е имало.Нормално е да не спира добре при първите 10-на пъти натискане на спирачката , но педала си стои твърд и не потъва при по-силно натискане, което се получава при мен.

Пружиниране ( огъване ) на накладката ми звучи малко невъзможно, но ако все пак става въпрос за десети от мм - защо пък не ?

Ако това т.н. "огъване на накладката" води до омекване и потъване на педала може и това да е причината.

Ще покарам още малко и ще решавам ...

....мисля , ако не се оправят нещата , да източа течността и да я напълня пак,но преди това да запуша 2-та изхода на помпата и да я пробвам как се държи без да е свързана със системата - ако пак потъва педала , работата е ясна като бял ден - помпата не е херметична и има вътрешни загуби по-големи от нормалното.Ако не потъва продължаваме нататък...все някъде ще има нещо нередно.

 

Борбата продължава,ще давам информация ,защото виждам , че темата е доста интересна.

 

Благодаря отново на всички , които се включиха с мнения.

 

Стоян Кънев

Казанлък

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

 

Педалът си остана "мек" и спирачките не държат както трябва - просто педалът потъва 

 

 

 

Jap, извинявам се ако съм те обидил. Моля, прочети внимателно. Благодаря предварително.

"Я" съм го използвал за изразяване на подкана, не заповед. Учете Български не между редовете...!

Аз бях до тук с "ръсенето на мозък"...Успех на автора на темата!

1. За изразяване на подкана, заповед или за усилване на подкана, заповед. Я ела да си поговорим! Я да видя!  

2. За усилване и подчертаване на истинността на казаното. Няма, я! Да не съм престъпник, я! 

• я — я. — Съюз. Разг. За свързване на съотносителни изречения или части на изречения, които изразяват алтернативна възможност.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Като сте сменяли накладките ,при връщането на буталата на спирачните апарати се връща спир.течност към помпата ,да не са се обърнали гумичките при тази манипулация.

Борко, те гумичките ако се обръщаха така лесно както си го представяш, при някое по интензивно спиране също ще се обърнат и ще се пребиеш . :)

Голяма драма се разигра с тези спирачки, темата стана за пуканки,  а колегата миротт още в четвъртия пост разгада конспирацията .

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Наистина не знам, как физически една площ, която няма пряк достъп с цялата си повърхност до другата повърхност, ще спира така както когато двете повърхности ще се допират в сялата си площ една в друга. Сменял съм накладки на Субару, Хонда, Форд, винаги ми потъва педала след смяна, и не само 10 пъти, ако от 10 пъти се търкаше накладката, щяха да се смненят всеки месец.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колеги , не искам да се изкарвам голям специалист и се надявам да се оправят нещата без повече ремонти.

Това ще е най-доброто и безболезнено решение ...

.... обаче много се съмнявам , много невероятно ми звучи недобрият контакт и т.н. огъване и пружиниране на накладката да е причината.

Дори да е така все ще дойде момента , в който ако всичко друго е ОК педала да се "втвърди" - просто това ще стане по долу.

Поне аз така си представям нещата, работя в областта на хидравликата и помпите ( зъбни , бутални ... ) повече от 13 години и нещо много не ми се връзват нещата с тези "пружиниращи" и "ненапаснати" накладки.

Не съм много наясно със системата на Хондата тъй като не е само помпа и спир.цилиндри , но ще се поровя - според мен най вероятните причини са въздух в системата или проблем с помпата.

Наличието на ABS също усложнява нещата , но мисля , че ще се справя.

Ще продължа да давам текуща информация за проблема , за да видим накрая кой е бил прав - аз лично продължавам се надявам да са колегите с "ненапаснатите" накладки ... но ще видим.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колега, като сменя накладките и си връщал цилиндрите, отвори ли си капачето на контейнера за спирачна течност? Тъй като аз направих смяна преди 2 седмици и моите дискове също не са без ръб. При смяната палиш и припомпваш спирачките докато се втвърди педалът( накладките опрат в диска). Ако имаш приятел дори можеш да отвориш и пробката и да видиш излиза ли въздух. Внимавай да не останеш в казанчето без течност!

П.С Ако педалът е в долно положение при натискане значи, че цилиндрите имат по-голям ход(износени накладки, което отпада) или имаш въздух в системата.

  • Нагоре 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Mar_tod ,аз всъщност не знам дали с гумичките но нещо става с помпата като е вече на ръба явно и се правят интервенции по спирачната система .Горчивия ми опит е от предишната хонда и по -предишния ми ескорт.На тази и спирачна течност съм сменял сам и дискове и накладки ,но проблеми няма .Даже за старата хонда имам тука тема -за точно това изненадващо потъване след бутане по спирачната система без нищо друго да е правено -единия кръг на помпата е отказал да прави налягане ей така без нищо.За ръбовете ,обърнете внимание че новите накладки лягат на мястото на старите -не на ръба ,той става от твърди накладки които ядат дисковете .Ръба остава в периферията на диска и не контактува с накладките.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

 

 

Педалът си остана "мек" и спирачките не държат както трябва - просто педалът потъва 

 

 

 

Jap, извинявам се ако съм те обидил. Моля, прочети внимателно. Благодаря предварително.

"Я" съм го използвал за изразяване на подкана, не заповед.

 

ОК, няма проблем, не съм докачлив, а и мразя личните разправии по форумите, дори и да има различия в мненията.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ок, благодаря. Извинявам се още веднъж.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Дори да е така все ще дойде момента , в който ако всичко друго е ОК педала да се "втвърди" - просто това ще стане по долу.

Поне аз така си представям нещата, работя в областта на хидравликата и помпите ( зъбни , бутални ... ) повече от 13 години и нещо много не ми се връзват

Пак не се въздържах да пиша... :)

Не, педала когато се втвърди ще си бъде на същото място. Хода на педала не зависи от износването на накладките и за дадена кола зависи само от размера на буталата на помпата и спир. цилиндърчета и не се променя ако системата е изправна.

Щом работиш в областта на хидравликата, трябваше веднага да отхвърлиш теорията с ръбовете, недобро лягане и т.н. (специално за твоя ефект с потъването). Дори и подобен ефект да се оправя след време, както повечето твърдят, то не е от напасване на накладките, става нещо друго, което още не е известно.

-Да, след смяна, винаги педала потъва за 1-3 помпения докато изкара буталцата да опрат в накладките, но след това няма никаква причина да не е твърд.

-Да, при смяна на накладки, не може да влезе въздух от резервоарчето, защото при връщане на буталцата, нивото се вдига. Опасносдт има при обезвъздушаване, когато се изразходва течност и нивото пада.

-Да, както някой спомена, няма причина новите накладки да се качат по ръбовете, лягат си на същото място.

За да спреш да се съмняваш, защо не свалиш пак накладките, за да се убедиш визуално, че опират вече с цялата си повърхност. Може да използваш случая и да махнеш ръбовете както ти бях описал, не е трудно, може вместо шабър да използваш и пила. Ако го направиш, пак ще се убедиш, че и без ръбове ефекта ще си остане...Ако решиш да го направиш, преди да свалиш накладките, провери дали буталцата опират в накладките или изглеждат по-назад. Това се разбира: Ако можеш да извадиш накладките без усилия, значи буталцата са доста назад, което не е нормално. Заради ръбовете е нормално да не можеш да ги извадиш преди да върнеш леко буталцата.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Стояне,иди да ти видят от пробките на двата кръга дали надува помпата .Педала ти пада почти до долу и тогава спира колата нали -това става като единия кръг не работи .Пак казвам че ръбовете са в периферията на дисковете и не контактуват с накладките ,новите накладки при две три натискания на педала компенсират веднага с количество спирачна течност и разлика в педала не трябва да има при изправна система .Помпата ти прави номера.Ако помпата ти не е 700лв като на старата ми англичанка сменяй я с нова ако и при тебе е цифра ,сменят гумичките и на леглата им навиват тефлонова лента и е патрон-гледах как правиха моята .

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    No registered users viewing this page.

  • Предстоящи събития

    No upcoming events found
×
×
  • Създай нов...