Jump to content
dandy

ГИ и cut off настройки

Recommended Posts

  Здравейте,

колеги след около 30000 скучни километри на газ поради липсата на ремонти и настройки :) се зачетох за този режим при отнемане на газта. След няколко експеримента по време на движение забелязах и кога може да се прояви. Явно много голям принос да усетиш евентуален проблем е и стила на шофиране, при мен го предизвиках умишлено за да усетя прилашкването при рязко отнемане на газта за повече от 3-5сек. В настройката на ГИ е определено, като преминаване от cut off към тихи обороти. След това пробвах да подавам рязко газ веднага след режима cut off в моят случай нямах никакъв проблем с ускорението след излизане от този режим. В ГИ има опция и за обогатяване при излизане от cut off и рязко изфорсиране. Настройката според мен много зависи, както от състоянието на колата(т.е. да няма технически проблеми в механиката, запалителната и горивоподаващата система), така и от компонентите на ГИ. Моят случай е добър компютър на ГИ, изправни системи и евтини газови инжектори на 3,0ома, стандартен изпарител. Зададох принудително подаване на управляващ импулс към газовите инжектори със стойност 3,8мсек. при влизане на колата в гореспоменатия режим за обороти на двигателя под 2,300мин-1. Времето го подбрах поради факта, че тези газови инжектори е невъзможно да сработят на по-малки времена и другата причина е времето им на отваряне от 4,0-4,15 мсек. при работа на празен ход. След тази промяна се опитах да накарам колата да прилашка на различни скорости и при различни обороти на двигателя..."проблема" вече не може да бъде предизвикан.

   Имам питанки към колегите с опит, това време как можем да разберем оптимално ли е? При работа с такова принудително впръскване на газ и много продължително спускане в режим на cut off, примерно 10км. има ли опасност да остава недоизгоряла газ и да се повреди катализатора? И как стават нещата с този режим при работа на бензин, времената с 0,0мсек, ламбда сондата забива на 0,0V обаче двигателя си работи...има малки импулси недоловими за четците или са много по-разредени, а може би това е един преходен режим между подадена/отнета газ към преминаване в тихи обороти? При спускане по наклон на скорост без да сме натиснали педала на газта и обороти примерно 2500мин-1 в какъв режим е системата-cut off или тихи обороти?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравей Данди и добре дошъл! По принцип като имаш някакви въпроси е хубаво да назовеш марката и модела,както и окомплектовката и сетъпа,за да се придобие някаква представа.,,

Харесва ми ентусиазма ти,но за съжаление не си много добре подготвен технически.

Режима cut off e много важен за мотора с това ,че е единствения режим в който има нулево подаване на гориво,както и говори името му.

Независимо какви настройки правиш..../изобщо откъде намери ГИ с настройки за този режим/,след като бензиновия компютър не подава импулси към дюзите,папагала -т.е ГИ няма какво да повтори,камоли да си измисли импулс с някаква дължина,която ти да му набиеш.

Не можах и да схвана точно логиката на режима за принудителен празен хода да му се подава гориво.Нали си в режим на моторна спирачка?..за какво ти е гориво там?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колегата предполагам е с BRC и гледа функциите TIP-IN и TIP-OUT.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

привет,

принципно се опитвам да си обясня тези режими на работа първо как се реализират "заводски" от бензиновото ЕКУ за Хонда ЦР-В 1 ген. 128к.с. и после да ги настроя за газовият компютър. По описания по горе начин със зададените опции получих стабилна работа на двигателя без "сецания" при рязко отнемане на газта. На принципа проба-грешка нещата се получиха от първият път :) Т.е бях заподозрял две възможни причини 1. предозиране на газ, която дави двигателя при рязко отпускане на газта и необходимостта от смъкване на коефициентите в най-горния ляв край на таблицата или 2. липсата на газ точно поради режима cut-off, който Markony разясни по-точно:"че е единствения режим в който има нулево подаване на гориво,както и говори името му."

Компютъра е Fobos 1 от най-старите, нямам представа при другите марки (да кажем от лидери производители в бранша) как е реализиран такъв режим за по-високите нива на газови компютри с повече опции за настройка. При този имаме опция за настройка при разко отнет педал на газта (преминаваме в режим cut off) задаваме под избрани от нас обороти на двигателя газовият контролер да подава/генерира импулс с избрана продължителност за отваряне на газовите инжектори. Нямам представа по каква формула ги генерира, но функцията си работи. Другата опция за обогатяване при излизане от режим на cut off при рязко натискане на педала я оставих изключена, колата си ускорява нормално на газ и без да я активирам т.е. да дозира по-голямо количество газ от зададеното в таблицата.

Markony ако не са тайна за този модел honda как ЕКУ-то решава кога:

1.двигателя е на празен ход(педала е напълно отпуснат, колата е спряла или е на свободна в движение)

2.кога да премине в режим cut off(педала е напълно отпуснат, колата се движи...на скорост или на свободна)

3.при спускане по наклон с вкл.скорост и отнета напълно газ-двигателя в режим на празен ход ли е или в режим на cut off?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Излизам от дискусията ,щом става въпрос за Фобос.Там софтуера е писан от митничари.

CUT-OFF режим:

Всеки един режим,в който трансмисията върти двигателя принудително и газта е пусната изцяло,докато не се мине границата от 1250 оборота на конкретната предавка.

На български-независимо на коя скорост си двигателя спира подаването на бензин,докато няма опасност от угасването на мотора.Този праг е индивидуален,но се движи в рамките на 1100-1250 оборота.Премине ли се прага,двигателя получава гориво и въздух принудително.

Ако си на 1 или втора предавка двигателя ще продължи да работи и ще се движиш с обороти малко над 1000.Ако си на 3-та и по-голяма предавка двигателя ще почне да се  сецва и накрая ще угасне.

 

Другите марки ГИ нямат настройка за този режим.С излизането от този режим се влиза на 6-8 мс и тук е важен момента ,а не количеството.

 Точно за конкретната ситуация предполагам ,че става въпрос за неправилен монтаж-дълги пътища или неправилно подбрани диаметри/компоненти.

В случая предполагам ,че веднага след подаването на газ има глад за гориво,поради влошени реакции от ГИ-бавен процесор,дълги маркучи,неправилно подвеждане на газта или малък диаметър на разпръсквачите.

 

С две думи няма как врътки във софтуера да компенсират некадърен монтаж и неправилен сетъп.

 

Играл съм си лично адски много с избора на диаметър /налягане/монтаж и съм постигнал динамика по-добра от на бензин в този режим с други компоненти и ГИ естествено.

  • Нагоре 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  Изясни ми момента, кога преминава в този режим. Markony за мен принципно ми трябва да си изясня картината, не робувам на марки, модели и производители...ако има решение го ползвам и това проработи :)

  В случая съм с евтини дюзи на Газконтрол 3ома, диаметър 3,0мм изпарителя е същата марка т.е. евтин настроен е на налягане делта P 1160 mBar...на загряло състояние. Маркучите са с равна дължина около 120мм. за по-къси трябват отделни инжектори, но идеята беше за бюджетен вариант на личната кола. Нямах поглед над други марки газови компютри и софтуер до този момент. Лятото ползвах кит на друга марка газов инжекцион монтиран на CR-V 1 128к.с. и останах доста изненадан от автоадаптациите...много мързелив начин за настройка, след спазване на основните изисквания за монтаж газовата си направи настройката на горивната карта сама след около 30мин. шофиране на бензин. Изненада ме, че се адаптира постоянно по време на движение и се наглася спрямо работата на бензиновия компютър не само по време на настройката, а и през целият период на експлоатация. Съответно и компонентите са с доста по-високо качество от монтираните на моята Хонда. В софтуера има много по-малко опции за "пипане", но за сметка на това има заложен алгоритъм за адаптации който лично мен много ме зарадва.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ЧУдесно,за съжаление от тези дюзи едва ли ще изкараш повече.На 128 коня бих си поиграл с отворите повече.По принцип с добри дюзи ги правя на 2,5 мм на 1,2 бара.Щом при теб работи добре с 3 на 1,15 остави ги така, но проследи дали редуктора ще държи налягане на 16 мс и 1500-2000 оборота- това е изкачване на баир на втора от място.Там най-често се дъни редуктора.Иначе в цялата карта няма по-големи времена от 10 мс за дълго време.

 

По повод автоадаптацията-да чудесна помощ е ,но и най-голямата грешка на колегите...прекалено много разчитат на нея.

Първо тя работи в режим closed loop,т.е. обратна връзка от сондата -това е едва 60% от режима на каране.

По време на потегляне,ускорение,изпреварване, няма обратна връзка.

Второ автоадаптацията е бавна,т.е 3-4-5 секунди след промяната идва реакцията

Трето автоадаптацията бърка коренно настройките на бензин при следващо запалване.

 

Като следствие на това ръчна настройка във всички възможни режими е задължителна.

И последно-всичките ми горни писания важат при изправна сонда,катализатор и добра кондиция на самия мотор-хлабини,филтри,свещи.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Точно с тези стойности работи ГИ, който сложих на другата Хонда и за сега няма никаква разлика в поведението при работа на бензин. Истината е в това, което казваш...напълно съм съгласен и бих се заел да науча материята, ако си вадех хляба с монтаж и настройка на ГИ :)  Взех още един такъв кит за същият двигател куплиран с автоматична трансмисия, като остане време ще я монтирам да видя на автомат как се държи.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    No registered users viewing this page.

  • Предстоящи събития

    No upcoming events found
×
×
  • Създай нов...