Jump to content
StormTrooper

"Въпроси относно пътни ситуации"

Recommended Posts

Здравейте колеги. :) 
Ето един интересен въпрос. Кой от двата автомобила(на снимката) според вас трябва да премине пръв - синият или червеният?
sEwS3Y7.jpg

  • Надолу 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Червеният.

  • Нагоре 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Синият не е ли в нарушение?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Май синият,ако няма забрана за обратния завой.

  • Надолу 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз си мисля, че такава ситуация е невъзможна. На пътя на синият автомобил би трябвало да има забрана за обратен завой.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Синия при обратен завой не трябва  ли да пропусне т.н. насрещно движение в случая червения автомобил?

  • Нагоре 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Къде е това "интересно" кръстовище? А за въпроса- първи е червения.

  • Нагоре 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колежката ви го обясни, момци... Бравос...  :punk:

 

Такива кръстовища, колкото искаш, ... само че със светофар - да не говорим, че май само тогава може да правиш обратен.

 

Ама тогава на синия, ако му е зелено, на червения е червено... 

 

п.п. Ако ситуацията е хипотетична, ... важното е да няма криви ламарини...  :tooth:

  • Нагоре 2
  • Надолу 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Точно такова кръстовище има в Шумен - Пазара, посока Лидъл, първия сфетофар. Там и двата светофара светят зелено, но пътят е широк и двата автомобила минават едновременно, като синия седи плътно в ляво, а червения в дясно.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ле ле,сега разбирам защо в Бг се случват много ПТп-та!!!

  • Нагоре 1
  • Надолу 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

...

Правещия обратен завой е с предимство, защото колите се намират на равнозначни пътища, важи правилото за дясностоящия. ...

Не мога да се съглася с това.

Синия автомобил ще се яви дясностоящ на червения (със произтичащото от това предимство), само и единствено ако червения иска да продължи направо. В конкретния случай двата автомобила се движат по път с предимство, и това че пътя прави завой в никакъв случай не оправдава желанието на синия автомобил да се намести пред червения, правейки обратен завой.

  • Нагоре 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Краси, извинете ме, но дочетохте ли целия ми отговор?

Някъде да съм написала, че безусловно подкрепям твърдението си?

Споделих мое мнение и безславно го опровергах с описания на ситуации.

Има по- лесен начин.

Долу, дясно на мнение, червено кръгче с "-".

  • Нагоре 2
  • Надолу 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Както е направил господин румънеца...  :tooth:

 

К' во не ти хареса бре момко, да чуем....  :P

 

Или има едни тролове, дето обикалят из форума, цъкат разни минуси, плюсове, ама две думи не могат да напишат...  :punch:

 

Що ли...

 

Който е карал достатъчно и има нещо между ушите знае, че не винаги спазването на правилата е най - важното нещо в една ситуация... 

 

Предпочитам колата да ми е здрава, отколкото някой , който много спазва правилата, да ми се нахендри, ... щото видиш ли така било по закон...

 

Ситуацията наистина е " кьопава " и при всички случаи, ... този обратния момък трябва да се съобрази с насрещно движещите се и с този, който прави десен завой...  Краси иска да каже нещо такова...

 

Румънец, нещо да имаш пак да каиш...

 

 


ТЕОРИЯ НА ОБРАТНИЯ ЗАВОЙ

Чл. 38. (1) Завиването в обратна посока се извършва наляво от най-лявата пътна лента по посока на движението.
(2) При завиване в обратна посока водачът пропуска насрещно движещите се пътни превозни средства.
(3) При недостатъчна широчина завиването в обратна посока може да започне и от друга част на платното за движение, но водачът на завиващото пътно превозно средство е длъжен да пропусне и попътно движещите се от лявата му страна пътни превозни средства.
(4) При завиване в обратна посока на кръстовище не се разрешава движение назад.
Чл. 39. Завиването в обратна посока е забранено на пешеходна пътека, железопътен прелез, мост, надлез, в тунел, в подлез, при ограничена видимост или при намалена видимост под 50 метра.
Чл. 40. (1) Преди да започне движение назад, водачът е длъжен да се убеди, че пътят зад превозното средство е свободен и че няма да създаде опасност или затруднения за останалите участници в движението.
(2) По време на движението си назад водачът е длъжен непрекъснато да наблюдава пътя зад превозното средство, а когато това е невъзможно, той е длъжен да осигури лице, което да му сигнализира за опасности.

ПРАКТИКА НА ОБРАТНИЯ ЗАВОЙ

  • Като за начало е редно да знаете, че обратният завой винаги се прави наляво.
  • Сигнализира се с ляв мигач и за да направите маневрата, трябва да почакате останалите коли, които идват срещу вас.
  • Обратният завой е разрешен на кръстовища, обозначени със знак, разрешаващ обратен завой, както и на кръстовища, на които няма знак за забрана на обратния завой.
  • Маневрата е забранена и на кръстовища, чиято светофарна уредба сигнализира конкретно за лява, права и дясна посока. Това означава, че е разрешено да карате само във въпросните посоки, но не и назад (т.е. наобратно)
  • Нагоре 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Хънтъ', точно нещо такова исках да кажа - понеже и двамата се движат по път с предимство, червения се явява насрещно движещ се, а не лявостоящ.

 

Веси, извиняваЙ (нали бяхме на Ти ;) ), действително не обърнах внимание на пояснението "формално", и последвалото безславно опровергаване на ироничното ти предположение ;)

 

Иначе да, преди мнооого години четох едно интервю на някакъв дядо, който на въпроса "Как за 40-годишен стаж като професионален шофьор нямате нито едно ПТП?" беше отговорил - "Старая се винаги да давам предимство на тези, които нямат.". И аз така, като него.

Редактирано от Krasi-mir
  • Нагоре 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Много лесно може да си отговорите на въпроса ако промените посоката на завиване на червения автомобил, а имено ако завива наляво. Условията са идентични, и двата автомобила се движат по път с предимство и в тази ситуация този с предимство ще е синия автомобил, защото е дясно стоящ на червения. До работата ми в офиса има такова кръстовище и го минавам няколко пъти на ден и съм изпадал в подобни ситуации и обикновено правещия обратен или изчаква или преминава без да изчака. Ситуацията е странна, но общо взето винаги се решава от някой пешеходец, който преминава по пешеходната пътека на червения автомобил и той освен ако не иска да го сгази го изчаква, а синия автомобил си прави спокойно обратния автомобил ;) 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Червеният, защото е дясностоящ на синия (или поне става дясностоящ в даден момент, не както е сега на картинката :D).

Редактирано от Imst
  • Надолу 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди известно време имаше виц - "В такива ситуации първа ще премине маршрутката"

Мисля , че предимството е на червената кола.

Поздрави и внимавайте повече! 

  • Нагоре 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ситуацията според мен е елементарна и в случая тук правилото за дясно стоящия, което визирате не важи.

С предимство е червения автомобил, защото не променя посоката на движението си.

Представете си пътя с предимство, като ситуация прав участък /кръстовище/ , а не в завой както е на картинката и ще разберете какво имам в предвид.

Поздрави и от мен, също се присъединявам към апела на NikiG - внимавайте повече.

  • Нагоре 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Синият автомобил не се пада дясно стоящ на червения, а предно стоящ. Съответно червения прави десен завой, а синия ляв и червения е с предимство.

  • Нагоре 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

 

С предимство е червения автомобил, защото не променя посоката на движението си.

 

 Това малко не те разбирам,за промяната.

 

 

Професоре :) ,как ще е предно стоящ,а тези срещу него какви са? Ясно е обозначен ПЪТЯ с предимство,не платното,или лентата,а пътя. Една или няколко ленти правят платно,едно или няколко платна правят път. Така че синият автомобил е на пътя с предимство,и ако няма други знаци е той наред.

  • Надолу 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не адаш, не е наред синия.

Прочети пак първото изречение в предишния ми пост. Емича казва същото, но с други думи. Светльо и той казва същото, ама лееееко е объркал термините.

 

Както ти самият казваш - "ясно е обозначен ПЪТЯ с предимство".

Значи, в случая имаме ЕДИН път с предимство, който път не е прав, а прави 90°-ов завой. Двата автомобила се движат по този път един срещу друг, т.е. те са насрещнодвижещи се. Червеният си кара в собственото платно и не излиза от него. Синият обаче иска да напусне своето платно, и с обратен завой да влезе в платното на червения.

 

Представи си междуградски двупосочен път, без странични пътчета, с 90°-ов завой, с 2 насрещнодвижещи се автомобила. Ее, като как се прави обратен завой в тази ситуация?!

 

Сега станА ли ясно?!

Редактирано от Krasi-mir
  • Нагоре 4

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Искам да се съглася,може да си прав,но като че ли е и до тълкуване. Не знам,или не рарбирам,до колко двата примера,които ми даваш са еднакви,дори принципно.В първия се касае за кръстовище с устанавена посока на предимството,а във втория е само завой на 90 гр.,което не е кръстовище и не важи правилото на десностоящия,ясно че не можеш да обърнеш движението току-така.

 

А,ако червеният автомобил иска да продължи направо,пак ли е с предимство?

  • Надолу 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А,ако червеният автомобил иска да продължи направо,пак ли е с предимство?

 

Не, трябва да изчака синия, независимо дали синия ще обръща или ще завие на ляво ( негово ляво ). https://www.google.bg/maps/@42.6954643,23.3025871,3a,75y,177.15h,72.27t/data=!3m6!1e1!3m4!1seFyBU7zq28zjYrRsz-TKzg!2e0!7i13312!8i6656?hl=bg - тук има подобно кръстовище, през което минавам много често и ако искаш да продължиш напред изчакваш тия отдясно.

 

А идеята ми с "предно" стоящия беше, че когато синия застане срещу червения ще е де факто отпред него, но както тогава и сега не го обясних добре. @Krasi-mir го е обяснил по-добре.

  • Нагоре 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Съгласен съм.Ако това,което казваш за напускането и движението в платната,го пише някъде в правилника и не е само тълкование,като моето,значи си прав. И сигурно е така,все пак си по голям от мен. М/у другото тук има подобно,но Т-образно кръстовище,без път №3 и острова на №2. Има полицаи често,освен да ги питам,не за друго,а да видя как ще ме гледат,сигурно като извънземен. И аз искам да кача една картинка за нещо подобно,но довечера,ако може да ползвам темата.

  • Надолу 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ползвай темата, няма проблем. :)

Редактирано от StormTrooper
  • Нагоре 1
  • Надолу 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Точно на посоченият казус червеният автомобил е с предимство.

Редактирано от policeman
  • Нагоре 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това е кръстовището за което се зачудвам кой е с предимство.

 

zhUox.jpg

  • Надолу 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

   Не си указал посоката на движение на автомобилите!

Това реално ли е или е плод на твоята фантазия? :hmmm:

 

Ако е реално,автомобила който е при знак Стоп е без предимство.

Редактирано от mx rider
  • Нагоре 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Малко ми се струва неадекватно. Ако речем, че е реално, този, който е на стопа трябва да чака.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Реално, не би трябвало да има такава ситуация, знаците си противоречат.

  • Нагоре 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В София на "Семов (Сахаров)" и "Йерусалим" е такава ситуацията със светофар.. завиващите надясно от "Йерусалим" са с предимство пред тези с обратен завой

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Днес се сетих да снимам,виждат се и двата знака.

 

x5pAB.jpg

  • Нагоре 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ужас! Някоя мъдра глава я е измъдрила тая подредба на знаците! За това човек трябва да внимава да не ;умре с предимство; както се казва!

  • Нагоре 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В София на "Семов (Сахаров)" и "Йерусалим" е такава ситуацията със светофар.. завиващите надясно от "Йерусалим" са с предимство пред тези с обратен завой

Това е едно от местата с лошо синхронизиран светофар в момента на спиране левия завой откъм Сахаров към Йерусалим и пускане на левия откъм Йерусалим към пазара. Винаги изчаквам секунди 5 -10 от зеленото....за да не ме отнесат.

Сахаров на десен завой там е двулентов, но тези, които на KFC правят обратния завой се засичат с обратно завиващите в кръстовището.

А винаги има по- бързи и по- с предимство. )

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Днес се сетих да снимам,виждат се и двата знака.

 

x5pAB.jpg

И какво и е толкова странно на тази ситуация?

Естествено, на стопа не му е мястото там, погледнато от позицията на пътя с предимство, но се чудя ,когато сте карали шофьорските курсове, инструкторите не са ли ви обяснили, че ви интересуват знаците които се отнасят за Вас, а не тези отнасящи се за другите участници в движението?

  • Нагоре 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не е точно така.Ако има дори и един знак за предимство в кръстовището се взима под внимание и се води регулирано;

  • Нагоре 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

 

Днес се сетих да снимам,виждат се и двата знака.

 

x5pAB.jpg

И какво и е толкова странно на тази ситуация?

Естествено, на стопа не му е мястото там, погледнато от позицията на пътя с предимство, но се чудя ,когато сте карали шофьорските курсове, инструкторите не са ли ви обяснили, че ви интересуват знаците които се отнасят за Вас, а не тези отнасящи се за другите участници в движението?

 

Всъщност точно тогава инструктора ми показа, че се гледат другите знаци... в случая ако си на квартално, междублоково кръстовище и на дясно стоящите (които са с предимство спрямо теб) имат знак СТОП и няма никакви други знаци по кръстовището - минавам преди тях :) 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    No registered users viewing this page.

  • Предстоящи събития

    No upcoming events found
×
×
  • Създай нов...