Jump to content
Plamen.Dilkinski

преминаване от 10w40 към 5w40 - мнения

Recommended Posts

Здравейте колеги,

Дойде време за смяна на масло. Досега карах с 10w40 на Мотул.Забелязвам обаче, че в студено време сутрин мотора потраква и след 2-3 хиляди километра става доста черно на щеката, сериозен разход на масло обаче нямам.
Сега идва смяна, та се поразрових  за алтернативи и ми препоръчват 5w40 на Yaccо - било подходящо за предстоящата зима и като цяло за моя мотор пред 10w40.
Въпросът ми е, при положение че колата досега е карана с 10w40, тази смяна с по-''тънко'' масло как ще се отрази, или няма за какво да се притеснявам. 

Всеки съвет/мнение е добре дошъл.

Поздрави и безаварийно.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тук сега ще се разразят много спорове, усещам... 

 

По вискозитета ако съдя с тва на Yacco на студен мотор ще е по-рядко, което е хубаво - ще маже добре. Щом и двете са на 40, на загрял мотор не трябва да има разлика. До колкото си спомням, 5w40 се води пълна синтетика, по-скъпо е, но е и по-хубаво. Естествено има много други показатели на маслата и най-вече това дали е оригинално или не. Сега на моята сложих 10w40, да я видя дали ще има разход (за пръв път наливам в тази кола), ако няма или ако е поносим, следващия път ще сложа 5w40.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тук идва момента, че пълната синтетика е за не толкова стари и амортизирани мотори. За моя разни уж майстори ми препоръчват 10w40, защото пълната синтетика щяла да е рядка и няма да се отрази добре на стар мотор. 
Не е за парите, готов съм да сложа и 5w40, но не знам дали ще е по-добре за двигателия, или да заложа отново на 10w40. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Стар, амортизиран мотор, пък нямаш сериозен разход... Синтетичното масло ВИНАГИ е по-добро, стига да не го харчи много. Единствения ти кахър е именно това, по никакъв начин няма да навреди. С проба ще стане работата, всеки мотор е различен. Слагай 5w40 и го наблюдавай, да не се окаже, че го гори и да я оставиш без масло.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На моя D15Z6 съм направил точно такава конверсия от 10 към 5w40 още отпреди две смени на маслото. Първо с Motul, сега Mobil1 - и двете пълна синтетика. Грижи някакви няма. Разход на масло - също.

 

На сивика преди му трябваше малко да повърти стартера за да запали, и това много ме дразнеше. Въобразявам си или не, сега сякаш пали много по-лесно.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ще ходя до Юбико за смяната. Там ще взема финално решение 10или5w. Работят само с Mobil ? Досега аз си носех масло и от там филтрите. Вече не можело така и само с тяхно масло, което не е проблем стига да не сипват някой ментак. 
Скоро някой да е сменял при тях с такова масло ?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Точно там бях, точно затова се разправяхме преди няколко месеца. Аз бях от първите, където се запознаха с новата им политика. По телефона нямаше проблем да си занеса маслото и да купя (оригинален) маслен филтър от тях плюс заплащане на труда за смяната. Ама на място се появи по-възрастния и се почна "Ти като ходиш на кръчма, носиш ли си ракията?". Викам, ако плащах на заведението отделно за да ми наливат ракията в чашата, можеше и да си нося. Ама не - не можело то така.

 

Сега, ще ми продадат масло на базова цена, че сигурно и отгоре, плащам им за оригинален филтър, пък после и още веднъж за труд?! Обикновено при маслото, като го купуваш от някъде на стандартна цена, сервизът си печели от отстъпката им и трудът остава за тяхна сметка в това число. При гумите пак е така.

  • Нагоре 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

При последната смяна като занeсох тубата с мотул-а ми измрънкаха, че вече не работят с масло на клиента, но понеже съм бил отишъл, естествено не ме върнаха. Смениха ми филтрите и наляха моето масло.
Днес обаче още по телефона ме предупреди, че слагат само тяхно масло, което за 10w40 излиза 17лв. литъра. Предстои ми пътуване, и не искам да карам още със старото и затова ще им ''пристана'' за този път. 
Дано само маслото да е качествено, за врътките с цените е ясна работата... 
 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колеги, сложих Mobil 5w40. Ще го наблюдавам за завишен разход, дано не го ''изпие'' за 3 хил. км. :D Като първи впечатления - не намирам драстична разлика в работата на мотора, ще си покаже при студените стартове сутрин.

  • Нагоре 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ми... ще чакаме да дадеш отзив.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Просто ходете, на друго място да ви го сменят, пък като искате оем филтър си вземете от тях.
По местата където сменят масло, труда, ако е чуждо маслото беше около 10 лв

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За следващи смени, поне аз така ще правя. Филтрите от общите поръчки тук, или когато имам време ще мина през Юбико да ги купя. За смяната няма смисъл да е там.
Просто са ми близо до офиса, и реших и този път там да отида, но ще се съгласите че за Мобил 5w40, 4 литра туба, 95лв. не е като да е евтино :D
 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колега, в Бултрако смяната на маслото(оригинално Хонда 5W-40) с оригинален филтър и труд е 126 лева. Говоря за D16V1 мотор, бензин на Сивик 7-ма. До сега никакъв проблем с него. Почти не го пипа - за 15 000 км, около 300-400 мл., така че си платил същата цена само че за Мобил. Някой казват че оригиналното на Хонда е Мобил, обаче аз преди съм слагал Мобил 5W-40, купувано от Германия и си го гореше почти двойно на разхода на оригиналното - за 15 000 км си ми трябваха 5 и литра.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз не се оплаквам от цената, въпросът е, че няма как да знам дали пича в Юбико не е яхнал колелото  до съседния магазин за авточасти в Горубляне  и не е взел маслото за 60лв. а на мен ми го дава за 95. 
Дано е истинско, както твърдят, пък за разхода аз така или иначе сменям на 8 хиляди макс. така че надявам се да ми стигне този почти литър, който остана в тубата. 
 

  • Нагоре 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И аз моето днеска го смених с titat fuchs gt1 5w40

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

4 години карах с Мобил от Юбико на старата кола(D16W1 мотор). При смяна между 9 и 11К км не съм имал никога проблеми.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Снимката е на линк : http://oilgroupbg.com/image/cache/data/masla/Mobil_5w-40_4l-500x500.jpg  
Възможно е Yacco да е бил по-добрия избор, но днес имах малко време да изляза от работа за смяната и реших да не чакам доставка, а направо да действам :) 
Дадоха ми остатъка от тубата, разбира се. Иначе моята събира по спецификация 3.3 литра тотал. Надявам се да е истински, все пак парите са като за оригинал :) 
С времето ще си покаже ;) 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

:| Какви са тия самоуверените, дето не искали да работят с наше масло?! 

Ако това се случи тук, ще започна сам да си го сменям. По една от горните логики за маслото донесено с колело. Абе, аз от де да знам, че тоя от сервиза, вместо да налее моето масло което съм му занесал, няма да си го прибере и да ми налее от ноговият бълвоч?  :dunno:

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Нещо не схващам. На тубата, която имам на няколко места пише пълна синтетика. Не съм много запознат с Мобил като марка и вариации, но не мисля че е еквивалент на минерално масло?!

За спекулата кой какво масло ти налива и как да бъдеш сигурен дали те ментят - ами просто им висиш на главата докато го сменят и няма как да сипят друго. Аз поне досега винаги съм присъствал при смяна на масло и филтри.

 

Sent from my Nexus 5 using Tapatalk

 

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Поръчвайте си масла от Англия. Овен, че е по-вероятно да не са ментета, излизат евтино. Доставката до БГ е 11лв. за туба 5л. Преди няколко месеца платих 65лв. за Fuchs TITAN XTR 5W30 туба 5л с доставката до БГ. Филтър МANN за 13лв. от тук и си го смених сам. Минал съм 2-3к с това масло и не мога да се оплача, нивото не е мръднало. Да дадеш 100лв. за масло от БГ...айде нема нужда.

Редактирано от boiskii
  • Нагоре 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

 Пише, ама има едни 2 буквички преди Synthese.  а именно HC :) Той за това "джапанесе" ти каза, ама не слушате и не четете.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Добре, супер,  няма да е лошо да се обясни за непросветените като мен, какво аджеба е това 'НС'. 
Явно излиза, че съм сложил минерално масло в туба от синтетично. Ако ще продължаваме темата, мисля че е добре да се говори с технически данни и детайли, а не кой какво са му казали че пишело. :) 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

 

 

Хидрокрекинга е химичен процес при който съставките на минералното масло се модифицират тотално с цел да се подобрят качествата им. С две думи, това са минерални масла, макар и с по-добри качества от обикновените минерални. Чрез хидрокрек производителите постигат свойства, каквито до скоро бяха възможни само с напълно синтетични масла.

 

Пълната синтетика  се получава от най-чистия продукт на фракционирането на петрола - газта (пропан и бутан). Чрез синтез, от газта се получават полиалфаолифини (Polyalphaolifins или ПАО), които са основата съставка по която едно синтетично масло се различава от минерално.

ПАО подобряват значително вискозитета при различни температурни режими. Също така ПАО са химически по-стабилни от съставките на минералното масло и са по-малко склонни да образуват агресивни разпадни продукти.

 С прости думи, синтетичните масла са създадени да си вършат работата, без да носят ненужните или дори вредни качества на минералните масла. Също така е възможно постигане на качества, които са непостижими с минералните масла.

 

Всичко това се знае, не е нещо ново, но преди няколко дни попаднах на тема в немски форум и научих нещо, което не знаех и е смущаващо. Та, приятели, оказва се, че единствено в Германия има закон, според който производителите са длъжни да надписват на етикета по каква технология е произведено едно масло! Във всички други страни няма такова изискване и производителите спокойно си надписват хидрокрек маслата като пълни синтетики. Дори гиганти като Кастрл, Мотул и Мобил... Не стига, че ни лъжат, ами не подлежат и на никаква правна отговорност, ако някой повдигне въпрос. Единствено маслата, които са произведени за немския пазар и са с немски етикет съдържат истинската информация! Нито едно масло с английски етикет не съдържа това, защото с този етикет дадено масло е предназначено за международния пазар ( без Германия)... 

 

 

  • Нагоре 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря за инфото, колеги. 
Все пак, това което прочетох за конкретното масло в сайта им :

http://www.mobil.com/UK-English/Lubes/PDS/GLXXENPVLMOMobil_Super_3000_X1_5W-40.aspx 

Не споменават и дума за въпросания ''хидрокрекинг''. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колега, това масло е произведено по хидрокрек технологията .т.е обогатено минерално масло е. Аз преди сипвах такова, купувах го от Германия и на етикета си пишеше. Иначе маслото е добро(немското), но трябва да се сменя по начесто 6-8000 км. Немците го сменят на 10 000 км. , но всеки сам си преценява.

 

Поздрави.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да, повече от 7хил. км. не мисля да карам с него :) 
Относно разход, досега 10w40 не го гореше, това ще го следя да видим как е. Вече знам, че от Юбико - само за ОЕМ филтри ще ги търся когато стане време за обслужване. ;)


 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

" По пронцип знаем, че 5W40 визкозитет не може да се изкара от минерално масло. " Обаче според надписа тези май са успели,а..... ;)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Повече от 8хил. км. няма да карам с него, на мен принцип ми е на максимум такъв пробег да сменям масло, нищо че ме жилнаха така в Юбико :D Мерси на всички за мненията, дано и се хареса на Хондата това за предстоящата зима :) 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Същата случка с моята Джазка. Подкараха я със същия Мобил 10/40 щото била на 95000 когато я взех. Карах я около 7к с това и веднага след това минах по препоръка на разбирачи във Форума / Благодаря ви !/ на Мотул 5/40. Не само че не го пипа, но и моторът е много тих, зимата пали от раз. Ще мина само от X-clean на X-cess, отново 5/40. Доставка на масло и филтри - само от общите поръчки на Пепи /Izanagi/

Забаравих да добавя че го карам макс.10К

Редактирано от ИцоД

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

...и се почна "Ти като ходиш на кръчма, носиш ли си ракията?"....

Преди около 2-3 седмици и аз ги посетих за смяна на консумативи. Ден преди това си записах час, говорейки със същия господин. ИЗРИЧНО ГО УВЕДОМИХ, че си нося масло и филтри+ горивен.

Влизам с торбите и почва горния рефрен, само темата беше за мезето, човека явно има подход. Леко се поразправяхме, попитах не ме ли е разбрал при тел разговор?! Механика се подхилкваше отстрани....

Сложих 0w30 8100 eco clean на motul.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

https://www.google.com/search?q=mobil+super+3000+5w40&biw=1639&bih=771&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0CAcQ_AUoAmoVChMIk_vY646GyQIVxhc-Ch2XHQPY#imgrc=_

 

Това масло го има и в опаковка, на която пише Fully Synthetic, така че не знам... :) Но със сигурност не е същото като Мобил 1. Ако кара с него не повече от 7-8000 км, не мисля че има голямо значение.

Да прав си, само че забележи че синтетиката е само в 4л. туби, 5-ичките са хидро-крекинг. Преди време бях забелязал подобно нещо с Мотул, да се чудиш вече в БГ аджеба какво е това дето продават. Най-тъпото е че сервиз като този който се споменава влиза в "играта", да продават HC на цената на полу и синтетиката, а и изобщо да слагат това масло на Хонда мотори които се карат с 0w или 5w30...

  • Нагоре 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами мен лично не би ме отказало да ходя там, пак казвам 4 години карах с масло точно от там и съм нямал проблеми. Вече е въпрос на личен избор.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колеги, само да вметна, моята туба е 4л. Най-добре да я снимам, а не да разчитам на Google images, че то май разновидности много :D .

За Юбико и странната им политика - явно шефовете им гледат да печелят от всичко.Аз лично съм питал механик за мнение относно масло, на човека му е все тая, каквото е преценил клиента - това сипва, на него му се плаща за труд. Реших като за този път да се съобразя с политиката им, въпреки че и преди са ми мрънкали като нося собствено масло. След този път обаче май няма да ходя за това специално там. Алтернативите са ясни ;)

 

Sent from my Nexus 5 using Tapatalk

 

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колеги, 

След справка със това което имам в багажника :D се оказа, че не съм сипал така наречения ''хидрокрак''. Точната снимка е : 3e876du-960.jpg
Това трябва да е пълна синтетика, а не минерално масло с подобрения? Ако е така - извинявам се за грешната снимка, но все пак научих нещо ново :) благодарности на включилите се. 

Редактирано от Plamen.Dilkinski

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Aз доколкото разбрах ако етикетите не са на немски, значи няма никаква гаранция, че не е HC, понеже вече е известно, че има НС разфасовка на същото масло за немския пазар. Просто в Германия има закон, който задължава информацията на етикета да е достоверна, докато в Англия например съвсем спокойно могат да напишат Fully Synthetic вместо HC Synthetic.

 

Както и да е, сипал си го вече, ще го караш. Моето масло най-вероятно също е HC (Fuchs Titan XTR 5W30 5L купувано от Англия с етикет Fully Synthetic). Следващият път може би ще поръчам масло от Германия. Интересно ми е как можем да се ориентираме дали едно масло е HC или Fully Synthetic, когато купуваме от английския пазар?

Редактирано от boiskii

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

 Май няма как да се ориентираш :) . Просто взимай масла които се правят на едно място, а не в цяла европа и които имат само една разфасовка или етикет. Така ще си максимално сигурен какво има в мотора ти и колко защитен е той. Също добра практика е да има един вносител, поне пак можеш да имаш някаква гаранция.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колеги ,това масло HC ли е или пълна синтетика arx1447342902p.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
jorko82 Тъпото е че не пише (а трябва), а защо не знам.

 

Japanese fever A3/B4 го покриват и полу синтетични масла 10/40, не мисля че по това може да се съди.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колеги ,това масло HC ли е или пълна синтетика arx1447342902p.jpg

http://www.generaloils.net/PI_TITAN-GT1-5W-40_e.pdf

 

Не знам дали е НС, на цена идва около 100лв. за 5л туба. Мен ми хрумва да взема GT1 само че 5w30 и част от него да измешам с моя XTR 5w30...да се вдигне малко HTHS-a. :) Четох, че при нормална работна темп. (100 градуса) двигателя се чувства най-добре с масло с кин. вискозитет около 10cSt. Има схващане, че маслото с по-голям вискозитет осигурява по-добра защита на "триещите" се части, но за сметка на това пък затруднява движението им, съответно влошава показателите и качва разход. Обратното, масло с нисък визкозитет предлага добри показатели, намален разход, но "може би по-лоша защита". Трети пък казват, че високачествено синтетично "energy conserving" масло с нисък вискозитет осигурява добра защита, тъй като създава устойчив маслен филм по детайлите. Моя XTR e 10.2cSt при 100 градуса. Хубаво обаче мисля, че маслото качва и над 100гр. при работа на двг? На предната ми кола съм качвал до 120-130гр. при критика 160. Какво се случва с вискозитета? Дали не става опасно нисък?

 

XTR 5W30:

Kinematic Viscosity at 100ºC IP71 10.2 mm2/s
Kinematic Viscosity at 40ºC IP71 57.1 mm2/s
Viscosity Index IP226 169
Specific Gravity at 20ºC IP160 0.846
 

Specifications

 ACEA A5, B5
 API SL/CF
FUCHS Recommendations
 Ford WSS-M2C 913B

 

Редактирано от boiskii
  • Нагоре 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз пък мисля да сменя сегашното Yacco vx500 10/40 с Divinol 5/50...че досега си ми го подхарчваше старото

Редактирано от ivko_1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    No registered users viewing this page.

  • Предстоящи събития

    No upcoming events found
×
×
  • Създай нов...