Jump to content
Nuco

CR-V 4x4

Recommended Posts

ЗдравейтеОт около 2 месеца съм собственин на Хонда CR-V, 2001 г. и имам едно въпросче ако можете отговаряйте.Питам при спускане по голям наклон (заледен), когато предните колелета се пързалят ще се задейства ли системата 4x4 или не? Чух различни мнения, но реших да попитам тук.Благодаря предварително...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

при спускане както си писал и блокира някое от колелетата може да се включи ABS-а. При изкачване ако превъртят предните ще се включи 4Х4.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ако си на скорост се включва :cool:/>

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

bili може ли да обясниш как се включва 4х4 когато слизаш по наклон след като самата система е направена така че да се задейства когато превъртят предните колела ? При наклон надолу и на скорост цялата тежест на колата е на предните колела и те няма как да се въртят с по голяма скорост спрямо задните. При наклон надолу може да се активира АБС-а както казва гената защото човек натиска спирачката и при лед блокират първо предните колела а задните не и абс-а се активира.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колеги, аз имах в предвид следното...Спускам се по голям наклон(малка предавка и по голяма скорост примерно на 2 и обороти на двигателя 3000-3500) колата стъпва на заледен участък и вследствие на обратната тяга на двигателя предните колелета започват да се пързалят .......е това е въпроса ми ще се включи ли системата 4х4 когато предните колелета се въртят по бавно от задните...?За ABS дума не става - при висококачествен лед на пътя автомобила въобще няма да спре, а и аз не искам да спирам а просто да не изляза от пътя.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Nuco, ако предните колела започнат да се "пързалят" а не търкалят, мисля че няма как да се задейства задното.Принципа тук е ако пребоксува някое от предните колела , тогава се включва задното и то за кратко.Но, ако по наклона надолу, предните колела стъпят на лед и пребоксуват ,/което е по-вероятно/, а не се "пързулнат" /което може да стане при извънаредно голям наклон/ , ти най вероятно ще го усетиш като "пързаляне"– тогава е възможно моментно включване на задното.Иначе, за да не излезнеш от пътя /защото не искаш да спираш/ ,в по-новите генерации, има система за стабилност,свързана точно с-ABS.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Двойната помпа работи на принципа еднакви обороти на (грубо казано) предния и задния мостове. Теоретично погледнато, при движение на скорост, когато предните колела спрат да се въртят, кардана също спира. В този момент, ако задните все още се въртят, двойната помпа отчита разлика в оборотите, и би трябвало да активира 4х4. На практика, какво се случва, нямам представа :cool:

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

....На практика, какво се случва, нямам представа :cool:/>

А пък аз още повече нямам представа каква е целта, и какво ако се включи задното :blink: , те така или иначе се търкалят, дали свободно или с някакво минимално усилие.При изкачване на заледен участък, до някъде 4х4 има предимство (я издрапа, я не :D ), ама при спускане всички са равни 2х4; 4х4; 6х6 - все тая.Като съм съгласен, че има разни системи за спускане на разните му марки/производители, ама те са свързани по-скоро с лош терен. На лед веднъж совнеш ли се, си до там :P

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

аз не виждам какъв е смисъла на това, дали ще ми се пързалят само двете или четирите колелета. И в двата случая се забиваш някъде

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

KOKO Krasimir ти е отговорил преди мен. А колегата пита дали се вкючва задния мост,ами да включва се, пък какво ще му помогне на леда е друг въпрос.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не съм сигурен че е равносилно "дали свободно или с някакво минимално усилие" ще се търкалят колелетата.

А по въпроса на MOHIKAN дай ще пробваме разликите при спускане по заледен път в системите 2х4; 4х4; 6х6

Аз ще се кача на Зил 157, щото още не знам за кросоувър 6х6, а ти на Газ 53 и тръгваме и долу ще се броим да видим дали е все тая.

Благодаря ви все пак за отговорите, в крайна сметка разбрах стъпи ли CR-V-то на лед с по голяма скорост.............всичко свършва.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В офроуд форума има цял раздел: Камиони 4х4, 6х6 и повече Ако ти се чете: http://www.offroad-bulgaria.com/forumdisplay.php?f=27Една кола се спуска по заснежен или заледен път, за да не тръгне да се пързаля като шейна, се стремиш да държиш на малка предавка и да използваш двигателя като спирачка. Предавката трябва да е съобразена така, че да не е прекалено малка и да доведе до приплъзване и от там загуба на контрол, но и не голяма, че да не успява двигателя да поддържа желаната (или предвидена за безопасна) скорост. ТОЧКА.От тук на татък не мисля, че има значение с колко задвижващи колела си. Какъв въртящ момент отива в колелата при подобно нещо? Единствено двигателя има някакво спирачно действие върху колелата, което е съчетано в зависимост двигател, скоростната кутия (при 4х4 бързи/бавни), масата на превозното средство и разбира се галошите с които е обуто. По-леко превозно средство може по-лесно да се подхлъзне, но и по лесно да се овладее, колкото по тежко => толкова по-трудно за овладяване. Един тежък камион тръгнели да се пързаля няма спиране.Общо взето, няма къде да се бяга от физиката :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да включва се задния мост.Във всеки един момент ако по някакъв начин има разлика в оборотите на двата моста,то задния веднага се активира.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ето още една по-конкретна тема "Спускане по заледен път със завои с 4х4 ???": http://www.offroad-bulgaria.com/showthread.php?t=7565&highlight=%F1%EF%F3%F1%EA%E0%ED%E5+%E7%E0%EB%E5%E4%E5%ED%EEНа който му е интересно :drunk::)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря ти mohican прочетох всичко което ми предложи и от цялата работа разбрах че не е все тая дали си 2х4 или 4х4. По въпроса с камионите съм доста на ясно - притежавам 11 триоса занимавам се с дърводобив, но това няма значение. Не съм искал да споря с теб или да те оборвам в някое твое твърдение, защото може би си по наясно от мен, но аз преди cr-v то имах Витара тя е с принудително пускане на предния мост и искам да ти кажа че има голяма разлика при спускане по заснежен път дали карам само на заден мост или съм пуснал и предния. Просто не усетих нищо от сигурността на хондата когато стъпа на леда, затова се поинтерисувах дали се е включил задния мост или не и дали старостта на маслото в задния диференциал оказва влияние на времето за което се включва 4х4.Въпреки че страшно много ми харесва CR-V то - при въпросната ситуация дори УАЗ-ката е по стабилна. Някъде четох че когато бутнеш спирачката при CR-V системата 4х4 изключва, не знам дали е така ама на леда ABS-а не ми помогна просто продължих да се движа или да се пързалям незнам точно въпреки че съм с хубави гуми.В крайна сметка слязох на шейна на долу и за моя радост без проблем щото пътят беше прав.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ооо аз съм далеч дори и от твоя опит ;) Но пък си чета доволно :P Клсическото прат тайм 4х4, т.е. с ръчно включване (до колкото знам) е по-трудно управляемо, говорим като маневреност. Ако към това добавим и разни блокажи, става още по-зле, но пък несравнимо да те извади от разни ситуации, като бих добавил, че спускането по хлъзгав участък е по-скоро минус. Гумите, налягането им и масата на автомобила са най-важния фактор. От там съобразяване, мислене и избиране на подходяща скорост за начинанието.Като една и съща марка и модел гуми, на различни коли, може да се държат мноООго различно.Само за пример, зета смени зимата пасат б4 или б5 (от тея яйцевидните) с бмв 330д. С един и същ модел и марка гуми, пасата каза че е по-зле (въпреки предното предаване)е доста по-зле от бавареца, за него каза, че седи като залепен. Говорим за зимно каране.При спускане, както е ясно, двигателя е спирачката и чрез него се контролира скоростта. Съответно колелата се въртят (може да се каже свободно) като сцеплението с настилката трябва да е достатъчно, че да може да върти железата в двигателя, от своя страна скоростната с двигателя го играят спирачка, понеже трябва да се преодолее някакво усилие/съпротивление. Загуби ли се тънкия момент със сцеплението на гумите с настилката си скиор :D При 4х4 (като си зависи от системата) допускаме, че не 2 а 4-ри гуми имат сцепление и упражняват усилие за преодоляване съпротивлението от двигателя и скоростната, като се вземе предвид разните му конструктивни решения на за задвижване на 4х4 и става мътна и кървава :D Вероятно би имало (има) някакво предимство, ама бих казал, че е доста малко :rolleyes: . Особено като добавиш (в повечето случай) по-голямата маса на разните му джипки.Не съм сигурен, но витарта и цр-в-то със сигурност имат разлика в разпределението на теглото преден-заден мост :unsure: Предполагам витарата е по-добре, понеже отзад има повечко железа. При хондата най-вероятно предницата е с по-голяма разлика и при не добре изчислена скорост с двигателна спирачка, в един момент леко да повлекат предните (или някое от тях) вероятно тръгва да се върти :unsure: .Стана 'бахти философията :D А най-добре е да се кара разумно и да се съобразяваме с пътните условия. Някои хора като се качат на 4х4 и си мислят че законите на физиката спират да важАт :P .С каквото и превозно средство да си, е добре да го познаваш и да се съобразяваш разните му фактори :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Заден мост се задейства при разлика в оборотите на преден и заден диференциал, независимо дали е при ускорение или намаляване на скоростта, при предна или задна скорост.... ако щеш и ръчната да опънеш в някой завой, ще спрат да се въртят и предните колела /изпробвано върху поледица/

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Друг въпрос. Когато не ти работи ABS или поне свети на таблото ще имаш ли 4х4 когато потрябва или йок?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Моя ABS не работи,но си имам 4х4.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Пфиу..... че нали знаеш от много четене и.... свети ми лампата ма не съм пробвал дали ми работи на мен ABSа ма най-вероятно не хахахах :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Истината е че в тази ситуация няма да се включи,а и няма смисъл.В режим на принудителен празен ход по нанадолнище по лед и загуба на сцепление на предния мост предните колела няма да блокират ,защото си и има инерция на маховика и той ще си продължава да върти,макар и със съпротивление на компресията на двигателя... през включената в момента предавка.Компресията на Харвито не е като на дизел да блокира мотора като угасне...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Отговорено (Редактирано)

Още при първото ми спускане на сняг ми "избяга" задницата и затова винаги слизам надолу много бавно....за смях на "пилотните коли"... :plane:

Не съм карал от предишните 4х4 Хонди Шатъл ,но си мисля,че наличието там на понижителна (бавна) предавка в комбинация с включено 4х4 е предимство..... :thumbs1:

Редактирано от nag

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

туй пише в описанието на системата при движение напред и ползване на двигателя като спирачка:

 

3 Forward deceleration (2WD)
3-1 During forward deceleration, the rear wheel speeds exceeds the front wheel speed because of braking characteristics, and the rear oil pump speed exceeds the front oil pump speed.
3-2 The oil drawn in by the rear oil pump from the oil strainer, passes through check valve A, and is drawn in or discharged.
3-3 Oil discharged from the rear oil pump is again drawn in by the rear oil pump, and is circulated. Thus, the piston compartment does not produce hydraulic pressure, so that the clutch assembly is not connected, and rear wheel drive is not engaged.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз искам да попитам при CRV 3 генерация до колко процента се предава на задния мост при пребоксуване на предните колела?

 

А по-темата и аз мисля,че няма да се включи двойното.При мен помпата е една и аз съм без двойно на спускане.Иначе Куатрото помага много при спускане,защото е постоянно зацепено и четрите колела държат.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отношението е релативно.Теоретично може да се предаде по-малко от 47%,Но погледнато реално се предава въртящ момент,когато отпред липсва...Така че като махнеш загубите и изключиш предното предаване,можеш да катериш заледена улица с не-повече от 75%.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря за отговора.Аз намерих инфо,че предава към 35%,а на друго място,че е 50-50 при загуба на сцепление на предните колела.Малко съм скептичен към това двойно задвижване,но вероятно е заради това,че не съм го карал зимата(тази ще е първа).Не съм на ясно с възможностите на CRV-то,а и задното съм станал доста предпазлив.

Редактирано от Deodriver

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Нормално.Първата зима изкачих пързалката на децата,след това вече не ми беше интересно...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Темата е малко старичка, но ето отново идва зима и пак ще е от полза

DPS.pdf

 

Редактирано от Милен Чолаков
  • Нагоре 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    No registered users viewing this page.

  • Предстоящи събития

    No upcoming events found
×
×
  • Създай нов...