Jump to content
stevie_p

Акорд 2,2 i-CTDI остър шум в мотора докато е студено

Recommended Posts

Здравейте колеги! От половин година съм собственик на Акорд 2,2 i-CTDI. Колата е обслужена, със сменени вериги, филтри, дюзите са ок, чисто ново турбо. Когато температурата на околната среда падне под 6-7 градуса и колата е студена, при ускоряване малко по-агресивно от супер плавно и каране едва ли не на празен ход и до 2000 оборота в минута, двигателя чука доста неприятно - кълца, като Опел Дизел (DTI моторите) примерно. Стигне ли 2000 оборота шума изчезва, с покачването на температурата на въздуха или да загрее хубаво колата, шума намалява прогресивно. Шума е от работата на мотора, на диагностика не показва проблеми! Някой да даде някакви насоки?!  :punch:

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Направи някое клипче със звука.

И при мен има такова явление, но шума е май от турбината ( вие ). Останалите особености са същите като твоите.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Най-добре направи клипче. Причини много : оптяжна ролка, ролка алтернатор ...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Има ли миризма на изгорели газове в купето? При мен се беше спукал доста колектора и се чуваше отчетливо "чукане", което се оказа, че идва от дупката в него. И в сервиза ми казаха, че вероятно е от него. Като го заварих изчезна.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

При мен го има ето този звук, като колата е гледана за спукано и нищо не се вижда. След 13 сек. само като е студена...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравей stevie_p, а какво е маслото в двигателя, вискозитет, марка?

gOsh, този шум много ми наподобява звука на стартера, когато запалиш двигателя и продължиш да държиш ключа на "старт". Друго за което се сещам е ролката на компресора на климатика.

Поздрави и успех!

  • Нагоре 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

а дали шумъ не се получава след отпускане на педала на съединителя

пробвай следващия път да отпуснеш педала малко по късно след като запалиш

  • Нагоре 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На кола вероятно 2009+ ми се струва малко вероятно...аз пък виждам на бордовия един разход и едни километри, колега ако не е проблем би ли казал това 7,3 как е направено,че тука водим един спор с едно приятелче...ако приемем ,че и компа послъгва ,тва си е направо 8...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мерси за предположенията Ники. Ще ги проверя утре в юби ко като сменя накладките.Bongo, компютъра действително послъгва но в +. Тъй като си отчитам фактурите от зарежданията и км сметнах от април до септември 5,4 среден разход (това е смесено - из Ихтиман, из София основно в пиковите часове и извънградско). Откакто сложих зимните гуми разхода осезаемо се вдигна но с малко. Приемам че може да имам някаква грешка, но дори 10% да е, то разхода пак не е над 6/100. Грешката при мен при показание на бордови и реален разход според мен беше от това че при слаб акумулатор като спра на стоп или светофар, моментния разход се пълнеше докрая, което може би лъже и компютъра. Затова според мен а и по мои сметки разхода е с около 1л. под показанието на бордовия. Другото е че в началото като взех колата, сменях скоростите по зелените стрелки, а те дават оптималния нисък разход за двигателя. Напоследък не ги гледам много, затова и показва често над 7/100 :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Супер е разхода и нека да не прозвучи като заяждане но за пръв път чувам за разлика по комп в +...почти винаги е обратното...но при хонда не съм го тествал, те и на наще кошници не са и сложили...Най ме чопли при потдържане на 150-160 магистрално 2,2-то колко гори...

Редактирано от bongo789

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Нека не разводняваме темата повече с коментари за разход. Ако искаш подробна статистика, можеш и сигнатурата да ми цъкнеш, но ако имаш въпроси пусни нова тема.

 

Като цяло коментарите на gosh вероятно са офтопик също, защото той кара 8ма генерация, а колега пита за i-ctdi, което ще рече 7ма генерация. Би било добре да бъде уточнено за кола преди или след фейслифта става дума.

  • Нагоре 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Към автора на темата.Нормално е този мотор да претраква при ниски температури,докато е студен.Зависи обаче колко трака и колко е нормално. При мен Хондата също трака докато е студена при ниски околни температури,но не бих го описал като нещо анормално. Сигурен съм че е почти невъзможно да запишеш звук,защото тракането е в движение при натоварен двигател,затова по добре се допитай до човек,който има опит с дизели. "Твърдата" работа си има обяснението,но не искам да се ангажирам с твърдения без да познавам питането ти в детайли. 

Редактирано от KrIv

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте колеги, благодаря за отговорите и извинявам се за закъснението в отговора. Както писах ролките по спомагателния ремък, лагера на помпата на хидравликата е сменен, двете вериги, турбото е напълно рециклирано - чисто нова средна част, чисто нова геометрия. Алтернатора е ок, мисля че компресора на климатика има доста хлабина, но не е той проблема. Имам бих казал доста приличен опит с дизелите. Ще пробвам да запиша шума ако телефона успее да го хване. Мога да пробвам да го обясня пак:1. при студено време - под 6 градуса2. при студен двигател3. под 2.000 оборота в минута4. когато ускоряваш колата малко примерно към средно натоварване и нагоре, (P.S. - ако започне да трака и върнеш малко газта за да не ускоряваш толкова прогресивно, а много плавно, чукането намалява - изчезва, зависи колко я натоварваш)--- шума е от остро чукане, като аванс, не е ролка нито на хидравлика, нито климатик, нито генератор. Според мен това е корекцията на предварението на впръскването, но не все си мисля че не трябва да е толкова остро. Затова се консултирам наблюдава ли се това при други колеги. Пак казвам че веригите са сменени, балансиращите валове са добре, разпределителни валове сменени, зацепена е перфектно... просто ми се струва че при тези обстоятелства чука повече отколкото да кажем ми се иска. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Забравих да напиша също - колектора ми беше спукан - от двете страни. Заварях го на аргон и привидно стана доста добре, но миризма на изгорели газове в купето се усеща ако колата се движи бавно (в града, на първа втора, когато въздушната струя не можа да го обдуха) и когато не е затворен климатроника на вътрешна рециркулация. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Моята като е студена работи като 2.5 TDI на VW :D все едно мели камъни. Според мен така си работи ..

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

При мен го има ето този звук, като колата е гледана за спукано и нищо не се вижда. След 13 сек. само като е студена...http://youtu.be/j3PLtcWEwk8

Колега, при мен звука не е такъв, колата като заработи на празен ход си звучи нормално, няма паразитни шумове. А това твоето го чувам като някакъв лагер не нещо въртеливите части - динамо, помпа, обтегач на спомагателния ремък...т.н. При мен е кълцане от мотора. И като сте азговорили за разход, моята няма борд и затова говоря за сметка на колонка: града ни е супер къс и градското ми се върти между 7,5 - 10 (клонящо повече към 10), извънградско: 6,2 - 6,7 зависи от терена, но аз по принцип винаги карам с около 130км/ч.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте, изгледах клипчето на колегата gosh, при мен много подобен шум се появи след като смених пистови ремъци, и то само при студено време и след като запаля сутрин - около 2 минути работа на двигателя и  шума изчезваше. Гледаха я, натягаха ремъци, без резултат. Времето се оправи, шума мистериозно изчезна, дойде отново зима но вече нямам такъв проблем, чак сега се сетих за него докато гледах клипа.Може би е нещо коренно различно, но ако скоро си сменял някой пистов ремък, нищо чудно и от него да е.Дано съм бил полезен. :) 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това е въпросният шум, при повече натоварване, повече чукане, при по малко, особено на клипчето не се усеща толкова. Колата е запалена минута, две преди да тръгна, температурата се вижда.https://www.youtube.com/watch?v=KklHd1Zsmr4&feature=youtu.be

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На мен ли ми се причува или ти вие турбината като линейка ? :blink:

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Доколкото знам на всички Акорди от тази генерация, вие. Турбото е ново, колата е чипвана, затова турбото се чува повече.  :punk: . Трябваше да го чуеш преди да го отремонтирам! Нямаше човек който да не се обърне, а колата работеше на 1500-2000 оборота  :biggrin:

Редактирано от stevie_p

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това виене и при мен се появи от късната есен. Лятото го нямаше. Моята не е чипвана. Но ми смъкваха входящите колектори и чакам да се позатопли малко навън да я погледнат от къде свири точно.

 

Чукането на място има ли го? Защо не запишеш на отворен капак какво и от къде идва.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Няма го на място и на празен ход - колата тогава си работи нормално. Ако е студено и колата е студена и и дам рязко газ, тогава се чува, но е най-осезаемо като се движи колата и я натовариш да ускорява. Според мен това е аванс на впръскване, просто искам да разбера дали и при другите/вашите хонди го има. Куриозното е че, онази клапа която затваря половината всмукателен колектор, отваря на 2.000 оборота, и тогава този аванс(ако приемем моята теория) също се коригира и престава да работи толкова остро колата! 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тези шумове, не са нормални за този двигател.

Когато е доста студено, естествено работи по-твърдо, но не трябва да чука така.

На място при вдигнат капак, би трябвало да се чува пак, но доста по-добре, затова просто накарай някои да подава газ от педала ,а ти снимай и записвай.

Не знам колко и как ти е ремонтирано турбото, но не е направено както трябва и да не се оправдават, че това е от чипването!

Кога се появи това чукане, преди чипването /къде е правено/ или след това - защото там най-вероятно са объркали нещо?

Казваш, че дюзите са окей, но доколкото се чува от този запис,това чукане, ми прилича на две неща - клапани, или като пикаеща дюза.

Как ги провери все пак ,че си сигурен в тях? 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Абе и при мен има това притракване като форсирам, но не мога да преценя дали е толкова силно. Мисля че е нормално, караш доста под оптималните обороти, студена е, тъкмо развърта турбото... 

Разхода ти е нормален, ако не ти бяга маслото... изчакай да се постопли според мен.

 

Виенето определено не е нормално, но не е фатално доколкото четох по форумите.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не мога да дам конкретно предположение, но ако съдим по статистиката е твърде вероятно да има пукнати колектори, така както е предположил и Veseliq, особено след като имаме и чипване. От време на време карам такъв дизел монтиран в CR-V 3 и при натоварване под въртящия момент бая си чатка. Относно турбото възможно ли е да се получи такова виене и от премахване на ДПФ филтър или други интервенции по генерацията, тоест как се отразява на турбината. В случая колегата е без дпф филтър по принцип, но въпроса е принципен.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Еми на мене точно така ми звучеше колата със спукан колектор. Та пак да попитам, мирише ли на изгорели газове, особено докато седиш спрял в задръстване?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Еми на мене точно така ми звучеше колата със спукан колектор. Та пак да попитам, мирише ли на изгорели газове, особено докато седиш спрял в задръстване?

 

Абе той го е написал:

 

 

 

Забравих да напиша също - колектора ми беше спукан - от двете страни. Заварях го на аргон и привидно стана доста добре, но миризма на изгорели газове в купето се усеща ако колата се движи бавно (в града, на първа втора, когато въздушната струя не можа да го обдуха) и когато не е затворен климатроника на вътрешна рециркулация. 

 

обаче пак стой въпроса колко добре е направено - дано не е ремонтирано като турбото.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Чувал съм ,че като ти го няма катализатора се чувало виене и при здрава турбина .. колко е вярно нямам идея.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мерси колеги за отговорите, точно около ролките го чувам. Като имам някакво решение ще пиша от какво е било

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Извинявам се, че не съм дочел! Ако мирише на газове в купето значи или не си заварил колектора както трябва, или пак се е пукнал от некачествената заварка. При мен като го завариха всякакви неприятно миризми изчезнаха (сега не говорим ако караш зад дизелов камион), с миризмите изчезна и въпросния шум. Така че първо оправи това, после търси други проблеми. Най-добре си намери чугунен колектор от фейслифтова кола.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Много отдавна не съм писал във форума ,но просто се изумих от това което написа. Смяна на турбо, верига толкова неща изреди, че направо ме потресе. Моя Акорд е 2005. 12  месец. 2.2 дизел. Точно преди фейстлифта. Карам колата вече може би повече от 4 години. Няма шум, няма виене няма нищо. Купих колата на около 100 000 по километраж,което не пречи да е била над 250 - 300 000. Като я купих, взех да чета из форума и се изумих. Турбо, верига,дъмферен маховик, рейка.....да не изброявам. Седях на тръни една година.Като тръгнех да я изкарвам от гаража направо настръхвах. Сега мога да кажа следното, това е изключителен двигател, невероятно здрав. Нищо не чука, не трака,не пуши, не гори масло за мен това е един от най-добрите дизели втора ръка.(Нагледах се покрай мен на ремонти на дизели зафира, лагуна, пасат, кади..да не изреждам). Проблеми с Акорд 7 дизел съм виждал и чувал на автомобили на много километри, на такива от Италия не поддържани и издухани със стари масла и на такива карани от идиоти, които им спират тока, не ги поддържат ( в повечето случаи купена скъпа кола с последните си пари и след това масло 10W40 и ремонт в гаражни сервизи за отоговрни проблеми,тоест при хора без опит и подходящата квалификация и знания).  Моля те, не го приемай лично и не се обиждай, но на мен ми прилича на много наредена кола, при продажбата. Това не го казвам да се заяждам или нещо от рода. Служебната ми кола е VW Cady. Чукаше така при ниските, оказа се превъртял основен лагер и в последствие пукнат колянов вал. В  момента моята Хондалина е на около 200 000 по километраж, което не пречи да е на 400 000 реални. По добър двигател не съм карала никога. Поддържам я  много,масло 0W 30 смяна на не повече от 10 000 -12 000(никога 20 000км), Антифриз от хонда 15- 20 лева литъра грубо. Никога над 2000 оборота студена и гонка студена. Това е. Не се е случвало зимата да не запали, не се е случвало да прекъсва и какво ли още. Просто това е нещо наредено в твоя случай. Това виене в турбото от клипа на празен ход, няма го при мен, Чукане-няма. Верига, дето пишат по форумите 150 -200хил,не се чува, веднъж майстори я гледаха при техническо обслужване, помолих ги за мнение за веригата, казаха 6 е, не пипай. Да хвърлиш верига, турбо, направо незнам на колко хил.км трябва да е или без масло да е оставяна или с присадка да е карана преди продажба. Това което чуваш не е нормално. Да смениш турбо на нов внос (ако е била преди половин година) не е нормално. Да смениш верига според мен и опита ми,не мисля че е нормално, ако колата е читава. Провери да не чука нещо по лагерите или буталните болтове (ако е била с присатка или издухана нещо) На твое място вместо чип за 500-600 лева бих я закарал в някой оторизиран сервиз за тия пари и бих направил пълна диагностика и проверка, за да установят причината. Колата никак не е евтина, за експерименти от рода на трудово обучение. Все пак 10 - 12 000 лева и 4000 за части (верига - турбо) не са малко пари, едни 200-300 лева не би трябвало да са проблем за качествен и добър сервиз.

Пак казвам с цялото си сърце искам проблема ти да не  е сериозен и да се разминеш без влагане на средства, но направо не мога да повярвам какво чудо си сменил за половин година. Стискам палци всичко да е наред. Дано не е наредена колата. Успех.

Редактирано от Becko12
  • Нагоре 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Веско12 благодаря ти за отговора. Колата е италианка, и уж пишеше 150.000км при покупка, ясно ми беше че не са, но... Цялата магия беше при покупката, обстоятелствата бяха такива че всички признаци за който гледах, останаха за момента покрити, започнаха да излизат след като я платих и си тръгнах. Занимавам се автомобили от малък и ако не бях капризен към колата която карам, валовете нямаше да се сменят - нещата щяха да останат на веригите и турбото, което между другото здаде багажа след като я взех, но виеше още тогава. Валовете смених защото на всмукателния вал имаше 2 или 3 гърбици които не ми харесваха, едната беше зле реално. Проблема с чукането го оправих, а турбото се чува защото колата е чипвана и защото явно са останали шупли в изпускателния колектор. Иначе да, колицата е добра, аз лично съм супер доволен от VW с доста опит, но и тази се оказа добра. Само едно нещо не ми харесва - дългите скорости, но това вече е до стил на каране. Иначе в момента колицата е огън :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ее то угодия за скоростите няма :D Моите пък са монго къси ;) 

 

От какво беше чукането в крайна сметка ? 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Една малко по-висока стойност при чипването. Коригирана е и сега колата мърка!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Радвам се, че всичко е ОК. Жив и здрав. Колата е страхотна, пази я и я карай със здраве. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

.....Не знам колко и как ти е ремонтирано турбото, но не е направено както трябва и да не се оправдават, че това е от чипването!

Кога се появи това чукане, преди чипването /къде е правено/ или след това - защото там най-вероятно са объркали нещо?....... 

 

Горе долу съмненията се потвърдиха:

 

Една малко по-висока стойност при чипването. Коригирана е и сега колата мърка!

 

Интересно ми е обаче, турбото оправи ли се, след корекцията на чипването?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Какво е това "чипване" с донастройки? Като искаш ремап - взимаш си изпитан от стотици хора ремап от premier tunning или celtic и забравяш. Това са фирми, които са ремапвали много много 2.2 i-CTDi. 400лв им е ремапа, не знам на тебе колко на сметка ти излиза да ти го прави някой нашенец, като си сметнеш и последствията :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    No registered users viewing this page.

  • Предстоящи събития

    No upcoming events found
×
×
  • Създай нов...