Jump to content
Menpal

Колата се развали в сервиза

Recommended Posts

Здравейте - куриозна ситуация от днес - 

днес отидох при авто-ел техник да прегледа дали има проблем по сондите на ЦРВ-то, защото ми дава крешка 0420 - лош катализатор.

Закачиха на компютър да диагностицират, викат, няма проблеми, катализаторът изглежда ок, сондите също изглеждат ок... Междувременно - поръчват нови свещи

и правят проверка на компресията. Махат свещите и въртят без свещи и с уреда мерят - компресията излиза идеална -- 11 - 12. Такаа, разбираме се, че ще изчакаме да донесат свещите, ще ги сменим и ще откачат катализатора, за да проверят пак сондите, за да се разбере дали е от катализатора проблемът. Докато си тръгвам, забелязвам, че са оставили колата на контакт, и я изключвам от контакт. 

И следва куриозната ситуация - след 2 часа ми звънят, колата не може да запали... След още 1 час установяват, че бобината и комутаторът са изгорели... и е късмет, че е станало точно в сервиза, за да може да се оправи. Според ел. техника, причината е била в свещите, и бобината е била почти пред изгаряне, та като са врътнали да проверят налягането, се е довършила... Сметката - 115 лв за бобина и комутатор и 50 лв за диагностиката.

Въпросът е - всеки рационално мислещ човек би се озадачил, че колата се развали точно когато отидох и почнаха да я човъркат.. Особено като се има предвид, че откакто я имам от година и половина, и зима и лято колата пали от раз без дори да се замисли....

Та, моля за мнения на по-опитни колеги - има ли вероятност да ме пързалят леко, или си е логично да е била пред изгаряне бобината според вас

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

То аз пари още не съм дал, утре се очаква да дам 180 лв общо...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здрав и прав човек падне и умре. Стара техника, нормално да се случват тези неща. Просто мал шанс. Така както съм имал мал шанс на дълъг път 1000+км да се разпадне капачката на радиатора (от там един вид тя блокира в радиатора и съответно радиатора се пука) :) или друг случай в един от най-горещите дни 40+ градуса жега, термостата да блокира в затворено положение :) Или да тръгнеш на почивка и на жена ти да й дойде цикъла седмица по-рано :D  Кеф, а? Закона на Мърфи, тва е.

 

Зимата на една от колите ми (хонда акорд СС7) бобината умря изведнъж ей така, както и ти го описа. Сутринта палеше, следобед престана да пали и те така. Купих нова бобина и започна да пали. Не са те излъгали, че от кофти свещи, нацепени кабели, пукнатини на дистрибуторната капачка - тези неща обикновено правят мизерии по комутатор и бобина, но по някой път просто от старост (всяко едно нещо си има начало и край, няма нищо вечно).

 

Ако толкова много си "Тома неверни", накарай ги да си ти дадат старите части, кажи, че си ги искаш за спомен. Един вид да си сигурен, че са ти сложили други неща, а не само да казват, пък току виж въобще да не са пипали делкото.

Редактирано от ADH-Honda
  • Нагоре 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз съм склонен да повярвам че казват истината, просто е много странно съвпадението, частите ще си ги искам със сигурност, както и документи за частите и за свършената работа. 

Редактирано от Menpal

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами то точно това е въпросът, те въртяха без свещи, ама аз не съм виждал преди как се прави - според тях това е стандартна процедура и не е причина за проблем...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Другия вариант е като извадиш кабел на свещ докато работи колата . Тогава също гори. Моята предишната беше на цъкана цялата и е било въпрос на време да умре, добре, че умря пред блока :D

  • Нагоре 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А продължителното стоене на контакт не е ли причина за изгарянето на бобината? Поне при други коли съм го чувал като вероятност. 

Иначе от скапани свещи може да гръмне бобината, но пък такова съвпадение едва ли.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Точно - и аз това съм чувал, че стоенето на контакт е голям проблем. Точно тва му казах на техника -- вика, ама тва да не е Москвич, то на новите коли не мой да стане... Мъглива работа, как да се ориентирам къде е истината и аз не знам

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Без товар -свещите ,бобината вдига много високо напрежение и пробива изолацията и ,понякога отвява и комутатора .При мерене на компресията трябва да се откачи захранващия кабел влизащ в делкото и после можеш да си въртиш колкото искаш без нищо да изгори .

  • Нагоре 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За стоенето на контакт са прави, останало е от времето на Лада и Москвич. Нищо няма да й стане.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Нищо ѝ няма като стои на контакт, най-много да падне акумулатора. :)

Аз лично не бих дал тея пари за тяхна грешка. То вече не бих отишъл и в произволен сервиз де...

Ще има разправии, за съжаление. :(

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Диндин -- от коментара ти разбирам, че си на мнение че грешката е тяхна, но не и от оставянето на контакт - май като гледам нещата отиват на разговор утре - по мъжки, с изясняване на реалните факти...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не мога да дам мнение за проблема, но за калпави майстори мога само да цитирам подписа на Зеро(Слави)

Съжалявам за колегата, но от мой горчив опит знам човека ще си даде паричките -щото видиш ли майстора винаги е невинен.

За да не съм разбран неправилно има и читави майстори но те са като бяла лястовица на фона на некадърните

 

Дано всичко е ок с колегата.

 

Поздрави..

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Хайде и аз да изпющя моята теза .
Кажи ми как црв 1ва генерация ще покаже тая грешка ? Ако колата от аватарати е въпросната . аз ще ти кажа от обд шитните които слагате за да гледате какви ли не щуротии . После въпросните майстори колко и да са я държали на контакт проблем няма .Вече идва въпроса защо аджеба са мерили компресия и там е разковничето че ако делкото е било под напрежение гаранция  са думнали бубината която вече е била и готова .На мен лично ми е гърмяла насред пътя там гаранция няма. По шашавото в момента е цената на бубината .
Абе земете и мерете и сменяите като сте сигурни или при светещ чек щот се си мисля че црвето е 1 генерация. А те такова животно са ми докарвали за смяна на 2ра сонда а то няма и не заради друго щото обд шитнята изкарала грешка в подгрева .

  • Нагоре 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Изцяло и аз съм на мнение  като Краси че те са ти изгорили бубината, никъв мал шанс, никъв лош късмет не може да ти погоди тоя номер, дори в мануала си го пише като тръгнеш да мериш компресия кво се прави, ако не вярваш или те ако не вярват и продължат да твърдят че бубината просто и е дошло времето щото видиш ли свещите били стари и тя аха аха да изгори, можеш да им предложиш  пред тях да откачиш кабелите и да повъртиш малко на стартер, все едно мериш компреси, по 10 тина оборота на вала 4 пъти :), и ако оцелее бубуната тогава да им я платиш, ако изгори обаче те да ти купят още една, за да сменат тая и да не им плащаш токущо изгорялата.

  • Нагоре 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Слави ако е нова може и да устиска.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Като цяло отива работата утре на мъжки разговор май... Което се има предвид с човек заедно с мене, с доказване с факти че се опитват да ме преебат, и естесвено, с някаква степен на отстъпка от моя страна, евентуално ще им предложа половината от това което искат да ми вземат и да не се срещаме повече...

Редактирано от Menpal

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В цялата история най-интересното е, че ми предлагат да викам братовчеди и роднини от други краища на родината, за да успеем да защитим тезата, че работата е гнила...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

сега зачетъх 115 за бубина и комутатор е добре  лошото е че повечето пъти действително горят заедно .
Не каза с какво чекна грешката и рд1 ли е джипа.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Гнила е я .Обясни им че се спира захранването на делкото ,както писах по-горе ,ти не си длъжен да плащаш за нещо което те не знаят и са прецакали елементи от колата .Вярно че чисто нова бобина може и да не изгори веднага при тази процедура ,понеже не е опечена с годините ,но пък е сигурно че твоята е изгорена насила -можеше да те изкара до края на живота на колата .Няма такива работи че точно сега и е дошло времето .

  • Нагоре 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Fenabg - мерси за отговора, веднага отговарям -- грешката съм я проверил с Torque - Торк -- доста известен апликейшън за четене на ОБД2 -- взел съм си четецчето някъде от китай, но върши работа. Чистя грешката, изгасва ламбата, и след някакви километри пак светва... Пак казвам, всеки, който е коментирал, ми е помогнал в някаква степен, така че колеги, които сте коментирали, вие сте дъ бест, благодаря!!!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Борко 30 -- мерси човек, потвърждаваш тезата ми, че утре трябва да ида и да им обясня защо не стават, и да коментирам във всички възможни сайтове и форуми с цел да помогна на хората да не се мъчат с тези аматьори, евентуално

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Пързалят те!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ванчо, благодаря за коментара, обаче човече, не става ясно защо мислиш така, и на мен ми е много трудно да взема твоят коментар на сериозно...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Изобщо не го пързалят,  бубината си е гръмна друг е въпросът защо. То е и ясно вече де ма на мен не стана ясно от чии зор компресия са мерили? 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Как да разбера примерно на път ,че бобината е заминала без някакви инструменти?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

.....ма на мен не стана ясно от чии зор компресия са мерили? 

И на мен това ми е въпроса.

 

Или зададен по друг начин - ти ли ги помоли да ти я измерят, или те ти казаха, че трябва да я измерят - има лека разлика?

 

Също, не оправдавам незнанието на определени монтьори ( в случая тези които са ти я правили) , но при всички марки си има тънкости  и е трябвало да си закараш колата, при такива които правят и се занимават предимно с Хонда - за да няма после олеле.

И още нещо - преди тази тема, ти знаеше ли тази подробност от която може да се прецака бубината и комутатора - предполагам че не, защото ако го знаеше би ги предупредил, а ако не си знаел, но си ги накарал или си се съгласил по тяхно предложение да ти мерят компресията, грешката  ви е поделена.

Истината си я знаеш ти и няма смисъл да я казваш, но просто помисли, как да излезеш с по-малки загуби от вече свършените неща .

 

Добра опция за теб би била , да ти хванат сменените неща на доставна цена и да не ти хващат пари за труд, но затова е необходим подход и разбиране и от двете страни.

Дано всичко мине гладко и успешно.

  • Нагоре 4

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Съгласен съм с Емича, че предлага рационално решение, с което да си спестиш нервите.

Само не мога да се съглася, че грешката е споделена - клиент да отиде на сервиз с пълни знания и сервизно ръководство под ръка...

Дори сам да поиска да му мерят компресията (което така и не разбрах за чий са го направили) не е длъжен да знае процедурата. :)

 

Ще чакаме развръзката и може да ставам досаден, но винаги моля сервизът да се напише в темата кой е. :)

Успех.

  • Нагоре 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Няма поделена грешка. ....

Има и зависи много от ситуацията - затова я коментирам.

 

Прост пример - отивам аз в сервиз Х , където съм чул че са големи спецове , или пък ми е удобен и искам да ми оправят нещо по колата.

Те се съгласяват, като споделят че са правили много такива ремонти, но точно на такава кола такъв ремонт не са, но предполагат че ще могат да се справят.

След като ми е светнала червената лампа, дадена ми от тях, вместо да отида там където са правили такава кола,  аз съм тъп и настоятелен  и искам там да ми я ремонтират.

Да обаче нещо се обърква, я счупили нещо , я си му дошло времето да си се счупи, я не знам какво - е питам те,  не съм ли си виновен аз и не е ли поделена грешката?

Няма смисъл да ми отговаряш, просто за мен е поделена грешка , като в случая аз съм по-големия виновник и бих си понесъл вината .

п.п. А не е, като да не ми се е случвало.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Изцяло и аз съм на мнение  като Краси че те са ти изгорили бубината, никъв мал шанс, никъв лош късмет не може да ти погоди тоя номер, дори в мануала си го пише като тръгнеш да мериш компресия кво се прави, ако не вярваш или те ако не вярват и продължат да твърдят че бубината просто и е дошло времето щото видиш ли свещите били стари и тя аха аха да изгори, можеш да им предложиш  пред тях да откачиш кабелите и да повъртиш малко на стартер, все едно мериш компреси, по 10 тина оборота на вала 4 пъти :), и ако оцелее бубуната тогава да им я платиш, ако изгори обаче те да ти купят още една, за да сменат тая и да не им плащаш токущо изгорялата.

 

+ Още един потърпевш с изгоряла бобина 1 бр. от нехайство. Скоро свалях капачката на делкото, в последствие като съм я монтирал пружината, която прави контакт от бобината към пина за палеца се била огънала - завъртях 1-2 пъти на стартер и сами се сещате...

 

Проблема си го реших като взех цяло делко от блъснат автомобил. Коментирахме с момчето, което ми го продаде, че и той е гърмял бобина като е въртял без свещи и заради това, тази която беше във въпросното делко е почти чисто нова...

 

П.П. Много съм любопитен дали чисто новия запалителен модул би издържал 40-тина оборота без свещи, честно казано съм доста скептично настроен...

Редактирано от skuck

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Japanese, нито викам нещо,нито разсъждавам, още по малко съчинявам.

Питах нещо и аз като Фена, зададох и още един въпрос за да си изясня ситуацията и дадох идея,за по-леко решаване на проблема, пожелавайки успех на момчето.

 

Също не съм оправдал сервиза и не съм казвал да не си търси правата ако са виновни, а и "чупи -купи" го има в зара.

Но ти като си напълно сигурен, че вината е тяхна, що не отидеш с момчето да им обясниш всичко и най-вече колко са виновни и как трябва да си платят, а не да се правиш тук, на клавиатурен терикат?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И според мен в сервиза са ти изгорили бобината.

По същия начин с откачен кабел само че от към делкото,собственоръчно успях и аз да изгоря моята.

Щом проблема се е случил в сервиза,според мен трябва да бъде отстранен за тяхна сметка.

Не е лошо да кажеш кой точно е сервиза.

Успех с разрешаването на проблема.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ванчо, благодаря за коментара, обаче човече, не става ясно защо мислиш така, и на мен ми е много трудно да взема твоят коментар на сериозно...

Всичко, което са написали колегите е вярно. И аз съм думкал само комутатор без бобина (божа работа) на друга марка кола по невнимание. Щуцера на делкото и бобината задължително трябва да са разкачени докато се върти без товар!

Редактирано от Vancho
  • Нагоре 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Маркони е прав, щети нанесени в сервиза са за сметка на сервиза.

Не мога да не се съглася и с Емича. Когато и двете страни предварително са се изяснили, че не знаят, как се прави, но клиента много държи да се направи, риска е споделен. Обаче предварително е трябвало да се уточнят, какво правим, ако нещо се обърка.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз разбрах, че са мерили компресия на своя глава, но докато колегата не каже изрично какво е що е - остава неизвестно. :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

... аз само да отбележа, че не видях някъде човекът да е написал, че са мерили компресията без да разкачат делкото.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря много на всички, които дават рационални и полезни коментари - това за доставните цени е вариант, ще видим как ще мине разговорът. По отношение на това защо са мерили компресията - нямам никаква идея, не съм искал аз - вероятно, за видят дали има връзка с тея леки тласъци, които се усещат при по-голяма скорост и по-големи обороти. Радвам се, че и Маркони сподели мнение - на него му виках, жалко че Русе е толкова далеч - ама сега вече си мисля, че не е чак толкова далеч...

Сервизът се намира точно до М-Комплект-33, аз даже бях уверен, че са един и същи сервиз, с две отделения - те от м-комплект ме пратиха там уж да се изолират евентуални проблеми по сондите, обаче то стана сага...

Техникът ми вика - ми те новите части си имат гаранция, няма да взимаме пари за труда, само за диагностиката 50 лв... какви са тез 50 лв за каква диагностика хич не ми е ясно, като те през цялото време си оправят грешката.

Ето това е сервизът - Мотор експерт https://goo.gl/maps/ao9GgfTy7ev

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    No registered users viewing this page.

  • Предстоящи събития

    No upcoming events found
×
×
  • Създай нов...